Přirozené plánování rodičovství (PPR), využíváte?

soopy
26. črc 2012

Ahojky...najde se tady někdo, kdo využívá tuto metodu? Nebo je to tady samá antikoncepční mamina... 😕 ?

tadlen
26. črc 2012

🙂 jasně, prostě na pohodu ...

lennus
26. črc 2012

@soopy Ahoj ssopy, tím myslíš chránění se metodou plodnýcha neplodných dnů? Já brala HA hlavně ze zdravot. hlediska, protože trpím na opravdu veliké křeče při MS a první den se neobejdu tak bez tří Brufenů, jinak bych nemohla fungovat a chodit do práce. Ty prášky mi dost pomohly, ale už je nechci brát, nemyslím si o nich nic dobrého, je to chemie do těla a nedělám si iluze, že mají jen pozitivní účinky, když je bereš spoustu let. Myslím, že je to jeden z důvodů, proč dnes nemůžou ženy přirozeně otěhotnět, přeci když je někdo bere deset let, brzdí mu ovulaci, tak to není jen samé pozitivum a to tělo se z toho pak dlouho vzpamatovává! Já bych se této metody asi bála a neumím si představit celý život si měřit teplotu, ale nic proti ní nemám, je to zajímavé a hlavně užitečné vědět, jak tělo funguje. Kdysi jsem si teplotu měřila, jen tak pro zajímavost a bylo to zajímavé sledovat, stejně tak jsem se díky tomu naučila poznávat ovulaci a její příznaky. Taky je spousta párů, kteří nemohou otěhotnět jen proto, že se prostě do toho plodného období netrefí, takže je to super znát.

soopy
autor
26. črc 2012

Abych se taky trochu představila...tak já jsem věřící mamina tří dětí. První a druhé dítko jsme neplánovali, nechali jsme to čistě na Bohu...Po druhém dítku jsme se začli řídit plodnými a neplodnými dny a já naivně jsem si myslela, že používáme právě metodu PPR, teda do té doby, než jsme zjistili, že čekáme další uzlíček radosti 🙂 Teď už vím, že tato metoda není jen o plodných dnech, ale i o dalších faktorech, které se musí sledovat...Chceme tuto metodu začít praktikovat, ale ještě jsem od porodu nedostala MS, takže nevím jak na to...Uvažujem, že navštívíme poradnu PPR...
Do té doby však prosím o rady, zkušenosti,...atd. Díky 😉

soopy
autor
26. črc 2012

@tadlen a jak dlouho tu metodu využíváte? Stalo se vám, že někdy selhala? 😅

veruska007
26. črc 2012

Já toho načetla plno, vč. knížek, které mi půjčila maminka. Zatím bychom chtěli ještě jedno dítě, tak tomu dáváme volný průběh. Jak se budeme chránit poté, to teda nevím. PPR mám nastudované poctivě a musím říct, že mi to podle toho moc nevychází. Nepravidelným cyklem začínaje a atypickou bazální teplotou konče. Plodné dny poznám až o 14 dní později, což už je teda trochu pozdě 😀

soopy
autor
26. črc 2012

@lennus jj, myslela jsem to takto...Já samozřejmě neodsuzuju ty, které antikoncepci používají...ale pro mě je život jedno velké hledání..hledání stále něčeho lepšího. Vźdycky má člověk na výběr...a to buď tu snažší a pohodlnější cestu nebo tu těžší cestu, která však přinese víc ovoce...

soopy
autor
26. črc 2012

@veruska007 já bych to PPR nejraděj vůbec neřešila, ale mám po třech akutních císařích, takže se teď musíme hlídat...Jak to tak vidím, tak na to snad budu potřebovat VŠ 😀

veruska007
26. črc 2012

@soopy No, my chceme třetí a dost, takže pak taky budu něco hledat. Ale PPR 100 % nevěřím. Skvěle to využívám při plánování rodičovství, když jsi otěhotnět. Ale s jistotou teda plodné dny předem nepoznám nikdy. Antikoncepci jsem brala jednou, 3/4 roku, ze zdravotních důvodů...a děs, nikdy víc. No, za čas to taky budu řešit, ale zatím fakt nevím jak.

veruska007
26. črc 2012

@soopy Jinak hodně info o tom má www.cenap.cz.

soopy
autor
26. črc 2012

@veruska007 no děkuji za povzbuzení 😀

lennus
26. črc 2012

@soopy Je to fakt věda! 🙂 Já jsem taky věřící, ale asi ne natolik, že bych to praktikovala, ale obdivuju to a chápu to opodstatnění. Mně třeba kondom přijde i praktický jako prevence před různými gyn. potížemi, mykózami apod.
Pro mě je nepochopitelné zakazovat si sex v době ovulace, kdy prostě ty chutě jsou daleko větší a je to přirozené, ale stejně tak rozumím tomu křesťanskému vysvětlení, že se člověk musí ovládat. Znám ale případy, kdy holky otěhotněli těsně po MS a moje kamarádka dokonce při mensturaci! Takže já si myslím, že tělo je natolik složité, že tato metoda může lehce selhat!

veruska007
26. črc 2012

@soopy Mezi katolíky je plno těch, co praktikují jen toto a ne všichni mají 8 dětí 😉

soopy
autor
26. črc 2012

@veruska007 no já právě znám jen ty rodiny s více dětma...My sice chceme taky velkou rodinu, tím myslím tři děti a více, ale chceme to mít trochu pod kontrolou 🙂

soopy
autor
26. črc 2012

@lennus není věřící jako věřící...Nejde jen o to věřit v Boha, ale hlavně věřit Bohu... 😉

veruska007
26. črc 2012

@soopy My bychom teda rádi jen tři... samozřejmě, kdyby se stalo, další dítěko bychom si nechali, ale asi bychom jedli jen chleba se solí 😀 . Však o tom načti, na netu je informací hodně a uvidíš. Já bych na to jako katolička sázela, ale vzhledem k mému atypickému cyklu to považuji za hazard. Osvědčily se nám kondomy, jen je nesmíme zapomenout doma, zapomenout koupit... a leze to teda do peněz 😀 . No, já se po tom všem asi budu hodně pídit až po tom třetím dítku.

lennus
26. črc 2012

@soopy Ano, vím moc dobře, že je to tak myšleno. Stejně tak, že nejsem stoprocentní křesťan, ale snažím se žít dobře a rozhodně bych nikoho neodsuzovala, když žije jinak.
Ale jak vidíš, Tobě ta metoda selhala. Myslíš, že to bylo tím, že jsi to neměla dobře nastudované?

slundo
26. črc 2012

Jsem věřící, ale raději používáme kondom, této metodě nevěřím. Znám spoustu lidí, kterým to selhalo . Beru to tak, že dítě je dar od Boha, ale na druhou stranu , když vám těch darů přijde několik za sebou a musíte řešit bydlení, finance apod. .... Je to asi věc názorů a svědomí každého, ale opravdu spoustu mladých křesťanů bere tuto metodu jako jedinou možnost jak se chránit a pak se nestačí divit. Kondom se často bere jako že se brání přirozenému početí , ale pokud někdo sleduje teplotu a počítá plodné a neplodné dny, jinými slovy kdy může a kdy nemůže, tak to taky není uplně přirozené ....

soopy
autor
26. črc 2012

@lennus Já ani nikoho nesoudím, to bych si nedovolila a jestli to tak vyznělo, omlouvám se 😉
Jak už jsem psala výše, tak neřídila jsem se touto metodou, ale jen počítáním plodných a neplodných dnů...Takže jo, selhala, protože jsem to neměla vůbec nastudované 😅

lennus
26. črc 2012

@soopy Já to nemyslela na Tebe, jen obecně. Tak snad to bude fungovat, když si to dobře nastuduješ. 😉
A máš pravidelnou menstruaci? Je fakt, že ovulace může přijít různě, takže podle metody plodných a neplodných dnů, kdy ovulace je 12. den cyklu, je to riskantní. Ta teplota, když si budeš měřit, asi napoví víc.

soopy
autor
26. črc 2012

@lennus 🙂

lennus
26. črc 2012

@slundo Souhlasím s Tebou. 😉 Já mám někdy pocit, že v katolické církvi není žádný vývoj s dobou, takže některé postoje mi nejsou blízké, ale církev kvůli tomu měnit nebudu.
Třeba bych nikdy nešla na potrat a nejsem si jistá, zda to vychází z toho, že jsem věřící nebo ze mě samotné. Ale taky si nemyslím, že je chytré potraty zakazovat, protože třeba v případě znásilnění mi to přijde hrozně sprotné. Ale to by bylo na jinou diskuzi.

slundo
26. črc 2012

Lennus máš pravdu... ono církev musí zastávat nějaká stanoviska, aby si udržela své postavení a nebyl z toho holubník, to si myslím, že je správné, ale zároveň ti i farář dokáže říct, že je lepší použít ochranu než pak mít kupu dětí a nezvládat to. Potraty bych zakázala, protože mi přijde, že právě proto, že jsou povolené, to každý bere jako věc , která je v poho....ale samozřejmě by byly výjimky jako je to znásilnění, ohrožení života apod. .... ale máš pravdu, to je na novou diskuzi 🙂

kazy
26. črc 2012

@soopy Také doporučuji CENAP, mají brožurku Kojení a návrat plodnosti, což se týká nás, co jsme ještě nedostaly menstruaci.
http://www.cenap.cz/o-tehot.php#pb_koj-tab.jpg

kazy
26. črc 2012

@lennus
@slundo
Otázka potratu po otěhotnění při znásilnění se řeší v románu Vykoupené dítě od Francis Riversové, bomba román, který ukazuje, jak takováhle otřesná věc, když se uchopí s vírou v Boha a Bohu, dokáže vynést ovoce plné uzdravení a to nikoli jen pro ty nejblížší zúčastněné.

kazy
26. črc 2012

@slundo
Katechismus katolické církve, článek č. 2370 říká: "Občasná zdrženlivost, metody odpovědného plánování rodičovství na základě sebepozorování (čípek, hlen) a volby neplodných údobí, jsou ve shodě s objektivními měřítky mravnosti. Takové metody mají v úctě tělo manželů, povzbuzují jejich vzájemnou něhu a podporují výchovu k ryzí svobodě. Vnitřně špatné je naopak každé jednání , které před manželským stykem, nebo při něm, nebo při rozvíjení jeho přirozených účinků má za cíl nebo za prostředek zabránit početí."
Nikoho nekritizuji, nic nehodnotím, jen vypisuji stanovisko církve, které jsem součástí. A samozřejmě nejde o dogma, pro které by neplatily výjimky nebo "polehčující okolnosti"!!!
Ale osobně na PPR (sledování mého těla a měření teploty) nevidím nic nepřirozeného. Přirovnala bych to k tomu, že když mám hlad, tak jím, když mám chut na sex, miluju se, ale když půjdu na operaci žaludku, hold dodržím půst, i když mi to může přijít nepřirozené, nenajíst se, když mám hlad, ale je to pro "vyšší dobro". Stejně tak když mám chut na sex, ale nechci otěhotnět, musím pro toto vyšší dobro (třeba ekonomická zvladatelnost rodiny) něco udělat. Dnes obecně je půst v jakékoli oblasti někdy považován za "nepřirozenou věc", protože dnes můžem mít kdykoli cokoli, obecně řečeno, a sebezpaření o to víc bolí🙂
Jo, a nám PPR fungovalo, máme obě děti plánované, bez antikoncepce, jen to chtělo pořádně nastudovat (jsou na to kurzy i ochotní poradci) a s měřením a pozorováním začít několik měsíců před svatbou, aby se člověk naučil ty grafy číst a "chovat" se tak, aby vůbec bylo co číst (třeba jen navyknout si na každodenní měření stálo trochu námahy...a pak vůbec respektovat další zásady, které jsou pro úspěšnost metody podstatné. Chápu že nepravidelná menstruace může být problém, ale věřím že i na ní existuje fígl, se kterým by poradci na PPR uměli poradit.

kazy
26. črc 2012

Jo a ještě ke kondomu: nechci se tu skrze své příspěvky jevit jako dokonalá světice, která pálí kondomy na potkání, a pro kterou je PPR "bohem". Po prvním porodu nám trvalo, než jsme zase najeli na měření a zkoumání grafů a kondom jsme využili, protože jsem chvíli měla "panickou hrůzu" z brzkého otěhotnění. Používali jsme i přerušovanou soulož, o které jsem myslela, že je to ok, ale ve světle člnáku č.2370 z KKC, viz víše, je to v bleděmodrém to samé, co kondom (ne z hlediska funkčnosti, ale mravnosti) tak jsem se z toho zpovídala a bylo mi řečeno, že pokud jsme to dočasně využili jako předstupeň k PPR, tak že je to prostě jedna z cest...

slundo
26. črc 2012

Nekritizuju stanovisko církve, naopak schvaluju, ale myslím, že je to na svědomí každého. Osobně této metodě nevěřím, protože znám spoustu lidí, u kterých to nefungovalo. Navenek sice vypadali jako šťastná katolická rodina, ale ve skutečnosti bylo vše jinak.... A protože se nechcem spoléhat na tuto metodu a další děcko chcem až s dvouletým odstupem ( finance, bydlení) , tak by to znamenalo dvouletý půst.....tak nevím co je horší, jestli použít kondom a nebo si dva roky odříkat milování.... ale jak říkám, je to na svědomí každého 🙂

kazy
26. črc 2012

@lennus @soopy
Jo a vlastně ještě něco, než mě odsud vyhodíte za nadměrné vykecávání🙂
Církev a její "vývoj s dobou", myslíte tím něco na způsob "povolit nějaký druh ochrany, když už jsme v tom 21.století, ať si tu nežijem jak sto let před opicema"? Já myslim, že v některých věcech, jako třeba monogamie, nerozlučitelnost manželství nebo i to přirozené plánování rodičovství aj. jsou věci, ve kterých si církev bude "stát na svém" a než se společnost stihne totálně rozložit, zachrání nás právě tato přirozená pravidla svou jednoduchostí a zároveň geniálností. Já nechci moralizovat, ale dnes je moderní spousta věcí, vedle kterých je církev pro mnohé zpátečnická a za pár desítek nebo stovek let se ukáže, kdo měl vlastně pravdu. Ale my nemusíme čekat tak dlouho, stačí použít selksý rozum, ženskou intuici, aby člověk věděl, co je zdravé a dobré. Pokud někdo čeká, že církev ve jménu udržení kroku s moderní společností změní pohled na tyto nebo jiné skutečnosti, doufám, že se nedočká🙂 To je jako bychom po církvi chtěli, aby uznala, že tedy ta oplatka v kostele je jen kus chleba a žádný živý Ježíš , protože se to dneska už "nenosí" a nikdo tomu nevěří... katolík má povinnost jít každou neděli na mši a minimálně jednou do roka ke svátosti smíření. Víc nikdo po nikom nemůže chtít. Ale zkusili jste se účastnit se bohoslužby pravidelně nějakou dobu i ve všední den? Jít ke zpovědi jednou za měsíc??? To není o tom, že člověk si něco odsedí nebo odvypráví, a dostane bod a na konci života se mu body sečtou. Každá svátost je setkání s živým Bohem! Bůh dělá v životě člověka zázraky, pokud mu k tomu dáme příležitost a otevřeme mu své srdce. žádný farář vám nebude diktovat, jak se chránit, co v ložnici dělat či nedělat. Ale vpusťme do života Pána Ježíše a ptejme se ho, On sám dá odpovědi a vybrousí naše svědomí🙂
pardon za příspěvek trochu mimo diskuzi

soopy
autor
27. črc 2012

@kazy mluvíš mi z duše...děkuji 😵

tymothy
28. črc 2012

@soopy Tak my PPR používáme v kombinaci s jinými druhy antikoncepce (podle fáze cyklu), a zatím to u nás funguje. Jak proti početí, tak i naopak. Chce to jen pořádně nastudovat, dostat se do toho - prvních pár měsíců třeba jen cvičně, aby se nestala nehoda. 😉 A pak opravdu důsledně dodržovat pravidla.