• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

24. listopadu 2016 
Ahojte,
Hanuk, ja ti v tom teda nepomozem, nemam sajnu :pensive:
ERika, toto vazne bolo v spravach, ze sa zjednoti dlzka materskej v EU? Nejak som to prepasla. Tiez mate taky dojem, ze u nas sa ideme s prepacenim pos..., aby vsetko bolo s normami EU a tu nic. Sice oni uz tou EU su davno, ale tiez by sme nemuseli preberat kazdu hovadinu.
Este sa pamatam z prace, ako nas sef buzeroval za dokumentaciu, take razitko, onake razitko, citatelny podpis + razitko a podpis niekoho s 2.atestaciou... a ako dekurzy maju vyzerat a tyzden nam chodila komisia za zadkom, aby sme ziskali akreditaciu, ci robime vsetko spravne (kedy si zoberiem rukavice a kedy a do akeho kosa ich odhodime...) to bola medicina :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Stretla som dnes susedu-Slovenku, bola teraz doma na Slovenku, tak mi doniesla knedlu! Ma ju zmrazenu, tak sa tesim :dizzy_face:
Co som to este chcela, aha, Alex ma nejake cervene bodky okolo pusinky, nejak sa mu to roztahuje, neviem co s tym :fearful: k pediatricke idem v pondelok na kontrolu v 20.mes., ale ona mi este nikdy neodpovedala na otazky z bobologie. Prave som bola v Aubertovi kupit nove naustky-sosaky na flasku, mozno to ma z toho, ja nic nesterilizujem, len vecer kefkou pod horucou vodou vydrhnem. Raz mal nieco take a to som vtedy razantne zahodila vsetky cumliky a preslo to. Tak neviem, snad to pomoze.
Cez vikend asi ideme k cvokre, neboli sme tam uz od januara, mame typicke dobre francuzske rodinne vztahy. Volala som jej, (ja som jedina, co jej volam), tak ani nebola 3x nadsena. Takze Jzfr, tesim sa asi tak ako ty na Fredericu s detmi :grinning:
A ste poculi, ze od 17.11. nam USA rusia viza? Pre CR, SR a tusim 5 dalsich statov, podmlienka je pobyt do 90 dni a pas s biometrickymi znakmi a 72 hod pred priletom registracia neviem kde, v nejakom ich systeme.
28. říj 2008 ve 14:40  • Odpověz  • To se mi líbí
Tini - takze sucitim (sustrastim) s Tebou :grinning: :wink: - s tym, ze ty sa aj dostavis do nepriatelskeho tabora (ja zachovavam vyhodu domaceho pola :wink: )

inak o tej conge maternite som pocula aj ja - ale mne sa zda, ze sa jedna iba o zjednotenie minimalnej hranice na 18 tyzdnov - teda francuzky ziskaju 2 tyzdne - urcite nikto nezoberie bulharom ich 45 tyzdnov :dizzy_face:
o vizach som pocula - aj ked mi je to zatial na dve veci, kedze do USA necestuvavam (aj ked vtedy ako sme mali problemy s tym "super" uradnikom, tak sme chvilu vahali, ci ist do las vegas :stuck_out_tongue_closed_eyes: :grinning: - no nakoniec nam povolili sobas aj tu v lyone, tak sme teda tie kufre nebalili a viza nevybavovali)

Tini - s tymi bodkami ti asi neporadim :sweat_smile: - to ja sa tomu vobec nerozumiem :pensive: - ale dufam, ze rychlo prejdu :wink:
28. říj 2008 ve 14:54  • Odpověz  • To se mi líbí
Coze??? Bulhari maju 45 tyzdnov??? :astonished:
Ved ja sa do USA takisto nechystam, ale vzdy som vravela, ze si po 5r pobytu tu poziadam o ich obcianstvo a pas len z dovodu cestovania bez viz. Uvidime, ja tam mam rodinu a raz konece by sa patrilo uz aj do anglofonnej krajiny. Sa smejem, ze som chodila na gympli akoze do anglickej bilingvalnej triedy a este som nebola ani v USA, ani v ANglicku :grinning:
28. říj 2008 v 15:00  • Odpověz  • To se mi líbí
ahojte, hanuk ano 6 mesiaci presne teraz nechcem tresnut 26 tyzdnov po prekroceni je 100% avsak pozor ked ides k niektorym sukromnym tak oni maju vyssie tarifi ako secu takze prekracuju, takze secu tio nepreplati len mutuelle....
ten papier si vypytaj na secu aby ti hi dali a posli mutuel, neboj casto sa stava, .......
28. říj 2008 v 15:40  • Odpověz  • To se mi líbí
Tak u nas prave zacalo obdobie dazdov :rolling_eyes: :cry: :frowning2: co vymysliet pre Alexa? :fearful:
28. říj 2008 v 15:47  • Odpověz  • To se mi líbí
tak ta nebudem drazdit ze tu je pekne.
28. říj 2008 v 15:50  • Odpověz  • To se mi líbí
Kočky, pôrod doma nemá nič spoločné s odvahou.. ide tam o to, že keby bol nejaký problém (znížené ozvy, nepostupujúci pôrod atď.) tak to znamená okamžitý odchod do nemocnice :wink: Každopádne pri druhom pôrode v nemocnici nezostanem ani o hodinu dlhšie, než je nutné.. tie 4 dni tam boli pre mňa viac vyčerpávajúce ako pôrod samotný. :pensive:

Hanuk, Secu ti prepláca všetko na 100% ale len v rámci zmluvných cien s poisťovňou (tj, 21€ pre všeobecného lekára, nejakých 23€ za gynekológa a myslím 70€ za echografie).. ak tvoj lekár alebo lekár, čo robí sono, praktizuje tzv. "dépassement d honoraire" a nemáš mutuelle, ktorá prepláca aj tieto dépassement, tak máš smolíka :sweat_smile: a pôjde to z tvojho vrecka.

Aj ja budem dráždiť, u nás je stále krásne :dizzy_face:

A hrozne sa teším, kúpili sme si jogurtovač a konečne dva rovnaké pleidy na sedačky :grinning:

Ešte som chcela k tej materskej - veď na slovensku je tiež len 5m, nie? Potom sa to nejako mení na materský príspevok či čo.. ja to presne neovládam, túto terminológiu ale ide o to isté.. prvé mesiace sú lepšie dávky, potom do 3 rokov je to menej - no a tu je o to tom istom - najprv congé maternité a potom congé parental a ten príspevok o libre choix de mode de garde... až na to, že Francúzky doma jednoducho ostať nechcú.. to nie je tým, že by nemohli. A také sú posraté z roboty a z toho, že im ju nikto držať nebude, že radšej dajú dieťa k nounou ako by sa oň mali starať ony alebo nedajbože znížiť úväzok..
Tu mi to fakt pripadá ako krajina "zázrakov".. na jednej strane matky, ktoré majú mizernú robotu a po narodení dieťaťa sa stanú "femme au foyer" a žijú len s prídavkov a druhým extrémom sú dobre zarábajúce maminy, ktoré sa za žiadnu cenu nechcú vzdať kariéry a po 4m idú do roboty.. ako keby nič medzi tým neexistovalo..
Nemáte aj vy taký pocit?
28. říj 2008 v 17:02  • Odpověz  • To se mi líbí
Sevas, Bihan :slight_smile: ja ta nezvalcujem alebo aky termin si to na mna pouzila :sweat_smile:
tak nejako to tu je. Ta moja susedka bude trosku vynimka, uz ju volaju z prace a teda nastupuje od novembra s tym, ze bude mat dostatocne dlhu pauzu na obed, aby mohla prist nakojit mimi (uz bude mat 5 a pol mes), bude koncit v rozumnom case, v stredy bude doma + vsetky skolske prazdniny. Bude odsavat mlieko a tak dalej.
A na SK to je najprv materska dovolenka a potom rodicovska dovolenka, ta moze byt az do 3r dietata, prava 'materska' je snad 6 mes, ci nie?
Dufam, ze ta vyroba jogurtov neprestane bavit po 2 tyz :grinning: ja neviem, no ja by som si teda nikdy nekupila ani jogurtovac, ani domacu pekaren :pensive:
No furt chcije :rolling_eyes: MM hlasil, ze to takto bude nasledujuce 3 dni ! A navyse sme sami s Alexom az do noci.
28. říj 2008 v 17:16  • Odpověz  • To se mi líbí
No holky, jsem z toho vydrena! :confused: Nejdriv to byla euforie a ted mam strach, ze si ze me ten anesteziolog delal soufky :unamused:
Tini prosim prosim POTVRD :sweat_smile:
Ptala jsem se ho, jak je to rychly v pripade urgentnim. Kdyz nebudu mit peri a bude muset honem cisar. Tak mi rekl, ze prej se zavede anestezie rachis a v sekunde se muze rezat, takze o privitani mimi pry neprijdu ani tak ani tak ani tak :slight_smile: :dizzy_face: To ta veda uz tak pokrocila. Rekni JOOOOOOOOOOOOOOOO :fearful:

Jeje Hanuk, tak to bych mamku asi poslala nekam :sweat_smile: Ja mam mamku doktoru taky, ale ne pediatricku. No a umi bejt dost drsna, ale jednou jsem ji rekla, kdyz tu byla na navsteve, ze bych nebyla rada abych byla rada az bude odjizdet. Tak ji to docvaklo :slight_smile:
Co se tyce toho zdravka, tak mam stejnej problem, druha ani treti utz mi nebyla proplacena na 100% secu :angry: Uz jsem jim tam psala, ale zadna odpoved. No asi jim zavolam, pac oni jsou takovi sneci. Vsecko jim trva silene dlouho. Dokonce mi odmitli 1,6 eura proplatit z lekarny, ze prej jsem nemela carte vitale à jour nekolik mesicu pritom jsem ji dala à jour asi 3 dny pred tou platbou :angry:

USA at si trhnu nohu :angry: Mi muzou polibit jejich milostivy vizum za to, ze si nechame postavit radar na uzemi CR? AT JDOU DO PR*ELE! A to jeste nejmam dostatecne silny slova :angry:
28. říj 2008 v 17:28  • Odpověz  • To se mi líbí
Tini, toto je podľa mňa úúúžasná výhoda Fr - ten systém je skvele nastavený, aby aj pracujúce maminy (teda ak majú o to záujem) mohli stále dojčiť, prípadne znížiť počet hodín v práci atď.. všetko je to o dohode... na Slovensku takéto niečo nehrozí.. šak ani polovičnú úväzok takmer neexistuje.

Domácu pekáreň určite nechcem, ale domáci jogurtovať je hrozne jednoduchá záležitosť a my máme fakt hrozne veľkú spotrebu :sweat_smile:

Blani, s USA sme na tom rovnako, môžu mi pobozkať riť, v živote na ich pôdu nohu nepoložím (teda jedine ak by JY preložili na Novú Kaledóniu a medzipristátie v USA by bolo nevyhnutné)...ale zato plienky majú úžasné :dizzy_face:
28. říj 2008 v 17:36  • Odpověz  • To se mi líbí
Blani, JO ! :slight_smile:
28. říj 2008 v 17:42  • Odpověz  • To se mi líbí
ale u nás radar, nemajú, že nie? :sweat_smile: Teda niežeby to niečo zmenila, ale len tak pre informáciu :grinning:
28. říj 2008 v 17:45  • Odpověz  • To se mi líbí
No, v sekunde sa pri rachi rezat nebude, ale je to fakt velmi rychle. Ked chces podrobnosti, napis JOOOOOO a ja ti vsetko rada vysvetlim, konecne, niekomu, hura :slight_smile: teda ja osobne som sekcie v spinali (rachi) milovala, to som stihla este aj ronit slzy s maminkou z tej radosti :slight_smile: a tatka si to vsetko fotil spoza skla a ja som zvacsa mohla to cerstve miminko po osetreni priniest maminke :dizzy_face:
Tak vazne, je to rychle, ale keby ti naozaj hrozila este perakutnejsia sekcia ako velmi akutna, tak sa nebudu babrat s pichanim a supnu ti trubku do krku a budes v celkovke.
Jeejee, vy ste vsetky take proti-americke :confused:
28. říj 2008 v 17:47  • Odpověz  • To se mi líbí
Ano, BIhan, tak mi to susedka popisovala a radila, ze ked si najdem raz pracu, tak nech si ako matka poviem dopredu podmienky. Akurat ze ta moja robotka je trosku ina ako kancelarska :pensive: a ked situacia zaveli, ze ist nemozem, tak nemozem. Ale rada by som raz aj ja mala volne stredy, prazdniny, ziadne nocne na zaciatok :dizzy_face: A co s atyka polovicneho uvazku, teda aspon v zdravotnictve to u nas bolo pomerne caste, ci uz sestry, aj lekarky, zvacsa po materskej, alebo ked mali bocny lepsie plateny job niekde ine...
28. říj 2008 v 17:54  • Odpověz  • To se mi líbí
Jupiiii :dizzy_face: Tini diky! No ja jsem z toho uplne mimo. Jsem si fakt myslela, ze kdyz bude problem, ze me proste uspej a hotovo. A ono ne :slight_smile: Na druhou stranku me to hrozne rozesmutnilo, pac je tu na konikovi jedna holcina, co pred 3 nedelema rodila chlapecka, kterej mel kratkou snuru a prej proto ho nedokazali vyndat ani s prisavkou a pak mel najednou spatny ozvy a nez udelali cisare tak uz na tom byl hodne spatne a pak za 3 dny umrel :frowning2: Jedna holcina mi psala, ze prej nez pripravej cisare, tak to trva 20 minut. Tak jsem se fakt skoro smirila s tim, ze si necham dat aspon kateter v pripade urgence.
Ale teda estli fakt JO tak teda JUPIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII :sweat_smile: :sweat_smile: :dizzy_face:

Luci, ju, do Novy Kaledonie bych jela zas! A na cestu pres LOsAngeles se vybodnete! I kdyz teda z Reunionu nevim, ale z Francie lita primy letadlo s mezipristanim v Tokyu :wink: Mas to aspon v tom dobrym smeru. My leteli pres Bankok a ani jsme se nemuseli zmatorovat z 12 h rozdilu casu. Proste jsme to meli jako kdyz bychom si udelali grasse matinée :wink: Takze do 3 dnu jsme byli jako rybicky a i tak jsme fakt skoro nic nepocitili. Kdyz jsme leteli zpatky tak jsme se z toho matorili 14 dni :unamused: Takze at si USA trhnou. Kdyz ted vidim ty jejich volby, kdy se ptaj lidi koho budou volit a nekteri tam rikaji : McCain, protoze Obama je negr a ja negry nerad. Jsem jim nikda neveril. :confused: Nebo : McCain protoze Obama je muslim. A to jako vite jo? No nevim, ale je cernej, tk je muslim :astonished: To fakt neverim vlastnim ocim jak jsou tam nektery omezeni :frowning2:
28. říj 2008 v 17:54  • Odpověz  • To se mi líbí
Tini, ja by som sa ťa aj rada niečo odborné opýtala, ale s problémom ohľadne anesteziológie sa nestretávam každý deň :sweat_smile: a je jasné, že sú povolania, kde sa diktovať podmienky nedajú...

No, protiamerická.. mne nevadí, keď kecajú do svojich záležitostí, ale chcú kontrolovať celý svet a to mi vadí.

Inak, Blani, keby sme sa číro čistou náhodou niekedy sťahovali do Kaledónie, tak si nemôžem vybrať kade a s kým letieť, lebo letenku by hradila armáda a viem, že kupujú letenky s medzipristátím a USA.
28. říj 2008 v 18:01  • Odpověz  • To se mi líbí
Blani, ale ta priprava cisaru trva fakt okolo 20 min, zavolat anest., zohnat gyndosa-operatera a asistenta, sestra instrumentarka pripravi nastroje, prevoz pacientky na operacku, anestezia si musi nachystat svoje veci, podanie anestezie, natieranie operacnej rany ruskovanie,...ale neplas sa dopredu :zipper_mouth: vsetko bude ok :slight_smile:

Ked je perakutna sekcia, tak je to v celkovke, ale to vtedy maju vsetci stiahnute polky :pensive: to sa natrie a zaruskuje, operater stoji so skalpelom v ruke a caka, anesteziolog uspava a v sekunde, ked strci trubku do krku, (nesmie sa netrafit :pensive: ) tak da pokyn operaterovi a ten v blesku zareze a do 5 min musi byt mimi davno vonku. Ale takyto scenar je velmi vynimocny. Vzdy, ked sa da, picha sa rachi.
28. říj 2008 v 18:03  • Odpověz  • To se mi líbí
Inak Tini, to musí byť nádhera pri pôrodoch :dizzy_face: Každodenný zázrak
28. říj 2008 v 18:06  • Odpověz  • To se mi líbí
Bihan : aha, tak to jo. A ty uz jsi si zazadala o Fr obcanstvi? Ted uz bys ho mela mit! To pak estli bude JY mutovanej takle nekam do pryc, tak by se o viza a vsecky tyhle kraviny mela postarat jeho prace ne?

Tini : hm, takze to tak ruzovy neni :unamused: Pocitam, ze se tu zadna diagnostika kratky snury pred porodem nedela, ze? Jak to vubec probiha? Dela se pred porodem UTZ nebo jenom ten tokograf?
28. říj 2008 v 18:08  • Odpověz  • To se mi líbí
Blani, čo si padla na hlavu? Ja nechcem byť Francúzka :sweat_smile: To prevelenie na NK je veeeeľmi nepravdepodobné ale keby predsa, tak si to radšej vybavím sama, ale o ich občianstvo určite žiadať nebudem :wink:
28. říj 2008 v 18:12  • Odpověz  • To se mi líbí
Nebudes? Muzu vedet proc? Vzdyt muzem mit obcanstvi dvoji ne? :slight_smile: No ja si jeste otazku nepokladam, pac mam na zadost cas...
28. říj 2008 v 18:13  • Odpověz  • To se mi líbí
Tini - aj ja sa pridavam - u nas je mizerne uz asi od soboty - a zimaaa - brrrrrr - zevraj hlasia aj snezenie a svagrina (byvaju tuto kuso, ale maju okolo kopce - tak vravela - ze videla snezavoprstat :confused:

Bihan - u je conge parental sice povolene uz od prveho dietata (az asi od roku 2005) ale platenych je iba prvych 6 mesiacov - teda pokial chces ostat s prvorodenym doma - tak to aby drahy slusne zarabal - ja napr mam narok na cp platene az do troch rokov (ale vzdy ziadas iba na max 1rok) - pretoze mam 2 deti
aj matersku som mala dlhsiu ako s jednym mimi (ja som mala 12+22 - to zase kvoli dvojkam) - podobne ako na svk som bola doma pol roka + RD

a co si pisala, ze niektore mamy vydrzia doma iba conge maternite a potom dieta sup k nounou - tak od kamosky som pocula, ze advokatky v Parizi si davaju vyvolavat cisaraky cez vikend, ci koncom tyzdna, aby potom mohli od noveho tyzna naspat do prace :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: (ona s nimi pracuje)

Blani - ja som mala rachidalnu -ma napichli uplne pohodovo medzi caste kontrakcie, kedze tiez sa o cisarskom rozhodlo, lebo malym sa nechcelo von normalne + ine som mala aj ine veci - ale nemozem si stazovat - praveze naopak - deti s narodili okolo 12:45 - o 15:00 som uz bola na izbe - o dve hodiny na to - som sa sama posadila a na dalsi den rano (len co ma odcievkovali som chodila (nemohla som sice beh na dlhe trate a ani 110 m prekazky) - ale bolo to uplne v poho
28. říj 2008 v 18:14  • Odpověz  • To se mi líbí
Co viem, tak len tokograf, upozorni na problem.
28. říj 2008 v 18:15  • Odpověz  • To se mi líbí
kulicko ja ti potrvrdim u mna to bolo takto dvakrat rychlo, takze neboj ma pravdu, mne v momente eko dal do chrbata na druhy krat samozrejme tak som si necitila polovicu tela za 10 sec.... za 2 minuty ma rezali... takze bez problemu a babo dostanes do ruky ako pri porode, teda spon na klinike..... pri prvom nie...
28. říj 2008 v 18:20  • Odpověz  • To se mi líbí
Jani, tak to som nevedela.. nejako presnejšie som sa o tie dávky nezaujímala, lebo na ne nemám právo, takže mi to bolo šumák :sweat_smile: Ale s tými advokátkami je to fakt sila.. vedela som, že sa tu dá dohodnúť cisárky, ale ísť po pôrodnom víkende do roboty, tak to je fakt sila :sweat_smile:

Blani, a na čo by mi to bolo dobré? :sweat_smile: Práva už mám rovnaké ako frantíci (okrem volieb, ale tie ma absolutne netankujú) a hlavne ja tento národ nejako extra nemilujem, takže o ich národnosť akosi nemám záujem. :sweat_smile:
28. říj 2008 v 18:20  • Odpověz  • To se mi líbí
Tak baby vdaka za rady. Ono by s tym nemal byt problem, lebo az doteraz mi uplne vsetko na 100% preplacali aj prvu echografiu, tento lekar je conventione, jediny rozdiel bol v tom, ze to bola consultation prive. To je jasne ze su pomali, ale idem na to taktikou urgovat, urgovat, urgovat.
28. říj 2008 v 18:22  • Odpověz  • To se mi líbí
Tini : mam je upozornit, ze se bojim? ja nevim, jakou mame snuru, ale doufam, po tom co jsem cetla, ze dlouhou tak akorat :sweat_smile:
Holky diky za uklidneni, uz jsem pocitala s tim, ze si dam dneska vecer par hodin paniky, aby me pak nechytla az to na me prijde :sweat_smile:
28. říj 2008 v 18:23  • Odpověz  • To se mi líbí
Blani, keď to na teba príde, tak budeš úúúplne v pohode, lebo sa budeš musieť sústrediť na iné veci :grinning:
28. říj 2008 v 18:24  • Odpověz  • To se mi líbí
Checht :grinning: No jen aby :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Jinac na tom stome se porad drzi asi 10 listu. A neopadnou a neopadnou :angry: :grinning:
28. říj 2008 v 18:31  • Odpověz  • To se mi líbí
este mi Bihan napada jeden pripad s nounou (nasa suseda - nounou) mi vravela, ze najmensie babo, co mala - malo iba 1 mesiac a 17 dni - jeho mamina (zivnostnicka) - mala kvetinarstvo - a teda babo-nebabo - ak chces jest - tak obchody musia frcat
a zase nasa kvetinarka (kam si nechavam posielat aj la redoute a ine) mi vravela, ze ona svoje babo mala vzadu v kvetinarstve od uplneho mala, lebo si tiez nemohla inak dovolit :sweat_smile: - toto mi pride strasne krute tu v tejto 'civilizovanej' krajine
28. říj 2008 v 18:34  • Odpověz  • To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek