Suchozemské želvičky. Chováte je?

renda71
12. lis 2008

najde se mezi vámi někdo kdo chová suchozemské želvy?dostala jsem totiž od manžela mládě testudo marginaty(želvy vroubené) a bojím se že nebudu moc dobře vědět,jak správně o toho mrňouska pečovat,aby se měl u nás dobře a veškerou péči.tak strašně moc ocením vaše případné připomínky a zkušenosti.něco jsem sice nastudovala,ale není nad osvědčené rady 😉

tlapicka
12. lis 2008

juuuu ty se mas!!!! suchozemskou zelvicu jsem si vzdycky prala.... to je krasny darek 😵

paula
12. lis 2008

ahoj Rendo, my jsme jednu meli, kdyz jsem byla dite, ale pak utekla. 😉 Je to zvire na peci totalne nenarocne, ale urcite si kup i nejakou knizku. Ta nase pul roku prospala - zimni spanek, zacala se zahrabavat v terarku a davali jsme ji do sklepa, kde byla zima a na jare zase vylezla. Jedla hlavne pampelisky a pampeliskove listy, taky salat a obcas vejce, jinak si to uz nepamatuju, to vyctes lip z knih.
Jen vim, ze prestoze jsme meli velke terarium porad chodila ze strany na stranu, jakoby se chtela dostat ven a skrabala drapy po tom skle 😅 nic moc. obcas jsme ji vypustili po byte a to byla stastna, nejradsi se zavrtala za nejakou skrin nebo postel a tam zacala v noci skrabat a my se jako deti baly. 😀 Taky rada delala bobky na nejnedostupnejsich mistech, ale my proste nemeli srdce ji nechat v tom terarku. V lete jsme ji vypousteli na zahrade a hlidali, ale nekdy se ztratila v trave a objevili jsme ji az po nekolika dnech. Az se jednou ztratila uplne ☹
Jo a taky kdyz ji nekdo zvedl a nesl, tak se asi bala a rada curala. 😉 🙂 A jeste si vlastne vzpominam, ze jsme ji obcas koupali a pak mazali krunyr indulonou. 🙂
Nemeli jsme zadne zkusenosti ani zname a peci jsme zvladli podle knizky, urcite zvladnes taky.
Hodne zabavy s zelvickou. Jake ma jmeno?

renda71
autor
12. lis 2008

já po ní taky strašně dlouho toužila,mám jednu vodní,ale to není ono.
z týhle mám obrovskou radost,jen se právě bojím těch začátků,je to docela náročný kort u takovýho prcka 😵

kopa
12. lis 2008

Ahoj Rendy,jak máš velkou tu želvičku?
Musíš jí zajistit pestrou stravu- tvaroh,vařené brambory,vařenou rýži, vařená vajíčka i se skořápkami a také maso. I když jsou býložravé, žerou v přírodě hmyz a mršiny. Maso mají raději, když již páchne.Ty vajíčka se skořápkami(na to dávat pozor,aby byli skořápky dobře rozdrcené!)Samozřejmě můžeš dávat salát,zelí,jablko,mrkev.Ze začátku bych jí to strouhala,pak přidala na větší kousky.Ještě se vyrábí kompletní krmivo pro suchozemské želvy(reptille,Sera raffy mineral...)Dále doporučuji do té struhané směsy přidávat vitamíny(Sera dělá v kapickách,nebo prášku,roboran,)Promazávat krunýř,aby neměknul.Mít v terariu rašelinu s pískem,někdo chová i na odprášněných hoblinách.Nebo je mí na hrubším substrátu,želvy jsou zvyklé to někdy i jíst.Dále doporučuji kontrolovat očíčka,zda je může otevírat a zda nemá výtok,na to bohužel hodně želvy trpí(koupit borovou vodu)V terárku mít UVA,UVB,jedno je na vyhřátí,druhý podporuje krunýř.Nakou mističku s vodou aby si chodila na Wc.ebo jí ráno dávat do větší misky,aby si tam začla.
No už mě nic nenapadá. 🙂

renda71
autor
12. lis 2008

jmenuje se Justýnka a je narozená letos v srpnu.měří jen 4,5cm.právě.že od chovatele toho moc nevíme,řekl pouze hobliny,čínské zelí,trávu a nic víc.letos ji zazimovávat nemám a pak nám prý řekne.ale co jsem vyčetla na netu,tak všude píšou něco jiného.jeden píše mazat krunýř,druhý v žádném případě,jeden zas krmit pouze travami a zelím,nic jiného,další píše co nejvíc rozmanitou stravu ☹
takže fakt nevím,chci pro ni to nejlepší,ale abych jí spíš neuškodila.taky má mýt vlhkou podestýlku.
no zatím mi skoro nic nežere a to my dělá starosti.mám ji od neděle a pořád ji pozoruju 😀

kopa
12. lis 2008

Rendy,na ty hobliny bych jí moc nedávala,snadno se jí to zvlhčí,neni možno krmit pouze zelím,to jí neda všechny potřebné vitamíny.Zazimovat určitě ne,na to je opravdu moc mladá.S tou podestýlkou vlhkou-spíše rosit terarium.Každý chovatel ti dá jiné rady,já pracovala dlouhou dobu u zvířat,takže o terarijních zvířatech si myslím,že toho dost vím a jsem je léčila,když byly nemocné.Ta želva ti nemusí žrát ze stresu,hlavně dohlédni aby měla ty žárovky ateplotu v terárku kolem 28-32 stupních.

marselina
12. lis 2008

hobliny bych taky nedávala,my jsme měli taky suchozemskou želvičku a dávali jsme jí písek.

renda71
autor
12. lis 2008

já ji hobliny nedávám,mám ji v drcené kukuřici s trochou sušené kůry,vše kupováno ve zverimexu.pod žárovkou je zalezlá pořád a taky furt spí.já jsem jak malá,nejradši bych ji měla stále vyndanou a hrála si s ní 😀
je to malej brouček,doufám že nám co nejdéle vydrží.na jaře bych ji chtěla pořídit kámošku nebo kámoše 😵

nobody
12. lis 2008

my jsme ze suchozemský kdysi dávno udělali vodní 🤐 😀

renda71
autor
12. lis 2008

no a já z vodní málem suchozemskou 😀 😀

nobody
12. lis 2008

takže vlastně účel stejný ... a nechtěný 😀 🙂
tak na netu jsou nějaký servery zaměřený, tam budou vědět hodně..
hlavně střihej drápky 😝 😀

renda71
autor
12. lis 2008

teď bych ji místo drápků ustřihla půl tlapky,jak jsou mrňaví. 😅
jak jsem psala,někde píšou to a jinde to zas vyvraceji,takže jsem z toho jelen.

nobody
12. lis 2008

no já nevím, já přečetl akorát nadpis 😀 🤐 😉

renda71
autor
12. lis 2008

právě jsem ji poprvé vykoupala a jak holka ožila 😵 najednou dostala chuť k jídlu,dokonce my žrala z ruky a teď prozkoumává terén.je sranda ji pozorovat 😀

adeusa19
3. lis 2010

Ahojky mam suchozemskou zelvicku a nevim ja ji ostrihat drapky moc se bojim ☹ moc bych ocenila vase rady!!!Dekuji 🙂