• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Porod říjen-listopad 2012

(Zamčená)
25. října 2012 
xuxie No já to taky zase až tak neřeším. :slight_smile: Je sice pravda,že ta výchozí váha,která byla u prvorozené dcery byla 48 kg a teď asi o 26 kg více :grinning: Takže je velká pravděpodobnost,že skončím na metráku.Sladký moc nemusím,nepřejídám se...máme to prostě rodové.Ale na prvním místě je zdravé miminko.Kila budu řešit až dodatečně.Včera jsem měla hroznej sen o porodu ...už to na vás někdy taky dolíhá?
Jinak já jsem z Bučovic-Jižní Morava :wink:
20. črc 2012 v 09:19  • Odpověz
@simour1 ahojky. teď jsem byla na stránkách ossz a asi jsem tam našla popsaný ten případ, na který ses ptala

Lékař mi určil termín porodu na 3. 8. 2011. Počátek šestého týdne před očekávaným dnem porodu mi připadl na 22. 6. 2011. Jelikož jsem se cítila dobře, rozhodla jsem se zůstat v zaměstnání o dva týdny déle. Jak je to s nárokem na peněžitou pomoc v mateřství?
Podle platné právní úpravy nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu (§ 34 odst. 1 zákona o nemocenském pojištění).
Jestliže počátek 6. týdne před očekávaným dnem porodu připadl na 22. 6. 2011 a vy jste si určila nástup na peněžitou pomoc v mateřství na dobu pozdější, např. na 6. 7. 2011, podpůrčí doba, která činí 28 týdnů (37 týdnů při porodu dvou a více dětí), začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, tzn. již 22. 6. 2011. K tomuto dni se také stanoví výše dávky, poskytována však bude od skutečného nástupu na mateřskou dovolenou, tj. od 6. 7. 2011, a náleží do vyčerpání podpůrčí doby, a to do 3. 1. 2012 (kdy uplyne doba 28 týdnů podpůrčí doby počítané od 22. 6. 2011).
20. črc 2012 v 09:43  • Odpověz
@simour1 Na MD musíš nastoupit 6-8 týdnů před porodem. Pokud by nedej Bože nastal porod dřív, tak nastupuješ na MD dnem porodu. Být na MD v době šestinedělí je povinnost. Naopak být na MD po 6 týdnech po narození je Tvá volba, pak můžeš už MD přerušit a nastoupit třeba do práce.

@jana21278 ano, dovolenou čerpáš po MD, ale musíš si o to v práci požádat. Holky mi nosí papír, kde vždycky napíšou: "Žádám o rodičovskou dovolenou do 3 let (2 let) věku dítěte ....jméno,příjmení, rodné číslo dítěte..... Zároveň žádám o čerpání řádné dovolené bezprostředně po ukončení mateřské dovolené." Když si o to takto nepožádáš, tak má účetní právo Ti pak pozděj tu dovču pokrátit za nepřítomnost. Pokud Ti vyjde MD 60 PRACOVNÍCH dnů v novém roce ,máš nárok na celou výměru dovolené za 2013. Pokud nastoupíš na MD 12.9., tak Ti vyjde přesně 61 pracovních dnů :slight_smile: mimišek Ti to naplánoval dobře :slight_smile:
20. črc 2012 v 10:39  •  3 děti  • Odpověz
@majka1976 no teda, ty jsi šikulka. už jsem myslela na to jak to budu zjišťovat a že bude všude vypadat jak blbec a přitom tady je takovej odborník! takže na tu dovolenou nastoupím po těch 28 týdnech a budu ji mít 25 dnů za rok 2012 a 25 dnů za rok 2013? a nebo mi ji jen proplatí a nastupuju na rodičák hned po MD? a ještě, prosím tě, tu žádost dávám až na konci MD?
20. črc 2012 v 11:33  • Odpověz
Jj,holky,já si taky myslím,že prostě je ze zákona daný,že nejpozději těch 6 týdnů před TP prostě ženská nastoupit musí na MD.Nebudu zbytečně riskovat nějaký problémy.
20. črc 2012 v 11:40  • Odpověz
@jana21278 docela to jde, kdybych si nemusela dvakrát denně píchat injekce na ředění krve tak je vše ok :grinning: simour1 - teď už to prý možné není, vím to od mé tchýně je mzdová účetní v obrovské firmě, jediné co je pro tebe lepší je nastoupit na MD těch 6 týdnů před TP aby jsi nepřišla o peníze...
20. črc 2012 v 11:48  • Odpověz
@jana21278 Za rok 2012 Ti ji možná trochu pokrátí, jestli jsi marodila, tak za prvních 100 pracovních dnů neschopenky 1/12 dolů a pak za každých 21 pracovních dnů neschopenky další 1/12 - vyjde to ale minimum krácení. Po MD nastoupíš na rodičák a zároveň čerpáš dovolenou, to se nevylučuje.

@simour1 Ještě záleží na tom, proč Ti ta neschopenka vyšla vysoká, jestli jsi měla průběžně pěkné příjmy anebo Ti tam vpadly nějaké měsíce, které Ti zvedly vyměřovák. Pokud je příjem cca stejný, tak mateřské dávky Ti vyjdou ještě líp než neschopenka. Do výpočtu na MD Ti vyjde 12 měsíců před tím, než nastoupíš na MD, tzn. 10/2011 -9/2012 s tím, že dny nemoci se Ti vyloučí (budou se Ti počítat jen ty měsíce a dny, za které jsi měla příjmy).
20. črc 2012 v 11:54  •  3 děti  • Odpověz
@majka1976 a platí to o té dovolené na rok 2013 a 60 odpracovaných dnech i když během příštíhoo roku končí smlouva na dobu určitou? Myslím, že v takovém případě by se dovča měla krátit, ne?
20. črc 2012 ve 12:23  • Odpověz
@wickyshene matně si vzpomínám, že jedna moje kamarádka si taky musela píchat injekce na ředění krve. a jestli se nepletu tak snad dokonce do břicha. no vůbec ti to nezávidím, protože já bych si ji sama nepíchla ani do kolena! vždycky se mi strašně líbilo mít v uchu dvě naušnice, ale dobrovolně bych si ji píchnout nenechala.
20. črc 2012 ve 13:18  • Odpověz
@majka1976 seš fakt zlatá. jenom ještě, prosím tě, jedna technická věc. dostanu od doktora papír, ten dám na personální a je to všechno? nebo se ještě musí něco na ossz?
20. črc 2012 ve 13:21  • Odpověz
@jana21278 To je všechno, na sociálku si pak půjdeš až žádat o rodičák
20. črc 2012 ve 13:54  •  3 děti  • Odpověz
@oktarina Záleží na tom, kdy Ti končí smlouva. Nárok na dovolenou se Ti počítá jen po dobu trvání pracovního poměru.
20. črc 2012 ve 13:55  •  3 děti  • Odpověz
@simour1 Promiň, napsala jsem to blbě, když máš termín v říjnu, tak na MD jdeš v září, takže se Ti budou počítat měsíce 9/2011 - 8/2012.
20. črc 2012 ve 13:56  •  3 děti  • Odpověz
@simour1 Já taky začínala na 48 :slight_smile: V prvním jsem nabrala 13, pak se junior postaral, abych zhubla na 46 a potom jsem se postupně dospala a dojedla na 52 (cca, nevím přesně), pak jsem do toho spadla znovu a teď krásných 60 :grinning:

Jinak to jsi z hezkého kraje - ale dalekého :slight_smile: My teď bydlíme v Praze a už tady asi zůstaneme. Muž je Pražák a já až z dalekého východu, z Košic (což bohužel činí mé rodiče, ač oba v důchodu a velmi by rádi, zcela nepoužitelnými pro jakoukoliv babičkodědečkovskou výpomoc).

Co starší dcerka, pomáhala ti trošku s malou? Jak vlastně starší berou, že budete mít mimi? Já měla na střední spolužačku, co se jí narodila sestřička, když jsme byly ve čtvrťáku a jsme ji i záviděly - chodily jsme k nim normálně po škole vozit jak velké matky :slight_smile:))
20. črc 2012 ve 13:59  • Odpověz
@majka1976 31.5., takže bych měla mít po 60 odpracovaných dnech nárok na 5/12 z dovolené na 2013? Děkuji...
20. črc 2012 ve 14:01  • Odpověz
@majka1976 děkuju, seš fakt moc hodná.
20. črc 2012 ve 14:17  • Odpověz
majka1976 neschopenku ze socky moc velkou nemám,ale vzhledem k tomu,že jsem čtvrté mimi tak trošku plánovala,jelikož vloni jsem o jedno přišla,tak jsem si platila pojistku Allianz,která jako jediná zahrnuje i rizikové těhotenství.Platí celkem slušné peníze.Z toho důvodu jsem chtěla PN co nejdéle. :wink:
xuxie A jak je možný,že coby Slovenka mluvíš-teda spíš píšeš tak krásně česky? :wink: Můj tatínek byl z Gajar u Malacek. 60 kg je naprostá dokonalost...k tomu se já už asi nikdy nedopracuju :unamused:
Jinak první dvě děti mám z prvního manželství,na teď už pětiletou Adrianku se strašně těšili a myslím,že mají skvělý vztah.Když jsem otěhotněla teď s posledním,tak mi jen nejstarší dcera řekla,že má jen o mě strach,abych byla zdravá a zvládla to.Ale jinak oba vždycky doletí,aby si sáhnuly,jak maká kope.Vybírala jsem s nima kočárek a hlavně jsem i na nich nechala výběr jména,aby věděli,že jejich názor je pro mě hrozně moc důležitej. Spíš mám obavy z Adrianky,jestli nebude žárlit,je středem vesmíru především manželové rodiny,protože v jejich rodině není žádné jiné dítě.
20. črc 2012 ve 14:25  • Odpověz
20. črc 2012 v 15:00  •  3 děti  • Odpověz
@simour1 Bude to pro malou určitě šok - ale znáš to, oni si k sobě cestu najdou. Když se narodil brácha, tak mi bylo pět a měla jsem fakt pocit, že si naši pořídili nové dítě, protože se mnou nejsou tak nějak spokojeni. Ale brášku jsem teda milovala úplně nejvíc a nedala bych ho ani za nic - horší pak byla puberta, jak jsme měli společný pokoj, tak to bylo trošku peklo :wink:

Já už jsem tady přes deset let, tak už se ta čeština trošku nalepila, hlavně v práci - navykla jsem si odpovídat/psát stejně jak je na mě mluveno/psáno...docela se to daří a člověk pak nemluví čechoslovenštinou :slight_smile:
20. črc 2012 ve 21:47  • Odpověz
přeju hezký večer. tak na bolavý nohy už si zvykám, ale teď mě k tomu ještě tak bolí kyčle, že otočit se na posteli je nadlidský výkon. už jsme konečně vybrali kočárek. a pro jistotu jsme dali rovnou i zálohu ať už to máme definitivní. nakonec to vyhrálo camarelo evolution. udělali novou barevnou kombinaci, na který jsme se s maželem shodli hned a je to vyřešený. 30.7. jdu k doktorovi a další týden má petr dovolenou tak bychom chtěli jet k našim na vysočinu. doufám, že mi přepíše neschopenku na adresu k nim. snad to ještě takhle funguje.
21. črc 2012 ve 22:14  • Odpověz
@jana21278 Já chtěla taky na týden změnit prostředí,ale bylo mi řečeno na gyn.,že teď to funguje tak,že musíš nahlásit změnu adresy na socce.Tak jsem radši nikam nejela,ať nepíchám do vosího hnízda :slight_smile:
Dneska mi zase tvrdne to břicho a neustále lítám na WC :astonished:
21. črc 2012 ve 22:36  • Odpověz
@simour1 hm, tak to mě teda netěší. zavolám si tam příští týden. tak s tím lítáním na záchod jsme na tom podobně. jen asi s tím rozdílem, že se mi dost často chce čůrat a nedám ani kapku. tak doufám, že ledviny jsou ok. ale žádný bolesti nemám. když jsem byla na cukrovce tak po dvou hodinách chtěli moč. já jsem od večera nepila a ty 3 dcl humusu mi teda ještě do močáku ani nedošly a tak jsem jim moč nedala. do papíru mi velkým napsali NEMOČILA. :grinning: ale asi se nic nedělo, protože vůbec neprudili.
21. črc 2012 ve 22:42  • Odpověz
Ten humus nám totiž zalepil střeva :grinning:
No my doma ještě předěláváme místnosti-nejmladší dceři jsem si namyslela ještě pokojík na hraní a příští víkend nás čeká velký předělávání pokoje starším dětem.Já blbec jsem zvedla dnes tv stolek-jsem aktivní na nepravým místě.Manžel mi samozřejmě vynadal,že mě bude bolet břicho...no a je to tady.Ne teda bolesti,ale to tvrdnutí.A každou chvíli běžím na malou,i když skoro nic nejde,jak u Tebe. :unamused: A asi umřu,jak mě pálí žáha...si budu muset ještě zacumlat tabletu :slight_smile:
21. črc 2012 ve 22:47  • Odpověz
Hmmmmmmm, tak teď se mě servírka v hospodě, kam chodíme často na oběd, zeptala jestli jsem ve třetím nebo ve čtvrtým měsíci...Chvíli po té, co se do mě dala panika, že mi vůbec neroste břicho...Sakra!
22. črc 2012 v 11:59  • Odpověz
@jana21278 - hm, po mě žádnou moč nechtěli při cukrovce, jen krev :confused: JInak kyčle už taky cítím, připadám si, jakoby se rozestupovaly, tlačí...záda se taky začínají trošku ozývat, dávám si bacha, když se zvedám, občas se tam něco blokuje..vůbec mám pocit, že břicho ztěžko, já ztěžkla..a miminko mě už dva dny dloube do močáku...

@mm_mm - hm, vidíš, já to mám opačně, já zase cizí paní řekla, že čekám v říjnu a ona na mě valila zrak - že jak to - to tam máte dvě ,asi jsem působila jako již téměř rodící..ale to samé jsem měla s prvním, v létě už si okolí myslelo, že mám těsně před porodem...naopak sousedka měla malinké bříško, ve 30tt jela stanovat...

@majka1976 - prosím, můžu se taky zeptat? zajímalo by mě, z čeho se mi bude počítat peněžitá podpora v mateřství, když jsem s prvním dítětem byla na RD do 10/2011, v tom měsíci jsem nastoupila do práce na částečný úvazek, a v začátkem 2/2012 jsem šla na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství. První dítě bude mít čtyři roky v 10/2012 - někdo mi tady na netu radil, že jako základ pro výpočet MD se mi bude brát denní průměr před nástupem na první MD, jelikož nastoupím na druhou MD do čtyř let věku prvního dítěte...Můžu si to u tebe ověřit? A taky, když jsem na nemocenské, jestli dobře uvažuji, tak se mi vyplatí nastoupit na MD už ten osmý týden před termínem porodu, jelikož výše mé MD /pokud se bude tedy brát denní průměr z příjmů před první MD s prvním dítětem) bude vyšší než příjem z nemocenské z částečného úvazku, je to tak? Děkuji moc.
22. črc 2012 v 16:45  • Odpověz
@blandik Ahoj, dle §19 zákona o nem. pojištění: U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.
Takže bys měla mít stejný vyměřovací základ jako na první mateřské. Jestli se Ti vyplatí nastoupit dřív na MD - záleží na Tobě, takhle bys měla o 2 týdny dýl peníze, nevím, kolik máš teď nemocenskou, jestli je to třeba víc než rodičák. Když nastoupíš dřív, tak se Ti neschopenka ukončí a dají Ti PPM.
22. črc 2012 v 17:17  •  3 děti  • Odpověz
@mm_mm Z toho si nic nedělej, já zas dnes potkala známou, která měla břicho stejně velké jako já a říkala, že do 2 týdnů jde rodit :slight_smile:
22. črc 2012 v 17:18  •  3 děti  • Odpověz
@majka1976 - aha, děkuji moc za odpověď. Nemocenskou mám vyšší než budu mít rodičák, takže je pro mě výhodnější nastoupit až těch 6 týdnů před TP. Prosím, a jak to technicky probíhá - oba ty denní vyměřovací základy bude před nástupen na MD posílat moje mzdová účetní, nebo ona pošle na ossz jen ten aktuální a na ossz si porovnají z vlastní povinnosti, jestli nemám dítě do čtyřech let a tudíž to sami porovnají?
22. črc 2012 v 17:29  • Odpověz
@blandik Lidi jsou neuvěřitelně drzí a netaktní...
22. črc 2012 v 18:11  • Odpověz
@majka1976 No, já jsem zvědavá, jak budu vypadat já před porodem. Zatím jsem skoro nic nepřibrala, tak to břicho asi nemá z čeho růst. Ale příští sobotu začínám sedmý měsíc a tam mi všichni slibujou, jak půjde váha hodně nahoru, tak asi i dost poroste břicho...
22. črc 2012 v 18:12  • Odpověz
Jdi na stranu:   Zruš
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.