Jaké oblečení do školky na vesnici?

lilibeth
21. lis 2014

Krásné ránko,
sice mě to čeká až příští rok, ale momentálně mě to vrtá hlavou. Spousta z vás tady píše, že dává dětem do školky starší oblečení, že se stejně zniční a děti to zflekatí. Abych byla upřímná, tak se mi tento přístup moc líbí. JENŽE tři moje známé dělají ve školkách na vesnici (učitelka, uklízečka, kuchařka) a z toho, co od nich za celé roky slýchávám jsem trochu v rozpacích. Ikdyž každá dělá v jiné školce ( i v jiné vesnici), tak nemají na starosti nic jiného, než pomlouvat maminky, podle toho, co nosé oblečené jejich děti. Je to samé " Znáš tu XY z pošty? Její malý má už třetí den stejné tepláky! A ani, když v nich přišel poprvé tak nově nevypadaly!", "Malá ABC točí pořád dokola tři trika a na jednom má flek, co nejde vyprat. Ale matce to vůbec nevadí, ale ona je taková špindíra odjakživa", "Malý ZY nosí staré mikiny po dvou strarších bratrech, taky mu mohli aspoň do školky koupit nové. Peníze mají a na děcku šetří!".
Sice mi tady napíšete, že mi má být jedno, co si lidé myslí, ale není ... nechci, aby mě někdo pomlouval.

Takže, jak oblékáte své ratolesti do školky na vesnici vy?

zelva
21. lis 2014

@lilibeth Také chodíme do vesnické školky. Staršímu klukovi kupujeme věci nové, ale do školky nic drahého. Často z anglického sekáče a věci vypadají jako nové. A mladšímu klukovi vytahuji všechny věci z pytlů po tom starším. Pokud tam nejsou díry nebo fleky jak blázen, tak je to v pohodě a do školky to postačí. No a pak každý den kontroluji jestli to nemají špinavé. A to je asi tak vše. Nevšimla jsem si, že by tam někdo extra řešil jestli někdo nosí mikinu po bráchovi nebo má zbrusu novou a je mi to vcelku fuk.

vanilka_eva
21. lis 2014

Ahoj, moje dcera chodí do školky ve městě, ale to je myslím jedno. Do třídy nosí tepláčky a tričko - tepláčky má většinou celý týden, pokud si je nezašpiní a tričko většinou dávám každý den čisté, ale někdy ho má i dva dny. Na ven má jedny zateplené kalhoty, když zašpiní vyperu, ale má pořád ty stejné. Bundu nosí starší, ale hezkou. Jinak nic nového jsem nekupovala, nosí to co měla. Přece jí nedám novou zimní bundu nebo nové tričko, jenom aby vypadala hezky, když vím, že to může zašpinit nebo ještě hůř zničit. Myslím že ty děti to neřeší a uklízečce nebo kuchařce to může být jedno

lv
21. lis 2014

To musej byt teda kravky! Dcerka do třídy nosila leginky a tričko, spis tmavší, nebo barevné, nic bílého 😉 hezké, ale třeba podedene po neteriich, nebo sekacove pěkně, neznicene..zato ven starší zasivanou bundu, tepláky klidně se zaplatou, tmavé, i třeba s flekem, stejně je mela denně zablaceny jak to cune, nebo rozthly, případně oboje! Mela i chlapecký outdoor kalhoty, prostě denně na výměnu a zadnej luxus teda. To v zimě, v létě saticky, kratasky, sekáč, vyprodeje, protože je fakt hodně akční a musela jsem toho mít mraky.

frantiska85
21. lis 2014

Z takových hus bych si nic nedělala.

hojda
21. lis 2014

Náš malej chodil do lesní školky v období bahna jsem vedle ze školky něco jako lesního skřeta uváleného od bahna a lupení, ale ty oči, jak mu svítily! 😀 😀 😀

kocicinka
21. lis 2014

@lilibeth ahoj, syn chodí do městské školky a dávám mu určitě to starší oblečení, které má. Kupuju to sice nové, ale má toho málo, on je čistotný, nešpiní se, tak má většinou jedno oblečení ( tepláky, triko, mikinu) na týden. Když jede na tábor, tak mu dávám spolehlivě to nejstarší a nejhnusnější a nejděravější oblečení, které najdu, protože mi toho stejně půlku nepřiveze. Co si o mě kdo pomyslí, je mi celkem u zadele.
Ale chápu, že když už dopředu víš, že u vás ve školce panuje takováto pomlouvačná atmosféra, že je ti to potencionálně nepříjemné. Myslím, že to všelicos vypovídá i o kvalitě té školky, pokud má učitelka takovéto starosti 😖

lenka5731
21. lis 2014

Dobří známí 😀
Nevšimla jsem si, že by u nás toto někdo řešil... Dcera střídala asi patery legíny a 5-6 triček. Nevím, proč by toho měla mít víc, se sušičkou by stačilo i míň. Kupujeme nové, většinou asi v obchodech, které se považují za "značkové", ale je to obyčejné oblečení, nemyslím, že by to na tom bylo na první pohled poznat. Aspoň já to teda nepoznám. Fleky se asi většinou vypraly, nevím, ty nejsou středobodem mého zájmu, neřešila jsem je 🙂

Pokud tě někdo bude chtít pomlouvat, tak si najde jakoukoliv záminku, stejně s tím nic neuděláš. Pokud drbnám nebude vadit oblečení tvého dítěte, může jim vadit váš dům, auto, manželova práce nebo tvoje postava.

lenka5731
21. lis 2014

Jinak mi to přijde úplně absurdní... aby dospělá osoba vypustila z huby to co píšeš 😕 😕 Ani si to vlastně neumím představit, i když vím, že lidi umí být fakt zlí.

lenicka07
21. lis 2014

pomluvám se neubráníš 🙂 pokud koupíš všechno nové, tak budou zas říkat kde na to pořád berete peníze a nebo se najdou něco jiného, co jim vadí 😉 takže pokud nechceš, aby tě pomlouval,i tak snad se přestěhovat někam kde je to více anonymní 😀
ale jinak k otázce: dceři do vesnické školky dávám bazarové, zatím chodí čistá, pokud by na tom udělala výraznější fleky, tak už bych to nechala jen na doma. Spíš se jí to snažím sladit dohromady, tak aby to vypadalo hezky, to taky udělá svoje. Co jsem koukala po ostatních dětech, tak je jich menšina co nosí převážně nové věci (ale mají je stále dokola, což mi kvůli praní nevyhovuje). Řekla bych že je lepší koupit bazarové značkové a víš že po několika vypráních to bude stále stejné než nové neznačkové a kolikrát je z toho hadr po jednom vyprání...

dezyre
21. lis 2014

Staník chodí do školky do Brna a sice jsem mu koupila do školky oblečení nové, ale v podstatě točíme pořád to samé (pyžámko, tričko do třídy, tepláky do třídy, tepláky na ven a mikinu). Přijde mě to praktické, protože si říkám, že si ho v tom oblečení alespoň učitelky zapamatují a když někde něco "pohodí" tak ví, komu to patří 😀 No nenapadlo mě se na to dívat z takového pohledu, že je dítě chudák a musí nosit pořád to samé 😝

lenka5731
21. lis 2014

@lenicka07 Mám hloupý dotaz.... jak se pozná, že dítě nosí nové věci? Já to teda nepoznám. A vlastně si oblečení ostatních vůbec neprohlížím. Jen si občas u někoho všimnu, že je hezky "sladěný". I některé nové oblečení vypadá po pár nošeních dost použitě...

pavlinaoo
21. lis 2014

@lilibeth Bohužel je to o lidech a tvoje známé se v práci asi hodně nudí. Rozumná učitelka dá sama na nástěnku nápis, aby rodiče počítali s tím, že se venku i ve třidě děti mohou ušpinit, a aby proto byly adekvátně oblečené... Mě tedy vždy zarazilo oblečení, které smrdělo kouřem a bylo špinavé, to co píšeš ty je fakt povrchně ubohé... Až ti příště budou zase vyprávět o paní ABC a jeho dítěti, řekni na plnou pusu, že jejich hodnocení podle trička je vážně trapné 😖 😢

zelva
21. lis 2014

@hojda Tak to jsem se pobavila. Prý lesního skřeta uváleného od bahna a lupení 😀 😀

hojda
21. lis 2014

@zelva Největší sranda je, že to speciální nepromokavé oblečení se nesmí ani moc prát, takže jsem ho ráno zase vedla do školky jen oloupaného od toho lupení a bahna🙂. Ale školka úžasná, tak jak se k dětem chovají tam, už se asi nikde jinde s takovým přístupem nesetkáme.

zmuzle
21. lis 2014

Tak teda nevim, ale dite chodi do skolky v Praze a tohle se tu neresi. Zato jine veci 😀 Kazdopadne nosi jedny teplaky cely tyden i kalhoty na ven a nemenim to, i kdyz jsou spinave! K cemu, kdyz si je zaspini zase druhy den? Ve skolce od jidla, venku se vali na zahrade. Ano, kdyz je to mokre, vymenim, ale zaschlou spinu neresim. 😝 Druhy den k tomu prida dalsi. Jinak proste obleceni ma jak nove, tak podedene. A do skolky nosi i novou bundu. On jinam nez do skolky prevazne fakt nechodi a tak proste vyuziva sve obleceni kam chodi. Teplaky nosi i s dirou, zasiju, dam zaplatu.

Onehda jsem videla babicku, prijela s vnuckou k piskovisti. Vytahla ji z kocarku, celou prevlekla, aby se neuspinila. Dala na piskoviste a pak si teprve mohla hrat. Tohle nepochopim. 😅

lenicka07
21. lis 2014

@lenka5731 Já jsem se po dětech koukala jen z toho důvodu, že mě zajímalo, jak to dělají jiné mamky (abych příliš nevybočovala 😀 Je možné že i víc dětí má nové věci, třeba méně kvalitní, takže to pak po třech vypráních už nepoznám. Spíš to beru u dětí které nastoupily s naší Marikou, tam bylo vidět že některé maminky nakoupily do školky fakt nové věci, byly příliš "nedotčené" 🙂

zuzik24
21. lis 2014

Dcera chodí už druhým rokem do školky a dávám jí prostě to, co nosí doma, nejraději bych, kdyby nosila tepláčky jako ostatní děti, ale ona je prostě strašná fintilka, takže musí mít šatičky, nejlépe, aby to ladilo barevně. 😀. Mám doma asi čtvery úplně obyčejný bavlněné šatičky, k tomu střídáme pár triček a legín a chodí v tom celý rok. Někdy si vezme parádní sukni, aby byla za princeznu a tak. A ano, děti u nás chodí většinou v tepláčkách, které mají na sobě pár skvrn, i Veru má na jedněch šatičkách kapky od vteřinového lepidla a teda nikdo to neřeší. Nevidím v tom problém, myslím si, že ty tvé známé nemají co na práci, když řeší takovéhle hovadiny 😉 Nedělej si s tím starosti, hlavně ať je oblečení pohodlné a je jedno jestli je nové nebo už něco pamatuje 😀

zelva
21. lis 2014

@hojda 😀 To věřím, že děti musí být nadšené. Je to úplně něco jiného než klasická školka. My teď chodíme do vesnické, protože jsme se přestěhovali z města na vesnici. Syn předtím chodil tři roky do městské školky a teď poslední rok chodí sem. A je to také už daleko lepší než v tom městě, i když je to klasická školka. Jsou pořád venku, i když třeba trochu prší. Ve městě pomalu nechodili ven - to bylo pořád že byla mlha, mžilo, inverze a kde co. Byli furt zavřený ve třídě 🙄

nunacek
21. lis 2014

@lilibeth Já nějak nerozlišuju, jaké oblečení je do školky, jaké na doma, jaké na zahradu, jaké na hřiště, atd.. Dceři kupuju oblečení, které se mi líbí, a na které mám peníze, a to nosí kamkoliv, dokud vypadá hezky. Jakmile je oblečení flekaté, děravé, hned putuje z domu a koupím nové (kupuju jak nové oblečení, tak i bazarové, které ale musí vypadat téměř jako nové). Ani na doma nenechávám věci s fleky čí s dírami, nemám to ráda. Mám ráda, když je hezky oblečená všude. A každý, ať si obléká své dítě, jak chce. Ostatním do toho nic není 😉

jarunkaxyz1
21. lis 2014

Každý rok koupím dvoje nové tepláky nebo legínky, 3 trička (ale jen z důvodu, že z toho vyroste) - nic drahého. Točím to pak se zbytkem, co ještě sedí věci z minulého roku. Bez děr, fleků, ale třeba žmolky na tom kolikrát jsou - byť malé. Ale zase - tepláky a triko má klidně celý týden jedny - jedno. Pokud maličko umaže, dávám nové...já si zase říkám, když je tríčo v pohodě čistotou, jestli nejsem "matka macecha", že jí ho ten týden kolikrát nechám:o)) Jinak pomlouvači byli, jsou a budou....z toho si nic nedělej. Roztrhané, polorozpadlé a špinavé věci bych do školky "na donošení" nedala, ale jestli má tríčko žmolík nebo je staré 2 roky či po bráchovi, ségře.....to může odsoudit jen prostoduchá osoba.

andelka
21. lis 2014

Tak my máme troje tepláky a čtyři trika do školky (ty mám podepsané), dvě nebo tři mikiny a asi troje kalhoty na ven. On ve školce skoro není stejně. Když se ušpiní, dám ráno čisté. Točím to dokola různě, podle potřeby. Co nosí ostatní je mi fuk. Nových věcí máme poskrovnu, většina je poděděných nebo ze sekáče. Na tepláčkách jsou třeba záplaty, nášivky, to neřeším.

ladenka
21. lis 2014

@lilibeth to jsou vážně slípky v té školce, jestli toto řeší ☹
Dcerku mám ve vesnické školce, jsou venku každý den, za každého počasí, vyjma silného větru a deště, ale za slabého deště jdou v pláštěnkách ven. Chodí do lesa, k rybníku, do sadu, po polních cestičkách sypat zvířátkům do krmelců. Vždycky přijde jako čuně. Máme patery tepláky, které neustále točíme. Vždycky, když ji vyzvedávám, jen zkontroluju v jakém jsou stavu, pokud jsou jen zamazaná kolena, nechávám je na druhý den, pokud už je bláto všude, dávám čisté. Flíčky u věcí na ven neřeším. Díry zazáplatuju. Do třídy chodí v legínkách a tričku, v zimě v punčocháčkách a sukýnce. Ale všechno to jsou "školkové" věci, kde mi nebude vadit, že přijde od tuše, barev, lepidla či rajské od oběda. Oblečení mám ve skříni rozdělené na tři hromádky - hodobožové na výlety atp., do školky, a na doma či k babičce. Když začne mít hodobožové žmolíčky nebo už není v top stavu, přesouvá se na hromádku do školky, a když už se zničí ve školce, ale je ještě nositelné, odtahá ho na doma nebo k babičce na zahradu. Taky nakupuju od kamarádek či z bazárku, nebo i nové legínky od vietnamců za 40kč, a tak když mi něco přinese ze školky zničené, nemrzí mě to. Ale nové dostává do školky, pouze když se fotí nebo mají besídku.
Naštěstí máme skvělé učitelky a samy vám řeknou, že děti nové oblečení nemají dostávat, protože je pak samotné mrzí, když ho zničí.

elvira
21. lis 2014

Jestli někdo řeší, jestli je oblečení po dvou starších sourozencích,tak je povrchní hlupáček...
Já než bych kupovala malýmu hadry za tisíce a potom mi přišel ze školky politý barvou nebo s rozedranýma kolenama ze zahrady, tak raději koupím třeba sekáčové a raději mu ty peníze přidám třeba na kolo...
Špinavého ho do školky jít nenechám, některé tepláky už mají našité laty, ale rozedraný taky nechodí a jestli to někomu vadí, tak mu může klidně koupit nové. 😀

sarihy
21. lis 2014

Město nebo vesnice, ve školce je to jedno...

Holky nosí do třídy tepláky/legíny + triko, celý týden to samé, i flekaté, neřeším. Na ven mají šusťáky+mikinu+nákrčník+čepici+bundu...klidně 14 dnů jedno...neřeším, je mi to fuk, nechodí do školky dělat parádu. Co se oblečení týká, tak nakupuju nové, ale za levno. Ať si každý říká, co chce.

pivonka2
21. lis 2014

Z takových slepic bych si fakt něco dělala... moje děti jsou ještě malé ale rozhodně nenosí vše nové, Kór když ta starší se hned upatla. Tohle slyšet, asi bych si neodpustila peprnou poznámku o garderóbě těch hus. Na nejnovější trendů to Nevypadá 😉

elvira
21. lis 2014

Naprosto nechci rýpat, jen se ptám - vy opravdu necháváte dětem třeba trička celý týden? Mě je to takové hloupé, nechávat ho v témž oblečení dýl než dva dny...

zmuzle
21. lis 2014

Ja menim tricka, teplaky ne. A tricko nechavam, kdyz je fakt ciste, coz neni. Jelikoz ho pouziva misto ubrousku a kapesniku. 😀 Jinak deti se nepoti, ja si treba tricko samozrejme menim kazdy den, ale jako dite jsem nemusela. Vzala jsem si ho treba za 2 dny znovu... 😝

lilibeth
autor
21. lis 2014

Tak jste mě holky uklidnily!
Myslím, že většina z vás to vidí stejně jako já.
Jen si říkám ... samozřejmě, že pomlouvání svědčí především o těch, kteří pomlouvají, ale ono se to stejně nese tou dědinou dál. Vyrostla jsem na vesnici, žiju na vesnici a snad tady jednou i zemřu, ale někdy bych opravdu byla ráda za anonymitu velkého města 😀

lilibeth
autor
21. lis 2014

@elvira Já tepláčky nechávám většinou celý týden (většinou kratší dobu, protože velmi rychle mění barvu), ale triko tak dva nebo tři dny. Malá se mi dost potí (a jak jí sama, tak jsou trika učiněné jídelní lístky).

adypro
21. lis 2014

Tak to bych neřešila, ať si myslí co chcou, akorát to ukazuje, co jsou za lidi, když je pro ně hlavní pomlouvat!
Maminka pracuje ve školce a nic takového od ní neslyším...