• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Prosinec/December 2008. Hrubozrnné matky a jejich zrníčka/vosinky

26. ledna 2014 
Gucci - ty jo ale já se musim přiznat že jsem taky koupila jen malinko 56 a samé 62 a že jako po porodu mi tchýně dokupovala dva overalky, dvoje polodupačky a dvě body s dlouhým 50..protože jí prostě ty 56 byli děsně velký a mě to štvalo..měla to asi jen na 3týdny tu 50 ale jako fakt to nosila furt dokola a unosila a to měla porodní míru 50cm a k tomu plíny látkovky...
22. zář 2009 ve 22:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
Holky, Markétka je den ode dne zběhlejší ve stoupání, dneska se snažila přelízt kočár z boku, a vzhledem k tomu, že u tchýně trávíme poslední 3 dny, tak i ona mě už upozornila na to, že je den ode dne lepší ... taky víc žvatlá, reaguje na všechno, pokřikuje atd. No sranda, musím furt hlídat, večer mě bolí ruce jako prase :grinning:
22. zář 2009 ve 22:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
MArti super s Marketkou. A to nedavno jsi psala, ze se sotva pohne na zemi :grinning: :wink:

No nic, jdu se divat na dalsi dil toho Vypravej. Ray maluje a prdolka spinka. Me se jeste moc nechce :wink:
22. zář 2009 ve 22:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
Petři, na to Vyprávěj jsem se chtěla koukat, a neviděla jsem ani jeden díl, fakt !!! A poslední dobou vůbec telku nestihám, Ulici, Ordinačku, prostě nic, tou dobou se věnuji malé atd. ... teď sleduju Ano, šéfe (profi kuchař testuje restaurace, které chtějí něco změnit aby k nim chodili lidi... )
22. zář 2009 ve 22:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
Petři, jinak Markétka pořád neleze, asi bude prve chodit a pak lozit, to tak vidím prostě ... občas klekne vleže, houpe se, nebo couve, ale jen rukama, točí se atd. .... ale dál jsme nepokročily :angry:
22. zář 2009 ve 22:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Tý jo , koukám, že jste všechny pěkně akční :wink:

Sami, super, že půjdeš na semenář :wink: Slečna na hlídání není k zahození :dizzy_face:
Domiho choroba mě mrzí, snad bude bobek brzo v pořádku!!!!
Okradení tchánů-pěkně promyšlenej hnus :frowning2: No ale hlavně že jim neublížili!!!!

Puzzi, jsi borka s italštinou, já už nejsem schopna vstřebat jakékoliv nové informace... Natož se u¨čit jazyky... Teď se teda zdokonaluju ve Slovenčině, začala jsem sledovat seriál Odsouzené :grinning: :grinning:

Jdu na další dočítačku
22. zář 2009 ve 22:11  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Jo, Gučíku, čepky jsem měla asi dvě 56 a pak jsem dokupovala ještě různé jiné, protože mu nic nepasovalo... šišounkovi mojemu malýmu.... :grinning:
22. zář 2009 ve 22:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
Marti ja bych taky nestihala, proto je dobry i ten net, ze se podivam i par dni dozadu, treba, kdyz malej spi a ja nekonuju :grinning: Jinak to Ano sefe je tady podobne a vadi to Gordon Ramsay a je to sila nekdy. Ale taky me to bavi :wink:
Laus Sami na semEnar? :grinning: :grinning: :grinning: to bude mit zajimave :grinning: :wink:
22. zář 2009 ve 22:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
Sami, seminář dobrý!!! ... já na těch hruškách tak odpočinula hlavě ... i když teda bolí mě jinak celej člověk :grinning:
22. zář 2009 ve 22:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
nevim, jestli jste pochopily, ze ta kradez tchanu se konala v Italii...byli v Rime...rikam, italiano mafiano :confounded: :sunglasses: bych byla taky posrana...i tady v CR z prohlidky policajtama...

seminar se bude tocit kolem meho tematu disertacky, ktera je tsale u ledu :-/ ale prave ptozo,abych si to v hlave nejak zase pripomenula, tak jsem se nahlasila...(otazka je, jestli mi hlava a myslenky na Dominicka a rozptyleni z prostedi mezi lidma...dovoli se vubec soustredit na tema :grinning:)

petrus gratulka k prvnim kruckum!

jsem dozehlila a znova zkoukla vcerejsi superstar....jako prijde mi faaakt dost hnusne, ze si delaji srandu z vzhledu lidi....jako jo, bylo to trochu smesne, ten kluk podobny Glumovi z Pana prstenu...ale ze tam pak ukazuji E.T. a nejake vesmirne zrudy a Mares dela xichty a tak...to je na zalobu. Chudak kluk...bude mit z toho trauma. To teda neni moc vychovne.... :frowning2:((
22. zář 2009 ve 22:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Peti :grinning: Znáš mě, kde jaká půčovina mě napadá :grinning:
22. zář 2009 ve 22:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
Petři, já právě když malá spí, tak vařím atd ... jsem si takle dřív pouštěla Ulici, ale ani to už teď nestihám, se fakt budu muset naučit odpočívat, když ona spí, už to zas neumím ... hledím něco stihat, a je toho tolik, že mi ta 1,5 hodina prostě nestačí ... a poslední dny spí malá v kočárku cestou, nebo nejsme doma .. .už bych chtěla nějaký normální den sakra !!!! navařit něco jednoduchýho, nejlépe s malou, dát ji spát a uvařit si kafčo ... už aby to bylo, ale to by mohlo vyjít tak v pátek......chci udělat smajlíka a skáče mi na začátek odstavce, tak nic
22. zář 2009 ve 22:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
Sami to jo, s tema jejich kecama (superstar) to bylo teda nekdy pekne drsny. I ta 22leta holka, hodne tlusta, to bylo desny... :frowning2: I kdyz asi si za to muze sama, ale takhle v tv pred tolika lidma? :stuck_out_tongue_closed_eyes: I ty narazky na sex porad, co mel Habera :angry: NO, slo videt, ze kolikrat zalezelo jen na vzhledu nez na zpevu, to bylo ubohy :frowning2:
Tady bezi X Factor a absolutne se to neda srovnat :sunglasses:
22. zář 2009 ve 22:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojte.
Ja preto superstar ani nepozerám. :stuck_out_tongue_closed_eyes:
22. zář 2009 ve 23:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
dobrou noc vsem, ja uz valim, Domi uz parkrat kaslal, asi bude narocnejsi noc
papa uz tu nejsem
22. zář 2009 ve 23:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
Taky uz jdu spat, sna bude lepsi noc :pensive:

Dobrou
22. zář 2009 ve 23:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
Aj ja idem.
Dobrú noc. :pensive:
22. zář 2009 ve 23:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
Sami jeste neco pro tebe :grinning: :wink:
http://www.isitetv.com/cc6df9f7ff548a3a77ef1ae41bc6b836-p4.htm?extid=emc-2735

snad to pujde otevrit a prehrat :wink:

py py
23. zář 2009 v 00:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj holky,

jdu vas pozdravit dokud mlade papa... Posledni dobou des bes, no time. V pondeli jsme byly zkusit jedno cviceni, tak uvidim, zatim z toho moc nadsena nejsem, ale prej priste nas bude min.

Pak jsme valily do Brna na rehabilitacku. Dostaly jsme novej cvik, kterej me proste nejde. NEchapu, na rehabilitacce me sel. No a u neho mala teda rve jako tur. Fakt psychicky narocne. No a po rehabilitacce jeste pro podklady do prace. No a vecer uz jak jsme ulozili malou, tak to zacalo. Ryma, nemohla dychat takze budicek minimalne co hodinu. Vzit do naruce, vykaslat a spat. No ja musela pracovat do prace, takze jsem sla spat v pul jedne. NIka se zrovna vzbudila. Uz chude taky unavena, takze jsem sla spat nakonec v pul druhe a neustale vstavacky jsem rano nemohla.

Normalne jsem si rikala, ze jsem se vzdycky bala jak zvladnu dve deti, ale si rikam, ze kdyz zvladnu tedka Niku, barak a praci po nocich, tak nez bude druhe tak barak snad dodelame, praci pak pustim a urcite to nebude narocnejsi.Teda pres den asi jo, ale zase dat si v osm vecer nohy hory a moct se flakat... :slight_smile:

Peti koukala jsem na kocar a vypada teda vazne moc dobre! :slight_smile: Se me libi ten otocnej mechanismus...

Sami jsem postrehla ze se chystas na nejakej seminar. Neboj budes to vnimat a domi na tu chvilku ustoupi do pozadi. KDyz budes vedet, ze je s nekym, kde je mu dobre, tak je to celkem o.k.
23. zář 2009 v 08:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahoj holky, tak noc teda děs běs,Jenda furt chrápal, v 1 malina mlíko,a před 5.se probudila a táta, máma, začla si povídat, tak jsem si ji vzala k sobě pod peřinu, pořád sebou mlela, nechtěla spát, kopala mě do břicha, v 5.45 už jsem teda byla vzteklá, tak jsem ji dala Jendovi a nějak jsme všichni usli a na 6.20 měl J.budíka.A to dneska odjížděl z domu až v půl 9 :angry: :angry: :angry: :angry: holky mám teda totál jendokrizi, sakra, je to normální, takhle brzo budík, když chci odcházet za 2 hodiny :angry: jenže on se otočí a spí dál a já už teda neusnu, tak jsem ho vztekle probudila, at teda kouká vstávat, když už má toho budíka pořád jsem o tom ráno mluvila, tak už jsem mu pak taky lezla na nervy...

jinak líp mi teda není, máma mi ráno volala, jestli nechci, aby si vzala malinu, že pro ní táta přijede, at se vyležim, holky, možná si budete říkat, že jsem špatná matka, ale mě se celkem ulevilo, já na ní nějak ted nemám ani sílu, je mi blbě :pensive:

dočtu vás asi až odpo, až bude čas, ted máli usla, tak si jdu lehnout, jsem KO
23. zář 2009 v 08:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dobré ránko...
Marti, jsi mne pobavila s těma "zaklínadlama" na chlapy....jojo, prostě jiná planeta asi :wink: Já když mám ale nějakej splín, tak si vzpomenu na svůj jeden vztah, to sice bylo sexu kolik jsem chtěla, ale jinak úúúúúplně k ničemu, takže jsem ráda, za to co mám. A když je holt nějaký takový NE-DS období, tak to holt musím vzít tak jak to je...

Niku, teda taky to máš těžký...fakt obdivuju, že zvládáš práci a ještě barák k tomu všemu...a ke cvičení, je to psycho, vím...a co teď cvičíte??? Mne Tobi uleze tak 3 krůčky, ale jen když je úplně nahej, jinak ne...se z něj picnu...ale jako snaží se, jde to pomalu, ale jde...občas zaskotačíme na míči a pocvičíme ten šikmej sed, jinak poslední dobou se dost zlepšil v popolezení do výšky (na krabici, ve vaně na takové to sedátko v rohu a tak...). Možná, že kdybych s ním cvičila trochu víc, tak by to bylo lepší, nevím...ale jakmile nám řekli, že nemusíme Vojtovku, tak se mi ulevilo a flálám to...ale zatím je vývojově stejnej jako ségry starší kluk v jeho věku, kterej je úplně absolutně zdravej, rošťák jak hrom :wink:
A s tím časem, já jsem šťastná to žena, protože vím, že dopo mám určo min půl hoďky, spíš hoďku , že spí (9-10hod), že si třeba umeju vlasy, nebo vyluxuju nebo tak...a pak odpo spí po obědě, ale to jsme většinou venku a večer ho dám do postýlky do 20 hod a vím, že bude spát a pak mám ten "fraj"...tak buď čučím na TV, nebo si něco hledám na netu, nebo žehlím...vždy se něco najde...jako ke knížce jsem si nesedla už taky dlouho, ale příležitost mám, kdybych chtěla...

Sami, teda ty italové....mne snad flákne, takovýhle syčáci neomalený...byli tam na policii??? Asi by to bylo stejně k ničemu..., co?

Téda, ten kočárek je boží...fakt dost vymáklej. Akorát nevím, ta sportovka mi přijde dost malá...my, co máme obříky holt musíme furt řešit rozměry...tuhle jsem jela v metru a přistoupila maminka taky s klučíkem a 2 už většíma holkama a tak jsme si ty děti okukovaly a paní prý...tomu vašemu je tak přes rok, co? Když jsem jí řekla, že 9m, tak byla fascinovaná a nemohla od něj spustit oči, že prý to není možný! :grinning: Momojiné to byla moc zajímavá pěkná paní a měla nádherný ty holčičky a klučík vypadal taky moooocinky roztomile...se všichni vyvedli :slight_smile:

Jo, četly jste, jak nám pokrátí rodičák, porodný , mateřskou a všechno? Jestli to teda projde, jako že asi jo??? To je teda dost blbý...Jako chápu, že se musí udělat nějaký škrty, ale pro rodinu s malýma dětma je to nejhorší...přijde o tisíce...moc teda rodinu nepodporujou, naše vláda slavná...za chvíli jim tímto tempem nebude kdo vydělávat na důchody...

Jo, holky, vy co dáváte vodu Aqua Anna, převařujete jí, nebo ne? Já jí začla převařovat, když měl Tobi zas nějaký ty kakance, ale vždy v ní mám jakoby vodní kámen , nebo co...tak fakt nevím...abych mu tím ještě nepřihoršila...jinak Sunar mu jede, v poho, nic se neděje, tak je to fajn. Začla jsem mu dávat trochu jogurtu do přesnídávky, tak to mu taky jede a ulítává na Sunarce "přesnídávka s mlékem"...ty jo, to teda mega chutná i mne...a kdo kupujete Hipp 100% ovoce, tak teď jsou v DM za 34,90 ty 4 kalíšky. Což je velmi slušný. Co jinýho dáváte k svačinám? Já buď samotnej banán (někdy půlku, někdy 3/4 - obvykle víc ne), nebo přesnídávku, nebo přesnídávku s jogurtem, nebo tam nadrobím sušenku Sunarka, nebo ještě je přesnídávka s cereáliemi, ale tu kupuju zřídka, je drahá jak pes (60 Kč,4 kalíšky)...A jak velký dáváte ty svačinky? Tobi má tak 100-150 ml, a hlavní jídla tak 200-250 ml (snídaně mlíko z 240 vody, oběd velká sklenička nebo takové množství uvařeneho jídla, večeře kaše ze 150 vody, svačiny má dopo a odpo a před spaním mlíko ze 180 vody, ale dávám mu jen 5 odměrek mlíka (protože to má dost brzo po kaši, tak po hoďce a půl)....nepřežírám ho? (nic mu nenutím, když nechce, nechce, ale obvykle toto sní) - takže jí 6x denně.

Teď tu řval jak tur, tak jsem ho dala do postýlky, hned spánek...to je spáč prostě :slight_smile:
23. zář 2009 v 09:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
Andy, proč bychom si proboha měly myslet, že jsi hrozná matka!!!! Jsi nachcíplá, těhotná, tak je jasný,že si potřebuješ oddáchnout, ne??? Vaši jsou fajn, že ti Malinku pohlídají a tobě bude líp, uvař si čaj, vlez si do pelechu a na nic nemysli, dáchni a bude líp...
Když si vzpomenu, jak mi bylo před 2 lety, když jsem měla nějakou virozu, že jsem nemohla ani vylézt z postele, tak představa toho, že bych se při tom měla starat o dítě je šílenáááá. To bych prostě nedala ani omylem!
Myslí na pidižvíka v břiše, že ten potřebuje "zdravý pelíšek" a hezky se vylež.
23. zář 2009 v 09:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojte.
Ja som dnes nevyspatá. Spať som išla ž o polnoci a o piatej sa mrvila Zuzka a ma to prebralo, zaspala som až o šiestej a 7:10 už vstávala Zuzka. :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Nikule neboj dve deti sa dajú zvládnuť. A keď už budete mať dom a necháš prácu tak v pohode. :slight_smile:
Zuzk zaspala a Kubko je u bbky, tak idem navariť Zuzke a žehliť. :stuck_out_tongue_closed_eyes:
MM mjú dnes firemnú akciu na Morave, príde až zajtra. :unamused:
23. zář 2009 v 09:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dobré ránko holky, jen jsem nakoukla na srazovou diskuzi, ať mi něco neuteče, dopere pračka a mažeme k babičce, MM jel už napřed .... noc jakž takž, nakonec jsme vstávaly asi v 8 asi po třech krmeních, budeme muset otevírat na noc okno, je tam k ráno nedýchatelno, jsme se budili všichni ...
- holky na superstar koukneme jedním okem, ale většinou to dlouho nevydržíme :grinning:
Andy, nejsi špatná matka, prostě je ti blbě, mě stačí větší únava, a nemám náladu na srandičky a jsem protiva ... prostě už hlava nefachá když nefunguje tělo ... to bude dobrý, máma je hodná, že tě nechá odpočinout.
Simčo, nevím jakým způsobem chtějí krátit ty mateřský a rodičáky, jsou to prostě pitomci, vezmou to tam, kde už není pomalu co brát !!!!

Holky, malá už piští, tak mažu ... mějte se hezky.
23. zář 2009 v 10:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
bre dopolko,
jen v rychlosti podavam hlaseni, ze ryma vcera vodova a v noci a rano zelena jako žába :confounded: , takze jsme jeli k mudre a ma ATB kapky do nosu (Pamycon), mam davat sirup na Kasel (Stodal) a čekame kazdou chvii 4 horni zuby...dnes už se fakt krasne zacinaji rysovat pod dasni a jde videt uz malinko bilo...takze pujdou horni a 4 plus minus naraz...
"těším se" :rolling_eyes:
jdu pecovat
zatim pa
23. zář 2009 v 11:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dobre ranko,
jen na rychle se zastavim, prdola me nenecha na pc.
Noc u nas super, mliko az v pul 5, spal do pul 7 a pak od pul 8 na dve hodky jsme jeste spali. Takze tedka spousta energie :slight_smile:
Ale dalsi novinka! Dneska se uz nekolikrat napil z toho hrnicku :grinning: KOnecne....porad nemohl prijit na to, ze to musi cucat :grinning:

Musim jit, nebo se po mne natahuje a rve :angry: :wink:
23. zář 2009 ve 12:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
Andy jasné že si dobrá mama, ale teraz potrebuješ odpočívať a Málinke bude u babky dobre. :slight_smile:
Sam to je blbé, prajem Dominikovi skoré uzdravenie. :stuck_out_tongue_closed_eyes:
23. zář 2009 ve 12:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Ahoj holky,

tak plavčo půl na půl prořvané, teďka spinká v postýlce, pěkně ho to zmohlo :grinning:

Sami, snad ty zuby u vás půjdou tak rychle jako u nás. Vítek byl nesvékožný jen jeden den a pak už dobrý...

Holky, dneska super noc, spal od 20.00 cca až do půlnoci a pak se vzbudil jen jednou a vstávačka v osm :confused:

Andy, Jendokrize je nahovno :angry: To je fajn, že ti mamča pomůže s mal.ou, naprosto to chápu. Být nemocná těhule a ještě mít na krku čípka jako je Máli, tak bych byla hotová...

Talls, Anču nepřevařuju...
23. zář 2009 ve 12:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj holky,
zdravím po rychlém obědu a ještě musím stihnout rychlovytření, než se Kájoš probudí.
Včera byl aquaaerobik-dobrý, bylo to úplně jiné než to první, víc posilovací, hopsací a teda mazec ... snad to půjde aspoň trochu vidět, i když jsem někde četla, že se po tom nehubne :frowning2: Ale pohyb je pohyb :wink:
Včera byl nakupovací den, koupili jsme si novou TV a taky menší mrazák, ptž máme 3 šuplíky ve vestavbě, a to je teda žalostně málo a ještě jsou ty šuple hodně pidi. Tak budem mít mrazák i ve špajze, ale musím ji vyklidit, vybijou se 3 spodní police a musí se udělat zásuvka. Akorát teda už teď se netěším na úklid té naší pidi špajzy, je to skladiště a mám tam svůj bordýlek :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Dnes dopo jsme byly s 3 kámoškama kočárkovat, ale na tu jednu jsme dlouho čekaly a jely kolem hlavní cesty, tak se mi samozřejmě Kája vzbudila a bylo zle, už nezabrala a plakala a já byla nasmolená a příště se na takovou prochajdu vyprdnu.
Odpo jedeme k našim, zítra fičí do Prahy a pak odlétají na dovolenku, tak nám začnou perné chvíle starat se o baráček, zvířectvo a snad taky ne i o babinu, měla by si ji brát teta, ale babka je protivná, bere to jako zradu, že si naši dovolili někam jet ... no to je na dlouho, prostě ostatní můžou a oni ne. To budou nervy.
Jooooooo - včera se Kája pustila stolu a udělala 2 krůčky ke gauči, jsme na ni zírali. Ale ona to byla určitě jen náhoda.

MARTI,
super stoupající pokroky Markétky !!!
SAMI,
gratulka k odhodlání jít na seminář a snad ude slečna OK, aby mohla hlídat. Jej, to mě mrzí, že se Domimu ta viroza tak rozjela, kapky pomůžou a bude brzy fit !!! A ať zuby netrápí !!! Tá krádež, to musela být hrůza, ještě že jim nic neudělali.
PETRUŠ,
velká gratulace ke krůčkům !!! A taky k vyplacení penízků.
PUZZI,
to jsi dobrá s tou italštinou a jako vůbec s jazyky celkově. Já sice studovala cestovní ruch, měla jsem 3 jazyky, ale pochybuju, že bych se nějakým vůbec domluvila:confounded:
NIKUL,
obdivuju, jak zvládáš Niku, práci a barák. Ať je domek bezy hotový a aspoň jeden stres odpadne. Bobek Nika, ať se brzy uzdraví.
ANDY,
jsi dobrá mamka, potřebuješ se uzdravit a odpočinout, pak bude zase líp :wink:
TALLS,
to o rodičáku jsem nečetla :confused: Až tak moc to budou krátit? Já taky vodu nepřevařuju.
LAO,
super prospaná noc :slight_smile:

Mažu vytírat, pa pa.
23. zář 2009 ve 13:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
Čaute mamky :slight_smile:
Omlouvám svou absenci. R. odjíždí dneska v noci do Maďar na ryby, vše, opravdu vše, si nechal na dnešní den, před chvílí mi oznámil, že asi nebude stíhat "mi " večer pohlídat děcka, abych mohla do cvika :angry: :angry: :angry: Ale to hošánek BUDE stíhat, to se na to ještě podívám :wink: Včera jsem trávila s děckama odpo s tchýní, byla tu i celé dopo, mají doma OPĚT nějakou krizi a hodně těžkou :confounded: a o problémech švagrů ani nemluvím, tam to vypadá dokonce na rozchod(ti co mají roční Kačku). Je mi z toho hodně smutno, mám jich plnou hlavu. :pensive: Rychle jsem teď vařila, R.bratranec nám natlouká lišty na střechu na pergole, takže dneska už bude pod střechou.
Zítra ráno jedu na víkend k našim, tak nevím, jestli budu chodit kecat, ale určo budu sledovat srazík :wink:
Uvařím si asi kafe, proletím vás, co kde nového, ale nereaguju, nezlobte se. :zipper_mouth:
23. zář 2009 ve 13:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek