• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Dvojčátka 2013

15. srpna 2013 
@ireeeeen Jsi už hold zkušená matka... já budu jak "tele" :grinning:
6. led 2013 v 18:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
@adriene
o tom to není, poprvé jsem měla vše nachystáno sbaleno, načteno, také jsem byla hned doma, ted jsem chodila do konce 6 měsíce do práce, navíc doma 4 leté dítě pořád nemocné tak sice něco nachystáno mám,ale potřebovala bych trošku jí někam odklidit at mám na to klid, páč jak je to holka tak i chce pořád se vším pomáhat a to pak toho moc neuděláš, tak zítra jde po měsíci do školky hurráááááááá, tak budu mít čas chystat a snad tam hned zas něco nechytí. A hlavně vím že u prvního jsem fakt zbytečně plašila tak to ted odkládám :slight_smile: ale lepší být tele než něco zanedbat :slight_smile:
6. led 2013 v 18:46  •  3 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Ahojte, tak se pridavam do diskuze, moje prvni.. Rada se dozvim neco noveho a take povzbudim ostatni svoji situaci.. No holky ja jsem na tom tak, ze mam doma dve dcery ted v lednu je jedne dva a pul a druhe rok a do toho treti tehotenstvi, neplanovane takhle brzy a navic jednovajecne holky mono-bi.. Termin 2.kvetna ale samozrejme to bude driv.. Porod v Podoli, ale jeste tam nechodim tak nevim, co me tam bude cekat..
6. led 2013 ve 23:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ajkaka Ahoj a vítej!! Též čekám jednovajky mono-bi, ale kluky :slight_smile: A rodit budu v Podolí, kam chodím od začátku těhu. Jinak termín mám konec března, ale předběžně počítám konec února :wink:
6. led 2013 ve 23:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
@adriene A to jsi tam chodila uz driv, nebo az ted kvuli dvojcatkum? Ja se tam ptala behem registrace k porodu v tom 14.tt jestli mam zacit chodit hned tam a rekli mi, ze az tak mesic pred terminem, coz je ale podle me kravina, to uz bych mela byt po cisari.. no takze ted jsem cca v 23.tt ale jeste jsem tam nebyla.. Chodis tam k jednomu doktorovi, nebo te prirazuji ruzne kdo ma zrovna volno? Cekas tam dlouho? Ja tam mela oba predchozi porody a vzdycky to bylo na pul dne tak to me dost odrazuje spechat tam.. Mas typ na nejakyho dobryho doktora, kterej se treba specializuje na ty jednovajky? Rekli ti, do kdy max. te nechaji - kdy nejpozdeji udelaji cisare kvuli riziku nefunkcnosti placenty? Diky za odpovedi :slight_smile: Vetsinou nic moc predem neresim, ale ted.. Na hospitalizaci tam doufam preventivne neberou..??
6. led 2013 ve 23:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ajkaka Chodím tam od začátku registrace k porodu, chtěla jsem tam, protože se na jednovajky specializují a mají výbornou neonatologii. Navíc to mám kousek a chodila jsem sem na praxi na porodní sály i právě tu neonatologii... obojí mě přístupem oslovilo :wink:
Hned mi bylo řečeno, že je dobře, že sem chodím, protože mě rovnou berou vzhledem k jednovajkám jako rizikové těhu, jež je celé nutné komplexně hlídat. Mám stále jednu dr. v poradně. O nikom vysloveně specializovaném nevím, ale doktoři se mi nestřídají, objednávají mě stále k jedné dr. Chodím do poradny jednou za 14 dnů a též 1 za 14 dnů mám velké sono, kde hodnotí vše, včetně průtoků. Zatím se mi nezdá, že bych kdekoliv příliš čekala... jen teď po svátcích to bylo trošku více narvané... tak to bylo poprvé nadýl. Zatím se mnou o porodu nemluvili, předpokládám ale císaře. A to někdy mezi 36 - 38.tt. No a preventivní hospitalizace určitě ne :wink:
6. led 2013 ve 23:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
@adriene Ahojky, to teda diky za info.. asi se tam taky co nejdriv prehlasim, mam to v podstate bliz nez svoji doktorku, i k te jezdim autem az na Andela a zatim chodim od zacatku jen 1x za 3 tydny, sice mi dela pokazde ultrazvuk ale mereni tam ma nepresne, jen takovy malinky monitorek no a prutoky nezmeri vubec, to mi merili jen v tom 21.tydnu v Gennetu.. A to to dost dlouho vypadalo, ze mam mono-mono, coz by bylo extra rizikovy, az v tom Gennetu mi rekli ze tam mezi holkama ta prepazka je.. tak at se zatim dari tobe i malym
8. led 2013 v 10:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ajkaka
Ahoj vítej, odvážná holka :slight_smile:
8. led 2013 ve 21:03  •  3 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj holky, tak jsem byla u dr. 3x denně magnesko a 1x na noc diazepam, jinak info o porodu veškeré žádné, ptala jsem se kdy půjdu s dětma na manitor, tak i bylo řečeno že v 37 týdnu to jsem čekala že už to budu mít za sebou tak Vám nevím. Ta nevědomost mě ničí.
8. led 2013 ve 21:08  •  3 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ajkaka zas u mono-mono je nižší riziko transfuzního syndromu, takže ty průtoky až tak klíčové nejsou, dokud dvojčata rostou srovnatelně stejně...

bohužel, u nás je po posledním utz podezření na počínající TTTS, takže o něm teď vím mnohem víc, než jsem chtěla :frowning2:
8. led 2013 ve 21:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
@maladama Jejda, to me mrzi :unamused: Takze jeste castejsi kontroly? :fearful:
@ireeeeen Takze ti to magnezko zvedli... no ja to cekala. V 37.tt na monitor?? No to pochybuji... :angry:
@ajkaka tak nakonec to dopadlo na mono-bi, alespon si navzajem nezamoji pupecniky :wink:
8. led 2013 ve 22:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
@adriene uvidíme, další utz příští týden, aby bylo jasné, jestli je to fakt TTTS. Zatím by to bylo maximálně 1. stádium, protože donor má pořád rozeznatelný močový měchýř (od 2. stádia dál už poznat nejde), ale výrazně menší. Ale to může být pořád ještě jenom náhoda, že zrovna to jedno dvojče, co má míň plodovky a je hubenější, bylo vyčůrané a to tlusté ne.
Bohužel tady v ČR to podle všeho do hranice přežití řeší jen konzervativně, TTTS Foundation má doporučení i pro operabilitu před 25tt, ale na to se moc netvářili. Tak si holt dneska zajdu pro proteinové koktejly a železo (prý to může zhoršovat funkční podvýživa a velké dávky bílkovin to stabilizují) a snažím se hodně pít, to je tak asi jediné, co můžu dělat.
9. led 2013 v 07:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
@maladama No tak se uvidi podle dalsiho UZ... to je jasne. A o kolik je to jedno dvojce mensi?
Nedavno v jedne reportazi ukazovali maminku z CR, ktera mela dvojce s TTTS a tam to nakonec vyresili redukci. Ale nevim kde ji to delali a proc to az skoncilo takto.
Pripadne bych to ale konzultovala asi i jinde... Jinak Ti moc preji, aby to tak nebylo a byl to jen blbe nacteny UZ!
Ja pred mesicem resila rozdilnou velikost, ac oba moc mechyre byly OK, prutoky tez, ale vahovy rozdil skoro 200g... no a za 14 dnu uz oba skoro stejne vahu. Tak bud to ten jeden dohnal nebo je predtim spatne pomerili :sunglasses:
9. led 2013 v 09:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
@adriene blbě načtený UTZ to nebyl, doktor to kontroloval opakovaně a šlo o jednoho z nejzkušenějších motolských... tak jedině jestli to bylo fakt to vyčůrání. Příště se ještě zeptám na hloubku kapes plodovky, bylo jí očividně míň, ale snad ne až tak kriticky, pro rozjetý TTTS by u jednoho muselo být víc než 8cm a u druhého míň než 2cm, to určitě ještě nebylo, problém je fakt jen u toho béčka. A váhový rozdíl, jak jsem si to doma počítala, byl 50g (áčko 490 a béčko 440) - na obvod břicha 175mm vs 160mm.
No uvidíme příště. To zas bude sranda, jestli půjdu z UTZ rovnou do poradny, měla jsem samozřejmě tlak úplně hrozně vysoký, tak ještě doktorka řešila to...
9. led 2013 v 10:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
@maladama Ale tak kdo by nemel tlak vysoky, ze? :angry: To se da pochopit a jiste to chape i dr..
To zas neni jeste tak velky vahovy rozdil... to ja mela tez... spis ten mocak... Tak snad byl opravdu jen vycurany.
9. led 2013 v 10:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
@adriene já ten tlak v poradně mám zvýšený vždycky, protože nemám hlídání pro staršího, takže když mě vyvolají, že mám jít dovnitř, tak je to vždycky najednou stres - ulovit batole, nacpat ho do kočárku (on totiž samozřejmě v kočáře celou dobu nevydrží, běhá po čekárně a demoluje, na co přijde), za děsného řevu ho přicvaknout pásama (což taky nemá rád), sbalit tašky a hračky (s batoletem se nikdy nechodí nalehko), dotlačit kočár do ordinace, zaparkovat tak, aby nepřekážel, zabavit dítě sušenkama, najít skleničku s ranní močí, vzpomenout si, kolik vážím... v tu chvíli mám tlak 140, jen to hvízdne, ač jinak bojuju s tím, abych neomdlívala z nízkýho tlaku.
Ale doktorka uvěřila, že se doma měřím (což fakt dělám) a že je to v pohodě.

jen ten váhový rozdíl by nevadil, jen míň plodovky by nevadilo, jen malý močák by taky nebyl problém, blbý je, že se to sešlo u jednoho dítěte všechno najednou. Ale uvidíme, co příště. Utěšuju se tím, že áčko je úplně ukázkové, plodovky má tak akorát, všechny míry plus mínus den stejně, a nebyly tam ani u jednoho z dětí žádné abnormality na srdeční činnosti.
9. led 2013 v 11:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
@maladama Teeeda... popsala jsi to ukazkove :grinning: Pri predstave, ze ti k tomu batoleti pribudou jeste 2 novorozenci... bude to zajimave! :wink:
Budeto v poradku, uvidis... jestli byli doted OK a nyni i srdecni akce v poradku, je videt, ze prospivaji :slight_smile: budu drzet palecky :wink:
9. led 2013 v 11:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
@adriene říká se, že dvojčata si vybírají rodiče, kteří to zvládnou, tak uvidíme, jestli se ty naše nespletly :slight_smile:
ale náš starší je prý extrémně živé dítě, fakt chvilku neposedí, neustále někde běhá, někam leze, něco rozebírá... jestli budou dvojky aspoň trochu klidnější, tak mi to určitě bude připadat jako těžká pohoda :slight_smile:
9. led 2013 v 11:21  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@maladama Kez bys mela pravdu :wink:
9. led 2013 v 11:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
@adriene
věříš mi že nejvíc info o porodu dvojčat jsem se dozěděla od tebe prostě Praha je Praha tady na tebe každej dlabe.
9. led 2013 ve 20:48  •  3 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@ireeeeen No po pravdě... já se toho moc od doktorů nedozvěděla... hledám info na netu a od jiných mamin s dvojčaty. Tak pak můžu posílat info dál, jako tobě :wink:
9. led 2013 ve 20:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
@adriene
na netu také hledám,ale tím jak mám dvojvaječný tak to se bere skoro jeko normální těhotenství a de facto jíné maminy dvojčat jsem moc neoslovovala, jen tebe a jednu ze diskuse březnovky 2013
9. led 2013 ve 20:53  •  3 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
@adriene na víc info je dobrý mít u vyšetření mediky, protože jim to doktor vysvětluje všechno hrozně podrobně. Doufám, že je potkám v poradně znova :slight_smile:
9. led 2013 ve 20:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ireeeeen @maladama No já popravdě radši po víc info netoužím... ve zdravotnictví pracuji, tak vcelku přehled mám a co se dvojčat týče, tam už mám myslím info dost... zbytek bude stejně na doktorech za mé spoluúčasti :wink:
9. led 2013 ve 21:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
@adriene
já jsem 29 tt bolí mě břicho a děsně tvrdne, doma jsem od konce 6 měs. do té doby O.K. pohyby spíš cítím jen na jedné straně a mě dost točí že když přijdu k mé dr. tak mi dělá uz asi tak 2 vteřiny srdíčka bijí a plodovky mají dost, když jsem se ptala jak jsou velcí tak mi řekla že je s tím moc práce a má plnou čekárnu,ale vzhledem k tvdnutí bych ráda věděla jak na tom jsou a zatím jedno je otočené a druhé né, tak jsem se ptala jak je to se spont.porodem a císařem tak mi řekla uvidíme, no a také jsem se ptla na monitor to mi řekla že až v 37 týdnu to jsem si v duchu říkala že by už mohli být na světě.
9. led 2013 ve 21:09  •  3 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ireeeeen Tak to máš teda bezvadnou doktorku... to bych jako neunesla... se ti nedivím, že jsi nespokojená :unamused: A víš, které dvojče je A a které B? A které je v jaké poloze? Na informace máš nárok...!
9. led 2013 ve 21:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
@adriene já si většinu věcí umím dohledat na zahraničních zdrojích, ale občas se hodí vyslechnout si to i na místě :slight_smile:
třeba když pro jednou doktorka na "bolí mě stydká spona" neřekla jen "to je normální", ale "to je normální, protože u dvojčat se vylučuje víc relaxinu, který způsobuje rozvolňování vaziv a to může bolet. bohužel takhle brzo v těhotenství to znamená, že se to časem bude zhoršovat a bude to pro těhotnou nepříjemné",
Tedy, že to bude nepříjemné, to jsem asi vědět nepotřebovala (a zjistila bych to i bez toho), ale minimálně jsem si úplně z toho úplně přestala dělat hlavu, protože vím, že jde jen o nepříjemnost a nic vážného.
9. led 2013 ve 21:14  • Odpověz  •  To se mi líbí
@adriene
právě že jsem se v ní docela zklamala, je mladá navíc spolužačka mé sestry tak jsem čekala že se mi bude věnovat i kvůli tomu že už mi je 35. A děvče, hlavou dolů, B chlapec vodorovně,ale to mi řekli v CAR na 3d jinak bych snad ani nevěděla pohlaví, poslení váhu mám z 3d asi ve 22 tý. děvče 390g a chlapec 300g a právě toho chlapce moc necítím tak jsem z toho byla nesvá,ale ted 16.1. jsem se pro jistotu objednala na 3d at vím tak jsou v pohodě.
9. led 2013 ve 21:16  •  3 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ireeeeen A za ty UZ platíš? Mě právě posílají na UZ každých 14 dnů. Zatím jsem tedy nikde neplatila ještě ani korunu, naštěstí tedy :wink: Pokud je A hlavičkou dolů, tak super, B se ještě nějak urovná... :slight_smile: Já měla naposledy A též hlavičkou a B příčně... to by šlo hold sekcí... což u jednovajek stejně asi půjde. Ale u tebe ta šance přirozeného porodu je vysoká :slight_smile:
Je škoda, že má na Tebe dr. málo času... škoda jen, že nemůžeš chodit do nějakého většího centra, kde se na ty dvojčata koukají víc zeširoka... ale i tak to bude OK. Spousta holek takhle chodí k dr. a jsou v pohodě :slight_smile:
9. led 2013 ve 21:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ireeeeen to je teda péče...
jinak můj doktor mi říkal, když to ještě vypadalo na dvojvajky, že si mě nechá jen do 30tt, pak mě předá do péče do porodnice. Tak si můžeš říct o totéž a máš od ní pokoj (napíše akorát papír, že žádá o převzetí do péče).
Nakonec mě kvůli mono-bi diagnoze předával dál hned od začátku 2. trimestru, což v motole vcelku ocenili, že tohle by se na koleni šudlat nemělo.
9. led 2013 ve 21:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek