• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Italie

10. listopadu 2014 
ciao...
vidím, že rozoberáte separovaný odpad... U nás to funguej asi tak, že rovno pod oknami mám 5 kontajnerov, dve na komunálny odpad, jeden na sklo a plechovky, jeden na papier, jeden na plast.. Ale ako tak niekedy pozerám, veľmi to tu nedodržujú, ako píše @bocmanka je to skôr nadobrovoľnosti a uvedomení sa, než na povinnosti... Ja sa to snažím dodržiavať, aspoň ten základ, plasty, papier a sklo, ale to by som musela mať aj v kuchyni 4 koše.. :grinning:
29. led 2011 v 11:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahojte kocky,
uz sa hlasim zo Slovenska. Boli sme chori, Marco uz fajn, ja sa dostavam z toho az teraz.
Dost ste teda popisali :slight_smile:
K teme separovaneho odpadu, u nas v regione to tiez nie je povinne, my delime.Papiere davame do kartonu, do prenosnej prepravky-sklo,plechovice,plast a zbytok do kosa. Vozime si ho sami na miesto kde su na to kontajnery.
@taleia - gratulujem k tehu, teda sikulka,mamina na plny uvazok. Drzim palceky :slight_smile:
@monkula - sice neskor,ale vsetko naj naj Chiarke k narodeninam. Ako si sa rozhodla so skolou, pojdes?To cestovanie je asi najvacsia prekazka,ze :unamused: A pekna foto v profile :slight_smile:
@yellowbanna - s tou pracou ma toscany pravdu, nieje to jednoduche a kto ju ma, drzi si ju zubami-nechtami.Ale clovek nikdy nevie,a prilezitosti sa najdu.Tak nech sa zadari :wink:
@janka2110 - nech sa babulky rychlo vyzdraveju. V Taliansku teraz zuri chripka, aj u svagrinej...z 10tich deti prisla do skolky len neterka, ostatne chore :frowning2:
29. led 2011 v 15:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
@tinkywinky ďakujem aj za Chiaru.. Ja by som rada išla, ale ako vravíš, to cestovanie ma najviac odrádza...
120 km tam a 120 km naspäť :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Tal. jazyk a kultúru otvára aj bratislavská UK, ale neviem sa dopátrať, či aj externe... neviem sa tam dovolať, na stránke to nemajú, začínam byť zúfalá.... :frowning2:
29. led 2011 v 15:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ciao ragazze,

@tinkywinky mas veru pravdu, ze tu zuri chripka, ja som sa rano zobudila uplne bez energie a dokonca teraz som zistila, ze mam aj teplotu. No pekne, takze nedela v posteli. Vy ste ju uz vyliecili?
K tomu odpadu este, my sme predtym tiez separovali, ale teraz to zacina fungovat presne ako pisala Ivka v Milane. Rano musime pred dvere povyhadzovat sacky a oni to budu zbierat od domu k domu od 6.30 do 9.30. No realne si neviem predstavit rano tie ulice plne smeti :rolling_eyes:.
29. led 2011 ve 20:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
@yellowbanna este som zabudla k tej TV, mas pravdu, ze dost casto sa stretavam so zapnutou Tv v rodinach pocas celeho dna. No my uz mame taky zvyk, ze obedujeme a veceriame pri spravach a potom sa prepina na history chanel alebo national geographic. Oni su velki milovnici historie, ja s mojimi vedomostami sa vobec nechytam :zipper_mouth:. Ale ostatny cas je telka vypnuta, ja dokonca ani nepoznam vela programov, pretoze tie popoludnajsie relacie mi idu dost na nervy, nechapem, ze ich to bavi sa hadat cele popoludnie. Zatial mam len dva oblubene programy: Wild oltrenatura na Italie1 a Zelig na Canale5.
29. led 2011 ve 21:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
@monkula Monika, mne sa zda, ze prave pre neprehladnost stranky a myslim,ze aj s garantom to nebolo iste, preto som sla radsej do Nitry. Bohuzial to cestovanie by som Ti nezavidela :frowning2: Skus ist osobne na katedru a vyzistit ako to maju zariadene, ine Ti neviem poradit.
@toscany - ja niesom este uplne fit, ale to uz je len nadcha. Teraz ju chytil aj manzel :frowning2: Tak sa "nadopuj" citronikmi,med a vylezat,ak sa Ti da :slight_smile:
Este odpad,nam zvyknu bravat spred domu len kartony, ine si musime vozit. Ale po estetickej stranke, tie sacky na ceste su ozaj hrozne :confounded:
Telka,tiez zvykneme cez obed pozriet TG5,ale inak az vecer ju zapiname spolu s "Milionarom" :slight_smile: Zelig je super,ja toho Claudia veru mozem :slight_smile: Inak len Dr.House, toho sledujem od zaciatku :slight_smile:
30. led 2011 v 18:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
@tinkywinky martinka, a ty to máš ale tiež ďaleko, či nie? Včera mali DOD, ale nedostala som sa tam. Jarino mi hovoril, že po diaľnici bol v Nitre za hodinku :confused: :confused: takže ja za dve :grinning: :grinning: :grinning:
30. led 2011 v 19:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
a čo je to ten Zelig?
ja som pozerávala,tuším na Rai Uno seriál Som ženatý s poliškou, sranda, obaja policaji, mali dvojičky, ona bola s nimi na materskej ,ale veľmi sa páčilo, že to bolo reálne, nie ako v amerických filmoch, všade napratané, žena s dokonalým make-upom, navarené 4 chody... :stuck_out_tongue_closed_eyes: :grinning: tu mali bordel, jedli zvyšky, ona mastné vlasy :grinning: :grinning: :grinning:
30. led 2011 v 19:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dobry vecer dievcata,
hlasim chripku, vsetci v okoli chori :frowning2:. Ja tuto zimu nemam rada, vsade vlhko a ani byt sa poriadne neda vykurit. Velmi mi niekedy chyba Slovensko, pekne teplucko, kurenie zapnute 24hod :grinning:.
@monkula Moni, Zelig je zabavny program, prezentuju sa tam humoristi s roznymi anekdotami a vtipmi. Ten serial nepoznam, je pravda, ze ani moc telku nepozeram.
Skoda, ze to mas tak daleko do skoly, veru 120 km je dost. Dufam, ze sa ale podari ta BA. A co vodicak? Ako sa dari?
31. led 2011 ve 22:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojte,tak som tiez v ITA,zatial docasne,ale je to pohodicka,neverila som,ze moze byt taky rozdiel v ziv.style.Strasne pomale mi to tu pripada :grinning: Uz som vas citala skor,ale az ta chripka ma "donutila" napisat.Ja som ju sice mala bez teploty,ale vzhladom na zaciatok tehotenstva som so sebou mala co robit...
Hned jedna otazka: ako je to tu s poistenim? Ak manz.(nie Talian),je tu poisteny a pracuje,ja som v domacnosti..mozem sa nejak dobrovolne poistit (zatial si platim Doveru na SVK) alebo je to napr,ako v Nemecku,ze je to "rodinne"? Ak bude vsetko ok,zvazujeme porod radsej tu.. (Viem,ze je na to skoro,len pre zaujimavost :slight_smile: )
Pekny vecer!
1. únor 2011 v 18:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
@stanka04 ahojky :slight_smile: gratuluju k tehotenstvi! :slight_smile: a kdepak v Italii jste? Jestli na jihu, tak bych tomu pomalemu tempu verila, tady na severu to tak nevypada a v Milane-meste je teda pekny blazinec :grinning:

Pokud ma tvuj manzel italskou pracovni smlouvu a pojisteni, mela bys byt pojistena i ty (a posleze i vase miminko). Tak to aspon mam ja. Ovsem teoreticky bys nemela byt pojistena ve dvou statech. Ja kdyz jsem jeste pobirala materskou z Irska, kde jsme predtim zili a tudiz jsem tam byla pojistena, nemohla jsem tady byt napsana ani na manzela. Vim, ze nektere holky si nechavaji i puvodni pojistne, ale koser to moc neni... pokud ale na Slovensku uz nepracujes (coz nepracujes) a nepobiras tam ani materskou, teoreticky by o tvem pojisteni tam nemusel v Italii nikdo vedet. Ale ted trochu varim z vody...uvidis, co jeste na to ostatni holky, preci jen tu ziji dyl nez ja... :wink:

@toscany at je brzy lip!! My se zatim drzime, taky moc nechodime mezi lidi, jen mm je trochu nachlazeny, ale neumira ( i kdyz si to mysli :grinning:)
1. únor 2011 ve 20:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
@monkula mam to hodinku,v lete o chlp rychlejsie :slight_smile: nestazujem si, niektore kocky dochadzaju zo Spisskej N.Vsi,ini od Martina,atd.,taka vsehochut :slight_smile: Ty by si sla asi cez Babu,jedine ten prechod je zdlhavejsi,inak zbytok cesty je rovina.
@toscany tak skore uzdravenie.Inak zrovna dobre mrzne aj na SK. My sme si kupili krb a tuto ficime uz na nom.Parada.Nielen teplo ale aj atmosfera je krajsia,teplejsia :dizzy_face:
1. únor 2011 ve 21:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahojte kocky...mala by som na vas jednu otazocku...som s priatelom v Taliansku,chcela by som tu byt este cele tehotenstvo,ale rodit by som chcela u nas na Slovensku...da sa to?...co je k tomu potrebne?...mate tuto skusenost?...dakujem uz teraz
2. únor 2011 v 16:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
čaute babenky čítam Vás, len nejako nestíham prispievať. Ja som chcela aby Fabio chodil v júni v Taliansku do škôlky, ale ževraj to nejde kvôli tomu, že škôlka ho nemá poisteného, ale príde mi to nejako zvláštne veď poistky sa dajú dopĺňať. Chcela som, že budem s bábatkom v Taliansku, lebo tam mi svokra zato pomôže a malý by bol v tej škôlke. Na Slovensku mi nemá bohužiaľ kto pomôcť a manžel celý deň v práci.
@katka446 ja som rodila na Slovensku a chystám sa rodiť aj druhé na Slovensku, ale aj gynekológovi chodím tu. Ale keby som chcela myslím, že môžem aj v Taliansku, lebo manžel je Talian, ale mám kamošku a to mi vraveli viacerí, že tehotenstvo vyjde v IT aj na 1000 euro. Tu na Slovensku som platila gynekológovi 80 euro :slight_smile: A malému sme potom bezproblémov vybavili talianske občianstvo takže má dvojité a to sme ešte neboli manželia svadbu sme mali totiž , len toto leto.
3. únor 2011 ve 20:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
ieeei babenky,ia vdaka vam som spoznala 2 super babenky-mirkettu a alenku...obydve byvaiu v cervignano len 7km odomna...sa tesim.uz sme sa ai osobne stretli:slight_smile:
ozai tie co ziiete s talianom-ako ste si zvykli varit im tie ich it iedla????? ia som stale v kurze ucenia sa tych ich pastasciutta:slight_smile:))))
3. únor 2011 ve 23:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
@katka446 ia ziiem v it a ai som tu pravidelne chodila na prehliadky-nebolo ich vela ako na sk-max 5 za cele tehotenstvo(mala som ho bez problemov) a neiaky 3navstevy v nemocnici-co mi robili sdokladne sono-cize 3D a 4D a meranie krku dietata kvoli downovmu sindromu a rastepu chrbtice(to s aneplatilo) u gynekologa som zaplatila za kazdu navstevu 70 e s tym,ze mi robil asi pol hodinove sono na s 3dckom.to bolo super,lebo som sa na malu nevedela vynadivat.ale ia som rodila tu.takze cele to vyslo asi 350e.
inak na sk som musela mat tehotensku knizku tiez kvoli bonusu(tych 800e)lebo ty od doktora musis mat potvrdene,ze si ho navstevovala pravidelne(hlavne v poslednom stadiu tehu) inak ti tych 800e nemusia dat,lebo ten papier na tie prachy ti potvrduie sk gynekolog:slight_smile:
3. únor 2011 ve 23:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
@oka78 A ako sa má naša Mirkettta? Dlho tu nebola :frowning2:
4. únor 2011 v 08:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj dievcata,
tak my sme si tu slavnu chripku posuvali vsetci v rodine :confounded:. Ale uz je lepsie, u nas posledne dni krasne svieti slniecko a dnes som sa prechadzala len vo svetri ... pekne teplucko.

@oka78 pozdravujem Mirku, to je super, ze ste sa nasli :dizzy_face:. Ono to vzdy potesi :dizzy_face:.
K tym jedlam: ja som tu uz pomaly dva roky a naucila som sa kopec jedal z talianskej kuchyne. Cestoviny varim dost casto, chutia mi na akykolvek sposob. Zo slovenskej kuchyne nam chutia bryndzove halusky, placky,palacinky, z masovych je to gulas a svieckova. S kapustou na akykolvek sposob u mojho draheho bohuzial neuspejem
:grinning: . Ako sa dari Tebe s talianskou kuchynou?
Kocky nedaleko nas otvorili cinsku restauraciu, my sme tam dnes hned s kamoskou nabehli a dali ostro-kyslu polievku :grinning:. Klientov tam ale nemali, ono to chce poriadnu guraz nieco take otvorit v Toskansku, zvlast, ked tu je vacsina starych ludi, ktori su voci cudzincom dost uzatvoreni. Ale drzim im palce.
4. únor 2011 ve 20:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
@toscany u nás má chrípku Jarko a moje telo sa rozhoduje ,či sa chrípke podvolí, či nie.... :stuck_out_tongue_closed_eyes: Bolí ma hrdlo, ale nič iné...
4. únor 2011 ve 21:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
@toscany tak uz ai ia som sa cosi tosi naucila:slight_smile:)))) my sme vlastne kady den na cestovinach,sem tam neiake to rizoto...len ia uz neviem ake omacky na cestoviny by som robila...nieco take rychle popri dietatu mi nemozes poradit????:slight_smile:))))
4. únor 2011 ve 23:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
@monkula ma sa fain.akurat teraz su s priatelom v parizi-isli na predlzeny vikend bez maleho-toho maiu u svokry...mirketta a ai alenka na zatiahli do iednei ludoteky tu 20km odomna-super.chodia tam mamicky s detmi.decka sa tam vyblaznia a mozu sa tam krasne hrat.tak sa tesim,aspon neiake spestrenie:slight_smile:
4. únor 2011 ve 23:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
@oka78 prepac este sa opytam...ako to je s tym bonusom (800 eur)?...este som o tom nikde nepocula...
5. únor 2011 v 10:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
Pekne popoludnie dievcata, mame 15 stupnov na slniecku !!!

@monkula Moni, dufam, ze sa skoro uzdravite, ta chripka je teda aj u vas :frowning2:.

@oka78 tak to si teda sikulka, ze pripravujes kazdy den cestoviny. Ja niekedy vynecham cestoviny a spravim rizoto alebo aj polievku. Tu su nejake rychle recepty:

Sugo ai funghi
Fare scaldare l’olio e il burro, aggiungere i funghi porcini affettati e uno spicchio d’aglio intero. Cuocere per circa 30-35 minuti, aggiungendo il latte poco alla volta, appena il sugo tenderà ad asciugare.
Ultimare con il sale e il pepe.

Sugo semplice
Dopo aver profumato l'olio con cipolla e aglio ho aggiunto la salsiccia o salamina a pezzi, rosolata poi ho messo due cucchiaiate di salsa di pomodori e i pomodorini tagliati a metà, olive verdi e nere a pezzi, sale e pepe. La cottura è durata circa 6-8 minuti.

Sugo al tonno:
1)in una pentolina mettere olio, cipolla e prezzemolino farci rosolare un pò di tonno per qualche minuto,
2)aggiungere la polpa e un poco di brodo di verdure(acqua e dado),
Cuocere per una 10 di minuti.

Sugo alle verdure:
1)bollire le verdure che desideri e poi metterle nel mixer,
2)in un pentolino mette un goggio olio, cipolla e basilico e poi salsa di pomodoro,
3)mettere poco brodo e aggiungere le verdure e cuocere per 8 minuti

5. únor 2011 v 16:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
@toscany Katka, ďakujem, Jarko sa má už lepšie, a ja som zatiaľ zdravá, len ma ráno bolí hrdlo...
E grazie per i ricetti, posso, non sono per me, ma grazie... :grinning: :grinning: :grinning:

Ja som pred chvíľou dovarila spaghetii Bolognese, milujem taliasnku kuchyňu, pol hodinu aj s krájaním cibule :grinning:
5. únor 2011 v 16:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
No mrknem aj ja na tie recepty. Ale my cestoviny tak maximálne raz za dva týždne. Môj manžel i krpček sú skôr maskový . A ešte manžel nemá moc rád cibuľu. Ale z cestovín čo je také jednoduché :
- maslo a nato šalviu troška speniť a premiešať s tortelínami.
Ja ešte robím to som sa ale tu na Slovensku naučila :
- speniť cibuľku, šampióny, troška bujónu, zaliať nakoniec šľahačkou sladkou a vytlačiť do toho makký syr na Slovensku bambino a môžeš to urob iť napríklad aj so zeleninou napr. mrazenou či s konzervy, alebo len tak bujon, šľahačka a syr.
- dva malé tuniaky, ale tú šťavu zlejem troška spením a zalejem kupovaným sugom basilico.
- bolognese kupujeme hotové :grinning: to , keď robím tak to vtedy, keď nemáme doma nič iné a nejaké konzervy musia byť zálohe :grinning:
5. únor 2011 v 19:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
ešte robím pasta alla carbonara nakrájame šunku na kocky približne 1x1 cm. Na hlbšej panvici rozpálime malé množstvo olivového oleja a pridáme šunku. Za stáleho miešania ju prudko opražíme a úplne nakoniec do panvice medzi prstami rozdrvíme kocku bujónu. Zamiešame a pridáme smotanu. Necháme to variť, sem-tam pomiešame. Po zovretí pridáme vaječný žĺtok - ja dávam vajíčko celé a za stáleho miešania počkáme, kým to trošku nezhustne. Nakoniec pridáme štipku oregana. Špagety na tanieri prelejeme omáčkou.
5. únor 2011 v 19:14  • Odpověz  •  To se mi líbí
a svokra robí ešte s pancettou a šalviou myslím tiež to nie je zlé a ešte to čo som spomínala s bambinom syrom robievam ešte v kombinácii s kuracím maskom.
Ináč tú ich polentu moc nemusím. A z talianskych jedál svokra robieva fritta z vajíčok tak to som ešte neskúšala.
Robievam lonza al limone, potom s korením ariosto a na víne. Potom karé v celku pečiem na panvici so šalviou a rozmarínom.
So slovenských manžel bryndzové neľúbi ani sviečkovú a o kapuste ani nehovorím. Jedine guláš a rezne tie robím , ževraj najlepšie ja a dávam do vajíčka parmezán.
@monkula ty by si mohla hodiť recept na tie lasagne. Už som to dávno nerobila a ani neviem odkiaľ som mala recept. Viem len jedno, že toho bolo veľa :grinning:
5. únor 2011 v 19:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
@monkula perchè non sono per te? :confused:

@michaelamaranesi si mi pripomenula s tou smotanou suprovy recept na "Pasta norcina":

Soffriggete lentamente le salsicce spellate e sbriciolate in 4 cucchiai di olio, (durante la cottura usate un cucchiaio di legno per sminuzzare quanto possibile le salsicce e ridurle a macinato). Spruzzatele col vino e a cottura ultimata aggiungete la panna lontano dal fuoco.
Salate, se necessario, e pepate, lessate la pasta e cospargete di parmigiano grattugiato e di tartufo nero grattugiato
5. únor 2011 v 19:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
@michaelamaranesi Keby si sa mojej Chiary opýtala, aké jedlo je jej najobľúbenejšie, tak by Ti odpovedala Camborara :grinning: :grinning: Ona je taká drobná, veď @toscany Katka ju videla, a keď navarím Carbonara Spaghetti ,tak je schopná do seba napchať tri porcie, len ich robím úplne inak, ako ty...
Uvarím špagety, a na panvici si dám opražiť na kocky nakrájanú slaninku, najlepšie našu, oravskú :grinning:, medzitým si do misky ozklepnem asi 6 vajec, rozšľahám, osolím, dám pepe nero a parmezán, toho veľa, moje deti sú závislé :grinning: a keď je slaninka opečená, prihodím 3 strúčiky cesnaku, keď zavonia, tak na ňu hodím špagety a vylejem vaječnú zmes, a poriadne to premiešam... a na tanieri ešte posypem parmezánom, teda tu na SK syrom Grana Padano :slight_smile: a hotovo..
Viem, že v originálnom receppte sa dávajú len žĺtka do horúcich špagiet, ale ja robím takto a takto nám to chutí
zaujímavé je, že MM nemá rád ani slaninku, ani cesnak, ale toto miluje...
A dnes som dostala pochvalu, že sa mi podarila skvelá "succo bolognese" prišla som na jednu fintu, síce by sa Talianom prevracali oči, ale rozmixujem domáce zavárané lečo a vlejem na opražené mäsko, úplne inak to chutí... :dizzy_face: :dizzy_face:
5. únor 2011 ve 20:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
@toscany I ricetti sono per tutti? :grinning: :grinning: Penso soltanto per oka :grinning: :grinning: :stuck_out_tongue_closed_eyes:
ospravedlňujem sa, ale minulý čas som ešte nepreberala :stuck_out_tongue_closed_eyes: :grinning:
5. únor 2011 ve 20:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek