• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

24. listopadu 2016 
Helennkap ahoj,ja som asi 200km od teba,nie najblizsie,ale zas ani tak daleko :sweat_smile: Niekedy si mozeme urobit vyletik za tebou.
A inak sme konecne malu zapisali do skolky,mali sme neskutocne behacky okolo toho,ale po troch tyzdnoch sa nam to konecne podarilo :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Erika,ty budes davat tiez Josha do ecolle maternelle od septembra?Teda pytam sa vas vsetkych,co mate podobne stare detvaky :sweat_smile:
31. bře 2010 v 10:21  • Odpověz  • To se mi líbí
Evuliki, čo to je, nekutočné behačky? :confused: Ja vôbec netuším, ako mám zapísať Sáru.. sept. zápis nestíha, lebo budeme na Slovensku, takže asi až od januára a to asi vyšlem MM na mairie, keď už bude na juhu...vôbec neviem, čo s tým, keďže nemáme ešte bydlisko.

Helenka, nemáš nárok na nič, lebo si nič neodpracovala.. relatívne by si sa mohla prihlásiť na pole emploi, ak chceš pracovať. Prihlás sa cez net na stretnutie s nejakým asistentom/tkou.

A do Lille by som na kávičku rada zbehla, krásne mesto :dizzy_face: ale máme to sakra ďaleko :grinning:
31. bře 2010 v 11:14  • Odpověz  • To se mi líbí
Bihan,so skolkou to bol fakt zazitok.Skusim v skratke:
najprv sme isli na mairie,kde nam povedali,ze treba ist najprv do skolky po papier.Tak sme isli tam.
V skolke nas poslali na mairie,ze tam nam maju dat tie papiere.
Opat sme isli na mairie.A co nam povedali tam?Ze jasne,treba ist do skolky najprv :grinning:
Opat,konkretne uz druhy krat v ten isty den sme isli do tej istej skolky,kde uz na nas pozerali ako na blaznov :angry:

Tak som to pozerala na nete a zistila som,ze treba ist na Antennes municipales a tam sme to vybavili za 5minut.Ale preco nam to nevedeli povedat v skolke,to fakt neviem :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Teraz cakame na papiere,co pridu postou a s tym uz rovno do skolky.Ale bola som sa tam pytat,ze maju vela volnych miest,tak by to malo byt bez problemov.
31. bře 2010 ve 13:15  • Odpověz  • To se mi líbí
AHOJTE;; :slight_smile:
evuliky. :grinning: ty si sa dostala to poriadneho spiraly... :grinning:
no ono to bude trosku aj tym ze nestiahs franinu a oni hnusaco to vyuzili.. :wink:

no ja ma josh aprihlaseneho uz davno kedze v sukromnych zacina uz davno , v sukromnych je iny sysstem staci len carnet sante, + jedne formula oc som vypisala a sek na 100..€ :wink:
nic viac ziadne dane nic je to ine;.
bihan moj akedz euz vies kedy pojdete do metropoly a asi priblizne kam tak volaj na mairy a vysvetli ze asi v taky a taky cas bude spoterebovat miesto , pre sarinku
ta ako to urobila aj moja suseda , stahovali sa bez probelmov .. :wink:
daj vediet ale nenechavaj to na poslednu chvilu. :wink:

co sa tyka skolok tu miesta su, ni ekoa na slovensku, ale na poslednu chvilu ta mozu odmietnut alebo ti daju skolkku az na druhy koniec mesta kde bude miesto. :wink:
31. bře 2010 ve 13:26  • Odpověz  • To se mi líbí
Jeeej Erika,ty si dala Josha do sukromnej?To sa plati iba 100€ a potom uz nic viac?Ja som tu ziadne sukromne naokolo nenasla,a tato,kde teda asi pojde mala je len 30m od domu,len prejdem cez cestu....A vyzera to byt ok skolka,aj ked ja by som bola radsej za sukromnu :confounded:
31. bře 2010 ve 13:41  • Odpověz  • To se mi líbí
EVU.MOJA ANO AJ PATO JE V SUKROMNEJ KATOLICKEJ DALA SOM HIO LEBO STATNE SU SUPER nestoja ta sice nic ale ta kde ja ptrim je v cite ja svoje dieta nedam do takej skolky chapes ze? a uz vobec nie pata, ten chudak by si toi strasne odskakal tam :confounded:
31. bře 2010 ve 13:53  • Odpověz  • To se mi líbí
Ahojte, vitam nove tvare a hlavne gratulujem Zajaciq k malej princeznej Rory :wink:
Letmo som vas docitala, nech som v obraze. Mala som tu na navsteve nasich na 2 tyzdne, my s MM sme si osdkocili na 'dovcu' do New Yorku a nasi strazili, velmi dobre to zvladli. V piatok odisli a ja uz som zase v pracovnom kolotoci...
Co sa to stalo s konikom? najviac ma pobavilo, ze tini nema vyplnene, co prave robi... sa to nejak podoba na FB :sweat_smile:
31. bře 2010 v 16:13  • Odpověz  • To se mi líbí
Akoze ma chce niekto vytocit tym,ze mi tu zrusi fotku???? :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: aj s celym konom nepodarenym
31. bře 2010 v 17:36  • Odpověz  • To se mi líbí
ahoj moja, no ano su nove pravidla musi byt tak , aby Ta bolo vidiet celu, ziadne deti a a ine veci.
TINI , ahoj.. :slight_smile:
31. bře 2010 v 17:52  • Odpověz  • To se mi líbí
Tini Big apple veru zavidim,tak by som sa tiez chcela ist na chvilu kuk :dizzy_face:
Nas pride asi pozriet na Velku noc svagor,dojde iba na otocku na jeden den na motorke,ze sa chce povozit :sweat_smile: A dnes som nakupila dekoraciu,nech to tu trosku vyzera velkonocno :grinning:
31. bře 2010 ve 21:16  • Odpověz  • To se mi líbí
Pridam svojou troskou o skolke. Moj syn chodi do skolky uz treti rok, a teda na mairie sme nikdy kvoli tomu neboli. Staci si odsledovat vo vybranej skolke (najblizsie k bydlisku predpokladam, alebo podla referencii typu kruzky, cudzie jazyky, uroven vyucovania, nazory mamiciek z quartier a pod.), kedy prebieha zapis deti do PS (petite section) na dalsi skolsky rok (zvycajne to byva v aprili az juni, podla rozhodnutia skolky - vzdy vyvesia na vonkajsej nastenke). Staci si zavolat do skolky, resp. poslat mail riaditelke (vsetky kontakty su na internetovej stranke mesta) a dohodnut si termin, kedy mozete prist svoje dieta v ramci danych terminov zapisat. Treba doniest rodny list. V statnej skolke sa neplati ani cent. A to nikdy za nic (max. koncerty, divadla a vylety - teda vstupne, resp. doprava.) Nasa skusenost so statnou skolkou je vynikajuca (a teda naroky mam skutocne vysoke.) Cely zapis je otazka asi 5-10 minut a od 1. septembra frcite (neda mi nenapisat, ze je to silny emotivny zazitok hlavne pre rodicov - my sme boli cela rodinka a riaditelka nam ukazala celu skolku, jedalen, triedy, atelier, salle de jeux, dortoir atd., takze nas maly sa potom na september velmi tesil.)

(Pozn. Mairie treba kontaktovat len v takom pripade, ak chcete, aby vase dieta zostavalo v skolke cely den od 8,30h do 16,30h vratane stravovania sa v jedalni, teda, ak si chcete uplatnit zlavu na obedy vyplyvajucu z vasej konkretnej financnej situacie. Tam sa myslim (my sme tieto zlavy nikdy nevybavovali) dokladuju posledne tri vyplatne pasky rodicov, doklad o bydlisku, t. j. posledny telefonny ucet alebo EDF a samozrejme - CAF.)
31. bře 2010 ve 22:17  • Odpověz  • To se mi líbí
Aby som nezabudla - pri zapise treba predlozit, ake ockovania dieta absolvovalo, teda carnet de santé. A este sa vas tam opytaju, ci je dieta poistene za zodpovednost za skody. Ak nema taketo komercne skolske poistenie, tak vam odporucia, aby ste si ho vybavili do toho septembra.

Skratka a dobre, ziadne "neskutocne behacky". V nasom pripade - pekny zazitok:
1. jeden telefonat v aprili
2. jedno stretnutie (zapis) v juni - tu si nahlasite, ci vase dieta nastupi od septembra, oktobra, ... januara (ako len chcete...)
3. slzicky rodicov a hopkajuci skolkar 1. septembra.

To je vsetko. :slight_smile:
31. bře 2010 ve 22:29  • Odpověz  • To se mi líbí
Mokiri,som rada,ze si napisala ako prebiehal zapis u vas,ale jednak je to uz davnejsie a po druhe,asi si to organizuje kazde mesto inak :wink: Lebo inak neviem,preco to teda asi iba v nasom meste NERIESIA SKOLKY,tak ako si napisala.Nakoniec sme to vybavili na Antennes municipales( som uz spominala)
A Carnet de sante nemame,vybavili sme aj bez nej :sweat_smile:
31. bře 2010 ve 22:53  • Odpověz  • To se mi líbí
Bre ranko dievky :dizzy_face: Tu svieti slnko ale su 3 stupne,fakt prvy april :stuck_out_tongue_closed_eyes:
1. dub 2010 v 09:18  • Odpověz  • To se mi líbí
ja som malu v pohode zapisala na mairie a cakam na papiere s kt. pojdem do skolky na zapis. len sa obavam aby mi ju zobrali, lebo je to take velke babo :confounded:
1. dub 2010 v 11:00  • Odpověz  • To se mi líbí
dobre ranko..
blan blan coho s abojic jasne ze zoberu , tu nie je ako unas ze zle vychdzajuce roky tak neberieme; :wink:
neboj to bude dobre aj josh ide;. a je narodeny v novembri ako pato..

inac vcera sm eboli u pediatrcky. josh ma 14 460g a 93 cm!! takze zase sme v hornych tabulkach.. :grinning: :grinning:

no a budem ho musiet dat zaockovat , len to povinne pentavac, konecne; :grinning: uz rok tahame.. :grinning: :grinning: al einak nic ine nedostane, okrem toho povinneho. :wink:
1. dub 2010 v 11:03  • Odpověz  • To se mi líbí
caute kocky, pridavam sa medzi vas, coskoro sa znovu stahujem do Rennes (kde som predtym byvala 7 rokov)...
Teraz som uz rok a pol v BA, ale kedze mm si tu nenasiel ziadnu pracu a po slovensky sa mu nejako extra ucit nechcelo, vraciame sa spat, resp. on je uz tam, a ja este koncim prac. zmluvu a pridem za nim o par mesiacov... Konecne sme otehu, tak sa tesim (aj ked zatial len tisko), a tak spekulujem, ako to budem riesit so Sécu, hlavne aby mi neusiel prispevok pri narodeni. Stahovat sa naspat budem niekedy o dva tri mesiace oficialne, viem, ze na Secu sa ma prihlasovat do tretieho mesiaca a su tam povinne prehliadky... tie budem zatial absolvovat tu, tak neviem, ake s tym mate skusenosti, budu mi to akceptovat? Nechcela by som o to prist, hlavne teraz, lebo sa idem hlasit na nezamestnanecku, tak sa peniaze hodia...
1. dub 2010 v 11:16  • Odpověz  • To se mi líbí
peta, porodne dostavs od caf a nie secu. :wink: a to potrebuejs papier od lekara, ktory vystavi speci tlacivo.. a posles jednu kopiu na secu a druhu na CAF, nepamatm presne , do 11 tyzdna mam pocit potom mas po ptakoch.. ale druha vec je, to vies mozno zalezi kolko zarabate ak prekrocite hranicu caf ti neda nic;. v 8 mesiaci.

ci ti to budu axeptovat bude smusiet volat do fr a pytat sa, ale to tkacivo ti daju len tu. :sweat_smile:

takze j asi osobne myslim ze ti to neuznaju a bude ssi musiet narokovat len na slovensku porodny prispevok. :wink:
1. dub 2010 v 11:36  • Odpověz  • To se mi líbí
tak to si budem musiet poriadne overit, lebo rodit budem vo FR a na SK je narok, ak som dobre citala, ked sa rodi na SK a chodilo sa na vsetky povinne prehliadky...
lebo teraz mam aj taku specialnu prac. zmluvu s fr firmou, som zo secu vyhlasena a nahlasit sa budem moct az ked ukoncim zmluvu, to este nejake tie dva tri mesiace potrva, momentalne nemozem kvoli peniazom, mm je nezamestnany, tak nechcem riskovat... zatial mam poistku pre expatriés, tak asi poslem mm aby sa informoval :grinning: :grinning: budem sa potom na tom bavit, ako nic nevybavil :grinning: klasika...
1. dub 2010 ve 12:08  • Odpověz  • To se mi líbí
Peťa, vitaj :slight_smile:
Potvrdenie o tom, že si tehotná, vystavuje lekár a treba ho do 14tt poslať na CAF aj na Securité sociale - secu sa stará o preplácanie zdrav. starostlivosti, všetky soc. dávky platí CAF.. ak nebudeš poistená vo Fr, za pôrod budeš doplácať, ale je možné, že na CAF sa to dá vybehať aj neskôr.
A je dosť možné, že "pôrodné" dostaneš v oboch štátoch, lebo vo Fr sa vypláca v siedmom mesiaci tehotenstva, na SK ak sa dieťa dožije 28 dní, takže to v princípe nie je rovnaká dávka a ak si necháš TP na SK, tak by to nemal byť problém.. teda vyzerá to tak, prakticky si to overím asi o pol roka :grinning:
1. dub 2010 ve 12:32  • Odpověz  • To se mi líbí
no tak to je uz ine spekulovanie s oboma, aj mna to napadlo, ale potom som citala, ze na SK treba absolvovat vsetky prehliadky tu, tak neviem, ale rodit chcem radsej vo FR, to je istejsie...
Ja mam teraz taku poistku pre expatries, takze mi preplacaju vsetko na 100 % v akejkolvej krajine (kym mi neskonci prac. zmluva) a potom mi nabehne automaticky Sécu, len potrebujem nejaky certifikat o ukonceni mojho VIE (volontariat international en entreprise) ak to nepoznate...
14 tt by mi vysiel na prvy junovy tyzden, tak uvidim, ako to poriesime... ja na SK nemam nic, ani poistku, nikdy som tu nepracovala, takze tu rodit ani nemozem vlastne... a mozno by mi ani kvoli tomu nechceli dat ten pridavok, musela by som sa asi prihlasovat do systemu a odvadzat za seba dobrovolne, nie? ale to je jedno, islo mi o ten fr prispevok...

A vy robite? Ci ste ako nezamestnane, ako je to s allocations, su vyssie, alebo su rovnake pre vsetkych, kebyze nemam pracu?
1. dub 2010 ve 12:52  • Odpověz  • To se mi líbí
Nič by si nemusela.. ja nič také nemám. ani kontroly netreba. :grinning: len TP, slovenský rodný list (preložený) a potvrdenie od pediatra, že sa dieťa dožilo 28 dní :slight_smile:

Ja som zamestnaná na maličký úväzok, na Sáru mám allocations de base (176€ sa mi zdá) a aj keď som nebola zamestnaná, na allocations de base máš nárok vždy.
1. dub 2010 ve 12:56  • Odpověz  • To se mi líbí
bihan bacha na dvojite teraz uz si to overuju. :wink: aby si neprisli aj o obe; :wink:

ja nie som zamestnana, a tak alloc.. dostav moj muz na spolocne konto, ja narok nemam..
tym z enepracujes sa nezdvihaju alloc... ale ak mas odpracovane urcity mesiace mozes dostavat , pomoc urcitu a vela necakaj :wink:
treba mat aspon 2 roky mam pocit a zalezi kolko mas deti, ak jedno tak velka ni eje, materska je kratka... 3 mesiace. a potom uz j eto slabe, ak mas 3 deti mas narok aj na 2 az 3 roky..

ak mas jedno dieta j eto tera zokolo 174 € ale zdviha s ato kazdorocne o par €

a ak mas dve deti tak autoamicky dostavas 116 € az do 18 roku 174€ do 3 roka potom nic;. :wink:

bude smusiet obehat caf a presne ukazat aky si pripad. :wink:
1. dub 2010 ve 12:58  • Odpověz  • To se mi líbí
Erika, nemám o čo prísť, lebo na URVAR majú tabuľku, kde presne vedia, čo sa v akom štáte dáva a kto má na to nárok, takže ak mi povedia, že mi nedajú, tak mi nedajú, ale z princípu to nie je taká istá dávka, lebo vo FR sa vypláca pred narodením a nie je ničím viazaná, kým na Slovensku je po narodení a je viazaná tým, že sa mimi musí dožiť spomínaných 28dní, takže nárok by som mala mať na dve... ak nebudem mať, tak sa z toho zase nepoto :grinning:

Len by som dodala, že allocations nie sú na osobu ale na dieťa :wink: a po odpracovaní určitých trimestrov (vychádza to cca pol roka-rok) máš nárok na Fr materskú (teda ak si zamestnaná vo Fr firme) a ak máš odpracované viac než 2 roky, tak máš nárok na niečo, čo sa volá "libre choix de mode de garde" alebo také niečo a do troch rokov dieťaťa môžeš dostávať niečo, čo sa u nás volá rodičovský príspevok. Mám pocit, že je to niečo vyše 300€
1. dub 2010 ve 13:02  • Odpověz  • To se mi líbí
Tých "niečo" je tam habadej, ale všetky relevantné info nájdeš na www.caf.fr
1. dub 2010 ve 13:03  • Odpověz  • To se mi líbí
no ved uvidime, Bihan suverenka :grinning:
ja mam odpracovane, posledny rok predtym ako som prisla sem, som robila na plny uvazok, predtym asi 6 rokov na polovicny, tak mi snad nieco vyrataju... aj s tou nezamestnaneckou to nebude ziadna vyhra, som zvedava...
poziadame si este o alloc na byvanie, mame byt a vysoke splatky, tak nam snad nieco vyrataju... uz len cakam na danove v maji...
1. dub 2010 ve 13:05  • Odpověz  • To se mi líbí
hej, ale to musis dat decko k nejakej ass-mat nie? ci aj ked s nim zostanes doma?
Bihan ty teda odrodis vo FR a na SK len predlozis papiere? Nieco si tu aj za seba odvadzas, ci ako?
1. dub 2010 ve 13:08  • Odpověz  • To se mi líbí
bihan moja neviem nechcem s ahadat ja len viem z eked som volala na slovensko a chcela som pre seba, ale moj problem je ze nemam trvaly pobyt..
a tak mi na ministrestve povedali rovno ze mam narok len v jednej krajine ze oni vedia ze mnohi podvadzaju aberu s oboch a ze sa to coskoro zmeni. :wink:
takze to lne tolko; :wink:
1. dub 2010 ve 13:11  • Odpověz  • To se mi líbí
Erika, ja trvaly pobyt este mam, uz zacinam spekulovat aj ja... :grinning: :grinning: :grinning:
1. dub 2010 ve 13:12  • Odpověz  • To se mi líbí
peta tu neexistuje trvaly pobyt v fr..
ale ja som myslela ze ja uz 6 rokov nemam trvaly pobyt na slovensku. :wink:
preto nemam narok na nic;. na slovensku..
1. dub 2010 ve 13:13  • Odpověz  • To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek