• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

14. listopadu 2017 
Peta, gratuluju! :dizzy_face:

Nevim jak to mate na Slovensku, ale v CR to jde, tak jak pise Bihan.
Ja jsem na Leu dostala porodne v obou statech, a potom z CR pobiram rodicovsky prispevek plus ve Fr tech 170e od CAFu, bez problemu, staci v obou statech splnit podminky pro vyplaceni toho a toho prispevku, nejde o zadny podvod :slight_smile:

Co se skolky tyce, my jsme se zapsali na mairie. A pak prisli do skolky na den otevrenych dveri. A potom az v zari.
1. dub 2010 ve 13:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
no ved, ja mam trvaly pobyt na SK, akurat mam vyhlasene vsetky poistky, lebo som roky v zahr...
na na nejake pridavky na Sk by som si musela dobrovolne platit nejake preddavky pocas niekolkych mesiacov...
Luci, dakujem, a ty si v CR odvadzas nejake poistky za seba?
1. dub 2010 ve 13:33  • Odpověz  •  To se mi líbí
luci ide o podvod, aj ked tebe s ato nezda ,

mas narok na vyplacanie len v jednom state.. :wink:
ale ked mozte tak len to tak nechajte pokial nikto na to nepride tak je to ok..
ale pravne mas narok len v jednej krajine;.

ono viem ze chysta s a, ze budes musiet doniest papier ze v danej krajine kde si, nedostavas nic;. a vtedy sa skonci vsetko ale kedy to presne daju do aplikacie to asi potrva.. :wink:
l :wink:
1. dub 2010 ve 13:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
Erika, neide o žiadny podvod.. ako som písala, tie dávky nie sú považované za totožné, lebo tam nie sú rovnaké podmienky na ich získanie :wink: Ty si už, bohužiaľ, na nič nárok nemala, lebo nemáš TP, ja som si ho minulý rok zase vybavila :grinning:

Peťa, na tieto dávky si nemusíš nič platiť.. iba materská na Slovensku sa platí z nemocenského, tak to je iné.. ale dávky sa viažu na miminko, to je niečo iné.
A ten complement de libre choix sa vzťahuje aj na zastavenie tvojej profesionálnej činnosti, presne sa to volá complement de libre choix de l activité (Clca)
http://www.caf.fr/wps/portal/particuliers/catalogue/metropole/paje

No a rodiť budem vo FR, tak ako Sára aj mimčo bude mať slovenský rodný list a TP u našich :wink:
1. dub 2010 v 15:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
bihan nebudem to uz komentovat ak by som Ta naprikald cisto takto pisomne udal ana slovensku ze tu beries tak , na slovensku ti hned zarazia a est ebudu vsetko pozadiovat naspat...
ak to tak beriet ok..
j aTi iba hovorim aky je nazor sliovenkej rebubliky, ako aj ina krajina, ak na fr ta udam ze beries na slovensku tak v fr ti stopnu a este si budu pytat vsteko naspat tak je realita
ale skutocnost je taka ze pokial s ato nedozvedia tak , je to ok....

ale ako mi povedal na ministerstve , uz sa to bud e inak riesit su si vedomy, ze v inych statoch statoch EU sa to robi a bude sa menit system kedy neviem.. :wink:

ale neber to ze nechcem aby ste brali , ak mozte jasne berte pokial sa da...
ale berie sa to ako podvod.... :wink:

chapes moju pointu ze??
teda dufam.. :wink:
1. dub 2010 v 16:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
Erika, veď ale ja ti hovorím, že oni o tom vedia :grinning: Keď som žiadala o rodičák, tak teta pozrela do papiera a hovorí mi, že mám nárok len od 6m dieťaťa, lebo toto a hento.. a bolo... oni nie sú sprostí... o mne napr. vedia úplne presne, že beriem prídavky vo Fr ale rodičák na Slovensku a mám na to nárok :wink: A tak isto nebudem nič tajiť ani pri tom prídavku.
1. dub 2010 v 16:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
aha no vidis a na ministerstve mio povedali nieco uplne ine...
tak ako aj tu. :wink:
1. dub 2010 v 16:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
ono ešte záleží na tom, kedy si to zisťovala.. pred 3r boli podmienky iné.. rodičák poberám necelý rok, tak mám relatívne čerstvé infošky. :slight_smile:
1. dub 2010 v 17:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
bihan v juny.. 2009 este pred cestou domov.; kedz eke dsom volala na socialku v presove nevedeli mi povedat nic a tak som rovno cez internet nasa cislo na ministrestve pre cloveka, ktory je hlava pre republiku co s atyka socialnych prav u slovakov v cudzine;. :wink:

preto som si dovolila napisat len to com i tam tvrdili boli sme skoro hodinu na telefone;. :grinning: :grinning:
1. dub 2010 v 17:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
No tak na uzavretie tejto témy o príspevku po narodení dieťaťa - ja mám asi smolíka, lebo by som musela byť zamestnaná min 12m na územi SR :grinning:
Toto je jedna formulka z formulára :grinning:
"potvrdenie zamestnávateľa v SR, že v čase narodenia dieťaťa/detí žiadateľ, ktorý je občanom členského štátu EHP vykonáva na území SR zárobkovú činnosť"
1. dub 2010 v 17:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
a ešte aj toto by bolo treba doložiť :stuck_out_tongue_closed_eyes:
"potvrdenie zdravotnej poisťovne, že matka/otec dieťaťa bola/bol pred narodením dieťaťa (narodeného v cudzine) najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov povinne verejne zdravotne poistená/ý alebo dobrovoľne verejne zdravotne poistená/ý v SR."
Kua, tak načo tam majú napísané, že stačí na získanie príspevku TP na Slovensku a rodný list? :stuck_out_tongue_closed_eyes:
1. dub 2010 v 17:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
bihan.. :grinning:

problem j eten ze i=oni sami nevedia co treba;. :grinning:
1. dub 2010 v 17:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
Nech si trhnú :stuck_out_tongue_closed_eyes: aj tak sa opýtam.. možno dovtedy motyka vystrelí :grinning:
1. dub 2010 v 17:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
bihan akurat vypisujem papiere pre malu, veru treba aj tych 12 mesiacov v zdravotnej.. chvalabohu, ze mi ako studentke bezalo poistenie v zdravotnej zadarmo, kazdy rok som priniesla do poistovne certificat de scolarite, aby ma mohli viest ako studenta. no ale aj tak som bola aj vo fr v LMDE inac by sa mi nikdy nic nepreplatilo... :sunglasses:

btw, kolko je rodicovsky vo fr ? mne sa vidi, ze s jednym dietatom tam vela vody nenamutia zeny... ?
1. dub 2010 v 17:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
Zajačik, s tým zrušením povinného poistenia skončili niekedy keď som bola na výške, takže relatívne som 12m vo svojom živote soc. poistená bola :grinning:
1. dub 2010 v 17:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
nechapem. sak ja som si nic neplatila a bola som poistena.. takze to je povinne nie? ci nie..za mna platil stat ako za studenta? :confused: a myslim,ze sa rata posl.12 mesiacov pred narodenim :P
1. dub 2010 v 17:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
Peto, ja mam v CR jen trvale bydliste, nic si tam neplatim, ze vseho jsem odhlasena.

U nas jsou tyto podminky, pokud vas to zajima
http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky_prisp
"Rodicovsky prispevek" - je prispevek pro rodice, ktery radne pecuje o dite, nezohlednuje se tam vyse prijmu ani zadne dalsi pridavky
Pak je jeste "pridavek na dite" - tam jsou zase jine podminky, a na ten treba ja narok nemam a ani ho nepobiram.

Info k porodnemu - zde http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/porodne

Eriko, snad si nemyslis, ze pobirame nezakonne nejake prispevky a jeste o tom piseme na verejnem foru??? :sweat_smile: :unamused:
1. dub 2010 v 17:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
luci , neblazni , nezakonne, nie, ale pravne nemas narok.. :wink:

nebr vsetko osobne;.

pravda je taka ze ako nemozes byt v dvoch statoch poistena; tak nemozes v dvoch statoch poberat socialne davky chapes???
a o to ide, zatial system dovoluje ale uz sa to bude menit..
pretoze ked si to zoberies s inej strany je to robene pre obcanov s danej krajiny , aby mali narok na davky , ktore nedava stat v eu ako napriklad grecko. a ine.; tak preto, ale francuzi davaju takze preto .; spravne nemal by si poberat davky v dvohc statoch ..
neviem ci s acahpeme..
ako som pisala ne to povedali priamo na ministerstve ked som opyatala ako je mozne ze niektore , zeny to tak robia aoni , no ved sa to zmeni v dvoch statoch s anemoze poberat to sna dchapete je to neopravnene

takze s aneurazaj ja som dala len priklad; a ni ez evas udam.. :wink:

francuzi si tiez ziadaju niekedy papiere ci nedostavas nieco vo vlastnej krajine i ked nekontroluju ale niekedy staci mala chyba a mas po ptakoch...
pozri ako caf jasom mala probelm kvoli jednemu cislu ked sa este niekedy muselo dokladovat pisomne , kolkko zarabas.. ja som si zmylial cisla a oni to nekontrolluju z amna ze som sa zmylila, az ked nato rpisli o rok tak som musela vsetko bvratit , aj ked som mala pravo na peniaze....
ale nechajme to .. :wink:
1. dub 2010 v 17:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ne, ja to neberu osobne, ale proste pokud to zakon dovoluje, a ten to prozatim dovoluje, tak to nepobiram neopravnene.
Az se zakon zmeni, tak to treba uz pobirat nebudem. :sunglasses:
1. dub 2010 v 18:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahojte, baby tiez som tehotna a mam info priamo od pracovnicky na soc.poistovni na SR. takze 12 mesiacov poistenia treba len ked je dieta narodene v zahranici (nie na uzemi SR), ak je rodny list po slovensky a je narodene na SR, treba ho len prihlasit na TP,takisto matka musi mat TP na SR. bihan-ta zarobkova cinnost sa tyka myslim tych, co si na SR neplatia dobrovolne nemocenske poistenie (nakolko,ked si ho platis,je to akokeby si pracovala). na matersku na SR si takisto treba platit dobrovolne nem.poistenie alebo pracovat na SR, na rodicovsky prispevok to je treba len na ten zvyseny co je po novom nejakych 250eur po dobu 3 rokov ci ako.
ja som pracovala 10mesiacov vo FRA, na SR nie ale platim si tam dobrovolne nem.poistenie (do soc.poistovne, ktore sa nerovna klasickemu zdravotnemu poisteniu), takze mam narok na matersku vo FRA (indemnite journalies od SECU-podla pani na SECU) po dobu 4 mesiacov, takisto na matersku na SR po dobu 6 mesiacov, takze si vyberam tu na SR, dalej mam narok na rodicovsky prispevok na SR do 3 rokov co sa nerovna prispevku tu od CAF, takze tu budem poberat aj CAF (vedla mna sedi baba, co to tak pobera a na vsetko sa pytala na uradoch takze nie je to pravne nezakonne).
no a co sa tyka prispevku pri narodeni, mam narok na ten tu v 7mom mesiaci, kedze som v 3tom mes.tehotenstva poslala na CAF attestation de grossesse a mam narok aj na ten na SR ked sa mi dieta narodi na SR a dozije 28 dni....takze asi tak. da sa to,len ako pisala bihan, treba presne splnat podmienky aj vo FRA aj na SR. nie je to nezakonne,kedze to nie su identicke davky.
1. dub 2010 v 18:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
luci, ok , ja osm si precitala, tam ni eje stipulovane pre obcanov mimo republiku teda pre cechov v cudzine a meni , napriklad na rodicka nemas narok ak das dieta do skolky jasli..
kdezto aj ked ho ty tu das v fr a kolke ich dat e, v chechach nato nepridu.. ze??
ae je to , pravidlo a tera zsi predstav z eniekto ta bonzne cisto teoreticky... mas to dole musis vsetko vratit.. :wink:
na slovensku menia pretzo emnohy to zneuzili..
ja vam to nevycitam, ja som len rada, len pozor :wink: nechvalit sa niekomu u vas doma; :wink:

neberte si zl emoje slova;. ja osm len komunikoval aco mne povedal niekto kto robi cisto oddelenie pre slovakov v cuzdine;. v EU :wink:
1. dub 2010 v 18:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
ja s avzdavam , povedali mi blbost na ministrestve..

al einak to ma logiku co pises vyberies si davku najprv tu v fr 3 mesiace matersku tu, a ked sa Ti zastavy tak pokracujes na slovesnku. :wink:

toto dava logiku.. al ebrat aj tu aj tam rovno .. tak toto nedava logiku

ahojte.. :wink:
1. dub 2010 v 18:11  • Odpověz  •  To se mi líbí
nie nie, erika, materskej sa to netyka, to by som si tiez nedovolila brat tu aj tam,kedze to identicka davka je....cize treba si vybrat tu matersku 4 mesiace alebo na SR 6 mesiacov. alebo tu mozes brat 4 mes. a potom tie 2 zvysne na SR ti doplatia,ak si tam poistena dobrovolne nemocensky v soc.poistovni.
skor som mala na mysli tie dalsie davky- tu vo FRA 170eur CAF a na SR rodicak po dobu 3 rokov. a potom tie 2 porodne,ci prispevky pri narodeni ci co to je. :wink:
1. dub 2010 v 18:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
gijar nemas narok na prispevok pri narodeni dietata na Slovensku, ak ti bol vyplateny uz v inej krajine ad 1

ad 2 s tym rodicovskym dvojitym ... je to otazka casu, kedy sa to odhali. pretoze pri vyplnovani CAF vyplnujes dotaznik ci poberas nejake socialne davky v inom state a podla toho by ti mali ponizit CAF a nie dostat ako ostatni co tie davky nepoberaju ad 2
1. dub 2010 v 18:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
este som tu myslal som ze musim ist.. ale este nie; :grinning:

zajacik , dakujem to prave ja hovorim len s anemozem vykoktat. :grinning:

to prave mi tvrdili ze sa zmeni, ze otazk aj ekedy ale je pravda ze sa s tym neytreba chvalit. :grinning:
1. dub 2010 v 18:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
čo furt máte s CAF? Tie allocations 175€ sú rodinné prídavky, ktoré sú na Slovensku na úrovni 22€ :stuck_out_tongue_closed_eyes: To nie je tá istá dávka.
Rodičovský príspevek je spomínaný "complement de libre choix de l´activité" vo výške 374€ kým na Slovensku je to 166.. takže nie je dávka ako dávka a o tom tu točíme.

Ten príspevok PAJE, ktorý sa vypláca v 7. mes tehotenstva nie je považovaný za slovenské "pôrodné" ktoré sa platí pri narodení a ak sa dieťa dožije 28dní.
1. dub 2010 v 18:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
zajaciq- to nie je ta ista davka. tu mi ho daju v 7mom mes.tehotenstva a doma az ked sa dieta dozije 28 dni, nie je to to iste. vtedy by som nemala narok ak si neplatim DNP do soc.poistovne alebo ak by sa dieta na SR nenarodilo :wink: tak mi povedali....ale jasne, ze nebudem nikomu vesat na nos ze som vobec vo FRA dakedy bola,ked budem rodit doma, naco, je to moja vec :slight_smile:
takisto rodicovsky prispevok na SR je rodicovska dovolenka, co tu vo FRA nie je porovnatelne s PRISPEVKOM na dieta 170 eur od CAF, u nas je prispevok na dieta cca 20 eur mesacne, takze ano-na ten narok nemam, lebo je to identicka davka so 170 eurami tu vo FRA, takze si vyberam FRA :grinning: odhalit sa to neodhali kedze sa nema co odhalit, nie je to nezakonne, hovorim, ze mam vedla seba babu, co to tak pobera s odobrenim soc.poistovne na SR a CAF tu.
no to je jedno, ja budem poberat to co som napisala, kedze uz som sa na to pytala znamej na soc.poistovni a dalej neriesim :wink:
1. dub 2010 v 18:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
bihan-teraz som napisala to iste co ty :slight_smile: mame rovnake info :wink: takze asi na tom daco bude baby.... :wink:
1. dub 2010 v 18:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
bihan 900 € je porodny prispevok.....
ved sa tak aj vola;. :sweat_smile:
ale 170 je caf nieco ine.. :wink:
1. dub 2010 v 18:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
ako pises, ale porodne je porodne len u nas je inak vyplacane, ak s aniekde oplati rodit baby tak j eto spanielsko 2000e :grinning:
1. dub 2010 v 18:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek