• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mimi, červen 2012

1. února 2014 
Maya pět měsíců: 8,47kg, 73cm :dizzy_face: Leuška měla tyhle rozměry v osmi měsících, kdy začínala stát.

@lidi Základní pravidla jsou:
Začíná se zeleninou od ukončeného šestého měsíce (sunaráči trochu dřív), tři dny zkoušet jeden druh, v případě že se ti osype budeš přesně vědět po čem.
Nejlepší je čerstvá, ale když není, dá se vařit i z mrazené.
Uvaříš ve vodě nebo v páře (stačí pařáček, nemusíš mít parní hrnec) a s kapkou olivového oleje rozmixuješ. Nikdy nesolit ani nekořenit.
Na začátku do toho můžeš kapat mateřské mléko, některé děti nové chutě nechtějí a přes mléko si snáze zvyknou
První porce je jedna až dvě lžičky... Maximum? Nevím, ale ty první skleničkové porce mají 100g
Zelenina nezasytí, takže se pak většinou dokojí. Syté jsou jen brambory, protože obsahují hodně sacharidů.
Začíná se např.: mrkev, fenykl, brokolice, dýně, pastiňák, brambor, špenát s bramborem, batáty, cuketa, hrášek...
Do sedmého měsíce je třeba dostat do stravy lepek buď jako kaše nebo zamíchat trošku jíšky do zeleniny (opečeš trochu mouky na olivovém oleji).
Po třech týdnech zeleniny můžeš zkoušet maso - krůtí, králičí, kuřecí, později jehněčí (hovězí se tak brzo nedoporučuje, snad až kolem osmého měsíce, vepřové ještě později).
Po mase můžeš vaječný žloutek (už si nepamatuji kdy přesně, asi taky až ten osmý měsíc)

Když to nepůjde hned, nedělat z toho tragédii. Jsou děti, které jsou žrouti od pátého měsíce, jiné začnou papkat až třeba v osmém-desátém měsíci. Nejlepší je hodit starosti za hlavu, koneckonců mají na to celý život :wink:

Takovým s prominutím srágorám, jako jsou pribináčky a ovocné jogurty a sladkosti se vyhýbat co nejdéle to jde. První tři roky jsou klíčové, protože se tvoří tukové buňky. Čím méně cukru dítě dostává, tím méně tukových buněk se vytvoří a má menší riziko obezity v dospělosti.
19. lis 2012 v 17:03  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
Jo a pokud bude děťátko něco nadýmat, tak mu to nedávej, abys mu nezprotivila jídlo tím, že pak musí pořád prdět :wink:
19. lis 2012 v 17:11  • Odpověz  • To se mi líbí
@cervena_vila Netestovala jsi někdy metodu baby led weaning? Mám chut´ to zkusit, asi ne zcela, ale nakombinovat to nějak z klasickým rozmačkaným jídlem (jen nevím, jak)
19. lis 2012 v 17:27  • Odpověz  • To se mi líbí
@cervena_vila jo a když jsme ještě u toho: ovoce se má dávat až po mase?
19. lis 2012 v 17:27  • Odpověz  • To se mi líbí
@terezka312 Co to je? To je to, jak mají děti celé kusy? To můžeš kombinovat a třeba dát avokádo, to se na jihu používá jako první příkrm, ani se nevaří, ani nemixuje, jen naškrábe. Ale třeba banány by se měly tepelně upravit, protože pak jsou líp stravitelné (paradoxně banány nikdo nevaří, ale já mám opečené moc ráda)
Ovoce nevím. To co jsem psala jsou obecné principy. Já bych třeba maso nedávala tak brzy a tím pádem by na řadu přišlo jablíčko dřív než maso. Záleží na tom, k jakému typu stravování tíhneš (česká kuchyně=maso a zas maso, na to já nejsem)
19. lis 2012 v 18:05  • Odpověz  • To se mi líbí
@cervena_vila Hele já nevim, pere se ve mně dvojí: dávat příkrmy tak, "jak se má" (někdo na to přišel, že to tak je správně) a nebo dávat tak, jak mě napadne a co mi tak nějak řekne intuice :unamused:
19. lis 2012 v 18:19  • Odpověz  • To se mi líbí
@terezka312 Třeba mixované se to dává, protože to to tělíčko ještě jinak nezvládne, najdeš v plence přesně to, co nacpeš do pusy - a velké kousky dráždí střeva.
Pak je pár věcí, kterým se napřed vyhnout, protože jsou potenciální alergeny: celer, rajčata, nebo moc agresivní: jahody, citrusy...
A mezi tím vším je ta intuice, protože každý radí něco jiného :wink:
19. lis 2012 v 19:16  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
Plně kojím, jenom během poledne jsme zavedli malý dokrm v podobě nutrilonu (cca 60ml) a malá se uklidnila (vždy od oběda se u prsa začala vztekávat protože se jí nedostávalo tolik kolik chtěla a až do koupání mrčela).
Teď najednou asi 4-tý den malá lahvičku odmítá. Pila z Aventky. Zkusila jsem koupit sunar, ale pořád lahvičku odstrkuje. Dnes jsem ji ji zkusila dát když se hlásila o jídlo místo kojení a ani za nic nechtěla ani sunar ani nutrilon. Mrčí už téměř celý den. Když se kojí tak se chytá pouští křičí zuří nechce prso nechce nic.
Co se ji to zase mohlo stát? Mám vyměnit jiný tip lahvičky??
21. lis 2012 ve 20:47  • Odpověz  • To se mi líbí
@lidi Nás prcek taky teˇd tak poslední 4 dny se chytá a pouští prsa a prostě "blbne", ale když ho nechám, tak se prostě po čase normálně chytí a pije, pak se zas chytá a hned odtrhává a za chvíli zas pije. Nějak to neřešim, je to divný, ale už jsem si zvykla, že takový různý zvláštnosti kolem kojení se dějou a většinou jak přijdou, tak odejdou :grinning:
21. lis 2012 ve 21:21  • Odpověz  • To se mi líbí
Jinak prckovi je dnes 5 měsíců a na oslavu se začal zvedat na kolena. Prostě strčí obě nohy naráz pod sebe a zvedne zadek nahoru. Jen hlava a ruce mu při tom leží na zemi, takže po pár zopakováních se začíná strašně rozčilovat, protože jen ryje nosem do země a moc se nikam neposouvá :slight_smile: Ale koukala jsem na něj dneska jak blázen.
21. lis 2012 ve 21:23  • Odpověz  • To se mi líbí (4)
@terezka312 malá zase natahuje ruce dopředu a chce se přitahovat, ale zuří, že ji leží zadek na zemi :grinning: ale už se ji párkrát podařilo zvednou zadek, ale to zase zapomněla na ruce :grinning:
23. lis 2012 ve 13:48  • Odpověz  • To se mi líbí
@lidi Taky nejdřív začínal takhle a dělá to pořád, ale když už nemůže a lehne hlavou na zem, tak pro změnu pokračuje s tím klekáním a zvedáním zadku :grinning:
23. lis 2012 ve 13:53  • Odpověz  • To se mi líbí
Jaj tak já budu muset taky začít s nějakými příkrmy. Myslela jsem, že se ještě budu flákat a jen kojit, ale Maya má jiný nźor a strašně CHCE. Miluje lžičky, hrnečky, zkoumá, co máme v talíři a je smutná, když jíme a nic jí nedáme. Včera to došlo tak daleko, že jsem otevřela jednu "emergency" skleničku s mrkví a slečinka ne, že by se nechala krmit, ale sama si držela lžičku a cpala si ji ddo pusy. Zbodla asi čtyři lžičky, pak jsem jí to zabavila. Zítra přijedou bedýnkáři, tak budu mít domácí mrkev, bude z čeho vařit.
23. lis 2012 ve 14:40  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
Náš malej zvedal zadek asi před měsícem, ale potom to "zapomenul". Teď se pouze vzpírá na rukách, dělá letadýlko a kope nožkama do země. Jinak nemá stále v 6 měsících jadérka, takže jdeme opět za dva měsíce na kyčle. A zítra dám první mrkvičku :slight_smile:
23. lis 2012 v 16:29  • Odpověz  • To se mi líbí
@misula.g takhle je u nás zapomenuto otáčení na břicho, musim ho dát na bok, pak už dokoná dílo sám, ale aby se sám otočil, to teˇd nějak nee, přitom chce být na břiše skoro pořád
23. lis 2012 v 17:15  • Odpověz  • To se mi líbí
není možná...nám se klube zub. Jednička v pravo dole. :slight_smile: a bez horečky...mám radost, ale jsem smutná, že už nikdy neuvidím ten krásný bezzubí úsměv
23. lis 2012 ve 20:39  • Odpověz  • To se mi líbí (4)
@lidi taky budu jednou smutná, ale je fajn, že to zvládá dobře :slight_smile:
23. lis 2012 ve 22:23  • Odpověz  • To se mi líbí
@terezka312 U nás to samé, to už jsem zde psala dřív :slight_smile:
24. lis 2012 ve 23:19  • Odpověz  • To se mi líbí
@cervena_vila U nás stejné :wink: Sedí s námi u stolu v polohovací židli a uspokojí ho jen vlastní lžička (prázdná) nebo láhev s kaší. Tu zvládne více méně sám, dobře se zabaví. Naše hrnky miluje :slight_smile:
25. lis 2012 v 10:13  • Odpověz  • To se mi líbí
Haha, Maya už je taky na kolínkách. Občas se na ně zhoupne, že je na všech čtyřech. Má náskok oproti starší Leušce, ta začala až za dva týdny.
28. lis 2012 ve 12:41  • Odpověz  • To se mi líbí (2)
@cervena_vila Na jakym povrchu to dělá? kdekoliv?
28. lis 2012 v 18:13  • Odpověz  • To se mi líbí
@terezka312 Myslím, že spíš na měkkém, na dece třeba.
A včera: Koupeme se společně, já, Leuška, Maya, Mayu vyndám na přebalovák, ovšem tenhle týden ji i s podložkou pokládám na zem, kdyby něco. Holátko zabalím do ručníku a vracím se do vany umýt sobě a Lee vlásky. Najednou takové rozhořčené vykviknutí, Maya se přetočila na bříško a na záda a skončila na studených dlaždičkách. Ten překvapený ksichtíček, musela jsem se hrozně smát, když jsem ji přitulila, aby se o mně zahřála.
28. lis 2012 v 18:23  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
Tak máme opět plačící období. Večer bojkotuje usínání. Už si ani nepamatuji kdy byla naposledy celý den a pak i usínání večerní v klidu. Mám nějak pocit, že pořád nevím proč někdy pláče.

Tak rychle ten čas utíká a já si ani neuvědomuji že už mám miminko téměř půl roku u sebe. Pořád čekám, kdy si začneme "plně" rozumět. Snad se toho dočkám. :unamused: :wink:
1. pro 2012 ve 21:01  • Odpověz  • To se mi líbí
Je toto možné, druhý zub už cinká o lžičku :slight_smile: snad už ty slzičky brzy přestanou.
2. pro 2012 ve 21:18  • Odpověz  • To se mi líbí
@lidi Gratulace :slight_smile: U nás zatím jen nateklé dásně a zuřivé okusování čehokoliv. Na úlevu používáme homeo a zabírají. Brjouček je pak klidnější. Jen se mu k tomu spustila rýma a kašel :angry:
3. pro 2012 v 09:39  • Odpověz  • To se mi líbí
@alma13277 to je mi líto.Malá měla rýmu asi 8 dnů a já to odsávání vždycky obrečela s ní. Jsem ráda, že je za náma a třeba ji dlouho mít nebudeme. Na úlevu jsem zkoušela Calgel, ale ten moc nezabírá. Ikdyž už jsou zoubky prořízlé, tak pořád kouše jako vzteklá a poplakává. Když už hodně pláče večer tak ji uklidní jenom, když ji dám slzičku panadolu.
3. pro 2012 ve 12:47  • Odpověz  • To se mi líbí
holky, nekupovala jste některá zimní fusak z Globusu? takový ten neznačkový (nebo možná nějakou značku má, ale asi nic profláklého...) stojí asi 240 kč, ...
3. pro 2012 ve 13:18  • Odpověz  • To se mi líbí
Ahojky, taky máme "červeňátko". Co jsem přečetla pár posledních stran, tak koukám, že tu jsou obříci. Julča měla v 5 měsícících 6,3 kg. :slight_smile: První dcera v tomto věku o 2 kila víc. :grinning: Zuby nemáme ještě žádné a ani to nevypadá, že by se nějaké chystaly vykouknout, ale za to jsme se v 5 měs a 1 týdn zvedly na kolínka a kousek popolezly po čtyřech, než se svalila..... :grinning: Starší činila první pokusy o lezení o 6 týdnů později. Připadá mi, že tim že je hubenější, tak je o to mrštnější.
3. pro 2012 ve 13:21  • Odpověz  • To se mi líbí (2)
@betysek ahoj, u nás tedy taky macek - naposled před měsícem 8,2kg, kdyby mohla tak nás sní..mě teda určitě :slight_smile: a večerní kaši k tomu. Zuby 2 dole, celkem překvapení, 1.holka měla až v 8.měs., a lezení žádné, kolínka ještě pod sebe nedává, jsem ráda, že pase pořádně koníky a vyhledává polohu na břiše a otáčí se, musíme cvičit, má slabší svalíky..knedla po mamince.
3. pro 2012 ve 13:28  • Odpověz  • To se mi líbí
@lv Kámoška si dělala takový menší průzkum mezi maminkami a zjistila, že čím má mimčo dříve zuby, tak později leze a naopak... U nás to tedy platí, první měla první zub ve 4 měsích a začala lézt až kolem 7 měsíce.
3. pro 2012 ve 13:35  • Odpověz  • To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek