• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Dvojčátka 2014

ahojky holky, přidávám se k vám do diskuze, dřív jsem jen nakukovala a hledala inspiraci a rady, ale jak se to blíží, tak mám trochu víc času na psaní :slight_smile: všem gratuluju ke krásným a dopečeným pidižvíkům:slight_smile:
vy maminky co jste z Prahy a chodíte k Apolináři, jak je nejlepší chodit na monitory a co s sebou? vždycky je tam totálně narváno a já nevím jestli vůbec dokážu v 6 ráno vstát:slight_smile:))
3. kvě 2014 ve 12:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ebro fakt nevim,necham se prekvapit :slight_smile: a kde si cetla ze kdyz predcasne porodis tak se krati materska? to mi pride drsny
3. kvě 2014 ve 13:01  •  čeká miminko, termín má v červenci 2014  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erin5 Teď jsem to ještě pro čítala jednou a je to né když předčasně porodis,ale když nenastoupis na mateřskou ani těch 6 týdnů před porodem. Předčasný porod si nevyberes dobrovolně, takže by se to na to nemělo vztahovat.Doufám teda.
3. kvě 2014 ve 13:08  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erin5 Podle mě je to tak,že ten počet týdnů je dán a když nastupuješ až těch 6 týdnů před porodem,maš pak o dva týdny delší mateřskou s mimčama. A při předčasným porodu to podle mě maš stejný...o nic nepřijdeš.
3. kvě 2014 v 15:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ebro V to doufám taky. Našla jsem tenkrát někde napsáno, ale jen u jednoho článku, kde to psali, že pokud nenastoupíš těch 6 t s dvojkama tak se ti celá mateřská krátí na běžnou mono mateřskou. Někde jsem se tu ptala, většina řekla, že o tom nic neví, ale jedna paní věděla, ale už si tomu nepamatuju hlavu a patu jak to bylo.
3. kvě 2014 v 15:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
@katy008 Tak to je dobře. To teda bude asi výhodnější bejt na neschopence co nejdyl a jít na mateřskou těch 6tppřed porodem. Ještě by mě zajímalo jestli nevíte jak to je když třeba nastoupim těch 6t před plánovaným porodem a třeba porodim už za dva týdny tak se o ty 4 týdny prodlouzi mateřská s miminama že, jestli to dobře chápu :slight_smile:
3. kvě 2014 v 15:44  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ebro to s tím krácením je blbost.
Na mateřskou (37 týdnů u dvojčat) máš nárok v plné délce, pokud nastoupíš 6-8 týdnů před PLÁNOVANÝM TERMÍNEM PORODU. Reálný termín porodu v tom roli nehraje, leda bys porodila ještě dřív (pak bys samozřejmě nastupovala na mateřskou dnem porodu). Pokud nastoupíš 6 týdnů před termínem a porodíš druhý den, tak budeš mít peněžitou pomoc v mateřství těch 37 týdnů. Krátilo by se to jen v případě, když bys nastoupila méně než těch 6 týdnů před termínem, potom by se to krátilo o ten rozdíl mezi tím, kdy jsi nastoupit měla a kdy jsi reálně nastoupila.

Důvod, proč se vyplatí nastoupit v případě, že jsi na neschopence, až těch 6 týdnů před, je ten, že za ty dva týdny před porodem dostaneš o dva týdny víc na nemocenské.
3. kvě 2014 v 16:13  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@zunem to je absolutní nesmysl, peněžitá pomoc v mateřství je 28 týdnů při jednom dítěti a 37 týdnů pro dvě a víc dětí (jediné, co, tak po těch 28 týdnech musí být naživu dvě děti - pokud jedno z dvojčat umře při/po porodu, tak je to monomateřská).
3. kvě 2014 v 16:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
@maladama Díky za odpověď.
3. kvě 2014 v 16:38  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
3. kvě 2014 v 16:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahoj jsem v pátém týdnu a na uz bylo vidět že jsou tam dvojčátka jedno je 6mm velké a druhé je menší a v uterý jdu na uz na srdíčka. Můžete mi poradit co bude dál. díky :slight_smile:
3. kvě 2014 v 16:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@ajulka11 ahoj vitej tady :slight_smile: dal bude jen hodne radosti a trochu starostí :slight_smile: ted jsou důležitá srdíčka :slight_smile:
3. kvě 2014 v 16:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zunem je to uzavřená skupina, mohla bys mi prosím poslat konkrétní příspěvek (klidně do pošty)?

Tak jako tak, jsem právnička, sice se nespecializuju konkrétně na pracovní právo a právo sociálního zabezpečení ale přesto v tom mám docela přehled (a jako matka dvojčat extra). Rozhodující je zákoník práce a ten říká tohle:

§ 195 Mateřská dovolená
(1) V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí, přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.
(2) Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku 6 týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku 8 týdne před tímto dnem.
(3) Vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, přísluší mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí doby stanovené v odstavci 1. Vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiného důvodu, přísluší jí mateřská dovolená ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů, popřípadě 31 týdnů, jde-li o zaměstnankyni, která porodila zároveň 2 nebo více dětí.
(4) Jestliže se dítě narodilo mrtvé, přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 14 týdnů.
(5) Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena (§ 198 odst. 2) před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.

Takže v případě dvojčat a nenastoupení 6 týdnů před termínem porodu se to krátí tak, že se poskytuje 31 týdnů od termínu porodu - u monomateřské 22 týdnů od termnu porodu.

To, že musí přežít obě děti, je ze zákona o nemocenském pojištění:

§ 33 Délka podpůrčí doby u peněžité pomoci v mateřství
Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství činí
a) 28 týdnů u pojištěnky, která dítě porodila,
b) 37 týdnů u pojištěnky, která porodila zároveň dvě nebo více dětí, přičemž po uplynutí 28 týdnů podpůrčí doby peněžitá pomoc v mateřství náleží, jen jestliže pojištěnka dále pečuje alespoň o dvě z těchto dětí,
c) 22 týdnů u pojištěnce uvedeného v § 32 odst. 1 písm. b) až e),
d) 31 týdnů u pojištěnce, který z důvodu uvedeného v § 32 odst. 1 písm. b) až e) pečuje zároveň o dvě nebo více dětí, přičemž po uplynutí 22 týdnů podpůrčí doby peněžitá pomoc v mateřství náleží, jen jestliže pojištěnec dále pečuje alespoň o dvě z těchto dětí.

Je tam troch konflikt v tom, že zákoník práce mluví o PORODU dvou dětí a zákon o nemocenském pojištění o PÉČI o dvě děti, ale ono zákoník práce upravuje omluvenku z práce a zákon o nemocenském pojištění výplatu peněz - takže by asi došlo k tomu, že by žena, které jedno z dětí zemřelo, čerpala po těch 28 týdnech v práci mateřskou dovolenou, ale peníze už z rodičovského příspěvku.
3. kvě 2014 v 16:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
@maladama původně jsem tam měla text starého zákoníku práce, ale zrovna v tomhle se vůbec nic nezměnilo, ovšem opravila jsem to po sobě.
3. kvě 2014 v 16:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
@pidisek no právě jsem zvědavá co mi řeknou v uterý a mám i trošku strach
3. kvě 2014 v 16:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
nikdo od Apolináře? :confused:
3. kvě 2014 v 17:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@gapm ja tam chodila v únoru a nikdy jsem nečekala :slight_smile: s dvojčátkama mas přednost nebo te posílají na monitory na porodní sal :slight_smile:
3. kvě 2014 v 17:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ajulka11 Ahoj. Mě taky zjistili dvojcatka hned v 6tt. Na další kontrolu jsem šla až za měsíc. To uzz byly myslím vidět srdicka. Taky mi řekli jestli jsou dvou, nebo jednovajecne a jestli má každé svou placentu. Už ve 12 TT si mě vyžádali na genetiku do speciálního centra kde dělaly různá měření podle ultrazvuku. Tam jsem byla celkem třikrát + k tomu furt každý měsíc e svému dr. Fajn bylo že jsem je takle viděla kazdych 14 na UV :slight_smile: Tak přejí ať máš vše v pořádku
3. kvě 2014 v 17:34  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ajulka11 malej strach bude už pořád, ale musíš věřit :slight_smile: V úterý srdíčka a pak zas obavy do další kontroly
Každopádně vítej mezi námi :slight_smile:
3. kvě 2014 v 17:36  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
@pidisek : díky:slight_smile: a přednost si vymůžu jak když se tam tahá je lísteček z toho přístroje? nikde to tam nejde zadat:( poraď. Na sály taky chodím, ale brzy ráno jsou u mého dr nástupy na plánované cís. řezy a musím poprvé dolů:(
3. kvě 2014 v 17:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gapm Já U Apolináře ležím na rizikovém a poprvé mě natočili až tady a vůbec nevím, kam se jinam chodí...
3. kvě 2014 v 18:09  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
@blanick: jéé to musí být otrava ležet a čekat co bude, ne?:slight_smile: ale musíte se ještě chvilinku dopíct:slight_smile: máš tam aspoň fajn osazenstvo pokoje? a jak dlouho tam už jsi? doufám, že já to doklepu zatím doma, neumím si představit ležet delší dobu v nemocnici :confused: i když chápu, že pokud je to nutný, nejde se moc cukat:slight_smile:
3. kvě 2014 v 19:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@gapm nevím me řekl dr na poradne ze proste mam jit dovnitř a ˇrict ze dvojčátka :slight_smile:
3. kvě 2014 ve 22:12  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@pidisek
@ruljana
Holky jak to zvládáte, taky jsou to vaše první děti, a dvojčátka .... já se nějak dneska vyděsila, že to prostě nemůžu dát, nevím jak se s nima manipuluje a nic .. a ještě budou v převaze
4. kvě 2014 v 17:17  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lanitana moc gratuluji, jsou nádherní :slight_smile:
4. kvě 2014 v 17:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gapm otrava to teda je. Ale už aspoň nemusím non stop ležet, tak to ujde.
4. kvě 2014 v 18:57  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erin5 Holky, když porodíte předčasně, tak mateřská se nekrátí. Jen na ni nastoupíte hned po porodu. Ukončí neschopenku a přecházíte na mateřskou.
4. kvě 2014 ve 21:16  • Odpověz  •  To se mi líbí
@bejbyy děkuji a už ted mám stoho strach to bude asi pořádný zápřah mít dvojčata ale jsem rada i za ně :slight_smile:
4. kvě 2014 ve 22:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
holky je možné nic necítit akorát sem tam nějaké bodnutí v podbřiku když jsem v sedmém tydnu a čekám dvojčátka??? nebo mám mít strach když nic necítímže to není v pořádku?? :frowning2:
5. kvě 2014 v 11:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ajulka11 Já kdyby mi nebylo zle od žaludku, tak prvních 5 měsíců nevím že jsem těhotná. Občas jak pises nějaké pichnuti, jinak nic.
5. kvě 2014 v 11:39  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek