• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

13. října 2017 
Tolstoj nielenže napísal veľa krásnych knižiek pre deti (veď mal 13 vlastných detí!), bol učiteľ, zakladateľ škôl a veľký pedagóg! Písal učebnice, šlabikáre... a šíril, že deti nikdy za nič fyzicky netrestáme!
30. lis 2010 ve 12:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
@meleri jje mas sikovneho mazela.. :wink:

dotatocne vsetko najepsie samsonovy k jeho narodeninam.. :wink:
30. lis 2010 ve 12:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
etse raz sorry za preklepy ae blbne to velmi L M su strasne vynechavaju. :angry: :angry:
30. lis 2010 ve 13:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
najskôr sa ospravedlňujem všetkým, ktorých sa dotklo, že nepíšem o FR len pozitívne. Áno, väčšinou je to negatívne, resp. potrebujem poradiť s vecami, s kt. som sa nestretla a zdajú sa mi "čudné". Snáď som v dobrej téme :grinning: Možno časom skutočne nadobudnem pocit, že to tu je správne a Slovensko je čudné, neviem.
Ale: ak by ste kdekoľvek na MK do témy o škôlkároch/prvákoch napísali, že deti vo FR v prvej triede čítajú Tolstého a Druhú sv.vojnu al. že "maláci" v škôlke berú písmenká, neviem, či by prvá reakcia bola: ale veď to je úplne prirodzené...Šak ja keď som si to prečítala, ma skoro vyzulo z papúč...Asi som trochu pozadu, ale tiež som netušila, že Tolstoj napísal aj knižky pre detičky, to si odteraz budem pamätať celkom určite :grinning: Každopádne, momentálne si stále myslím, že v Oli by mal brať tak nanajvýš básničky, pesničky (aj to nie poslušne sediaci na lavičke :wink:)
A francúzi a ich prízvuk? Minule som sa skoro pocikala od smiechu, keď nám pod oknami dajaký ožrala vyspevoval (fonetický prepis don´t worry, be happy) don uoui, bí apy, to áno. Ale sú situácie, kedy by ste aj za angličtinu s aborigénskym prízvukom dali čokoľvek...
to by bolo k tomuto všetko z mojej strany...
30. lis 2010 ve 14:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuzao Zuzi, neboj, ja te chapu, prestoze jsem nikdy s franinou problem nemela. Sere me tu mnoho jinych veci, ale to objevis az postupne a jazyk ti pak prijde jako malickost. Ona ta jejich neochota mluvit anglicky prameni i z toho, ze oni vedi, ze mluvi jak brambory a nechteji dat znat svou slabost. Proste se stydi. Oni jsou proste "jini" a clovek si na to musi zvyknout. Stejne tak, jako my jsme pro ne "barbari", jak rika muj drahy ... :wink:
30. lis 2010 ve 14:11  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuzao jasné, že tu nie je všetko len pozitívne a ešte mám v živej pamäti, ako som prvý rok vo Fr len frflala a depkovala, aké je to tu otrasné a ako ma tu všetci vidia ak puťku z východnej Európy, ktorá si zachránila biedny život vydajom za frantíka. Lenže ono to tak vôbec nie je :slight_smile:
Proste je to tu iné. Deti sú zvedavá a ich zvedavosť je lepšie nasmerovaná na "vzdelávanie", aj keď o vzdelávanie ako také sa nejedná. Sára sa naučila farby prakticky sama, lebo sa stále pýtala, že aká farba je toto alebo hento, počítať sa učí tiež sama. Ja sama som sa naučila čítať skôr, ako som nastúpila do prvej triedy a prvé dva roky na škole boli pre mňa hrozne nudné.

No a po vyše 4r by som sa už asi na Slovensko vrátiť nechcela. Ľudia mi tu prídu omnoho priateľskejší a otvorenejší ako na Slovensku, nehovoriac o materiálnych podmienkach.
30. lis 2010 ve 14:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
@bihan po troch rokoch manzelstva mi stale ludia hovoria tym stylom ako ze putke z vychodu "c'est bien la france?!"
:grinning: :grinning: France ma vytrhla z biedy, tak to je...
30. lis 2010 ve 14:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
@blanblan jo, tak to me taky :grinning: a kdyz jim reknu, ze v CR jsem se mela lip, ze jsem mela daleko vyssi zivotni uroven, ze tu musim zacit od nuly, tak koukaj jak pera z gauce :sweat_smile: jo, reknou... ah bon...??? :sweat_smile:
30. lis 2010 ve 14:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
@blanblan ja som sa s niečím takýmto stretla len na úradoch, keď sme sa chceli brať, resp. vybavovala som si pobyt. kartu a tak.. možno je to aj tým, že na mojej francúzštine necítiť prízvuk, takže veľa ľudí ani neviem, že som Slovenka. V škôlke to, samozrejme, vedia, ale nestretla som sa so žiadnym vyvyšovaním sa. Vraj sú pri vojakoch zvyknuté na rôzne národnosti a situácie. :grinning:
30. lis 2010 ve 14:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
:grinning: Tak to, že na mojej francúzštine necítiť prízvuk, sa neodvážim povedať ani ja po 20 rokoch vo Francúzsku a vyštudovaných dvoch tunajších vysokých školách vrátane doktorátu... :slight_smile: Nenarodili sme sa tu, nevyrastali, jazyk sme si osvojovali postupne, je naivné sa domnievať, že "raz" to bude úplne bez prízvuku. Taký sa ešte nenarodil! :grinning:
30. lis 2010 v 15:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ja nemusim promluvit ani slovo a uz poznaji, ze nejsem odsud. A k memu velkemu poteseni na me mluvi rusky, to bych jim zakroutila krkem :angry: holt slovanske rysy se nezaprou :slight_smile:
30. lis 2010 v 15:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mokiri zle som sa vyjadrila. Nemyslela som to tak, že hovorím úplne bez prízvuku, pretože aj vo Francúzsku je milión "prízvukov", ale tak, že nie je na ňom poznať, že je "zahraničný". A to mi hovorili vyučujúci na univerzite vo FR, nie na Slovensku. :wink:
30. lis 2010 v 15:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
Baby, nie je rozdiel v tom ako vas beru aj podla toho kde byvate? Asi v Parizi ludia nemaju rovnaky pristup ako v mensich mestach... Ja som tu uz 9 rokov, ale s nejakym negativnym pristupom som sa nestretla, okrem teda Préfécture ked este boli cartes de séjour, to som par krat odchadzala aj so slzami v ociach...
Ludom sice treba stale vysvetlovat, ze Slovensko nie je az take zaostale, ako si to predstavuju,no teraz mam tiez len minimum prizvuku, takze to na mne ani nepoznat, ze nie som odtialto... teda, kym nepride na moje meno, kedze vydata nie som...

Baby, uz chcem rodit!!! K tej zaostalosti, minuly tyzden som sa bavila s mojim dokym o darovani pupocnej krvi, predstavte si, tu v Rennes to zacalo fungovat len pred dvoma tyzdnami, no to ma zaskocilo... A vraj sme na Slovensku pozadu...
30. lis 2010 v 15:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
@petafr hej.. čo sa týka "obchodu so strachom", tak sme na tom na Slovensku riadne popredu. Myslím tým zmrazenie pup. krvi na vlastné účely a tak isto monitory dychu.
30. lis 2010 v 15:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
@bihan myslela som skor verejne darcovstvo, nie ukladanie pre seba, inac tu je to vraj zakazane... takze ziaden biznis sa tu nekona... Ale zase na SK je to uzas, ludia nemaju peniaze a na take nieco su schopni minut stovky eur...
30. lis 2010 v 15:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
Me se dneska v praci ptali, jaky je pocasi v Ceskoslovensku, tak jsem jim rekla, ze nevim, pac uz neexistuje :grinning: ale ze v Cechach mrzne
30. lis 2010 v 16:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuzao ja s tebou uplne suhlasim,neboj nie si sama...napriek tomu,ze nemam este skolopovinne dieta...nazor na skolstvo ich som tu uz pisala a to,ze nevedia nic pubisi-teda napr.o tej 2.svetovej,za tym si stojim,.,....kedze MM trenuje decka,tak vie,ako su na tom priblizne s vedomostami a takisto som doucovala taku vek.kategoriu...vratane vyucby na ZS,ale o tom sme sa tu uz bavili...takze ked budem mat skusenost,ze ma adolescent prekvapi svojimi vedomostami,zmenim nazor :wink:
takisto sa mi zda neprimerane,ze sa vyucuje uz v skolke a ze sa tam neprezuva, to je podla mna obycajny humus,tak ako tie ich psie hovna na chodnikoch :slight_smile:
na druhej strane, v Normandii som sa teda nestretla s negativnym pristupom, ved preto som aj mala taku pracu tam,aku som mala...na to nemozem povedat nic...tu je to ine,ale zasa to beriem tak, ze Bretonci su nieco ako Parizania v ramci FRA mozno :grinning: a mozno nie,mozno sme len zatial nenatrafili na spravnych ludi....ze sa mi zdaju taki chladni a cudzincom nepristupni...oproti Normandii...vsetko je o ludoch,su aj taki aj taki :slight_smile:
To,co si myslia o urovni nasej krajiny ma serie,ale je to ich minus :slight_smile:
no a depkovat uz nedepkujem, len nadavm stale na tu ich pomalost a nezodpovednost a na to,ze nevedia nic spravit poriadne...ale tak,to by bola nuda,keby sme tu nemali na co nadavat ze :grinning:
erika-co sa tyka toho,ze je to zle povedat,ze nic nevedia,ano je to zle, ale pre mna pravdive a tak ako teba nikto nepresvedci,ze to tak nie je a ze SR je lepsia v niecom, takisto mna a dalsich nas nepresvedci nic,ze to tu je lepsie a ze vedia viac :slight_smile: proste si o nich myslim svoje,tak ako oni o nas :grinning: a trapit ma to netrapi....
ale je to tema o zivote vo FRA,takze ked nas tu nieco serie,kam inam to napisat,ze? :wink:
luci-ty si chodila na UNI vo FRA?som nevedela :slight_smile:
30. lis 2010 v 16:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gijar pozri mysli co chces casom prides nato ze zivot je tu iny
ja som ako bihan.. som hrada slovenka, ale na slovensku by uz som nemohla vazne zit ani uroven ani nic sa neda porovnat.. :slight_smile:

nie je vsetko pozitivne taka krajina ani neexistuje;.. ale ak dam na vahu tak urcite ta na strane FR je poriadne nakonena.. :grinning:

ja osobne sa vztekam pretoze , je to teraz ked hovoris o detoch tu hovoris aj o mojom :angry:
a mna sa to dotyka,; prepac ze nic nevie!!! a ani pri tomto skolstve poda teba ani nic nebude vediet!!!
takze ono za par rokov budes mat velke deti a niekto ti to povie tiez sa ta to dotkne... :wink:
30. lis 2010 v 17:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mokiri inak predstav si dnes ma zastavili ucitelky a rodicia co ochutnali bananovu tortu vsetci chcu recepttttttttttttttt :grinning: :grinning:

ake dobre a take som este neuchutnala to musi byt tazkeeeeeeeeeeeeeeeee :grinning: :grinning: :grinning:
30. lis 2010 v 17:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erikasadek Takže teraz, keď som to už prehľadne naťukla do nášho receptára, budeš to mať jednoduchšie, už im to len skopíruješ a preťukneš do francúzštiny... :grinning: :grinning: :grinning:
30. lis 2010 v 17:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
erika na to ,ze tu je zivot iny som uz davno prisla:slight_smile: pozri,ja som sa nechcela nikoho dotknut preboha, to je trosku vztahovacne nie?....,a myslim,ze tvoje deti nie su este tak velke,aby sa o nich dalo povedat,ze nieco nevedia :slight_smile: ja som len povedala, ze som tu este nestretla taku mladez :wink: ale je to uplne jedno,kedze mame rozlisny nazor na toto tu...asi sa nedohodneme :wink:
nehovorim,ze tu je vsetko zle, to ani nahodou....so zdravotnictvom som bola v tehu velmi spokojna :slight_smile:
co sa tyka urovne...no ako kde a ako kto,ze :slight_smile: rovnako na SR :slight_smile: nepausalizovala by som :wink:
ziadna krajina nie je idealna,to je fakt, s tym suhlasim, ale ja osobne by som teda na SR zit mohla, rovnako ako tu, alebo inde momentalne...v buducnosti nie :wink:
no a to je vsetko z mojej strany uz :grinning:
30. lis 2010 v 18:16  • Odpověz  •  To se mi líbí
K tej agresivite detí v školách, čo sa pýtala @zuzao :frowning2:

Viete, čo sú tieto hry?
Jeu de la tomate
Jeu du foulard
Le rêve indien

Toľko sa roky praktizovali na francúzskych školách cez prestávky, že vznikli občianske iniciatívy proti nim a ministerstvo školstva ich na všetkých školách striktne zakázalo a vydalo v špeciálnej príručke pre rodičov "Votre enfant à l'école" inštrukcie pre rodičov, ako deti pred týmito hrami vystríhať.
30. lis 2010 v 18:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
A ešte k tej francúzštine:

Myslím si, že vo vyjadreniach o dokonalosti francúzštiny bez cudzieho prízvuku treba byť opatrný, a že trochu pokory nezaškodí...
30. lis 2010 v 18:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
Nechápem, kto tu hovoril o dokonalej francúzštine..to si nedovolí povedať ani jedna úžasná profesorka, ktorú si nesmierne vážim. Napísala som len, že na mojej francúzštine necítiť prízvuk, dodala som, že necítiť zahraničný prízvuk a nemám dôvod byť nemiestne pokorná a tváriť sa, že hovorím "petit-nègre" napriek tomu, že mám len jednu slovenskú VŠ.
@gijar jj, v Rennes.
30. lis 2010 v 18:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
trochu na odľahčenie: idem si tak dnes pomedzi regále a čo nezbadám? mouchoirs, ktorých názov bol určite inšpirovaný slovenčinou. :slight_smile: a potom že francúzi nelúbia iné reči... :grinning:
30. lis 2010 v 19:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuzao Zuzi ohromné!!! :grinning:
30. lis 2010 v 19:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@zuzao :grinning: :grinning: tak to jsi mě rozesmála! :sweat_smile: to kdyby začali prodávat u nás tož tak to by měli úspěch! :sweat_smile: :sweat_smile:
30. lis 2010 ve 20:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
ach jojo celý den jsem měla klid a ted navečer mě zase pálí žáha...to sem si dala jen chleba se sýrem... :frowning2:

hele tady začlo sněžit a můj muž už panikaří prý má být mínus 17 :sweat_smile: jejeje život se tu zase zastaví na chvilku! :grinning:
30. lis 2010 ve 20:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
@bihan luci,v tomto ta podporujem, bo ked som bola v USA,pytali sa ma amici v state Rhode Island,kde som pracovala, ci som z NYC,bo mam ich prizvuk :wink: a to bola moja AJ vtedy este len nic moc po 2 rocniku na VS...islo o prizvuk a ten som mala NYCsky vraj...takze Lucka kludne moze mat prizvuk bretonsky a to nemusi franinu ovladat "dokonoalo"...btw,momentalne po 5 rokoch vo FRA by som moj prizvuk anglicky nazvala asi tibetsky alebo aky :grinning:urcite nie NYC....

30. lis 2010 ve 20:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuzao Zuzi a v akom obchode si to nasla? sa tu normalne este stale rehocem sama pred obrazovkou...
no mm sa dnes aspon naucil nove slovenske slovo :grinning: :grinning: :grinning:
30. lis 2010 ve 20:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gijar k tym prizvukom, ja mam stres z toho, ze teraz mi hovoria ze v AJ mam FR prizvuk... co je urcite scasti pravda, ale zle sa to pocuva :grinning:
30. lis 2010 ve 20:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek