Plané neštovice. Jak dlouhá je inkubační doba?

lucisa
16. led 2007

Dcera chodí do školky rok a půl a za celou tu dobu jsem netrpělivě čekala, až se u nich objeví plané neštovice, aby si je odbyla ona i mladší dcera, dokud jsem na mateřské.
V pondělí jim přímo ze třídy odvážela jedna maminka syna, který byl ráno ještě v pořádku a během dopoledne se osypal.
Ale teď, když to přišlo, nějak jsem si uvědomila, že ani netuším, jak dlouhá je inkubační doba a kdy by se nemoc projevila, jaký má průběh, jak dlouho se léčí, jak to přesně vypadá (dcerka mi tvrdila, že si Kubík myslel, že ho poštípal komár)?
Měla jste s tím některá v poslední době zkušenost a něco mi poradila? Moc děkuju.

lasenka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
evcafrank
16. led 2007

lucisa: sice děti nemám, ale snad ti poradím🙂 inkubační doba je asi 21 dní, většinou je průběh nekomplikovaný - udělají se pupínky(nejprve čevené a pak se z nich stanou malinkaté půchýřky asi jako opar) a teplota.Dítě je nakažlivé cca 2 dny před osypáním a několik dní po.Léčí se většinou jen ty příznaky : teplota - paralenem(nebo čímkoli na snížení teploty) a tekutým pudrem se zamatlávají flíčky.Snad jsem ti pomohla

lucisa
autor
16. led 2007

evcafrank: moc díky, každé info potěší, no to bude sranda, jak mi tu doma budou běhat dvě pupínkovaté a já je budu hlídat, aby se neškrábaly. Jedině na to si totiž pamatuju, že by potom mohly zůstat jizvičky. Takže když ten malý byl ve školce v den, kdy se osypal a dokonce sedí při jídle s mou dcerkou u jednoho stolečku, tak je ta pravděpodobnost přenosu vysoká? Musí se nějak dotýkat nebo to "letí vzduchem"?

lasenka: pokud myslíš Hněvošice (předpokládám, že píšeš bez diakritiky), tak tu samozřejmě znám. Tak daleko od Opavy to není.

lucisa
autor
16. led 2007

Lasenka, jen tě prosím, pošli mi do IP tvé jméno nebo něco, čím bych ji tebe připomněla, když ani nevím, kdo ji shání. pa a dám vědět, jak pátrání pokračuje.

evcafrank
17. led 2007

lucisa: to už si bohužel ze školy nepamatuju☹, ale oba moji bratři je měli v dětství(chytli to od sebe)mamka mně s nima nechávala abych si to odbyla, ale já je dostala až v 19 od dítěte na praxi☹

jery
18. led 2007

Ahoj holky! S těma neštovicema to je sranda.... Já jsem je jako malá vůbec neprodělala. V roce 2003 se mi narodila holčina a teď už chodí od září do školky. Jelikož jsem měla strach, abych je od malé nechytla, tak jsem se nechala vloni proti neštovicím naočkovat. Teď jsem v 18 tt a nechala jsem naočkovat proti nim i malou, aby to mrňousek, až se narodí, od ní nechytil... Ve školce se totiž objevil už první " neštovičák " .... 😵

lucisa
autor
19. led 2007

Mě už volaly dvě kámošky, že až zpozoruju první příznaky, tak je mám pozvat na návštěvu, aby se děti vzájemně nakazily a měly to za sebou.

zabinka
23. led 2007

Ahojte, tak my sme prave stastne prekonali tuto chorobu. Starsi syn to priniesol zo skolky este v decembri a mladsi to dostal presne na 21. den po prvom. Radko mal aj teplotu a mal tych pupienkov strasne vela a dloho mu nechceli odpadnut. Mladsi mal podstatne slabsiu verziu, nemal ani teplotu, len sa trosku vyhadzal na telicku. S Radkom sme boli na pohotovosti a doktorka nam predpisala tekuty puder a panadol. S druhym som bola u vlastnej detskej lekarky a ta mi povedala, ze tekuty puder je uz zastarala vec, vraj to vobec nie je az take dobre, aby sme si kupili hypermangan a v tom ho aj 3x denne kupali. Len sa nesmie dostat do oci. A okrem toho sme mu davali Fenistil, aby ho to nesvrbelo. A pokial mozem usudit, tak mal podstatne rychlejsi priebeh choroby a aj mu rychlejsie opadali chrasty. Inak je lepsie, ked to deti prekonaju ako maliocke, lebo cim su vacsie, tym horsie to znasaju.

adusum
23. led 2007

Tak synovi bylo nedávno 6 let. Do školky chodí od svých necelých tří let. Také jsem počítala, že si neštovice odbydeme, co nejdřív, ale u nás zatím nic. Vím jen, že pokud se objeví až v dospělém věku, bývá průběh nemoci vážnější. Kamarádka - Slovenka je měla až jako 25 letá ( krásný je slovenský název "ovčie jahne" - omlouvám se všem příslušníků a znalcům slovenského jazyka, pokud jsem to napsala špatně gramaticky..

lucisa
autor
23. led 2007

zabinka: fakt ti dr. řekla, že je tekutý pudr už zastaralý? Tos mě překvapila. Já totiž byla minulý týden u naší pediatričky s tím, že starší dcerka měla virozu a já se jí mezi řečí zmínila, že u nich ve školce jsou neštovice, tak ona mi hned napsala pudr, že to určitě chytneme, tak ať k ní pak nemusíme chodit znovu.
Tak ho mám už doma vyzvednutý z lékárny a jelikož zrovna dnes je to už 9 den, kdy se ve školce neštovice objevily, tak už počítám, že se můžou každým dnem objevit i u nás.
Jo, holky, taková perlička, na kterou jsem si vzpomněla. Když mi Noemi říkala o neštovicích ve školce, vyprávěla mi toto:
Kubík se škrábal, tak mu paní učitelka vyhrnula tričko, že ho prohlídne a ptala se ho, jestli už měl tyhle pupínky ráno. On řekl, že ho asi ve školce poštípal komár, protože ráno nic neměl.
No a mami, to nebyl komár, ale už ty vlaštovky. 😀

Takže mi teď doma vlastně čekáme na vlaštovky, nějak se tenhle název mezi dcerkama uchytil a neumí se to odnaučit. 😖

mracik
23. led 2007

s tým tekutým pudrom má žabinka pravdu, väčšina lekárov ho už nepoužíva, len fenistil na zmiernenie svrbenia., no a po slovensky sú to ovčie kiahne, po latinsky varicella

ambret
25. led 2007

My jsme si neštovice odbyly všechny. 6Prosince přišla Nikolka ze školy s pupínkama. Měla jen ty pupínky, ale po celou dobu co byla doma (14dní) neměla teplotu. 20 prosince jsme šly na kontrolu a Nikolka byla zdravá. Jen se doktor divil, že moje další dvě dcerky ještě nic. To byla středa a holky se ve čtvrtek 21 prosince ráno vzbudily obě najednou s pupínky. A zase ani jedna teplotu. Kdyby nebylo 2 dny do prázdnin, poslal doktor Nikolku hned druhý den do školy. Jinak jsme používaly tekutý pudr a fenistil

lucisa
autor
26. led 2007

Tak u nás už je to 12. den, co se ve školce objevily neštovice a pořád čekáme, doufám, že se to už brzy objeví. Teď měly obě holky trošku virozu, ale v pondělí už fičí Nelča do školky, tak snad už se fakt "něco" chytí. Hrozně si přeju, abychom to už měli za sebou, když jsou ještě malé, a já se nenervovala, že se objeví, když půjdu do práce. ☹
ambret: jak jsi zvládala hlídání hlavně nejmladší dcerky, aby se neškrábala. Dalo se to?

veverun
27. led 2007

Zdravim a pridavam svuj poznatek jako ucitelka MS.Nestovice opravdu kazde dite proziva trochu jinak-proto nektere vase deti s teplotou a jine ne.Obcas se u nekoho objevi mezi vsemi planymi i jedna prava "vlastovka",aspon to obcas hlasili rodice.A odbyt si nestovice v detskem veku je fakt nejlepsi,kolegyne je mela az se svymi dvema detmi a tyden nemohla vylezt z postele s vysokymi horeckami a bolestmi.Hlavne u kluku bacha-u nich hrozi nebezpeci neplodnosti,dostanou-li nestovice v dospivani a pozdeji.Tak tolik ode me,nejsem doktorka,jsou to jen dosavadni poznatky a zkusenosti.Tak preju klidny prubeh vsem detem a at to moc nesvedi 🙂

lucisa
autor
27. led 2007

veverun: jako učitelka v MŠ, stalo se vám, že když dítě přineslo neštovice a bylo s nimi půl dne ve školce, než jste na to přišli, onemocněly všechny děti nebo se to některým vyhlo? tím myslím, jestli záleží na intenzitě kontaktu nebo na odolnosti organismu, jak moc jsou neštovice nakažlivé...
díky

veverun
27. led 2007

To:lucisa-deti se ve skolce porad ruzne "otlapkavaji",pusinkuji,olizuji apod.,presto se nestovicemi nenakazi nikdy vsechny.Nevim,cim to je.Jedna maminka u nas mela kluka od 3 do 7 let,nestovice byly mezitim ve skolce min.dvakrat,navstevovala i nemocne kamarady-proste chtela,aby kluk nestovice dostal co nejdriv.Ted uz je v 1.tride a doted je nemel.Takze snad to jako objasneni staci 🙂

lucisa
autor
27. led 2007

moc díky, jen doufám, že my to chytneme co nejdřív 😉
Ne, že bych svým holčičkám nepřála zdraví, ale přece jen, lepší když si to odbudou teď, než v dospělosti..... 😖

ramzesa
27. led 2007

adusum-ovcie kiahne 😉

ambret
27. led 2007

Lucisa, moc se to uhlídat nedalo. Nejmladší je 2 a půl roku a to opravdu nejde jí vysvětlit že škrábat se nesmí. Bohužel jak Týna tak Eliška v noci nespaly, jak je to svědělo. Už jsem se těšila až bude konec, byla jsem navyspalá a ještě hlídat každý pupínek aby byl namazaný, aby jsme žádný nevinechaly, fakt hrůza, ale je to za námi

ambret
27. led 2007

Ono i u dospívajících slečen je to také moc nebezpečné. Marodily jsme zrovna o vánocích a naši k nám nemohli přijet, protože moje 13 letá sestra ještě neštovice neměla. mami se ptala u doktora co a jak a on vůbec návštěvu nedoporučoval právě kvůli sestřině věku

nika
27. led 2007

holky nejsem sice maminka, ale teta, a mám přikladný příklad toho že neštovice nechytne jen tak někdo. synovec byl umyslně od roku do 7 vystavován jakémukoliv výskytu a nic, nakonec je chytnul v nepravou dobu, když prodělával boreliozu - oslabený organismus, a bylo to.

slýchavala jsem jednu babskou radu, když se oběví první pupínky nechat dítku cvaknout půlku malé štamprle alkoholu, rozjede se to, vyskáčou pupínky a pak je klid, nové se netvoří, ale nevím je to docela drastické a nezákonné.

jinak jsem zařila jedny škaredé neštovice u malého 9 měsíčního miminka kamarádky, dost vysové horečky a pupínky i na vnitřních stranách víček - hold miminko jde těžko ohlídat ať se neškrabká a nedává pak ručičky do očí atd.

tak co nejpříjemější léčení a neškrabkat 🙂

lucisa
autor
28. led 2007

niko, to jako fakt, na vnitřní straně víček? no, to mě trošku děsíš. už jsem se psychicky připravila na to, že se to možná objeví i na genitáliích a po každém čurání budeme muset sprchovat (nebo aspoň otírat vlhčeným ubrouskem) a ťupkat pudrem, a ve vlasech, což při hustotě vlasů starší dcery bude fakt lahůdka, ale na těch víčkách mě to fakt nenapadlo.

Obě holky teď prodělaly virozu, sice bez teplot, ale organismus určitě nějak oslabený bude, tak jen doufám, že ten průběh nebude moc drastický ☹

ambret: hm, takže já budu kromě škrábání pupínků u mladší hlídat ještě i kousání nehtů. jen doufám, že díky tomu, se nám to nepřenese ještě i do pusinky.
nepomohly na noc léky? nám dr. už preventivně říkala, že kdyby něco, tak Fenistil kapky nebo Dithiaden.

A proč dr. nechtěl, aby sestra dostala neštovice aspoň v 13 letech, nebude to později ještě horší? Třeba když bude těhotná?

já vím, že když jsme byli s bráchou malí, tak to od nás chytil taťka, který je v dětství neměl. my byli za 14 dní OK, dokonce i s minimální teplotou a on ležel ve 40 st. a měsíc byl tak hotový, že nevstal z postele a další 3 týdny se doléčoval. celkem byl prý 2 měsíce mimo provoz 😖

ambret
28. led 2007

Taky jsme měli Dithiaden, ale bihužel vůbec nepomáhal, svědělo to pořád

ambret
28. led 2007

Luci, prý je to pro holky v tomhle věku nebezpečné, prý by později nemusela mít děti. Také jsme měly pupínky všude, mezi nožičkama a na prdelce. Při čůrání nebo utírání zadečku to byla docela síla. Fakt jsem je někdy dost litovala

lucisa
autor
28. led 2007

Ach jo, takže to budou probdělé noci, ale musím to vydržet, raději teď, než později....

lucisa
autor
28. led 2007

Aha, to jsem netušila, že zrovna tenhle věk je tak nebezpečný, vím, že něco podobného se týká i zarděnek, to se pak dokonce holky naočkují, pokud je do 15 nedostanou, protože hlavně v 1. trimestru to má pak na svědomí zmrzačené děti (špatně vyvinuté končetiny a orgány).
Al eže i neštovice sou takové potvory... 😒 Tak to potom jo, raději to neriskovat 🙄

zabinka
29. led 2007

Na tych genitaliach to fakt nie je sranda, moj Radko mal vyrazky nie len na predkozke, ale aj na zaludi. Cele mu to napuchlo, chudacik mal to az modre a trvalo vyse tyzdna, kym sa mu pipik vratil do povodneho stavu. Chudak, az som s nim plakala aj ja. Tak ho to bolelo. A tiez bol vyhadzany aj na vieckach. Vytrpel si svoje, ale sme radi, ze to mame za sebou. Deticky to tak lepsie znasaju a rychlo sa z toho dostanu.

lucisa
autor
29. led 2007

žabi, to je mi bobiška moc líto. ono ty děti to fakt berou kolikrát statečněji, než my maminy, protože u nás je v tom i bezmoc, že už víc nemůžeme pomoct a dítě si to musí odstonat samo.
teď jsem trochu mimo téma, ale mou starší dcerku v 8 měsících operovali a ještě dnes mám slzy v očích, když si vzpomenu, jak ležela na dětské JIPce ty 4 dny, přivázaná za ručičky i nožičky, aby si nevyškubla žádnou hadičku nebo kanylu, samé snímače po tělíčku, šílený pohled pro mámu 😢
a já u ní celé ty dny prostála, hladila ji a pusinkovala a dívala se do těch očiček, které nechápaly, proč ji nemůžu vzít. Naštěstí mi ji dávali na kojení, tak jsem ji vždycky postiskala do zásoby a dělala na sestry habaďůru, že tak dlouho kojíme.
odcházela jsem jen tehdy, když usnula, ale někdy se stalo, že mě vyhodili dřív, když třeba měli nějaký příjem nebo zákrok a malá, jak viděla, že jdu pryč, dostávala úplně hysterické záchvaty pláče, ještě teď to slyším, už jsem byla mimo oddělení na schodišti a ji jsem pořád slyšela....

haluskacz
27. dub 2007

holky, mate tu jeste nekdo zkusenosti s nestovicema u miminek?
Mne se ted osypala nejstarsi Anicka a ocekavam, ze to dostanou i ostatni. Je neco, na co bych si mela dat pozor?

janka1
27. kvě 2007

zienky mam otazku preco dieta nemoze ist von ked ma kiahne a nema teplotu...ma to nejaky volyv na tie vyrazky alebo priamo na organuzmus...mate o tom nejake info 😕