• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

24. listopadu 2016 
tak ja poopravim co som naposledy pisala - vela zdravia v novom roku vam prajem :slight_smile:
u nas pre zmenu tento rok som najcastejsie chora ja :slight_smile: radsej ja ako mala...osvedcili sa mi u nej homeopatika ako prevencia, asi by som to mala skusit aj ja
@evuliki, to ze sa pomylili o 600 euro je celkom dobra sprava, nie?! Horsie by bolo keby zistili ze vam 600 zabudli zapocitat :slight_smile: Aj k nam pred par tyzdnami prisiel chlapik ze bud okamzite zaplatim dlh za plyn alebo mi ho vypne (este dobre ze som bola doma lebo inak by ho vypol ani by sme nemohli protestovat) Za prve ta faktura ani nebola na nase meno, za druhe - 1300euro.Nastastie bol taky mily ze nas nechal vybavit si to s EDF a nechal nam plyn :slight_smile: :slight_smile: Veru maju v tom bordel...
4. led 2011 ve 21:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj holky, chtela jsem se zeptat jak se Vam zije ve Francii, jestli byste tam sly znovu? doporucily byste Francii?? jak to tam chodi,? dekuji za odpoved vsem :wink:
5. led 2011 v 10:33  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@indiankat je tu skvěle jen mi tu chybí rodina. kdybych tušila jak je to těžké bez rodiny zvlášt když pak máš dítě tak bych přesvědčila manžela abychom žili v česku. ale co se týče životního prostředí, potravin, zdravotnictví a asi i kvality života tak je to lepší tu. Ale školství se mi líbí teda víc to české....ale u mě rodina vítězí nade vším takže bych tu podruhé už nešla...jenže jak říkám člověk je mladý blbý zamilovaný :grinning:
5. led 2011 v 11:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
@meleri mas Francouze? ja jsem ted pres celou reubliku od rodiny, tak si to umim predstavit,, taky to bylo tezke, neni to na hodku cesta aby prijeli na kafe. a je tam draho? jakop bydleni, jidlo?
5. led 2011 ve 12:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@indiankat ano! :slight_smile: můžu se zeptat proč to chceš vědět? jestli plánujete stěhování s manželem jen na pár let tak je to podle mě hezké spestření ale na celý život bych tu fakt nešla... to víš že je tu draho. my s manželem tak tak vyžijem, protože jsem na mateřské, chce to fakt dva platy.
5. led 2011 ve 12:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
@meleri no manzel diky skrtum ve state prisel o slibne naslapnutou karuieru a dobre placene misto, tak se ted rozhodujeme, jestli zkusit misto trosku jinde a nebo Francii, kde mu kamarad nabidl praci, je to cerstva nabidka a nic o Fr nevim, jak to tam chodi a tak
5. led 2011 ve 12:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@indiankat no nevím každý člověk je tak jiný! třeba zrovna vám se tu bude moc líbit, nebo naopak - poleze ti to tu na nervy.

Jestli jsi rodinný typ - máte skvělý vztah s rodinou - tak budeš trpět jak pes. pokud jsou u vás vztahy spíš chladnější a vídáte se 2x do měsíce nebo míň tak si myslím že pohoda....

ale jinak bych do toho nešla...peníze nejsou všechno. a ted se dívám že máš i děti, určitě pokud mají skvělý vztah se svýma prarodičema tak to nejvíc odnesou ony..:(

fakt, peníze nejsou všechno i když se žít bez nich nedá tak určitě můžete být štastni i v česku s menším platem!

každopádně přeju hodně štěstí s rozhodováním!
5. led 2011 ve 12:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
SOS - poradíte? dá se platit na nádraží jízdenka šekem? u přepážky?
5. led 2011 v 16:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
@meleri my se ted vidame min, protoze uz ted je to 300km a nasi pracujou... a dohnala nas k tomu financni situace... rozdhodujeme se Francie / Anglie... das mi nejake prakticke rady prosim ??? jak to tam chodi, pojisteni, co hlavne s sebou pristehovat??, :wink:
6. led 2011 v 08:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
Všetko dobré v Novom roku! :dizzy_face:
Tak ja keby som sa mala znovu rozhodnúť, tak sa rozhodnem rovnako. Momentálne som tu naozaj spokojná, trošku mi chýbajú priatelia a rodina, ale to má každý tak, ako si to zariadi. Zo začiatku som non-stop smútila za tým, čo nemám, teraz som to zobrala úplne z iného konca a je to oooomnoho lepšie.

@indiankat s papiermi je kopec roboty, to je fakt.. ako pri každom sťahovaní a o trošku viac, keď je to sťahovanie do iného štátu. Poistku budete mať aj s deťmi manželovu (ak sa nechystáš pracovať), nájomné je vysoké, ale nie také vysoké ako v UK, zrav. starostlivosť omnoho lepšia vo FR, v UK je lepšia "prisťahovalecká" základňa, väčšia šanca stretnúť sa s "našimi"- vo fr je problém, ak nehovoríš po francúzsky. A v UK je horšie počasie a o dosť horšie jedlo :grinning:

@meleri neporadím, neplatila som, ale ak berú šeky v supermarketoch, prečo nie na stanici?
6. led 2011 v 09:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
@bihan jak to myslis s papirama? jako oficialne, jako ze ne nacerno? takze pro nas (me a deti) odpada starost o pojistku (v FR)?? no manzel by mohl delat nekdo na farme. snad i s ubytovanim zadarmo? zitra ma prijet kamarad ktery nam k tomu rekne vic... celkem se bojim toho stehovani... asi tady vsechno nechame a vezmem jen obleceni autosedacky a kocarek.. je drahe obleceni v Fr??
6. led 2011 v 10:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
@indiankat Papiere som myslela ako elektrika, voda, plyn, internet, pracovná zmluva, zdravotná poistka - najprv vybavenie pre manžela, pripísnie detí a teba na poistku, poistka na auto (toto presne neviem, ako funguje). Potom príde asi aj prihlásenie na daňový úrad.
Manžel sa chystá robiť načierno čo čo? Za chvíľku začínajú vo FR výpredaje, to je všetko zapár šupov :D
6. led 2011 v 10:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
@bihan ne ne prave ze na cerno ne.-

jo uz jsem to pochopila, myslis ze s papirovanimm jako oficialitama je prace dost :grinning: ja sem natvrdla :stuck_out_tongue_closed_eyes: :grinning: no zrovna se o tom bavime, ze by manzel jel aspon o chvilku napred aby to vsechno nachystal a ja bych s detma prijela pozdeji. a auta, jak jsou draha, srovnatelne s ceskem/slovenskem?
6. led 2011 v 10:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@bihan dík šlo to i bez brblání na nádraží... :slight_smile:

indiánko tak at dobře pořídíte! no divím se vám ale když to tak chcete... :sweat_smile:
auta nová jsou kolem 8 9 tísíc eur a víc ale i za 3 tácy seženeš slušnější ojetinu na popojíždění
6. led 2011 v 11:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
@indiankat my sme tu cez dva roky,vsetci traja sme slovaci a prisli sme sem,ked mala dcerka 11 mesiacov :wink: MM vedel trochu po fra a ja voooobec.A zvladame to tu v pohode.Nemame tu okolo ziadnu rodinu,priatelov...ale nemenila by som.Ja som uz vela rokov z domu,mne fyzicky rodina velmi nechyba.Telefonujeme si kazdy den,bez telefonneho kontaktu by som asi neprezila :sweat_smile: Aj ked sa planujeme stahovat,mozno zmenime aj krajinu,ale nateraz nam je tu fakt dobre :wink: A urcite je tu vo FRA najma viac moznosti pre deti-od hobby,sport,aktivity...
6. led 2011 ve 13:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
@evuliki a naucila si se francouzky rychle? my se jen domluvime anglicky, ale na te farme tolik jazyk nebudem potrebovat,. Za dva roky nemate kamarady? jaci jsou francouzi? nekamaradi se??
6. led 2011 ve 14:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
@indiankat no nenaucila som sa este uplne super jazyk,stale sa ucim :sweat_smile: Chodim do skoly,konecne sa to zacalo na mna lepit :grinning: A kamaratov mame jednu svk rodinu,co byvaju nedaleko a potom fra/madarsku rodinu :grinning: Popravde mi to staci,ja nepotrebujem vela kamaratov. MM pracuje 12-16hod denne,takze cez vikend sme radi,ked mame pokoj od kazdeho a uzivame si jeden druheho a malu :sunglasses: Chodime stale na vylety,do parkov,sportujeme...
A do akeho mesta by ste mali ist?
6. led 2011 ve 14:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
@evuliki nejspis do Lyon :wink: a Vy jste kde?
no tak to je dobre ze tam mate aspon nekoho, ja myslela ze vubec nikoho. taky jsme radi sami spolu, ale myslim, ze kamaradi na popovidani jsou potreba :wink:
a co dela manzel,? jinak muj manzel je polovicni slovak :slight_smile:
6. led 2011 ve 14:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
@indiankat ti co tu nemaju absolutne nikoho sme my :grinning: :unamused: resp. rodu zenskeho a detskeho. muzov slovakov a cechov hej-MM je hokejista. takze sa tu citim fakt uzasne :angry:
ja keby si mozem vybrat,resp.kebyze na SR su pre nas rovnake platove podmienky,netrepem sa nikam....aj ked je pravda,ze ked sme byvali v inom meste,tam to bolo super,hlavne co sa ludi tyka a soc.kontaktov+moja praca. tu nie je nic a nikto. akurat dnes sme sa o tom s MM bavili,ze prachy nie su vsetko a bud.rok mienime ozeliet par stoviek a ist tam,kde vidime lepsiu kvalitu zivota (v ramci FRA,kedze sme tu uz 5ty rok a MM nechce menit styl ligy/hokeja).....uz sa tesim. dospeli sme k tomu rozhovoru po tom,co vonku prsalo takmer cely den,my obidvaja pri PC a dieta striedavo na kolenach alebo v hojdacke-toto nie je zivot,hlavne pre mna a pre maleho nie. zatial je malicky,ale o pol roka si neviem predstavit,kam s nim pojdem von,na jedine preliezky tuto pred cinziakom? nehovoriac o ludoch a detoch okolo seba, kvalitnych jasliach/skolkach atd.
pre mna je proste dolezite (pre MM uz toboz) mat okolo seba aspon priatelov,ked uz nie rodinu....aj francuzskych alebo inonarodnych, ale normalnych ,co tu nehrozi,jedine v ramci klubu,lenze to su vsetko bezdetni, cize s inymi zaujmami.....
ale okolo Lyon a vacsich miest a juznych oblasti sa da urcite najst vela aj slovakov ci cechov alebo inych narodnosti....o mentalite tamojsich frantikov neviem nic, porovnat mozem len tuto Bretoncov v tomto shit meste a Normandiu a to teda boli super ludia :slight_smile: taki priatelskejsi,ustretovejsi a celkovo nam "jeli" viac.
inak zdravotnictvo je tu fakt na dobrej urovni oproti UK, to iste vyber jedla atd. Cenovo je napr.satstvo to co na SR, ,len vypredaje su vyraznejsie o dost :wink:
akurat su to tu byrokrati,cize fakt ako pise bihan -papiere na vsetko, poistka/y, elektrina,plyn...internet...vsetko dlho trva (az na vynimky),ale na to sme si tu asi vsetky uz ako tak zvykli...
no a co sa tyka jazyka....my sme tu teda 5ty rok a dohovorit sa nemam problem, rok som tu ucila na ZS a tam som sa toho naucila najviac,to mi dalo velmi vela.....podla mna ak mas trosku talent a hlavu na jazyky,tak ani tento nebude velky problem...ale je pravda, ze osobne mozem porovnat s AJ a NJ a je fakt najtazsi,nehovoriac o prizvuku,ktory nikdy ja spravny mat nebudem :grinning: najviac sa kazdopadne stopercentne naucis,ked sa zamestnas a jednoducho MUSIS hovorit:slight_smile:
6. led 2011 v 18:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gijar náááádhou.. už mi ani tá fr. byrokracia nepripadá taká hrozná.. v pondelok večer som cez ameli posielala mail, že toto a hento potrebujem, v utorok ráno som už mala v schránke odpoveď, že pre bližšie info mám zavolať priamo na jedno číslo - zavolala som, prepojili ma na vedúceho, vedúci povedal:ok, zajtra ráno posielam :grinning: Ešte to tu nemám, ale jeden telefonát a je po probléme. Veľa vecí sa dá vybaviť cez net a dosť to uľahčuje prácu.
Zato zo slovenského urpsvaru sa k mojej otázke ohľadne prídavko vyjdrili o viac než 2m a ešte mala ženská tú drzosť pýtať si potvrdenie prijatia mailu :stuck_out_tongue_closed_eyes:

A Brest je teda riadna merde....to musím uznať.. keby ste aspoň v inom meste boli, napr. Quimper je omnoho krajší, ale pri Breste máte aspoň Crozon a každé leto sú tam festivaly :grinning:
@indiankat jednoznačne odporúčam manžela vyslať skôr ako trepať sa niekam s malými deťmi a vybavovať potom... máme odskúšné :grinning:
6. led 2011 v 18:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
@bihan luci, mas pravdu...niekedy su rychlejsi ako by clovek cakal....cerstva skusenost s pole emploi :slight_smile: ale niekedy je to fakt des :stuck_out_tongue_closed_eyes: kazdopadne svk upsvar radsej nekomentovat a tvarit sa,ze tie kravy tam neexistuju,to je fakt...tiez nedavna povianocna skusenost :angry:
no dik za uznanie :grinning: ale nie,je to pravda. hovorim,keby tu aspon jedna-dve svk rodiny boli a 1-2 deti,ale takto je to o hubu....tak ale dufam,ze su to vazne posledne mesiace......joj, Quimper je pekny,historicky, to je ine daco.....
6. led 2011 v 18:33  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gijar
ako sviatkujete? užívaš si? si uži aj do zásoby, tu budeš z toho asi chvíľu žiť :wink: pozerám, že si si už dala malého aj do pasu...
kupoval si už niekto okuliare tu? dnes si pozeral dajaké MM a keď zavalil predavač, že rám stojí 250e (ešte budiš), a so sklami to bude 620 :confused: :confused: :confused: , som skoro na neho vyplula tú minerálku, čo som práve pila. Prepláca niečo poisťovňa ? ale to budú asi len dajaké šupky, nie?
Inak, v utorok som si vyzdvihla synáčika zo škôlky celú tvár si popísal tmavomodrou fixkou, kreslili na ateliers :slight_smile: Sme tak išli domov, ľudia čumeli na neho a ja si vravím, veď body-painting je in :grinning:
6. led 2011 v 18:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuzao poisťovňa prepláca len smiešne sumy. Rámy s dajú kúpiť aj lacnejšie, MM má nejaké značkové za 160 asi, ale sklá mal zo starších okuliarov, takže netuším, koľko stoj.
@tini isto bude mať lepšie info priamo zo zdroja :grinning:

S tými slovenskými rodinami si tu už ani nefandím aj keď momentálne sú mi Slovenky geograficky blízko :dizzy_face: @jankafr @tini chcem stretko :grinning:
6. led 2011 v 18:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
@bihan
ešte ma napadlo, keď si sa onehdá pýtala na tú špaldu, v biocoop som kúpila špaldový couscous, dávam to malej ako cestovinu. A ešte som našla perfektné recepty, niečo som už odskúšala, tak posuniem ako tip (máte síce ešte trocha času, ale dám to sem teraz, aby som potom nezabudla. Najhoršie pre mňa je vymyslieť čo Simonke navariť)
http://www.modrykonik.sk/forum/tema/pokrocilejsi-prikrmy-pro-kojence-zhruba-8-12-m/?lastref=il&post=last&page=163
6. led 2011 v 19:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuzao Zuzi, nechodila si nahodou na FiF UMB???
6. led 2011 v 19:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuzao my sme uz viac ako tyzden v Breste :grinning: doma sme boli presne 7 dni,aj to necelych,kedze sme na letisko vyrazali uz o 10.00 rano :wink: :unamused: uzili sme si,ale velmi neoddychli,kedze to bola prilis kratka doba a mali sme toho prilis vela naplanovaneho :unamused:
idem uspat dieta.
6. led 2011 v 19:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@indiankat v Lyonu je slušná banda čechů a slováků :sweat_smile: já jsem kousek od Lyonu, ale přiznám se že co mám dítě tak jsem jaksi přerušila vztahy, ale dá se velmi dobře najít češka nebo slovenka v Lyonu kdybyste bydleli tam tak fakt není nouze..
co se týče francouzů tak jsou to lidi jako jinde všude, při troše štěstí si najdeš i fr. kamarádky, bacha na kamarády aby manžel nežárlil :grinning: francouzští chlapi jsou fešáci!
6. led 2011 v 19:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
holky můžete mi někdo poradit? mám obavy z porodu tady, že na to budu sama. manžel je často daleko i 200 300 km autem kvůli práci a já mám strach že třeba začnu rodit a budu muset zavolat hasiče co bude s malým? jako vezmou ho do nemocnice se mnou ale než přijede manžel tak kde mezitím bude? nemáme fakt nikoho kdo by hlídal! :(
6. led 2011 v 19:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
AHOJTE :slight_smile:
nestiham mam tu mamu len som k vam mrkla..;
@ zuzao ano poistovna preplati 6, 50 celkovo takze musis mat dobru mutuelle inak zabudni.. :wink:

@meleri mate mutuelle to som si ista, skus im zavolat oni robia tento service, zaplatia ti na par dni a najdu aj sami nekau profesionalku na opatrovanie;. len musis zavolat tam.. :wink:
hasisi asi tazko zoberu maleho moja kto sa bude o neho starat?? chapes...?? takze ak nechces nervacit skus plan B cez mutuelle :wink:
6. led 2011 v 19:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
zuzao - ja jsem si bryle kupovala nedavno... sécu proplaci smesnych 14 euro, ale zbytek (v mem pripade 2x44 euro skla a 80 euro obroucky) mi proplatila 100% mutuelle Unéo. Bryle jsem si vybrala v optice Krys a muzu jen doporucit. Zaruka 2 roky, neplatila jsem ani korunu, vsechno si sami vyplnili a odeslali a cekala jsem na ne 3 dny :wink:

Jinak vsem preji Bonne Année 2011 :slight_smile:

K tomu ziti tady bych rekla, ze pokud nema ani jeden z vas aspon zakladni znalost jazyka videla bych to blede... mam tu zname Nemce, kteri ani po ctyrech letech nemluvi francouzsky a vsechno jim vyrizuje zamestnavatel, ktery je sem vlastne prizval... Bez jazyku se to tu podle me vydrzet da, ale clovek musi mit bud velice specificky vzdelani a obor anebo jak tu rikaji holky sportovni karieru. Kdyz oba mluvite anglicky nevim, proc si radsi nevybrat nejakou zemi, kde se da v aj pracovat a komunikovat v beznym zivote? :sweat_smile:
6. led 2011 v 19:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek