• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

7. března 2017 
ja mam ukonceny cestovny ruch - ale tu je to velmi komplikovane - tu sa to studuje iba ako nadstavba - napr pre cestovky, alebo ako recepcne pre nizsie kategorie hotelov a potom pre vyssie a proste - a na vysokoskolskej urovni to tu neexistuje ako disciplina; tu to maju strasne roztriedene a ak nemas ten pozadovany profil a presny pocet odpracovanych dni ako ziadaju - tak proste smola - bola som tu aj na stazi pred par rokmi - ale moj odbor tu bol zadeleny v ekonomike regionu a nikde sa nestuduje tento odbor samostane, ale iba velmi okrajovo ako sucast nejakej politiky -( a kedze tu maju departments, regions, nadregions a este neviem co a kazdy si "skoli" svojich odbornikov - tak je to proste no comment :angry:
27. lis 2007 v 15:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
Hm, tak to tiez nemas jednoduche, ani s medicinou to nie je rovnake, iny sposob studia a potom praxe do ziskania u nas atestacie a tu ktovie coho, ja sama sa neviem zaradit, na aku uroven tu vlastne patrim :confounded:
27. lis 2007 v 15:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tini - pohoda - vsak musime zvitazit - ved sme dake baby sikulky :wink: - to jeden nevidel, aby nam ti zabozruti kazili nase ciele a zamery :angry:
27. lis 2007 v 17:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
presne baby mate pravdu, tini neviem ako s medinou, na to isto treba papier ale napr tam kde robim ja, mi povedal PDG ze je mu uplne jedno ake mam ci nemam vzdelanie, na to na co ma oni potrebuju som potrebovala skusenosti - prax, a prave ten detail ze som slovenka-aka ironia vsak? :wink: takze mi povedal ze keby som aj chcela ist studovat tak ma "nepusti" lebo ma potrebuje vo firme :grinning: :grinning: :grinning: A myslim ze vo vela pripadoch je to prave o tom co vieme a ako sa vieme "predat" (nemyslim tym nic vulgarne :grinning: ) a ked vidia ze ti to ide, ze ovladas to co robis tak im je fuk ci mas na to skolu alebo nie, to tak na povzbudenie :wink:
teda na povzbudenie nelekarok, nepravniciek atd lebo mi je uplne jasne ze su povolania kde bez papiera asi nic :frowning2:
ale su veci ktore by som napr nikdy nepovedala ze su vobec mozne a uz vobec nie ze sa stanu prave mne, ze som vystudovala franinu-dejepis - ucitelstvo a robim nakupcu zvaranych podzostav pre zemne a stavebne stroje :grinning: :grinning: :grinning: a este k tomu vo francuzsku!!! :sweat_smile: zivot je niekedy dobry zahul :grinning: :grinning: :grinning:
27. lis 2007 v 18:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
Mas pravdu Nguyen - ale zalezi aj od toho na koho natrafis - mna si pinpongovali z jedneho interimu pre hotely - lebo, zevraj ja som cestovny ruch a nie hotelierstvo - potom z interimu pre agent d'accueil - zevraj oni hladaju pre accueil en entreprise a nie do hotela (akokeby zdvihat telefon a tukat do pocitaca a oznamovat cisla dveri bolo neskutocne rozdielne v priemysle a v sluzbach) a potom v cestovkach a na office de tourisme, ze som z hotelierstva :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes:
ono je to fakt o stasti - a ja som natrafila iba na same "konare" (foneticky)

ale nadej umiera posledna - takze to opat vyskusam :grinning:
27. lis 2007 v 18:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Ahoj holky,

chvíli jsem nenapsala, tak se nezlobte..tak jsem si pročítala, že se bavíte o tom zaměstnání, no...já chtěla vždycky v CR dělat sekretářku nebo v cestovní kanceláři..Francouzsky jsem nikdy neuměla, takže tedkom jak dělám pomocnou sekretářku tak je to někdy těžké..nevím, jak dlouho tam ještě vydržím, a hlavně, nevím, co dělat abych se ve francouzštině zlepšila..chodím ještě dvakrát týdně do školy, ale je to o ničem..prostě se nezlepšuju, asi už to dál nejde. Ve škole jsou spokojení..mám úroven C1, ale v práci je to horší..asi poletím..Hlavně nevím, jakou práci bych až mě vyhodí mohla dělat.protože vytírat podlahy se mi taky nechce...přemýšlela jsem udělat si diplom "nourice" nebo jak se to píše a hlídat děti..jednou jsem tak pracovala 8 měsíců ve Walesu a bylo to SUPR.
jinak holky jedete domu na Vánoce? Já jedu 16tého, manžel o týden později.
Mějte se pěkně.
28. lis 2007 v 07:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
meleri super, ja mam tento rok azijske vianoce :grinning: ale domov idem za daky tyzden dva, ale pracovne :sweat_smile:

jzfr asi mas pravdu, ale ono je to vzdy tak ze v niecom mas stastie a nieco je proste stale na h... ja som mozno fakt mala stastie s robotou ale neviem ci niekoho tak nechutne pinponguju vsetky urady ako mna :cry: uz som tu skoro 10 mesiacov - z toho 9 a pol mesiaca pracujem a stale sa na mna divaju ako na votrelca a s kazdym papierom mam 3x zlozitejsie procedury ako ktokolvek koho poznam, takze asi tak :unamused:
ale vsetko sa casom "popravi" ako hovori moja starka, tak dufam ze to "casom" uz bude kazdu chvilu, lebo uprimne uz ma to prestava bavit:sweat_smile:
28. lis 2007 v 08:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
tak my sa na tohtorocne vianoce este nikam nechystame - za snehom budeme cestovavat az ked deti budu vacsie, aby si to aj uzili a hlavne, ked uz nebudeme musiet trepat mimo hrubych zimnych veci aj kocik a autosedacky :sweat_smile: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

u nas veceru robi drahy a uz ma aj nejake tie napady - malo by to byt prevazne o morskom svete, ja sa snad pokusim daco napiect - take tie nase linecke, alebo podobne :wink:

a tunajsich uradov - proste no comment - ja som si uz povedala, ze ked na urady - tak jedine s mojim muzom - lebo tak sme aspon dvaja, ktori im tvrdime, ze SR naozaj existuje :grinning: :stuck_out_tongue_closed_eyes:
28. lis 2007 ve 13:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojky,
Meleri, urcite nie si s fr. na tom tak zle ako ja :wink: Ja mam dojem, ze ja som sa najviac naucila v Prahe vo fr.institute a odvtedy to tu viazne, sa hovori, ze budem tu, to pojde, ale mne to nejde, doma s mimcom a psom, a s MM za bavime vzdy anglicky, lebo on tak melie, ze po 3 slovach som stratena ... ale aspon pisanemu rozumiem,aj sa dohovorim, co potrebujem, ale chce to este cas.
Mozem ti len ticho zavidiet, ze pojdes na Vianoce domov, my zatial neplanujeme nikam, no vsetko moze byt.
28. lis 2007 v 15:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojky Meleri!!! A co mas prosimte za problemy v praci? :confused: Jako kvuli francouzstiny???? :fearful:
Ja mam jen blbou obchodni akademii,a pak sice praxi 8 let v mezinarodnich prepravach,marketingu,telekomunikacich,jenze to mi je tady samozrejme uplne na prd,ze? Francouzsky se normalne domluvim dobre,rozumim vsechno,reknu vse co potrebuju,ale kdyby me treba i vzali na praci sekretarky,tak bych nebyla schopna napsat obchodni dopis nebo neco takoveho.... :frowning2: Francouzstinu jsem nikdy nikde nestudovala :cry: Ach jo...
Jinak nemam doted ani carte de sejour,zadny pracovni povoleni,s Y. nejsme ani zpaxovani,svatba asi neklapne ten pristi rok... :unamused: docela pitoma situace :stuck_out_tongue_closed_eyes: Mam 100 chuti se vratit domu... No ale beru to zatim tak,ze ok,mam dite,neni kam spechat...aspon se muzu venovat Lee a nemusim se nikam hnat,ale co bude do budoucna,nevim.... Taky jsem uvazovala o tom,udelat si ten diplom pro nourice,ze bych hlidala treba jedno az dve deti zaroven s Leou,neni to sice prace ktera by me vyhledove lakala,to ani nahodou,ale umoznilo by mi to zustat s Leou doma a pritom neco vydelat...
29. lis 2007 v 00:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
Holky co mate mimca,kdy planujete jit do prace????

Meleri,uzij si hezky ceske vanoce!!!! Ja zustavam tady :confounded: Uz druhy rok po sobe...ale pak planuju dvoje dalsi vanoce doma :grinning:
Dobrou noc vsem!
29. lis 2007 v 00:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Lucijo,

já si myslím, že jestli máš tolik let praxe, tak bys mohla něco zkusit. Jestli znáš firmu N. Dantressangle tak oni berou dost čechy a poláky a to na takovou práci že sedíš v kanceláři a sháníš kamiony, musíš ale dobře počítat, hodně času trávíš po telefonu, hlavně s čechy poláky ale i francouzi. Třeba by tě to bavilo! Pro mě je ale nejhorší telefon..
Já se taky domluvím, ale prostě neznám všechny ty fráze které je třeba znát na psaní dopisů, takž někdy zformulovat něco co bych v češtině zvládla za pět minut je fakt obtíž...
To je škoda, že nemáte aspon to partnerství, i když nechápu proč bys neměla mít pracovní povolení, tedkom už češi a poláci jezdí do fr a nic nepotřebují, ani carte de séjour jak jsme v té EU.
Já tě chápu, taky mě to občas leze krkem, a navíc nemáme ani to dítě..je to těžké..ale asi s tím musíme počítat, že to tak je...

Tini chce to asi mluvit, ale je to fakt těžké, po těch letech co je člověk zvyklý mluvit anglicky tak se to těžko mění, znám to z vlastní zkušenosti...:(

Nguyen, a jak dlouho v CR budeš? A jak to že budeš mít asijské vánoce?
29. lis 2007 v 07:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
Haha, Meleri, to ťa vrátim zase na zem (teda Nguyen by to zvládla lepšie :wink:), lebo podľa nejakého nového zákona za 1.11. už aj tých 62 "otvorených" povolaní musí prejsť cez DDTE a ANPE, takže krok späť a zhruba situácia ako keď sme neboli v EU :angry: No a ešte bez Carte de séjour je šanca dostať pracovné povolenie nulová - dokonca aj s carte de séjour ak chceš aniticipovať na nejaký post, ktorý je mimo manuálnych prác ako stavbár, servírka, upratovačka, tak s tým budeš mať sakra problémy... Kôli tomuto všetkému sme sa minule s MM neskutočne pohádali, lebo som povedala, že žiadny človek, ktorý má niečo v hlave, sa do tejto krajiny určite za prácou sťahovať nebude (začalo to tým, že sa ma opýtal, či nechcem pracovať ako tlmočníčka v štátnych službách, čiže keby nejaký slovák pracoval načierno a ja by som bola volaná na preklad na výsluch, napr...)
Čo sa týka toho, kedy chcem do práce.. tak predpokladám, keď bude mať Sarah rok... ale tu je to s prácou dosť mizerné (a s piatimi rokmi na VŠ fakt nebudem pracovať ako pokaldníčka v supermarkete :sweat_smile: len kôli tomu, aby som pracovala)...No a ak do práce, tak na polovičný uväzok - bojím sa, že materská mi začne liezť na mozog.

No ale ako vás tak počúvam, tak som celkom rada, že spoň tú pos..tú francúzštinu mám na slušnej úrovni (dokonca aj tú obchodnú, lebo som skončila OA a si rok sme sa piplali s rôznymi typmi listov - aj keď by ma zaujímalo, či to v praxi funguje tak, ako sme sa to naučili)...
Teraz som ale začala uvažovať, že by ma možno bavilo učiť na prvom stupniť na ZŠ - nepotrebujem na to špeciálny diplom a bola by som s deckami (ako nounou alebo nourice pracovať určite nechcem :sweat_smile: :wink:)
Alebo niečo úplne iné :grinning: Fakt netuším, kam ma vietor a ANPE zaveje...
Meleri, Nguyen bude mať vietnamské Vianoce, lebo jej nastávajúci je pôvodom Vietnamec :wink:
29. lis 2007 v 08:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
hello

tak super mala som asi pol stranovy prispevok a cely mi ho zmazalo - tant pis :stuck_out_tongue_closed_eyes:

v skratke to bihan vysvtelila uplne presne a priklanam sa k nazoru ze sa sem aj tak nikto nepohrnie, ja sa tiez s odstupom casu pytam sama seba co tu vlasnte robim??? :confounded:

ale na povzbudenie - ak fr uradom nerupne v bedni a nepredlzia prechodne obdobie o dalsich 5 rokov tak od 1 maja 2009 je pracovny trh otvoreny a myslim ze vam to padne super - uzivajte si babatka a potom nebojte nic z vlastnej skusenosti mozem povedat ze fr sefovia sa pobiju o zamestnancov z vychodu lebo sme spolahlivejsi a svedomitejsi ako fratici, ktorym ked sa nieco znepaci hned davaju vypoved - u nas vo firme su uz z toho na nervy a sam PDG raz povedal ze keby s tym nebolo tolko problemov a tax na platenie tak vymeni komplet cely personal za slovakov a cehov :grinning: samozrejme trochu prehanal ale dobre padne :wink:

ohladom carte de sejour, lucka, nie je povinna lebo v eu je volny pohyb osob takze reci typu "tri mesiace tu mozte byt a potom musite odist" HA HA HA chcem vediet kto mi dokaze ako dlho som tu!!! ale co vam budem dalsi administrativny blud :angry:

takze drzim palce aby sa to v 2009 vsetko otvorilo a aby ste mohli plynule prejst do pracovneho rytmu bez akychkolvek problemov, lebo co som sa ja nanervacila tak to uz je pomaly aj na porazku :grinning: :grinning: :grinning:

vsetkym pekny den
29. lis 2007 v 09:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahojte,

to prechodne obdobie - by nemalo byt predlzene, lebo sa tak zaviazali este prv ako sme vstupili do eu - takze to by mali dodrzat :slight_smile:
no, ale ako si uz Nguyen viac krat pisala, uradnik je len uradnik a este plati ze vesmir a ludska blbost su neobmedzene :stuck_out_tongue_closed_eyes: - takze :stuck_out_tongue_closed_eyes: - ale musim povedat, ze sme uz s muzom natrafili vzdy aspon na jedneho rozumneho a sympatickeho uradnika/cku v kazdom z nami obehnutych uradov - takze - nadej umiera posledna :slight_smile:
a co sa tyka tej franiny - ja sice hovorim celkom obstojne - a aj po telefone (kedze som tak pracovala - tak som si to aj overila v praxi :slight_smile: ), no horie to je s tou pisanou franinou :frowning2:
a co sa tyka mna a materskej - tak na nej zostanem az pokial nenajdem taku robotu, kt stoji za to :slight_smile: - urcite taka existuje :slight_smile: - takze sebe a aj vam ostatnym prajem, aby sme taku nam najlepsiu robotu nasli v ten pravy cas :slight_smile:

a este snad jedna vec - ak ste pracovali v SR/CR - je dobre si to nechat potvrdit (stare vyplatne pasky, danove priznania, vypis zo zdravotneho poistenia, kde za nas zamestnavatel odvazdal odvody) - dava nam to narok na cerpanie tunajsich davok na rodicovskej dovolenke, materska a mozno by to platilo aj pre ANPE :wink: (samozrejme, sa to prepocitava menovym kurzom a su tam stanovene urcite limity - ale snad to soji za pokus- ved niekedy aj 300€ potesi :wink: )
29. lis 2007 v 10:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
Nguyen, tak povedz šéfovi, nech mi drží miesto :wink:
29. lis 2007 v 10:16  • Odpověz  •  To se mi líbí
no a čo sa týka toho otvorenia trhu.. neuverím kým neuvidím :stuck_out_tongue_closed_eyes: Tie francúzske administratívne krisy si určite niečo vymyslia, aby nám to poriadne "osladili".
29. lis 2007 v 10:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
Bihan - oni to uz vymysleli - uz o tom pisala aj Nguyen - stale aby sme tam chodili s aktualnym atlasom sveta s politickym rozdelenim a tak im ukazali, ze SR naozaj existuje a ze to nie je jeden z byvalych statov Juhoslavie :grinning: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes:
29. lis 2007 v 10:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jani, to je ešte nič :wink: Klasika, treba si doniesť papiere z netu, aby si im vysvetlila, čo majú vedieť, ale podľa mňa nám ešte nejakú podpásovku vymyslia :angry:
Tini, dnes som listovala v Carnet de santé a našla som tam taký maličký prospektík o detských zuboch.. a je tam odporúčanie čistiť zuby od momentu, ako vylezu a prípadne brať so sebou deti k zubárovi, keď ide na prehliadku dospelák - aby si malý zvykol na prostredie a na to, že mu niekto kuká do úst :wink:
29. lis 2007 v 10:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
hmmm no bihan bohuzial som toho isteho nazoru ale dufam, ja mam totiz post co je tu klasifikovany ako "cadre" co znamena ze mam evolucny plat. A na povoleni mas plat fixe - brut, co znamena ze za kazde euro co mi pridaju musia posiela na DDTE potvrdenie alebo odvovodnenie :stuck_out_tongue_closed_eyes: moj dossier je uz hruby ako biblia a v kuse su veci co treba dolozit potvrdit a tak.
a jasne ze sa na teba uradnik pozera inak v zavislosti od toho co ziadas, ja som napr na secu mala minimum problemov, vsetko zacalo na DDTE ked otvorili moje papiere, mozno som uz aj praranoidna ale mam pocit ze zakazdym do studuju do aleluja kym nenajdu daco co nesedi :frowning2:
Jeden pan este vo vaucluse mi povedal ze si fakt trufam s takym platom sa mu ukazat na oci a vobec ziadat povolenie ale to som uz pisala :confounded:
mam stastie ze teraz za mna po uradoch (pokial je to mozne) chodi jeden super kolega z personalneho a tiez hovoril ze mi ani nepovie ako ma zakazdym spoznamkuju.
Ale jasne ze uradnik je len uradnik...az na to ze vacsinou od nich zavisi dost vela veci

Hej s tou materskou a slovenskymi paskami som pocula ale teraz uz mam odrobene na matersku z fr, a myslim ze je rozdiel, v materskej ako dlhodobej a potom mas este matersku co je asi 4 mesiace - 1 pred porodom a dake 3 po; to ti plati myslim zamestnavatel a potom sa zvycajne baby vracaju do prace takze ta dlhodoba materska pre ne nema vyznam, a co som dokonca zapocula u nas, ze ta kratkodoba materska platena firmou predstavuje od 70 do 85% platu :astonished: pas mal :grinning:

ale to je este daleko...
29. lis 2007 v 10:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
inak s tym dokazovanim ze slovensko existuje, osobne mam tendenciu klast si otazku naco su nam diplomaticki pracovnici na amasade tu vo fr? naco im platia danovi poplatnici drahe luxusne byty v centre mesta, naco im platia sukromne skoly pre deti, drahe auta a co ja viem co ked na prefekture ani nevedia ze slovensko existuje nie to ze je uz aj EEE???!!! Uzasne nas reprezentuju, fakt, klobuk dolu :wink:
su nam na to, aby nam prelozili sem tam daky ten papier - samozrejme za prachy! :angry:
ale uz sa ani nejdem rozculovat lebo tako stranka mince ma stve este viac nez francuzki uradnici :frowning2:
29. lis 2007 v 10:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
Matersku plati SECU - ale vo vyske platu - no mozno pre cadre je to trosku upravene - viem, ze mne by firma oferovala este jeden mesiac navyse a ten by bol plateny firmou -ale to by som musela mat odpracovany rok pred otehotnenim

a ako je riesena materska pre cadre - to si zisti v convention k tvojmu povolaniu - fest sa to lisi ci si kader, zamestnanec, ci libre
29. lis 2007 v 10:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
u nas je to 6 mesiacov odpracovanych, ale nemusis ako kader, staci ze si kader v den nastupu na matresku(co je u nas aj tak bezpredmentne), a mas 4 mesiace "materskej" a ako si to zariadis tak mas ak sa po 4 mesiacoch nevratis myslim ze ti uz nie su povinni drzat miesto ale to som si nie ista, aspon takto to ma kolegyna co ma ten isty post, ale vies ako so vsetkym ja sa budem zasa musiet za vsetko bit.

u nas zamestnancov ako takych nemame, mame iba PDG, cadre a iterim, cudna firma je viem ale mne to zatial vyhovuje :sweat_smile:

inak ked hovoris ze matersku ti plati secu vo vyske platu, nehadam sa, len som mala za to ze secu ti plati potom ked ti vyprsi obdobie co plati zamestnavatel a je to daka smiesna suma, ale fakt nehadam sa lebo zatial sa ma to netykalo tak som to hlbsie neanalyzovala, co som sa dozvedela ze pre mna vyplyva z mojho postu ma celkom potesilo tak zatial sa vytesujem ze ked raz budem mat babo a budem tu stale pracovat, budem stale a l abri :grinning:
29. lis 2007 v 11:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
tu smiesnu sumu mi plati CAF (ale ja som bola uplne obycajny zamestnanec :stuck_out_tongue_closed_eyes: )
CAF mi plati cca 300 eur (teda este neplati - papiere som tam dala az tento mesiac po skonceni normalnej materskej a este mi nic nevymerali - ale narok mam od 1 novembra - lebo dovtedy som cerpala staru dovolenku - to je povinne docerpat)
s jednym dietatom ma clovek narok na 6-mesacnu rodicovsku a s dvomi je to bud 3x 1 rok (po 300 €), alebo jeden rok za cca 700 eur (tzv zhutnena RD)
matersku mi platilo SECU a bola som vedena normalne ako zamestnanec a vsetko sa mi ratalo - aj roky do dochodku aj poistenia aj vs ostatne; teraz na RD - je o vsetko kratene tusim na polovicu (samozrejme s vynimkou dovolenky - tu mam pozastavenu - a tak isto aj prac pomer - ale miesto mi drzia - to maju povinnost zo zakona - ale toplati pre convention collective des assistances a pre zamestanancov - kadri to maju ine aj u nas :unamused:
29. lis 2007 v 11:14  • Odpověz  •  To se mi líbí
hmmm no popytam sa a potom zrefrujem ako to maju presne cadre, ale mam pocit ze cim mas vyssi status tym menej sa na teba vztahuju soc vyhody, toto je bordel stat!!! a pritom moj drahy ked bol deklarovany na minimum tak ani neplatil dane, ja dane platim a nemame narok ani na CAF na byt lebo vraj sme prekrocili min, takze platime dane na CAF pre ludi co neplantia dane:confounded: Niekdy si pripadam ako v kocurkove
no co uz asi zacnem pchat do pancuchy kym sa mi da lepsie zarobit :grinning: :grinning: :grinning:

dik jani kazda info je cenna :slight_smile:
29. lis 2007 v 11:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
Kocúrkovo! to je ten správny výraz! :grinning:
29. lis 2007 v 11:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
no tak mam info na obede sme rozobrali cadre :grinning:
pre zamestnancov je to presne tak ako si pisala, pre cadre v statnej firme tiez, pre cadre v sukromnzj firme s fixom je to 50 zamestnavatel 50 secu, pre cadre s pohyblivym je to 75 - 80 zamestnavatel a zvysok secu alebo dokonca mutuelle -tym si neboli isti, co sa tyka maternite a potom parental alebo take cosi je zo secu rovnako ako pre ostatnych, no a na caf pridavok na byvanie a pod. nemame narok pretoze mame vraj salaire eleve :confounded: , v globale zo vsetkych socialnych vyyhod mame narok akurat na rodicovky priadvok na dieta alebo ako sa to prelkada a to je vsetko. Takze tak.
V principe je to podla mna dost nespravodlive hlavne voci sukromnym firmam a ludia co zarabaju trosku viac peniazkov su vlastne znevyhodneni voci tym co maju menej. No co uz, dako hadam bude, aspon vidim ze problemy s nevyvazenostou systemu nemaju len cudzinci ale aj domaci, keby ste videli ako sa osadenstvo nasej firmy rozohnilo pri rozobrani tejto temy :grinning: A k tomu vsetkemu zamestnancom sukromnej firmy ani strajk nepomoze :grinning: :grinning: :grinning:

inak meleri man teraz napadlo, my mame v robote na tie oficialne listy document type, ak nieco tak daj vediet :wink:
29. lis 2007 ve 13:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
Meleri,s tou carte de sejour je to prave strasne debilni. Na jednu stranu ji nepotrebujeme, protoze muzem v ramci EU cestovat jak chceme, ALE... bez carte de sejour me nezaregistrujou na ANPE, nedostanu pracovni povoleni atd...Presne jak pise Bihan.
Diky za tip na tu prepravni firmu,ja jsem v jedne pracovala v cechach,takze v tomhle mam praxi,az budu nekdy hledat praci,tak se na tyhle firmy zkusim zamerit.

Holky,musim jit zabalit,dnes v noci odjizdime na tyden do Alsace, snad tam nezmrzneme, je tam urcite o hodne vetsi zima nez tady.
29. lis 2007 v 15:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
lucka neviem ci je to celkom tak ako vravis lebo carte de sejour ti de jure vobec neumoznuje pracovat , v zakone je napisane ze KAZDY clen novych clenskych krajin moze pracovat dobu dlhsiu ako 3 mesiace iba s pracovnym povolenim ktore vydava prislusny urad DDTE po predlozeni promesse d embauche a deklaracie ANPE, na zaklade ktoreho si mozes poziadat o carte de sejour,ale aj nemusis, potom su baby ktore robili na carte de sejour (ktoru mozesinak ziskat vydajom alebo prihlasenim sa na univerzitu - ako student mozes robit na polovicny ale nerata sa ti to do asedic) ako janka napriklad, co nechapem ale evidente je to mozne, zavisi na akych ludi na urade natrafite ale podla zakona to mozne nie je.
Ja som napriklad aj na secu musela predlozit povolenie ked som ziadala o carte vitale na moje meno, rovnako v banke ked som si otvarala ucet nikto si carte de sejour nepytal; pytali si fiche de paye, pas a povolenie.
Este aj v agence kde ideme prenajimat byt si odomna pytali povolenie, takze ja verim ze je mozne ze su ludia co pracuju iba na carte de sejour a ze to funguje ale ja osobne mam skusenost ze jediny papier co plati je povolenie a na ten som kartu nepotrebovala
no a ohladom toho zaregistrovania sa anpe, anpe ta zaregistruje aj bez carte de sejour a moze ta informovat o ponukach ale chomge dostanes iba po urcitom odpracovanom case a aj ked ti daju vediet o miestach aj tak si musis vsetko vybavit sama so zamestnavatelom. Tz nevztahuje sa na teba rovnaky proces ako na francuzov. Moj zamestnavatel za mna dokonca plati taxy zato ze zamestnava cudzinca na takom poste akom som, cele je to o ludoch, ked im za to stojis pomozu ti aj na uradoch aj s papiermi :wink:
ale toto su iba moje osobne skusenosti, a to co mi povedali na DDTE a co sme s firemnym pravnikom vycitali v zakone, nehadam sa, isto sa to riesit aj inak ale ja som sa stretla s tymto modelom
29. lis 2007 v 18:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojky, tak az teraz som vas precitala, ste tu toho popisali!!! A vam poviem, ze mam riadny misung z toho vsetkeho.
Tiez som pochopila z toho, pokym sme mi vybavovali papiere, ze mozem existovta bez carte de sejour, pokym nepracujem, takze toto nas este caka vybavit jedneho krasneho dna. ja by som sla do prace uz co najskor, asi pre tu izolaciu, a obcas mi uz fakt hrabe z 'materskej', hoci Alexa nadovsetko milujem a asi zacinam chapat franc. metere, ktore sa zenu do prace cim skor. Ale bez jazyka som stratena a 31.8.2009 mi vyprsi diplom MUDr. podla nasich zakonov, takze budem mat tak maturitu z gympla. Ja som totizto oficialne papierovo nezamestnana, ked som otehotnela, planovala som 'vypiect' v Prahe s nimi, my z 'ARA' nemusime chodit do prace, lebo je to rizikove povolanie, aspon na prazskej klinike to tak bolo a mohli sme ist na neschopenku, ale ked sa v praci roztrubilo, ze si beriem Francuza a ze chcem odist, tak vsetci zavistlivci sa spikli proti mne a doporucili mi dat vypoved, inak by som musela ostat sama tehotna v Prahe alebo lietat na kontroly do Prahy kazdu chvilu, dokonca som ziadala aj o neplatene volno, pokym by som nastupila na matersku, ale aj to ta osoba z personalneho zamietla... takze som nezamestnana a v ziadnom pripade nechcem prist o diplom a vam uprimne poviem,ze zacinam pochybovat, ze raz tu zacnem pracovat. Hoci som v kontakte s 1 agenturou zo Ziliny, ktora sprostredkuva pracu pre lekarov vo Franc, jedina dobra vec :slight_smile:
29. lis 2007 v 18:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek