• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

24. listopadu 2016 
@bihan Ale mozno ze keby sme poziadali, mozno by nam vystavili aj Livret de famille. Ked predlozime vsetky doklady co treba t.j. rodne listy a sobasny. Musim sa poinformovat.
21. kvě 2011 v 16:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
@bihan Marina je podla mna uplne v pohode. Ono je to pre francuzov este zaujimavejsie s tou koncovkou pre nich exotickou, nie? Nas Andrejko ma jednu Marine v triede. Podla mna je tiez krajsie MARINA. Mne sa paci aj SOFIA aj ked je to v tejto dobe velmi otrepane. Ale paci sa mi to viac ako Sophie. A tiez viac Monica a nie Monique. Akurat ze potom by vzdy na SK musela vraviet ze volam sa MONICA s C. Aby jej to nekomolili. A to nechcem. Preto chcem vybrat nieco uplne univerzalne. MARINA a SARA je presne take. Sa to neda skomolit v ziadnom jazyku.
21. kvě 2011 v 16:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251 tak ako ja musim vzdy tu hororit ze som blanka avec "k" :grinning: uz je to automatika :grinning:
21. kvě 2011 v 17:38  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@bambi2 teoreticky by som sa k vám potom mohla pridať ale Tini býva fakt na skok. :wink:

@simi251 info o národnosti Nikulkinho manžela som nepostrehla :sweat_smile: Inak Sára je oficiálne Sarah :grinning: ale kým ju nikto nevolá Sárka, tak neriešim. Aj tak je vždy najlepšia zábava, keď si ľudia uvedomia, že so Sárou hovoríme iným jazykom, minule ma tak vyspovedal doktor na Marininej prehliadke. :slight_smile:
21. kvě 2011 v 18:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
@bihan Ja viem, ona to tu este nespominala ale este predtym ako sa objavila v tejto teme, sme si pisali IP.. :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: No na nas tu tiez niektori pozeraju ako na mimozemstanov ked hovorime po slovensky.
21. kvě 2011 v 18:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
@bihan a kde si ty?? my sme asi 5 min od letiska autom... presnejsie cannes sur mer... je pri dome taka velikanska renault garaz alebo predajna aut a oproti je nejaka univerzita ci co to je...
21. kvě 2011 v 18:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251 dakujem pekne za tieto info...budu sa hodit,som rada ze aspon takto viem ziskat co najviac informacii...a ta radnica je v kazdom meste nie ?to je ako u nas matrika?
21. kvě 2011 ve 20:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nguyen
vôbec nie je šibnuté, že si si napísala zoznam mien, ktoré prichádzajú do úvahy, ja som taký mala tiež a mám ho uložený dodnes. Tiež sme k menám našich detí dospeli selekciou. Hodia sa nám k priezvisku, moje priezvisko nie je typicky slovenské (nemám ani prechyľovaciu koncovku), mohli sme si dovoliť aj zaexperimentovať. Ale mená Oliver a Simona sa k priezvisku super hodia, tak načo zbytočne špekulovať. Moja mama napríklad povedala, že prečo sme Simonke nedali nejaké "vznešenejšie" meno, vraj mohla byť radšej Karolína. Proste, vyhovieť sa nedá každému. Mne sa napríklad páčia aj mená ako Aurora, Ester, Nena, ale pre svoje dieťa som vyberala podľa iného kľúča. Aby to nevyznelo nejak dehonestujúco, ja niesom a priori proti typicky slovenským menám. Ak by som mala svoje priezvisko za slobodna, určite by som dala dievčatku meno Hana. Mimochodom, to, že máme Simonu a nie Simone, sa tu stretáva skutočne s veľmi pozitívnym ohlasom, to "a" na konci má pre miestnych dajaké čaro :slight_smile:
A keby Simonka nebola Simonka, bola by Dalibor. Ale ten už nebude (teda neplánujeme :wink: )
21. kvě 2011 ve 22:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
ja som ešte chcela jednu do pľacu: ako je to tu so sprepitným v reštauráciách napr.? Viem, že ho tu oficiálne majú podľa zákona už zarátané do ceny (dúfam, že mám správne info), ale nedávate predsalen ešte niečo navrch?
21. kvě 2011 ve 22:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuzao sprepitné sa dávať "nemusí", v anglosaských krajinách nie je servis zahrnutý v cene, tak je pravidlom nechávať okolo 10% z ceny (ak si dobre spomínam), ale vo FR to tak nie, takže ak nechceš, nemusíš, nikto sa neurazí.
My nechávame nejaké drobné (1-5€) v závislosti od spokojnosti. Ak nám niečo vadí, nedáme nič.
Napr. aj na Slovensku som si zvykla na to, že si nechám vydať a až potom nechávam sprepitné podľa toho, koľko chcem nechať, nie aby sa mi to hodilo do okrúhlej sumy.
21. kvě 2011 ve 22:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dievcata moje, idem vas aspon pozdravit, kedze uz sem tak casto nechodim. Riesili ste tu narodeninovu oslavu, vcera sme prave boli pozvani na oslavu kamarata zo skolky. No cisty koniec! Pozvanie akceptoval za mna MM, kedze sa v skolke vyskytuje viac ako ja, a este ponukol, ze donesiem tortu, kedze rada peciem! Boli sme na luke, asi 10 matiek + 15 deti, prestrety stolik, chipsy, kadejake cukriky, sirupova voda, 2 ´kolace ´ a moja myslim vcelku vydarena torta. Ziaden animator ani organizovane hry pre deti. Deky na zemi a deti behali po luke :slight_smile: ziadne starosti. Dnes ideme na dalsiu oslavu k susedom, ale to uz bude ina trieda. Bude to v ich vyzdobenej zahrade, z nejakej pozicovne doniesli hry pre deti, velke stavebnice (tehly z kartonu, furik, velky vodny mlyn a take), maju nafukovaci hrad, pieskovisko a hijdacky, takze to bude trosku ine. Na dnesok sa aj tesim, poznam pozvanych aj rodicov, vcera som nepoznala nikoho.
Vidim, ze Simi je tehulka, tak hlavne nech to bezproblemovo prebehne a na konci nech bude krasne zdrave vianocne babatko!
A Nguyen prajem hodne sil do poslednych par tyzdnov. Super sa pripravujes, vsetko to zvladnes. A co epidural, das si pichnut??? Ja som teraz dost casto na porodnici, akurat ma stvu tie zeny, co si myslia, ze s epi nebudu nic citit ! Akoby to bol wellness a na konci sa objavi babatko.
Dievcata, lucim sa, uz sa mi zobudila rodina ... Vsetky vas pozdravujem!
22. kvě 2011 v 07:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nikulqa Radnica je vsade, vo vacsim mestach ma dokonca aj pobocky, je to LA MAiRIE a pobocky sa volaju Annexe. To je ako u nas Mestky urad alebo teda radnica.
22. kvě 2011 v 08:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
@tini Dakujem ...dufam ze to vsetko bude take bezproblemove ako bolo moje prve tehu. Mimochodom co sa tyka tej EPI, ja som ju mala a fakt som necitila ziadnu bolest. Len nejake tie prve kontrakcie ale asi po pol hodinke mi hned pichli EPI a bolo po bolestiach Tie prisli az asi hodinu po tom ako babatko zo mna vyslo, pretoze sa na mne studentka ucila sit. . Takze Wellnessom by som to nenazvala ale bolesti neboli.
22. kvě 2011 v 08:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
@tini dakujem, najskor som bola presvedcena ze epiduralka na vecne veky amen nakolko ja strasne zle znasam bolest, ale ked mi vysvetlili ze aj sama epiduralka chce kus odvahy :grinning: zacala som uvazovat. Kazdopadne necham si tu moznost, urcite pojdem konzultovat anesteziologa, myslim ze je to dokonca povinne v pripade zvratu na cisarsky rez, ale bihan mi poradila sage femme co pripravuje na porod bez epi a ked som to potom s tou sage femme konzultovala, tak mi poradila ze si mam nechat vsetky dvere otvorene. Ze niekedy je to rychle a aj ked to boli, je to znesitelne a nie je nevyhnutne pichat ale niekedy su vraj porody tak dlhe a pre matku prave bolestou tak vycerpavajuce ze v snahe udrzat ju pri sile pre "klucove" momenty, sa epriduralka naoaj odporuca. Takze uvidim ked tam budem a ako to bude prebiehat, sle som velmi vdacana bihan za rady a za to ze sa budem moct pripravit na porod bez anestezy co nie je ne skodu ani v pripade ze to ,akoniec vzdam a epi si dam pichnut...Ale wellness je skvele prirovnanie. Mna napriklad dost vytacalo, ked mi niektore sikovnice hovorili preco som si vybrala "obycajnu" statnu nemocnicu, ze preco nerodim v tej ci onej super chic sukromnej klinike, ze ved mam dobru mutuelle a tak a ked som sa im snazila vysvetlit, ze ja tam idem RODIT nie oddychovat a ze pre mna oddelenie neo-nat na mieste (v pripade problemu s dietatom) ma vacsiu vahu ako sukromna jednolozkova izba otapetovana kvetinovym vzorom, tak si vsetky tukali na celo a mai za nesvojpravnu.
22. kvě 2011 v 10:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
Nguyen, urcite chod na konzultaciu k anest. To nie je o tom, ci chces alebo nevhces epi, ale o rozhovore o epi (teda aspon ja tak robim), ale hlavne anesteziolog ti zalozi akoby ´kartu ´, kde si napise o tebe vsetky nutne veci, a v pripade niecoho urgentneho ta budu poznat, nebudu sa zhanat info od sage-femme alebo od teba na pislednu chvilu, pozru sa ti na chrbticu a vysvetlia princip pichnutia. Do epi ta nikto tlacit nebude a my stale vravime, ze epi je vase slobodne rozhodnutie, ak vsetko ide ako ma. Jasne, ak sa porod vyvolava hormonmi, alebo ked sa krcok neotvara, alebo dieta nezostupuje, tam epi skor pyta samotna sage-femme, to uz je indication medicale.
Simi, to je super, ze ti epi perfektne sadla. Mnohe zeny ale proste idu s tym, ze prvorada je epi a ze nebudu nic citit. Niekedy ale pri otvarani panvy niekde ta bolest pretrvava a neda sa vsetko ovplyvnit. Epi dobre zabera pri normalnom porode, ak vsetko ide dobre. Ak bolest pretrvava, je to znamka, ze nie vsetko je ok, ale to gyndosi nechcu pocut.
Dievcata, boli sme doobedu na plazi, no uzasne, tak som si zaplavala, chlapi drichmu a o chvilu ideme k susedom.
22. kvě 2011 ve 13:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
@bihan
díky za vysvetlenie, presne o to mi išlo, ako dať čašníkovi vedieť, že síce sprepitné dostal, lebo ho má zarátané, ale mimo to sme boli/neboli spokojní...

@tini
tini, ja som ťa sa chcela už dlhšie spýtať, ako ženy "od fachu" jednu vec - už len dodatočne, aby som mala na smrteľnej posteli (dúfam, že vo veeeľmi ďalekej budúcnosti) všetky veci jasné. Ja som absolvovala epi pri pôrode Olivera, ale dospeli sme do štádia, že viac analgetika (alebo čo to je) mi už nemohli podať. Vraj tá dutinka v medzistavcovom priestore, kam sa epi dávkuje, bola už - teraz neviem, či sa správne vyjadrím - plná a ďalšia dávka sa mi tam už nevmestila :confused: Zmestilo sa mi tam 7 dávok. Pôrod sa skončil urgent sekciou kvôli tiesni bábätka. SC prebehla spinálom, ale anestetikum mi pichali opäť do kanyly, ktorú som mala zavedenú pri epi. Som z toho zmätená doteraz, ako to vlastne technicky prebehlo... Môžeš hodiť dajaké odborno-laické vysvetlenie? Díky
22. kvě 2011 ve 13:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
Cavte baby,
my sprepitne davame,ked uzname za vhodne :wink: Par krat sa nam stalo,ze sme casnikovi rovno cenu zaokruhlili a zatial to ani jeden nepochopil :grinning:
A k menu-my sme malej naschval vyberali meno s koncovkou "e",pretoze sme vedeli,ze budeme zit tu vo fr. A ci sa jej hodi k priezvisku,je mi suma fuk - tie co ma poznate tak viete,ze uz viac slovenske priezvisko ani nie je :grinning: :stuck_out_tongue_closed_eyes: Aj tak sa raz vyda a priezvisko sa jej zmeni :wink:
My tu mame prave svokrovcov,prisli neohlasenie,pockali si ma pekne pred domom ked som sa vratila zo skoly,to to bol teda sok :grinning: parada,doniesli bryndzu,klobasky,tvaroh,sojove tycinky a moju oblubenu parenicu :sunglasses:
22. kvě 2011 v 15:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
@evuliki Pozri, ked viete ze tu ostavate zit navzdy, tak je jedno ci je priezvisko slovenske. francuzi to tak nevnimaju. aj tak sa tu to vase priezvisko cita inak. Ine by to bolo potom na SK. Inak ta vasa kombinacia je sice neobvykla ale to krstne meno je take pekne ze mi to nepride komicke. Ale aj tu na konikovi som si vsimla ze slovenske mamicky maju niektore velku fantaziu. Ale tak kazdy nech si da co sa mu paci. Ja som mozno malo odvazna ale napriklad nikdy by som nedala synovy meno Zacharias, Victorien, Hyppolite, Aristee a ine podobne. Iba ak by som bola presvedcena ze sa uz na slovensku neukazeme.
22. kvě 2011 v 15:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
@evuliki Ved si Evi predstav ze by som dala synovi meno Hyppolite a pridaj si k tomu nase priezvisko. Ved by sa musel chudacik na SK v skole hanbit. Musis uznat.
22. kvě 2011 v 15:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
Zuzao, potrebovala by som vidiet anesteziologicky zaznam. Davkovanie zavisi od vysky cloveka a od typu lokalneho anestetika. Principom epiduralnej analgezie je podanie anestetika (spolu s nizkou davkou opiatu) vo velmi nizkej koncentracii, aby boli ovplyvnene len nervy veduce bolest (a zaroven aj teplo, tak sa to aj da testovat), a moze sa podat urcity objem, aby to zase neovplyvnilo nervy v inej urovni. Laicky povedane na jednu davku sa moze podat len urcity objem latky. Tato latka sa vsak po urcitom case vstreba do krvneho obehu a teda ju treba doplnit, zavisi podla typu latky. Zhruba sa doplna po hodine, ked sa davkuje po bolusoch. Alebo sa namiesa taky mix do velkej striekacky a pomocou masinky sa davkuje, nastavi sa kolko ml latky sa moze podat za hodinu a to samo ide.
U Teba nerozumiem, co sa mysli tymi 7 davkami. Skor to bude 7 ml latky, lebo zhruba tolko sa dava jednorazovo zene priemernej vysky. Pre nepostupujuci porod sa to skoncilo sekciou, ale pozor, bolo to v epiduralnej analgezii (epidurana anestezia je nedostatocna), pomocou zavedeneho epi katetra ti podali tu istu latku, ale asi v 5x vyssej koncentracii, aby bolo zabezpecene znecitlivenie.
Ak by to bolo ako ty pises v spinalnej anestezii, to by ta museli este raz pichnut, zhruba v tej istej vyske ako ti pichli epi, ale hlbsie a hlavne inou ihlou a inou technikou, a to sa urcite nestalo.
Tak snad som ti to vysvetlila, zda sa mi, ze pisem ako hotentot :pensive:
22. kvě 2011 v 18:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nguyen Co sa tyka tej odvahy pre EPI, mna to bolelo len minimalne ked mi to zavadzali. Asi ako ked ta ustipne vcela. Asi bol sikovny anesteziolog alebo som mala staste. Neviem. A ani po nej som nemala ziadne vedlajsie ucinky. Takze ja som aj teraz rozhodnuta PRE. Len dufam, ze tu maju taky isty system ako v nemocnici kde som rodila vtedy. Mala som to zavedene po cely cas a v ruke take tlacitko a povedali mi, ze ked zacnem citit bolest, mam to stlacit, ze je to pripojene na pocitac a neda sa predavkovat ani keby som to stlacala vkuse. Ale co som pocula, ze su aj ine sposoby, ze musi dopichavat lekar?
@tini
22. kvě 2011 v 19:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
@tini
asi som zabudla spomenúť fakt, že som rodila na SK. Tam, ako je známe, mašinky na epi zatiaľ nie sú. Takže mi to podávali "po bolusoch?", tak, ako si napísala, v intervaloch zhruba hodina - hodina a pol. Prvú dávku som dostala okolo 9,30 (už sa nepamätám presne), poslednú niekde pred 17:00. Vtedy mi anesteziologička zahlásila, že to je posledná, viac sa tam toho nevmestí a dala mi krátky pokec prečo (čo som už opísala vyššie). Olivera vytiahli o 20:30, čiže to "hluché" obdobie medzitým som si naplno užila najväčších bolestí. Nebolo mi stále jasné, prečo ak sa tam toho viac už nevmestí, pred sekciou to zrazu išlo a dopichli mi tam konskú dávku. Podľa toho, čo si napísala ty, sa dá byť s epi prakticky možno aj niekoľko dní (ak som to správne pochopila), pretože anestézia sa postupne vstrebáva? a s tým teplom / chladom v nohách máš absolútnu pravdu, som si spomenula, ako som stále MM presviedčala, že musím mať studené nohy, že mi je hrozná zima...
A možno chcela tá doktorka tie moje "ušetrené" dávky niekde na ebay streliť, lebo inak som z toho stále jeleň... :fearful: Každopádne ďakujem, už mám v tom jasnejšie :wink:
22. kvě 2011 ve 21:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251 nie som síce Tini, ale dopicháva sa na Slovensku, kde nie sú mašinky.. vo Fr je to vždy s mašinkou.

@evuliki Evi, vy už vôbec neplánujete návrat na Slovensko?

@nguyen zadné vrátka sú fajn v každej situácii :wink: Ja absolútne nebola počas tehotenstva ochotná čo i len pripustiť, že by som mohla rodiť cisárskym, lebo som si to proste druhýkrát "musela" odrodiť po svojom a našťastie moja rozumná PA mi nejako otvorila myseľ, aby som ho tak vehementne neodmietala čo i len v predstavách, lebo sa často stáva, že sa ti stane to, čoho sa najviac obávaš...takže som bola pri pôrode úplne seraine aj so zadnými dvierkami a všetko dopadlo podľa mojich predstáv. :slight_smile:
Inak ja som si práve zvolila menšiu (aj keď nie súkromnú) pôrodnicu tretieho stupňa, lebo som nebola ochotná znovu rodiť vo veľkej nemocnici, kde sa rodí ako na bežiacom páse. :grinning:
A konzultácia u anesteziológa je povinná :wink: Odporúčam absolvovať aj návštevu pôrodnice, zavolaj si tam a opýtaj sa, kedy sa dá.. väčšinou je to len 1-2x za mesiac.
22. kvě 2011 ve 22:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
Simi, teraz som si vsimla, co za blbost som napisala! Sekciu si mala v epi anestezii, (nie analgezii, napisala som to naopak). No a ta tvoja ´pocitacom ´ riadena masinka bude asi pacientom kontrolovana epi analgezia, super vec nahodou, akurat ze ja som s tym este nikde nerobila! To he este lepsie ako ta moja masinka, kontinualny davkovac, co davkuje rovnako non-stop. Ta tvoja ide sama, plus ty si sama mozes dopichnut, ked potrebujes, pricom je to nastavene tak, aby si neprekrocila maximalnu davku.
A ci bolus alebo kontinualnym davkovacom... Jasne ze v noci radsej davkovac a cez den sa to da ustrazit aj bolusmi. Zavisi od ochoty, disponibility, a aj poctu rodiciek
No a jasne, ze epi moze byt zavedena dlhodobo, s vyhodou po velkych operaciach, akurat u porodu je to limitovane prave opiatmi, aby plid nemal vedlajsie ucinky. Ked sa minu opiaty, moze sa pokracovat cisto lokalnym anestetikom, takze tych 7 davok fakt nechapem.
A este vedenie tepla. Testuje sa rozsah analgezie. Strieknem studeny alkohol na dezinfekciu niekde na rameno, je to studene, a potom strieknem na boky, brucho az k pupku, tak hlasia, ze necitia alebo citia teple, to je znak, ze epi posobi tak ako ma :slight_smile:
22. kvě 2011 ve 22:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
Uz vidno, ze meliem z posledneho. Posledny prispevok bol pre Zuzao a nie Simi . Dobru noc prajem!
22. kvě 2011 ve 22:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
Příspěvek byl pozměněn adminem, protože nesplňoval pravidla fóra. Poznámka admina: “spamování se žádostí o příspěvky do písemné práce apod.”
22. kvě 2011 ve 23:39 • michkat2327
kedy vam robili prcy ultrazvuk?
23. kvě 2011 v 10:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
@tini Predsa len cast o tej pocitacom riadenej masinke kde si sama dopichavam bola pre mna. :grinning:
23. kvě 2011 v 19:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nikulqa Myslis asi tu vo FR, ze? Normalne ked nemas ziadne potiaze, nikdo ta nebude hnat na ultrazvuk skor ako 10 az 13 tt. Keby som sa sama nebola objednala k mojej gynekologicke kvoli vytoku, nemala by som sono urobene skor ako 10.juna. No a ked som uz u nej bola tak sa ma opytala, ze ci chcem aj UTZ. No a jasne ze som chcela.
23. kvě 2011 v 19:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251 a ak napr mne urobia este tu na sk ultrazvuk to staci ked mu poviem ze uz som mala robeny na sk...? take mam z toho vsetkeho zmiesane pocity ale to bude asi tym tehu sposobene...hm neviem no
23. kvě 2011 ve 22:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek