• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

7. března 2017 
Co sa deje, Bihan?
To zemiakove cesto je dobre napr. na slivkove gule posypane makom :dizzy_face: ale sladke pirohy sme u nas doma takto nikdy nerobili. by the way, maju tu mak?
24. říj 2008 v 15:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahojte, Bihan, co sa deje , taku znicenu som ta este nepoznala...... :unamused: :confused:

Tini ,len sa kuriruj cim skor, a vyzdrav sa..... :wink:
24. říj 2008 v 15:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jo valecek? Ten mam z Cech uz 3 roky a jeste jsem ho nepouzila :sweat_smile: Tady jsem ho nekde videla : straaasne prekvapena, pac byl dokonce drevenej a nebyla to hracka :grinning: ale uz fakt nevim kde. Kdyztak to vyvalis flaskou :wink:
24. říj 2008 v 16:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
zabudla som mak tu je , ale len v bio predajnach , a nepitaj sa na cenu.... 150g stoji 3 euro....
24. říj 2008 v 16:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
Bihan jejej. Tak si dej poradnou vanu teplou, pust si nejakou fajnou hudbu... No to na nalade neprida, ze je manza v praci :unamused: Kor v patek vecer.

Jeje, asi mam problem : copa to je obielit a rozpucit? To jako oloupat a roznahnat vidlickou? Asi ju ze? :sweat_smile: Hm mnam nam.
24. říj 2008 v 16:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
kulicko , ja som neporozumela tvojmu problemu.....prepac...
24. říj 2008 v 16:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
:sweat_smile: problem se slovenstinou :grinning: Preci jen uz zapominam... chtelo by to slovenskou telku.
24. říj 2008 v 16:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
tak este raz mi to zopakuj, asi mi to dnes nepali, apritom som nikdy nemala problem s cestinou, ved som vyrastala, s cestinou; prepac...
24. říj 2008 v 16:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
odhaduju, ze
obielit = oloupat
rozpucit = roznahnat vidlickou (rozplacat, rozmixovat...)

A neboj, ja jsem obcas taky uplne mimo - to je normalni :wink:
24. říj 2008 v 16:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tini tak sa skoro vyliec, u nas tu tusim zuri tiez nejaka epidemia, nastastie nechodim moc medzi ludi. Somarika na aute necham a teraz mam aj tu Future maman a bord, takze uz som uplne 'kryta' :slight_smile:
My inak valkame termoskou, valcek som tu nikde nevidela.
A mak si nechavame nosit zo SVK, lebo tu ho dostat len v arabskych obchodoch alebo bio a to stoji ako erika pise. Oni to tu totiz povazuju za drogu a to ste mali vidiet ako sa vzdy vrhnu na navstevach na nas hrncekovy makovy kolac, kde ide hrncek maku. Asi ocakavaju nejake ucinky :grinning:
24. říj 2008 v 17:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
no lebo nevedi , ze nie mak ale makovica sa pouziva ako droga... :grinning:

valceky su vsade, len sa treba pozriet do potrieb v kazdom supermarkete je.... :wink:
24. říj 2008 v 17:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj holky,
vy jste takove zkusene francouzsky a tak jsem vas chtela poprosit o radu. Nevite jak to tady chodi po skonceni materske ? Je narorok na nejake davky po skonceni materske nebo z ceho tady clovek potom zije kdyz hned nenastoupi do prace ), je zavisly na manzelovi ? Slysela jsem ze je narok na asi 170 euro od CAFu ale to se mi zda dost malo .
Budu rada za kazdou odpoved
Dik
24. říj 2008 v 17:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
bisule- ja teda este mimco nemam ale ano, vraj je to tak, mam tu kamosky slovacky co maju deti a dostavaju na mimino okolo 170eur. inak kolko tu je materska? lebo ja jak som teraz dostala tu robotu (diki Blani za blahoprani a privitani, nastupuju po prazdninach-5.11.) tak budu pracovat viac ako pol roka takze mam potom narok na matersku ked budeme mat bejby (aj napriek tomu, ze sme obaja slovaci, ale manzel pracuje uz 3 roky a ja budem asi 8 mesiacov), tak rada by som vedela kolko to je eur a kde to treba ist vybavovat.... :wink:
24. říj 2008 v 17:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
samozrejme, ze mas narok na matersku , ak mas odpracovany urcity cas, po skonceni mas narok ale vtedy treba mat odpracovanych, niekoko mesiacov mam pocit , ze je to 1 rok az 2 a zalezi aky si mala plat s toho je %
je to trochu zlozitejsoe potom...
170su pridavky na dieta do 3 rokov, ak mas narok, podla podla rocneho prijmu...
a zalezi kolko mas deti na dve deti su automaticky pridavky 116 euro , bez financneho obmedzenia...

co sa tyk amaterskej a potom nato treba ist rovno na secu; oni vyplacaju takze oni ti presne povedia na kolko mas narok a kolko....

ntreba snivat, tu je lepsie pracovat ako dostavat pridavky....

na matersku nie je narok , pokial si tu nepracovala....
24. říj 2008 v 18:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jej, Eriko, me teda kamoska pred rokem rikala neco jinyho : bud 2 roky v praci a nebo vubec nikdy nepracovat = narok na pridavky.
S temi 170 eury tedy diky za info, to jsem nevedela.
Ale pak jeste jsou jine davky treba APL nebo jak, dava to CAF a je to na bydleni. To dela nejakych 120 euro jestli se nepletu.
Ale vsude jsou jakysi baremy platu - tj nesmite prekrocit XXX euro mesicne pro XX osob... No mozna by nebylo spatny pojukat se na stranky CAF a nebo se sejit s nejakou socialni pracovnici (assistante sociale), ktera by to vsecko vysvetlila :slight_smile: Vetsinou maji permanence na radnicich a nebo na radnici vam na ni daji kontakt.
24. říj 2008 v 18:11  • Odpověz  •  To se mi líbí
NO JA SOM SA PYTALA NA SEB AUZ DAVNEJSIE? TAKZE ODPOVED BOLA TAKA ;BUD MA ODPRACOVANY URCITY CAS, CO TERAZ JE aj 6 mesiacov a mozes ist na matersku, dostanes podla platu, teda cim viac ma odpracovane a vyssi plat tym lepsie samozrejme, je limit samozrejme, mam pocit 2200 euro je hranica....
na pridavky ma narok kazdy , kto tu pracuje, co ja nie som takze je to moj muz..... co cini 170 euro na josha ,116 euro na oboch kedze pato uz ma viac ako 3 roky a to az do 18,, cim viac deti, tym viac vtedy uz nie je hranica platu dostava kazdy!!!!

ale ako som hovorila pridavky na deti je CAF, a materska je sucu... dve rozlicne veci....
24. říj 2008 v 18:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
no ja som zase pocula neco ine, vraj ked pracujes min. pol roka, mas pak narok na matersku. na pridavky na deti ma pravo kazda rodina kde v tej dobe pracuje len manzel napriklad a zaraba do xxx euro, alebo mozu pracovat aj obaja ale neprektrocia urcitu ciastku mesacne. Kazdopadne ked pracujem min.pol roka, mam vraj potom narok na prispevok v nezamestnanosti, ked sa zahlasim na urad a aktivne akoze hladam pracu (co mi oni urcite nenajdu v skolstve-haha). ja si nemyslim, ze je tu lepsie pracovat, nakolko kamoska pracovala, potom dostal manzel ponuku ist inam, ona na zakalde toho dala vypoved, akoze ve dmusi ist s manzelom a oni jej v tom druhom meste vyplacaju len o 300eur menej ako mala plat- akoze chudinka musela sa prestahovat a dat vypoved, takze to nebola jej chyba a oni jej vyplacaju davky, ma male dieta takze v klude s nim moze zostat doma a spolu s pridavkami a predtym materskou jej to robi az na par eur takmer to iste ako keby makala v praci (predavacka, cize fakt makala od rana do vecera). takze ked koumas tak vykoumas :wink: ale samozrejme pracu hlada, lebo ved doma sa zacnes nudit vzdy ze....no je to tu bordel, ako s tym ze cudzinec nemoze pracovat v skolstve statnom a ejhla-pracujem :wink:
24. říj 2008 v 18:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
ako predavckama min mzdu tak ano ja myslim ludi ktory zarabaju cez 2000 euro, tym je este stale lepsie ist do prace a platit si nounou ako zostat doma a zit s materskej, no aspon ja poznam okolo seba len takych.... :wink:
24. říj 2008 v 18:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
boze mne naozaj blbne ta klavesnica, to nie je mozne..... ako predavacka som chcela napisat...
24. říj 2008 v 18:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
No, treba rozlíšiť materskú dovolenku a slobodný výber opatery dieťaťa (či ako by som to preložila) - materská dovolenka je zo zákona 16týždňov, čiže v tom prípade stačí pracovať menej než dva roky (pol roka na plný úväzok, ak sa nemýlim) až na to, že po 16t materská končí a ak chce mamina ostať doma a poberať PAJE, či ako sa to volá, musela pracovať predtým 2 roky, neprekročiť určitú hranicu tralala... všetko je na www.caf.fr

Neviem, ako je to s inštitúciami zamestnávajúcimi externých lektorov, či sú štátne alebo súkromné, na aký úväzok a typ zmluvy ale poznám americkú učiteľku angličtiny, ktorá je pekne nasratá na fr. systém, lebo v správe ako nefrancúzska byť zamestnaná nemôže.. či si niečo zle zabudla prečítať, to neviem, ale je tu už dlhú dobu na to, aby nevedela, o čom hovorí.

Jani, ani nevieš, ale som rada, že nielen my platíme také nehorázne pálky za tel+net a spol... ešte mi povedz, že platíte 550 ročnú poistku na auto au tiers a prestanem nadávať na posratý ostrov :grinning:

Blani, dobre si si to preložila :grinning:

Mak je tu nedostatkový tovar, už aj ja som ho zháňala a prekvapivo ho nemajú ani v bio obchode.. asi sa boja, že si frantíci tie makovice naozaj nasadia.

Jáj... no moja depka... prší, JY v robote, sára stále sabotuje jedlo, vkuse sa po mne vešia, takže keby nebolo šatky, tak sa ani nevyčúram, po dlhom čase som sa pustila do jednej super knižky od Le Goffa o tele v stredoveku a došlo mi, že si už milión vecí zo školy nepamätám... no a keď sa toho nazbiera viac, tak pomôže pohár Whisky s ľadom (ale prestala som piť, lebo držím diétu) alebo pár šlukov :sweat_smile: a je zase lepšie.

Ale som sa rozkecala, čo? Práve som dopozerala Premier Cri a dáááávno som už nič tak krásne nevidela :dizzy_face:
24. říj 2008 v 19:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
BIHAN, tak tebe, je naozaj na nic moja, tak len sa stoho rychlo dostan...

potesim ta my platime nasu poistku na auto 2 krat za rok 430 euro, takze vynasob Dvoma a mas to , a este teraz prisla tax habitacion, aj ked mame znova zlavu , pri dvoch detoch mame to tento rok za 420 euro, a ja neviem odkial mam vziat tie prachy naviac....

asi sa pridam k tebe....
24. říj 2008 v 19:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dik za vsechny vase rady. Jen mi prijde strasne brzo nechat dite pani na hlidani , nekdy 2 - 3 mesice po porodu. A jeste jsem slysela ze snad neco dava ASEDIC , ale nevim , jestli se jedna o podporu nebo to jsou nejake davky ??? :unamused:
24. říj 2008 v 19:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
Erika, nám okrem daní, ktoré nám za min. rok vyrúbili fakt poriadne (lebo sa do toho zarátali aj výdavky na sťahovanie, čo platila armáda :zipper_mouth: ), tak ešte máme zaplatiť 130€ len z úrokov, čo máme na vkladoch.. fakt paráda... Furt len za niečo platíme a napriek vojenskej mutuelle neustále doplácame na lekárov, lebo tu sú nechutné depassements...človek aby fakt šetril vkuse na nejakého lekára...
No a auto máme krpatú 206-ku :grinning:

Bisule, asedic vypláca dávky v nezamestnanosti, ak sa nemýlim... ešte som s nimi v konatakte nebola.
24. říj 2008 v 19:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
Aha tak to jo, a s tim PAJE zkusenosti nemas?
24. říj 2008 v 19:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
ach jaj moja, mame to tazke, ze kazdy chce len peniaze a ja osobne uz nevladzem byt kazdy mesiac v minuse viac a viac pritom vobec nezijeme, neboli sme na dovolenke uz 2 roky, anechodime do ani do kina nikde ani nefajcime, a pedsa cela vyplata muzova a ni nie za 6 dni nikde, vsetko stiahne hned banka!!!!

kvoli tomu potrebujem aby som uz konecne pracovala normalne, amal staly plat, neskutocne by nam to pomohlo...

Paje, treba mat odpracovane urcite roky a pat deti u opatrovatelky..... nato to je, ako pomoc , pri opatrovatelkach...
24. říj 2008 v 19:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
bihan poistku neplatime lebo sme predali auto co bolo nase a mame moje sluzobne a tam je aj poistka ale mne sa zasa nezda 55O tak vela, myslim ze kolega kym nemal sluzobne tak platil 600 ale neviem ci tiers alebo tout risque.
je to des vela platime za vsetko a hlavne za potraviny, sa mi zda ze to od zaciatku roku narastlo o minimalne 10% ale co, v praci mame bengy z priemyselnej krizy takze ma tieto moje ministarosti uz trochu menej trapia

a z coho mas depu? Hlavu hore :wink:
24. říj 2008 v 19:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
mne ked sa niekto spyta , ci som bola na dovolenke na slovensku, tak nie, nemam nato, ved slovensko je drahe a ako zobrak tam predsa nepojdem, ze..... stve ma to....
24. říj 2008 v 19:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
Erika: aha takze se to netyka ze by matka zustala sama doma s ditetem ...
24. říj 2008 v 19:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
bihan ak vela doplacas na mutuelle poobzeraj sa po inej, ja mam UNILIA a APICIL a su super, obe
24. říj 2008 v 19:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek