• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

7. března 2017 
autor
mokiri,
já jsem si myslela že s věkem se s tím člověk smíří, ale prý na stará kolena je to ještě horší...vím že to zní hrozně ale myslím že po smrti rodičů mě k česku bude asi vázat mín...mám tam ale bratra, a máme hezký vztah tak snad to vydrží napořád...já to tu mám strašně ráda kvůli té přírodě, ta je tady úžasná, hlavně ty hory...taky se mi moc líbí města jako Lyon, Valence...Francie má prostě vše...

já jsem za to strašně vděčná, a hlavně za letadla, bez těch bych už naše neviděla přes dva roky...ale někdy mám pocit že když se vidíme mín tak člověk mín trpí než když tam třeba lítá co 2 3 měsíce....

6. čer 2010 v 07:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
mokiri uplne suhlasim s tou pani, netvrdim ze mi sk nechyba a ze svojim sposbom som uz trochu out a netvrdim ze som uz 100% francuzska a ze tu som uplne in, ale poprve tuto cestu som si vybrala sama takze stazovat sa svoj tazky udel by mi prislo trosku netaktne (aby som nemusela pouzit slovo "trapne") a ako hovoris, je to dar moct navyse svojej identity ktoru som ziskala narodenim a vychovou, si osvojit dobrovolne este jednu a obe ich potom odovzdvat svojim detom. Myslim, ze na svete je mnoho horsich miest ako je Francuzsko, ich kultura, hitoria, moda, jedlo, literatura... nemozem si pomoct a ked k tomu priratam zivotnu uroven a jeden z najvyssich minimalnych prijmov, uplne zadara securite sociale, nechapem, preco by som tu bola nestastna. Mozno fakt, ze moji rodicia, surodenci, priatelia z detstva su daleko je niekedy trochu smutne ale som s tym koho lubim a kto lubi mna, mam svoj mikrosvet : byt, pracu co ma bavi, priatelov, aktivity, zaluby dokonca mam moznost robit/vidiet veci co by som na sk nikdy nemala...myslim ze stastie je otazka postoja
6. čer 2010 v 11:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
Mne je tu už celkom fajn, keď som prekonala tie počiatočné depky a vybavovačky :slight_smile: Teším sa domov a veľmi (a Slovensko stále nazývam svojím domovom) ale na jednej predpôrodnej príprave s mojou PA som si uvedomila úžasnú vec.
Ide totiž o to, že sme mali relaxačné cvičenie a mali sem si vybaviť nejaké miesto, krajinu, kde sa cítime dobre a bezpečne.. Moje vedomie ma v prvom momente priviedlo na jedno miesto nad BB, ktoré hrozne milujem, je odtiaľ nádherný výhľad a myslela som si, že spomienky mi prinesú potešenie, ale moje podvedomie ma potom odviedlo niekam úplne inam.. na Larmor plage pri Loriente, kam sme chodili s MM na prechádzky, púšťať si šarkanov, najesť sa do jednej z najúžasnejších reštík na pláži...a v tom momente som bola proste dokonale šťastná :dizzy_face: a to mi nič zo Slovenska nahradiť nemôže.
Milujem svoj život taký aký je teraz, s ľuďmi, ktorí sú mi najbližší, momentálne si žijem naozaj super - mám svoju rodinu, malú prácičku, dostatok fin. prostriedkov.. na Slovensku by som o niečom takom mohla len snívať.

No a ľudia sú takí, akých si vyberieme, čo sa týka postojov a názorov... aj keď je fakt, že v starostlivosti rodičov a rod. príslušníkov ostáva len jedna tretina detí do 3r, ale na Slovensku to istého času bolo horšie a navyše aj vďaka tomuto sa môže Fr. pýšiť jednou z najvyšších pôrodností vo vyspelých krajinách... nakoľko je to kvantita na úrok kvality, to si fakt netrúfam polemyzovať, ale na Slovensku sú bežne deti bité, vychovávané "vyrevávacou metódou".. proste studený odchov.. takže o tom, kto čo a ako robí lepšie.. to by sme tu mohli písať pol storočia :slight_smile:

Jaj, nejako som sa rozpísala.. dieťa spí, chlap v robote :grinning: a nemám čo nakupovať :sweat_smile:
6. čer 2010 ve 12:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
chod na vente prive, Karl braduje kosele za 50 euro :grinning:
btw super speach, uplne sa stotoznujem :wink:
6. čer 2010 v 15:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
oprava : speech :zipper_mouth:
6. čer 2010 v 15:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dievcata, je mi uplne na nic :cry: Tento tyzden idem neplanovane domov, moja milovana babi prekonala porazku pred par dnami a vyvija sa to blede. Je nam tu fajn, ale sme tak daleko od tych, ktorych mame radi a ktori maju radi nas. Babi som nevidela od aprila minuleho roku, ale aspon sme si volali minimalne 3x do tyzdna a pravidelne videla Alexove fotky. Tak sa na neho toto leto tesila a ked ho v lete uvidi, tak ani nebude vediet, kto to je. Vcera jej dala mamka na ucho mobil, tak sme 'pokecali', hovori horsie ako Alex, ale zrazu sa uplne zretelne spytala: Kedy prides domov? Prave som si kupila letenku a vo stvrtok sa s nou uvidim...
6. čer 2010 v 16:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
@tini tak to mi je veľmi ľúto :frowning2: Minulý rok som stretla maminku mojej tety.. babička bola vždy hrozne čiperná, veselá, fakt úžasná žena a min. rok som ju videla po porážke.. horšie je, že v hlave to má v poriadku, ale telo neposlúcha.. nedojde si ani sama na záchod.. nás ani nechcela vidieť, lebo sa hanbila za svoj stav a bála sa, že sa je Sára bude báť :frowning2: Toto je naozaj hrozné, ale ber to tak, že či by si žila vo FR alebo v Prahe, bolo by to zhruba o tom istom, čo sa týka frekvencie návštev.
Je mi to ľúto :pensive:

@nguyen ja ventes privees sledujem pravidelne, ale ak niečo nekúpim 5min po otvorení predaja, tak je to tam už dávno vybrakované :sweat_smile: Dnes som chcela krpatým kúpiť nejaké veci a kým som si pozrela ponuku, tak už nemali ani jedno tričko v Sárinej veľkosti :angry:
6. čer 2010 v 16:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tak vikendovu opateru chlapceka zo skolky sme zvladli. Je dobre mat dve deti v rovnakom veku, krasne sa spolu hrali vonku aj doma. Naucili sme ho hrat sach. Bola som prekvapena, ked povedal, ze doma nehravaju spolocenske hry, ze nema ziadnu u mamy ani u otca (iba Le cochon qui rit), lebo Francuzi su na to dost. (My ich mame teda na mraky a ak je zle pocasie, hlavne cez zimu, hravame vela, pekne cela rodinka pospolu. Teraz sme mali stvrteho do partie, a to je veru vyborne.)
6. čer 2010 v 18:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Bihan, Nguyen,

jak jsem uvízla v čr kvůli sopečnému prachu, naštěstí teda jsem byla celou dobu s našima, tak jsem sice byla ráda že s nima můžu být dýl, ale strašně mi už chyběl manžel a taky jsem zjistila že mi začínají chybět ty hůrky tady, a taky Lyon a kamarádky....a ten náš byt...prostě ten můj svět co tu ted mám....ale ted mám nemocnou mamku a zase bych ji ráda viděla, a těžko to asi půjde..

Tini,

přeju štastnou cestu a at to všecko dobře dopadne..
6. čer 2010 ve 20:33  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahojte, viete mi prosim povedat ako je to na slovensku s osetrenim ked mam len europsku kartu poistenca?lebo rozmyslam ze by som isla k zubarovi lebo sa mi nepodarilo dostat rdv este pred odcodom a nechcem stym moc cakat.....
7. čer 2010 ve 20:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
blanblan,

já mám tu kartu pouze pro Sama ale když jsem byla s ním u dr (měl jednou v čr chřipku) tak jsem platila jen 300 kč a kvůli této částce se mi nechtělo lítat s papírama...ale jestli máš tu kartu tak pak s nějakým papírem od dr. musíš na pojištovnu kde ti to proplatí...tak mi to teda popisovala dr. v česku..ale jak píšu nakonec jsme tam nešli...
8. čer 2010 ve 12:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
@blanblan ja somm v lete pouzila dost u detii boli dva tyzdne chore, a jedne krat pohotovst; neplatila som nic, len doplacala , co nepreplaca slovesko poistovna;.. ako pre slovakov .....

zvysne blocky s lekarne, som poslala do mutuelle, vsteko preplatili...

ale u zubara som ebola... nepotrebujem , na slovensku by ma to vyslo prachy kdezto tu ani cent.. :wink:

na slovensku sa teda dost doplaca u zubara.; :wink:

8. čer 2010 ve 12:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
Blanka, so zubárom môže byť problém, ak to nebude fakturované ako urgentný zákrok, lebo na také obyčajné ošetrenie z EU poistenia nemáš nárok, ale ak máš dobrého zubára, tak si to vie vybaviť on. :slight_smile:
Ja som ju používala na odbery krvi, keď mi na transfúzke zistili nízky hemoglobín, tak to ma hneď poslali na hemato (kam som sa nikdy nedostala :stuck_out_tongue_closed_eyes:), ale teta v nemocnici mi nechala urobiť odbery a vyšetriť krv cez EU kartu a bolo to bez problémov.
8. čer 2010 v 19:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
Nakukne do tejto temy obcas aj niekto, kto ma vacsie deti (CP, CE1, CE2, CM1, CM2)? Uz sme hovorili o tom, ze nie je problem naucit dieta od narodenia dva alebo tri jazyky. To je najmenej. Mna vsak teraz zacina zaujimat citanie a pisanie. Chcem, aby moj syn vedel po slovensky aj citat a pisat (po francuzsky uz vie, ako kazde dieta po PS, MS, GS vo Francuzsku). Dost by mi pomohlo, keby sa niekto podelil so svojou skusenostou. Ako ste na to isli (hned od zaciatku CP alebo neskor)? Dali ste si poslat zo Slovenska slabikar alebo citanky a isli ste podla toho? (Ten sklon a tvar pisma ma vobec nezaujima, iba citanie a pisanie ako take, pismo moze mat podla francuzskej abecedy, to nie je podstatne.) Dakujem (ak sa niekto najde).
9. čer 2010 v 18:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
kuk kocky,

aj me nekdy chytne splin a nejradeji bych tu vsechno zabalila a odstehovala se zpet do CR. Ale to nastesti ne moc casto. Rikala jsem si, ze az si tu poridime baracek a rodinu, ze tu snad zapustim koreny.

Co me neustale pripomina, ze si nesmim svou rodnou zem moc idealizovat je nase prihoda s autem. Chteli nas pekne okrast, darebaci a malem se jim to povedlo. Dali jsme si namontovat kouli na auto a oni ze neznaj cenu (rano pred montazi, dali nam odhad) no a odpoledne prijdem a oni, ze cena je o asi 4 tisice vyssi. Tak jsme se tam hadali, no stres mam z toho jeste dneska, po 2 letech :angry: Proste nehoraznost. Si rikali, ze Francouz hovno rozumi a zenska taky, tak je oberem :angry: Nasrali me.

Mokiri, nas malej ma teprva neco malo pres 18 mesicu, ale uz si taky pokladam takovou otazku jako ty. Taky bych chtela, aby umel cist a psat cesky, ale nevim, jak to navliknout. No asi az si bude chtit cist pohadku na dobrou noc v cestine, tak mu bude muset dojit, ze se to cte jinak nez francouzstina. Takze si myslim, ze takto by to mohlo jit i spontanne. Ale jak s psanim, to teda nevim.

Meleri, taky jsem na to myslela, jak se budu citit na stara kolena tady. Doufam, ze do ty doby se tu budu citit jako doma. I kdyz kdovi, jak to vsechno dopadne a jestli se nakonec neodstehujem, co ja vim,, treba do Australie :sweat_smile:

Co me trapi je, ze az nasi budou potrebovat pomoct, az zestarnou... bracha nevim nevim, jak se o ne postara, starej cholerik :pensive:
Tini, s babkou je mi to moc lito. Brzy to bude rok, co me umrel deda, a Malyho videl jen na fotkach :cry: a to se na nej tak moc tesil. Ale 97 let, to byl hazard cekat az na podzim :frowning2: To si budu vycitat jeste dlouho, ze jsme tam nejeli na jeho narozeniny.

Luci, ty brdo, uz 32tt :confused: A ja se furt nemuzu dokopat k temu vyrobit pozvanky na krest :sweat_smile: a to se budete uz brzicko stehovat Ajajajajajaj !!! To uz snad ani nema cenu, abych ti ji poslala :grinning:
9. čer 2010 ve 20:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
Kulicka, tak „spontanne“ to urcite nepojde. Taky genius sa este nenarodil. Hadam nebude citat rozpravku stylom „No počkaj zajac“ – „No pokaž zažak“ a namiesto „mamička“ mi nenapise „mamitchka“. Bude na tom treba popracovat. Ved my sa k tomu aj dopracujeme, len musim najst ten spravny grif. „Ako na to“, by som vedela, kedze uz som po slovensky ucila svojho muza – hovori celkom dobre a vie aj pisat a citat (telefonovat, e-mailovat, skypovat). Skor mam dilemu „kedy na to“, je to male dieta, bude mat coskoro 6 rokov. Teraz je v obdobi, ked si dava pozor, napr. ze nie je G ako G, teda ze „gâteau“ nemoze citat rovnako ako „girafe“... keby som do tohto zacala este s vysvetlovanim citania a pisania slovenskeho c, j, makkych spoluhlasok... tak pravdepodobne narobim viac skody ako osohu a v skole by potom robil chyby. Mala som v plane nechat ho, nech sa mu to francuzske citanie a pisanie vstrebe v skole v CP a CE1, a ze az tak o tie dva roky mu vysvetlim slovenske. To by som si vedela „rozumovo zdovodnit“.

Lenze teraz ma take obdobie, ze ked kresli, napise k tomu, co to je. Nedavno nakreslil pre ocina „slimáka“ a napisal k nemu ESCARGOT, pre mna nakreslil „žabu“ a napisal mi tam JABA. A teraz budme mudri... (Ked sa zacina o slovenske pisanie zaujimat sam... hadam mu to neodopriem...)

Co robit?

A – Vysvetlit mu slovenske Ž a riskovat, ze zajtra v skole napise „ŽIRAF“
B – Vysvetlit mu, nech po slovensky zatial este nepise, ze neskor sa to nauci a zatial moze na obrazok pre mamu vedla zaby napisat GRENOUILLE
C – Pochvalit obrazok a tvarit sa, ze sa nic nedeje, akoby tam ziadny popis nebol, resp. bol spravny

(Ja som mu tu slovensku „žabu“ s tym jej Ž vysvetlila. Aj s tym, ze slovencina je medzi nami a ze v skole ma pisat tak, ako sa ucia tam, ako vysvetluje pani ucitelka. Myslim si vsak, ze aj ked uz si zapamata, ako sa po slovensky pise „žaba“, inde Ž ešte nebude vediet pouzit. Urcite by nenapisal spravne „žubrienka“. Ale ideme na to... ale velmi pomaly a postupne... a na jeho podnety.)
10. čer 2010 v 09:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahojte len kratko monkiri ja mam tuto dilemu teraz pato ide v septembri do cp.....
Ja som si nakupila nase pisanky. A slabikar zatial som ho netlacila ale pocitam ze od 7 roku zacneme spolu pisat rozdielne slovensky a francuzsky nebude to lahke ale zabavnou formou..
Jeho stasie je ze nemusi chodit kazdy rok na skusky na slovensko.. Kedze sa nehodlam vratit tam aj ked zo zakona musi`m ho prihlasit do slovenskej skoly...
kaslat im zatazovat ho nebudem a po novom zakobe aj tak strati slovenske obcianstvo v 12 rokoch podla toho blbeho zakona!!!!!!!!!!! Som nastvana......
Takze ha osobne pockam este jeden rok aby si zvykol poriadne ten prvy rocnik a potom zacneme......
10. čer 2010 v 09:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
Aj ja som nad tym rozmyslala ako ju naucit pisat a citat po slovensky, ale myslim si ze najskor nech to poriadne ovlada vo francuzstine a potom sa do toho mozeme pustit na sposob "cudzieho jazyka" lebo ja uz planujem ze stravi nejaky ten rok na slovenske strednej skole:slight_smile:)))) tak nech vie:slight_smile: Mokiri, dufam ze sa podelis potom so skusenostami ako vam to ide. Ja sa zatial len tesim z kazdeho fonetickeho pokroku. Konecne uz zacina tvorit kratke vety tak som cela happy a uz sa moc tesim na SR ze konecne bude chvilku pocuvat len slovencinu.Inak dakujem ze to info o zubaroch...nakoniec ma manzel objednal k jeho zubarovi takze to este vybavim tu.
Erika to ako ze musis pata prihlasit do slovenskej skoly????Ja mam teda riadne medzery v zakonoch tak sa blbo pytam :sweat_smile:
10. čer 2010 v 11:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
Mokiri, ako učiteľka francúzštiny by som takéto chyby v písaní určite neprehliadla.. skôr by som sa snažila písanie odložiť.. povedať, že žaba sa po slovensky (ja hovorím, že "pre maminku") píše takto, ale nebazírovala by som na tom, aby to vedel.
Skúsila by som vysvetliť slov. abecedu a že je to úplne iné ako fr. abeceda a že ju nebudem nútiť, aby to sama vedela, iba ak chce.
Samozrejem moje úvahy sú teoretické, ale s deťmi od 6r sa dá krásne začínať s cudzím jazykom a rovno systémom - slovo-písmo, takže pre bilingválne deti by to malo byť o dosť jednoduchošie. Pliesť sa to asi chvíľku bude, ako sa teraz malej pletú slov. a fr. slovíčka (teda pletú.. myslím, že ich používa zámerne, keď niečo neviem v inom jazyku), ale chyby určite neprehliadať.
10. čer 2010 v 11:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
Erika, mimochodom, dostali ste uz zoznam veci, co treba mat na september do CP? Na zapise nam povedali, ze poslu postou kazdemu, zatial vsak neposlali. (Som zvedava, ci zazijem prekvapenie ako pred tromi rokmi, ked isiel do PS a uz som planovala, ako mu kupim papucky, pyzamko, uteracik, zubnu kefku... a neviem co este, a napokon, ze: „les chaussons rythmiques et le bavoir/serviette à élastique pour la cantine“. To bolo vsetko.)

Blanblan, to je povinne len pre deti, ktore maju ina slovenske obcianstvo : http://www.rodinka.sk/index.php?id=373853

Bihan, tak, tak, teoria je jedno, prax druhe. Ja mam z F. L. E. dokonca doktorat, ale na skusenosti inych mam ja velmi dam... ak sa mozeme poucit z chyb inych a inspirovat sa dobrymi prikladmi...
10. čer 2010 v 11:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
mokiri,

jediné co vím je příklad mojí tety která vychovala dvě dcery v německu, její manžel je němec...jedna z nich byla ale narozena v česku a dodnes česky mluví ale se silným německým přízvukem a co vím tak psát neumí. druhá dcera česky mluvit odmítla, prostě se to nechtěla učit tak s tím museli přestat...já si myslím že číst se určitě může naučit ale s tím psaním to bude určitě horší....

včerase malý vykadil na podlahu a řekl "tam je kaka".. tak je tu pokrok!
10. čer 2010 ve 12:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
kuličko,

tak to ti můžu říct, že mě nejvíc taky trápí toto..už ted mám hodně nemocnou mamku a nemůžu s tím nic udělat, jedině zavolat....je to pocit bezmoci, depka a smutek....jenže s tím člověk vůbec nepočítá když je mladý a zamilovaný, myslí jenom na sebe.. :frowning2:

s tím okradením, já si myslím že snad všichni češi to mají v genech jak někoho okrást a ošulit.....

já bych tu aji byla štastná a ani bych do česka nemusela jezdit kdyby tu byli naši....
10. čer 2010 ve 12:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mokiri nie este nie ale pocitam ze vela toho nebude kedze vsetko skoro dava skola sama vzdy... Rozdiel je pito¨ mi das vediet ze moj je v sukromnej.. Lgicky ti daju na konci roka......
Blan blan ak maju deti slovenske obcianstvo tak je to povinne.. Ja som pred rokom volala na ministerstvo kvoli tomu blbemu zakonu behodlam trapitdeti predmetmi ktore nie su v fr ako slovencina a ine a chdit na koncorocne skusky ako lnohe matky ktorevypovedaju aka je to zataz pre deti....
Na ministerstve mi picedal len jedno vratite sa tu niekedy zit? Odpived nie tak nato kaslite..
Ale inak je to povinne a trestane zakonom
kaslem na to ked teraz vysiel ten blby zakon dvojite obcuanstvo ktory je proti ustavny tak im kaslem na hlavu
10. čer 2010 ve 12:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
holky jak to máte vaše děti jsou jenom francouzi nebo i slováci / češi?
já se na to vyprdla a nevyřídila jsem mu to, přišlo mi to zbytečné, na co dva pasy...ale manžel mi to dodnes vyčítá....já furt jaksi nevidím žádnou výhodu mít dva pasy...
10. čer 2010 ve 12:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
@meleri za seba ja som musela moje deti nbemaju automaticky francuzske obcianstvo mozu poziadat az ked budu mat 12 rokov o neho takze neake mat musia...
za seba aj keby mali automaticky francuzske obc... Tak by mali aj slovenske neviem si predstavit opak..... Proste pre mna su slovaci ako.. Ja.. Ako aj s pravneho hladiska slovenske obciantvo dava vyhody a chrani ich tiez ak by nieco.. Clovek nikdy nevie...
Ale celkovo jedine co im mozem dat hned je aspon nase obcianstvo.....
10. čer 2010 ve 12:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
Erika, kvoli tomu Ficovmu zakonu o statnom obcianstve sa netrap, tym budu mat tvoje deti 12r., este sa to zmeni. Bola by skoda nemat dvojite (aj ked, ak sa ziska narodenim alebo sobasom, tak nikto nan siahnut nemoze), ale aj tvojmu pripadu by to mohlo byt dopriate. Na Slovensku kazda vlada vzdy vsetko pomeni... vsetko sa zliepa tak na tie 4 roky a potom sa uvidi...
10. čer 2010 ve 12:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
eriko,

jo vlastně tvůj muž je Egypťan, tak to chápu...právě to mi říkal i manžel, že člověk nikdy neví....
tak nevím je už na to pozdě volat na konzulát a vyřizovat pas?
10. čer 2010 ve 12:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mokiri vies co uz sa netrapim ja som zase volala kvoli tomu na ministerstvo vnutra minuly tyzden chcela som sa stazovat a prepojili ma na magistru tam nebudem spominat jej meno ona sama tvrdi ze je to zly zakon a protiustavny nemoze nikto nutit sa vzdat obcianstva ale ma trhliny ty to lusis nahlasit sama. . a oni nemaju ziadne paky ako to zistit takze uz som kludna moji budu mat dvojite neexistuje aby prisli o slovenske obcianstvo len kvoli blbosti niektorych.... Hnusaci
10. čer 2010 ve 12:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
@meleri mozes nikdynie je neskoro :wink:
10. čer 2010 ve 12:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
bud rada ze ta manzel tlaco do toho ja skor poznam opak francuzsky manzelia nechcu aby mali slovenske nedavno som kamoske pomahala po tajme urobit slovensky pas...
10. čer 2010 ve 12:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek