• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

24. listopadu 2016 
@erikasadek Áno, francúzski žiaci majú na matematiku kvalitné knižky. My máme túto.
@gijar Osobne poznám niekoľko francúzskych učiteľov angličtiny a sťažujú sa, že im anglicky hovoriaci berú prácu, každá dobrá škola chce len Anglais Natif, resp. od narodenia bilingválneho Francúza. Kladiem si otázku, čo to môžu byť za školy, kde zoberú na toto miesto Slováka.
2. lis 2010 v 09:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mokiri boli to normalne statne skoly,pracovala som pre Inspection Academique a s mojim zivotopisom a skusenostami (VS odbor ucitelstvo AJ, zila som v USA aj v UK, prax ako ucitelka cca 2 roky na SS plus jazykovka,vratane prekladov) si myslim,ze moj level vysostne prekracoval uroven vyucby AJ na zakladnych skolach,podotykam ZS, kde sa ucia zvieratka, zakladna "gramatika", pocuvaju pesnicky a pod. Dovolim si tvrdit, ze pre mna ta praca bola jeden velky shit,nakolko kvalifikaciu a skusenosti mam na uplne inej urovni :wink: a okrem mna tam pracovali aj native speakeri z UK, Nemci a bohuzial aj frantici,co bola teda obrovska katastrofa a aj keby tam isiel ucit Slovak,ktory zil rok v USA (UK) a nemal absolutne ziadnu kvalifikaciu ani skolu, zvladol by to sto x lepsie ako ti francuzski pseudoucitelia, ktory "this" vyslovia ako "zis" a dalsie bonusy a okolo spravneho pouzivania gramatiky a plynulosti ani nesli :wink:
takze neboli to skoly,ktore ma "zobrali" ale Inspecteur academique,ktory so mnou robil pohovor, vratane 2 native speakerov,takze prosim nepodcenovat :wink: teda mna, fra skolstvo podcenit snad uz ani nejde :grinning:
2. lis 2010 v 11:11  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
ono se to i říká že francouzi moc angličtinu nemusí, z historie asi všichni víte proč :sweat_smile: tak si myslím že celkově plynně anglicky mluvících francouzů moc není....
já co mám zkušenosti tak angličtinu jsou spíš němci nebo holanďani nebo švédi a dáni, kteří ani angl. filmy nedabujou, jen dávají titulky...prostě v některých zemích je určitě kladnější vztah k angličtině, např i u nás jak se mi zdá. tady to lidi moc nemusí, co si všímám, tak umějí většinou mizerně španělsky nebo německy, jestli vůbec, protože tady na vesnici tak max tou jejich fr. hatmatilkou, myslím patois či jak se to píše... :sweat_smile:
2. lis 2010 v 11:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
@meleri ano,to je pravda. potom sa nemozu ale cudovat,ze miesto davaju plynulo hovoriacim ucitelom z inych krajin (vratane Slovenska mokiri,aj ked viem,ze som mala obrovske stastie,bo na vacsine miestach sedia franc.zadubenci,ktori ta zavrhnu hned ako vidia narodnost,bez toho,aby vyskusali,ci sa nahodou aspon nepriblizujes svojimi vedomostami native speakerovi :wink: )....ale tu neslo iba o AJ. Mala som tu cest vidiet hodinu zemepisu ci dejepisu, ako aj sa stretnut so stredoskolakmi,ktori mi hovorili,co a ako sa ucia,lebo sme to mali ako temu v ramci english conversation,kedze ma to zaujimalo. Mam kamaratku Cesku s franc.manzelom a 2 detmi a slabu uroven skolstva mi v porovnani s CR potvrdila a to ma decka na sukromnej...a podobne. Ale to je jedno, ja mam taky pohlad a ten, kto ma iny za pravdu neda. Napriek tomu ja davam za pravdu tym,co hovoria,ze napr.matiku a prirodne vedy maju asi na lepsej urovni ako my...no s humanitnymi vedami je to proste naopak. Lenze pre mna je vzdelany clovek ten,co ma aj nejaky vseobecny prehlad a rozprava inak ako francuzsky a to by sme takych frantikov nasli vcelmi malo,bohuzial a preto tu moje dieta na SS chodit nebude,ako Erika napisala-netreba tu byvat ak nie sme spokojni,takze tym sa mienim riadit :slight_smile:
2. lis 2010 v 11:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@gijar já si myslím že jak české tak francouzské děcka jak vyrostou a začnou pracovat, tak toho stejně spoustu zapomenou....důležité je, podle mě, že do té školy chodili, že je tam něco motivovalo, a že je něco oslovilo....a třeba se pak v životě k něčemu budou vracet, a něco naopak zase vypustí z hlavy.....myslím že nejdůležitější je jestli budou štastné, i kdyby nevěděli přesně kde je ta nebo jaká země, nebo anglicky nemluvili, stejně - když k té angličtině budou mít vztah tak se ji učit budou, bude je to zajímat, třeba se i do anglie podívají..
mě spíš tady štve, což jsem už hodněkrát psala, že je tu škola tak příšerně dlouhá...

a taky, že do školky se nedá chodit třeba párkrát za týden, jestli to tak chápu?
2. lis 2010 v 11:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
@meleri to je pravda, len ja osobne mam asi profesionalnu deformaciu alebo co a proste nedokazem prekusnut,ze moje dieta by nevedelo pre nas zakladne veci a k tym jazykom-na to mam trosku iny nazor...jazyky v momentalnej dobe su jedna z najdolezitejsich veci,co sa tyka vedomosti. podla mna sa v buducnosti bude zit ludom cim dalej tym tazsie bez toho,aby ovladali jazyky a jednoznacne vidim,ze tu ta uroven je hovadsky slaba,preto nedokazem stravit,ze by maly nevedel plynulo po anglicky...a to by som dlho musela tu hladat taku skolu,kde by ho to naucili...ja mu mozem pomahat aj zo zaciatku ucit,ale ked budem chodit do prace a mat dalsie dieta,urcite sa mu nemozem venovat tak,aby som ho tu AJ naucila,takze pre mna je FRA v buducnosti nepripustne...ale mozno najdem skolu,kde ta uroven jazykov je super..zatial sa nepodarilo. Akurat minulu sobotu som sa bavila s kocku,studentkou 3 rocnika uni o AJ. Vraj hej,maju ju kazdy den aj na uni,aj skusky robia atd.(studentka ekonomie)..ked sme sa bavili o tom,ze nie som native speaker a preto bolo tazsie najst si tu pracu,opytala sa co to je ten "native speaker", takze moje zhrozenie dosiahlo vrchol.....!
no a ta dlha skola sa ani mne nepaci.

a inak mam kamosku,ktorej 4 rocna mala chodila do skolky hociako, niekedy aj doobeda aj poobede, niekedy len pondelok,utorok,oinokedy cely tyzden...tak asi su aj take skolky niekde.
2. lis 2010 v 11:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@gijar
s tou školkou - takže je to asi o domluvě, možná že v jedné jo v jedné ne..no musím to vyzkoušet...

s tou deformací to chápu, mám několik přátel v čr a jednu i tady kterří jsou učitelé a moje mamka je taky učitelka, takže, někteří jsou víc v po hodě, někteří se snaží všecky kolem "učit" i mně, ale mi to přišlo vždycky legrační prostě za to člověk nemůže..

jestli tě to tak trápí kvůli dětem, tak bych se na to tady vyprdla, a odstěhovala se do UK..

já mám bakaláře z angličtiny v cestovním ruchu, sama jsem chvilinku žila ve Walesu, takže chápu jak to cítíš....
mi to strašně chybí, měla jsem to tam fakt ráda.....zezačátku jsem dělala hroznou chybu, porovnávala jsem všecko s Walesem tady, dodnes se mi to ještě stává...

ale je to tu jiná atmosféra, jsou to Latinci, mají spíš hodně společného s italy, španěly. Anglická kultura, i řeč je jim cizí...a vůbec vše trochu "severského" podle mě berou jako exotiku...
2. lis 2010 v 11:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
@meleri hej s tymi skolkami sa treba spytat asi.
mne sa ani v UK nepacilo :grinning: len v Edinburghu,v Skotsku,do toho som sa zamilovala...ale v podstate to zboznujem aj v Caen tu vo FRA, dufam,ze sa tam vratime...ale s tou AJ mas pravdu, ja tu hovadsky stracam...citim,ze idem dole,bo tu sa nemam s kym porozpravat....teda s takymi,co hovoria normalnou anglinou...takze ja pevne verim,ze raz do Edinburghu alebo aj UK na ten rok vratime este. lenze problem je s tym,ze libra sla dole a tym padom sa plat MM nevyrovna tomu tu..vtedy to bolo super,ked bola libra 50 korun...teraz nam treba zostat tam,kde su financie..a tie sa v ramci MM sportu znizuju snad vsade,kedze je vsetko preplnene kanadanmi :unamused: takze my si nenavyberame,ale ked uz si budeme moct dovolit nenasetrit za rok nic (setrime na dom),len zit z toho,co zarobime,tak pojde hrat urcite do UK :grinning: no a potom uz domcek na SR a konecne rodina,kamosi, normalna praca -taka co ma bavi, pre deti normalna skola...a prec stadialto :grinning: len kedy to bude,kedze si samozrejme zelame,aby sa MM sportom zivil co najdlhsie :slight_smile:
2. lis 2010 ve 12:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@gijar
my to asi tento rok ještě necháme tak, nebo uvidíme, poptáme se co a jak, na té radnici tady...

já v anglii fakt ani nikde kromě londýna nebyla, rok jsem žila v Aberystwythu, ve Walesu a velšani angličany nesnášejí takže to tam bylo takové jiné asi.

edinburgh to bude taky dost super....já fakt kelty můžu!

to ti věřím, když v té zemi člověk nežije tak to jde fakt dolů....u nás s manželem je to tak že tvrdošíjně pořád mluvíme mezi sebou anglicky, ale dospělo to do takové fáze že to prokládáme fr. slovíčky nebo českými, prostě slyšet nás rodilý mluvčí tak asi bude kroutit hlavou...ale věřím že kdybych se musela do UK stěhovat, tak zas budu mluvit normálně....

aha tak to chápu, váš cíl je domeček, a pak zpátky na slovensko, jestli tady máte lepší práci na to abyste na něj našetřili tak to určitě ještě chvíli vydržíte!

já sama práci nemám, měla jsem před těhotenstvím, ale ted už jsem se tam nevrátila, nechci, a manželovi to nevadí, zatím to zvládá....taky chceme jednou domeček, ale já se do toho moc nehrnu, jsem štastná tady v bytě.....není to sice vždycky super, ale zas tu mám všecko po ruce prostě mám moc ráda toto místo.
2. lis 2010 ve 12:14  • Odpověz  •  To se mi líbí
@meleri to je super,vo Walese som nebola ale chcela by som aspon navstivit,ako aj Irsko.ale Skotsko,resp.Edinburgh som si fakt zamilovala. ty zijes kde presne?na juhu asi ze.....
a aj ja si myslim,ze by stacil mesiac v UK/USA a som na tom zasa super s AJ...teraz citim,ze upadam,nakolko sa mi vybavuju slovicka ako prve uz francuzske niekedy,co je teda dost naprd :grinning:

no a ano,nas ciel je domcek ale hlavne je, ze MM sa potrebuje zivit sportom co najdlhsie bo ine nevie :grinning: ale natrvalo tu zostat nechceme ,to nie,ani jeden na to nemame zaludok....
2. lis 2010 ve 12:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@gijar
ano bylo tam krásně, nádherně, mám pocit že krásnější místo neexistuje, navíc Keltské moře je úžasné, a vůbec, bože my furt plánujeme že se tam jednou vrátíme aspon na dovolenou, ale je to strašně drahé tam strávit jen třebas 7 dní, páč letecky do Londýna pak vlakem do Birminghamu a pak do Aber.
to ti věřím, a nějaká anglická komunita u vás není? ale oni moc mezi sebe jiné cizince nepouštějí...:( tak max balit ženské.. :sweat_smile:

aha takže tak, takže jste tu vlastně spíš tak kvůli práci atd....to chápu že tě tu asi spousta věcí štve...
já jsem taky spíš ten typ co by se hodil do anglicky mluvící země, koneckonců jsem tam byla štastná,ale žít jsme tam nemohli, jak, tam není moc práce ani pro místní...v Anglii nebo v Irsku je prý práce dost..ale já prostě chtěla bud Wales nebo nikde.

já tu žiju poblíž Lyonu, mám to tu ráda, jen mi tu občas chybí ty pořádné české lesy, tady za nima musíš jezdit dál. ale zvykla jsem si tu, poměrně mi nic už tak nevadí...občas si zanadávám a pak zas je to dlouho dobré.. :slight_smile:
2. lis 2010 ve 12:33  • Odpověz  •  To se mi líbí
@meleri to je skoda, my tiez tu sancu mat mozno nebudeme,kedze fakt tie financie nic moc a kanadanov este viac ako tu,ale stale verim :slight_smile: takisto by som aspon na tyzden sla ked uz nic ine...to sa nam snad podari,ked bude maly trosku vacsi :slight_smile: Ide o to,ze tam je to takisto katastrofa,napr. zdravotny system,ktory je tu super podla mna, tam je to hrozne,neviem ci by som tam vobec s dietatom sla bez znameho Dr.dajakeho cez klub alebo tak....a dalsie veci,co ma stvali. ale islo o to,ze jazyk som vedela perfektne,vtedy som bola este 5tacka na VS,dnes uz by som mala urcite perfektnu pracu,kedze poznam slovacky co robia v kancloch asi s polovicnou AJ ako mam ja,nehovoriac o VS. a AJ je moja srdcovka. tu som sa dokazala sama naucit franinu za 4 roky na takej dorozumievacej urovni, dokazem aj telefonovat uz, vybavovat banky,socialku, rozne papierovacky takze s tym uz problem nemam,ale proste nie je to ono nejako.

no a s tym nadavanim, no sme tu 5ty rok,tak si celkom uz zvykam,je pravda ze v Caen sme si uz zvykli,hlavne tam boli lepsi ludia ako tu,taki pristupnejsi, priatelski,MM zboznovali a stale sme mali plno pozvani na veceru ci obed,spoluhraci mali tiez uz deti takze to by bolo teraz fajn...bohuzial sa uz 2hy rok MM a klub nedohodli :unamused: vidime bud.rok. no tu ma to neskutocne serie vsetko,aj ked nie je to najhorsie. tak ale tam uz to,ze som nasla pracu v podstate v obore bolo obrovske plus,aj ked tie franc.deti mi isli krkom.

kazdopadne my by sme nechceli zit ani tu,ani v UK, my sme Slovaci srdcom :grinning:
a ty si kde pracovala?nechces sa vratit do prace vobec tu uz?ci len do tej byvalej?jasne,teraz si tehu,takze je urcite vyhodnejsie byt doma a uzivat si tehu,ked sa este staras aj o dalsie dieta :slight_smile:
2. lis 2010 ve 12:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
Cavte baby , jeeeej tu sa to ale rozkecalo, paradicka
Nasa J. má škôlku každý deň okrem stredy,klasika na francúzsko ... A ostáva tam aj na obed a siestu,našla si už veľa kamarátov,takze sa nestazujem. Mne táto krajina plne vyhovuje, napriek tomu,že s jazykom stale nie som kamaratka haha. Čo potrebujem si vybavim a s ostatným pomôže MM.
2. lis 2010 ve 13:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gijar a kde teraz ste?
2. lis 2010 ve 13:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
ja odkedy robim na letisku tak som celkom prekvapena kolko francuzov hovori plynule po anglicky, niekedy som si neni ista ci je to francuz alebo anglican :grinning: Ale to bude urcite tym ze je tam vysoka koncentracia frncuzov zijucich v Anglicku. inak @gijar, to s tym native speaker bolo dobre, ona by to mozno rozumela keby si mala ten spravny francuzsky accent :grinning: :grinning:
odbocim trochu od temu, ako sa povie po slovensky croutes de lait??? lebo by som si chcela o tom nieco najst na slovenskych strankach, len neviem co vlastne hladat :sweat_smile: je mozne ze by sa to malej zacalo robit ako trojrocnej??? V lekarni mi povedali ze to moze byt a dali na to Avene gel ale akosi to nema ziadny efekt. mate s tym niekto skusenost?
2. lis 2010 ve 14:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gijar To sú fakty - z pohľadu francúzskej matky - keď moje decko nemôže učiť angličtinu Angličan, Američan alebo Austrálčan, prečo do frasa nie Francúz, ale učí ho Slovák, Čech alebo Maďar? Čo to je za škola? S tým nič nenarobíš!

Nevzťahuj si to na seba. Vo Francúzsku žije veľa kvalitných diplomovaných učiteľov jazykov (angličtina, francúzština...), ktorí pochádzajú z východu, ale pohľad Francúzov na nich je presne takýto. Prácu nemajú, často dostávajú iba "travail bénévole".

Naopak, ten "náš" Austrálčan, čo mu prenajímame byt (už som ho spomínala), ten je na roztrhanie. Bodaj by nie.
2. lis 2010 v 15:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
@evuliki sme v Breste :confounded:

@mokiri chapem,ale to by som mamicke velmi rychlo vysvetlila anglictinou,ze by mozno ani nespoznala,ze ten native speaker nie som :grinning: ze preto nemoze ucit francuz :grinning: teda cest vynimkam samozrejme,urcite su :wink:

no a travail benevole,tak na tu by som sa im zvysoka vykaslala, na to by som teda bola dostatocne hrda robit zadarmo,ked im nie som dost dobra na platenu pracu :stuck_out_tongue_closed_eyes: ale ako hovorim,mala som pozitivnu skusenost zatial,takze si nemozem stazovat...a dufam,ze aj dalsie skusenosti budu pozitivne :slight_smile:

Inak hej australcan sa necudujem,ze je na roztrhanie, aj ked je rozdiel native speakre,ktory je ucitel a native speaker,ktory ucitel nie je...hlavne v styku a vo vyucbe deciek :wink: nestaci byt native speakerom,ak som v zivote neucil a neviem o com to je :slight_smile:
2. lis 2010 v 15:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
@blanblan moj maly to mal ked bol drobcek a pediater mu predpisal krem Mustela - Stelaker. Teraz uz to nema.

Ked sme boli s MM v Sydney, tak sme chodili do skoly na intenzivnu anglinu(kedze sme nevedeli ani ceknut po anglicky)
a bola tam francuzska, ktora vo Fr. ucila anglicky jazyk v lycée a teda jej uroven bola advance s prisernym accentom.
MM bol velmi prekvapeny, ked sme boli teraz v Ba, lebo v kazdom obchode kde sme boli sa dohovoril anglicky a obcas sa nasli aj taki co vedeli francuzsky.
Ked sme byvali v Tours, tak dohovorit sa anglinou bola velka bieda, ale tu u nas dole na juhu s tym nie je problem, je tu velmi vela anglicanov ako turistov, ale aj vela co si tu kupili domy.

2. lis 2010 v 15:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gijar Tak Anglais Natif bez diplomu... o tom hadam ani netreba diskutovat... ten by si tu necekol v skolstve...
2. lis 2010 v 16:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mokiri by si sa cudovala :slight_smile: poznam take ucitelky,staci,ze su z UK..... :slight_smile: co tam mozme my diplomovani s praxou aj so skusenostami s zivotom v native krajine...... :unamused: aj tam kde ja boli take...ale to je este len ZS,to by som neriesila....no college a vyssie je to trosku odveci...ale poznam,bohuzial.
2. lis 2010 v 16:16  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gijar V takom prípade nemám slov a opakujem tú otázku - čo to boli za školy, kde si sa pohybovala... No comment...
2. lis 2010 v 16:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mokiri vsetky statne v meste -Normandia, bo ich zastresuje vsetky statna institucia Insp.Academique :slight_smile:-resp.zastresuje cely region..... a nemam pocit,ze by to bolo regionom,bo tu v Bretagne poznam 2 native speakerky neucitelky podobne uciace :wink: podla mna drviva vacsina FRA takto funguje, len o to neviete :wink: oni si vsak myslia,ze robia dobre,ked daju tu pracu native speakerom a ze to ku stastiu deti a rodicov staci :slight_smile:
2. lis 2010 v 17:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
kazdopadne ale fakt je,ze ten speaker neucitel da deckam asi viac ako franc.ucitel-teda vacsinou, bo ten ma aspon vyslovnost a plynule hovori....kdezto fra ucitel nema ani to a ani ze by gramatike vekmi rozumel,nemam ten pocit :grinning:
ale myslim,ze sa debata zvrhla a pre ostatne baby sme nezaujimave uz :grinning: :grinning:
2. lis 2010 v 17:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
gijar já jsem pracovala jako pomocná sekretářka ale jak jsem otěhotněla musela jsem toho nechat protože jsem krvácela až do konce.

já si taky zvykám, jak na co...někteří lidi jsou tu zlatí, někteří ti zas dají pocítit že jsi jen cizinec....někdy je to těžké, ale co se dá dělat...
2. lis 2010 v 19:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
@janka_fr mozes mi napisat podrobnejsie do IP po akom dlhom case mu to zmyzlo a akym sposobom, si sa to odluplo alebo co...kazdy den si mu davala ten krem?
2. lis 2010 ve 21:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
Asi najčerstvejší prvý dojem z FR a jeho obyvateľov mám asi ja a vlastne ho stále prežívam. Musím povedať, že niektoré veci ma skutočne zaskočili: v dobrom aj zlom. Aby som bola konkrétna: veľmi pozitívne vnímam ich mňamiky. Za ten niečo vyše mesiac, čo sme tu, som už pribrala 2 kg, tak to asi hovorí za všetko. Jednoducho nemôžeme obísť patisserie bez toho, aby sme si niečo nekúpli, či už sladké alebo slané. Hlavne, keď Oli otravuje...Ľudia sú tu veľmi milí, úslužní, zdvorilí, to môžem (na SR mi niekedy pripadali takí "sedláci"). A mínusy: v obchodoch, a možno aj inde, majú všetci furt čas, predavačky sa vykecávajú, šóra až do Nemecka a oni kecajú, usmievajú sa, zákazníci vypisujú šeky nekonečne dlho a do toho Simča reve...jednoducho idyla. A potom ma ešte prekvapili "pravidlá" v škôlke aj u nás v bytovke. Niekedy to ide až do šikany. Do škôlky si dieťa môžem vyzdvihnúť len v rozmedzí 10 minút (tak to sa so Simonkou a jej spánkami plánuje fakt dosť ťažko) alebo doma nemôžem sušiť prádlo na balkóne :confounded: . Som sa rozpísala, tak mi to išlo hlavou...
2. lis 2010 ve 21:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
@blanblan
aha, som zabudla, ak myslíš také malé biele bodky, tak to je krupička alebo krupica na tváričke (rodia sa s tým väčšinou novorodenci ?)
2. lis 2010 ve 21:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuzao to som este nepocula ze sa nemoze susit pradlo na balkone, preco? S tou skolokou to je aj u nas tak,uz som pocula ko jednej pani vycitali ze uz druhykrat prisla neskoro (a to prisla mozno o 2min neskor) ale viac ma prekvapilo to ze o 8.30 sa zatvara brana, nezaujima ich ze prave prislo ale zo 5ludi, normalne im zavrela pred nosom, bola este taka laskava ze deti nechala vojst ale rodicov uz nie, pre najmensich to bolo nepochopitelne a stresujuce tak bol velky krik pred branou....no tak som som teraz ocenila ze som vacsinou en avance. Este Dobre ze ju tam nenosi manzel :grinning: :grinning:
2. lis 2010 ve 21:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuzao nie to nebude ono, myslim take akoby chrasty na hlavicke
2. lis 2010 ve 21:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
Croutes de lait sa volajú Seborea
http://www.modrykonik.sk/forum/tema/seborea-kora-na-hlavicke/?lastref=go&post=last&page=1

Tak isto som mala česť sa stretnúť s FR vyučovacím systémom a teda je mu čo vytýkať, ale to by sa zase našlo aj na slov. systéme.. a deti v prvej triede na škole, kde som pôsobila, nemali žiadne knihy, len upravené prefotené články s písmenami. Prišlo mi to dosť chaotické a improvizované, milión zošitov a ani jeden poriadny, je úplne bežné, že deti opakujú ročník/y....maturujú v 17-tich, sedia v škole do piatej....mne sa to veľmi nepozdáva, ale zase MM sa nesťažoval :grinning:
Frantíkovskú angličtinu radšej nekomentujem, tá ich výslovnosť je proste neskutočná... a ke´d som sa stretla s budúcimi vyučujúcimi angličtiny, ktorí strávili pol roka na stáži v UK, tak som mala chuť grcať z toho, že by tam pokojne mohli stráviť aj 2 roky a výslovnosť a prízvuk by mali stále na rovnako mizernej úrovni.

A keď sa potom stretnem s frantíkom, ktorý hovorí po anglicky na skvelej úrovni, tak padám na riť :grinning:

Nikdy nezabudnem na to, ako ma poslala kolegyňa, keď som brigádovala ako čašníčka, k vedľajšiemu stolu, že sú to Angličania a ona im nebude rozumieť.. a keď som k nimi prišla, tak som zistila, že sú to Nemci :grinning:
3. lis 2010 v 00:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek