Sázení bylinek (a jiného) doma v truhlíku, jak to šlo?

monad
11. bře 2013

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, jestli jste některá zkoušela sázet doma bylinky jako : máta, petržel.nať, oregáno, tymián atd... a jak vám to šlo.. ?? zda-li je třeba lepší truhlík nebo květináč. ..chtěla bych to vyzkoušet. 🙂 🙂
Možná i třeba rajčata, ale to asi neklapne.. a co všechno jste zkoušely zasadit.. díky moc za reakce 😀 😀

llluckaaa
11. bře 2013

Jé, to je super diskuze. Taky se pořád pokouším pěstovat bylinky a nejde mi to ☹ Těším se na reakce zkušenějších 😉 Já bych chtěla určitě ještě bazalku, rozmarýn a pažitku.

lv
11. bře 2013

taky se těším na rady - na balkoně mi to všechno chcíplo, nebo vůbec nevylezlo, na odně v kuchyni mám bazalku, ale taky se moc netváří a rozmarýn a pažitka už jsou zase po smrti.

monad
autor
11. bře 2013

no já našla tohle, ale připadá mi no nějaké složité 😖 🙂
http://priroda-zahrada.cz/clanek/domaci-pestova...

monad
autor
11. bře 2013

@lv 😀

lv
11. bře 2013

@monad hezký článek, už vím, co jsem po.., málo jsem chválila!!! 😀 néé, dávala jsem hlínu na kytky, tak třeba to bylo ono..

llluckaaa
11. bře 2013

@lv U mě to vypadá podobně ☹ Minulé jaro jsem si koupila bylinky v květináči v zahradnictví a žily až do doby, než jsem odjela na 14 dní pryč a nechala je v péči manžela 😠

monad
autor
11. bře 2013

no právě, vůbec taky nevím jakou hlínu, zkusím se pak teda asi zeptat někde, kde prodávaj ty semínka . Mohl by mi někdo poradit, já se na to strašně těším... jsem blázen 😀 😀

llluckaaa
11. bře 2013

@monad @lv Holky, já si koupila speciální hlínu na bylinky v zahradnictví.
A kdy bude vlastně čas se do toho pustit?

monad
autor
11. bře 2013

@llluckaaa no myslím že koncem března se sází, až je počasí poměrně v klidu, a ne tyhle výkyvy, ale u bylinek doma by to mohlo být asi jedno, na těch sazeničkách jsem četla od března - října myslím 😨

monad
autor
11. bře 2013

no asi se na tu hlínu taky radši zeptám v zahradnictví a nebudu si jí dělat sama.. to by nemuselo dopadnout 😀

llluckaaa
11. bře 2013

@monad Aha, tak to abych prohledala šuplíky a našla semínka 🙂 Jsem zvědavá, jestli mi to tentokrát půjde od začátku a nebo pak půjdu zase potupně (a opakovaně) nakoupit bylinky do zahradnictví 😀

monad
autor
11. bře 2013

Noo nikdo ještě nic neporadil - škoda.. 🙂 😉

mafeska
11. bře 2013

@monad já zkoušela cherry rajčátka,koupila jsem už vyrostlé rostlinky přímo do truhlíku, měla jsem 2 truhlíky a sklidila jsem mísu rajčátek, takže si myslim úspěch. Zemina byla na to určená a dala jsem jim ještě koupený slepičinec nebo jaktomu říkají. Celé léto jsem je měla venku na terase, zalévala, nehnojila. Sezonu před tím jsem je zkoušela vypiplat ze semínek ale to se nepovedlo. Letos se na ně chystám znova, možná že si i ověsim zábradlí truhlíkama s muškátama když jsemna tý mateřský 🙂 bylinky jsem zkoušela taky, to samé koupila jsem rostlinky, přesadila, ale brzy odešly, nevím čím to bylo. DOkonce jsemi sela trávník (mám králíčka) ten vyrostl, jednou sklizen a odešel. taky do truhlíku.

monad
autor
11. bře 2013

jééé ty jsi šikulka!!! takže asi ty rostlinky budou lepší, taky to chci zkusit.. ale ty bylinky zkusím zsadit semínka, ty se stejně můžou celoročně, tak když to neklapne, koupím rostlinky.. 😝 😀

jetynka
11. bře 2013

Já taky zkoušela doma pěstovat bylinky a nešlo mi to, ze semínek mi za hodně dlouho vyrostla nějaká nedomrlá rostlinka a pak to zvadlo ☹, s rostlinkami zkušenosti nemám, moje mamka ale pěstovala vše možné na balkoně a dařilo se jí ale všechno měla kupované na tržišti už větší rostlinky.

mafeska
11. bře 2013

@monad určitě si kup rostlinky, přijde mi to mnohem lepší a k tomu vhodný substrát, nech si kdyžtak poradit.
Člověk se s těma semínkama piplá a když jsem to viděla u těch rajčátek, sklidila jsem pár kusů a keříčky začaly odcházet, veškerá moje práce, snaha, čas a nakoupená zemina bylo k ničemu akorát jsem byla pěkně nasr.. 😀 rajčátka mám ráda a ta chut vypěstovaných doma na sluníčku a koupených se fatk nedá srovnat. Pěstování zdar😀
Já hlavně pořád přemýšlím co pěstovat, jsem holka vesnice která momentálně žije v městském bytě s terasou tak zkoušim aspon ty truhlíky jelikož mě to hropzně baví. Kdybych měla kousek zahrádky tak pěstuju od semínek ale terasa s dlažbou a kameny mi to neumožnuje.

monad
autor
11. bře 2013

@mafeska no to je paráda, mít terasu, tak do toho jdu hned, taky teď bydlíme ve městě, kde je jen ballkon.. 😒 a rajčátka no super..

monad
autor
11. bře 2013

dobře, takže semínka nekupovat..🙂 no už se těším,,oni se mají potom nějak sestříhávat atd atd... noo ještě teda nemám ani ty rostlinky..

mafeska
11. bře 2013

@monad tak i ten balkon je dobrý 😉 jinak ty bylinky kupovala jsem hlavně bazalku v květináčku a když jsem sklidila tak jsem jí vyhodila, už znova neobrostla. U mě se daří jen orchidejím ale ty si ke svačině nedám 😀
stříhala jsem rajčátkům listy jakoby odspodu aby měly plody místo a keříčky byly vzdušnější.

monad
autor
11. bře 2013

@mafeska a teď budeš sázet co??

mafeska
11. bře 2013

@monad rajčata zase ale počkám až se oteplí.

aaa
11. bře 2013

Já jsem loni měla bylinky na balkoně celé léto a podzim. Koupila jsem je v supermarketu v květináčích a v nich to postavila do truhlíku. Nemají rády přímé slunce a chtějí každý den zalít, nesmí vyschnout, ale zároveň nepřelít 😅 . Trošku achymie, ale metodou pokusů a omylů jsem to jakžtakž vychytala 😀 . Měla jsem bazalku, mátu, tymián a rozmarýn. Co mi vůbec nejde a stašně mě to zlobí, je levandule, kterou miluju. Buď mi nevykvete vůbec nebo vykvete a chcípne... Tak jestli někdo víte jak na ni, budu ráda za rady 🙂 .

monad
autor
11. bře 2013

@aaa a byli ty bylinky jedlé?? tak to je super.. to vím s tím zaléváním.. já chtěla sama ze semínek, asi to stejně zkusím,ale na rady si koupim teda i sazeničky.. on je někdo nechává v tom, v čem to koupí, ale to je asi špatně nebo ne?? díky 😉

aronek
11. bře 2013

Ahoj, mám sice zahradu, ale pěstuji i v květináčích, třeba přes zimu. Taková petržel do polívky přes celou zimu je super. Mám jí normálně ze semínek v květinnáči 😉 Jinak pěstuji i rajčata v kýblech a ty jdou super 😎 Taky si pěstuji sazenice ze semínek 😉 Takhle vypadaly loni 😀

aaa
11. bře 2013

@monad Já je nechala v těch květináčích, co jsem to v nich koupila, jen jsem je naskládala vedle sebe do truhlíku. Ze semínek jsem zkoušela pěstovat bazalku a koriandr a nic moc výsledek 😅 😀
@aronek Ty rajčata jsou super. Taky jsem je loni na balkoně zkusila, koupila jsem sazenice na farmářském trhu, ale mám malý balkon a bylo z toho jen pár rajčátek 🙂

monad
autor
11. bře 2013

@aaa ahaaa, to mi řekni, teda, že to nikomu nejde viď??? že se to nikomu nedaří..☹ no večer jedu do obchoďáku, tak se zkusím mrknout, zda-li je tam prodávaj a kolik vůbec stojí..

monad
autor
11. bře 2013

@aronek týýýýýýýýýýýýýjoooooooooooooo!!!!! NO TO JE PECKA TEDA!!!!!!!!!! krásný!!! já chci taky

monad
autor
11. bře 2013

@aronek a poradila bys nám, jak s těmi semínky??????????

aaa
11. bře 2013

@monad Já nevím... Ta bazalka mi vyrostla taková mrňavá, byla vysoká jen asi 5 cm. A koriandr šel rovnou do květu a pak chcípl 😅 . To jsem zahradnice 😀 . Bazalka z penny mi vydržela celé léto a podzim, krásně se košatila, musí se zaštipovat.

aronek
11. bře 2013

@monad myslíš petržel nebo rajčata? Petržel jsem normálně poházela po vrchu země a trochu přikryla další, fakt malinko. Rajčata dávám do kelímků. Jeden má dirku a stojí v druhém. Na začátku je tam málo hlíny, tak 2-3cm až vzejde rostlinka a je nad kelímkem přisypávám po vrch kelímku a až je venku teplo dám do kýblů, kam je sázím trochu šikmo. Vše se dělá, aby měly víc kořenů 😉