• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

24. listopadu 2016 
autor
eriko

tak to je smutné..přecejen by měl mít člověk na výběr...no nevím asi se do toho taky pustím, zavolám tam..

holky mějte se hezky, at vám přeje počasí!
10. čer 2010 ve 12:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mokiri, zijeme vo France od roku 1999, moji obaja synovia zacali navstevovat CP prave tu, momentalne sme uz trosku vacsi (5. college, 1. lycee), ale presli sme si toho dost, aj sme chodili na skusky na Slovensko...pekne poctivo zozaciatku, lebo sme nevedeli, ci tu budeme natrvalo...uf ,bola to riadna drina! popri tomto franc. systeme od rana do vecera...no ked som videla ako kazdu volnu chvilku museli venovat slovencine, vlastivede, neskor zemepisu, dejepisu, som sa rozhodla urobit razny koniec...vykaslali sme sa na to, zaklady maju vyborne a to, ze je to protizakonne ma vobec nestve, v skole sme ich odhlasili s tym, ze sme tu natrvalo, oni si to pekne zalozili, aby sa mohli ohanat pred inspektorom a je klud!
Je dobre, ked budes mat nejake ucebnice slovenciny podla ktorych pojdes, ako uz mozno vies, franc. pismo je trochu ine, ale s tym sa netrap, nech pisu tak, ako sa tu naucia a mne sa osvedcilo zacat so slovencinou az po CP, ked si decka utvrdili franc. gramatiku a potom tie rozdiely v abecede isli same od seba....ale musim poznamenat, ze my sme obaja slovaci, tak sme to mali mozno jednoduhsie!
Ak by ste potrebovali este nieco vediet o skole, kludne sa pytajte, obcas tu nakuknem:slight_smile:
Pozdravujem vsetky diskutujuce dievcata a drzte sa!
,
10. čer 2010 v 15:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojky,

rada bych se pridala do vasi debaty, pokud vam to nevadi .. :wink:
Jsem Ceska a ziju na severu Francie nedaleko Lille. je tu nekdo ze severu Francie ? Mam holcicku, ktera v kvetnu slavila dva roky.
Procitala jsem par poslednich stranek a vidim, ze mate stejna trapeni, stejne otazky a vubec hodne podobneho ...

Treba ohledne jazyka, mluvim na Emmicku cesky, ale nejsem dost dusledna a nekdy mi to "ujede" a prejdu na francouzstinu .. pak v tom nema mit mala zmatek ... ale nekdy si pak rikam, kdyz pak ve skolce zacne mluvit cesky, ze ji treba neco boli, ze ji nikdo nebude rozumet .. :unamused:

snazim se jezdit do cech alespon co 3 mesice, kde si s Emmcou uzivame rodiny . a ja si jezdim pokecat za kamoskama ... tady sice par mam, ale ty "prave" mi zustaly v Cechach, a i kdyz mailem a skypem jsme v kontaktu, neni nad poradny pokec u kaficka ... :wink:

Jinak si na zivot ve Francii nestezuju, jiste by se plno veci naslo, ale vsude je neco ... ale rodina mi nejvic chybi a jak pisete ta bezmoc, kdyz budou rodice potrebovat pomoc a ja nebudu "po ruce" .. mam z toho spatne zvedomi .. i kdyz muj bracha bydli kousek od nich a pomuze .. ale taky nemuze vse zastat ... a taky to, ze Emmicka nemuze byt se svou babickou a dedou casteji ... je to jejich prvni vnucka ..

jinak meleri : Emmca ma dvoji narodnost, automaticky francouzskou, protoze se narodila ve Francii a ja jsem si zazadala o ceskou .. no zatim je ji to sumapytlik .. :grinning: ale kdovi, treba se to nekdy bude hodit .. a pozde neni nikdy, muzes zazadata kdykoli ..

10. čer 2010 v 15:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
Rancuzkaf, vdaka, takze predsa niekto, kto uz ma s tym prakticku skusenost, a nie len teoreticku predstavu. Dobra rada nad zlato. Hadam to zvladneme, zatial sa zda, ze sa uberame spravnym smerom... Uvidime od toho septembra kolko toho nanho bude... ale dovtedy este bude mat urcite milion otazok s tym suvisiacich, ako ho poznam... Takze ideme na to... detsku zvedavost treba vyuzit.
10. čer 2010 v 18:33  • Odpověz  •  To se mi líbí
@daspa ahoj,ja byvam "kusok" od teba-v Reims :wink:

@rancuzkaf a ty si odkial?

Ja uz by som sa chcela aj s niekym stretnuuuuut,preco ste vsetky tak daleko? :sweat_smile:
10. čer 2010 v 18:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
evuliki : tak to je coby kamenem dohodil ... :grinning: :grinning: :grinning: ale porad bliz jak jih Francie ... :wink: tak az budete mit cestu na sever do Lille, urcite se ozvi .. :wink:
10. čer 2010 v 19:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
keď na ten ch´nord sa nikomu nechce :grinning:

Ľudia, akurát som kúpila lístky na TGV - v sobotu ráno prvý prázdninový deň o deviatej už bola len prvá trieda.. kua..mesiac pred odchodom. :sweat_smile: Našťastie sme v mojom stave a po tej ceste s druhou ani nepočítali, ale aj tak sila :stuck_out_tongue_closed_eyes:
10. čer 2010 v 19:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
Luci a to z Pariza pojdete s TGV?My sme malej slubili cestu vlakom,ale som pozerala ceny od nas len do Pariza a vyslo by nas to pomaly tolko,ako letenky na SVK :sweat_smile: Uz sa ti to krati,vsak?Aj pobyt na ostrove a najma prichod miminka :dizzy_face:
My mame buduci tyzden RDV v skolke,tak som zvedava,co nam povedia...
10. čer 2010 v 19:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
@evuliki jasné Paríž-Guingamp po prílete.. ako pôjdeme potom aj s maličkou do Paríža na konci augusta, to ešte netuším, ale tie pálky sú fakt nesktučné.. keď si vezme, že benzín do našej 206-ky stojí 32€ na 500km (plus nejaké opotrebenie, clo a tak), tak stále nám to vychádza cca polovičnú cenu z toho, čo dáme za lístky na TGV a to mám ešte JY 75% militaire zľavu. :sweat_smile:

No a na Slovensko si nás príde vyzdvihnúť, lebo nebudem mať nervy sa zase trepať s dvomi malými deťmi lietadlom, keď autom to budeme mať cca 15h (bez prestávok).
10. čer 2010 v 19:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
@bihan Jeeej,tak ty pojdes s oboma mrkvickami na SVK? A ako vydrzi Sara tak dlho v aute?Lebo my sme na SVK isli autom iba raz,no bol to veru zahul....Mala bola OK,lebo sme kupili do auta dvd prehravac,tak asi 4hodiny pozera rozpravky a potom zvysok iba spinkala....
Ale o mesiac ideme na juh,mame to skoro 1000km,uz teraz mam nervy z cesty,lebo ja neznasam tak dlho sediet na jednom mieste :stuck_out_tongue_closed_eyes:
10. čer 2010 ve 20:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tak zatiaľ plánujeme len cestu v noci.. inak si to neviem predstaviť :sweat_smile: ale na Slovensko s nimi pôjdem sama lietadlom.. to bude adrenalín :grinning: Našťastie u našich mám k dispozícii auto, ale aj tak to bude haluz - Bretónsko - Paríž - Viedeň.. zastávka u kamošky v BA a potom BB.
10. čer 2010 ve 20:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
Daspa, myslim, ze nic nepokazis, ked sa s malou rozpravas oboma jazykmi. Ta metoda jeden rodic-jeden jazyk aj tak, myslim si, nie je idealna v rodine, kde otec vela pracuje a dieta je hlavne s matkou. Vsak potom by v 3 rokoch islo do skolky z francuzstiny asi dost vykukane. Mne sa viac pozdava, ked je jazyk viazany na situacie a prostredie. Moja skusenost (aj ked je pravda, ze u nas sa nikdy ziadna materska dovolenka nekonala, od narodenia sme s malym priblizne rovnako, obaja narovnako kmitame medzi pracou a dietatom): Ja sa s malym rozpravam po slovensky, len ked sme sami doma. Ked je doma papa, hovorime vsetci traja len po francuzsky. Alebo vsetci len po slovensky, kedze papa miluje. Zalezi naozaj od situacie. Ja mu pred spanim citam knizky aj slovenske aj francuzske, co si maly vyberie. A potom sa o tom este chvilu rozpravame v jazyku, v ktorom bola knizka. S ocinom sam doma zasa iba po francuzsky. Vonku, hned ako vytiahneme paty z domu, tak len francuzstina. A dobre. Naucil sa krasne plynule aj po slovensky. Pri druhom dietati ideme na to rovnako.
11. čer 2010 v 07:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mokiri potesim ta ja to robim rovnako ako ty len vynimka je patrick.... S nim viac menej len po fr kvoli jeho problemu ale inak rovnako ako ty...... :wink:
11. čer 2010 v 09:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ja to s franinou u malej zatial neriesim :sweat_smile: Kedze sme vsetci slovaci a doma rozpravame iba po svk,tak jasne,ze u nej nateraz prevlada slovencina.Ale v skolke nema problem,strasne vela rozumie po fra,ale odpoveda najma v slovencine.Uz stihla deti v skolke naucit po slovensky skoro vsetky zvieratka a najnovsie ich chce naucit kolo mlynske :grinning:
11. čer 2010 v 09:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
11. čer 2010 v 09:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
11. čer 2010 v 09:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj kocky,
diskuze se pekne ozivuje :slight_smile: Jen tak dal, dobre se to cte :slight_smile:
Ja ted co pracuju, uz nemam tolik casu, ale rada sem tam nakouknu!

S Leou prozatim cteni a psani neresim, je na to jeste mala, planovala jsem ze ji to zacnu ucit, az v dobe kdy bude ovladat zaklady cteni a psani ve Fr. Takze se mi potvrdilo, co tady pisete.
S reci jsme na tom moc dobre, se mnou stale komunikuje jen v cestine a s ostatnimi francouzsky, takze jsem spokojena.

Luci, tobe se uz to krati, co? A kdy udelame nejaky bretansky srazik? :grinning:
11. čer 2010 v 10:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Bihan,

tak at to dobře zvládnete dojet i s dvěma dětma tu cestu! Jaké je vlastně druhé těhotenství? je pravda že podruhé se to snáší líp?

Lucijo,

to je fajn že píšeš, i když nemáš moc čas. jo dívala jsem se na fotky, Lea je fakt kočka! a jak vyrostla!
Evuliki
to máte super že jste oba slováci, myslím že určitě nebudete mít problém se slovenštinou..

holky já jsem ted trochu smutná, malý ze dne na den se začal jakoby stranit manžela...dříve ho uspával skoro pořád jen on, mě k tomu Sam nechtěl..ale ted pláče když s ním manžel je a vůbec, nechce ho ani objímat...manžel je z toho smutný..tak nevím zažili jste něco takového...
11. čer 2010 ve 12:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erika, ty si v tom taka zbehla, ja ani neviem ako je to s tym obcianstvom, tak keby si mi to mohla v skratke napisat...Mala ma francuzsky pas ale je zapisana aj v mojom pase. ma aj slovensky rodny list, teda vlastne ani neviem co to znamena, ak je zapisan v nejakej specialnej matrike robi ju to slovenkou ci nie? Mozem pre nu poziadat o slovensky pas ak tak za akych okolnosti?Teraz uz aj normalne lutujem ze nenosi moje meno a ani ja ze som si nenechala moje meno. A ako to ze tvoje deti maju slovenske obciansto? ci len pato? no uz utekam k tomu zubarovi tak caute
11. čer 2010 ve 14:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
@evuliki ved urob vyletik do tlse, male si pokecaju :grinning:
11. čer 2010 ve 14:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
blan blan.. Upokoj sa maju pravo tvoje deti na dvojite.... Tym ze nadobudli obcianstvo narodenim to je vynimka v tom blbom novom zakone...
To ze mas slovensky rodny list je dobre ale nedava to automaticky obcianstvo az ked das zapisat do pasu alebo vlastny pas.... S stava obcanom.... :wink:

Moje nemaju lebo sme obaja cudzinci.... Aj ked sa tu narodili obaja...
11. čer 2010 ve 14:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erikasadek ty si zo Chatou , pozeram. moj directeur de recherche kandidoval minuly rok na post maire. Jean-Jacques Rassial :slight_smile: profesor 3 univerzit :grinning: urcite to je krasne mesto, to Chatou... :dizzy_face:
11. čer 2010 ve 14:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zajaciq ahoj pekne je tu je tu klud je to zelene rezidetncne mesto na seine... Ja som tu spokojna po odchode s centra pariza oaza pokoja ver.
Ako sa ti dari???
11. čer 2010 v 15:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
@evuliki, my sme v regione Rhone-Alpes na vychode France, blizko svajciarska (10 km od Zenevy).....je tu strasne vela slovakov a cechov, tu by si sa mala s kym stretnut, neprestahujete sa?:slight_smile:....aj prace pre informatikov a fyzikov je tu dost, kedze v Zeneve sidli europske centrum pre jadrovy vyskum CERN, keby nahodou ste mali zaujem :wink:
11. čer 2010 v 15:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahojky,

bihan: no jo, to jen ja jsem tak blba a nasla si chlapa na severu .. misto, abych se ted opalovala nekde na jihu .. :grinning: :grinning: :grinning:
tyyyyyy jo a ty jsi cestovatelka ... a coby tehule a pak s dvema detmi .. to jsi dobra ...
my jsme posledne jeli autem na vanoce .. no asi 15 hodin vcetne prestavek, jsem z Olomouce .. jeli jsme pres noc a Emmca nastesti skoro celou cestu prospala .. takze super .. ale ja ty nocni jizdy nemam rada, mam strach, ze manza za volantem usne, tak porad brebentim a brebetnim, no musi ho z toho bolet hlava .. :grinning: a taky ridim, ale celkem to dela takove 3 hodky, takze to vetsinou skoro cele odridi vzdy on ..

mokiri : diky .. :dizzy_face: jsi me uklidnila ... ja mela strach, ze ji popletu uplne hlavicku, kdyz na ni chvilku po cesky chvilku po francouzsky .. ale jak rikas, ja se bojim, ze pak ve skolce bude chtit rict neco duleziteho a csky ji tam nikdo nebude rozumet, samozrejme .. leda ze bych dala soukrome hodiny cestiny ucitelkam .. :sunglasses: ale snazim se na ni ted mluvit kdyz jsme samy jen cesky ... problem je, ze nektere slovni obraty uz ma proste zafixovane ve francouzstine, takze i kdyz na ni mluvim cesky, tak odpovi francouzsky no a jine rika jenom v cestine ... ale rozumi podle me obojimu ..

meleri : to se muze stat .. je mozne, ze maly mu tak naznacuje, ze by chtel, aby s nim byl vic .. neznam presne vasi situaci, jestli manzel hodne pracuje ... urcite se to brzy spravi ... bude to jen prechodne obdobi ...
11. čer 2010 ve 23:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
my ted mame problemy s emmiccinym usinanim ... chodi spat cim dal pozdeji ... kdyz ji dam do postylky okolo pul devate, tak breci a ze nechce, parkrat jsem ji nechala brecet, ale nemam na to nervy a po dvaceti minutach ji vysvobozuji z postylky ... ... odpadne pak vetsinou az kolem jedenacte .. :unamused: a to uz pak padam unavou i ja ... :grinning:
budu asi muset zkratit jeji odpoledni siestku ...

tak ja jdu odpadnout ... krasnou dobrou noc vsem
11. čer 2010 ve 23:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
@daspa my sme poobednu siestu zrusili uplne,mala vstava okolo 7h rano a vecer o 19h je uz tuha :grinning: Aspon potom mame s MM vecer jeden pre druheho :sunglasses:
12. čer 2010 ve 12:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
daspo,

my s tím máme problém taky...dřív chodil spát kolem 6 30 pak jsem měla čas na domácnost atd...ted chodí spát nejdříve v osm...ale byly doby kdy usínal v 10! přišlo to ze dne na den...zkrátila jsem odpolední siestu, spí jen hodinku a od té doby je to lepší, usíná tedy kolem osmi....zkus to fakt zkrátit....
jinak jo manžel pracuje hodně, prakticky se nevídáme celý den...o víkendu se to snaží vynahradit..

rancuzkof

já jsem z Rhone alpes ale tady žádný čech není jen v Lyonu je velká komunita ale nechce se mi tam kvůli tomu jezdit, je to pro nás pořád daleko...a vidím že ty píšeš že jsi od Genevy to je taky velmi daleko, no škoda! :slight_smile:
12. čer 2010 ve 12:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
Co sa tyka dlhych ciest autom, podelim sa o jednu blbosticku, ktora sa mi osvedcila. Dva roky dozadu som kupila synovi dve veci, ktore by som normalne a pri zmysloch urcite nekupila (ale bolo mi to prave na cestovanie odporucene znamymi a dodnes som im za to vdacna, funguje to nad moje ocakavania). Teda : "le ressort magique" a "la chenille folle". Nas chlapec sa s tym dokaze v aute zabavit cele hodiny, kedze to stale meni tvar a nikdy to nie je dvakrat rovnake. Tu spiralu si prehadzuje, vytvara rozne utvary, potom si ju zasa da na ucho a telefonujeme spolu, narozprava vsetko mozne, dobre sa bavi. A husenicu (nie je to ziadny ftalatovy lepivy cinsky smejd, je "fabriqué en France" z "Fnac Eveil et Jeux ", obidve veci su odtial), natahuje si ju aj vyse meter, kruti, "posiela faxom" cez ten telefon zo spiraly... a vsetko mozne... Tieto dve hracky mame vyhradne v aute, nikdy ich neberieme domov (takze ich nema okukane).

Inak aj ta lizanka do pusy nie je zla, ked je cesta dlha a dieta neobsedi, ale to naozaj skor do lietadla, kde sa da potom umyt, lebo nas maly byva z toho dost polepeny. (Na prestavky na odpocivadlach sa mi dobre osvedcil aj bublifuk, donuti ho to pobehat si, poskakat, vyblaznit sa... ale po nom ho tiez treba umyt, ked robi bubliny on...)
12. čer 2010 ve 13:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
mokiri fnac je moje najoblubenejsi obchod s hrackami vsetko super kvalita a pedaogicke... uz roky super som rada ze mame rovnaky vkus na obchod...

Meleri moje tiez maliobdibie ze nechceli ostat s otcom proste nie po par mesiacoch preslo najprv na mne nalepeni a teraz sa skor tahaju za otcom su yo take etapy.. netrap.sa to prejde....
12. čer 2010 ve 14:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek