Příprava na jazykovou zkoušku FCE/CAE při rodičovské

koolombina
29. dub 2014

Právě přemýšlím jak zvýšit svůj lidský kapitál na trhu práce po RD (budu hledat nové míso - bojim, bojim) a nejradši bych si zlepšila AJ. Zvládla jste to některá? Kolik hodin denně jste přípravě věnovaly? Nechystáte se také? Že bychom se navzájem podpořily🙂 Chtěla bych si v září zaplatit intenzivní kurz (5 dní á 4 vyučovací hodiny) který je rovnou zakončen zkouškou.

madulinka
1. kvě 2014

Ahojda, začala jsem se doma učit letos v lednu a zkoušku dělala 15. března. Na učení jsem neměla bohužel moc čas, protože manžel mě v tomhle nepodporuje, tak malou téměř nehlídal, abych se mohla učit. Učila jsem se hlavně při jejím odpoledním spánku a večer, když spala. 2 víkendy jsem s malou byla u našich a ti jí hlídali a já se učila.. Když bych to shrnula, učila jsem se tak jeden celý týden v kuse ☹Zatím mám výsledek elektronicky, udělala jsem to na C, ale díky té přípravě jsem ráda, že jsem o peníze za zkoušku nepřišla.. V tuhle chvíli čekám až mi pošlou certifikát (CAE).

p3tulkaa
1. kvě 2014

@koolombina na střední jsem chodila na roční kurz na "přípravu FCE". Po jeho absolvoání jsme dělali test na nanečisto ve škole s tím, že bych neprošla .... poté jsem jela na půl roku do anglie jako aupair (pravda, moc jsem tam nemluvila), ale hodně jsem četla anglické knížky, po příjezdu do prahy jsem se registroval a a bohužel na den dědova pohřbu (takže si umíte představit jak mi bylo) jsem testy dělala .... a udělala 🙂 doporučuju číst, číst ... žádné "učebnice" protože se tam mluví, píše sloh a člověk potřebuje slovní zásobu ;)

madulinka
1. kvě 2014

jo, přesně tak, souhlasím s @p3tulkaa, že je dobré číst, poslouchat v TV zprávy v angličtině, poslouchat třeba BBC v rádiu, číst si na newyork times... Ono je rozdíl dělat FCE - tam předpokládám je třeba doladit ještě nějaká gramatika, správnost skladby věty atd. Pro CAE jsem toho názoru, že gramatiku a vše jazykové kolem ovládáš a záleží tam opravdu jen na slovní zásobě - správných slovních obratech, prostě být o level výše než u toho FCE. Pro FCE bych si asi netroufla jít na zkoušku bez nějaké vedené přípravy v kurzu, to CAE jsem riskla a dala jsem to. Sestra v ten samý termín dělala zkoušku CPE a taky udělala - příprava pouze doma. Me ale hlavně pomohl pobyt v zahraničí (celkem 3 roky), ale už je to 10 let, co jsem tam byla. Měla jsem si zkoušku CAE udělat hned po příjezdu domů, ale měla jsem pořád něco důležitějšího.. Určitě kdybych to dělala tenkrát, měla bych lepší výsledek, ale což. Jsem ráda, že bude minimálně v životopise vidět nějaký ten progress, že jsem se jen "neflákala", ale taky studovala 🙂

bajana
1. kvě 2014

ahoj, ja pripravujem studentov na FCE a sama som sa pripravovala na CAE....v prvom rade tieto skusky su urovnou velmi rozdielne....dalsi problem je v pociatocnej urovni AJ....studenti na pomaturitnou studiu boli rozhorceni, ze sa k skuskam za rok nedopracuju, ale skratka kto nema pozadovanu pociatocnu uroven, nestaci mu na pripravu ani rok....kto sa chce napr. pol roka intenzivne pripravovat, mal by uz poznat vsetku zakladnu gramatiku (minimalne na urovni Intermediate) a potom to chce uz hlavne vela citat, rozsirovat si slovnu zasobu, skusat si rozne posluchy a typy writingov...samozrejmostou su nacviky testov (hlavne Use of English a Reading), takze rozhodne nesuhlasim s @p3tulkaa, ze ucebnice su na nic....naopak doporucovala by som prejst si komplet nejaku ucebnicu k priprve na FCE al. CAE (Ready for, Gold, Objective), ktore obsahuju mnozstvo materialov, rovnakych ako su v testoch...
uplne na zaciatok by som si ale rozhodne pozrela original ukazky testov a skusila si ich v realnom case urobit, aby si mala nejaku predstavu, ako na tom si a o com tie testy su...
kurz, ktory spominas - ak je to len 20 vyukovych hodin, tak je to tak akurat na zakladne info o tom, o com skuska je, rozhodne na nu nepripravi....
@koolombina

p3tulkaa
1. kvě 2014

@bajana já měla několik učebnic FCE, rozhodně půl roku v anglii, kde jsem četla knížky, poslouchala TV, mi dalo víc, než chodit na kurzy FCE jednou týdně ... to je můj názor ;)

bajana
1. kvě 2014

@p3tulkaa samozrejme, ze pobyt v zahranici a teda denno-dennu komunikaciu len malo co nahradi....ale to si zakladatelka temy nemoze dovolit....vychadzam zo situacie toho, kto sa chce pripravovat na FCE v domacich podmienkach...

p3tulkaa
1. kvě 2014

@bajana já jsem psala, že jsem v Anglii moc nemluvila (jelikož jsem měla malé děti a ty nemluvily a ta matka se mnou také nekomunikovala), takže se to dá absolvovat v ČR - což je hlavně číst anglické knížky, číst anglické články, koukat na filmy v AJ, atd. samozřejmě, že gramatika z knih je také důležítá - už nevím, jak se jmenuje ta část, jak se doplňují vhodná slova - na to je třeba mít slovní zásobu, a také ten sloh - teda jestli se to takto stále dělá, už je to 10 let, co jsem zkoušky absolvovala 🙂 Ale dle učitele na kurzy - " jsem na to neměla" :D

xdany
1. kvě 2014

Myslím, že nějaký kurz se vyplatí, protože se tam seznámíte s typy cvičení, co ve zkoušce budou + strategie, jak nejeefektivněji dané cvičení zvládnout. Další výhodou kurzu je podle mě, že se naučíte psát, prostě to psaní vyžaduje určitou strukturu, což se z vody dá uvařit, ale mnohem lepšího výsledku se dosáhne, pokud vám někdo řekne, co se hodnotí, jak to má vypadat a tak...
Učebnice bych nezatracovala, jsou tam frázový slovesa, slovní zásoba, gramatika...pro CAE je určitě potřeba už ale i číst/koukat na filmy/cokoli v angličtině...

Jinak udělat si CAE je můj sen, ale furt místo toho dělám zkoušky z jiných jazyků :-/

teeerez
1. kvě 2014

@koolombina Ahoj, ja mam tedy jen to FCE (dosla jsem k tomu, ze nic dalsiho uz nepotrebuji :D), ale nevim proc by se CAE melo nejak vyrazne lisit.... me nejvic pomohli ucebnice primo urcene k certifikatu - jsou tam ta sama cviceni, struktura i poslech jako u te zkousky. Na kurzy jsem chodila jen prvni 2 mesice z asi pul roku a nedaly mi vubec nic, jen zabiraly dost casu 🙂 ale intenzivni budou asi o necem jinam, to zas jo - ja mela jen vikendovy. Ale idealne najit si nekoho s kym si budes procvicovat konverzaci, jestli ji bezne nemas ptz. minimalne v tom mem terminu hrotili ustni cast skoro nejvic...

+ doporucuji zvazit ktery z tech dvou, CAE je samozrejme lepsi na druhou stranu pak hned u prvniho pohovoru kde jsem si napsala FCE se me ptali i na znamku, coz me tedy dost prekvapilo 🙂

zelva
1. kvě 2014

@koolombina Ahoj, já jsem se před 8 lety připravila doma sama na FCE. Koupila jsem si učebnice i s CD. Nejvíc mi ovšem chybělo mluvení a také u zkoušky jsem měla mluvení nejslabší. Myslím, že se stačí připravovat doma - jako gramatiku, psaní atd., ale to mluvení sama nenacvičíš. Zkoušku jsem tehdy udělala, ale za grade C 😝 Teď se chystám na podzim na CAE. Učím se opět doma - mám koupeny knihy - CAE Objective. Sleduji hodně BBC, CNN a čtu knihy v angličtině. Nicméně si uvědomuji, že speaking neudělám bez trénování, takže si na podzim zaplatím konverzační kurz. To fakt chce.
Jako ekvivalent ke cambridgeským zkouškám se u nás nyní nabízí i zkoušky City & Guilds. Mrkněte na:
http://www.cityandguilds.cz/
Jsou to rovněž uznávané mezinárodní zkoušky. Mají hodně výhod oproti cambridg. Mrkněte zde je to popsáno: http://www.helpforenglish.cz/article/2011101502...

mattie
1. kvě 2014

@koolombina veeľmi záleží na tvojej úrovni angličtiny, na tom, ako rýchlo a ľahko sa učíš cudzí jazyk, na súčasnej aktívnej/pasívnej slovnej zásobe atď. Pozri si tie testy a sama uvidíš, aký pokrok by si musela spraviť, aby si to zvládla a či je to popri tvojej malej reálne 🙂

lajla
1. kvě 2014

@teeerez FCE a CAE se lisi docela dooooost 🙂 a to urovni anglictiny, a vsim dokola take..FCE je brnkacka... co takhle CPE?🙂

teeerez
1. kvě 2014

@lajla tak urovni anglictiny samozrejme :D ale jinak jsem mela zato, ze struktura je podobna?

koolombina
autor
1. kvě 2014

Ahoj holky, moc děkuji za reakce. Jsem ráda, že v tom nejsem sama a na mateřské se to zvládnout dá🙂 Popravdě já už FCE mám, dělala jsem ho ale před 6 lety, měla jsem čerstvě za sebou semestrální pobyt v zahraničí a intenzivní kurz (asi 40 hodin), který mi dost pomohl, byla jsem na VŠ a celkem si válela šunky 😀 Pak v práci jsem AJ používala téměř denně (ale jen psanou formu), ale přiznám se, že časy a členy jsem ani u ofiko dokumentů nikdy moc neřešila, taky jsem hodně spoléhala na Spell Checker 😝 Takže gramatiku už prostě neumím. Co jsem se nadrtila na FCE, to jsem do dvou měsíců zapomněla. Takže to pro mě znamená začít zas od začátku... No zkusím nějaký rozřazovací test a uvidím.
@madulinka
@bajana
@zelva
@teeerez
@lajla
@mattie
@xdany
@p3tulkaa

Já měla u FCE nejslabší spekaing, a to jsem z něho měla dost dobrý pocit. Tak to bude můj kámen úrazu. Díky za tip, možná vyměním klasický intenzivní kurz za nějakou konverzaci.
Když jsem obcházela pohovory, tak mi FCE nijak zvlášť nepomohlo, stejně si mě proklepli sami. CAE chci spíš kvůli tomu, co píše @madulinka , aby to nevypadalo, že jsem byla 5-6 let schovaná za sporákem. S dvěma dětmi už si zas netroufnu, takže je nejvyšší čas🙂

madulinka
1. kvě 2014

@koolombina ano, přesně tak. Sice jsem tenkrát při pohovoru do mé stávající práce měla velké plus za znalost angličtiny (psané i mluvené), ale časem se má angličtina v práci soustředila na pár telefonních rozhovorů se zahraničím, kde mi stačilo opakovat asi 4 různé věty a bylo to domluveno. Nekomunikovala jsem přímo s anglicky mluvícími, ale holandsko atd. Takže mi nějaké složitější spojení v souvětí vůbec nerozuměli 🙂 S emaily to bylo tak, že jsem vymyslela email v angličtině a ten pak používala snad celá firma. Takže taky nic závratného. Osobně si nemyslím, že mi získání CAE nějak pomůže v práci, podle mě si jen řeknou dobrý, víme o tobě, že ho máš, kdyby něco.. A při získání nové práce si taky moc nefandím, že bych udělala terno, když ho budu mít.. Ale je to opravdu pro ten můj osobní pocit, že ho mám. V prosinci jsem chtěla zkusit CPE.. já budu v prosinci nastupovat do práce po mateřské, tak by se dalo to učení zvládnout ještě na rodičovské, ale vzhledem k tomu, že jsem CAE udělala na C už si takové naděje nedělám a nebudu se do toho pouštět - zatím 🙂

ivana_uz
Odpověď byla odstraněná
Zobraz