• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

7. března 2017 
@erikasadek, jasne, dam vediet do tych nasich receptov, ked to vykuzlim... (Vsak to, ze u teba hadam uz uplne vsetko robi ta domaca pekaren... hodila som vam tam ockom, ked uz na mna prisla tato "diagnoza"... tam to zije. My vsak pecieme minimalne. Ak to nevari zeleninu, nedusi maska, nevypraza rybky na masle, nemiesa salaty, tak to by sa u nas neuzivilo...)
28. zář 2010 v 17:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gijar prepac no zmylila som s aja viem ze mas chlapceka M :grinning:

no tie hlieny , ak strieknes na bok a zapchas jednu dierkua potom uvolnis tak ver mi ze same hlieny vystreknu.. :wink:
lepsei ako odsavacka; :wink:

ale to uz ty vies , homeo pokracuj stale... neprestavaj.. :wink:
28. zář 2010 v 18:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj devcata,
uz jsme zpatky z dovoleny a ja zase v praci :rolling_eyes:
Strasne to uteklo, jako vzdy, urcite to znate....

Dovezla jsem si spoustu jidla, casopisu, knih a nove koleckove brusle - skoda, ze je tu tak hnusne... I v byte je hrozna kosa, topeni zapnuli teprve vcera a jeste je poradne neohralo :confounded: Co u vas?
29. zář 2010 v 09:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
Vitaj naspat, @rubi, tak zasa v praci... Ako bolo? Pocasie vam vyslo? Cesta sa dala? Co ti tatka dobre navaril?

@erikasadek, aka je tam situacia u vas? (Dusno kvoli tomu plan prévoyant une série d'attaques terroristes alebo to len novinari prehanaju? Vsak su toho plne noviny...)
29. zář 2010 v 11:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj Mokiri, pocasi jsme meli krasne (25stupnu), az v sobotu se zatahlo a v nedeli jsme jeli domu.
Tatka taky udelal nejakou dobrotu, ale mel moc prace, takze doma nam vyvarovala cely tyden babi (bydli spolecne v baraku)... a to jsme si pochutnali :dizzy_face:

Taky je u vas takova zima?

Slysela jsem, ze vcera vyklidili na 2 hodky Eiffelovku, kvuli telefonatu, ze je tam bomba... :unamused:
29. zář 2010 v 11:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
@rubi, aj u nas, ale uz sa ine ani ocakavat neda, zajtra je tu oficialny kalendarovy prichod jesene, tento rok nebolo v Europe ani poriadne leto....

Ale rozveselim vam den - moj syn vcera priniesol zo skolskej kniznice knizku o "vyrobe babatiek" (sam si vybral) - dala som ukazky do mojho albumu, lebo tie obrazky a texty stoja za zmienku... Mali sme temu na cely vecer, lebo doteraz si myslel, ze ked chce ist babo z maminho brucha von, musi doktor urobit rez a babo vybrat (a zaujimal sa aj o ine detaily, o ktorych doteraz nebola rec... kto kukne na obrazky, pochopi). Od vcera ma vo vsetkom jasnejsie... oh la-la, francuzska literatura pre najmensich...
29. zář 2010 ve 12:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jezis, Mokiri, tak je husty :confused: :grinning: Ja jsem znala pro deti, jen Krtecka, kde to vyvetluji dost obsirne a detsky... uzivat termin "penis" a "vagin" pro 5ti lety dite se mi zda prehnany a obrazek s tlacici maminkou na porodnim stole by myslim prekvapil i na zakladni skole :sweat_smile: Asi fakt starnu...
29. zář 2010 v 17:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ta pohadka o delani deti se jmenuje Krtecek a maminka, jestli se nepletu
29. zář 2010 v 17:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mokiri ahoj , no poviem Ti to takto ja to tu necitim, aa ni moj muz a to denne berieme RER A;; a pracuje na champs ellyse, viac citam v telke a novinach ako v skutocnosti sa veci deju.. :grinning:

nahodou ja mam rada ich detske knihy na vsetko na kazdu situaciu najdes neaku decku litaraturu ako s aveci maju a danemu veku. :wink:
29. zář 2010 v 19:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mokiri ahoj , no poviem Ti to takto ja to tu necitim, aa ni moj muz a to denne berieme RER A;; a pracuje na champs ellyse, viac citam v telke a novinach ako v skutocnosti sa veci deju.. :grinning:

nahodou ja mam rada ich detske knihy na vsetko na kazdu situaciu najdes neaku decku litaraturu ako s aveci maju a danemu veku. :wink:
29. zář 2010 v 19:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
@rubi, kde je uz krtecek... dnesne deti uz neopinkas... Teda, my sme dost otvoreni (nas maly uz kresli spermie a vajicka najmenej rok), ale ta strana 13 s tym textom... vsak tam je nielen presny popis, co kde vopchat, ale este aj popis orgazmu...
29. zář 2010 ve 21:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mokiri to je super literatúra :grinning: Krtko a maminka bola ukážka pre Sáru, toto sa mi zdá super pre väčšie deti :slight_smile:
Sáre stačilo vysvetliť, že mi Malina vyšla z bruška, že mi ju vybrali.. zatiaľ sa nepýtala, ako sa tam dostala :grinning:
29. zář 2010 ve 21:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
@bihan, o 2 roky ti to prinesie zo skolskej kniznice... "Byt pripraveny! Vzdy pripraveny!"
29. zář 2010 ve 21:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
To mas teda holcicku s pokrocilym myslenim, Bihan :grinning:
30. zář 2010 v 10:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jezisikriste Mokiri :grinning: az teraz som si pozrela tu knizku, ved take sme nemali ani v 7.triede na ZS!!! Pamatate si na speci knizocky, ktore sa citali s takymi cervenymi priehladnymi plastovymi pomockami, aby sa zobrazil ten text v knizke???
Ten diel Krtek a maminka je pritom tak krasny a detsky nevinny.
Kam sa tak ponahlaju? Potom sa mozem divit, ze mam uspavat 15-rocne zaby na interupciu. Btw, viete, ze tu gyndos ani nema tu povinnost upovedomit rodicov mladistvej? Staci papier od niekoho starsieho ako 18 r akoze suhlas s vykonom, casto to je prave jej frajer.

Ako sa mate inak? My sme boli s Alexom tak fajne nachcipani, teda este sme, ale uz sa to lepsi. Alex celkom rad chodi do skolky, minule tam piekli zemlicky a doniesol nam domov svoj vytvor, tak sme ju slavnostne jedli.
Svokru uz mame doma 2 dni, nic jej nezistili, len vysadili vsetky lieky. zatial sa drzi. V nedelu zase idem do Prahy, tentokrat az do piatku polnoci, tak to tu doma snad vsetci vydrzia.
1. říj 2010 v 09:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
Aj ja som kukla na tu knizku, no a naozaj si nemyslim ze 5rocne deti potrebuju toto vediet.Sulasim s tini, neviem kam sa ponahlaju. Este tam zabudni napisat ako sa to robi ked papa a mama dalsie babo nechcu.to by sa im potom v 15stke asi viac hodilo :stuck_out_tongue_closed_eyes:
1. říj 2010 v 10:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Mokiri,

tak to je husté ta k niha, to je jak z červené knihovny čoveče! :sweat_smile:

rubi
vítej zpátky! brusle jsou super! jestli tam nemáte nějaký sportovní klub jako hala kde bys mohla bruslit a chodit na kurzy to je super..jinak je fakt že už začíná být zima a to je na brusle blbé....
a jak bylo? je už v česku zima? mě to čeká příští týden, ale letím přes polsko praze se vyhnu..
2. říj 2010 ve 12:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj Meleri,
tak kdyz nebude prset muzu jeste nejakou dobu jezdit, ale pak si budu muset pockat na jaro :slight_smile:
My jsme meli krasne, celou dobu bylo 25 a slunicko, az vikend, kdy jsme odjizdeli se zatahlo, ale mam pocit, ze jsme meli stesti na posledni pekny tyden... Ted snad hlasi slunicko az na konec rijna. No uvidis, treba budes mit taky stesti :wink:
Letis domu sama nebo s malym a manzelem? Na kolik dni?
2. říj 2010 v 17:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
rubi
tak to si užij, určitě ještě budou pěkné dni! brusle fakt jsou super věc....
jej tak to je pěkné že ti vyšlo počasí, tak to je pak výhra, já zažila doby kdy jsme tam byli třeba 2 týdny a skoro dva týdny pršelo..:( jo je to v dupě, mamka mi říkala at se psychicky připravím na kosu, déšt a spol..no mi je to koneckonců jedno když tam jedu sama ale malý bude dělat problémy....
ne sama s malým, manžel musí pracovat jojojo, na pár týdnů..:slight_smile: naposledy páč pak už mám strach kvůli těh.
2. říj 2010 v 19:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
Baby, to co je to za hroza ta knizka???? Pre patrocne decko? To nie su normalni? Na obrazku sexuju este aj macky :stuck_out_tongue_closed_eyes: a matka, ktora ma orgazmus, to je fakt prehnane...

No inac, ako sa mate? Ja v pondelok idem na sono, tak sa tesim, mala mi dava dost zabrat, v praci skolim moju nastupkynu, tak som dost unavena... vcera sme doniesli od kamaratov postielku, takze izbicka uz vyzera ako ma... a dost mi je to divne, lebo si malu este v tej postielne neviem predstavit...

inac ste tu mali minule kuchynske okienko, tak sa tiez pridam, lebo som minuly vikend robila lekvar (prvykrat v zivote a podaril sa) z bananov, hrusiek a cokolady... a chuti to skoro ako nutela, na palacinky mnamkove...

tak zatial tot vsio odo mna, drzte sa...
4. říj 2010 ve 21:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tak, a mame prvy mesiac skoly za sebou. Citame, piseme, po francuzsky aj po slovensky, zlate to je... Uplne zbytocne boli moje niekdajsie obavy z toho, ze ako a kedy so slovenskym citanim a pisanim. Staci si v stredu po vytvarnej a kniznici urobit chvilku a trosku sa povenovat aj slabikaru a pracovnym zositom, co sme zohnali zo Slovenska. Je to cele krasne ilustrovane, maly sa vzdy tesi, ked pokroci aj v tomto...

Chystam sa na par dni pracovne do Pariza, znepokojuje ma le niveau rouge du plan antiterroriste "Vigipirate", ale takych uz bolo... Zrovna do 7eme arrondissement idem, do kelu, nech ten Morin nestrasi... ( @erikasadek zijes?)

Knizku sexualnej vychovy pre predskolsky vek zatial neries, @petafr, ty mas male este v bezpeci pred nastrahami skolskych kniznic... este mas cas... Vsak hod tu svoju bananovo-hruskovu nutelu do toho nasho receptara, potesime sa: http://www.modrykonik.sk/forum/tema/francie-recepty/

@meleri, tvoj maly sa uz informuje, co sa to tam skryva dnu? Ako sa mate?

Tak kolko uz mas najazdene, @rubi? Psikovia stihaju za tebou?

Utekam pracovat, majte pekny den vsetky, aj tie, co som nespomenula, ale su tu a sleduju...
5. říj 2010 v 10:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
mokiri
já furt nechápu že tvůj syn má teprve pět let a už jako chodí na základku? nebo je to ještě jako školka? a to už se učí číst jako u nás v čr v šesti letech?

přeju ti at zvládneš služební cestu bez problémů a bez stresů...

jinak dneska jsme byli u dr a čekáme chlapečka, no manžel je trochu zklamaný chtěl Emilku, ale já jsem štastná, přiznám se že jsem chlapečka zase chtěla..jo malý to tak nějak v rámci možností chápe že bude bébé a že je v břichu, dokonce i ukáže, ale jinak ho to moc nezajímá, možná až jak bude břicho velké...

ta kniha je fakt trochu drsná přecejenom, ale co už....:slight_smile:
5. říj 2010 v 16:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
Super napad s temou s receptami... tie skvarkovniky si asi cez vikend urobim, mnam, dufam, tie Rillons maju taku chut ako tie nase? ja som navyse zvyknuta na domace...

No dieta mam v bezpeci pred nastrahami skolskej kniznice, ale co to bude o par rokov :grinning: :grinning: :grinning:
5. říj 2010 ve 20:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mokiri Děti zvládají všechno mnohem jednodušeji než by koho mohlo napadnout. Já jsem s rodiči v 6 letech se na rok odstěhovala do Francie a hned 2. týden po příjeztu mě šupli do CP, ve škole francouzština a doma čeština , netrvalo dlouho a francouzskz jsem plyně mluvila, jsem dost společenský člověk a tak bylo nemyslitelné abych se nebavila s francouzskými dětmi. Jsem ráda že čtu něčí podobné zkušenosti :slight_smile:
5. říj 2010 ve 21:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mokiri ahoj, zijem neboj len lietam vsade;. :slight_smile:
prid na kavu ked uz budes tu.. :slight_smile:

ale nie neboj , ja osobne nevidim rozdiel dnes alebo pred mesiacmi co s as abezpecnosti tyka;. :wink:
neboj...

ahoj....
@meleri :slight_smile: no , tu deti idu od 5 roku teda ak maju skoro 6.. :wink:
pato bude mat 6 rokov 29 novembra.. :slight_smile: a je tiez v Cp co je nas prvy rocnik.. :wink:

no ja sa musim zastat mokiri baby ale fakt je tu uz 3 rocne decko mi vysvetlilo ako na svet prislo jej bracek.. :grinning:

treba zabudnut na nasu generaciu kde nam vel av :grinning: ci bolo vysvetlenych neskoro.. teda pre nas normal ale terajsia generacia deti je zavalena tolkymi info ze proste sa pytaju , a treba im to neako vysvetlit.. :wink:

mokiri som rada ze sa Vam dari aj so slovencinou ja nemozem zatial.. :frowning2: ale nevadi s joshom budem.. :wink:
patovy ide super matematika 1+2+1+1=.... a podobne, franina tiez a pisanie kedze v skolke uz davno mali za sebou tak teraz pisane, a v pohode som na neho hrda aj ucitelka je prekvapena, len stal etreba byt pri nom ale inak v pohode vzdy ma napisane TB+ alebo TB;; :dizzy_face:
5. říj 2010 ve 21:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
čafte kočky, akosi nemám čas na net a maximálne si to užívam. Kamoška ma zatiahla min. do polovice svojich aktivít, takže v pondelok hernička, v utorok cvičenie, v stredu škôlkárik, vo štvrtok zase hernička a víkendy máme rodinné.. a ak sa chcem ešte s niekým stretnúť, tak si to musím písať do diára :grinning:

No a mne osobne sa tá knižka veľmi páči, nemyslím si, že by tam toho bolo veľa, 5 ročné dieťa chápe veľa vecí a chcem byť k svojim deťom otvorená.. aby mi potom Tini nemusela uspávať 15-ročnú Sáru na IVF :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Akurát sa chystám na nákup zásoby knižiek pre Sáru, aby ich MM mohol doniesť do Francúzska, lebo sa začína zaujímať o písmenká a keď čítame večer knižku, tak ona (akože) číta a prechádza prstom po riadkoch :grinning:
6. říj 2010 ve 14:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
Pre @meleri:

Vo Francuzsku mozu dat rodicia svoje deti do PS (petite section) materskej skoly 4 mesiace pred ich 3. narodeninami, pod podmienkou, ze nemaju plienku a vedia sa najest samostatne. Niektore skolky maju aj TPS (toute petite section) pre najmensie deti.

Takze dieta chodi 3 roky do materskej skoly:
1. rocnik: PS (petite section)
2. rocnik: MS (moyenne section)
3. rocnik: GS (grande section)

Potom ide na zakladnu skolu do CP (première classe de l'école élémentaire française, le cours préparatoire). Cize, ked zacalo skolku a nemalo este 3 roky, nastupuje aj na zakladnu skolu este pred 6. rokom.

Figel je v tom, ze materska skola povinna nie je, ale je velmi uzitocna, lebo uz tam sa deti ucia pisat a citat, prakticky od tych 3 rokov v PS. Potom, ked dieta nastupi do CP na zakladnu skolu, uz sa nevenuju abecede, jednotlivym pismenkam, ale hned spajaju slova do viet. Su rozne metody, ako ucit v CP citanie (oficialne schvalene ministerstvom skolstva), kazda zakladna skola si voli svoj « album » (cize slabikar), napr. moj syn ide podla tej najrychlejsej metody. (Nastastie, v triede nemaju ziadne dieta, co by nebolo chodilo 3 roky do skolky, inak neviem, ako by to stihalo.)

Ty si, myslim, kedysi spominala, ze svojho syna nedas hned do skolky, az neskor. Ak si tak rozhodnuta, tak sa kukni na program materskej skoly a venuj sa mu od 2 rokov sama, aby mu to nechybalo. (napr. v skolke, kde chodil moj syn, nemali absolutne ziadne hracky, ale normalny rozvrh, predmety a studijny program, ten ako aj v inych skolkach).

Napr. tieto knizky (s tymi mam ja vybornu skusenost, mame ich vsetky):

130 questions pour s´amuser tout l´été (PS/MS, MS/GS, GS/CP)
Questions pour réviser (PS, MS, GS)
Quitte a réviser ... autant s´amuser ! (PS/MS, MS/GS, GS/CP, ...)
Les incollables (PS, MS, GS, CP, ...)

Program uciva materskej skoly v knizockach pre rodicov a ich deti:
http://www.amazon.fr/Questions-pour-samuser-tout-l%C3%A9t%C3%A9/dp/2842039335

Pred nastupom do materskej skoly alebo TPS:
Mon imagerie en questions réponses 2-3 ans
http://www.amazon.fr/Mon-imagerie-questions-r%C3%A9ponses-2-3/dp/2809600449/ref=pd_cp_b_3_img
alebo
Tout le programme Toute Petite Section 2/3 ans
http://www.amazon.fr/Tout-programme-Toute-Petite-Section/dp/221893471X/ref=pd_sim_b_1

Urcite z toho vacsinu veci vies, ale mozno to pomoze aj inym mamam (hlavne tym, co su rozhodnute nedat hned dieta do materskej skoly, ak su doma a nepracuju, resp. su na materskej s druhym babom atd... ). Podla mna, 3-rocne dieta jednoznacne patri do skolky.

Tak dvaja synovia, Meleri! (Ťuj-ťuj-tuj, nech to ide vsetko, ako ma...).

6. říj 2010 v 15:16  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erikasadek, dakujem, tentoraz budem mat bohaty program, ale medzi oktobrom a majom tam budem chodit castejsie (stopnem to, az ked otehotniem), niekedy sa isto dohodneme.

Inak, predstav si, ze som musela nabehnut do skoly, syn prisiel domov s rozbitou hlavou. Maju tam chlapca, co cez prestavky prejavuje spoluziakom svoje kamaratstvo zvlastnym sposobom – vsetky deti stale objima, stiska, oblapa, nahana a chyta, aby im mohol prejavit, ako ich ma rad... lenze deti pri tom padaju... a moj rovno na obrubnik chodnika na skolskom dvore... Sup, dotycny chlapec je uz po vcerajsku, predpokladam, u psychologa...

Vy mate aj TB+? My mame najlepsie TB, ale potom existuje este aj PT (parfait), ale vraj az v poslednom trimestri to budu davat detom. Nech sa vam teda dari...
6. říj 2010 v 15:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mokiri plny suhlas co si pisala ... skolka nie je povinna, ale treba, pretoz eprva trieda bude strasny zabijak pre take dieta co nebolo..
mas pravdu zabudni na slovenske skolky.... :wink:
tu je skola uz od zaciatku ako pripravka pre skolu :wink: skoro ziadne hranie, ted aminimalne, hlavne rano vyucne a poobed euz je to volnejsie;. :wink:

no tak to budem len rada.... :slight_smile: ak sa niekedy strerneme preco nie;. :wink:
chces otehotniet blahozelam..; len tak dalej.. :slight_smile:

neuveris ale aj moj syn si rozbil hlavu v piatok!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! pozri foto , musela som letiet na pohpotovost... 2 cm otvorena ran 4 stehy...

len moj si to urobil v nemocke .. neststne...
ty si musela mat poriadne nervy ked s ato stalo.. :unamused: :frowning2:

inak musim s apochvalit uz mesiac soferujem a takto uz parkujem pekne v plnom rannom strese... :dizzy_face:
typicke parizke ja viem ale som na seba hrda;.....
tak a chcel aosm s apochvalit :grinning:
6. říj 2010 v 15:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
@bihan ahoj uzivaj si ako sa len da.. dufam ze ste zdravucki a dari sa celej rodinke;. :slight_smile:
6. říj 2010 v 15:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
mokiri,
děkuju ti za podrobný popis...teda padla mi čelist.

nezlob se na mě je to jen můj názor, zřejmě dost zastaralý, ale přijde mi to drsné jako přijde mi to aaaaž moc!! :confused: :sweat_smile: já to teda beru podle sebe, my jsme měli do 6 let veget, nic jsme se neučili, blbli jsme venku s kamarády (to už ted nejde) nebo jsem byla s babičkou, která mě max. učila biblické příběhy, atd, a nemyslím si že by mi to nějak pak chybělo..
já ho teda nechci nic učit, myslela jsem že školka je na hraní max. barvičky, písničky, zpívání a ne aby už z nich byli studenti. to je drsné.

ne chtěla jsem ho dát od 4 let, ale je velmi společenský tak bychom to chtěli zkusit od 3 let na dopoledne...

ale ted mě fakt děsíš s tím programem atd...

jejda snad to nebudeš brát špatně, já to myslím prostě tak že mám k tomu jiný přístup jiný názor ale samozřejmě beru že tobě se to tak líbí a že je tvůj syn určitě takto štastný..
7. říj 2010 v 11:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek