Doma s miminkem a starší dítě ve školce?

jednazmaminek
1. kvě 2016

ahoj maminky,
zajímá mě Váš názor na dávání starších dětí do školky v případě, že je maminka doma s malým miminkem. Myslím tím samozřejmě děti, které ještě nejsou školkou povinné. Považujete to za normální, nebo spíš za odložení dítěte z pohodlnosti, aby měla doma klid na miminko? Jak to děláte Vy a proč jste se tak rozhodly?

ululul
1. kvě 2016

Starsi syn chodil od 2 let na 2 dopo v tydnu do skolky. Ne proto, abych mela cas na dceru, ale proto, aby on mel vic podnetu a zabavy. Od 3 let chodi do skolky kauzdy den na dopo. Je tak naprosto spokojeny. Ja mene, dopoledne travim jen na cestach do a ze skolky 🙂

patrusa
1. kvě 2016

Mam deti od sebe 19 mesicu, starsiho jsem dala do materskeho centra na 2 dopo tydne ve 2,5 letech. Nemohla jsem s nim doma moc kreativne pracovat, protoze mladsi nam porad vse brala nebo okusovala. V materskem centru ksou stejne stare deti o on se muze rozvijet v klidu. Nepovazuju to za odlozeni, sois za umozneni videt i jine autority a jine hry v kolektivu deti.

veruska007
1. kvě 2016

Děti chodily cca 2x týdně do soukromé školky od 1,5 roku, denně do státní školky, jakmile se dostali (nejstarší od 3,5 let, mladší od 3 let). Za prvé jsem celou MD/RD/MD/RD/MD/RD na kratší úvazky pracovala a za druhé děti jsou společenské a po školce toužily, chodí tam rády.

betelgeuzz
1. kvě 2016

Holky jsou o 2 roky, starší šla do školky hned ve 3, mladší měla tehdy rok. Chodila tehdy jen na dopoledne, ve školce si pohrála se svými vrstevníky, učila se nové věci. Já na to doma neměla čas. v té době to bylo s nima náročné období, starší byla dost agresivní vůči mladší, školkou se to uklidnilo. Kromě prvních asi 3 týdnů, kdy do školky nechtěla, obrečela to, tak potom chodila ráda.
Nevýhodou teda bylo, že donesla ze školky nemoci, ona měla pár rým a kašlů a neštovice, ale mladší to odnesla angínou a opakovanými záněty uší. V případě malýho miminka bych se těch nemocí bála víc.

pkolin
1. kvě 2016

Je to dítě od dítěte, každé je jiné. Některé chodí do školky moc rády, jiné ne. Ideální věk podle mě je kolem těch 3 let, starší děti si hůře zvykají, ale pokud na to dítě není připravené (to pozná každá maminka), pak bych počkala. Rozhodně bych se necítila nijak špatně, že odkládám dítě, abych měla doma klid. Jde o to, že děti chtějí děti a být doma jen s mamkou a miminkem není pro mnoho dětí úplně ideální. Super je, že když jste doma, že nemusí jít dítě každý den, pak není školka z povinnosti, ale pro zábavu, když se dítku nechce nebo chcete na nějaký výlet, prostě ten den nejde a je to... a co se týká nemocí, je fakt, že toho děti domů dost donesou, ale na druhu stranu se mladšímu hodně upevní imunita, odmarodí si to ještě když je maminka na RD a pak když jde do školky a maminka do práce, takové děti už většinou nemarodí!

irennn
1. kvě 2016

Zrovna resim to stejné, mám měsíční miminko a 2,5leteho syna.mimco hodně nosim boli ho bříško a furt musím kojit a uspavat, starší chudák většinou cele ráno kouká na tablet, protože prostě nemám čas :( je ni to tak líto, ve středu poprvé zkusim soukromou skolicku, je drahá ale perfektní, žádný nějaký tvrdý režim.... Nechci aby byl kvůli mne ze já nestiham zanedbavany... 2dopoledne v týdnu, pokud buše chtít časem i spinkat tak klidně

katerina32
1. kvě 2016

Tady máme nedostatek míst ve školkách a pokud je maminka na MD, tak dítko do školky nevezmou:(

drzticka81
1. kvě 2016

tak ja mam deti dva roky od sebe a syn zacal chodit az v jeho 3.5(tak to vyslo na zari-novy skolni rok) a chodi na dopoledne, ted jsme doma (nemoc) a vidim, ze skolku a cinnost v ni potrebuje - ja vidim ve skolce vychovne vzdelavaci institut, ne odkladiste deti -pokud by na to nemel a chtel byt doma, tak klidne muze, ale vidim ty pokroky, co udelal!!!!! navic si od nej dopoledne s dcerou odpocineme a on od nas a nabereme taky sily na odpoledni spolecnou cinnost (furt se hadaji, hasteri o neco - jsme uz tyden zavreni spolu doma a je to na masli 🙂)))

handous
1. kvě 2016

Mam děti necele 2,5 roku od sebe.Syn.sel do školky v září, když bylo dceři 8m. Je to takový vlk samotář, tak jsem chtěla, aby si zvykal na děti a trochu víc se zapojoval. Chodi kazdy den na dopoledne, ve školce se mu líbí a všichni jsme spokojeni 🙂

lucka662006
1. kvě 2016

@irennn ahoj, dceři bylo jen 21 měs., když se narodilo další mimi a na tablet nekoukala (to bych hooodne nerada...), miminko jsem přebalila, nakojila a hned jsme šli ven s kočárkem nebo jsem mimi měla v šátku a přitom si četla a hrála s dcerkou nebo ji učila říkanky - stále jsem s ní mluvila - o všem co dělám, nebo jsme měli návštěvu/pomoc, aby dcerka nebyla "sama", určitě to jde udělat, na ten tablet raději nezvykat, synovci je 6 a stále na tabletu a už se na něm projevuje nedostatek pohybu...

lucka662006
1. kvě 2016

Ahoj, mám dvě děti 21 měs. od sebe, starší začala ve 3,5 letech chodit do školky na 3 dopoledne v týdnu. Určitě bych nedala 3leté dítě na celý den do školky, když jsem doma s jeho mladším sourozencem, dopoledne s dětmi zcela stačí a odpoledne s rodiči🙂 Pokud to teda nevyžaduje🙂

lichtakova
1. kvě 2016

Já mám tři kusy, nejstarší šla ve skoro 4 letech (je nar.na konci září), když bylo nejmenšímu cca půl roku. Horzně se těšila, do školky chodí ráda, ale spát tam prakticky vůbec nechce. Takže ji vyzvedávám...sice je to úplně pitomý čas, protože bych jinak hlavně toho prostředního dala už spát, takhle jde později a to později pak odpoledne vstává (hlavně v zimě vopruz). Spíš mě udivují maminky, které mají malé děti a pro ty starší si jdou až ve 4-půl páté...ať mi nikdo neříká, že všechny ty děti tam tam hrozně chtějí spát a že by nebyly raděj doma...

kurametla
1. kvě 2016

@katerina32 Mohu ze zeptat, odkud jste, kde se zohlednuje kriterium maminka na MD/RD? U nas se k tomu, zda je maminka na MD/RD s mladsim ditetem ci zda jiz nastupuje do pracovniho procesu, neprihlizi, bohuzel ...

k1k1k
1. kvě 2016

@lichtakova teď jste mi vykouzlila úsměv na rtu, protože to jsem si taky vždycky říkala, teď mám doma mimčo a chodím pro dceru (4r) po spaní a svačince cca o půl třetí když si začínají hrát a jelikož jsou teď na písku venku, tak už jsem na ni několikrát musela čekat ve školce(mááámííí proč jdeš tak brzo ☹ ) ...teď jsem pro ni byla o půl čtvrté a byla naprosto spokojená, že jdu přesně 🙂 je to těžké, ale opravdu je každé dítě jiné, teď už nesoudím...

katerina32
1. kvě 2016
mrazulkav
1. kvě 2016

Nám jestli se podaří druhé, tak dcerka bude od září ve 3 letech chodit do školky a já budu doma... Ale už o tom rok mele a hrozně se těší.
Kamarádka bude starší dávat do školky ve 4 letech, poté co byla rok doma i s miminkem. Jednak se bála, aby k novorozenci netahala školkové nemoci a jednak se starší do školky opravdu nechtělo.

evulina77
1. kvě 2016

@jednazmaminek i klid na miminko je důležitý, pro starší děti je to nudné, zejména ze začátku, kdy se mimčo jen kojí a přebaluje. Moje starší holky chodily do školky od tří let a já byla doma s miminkem a myslím, že jsme byly všechny spokojené. Někdy jsem je brala po obědě. Holky měly ve školce kroužky a líbilo se jim tam. Nevím, jak bych řešila, kdyby ve školce nechtěly být...

evulina77
1. kvě 2016

jinak u nás holky byly takové, že doma mi už po obědě nespaly, i když to potřebovaly a ve školce spaly. Takže bylo a i dnes je lepší jít pro teď aktuálně prostřední po spaní ve školce, protože je v pohodě, dobře naladěná a dá se jít rovnou na hřiště. Doma mi už nespí (protože je velká, ne?!!!) a je někdy na ránu, je utahaná, naštvaná a někdy vytuhne v 6 večer a to je pak špatně úplně všechno...

lichtakova
1. kvě 2016

@k1k1k ja vim,ze nektere chteji 🙂, ale myslim,ze zdaleka ne vsechny,ktere tam chrni 🙂,ale cekala jsem,ze se nekdo ze "spacich" ozve. Ale prave,ze jsme o tom mluvily s kamaradkou,kt.ma mladsiho doma a ten starsi to hur nese a jeji zname syn tam spi, "protoze je tam hrozne rad"-takze kdyz se jednou pres poledne potkaly v satne,tak se ten povida "je,mami a Vojta jde doma a proc ja nemuzu jit taky domu... urcite je to kus od kusu. Ja se te svoji ptam,jestli bude spat a ona nechce...mne se tam kolikrat taky nechce,ale zas ji to nechci otravit...treba jeji "spaci" cas prijde. Horsi,az budu treba v praci a proste nebude na vyber...

kami1984
1. kvě 2016

Syn mel 3 a ctvrt, kdyz se narodil braska. Ten rok do skolky nesel, hodne zarlil, ale o rok pozdejiv zari 2015 uz do skolky sel, nejprve na dopoledne a ted ho vyzvedavam po pul 3. Není to pohodlnost, ale on by bez deti trpel, za tech par mesicu se strasne zmenil, predtim neumel nic, i kdyz se snazila, nemluvil.. ted krasne mluvi, sam se komplet oblece i pomaha braskovi, chape, jake to je byt v kolektivu apod.. Skolka da detem uplne jine obzory nez byt jen s mamou a sourozencem, ktery navic bere porad pozornost na sebe. Neco je jineho, pokud je mama doma s mladsim a dite hodi do skolky od 6 a prijde posledni minutu se zavirackou, jen aby mela pokoj.. Kolikrat jsem vyhovela pani ucitelce, brala ho po obede nebo ho odhlasila, kdyz byly treba prazdniny..

tulikiss
1. kvě 2016

@katerina32 tak v tom pripade u vas porusuji zakon, toto kriterium je diskriminacni a nesmi se pouzivat 😖

veruska007
1. kvě 2016

Naše děti chodí po spaní. Za prvé se po obědě vyzvedávají kol. 12.45, což mi mladší v tu dobu vždycky spal a za druhé jsem vždy v "polední" pauze pracovala, buď z domu nebo v práci a školkové děti už doma nespaly, takže bych s nimi pracovat nemohla.

paja.83
1. kvě 2016

@tulikiss tak to slysim poprve, u nas se na to loni a predloni koukalo u triletych, distavali za to body, u ctyrletych uz ne. Letos to zrusili, jen se k tomu prihlizi, v pripade rovnosti bodu.

ladyhacek
1. kvě 2016

@tulikiss je to porušení? Já myslela, že je to celkem logické? Míst je nedostatek a u kolikrát jsem slyšela, že nevzali dítě do školky pracující mamince ale té co byla doma tak ano > co má dělat ta pracující? příjde mi to jak oběžný postup > tady třeba to funguje tak, že se berou děti z obce a až pak popř. z okolí , ale ještě jsem nezjišťovala (synovi je rok) - máme 11-12 míst - školka je obsazená a na vítání občánků nás bylo 14 ??? Jsme zvědavá ...............

Jinak za předpokladu, že nás vezmou @jednazmaminek druhé chceme, chtěli jsme se začít snažit už teď takže by byli od sebe dva roky, ale vzhledem k naší situaci nevím nevím > nicméně - syna bych do školky dala - důvod - kolektiv (no i ten čas občas už teď nezvládám natož pak s druhým 🙂 )

kami1984
1. kvě 2016

@ladyhacek Ale proc by dite melo byt odmitnuto, protoze mu rodice poridili sourozence?? Nehlede, ze rodice v prubehu skolniho roku mohou o praci projit, maminka otehotnet..

medved09
1. kvě 2016

@ladyhacek ano tulikiss má pravdu. Jedná se o diskriminaci. MŠ je vzdělávací zařízení - nikoli hlídací agentura pro pracující rodiče. Kritéria mohou být např. trvalé bydliště v dané obci či věk uchazeče, ale ne to, zda rodiče pracují.

ladyhacek
1. kvě 2016

@kami1984 já jsme žila v tomto domnění

kami1984
1. kvě 2016

@ladyhacek možná jsem sobec, ale já se koukám na sebe a své dítě a ostatní mě v ten moment nezajímá, na mě ohled taky nikdo brát nebude. Dítě potřebuje kolektiv a přece nebude mít smůlu, že mají rodiče touhy po 2 a dalším potomkovi. U nás se ted' nedostaly 2leté děti, jinak ano. Brali okolo 50dětí.

ladyhacek
1. kvě 2016

@medved09
@kami1984 tak jsem jednou zvědavá na nás - u nás v obci pokud vím je 12 míst - školka je plná nejrůznější věk - na vítání občánků (všichni stejně starý +- 3-4 měsíce) nás bylo 14 - takže min dva jsou bez místa

ladyhacek
1. kvě 2016

@kami1984 ano já chci syna také dát do kolektivu 🙂 Jen jsem někde slyšela, že berou i dle práce - pokud je to porušení tak bezva (může se někdy hodit 🙂)