• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

24. listopadu 2016 
Neviem v kolkom tyzdni budes ked pridete do FR. Dolezity je UTZ medzi 10 a 13 tt vtedy sa robia specialne merania a vyhodnoti sa podozrenie na Downov syndrom a ine vrodene vady. Ak prides do FR este pred tym obdobim, hned si chod dohodnut termin k doktorovi. Ak ti tento UTZ urobia este na SK, nic sa nedeje. Lekar vo FR bude postupovat tak ako treba a naviaze na to, v kolkom si tyzdni. Mozno ze ak by to este stihol, mozno si ten UTZ urobi este raz aby mal k dispozicii svoje vysledky. Vravim, vsetko zalezi od toho v ktorom tyzdni budes ked prides do FR. Kazdopadne si pred odchodom zo SK vyziadaj vsetky vysledky vsetkych vysetreni ktore ti robili a vsetko zober so sebou. Lekar tu vo FR ti potom povie, co si da urobit este raz a co netreba. Tu napriklad hned ako prve robia kompletny rozbor krvi. Na SK co pisali zienky v inej teme, tento rozbor robia az neskor. Predpokladam teda ze krv ti tu zoberu hned ked prides, uz len preto, aby ti vystavili karticku o krvej skupine a type. Ale to prve sono ktore na SK len akoby potvrdzuje a vyvracia mimomaternicove tehu, to uz nebudes musiet tu absolvovat. To sa tu nerobi systematicky. Teda pokial nemas ziadne ine problemy alebo si v minulosti nepotratila a podobne.
24. kvě 2011 v 09:13  • Odpověz  • To se mi líbí
@simi251 no ked prideme do Fr budem v 9tt...ale teraz o tyzden v pondelok mam ist na nejake vysetrenie ,kde mi maju brat krv a vsetko okolo toho....neviem co presne...skor mi to vraj nemohli lebo babo malo len 2,9cm a ze to je este velmi malinke tak to je zbytocne...a nevies mi poradit ci tam vo Fr predavaju tu taku satku na babo,neviem ako sa to vola...ked si privinies svoje babo k sebe a mozes snim behat hore dole....totiz mame psika a uz aj riesim ako sama budem chodit vonku,ked manzel bude v praci....alebo ci si to mam kupit tu?mas s tym skusenost?
24. kvě 2011 v 09:39  • Odpověz  • To se mi líbí
@bihan no Zatiaľ návrat na SVK neplanujeme, ale ani zostať vo fra na dlho nechceme :wink: rozbiehame niečo na dvoch vzdialených kontinentoch,ale to je fakt este na dlho... Uvidíme, Zatiaľ sa nikam neponahlame :slight_smile:
Ale byt dole na juhu ti zavidim :sweat_smile:
@nikulqa ty Už riesis šatku? :grinning: opýtaj sa bihan, ona je satkamajster :wink:
24. kvě 2011 v 10:13  • Odpověz  • To se mi líbí
@evuliki no ano riesim lebo o 2 tyzdne odchadzame do Fr a uz sa tak skoro nebudeme vracat az po vsetkych vybavovackach...a to budem az niekedy na dalsi rok....tak ja len preto
24. kvě 2011 v 10:40  • Odpověz  • To se mi líbí
@nikulqa jasne, ale ved máš času a cez net kupis urcite lacnejšie... A kde presne idete do Fr? TM sem ide kvôli práci?
24. kvě 2011 v 11:46  • Odpověz  • To se mi líbí
@evuliki no my tam uz byvame rok,ale teraz sme na mesiac na SK na dovolenke,ale vraciame sa spat...a manzel tam ma pracu,preto tam ideme...
24. kvě 2011 v 11:49  • Odpověz  • To se mi líbí
@nikulqa a byvame v Rombas blizko Metz,to je na severe Fr
24. kvě 2011 v 11:50  • Odpověz  • To se mi líbí
@evuliki a byvame v Rombas blizko Metz,to je na severe Fr
24. kvě 2011 v 11:55  • Odpověz  • To se mi líbí
@nikulqa jeeej tak to nie si az tak ďaleko od nás :wink:
24. kvě 2011 ve 12:41  • Odpověz  • To se mi líbí
@nikulqa jasné, že šatku nájdeš aj tu :grinning: Majú tu milión značiek a keby si si nevybrala z tých francúzskych, tak môžeš objednať z Nemecka, Nórska alebo odkiaľ len chceš :grinning:
Napr. táto je tu nesmierne obľúbená, ale je to elastik, takže ideál cca do 8kg (čo moje deti mali v pol roku).
http://www.jeportemonbebe.com/

@evuliki nebodaj niečo s Novým Zálandom? či Amerikou? :grinning: Mňa to nejako stále viac ťahá preč z Európy, neviem, či je to tým pobytom na Reunione či čo.
24. kvě 2011 ve 12:48  • Odpověz  • To se mi líbí
@bihan si to trafila, sikulka! :wink: Zéland a Kanada veru, rozhodili sme siete, tak uvidíme. Našťastie nás nic neponahla, ale veľmi chceme ísť niekam inam... A Už sme dokonca aj reunion zvazovali, ale tam asi dieru do sveta neurobime... Ale na pár rokov to veru nie je zlá voľba :wink:

24. kvě 2011 ve 12:58  • Odpověz  • To se mi líbí
@evuliki hahaaa :D Reunion je hrozne maličký. Na nejaké 2-3r by som ho ešte brala, ale na viac ee. Nový Zéland je o niečom inom.. alebo taká Nová Kaledónia.. či Austrália, že Janka? :grinning:
Kanada ma až tak veľmi neláka.. príliš veľká zima v zime, aj keď Montreal je vraj úžasné mesto.
24. kvě 2011 ve 13:04  • Odpověz  • To se mi líbí
@evuliki a vy ste v akom meste ked hovoris ze nie daleko od nas?
24. kvě 2011 ve 13:30  • Odpověz  • To se mi líbí
@bihan dakujem za ten link vsetko nove potesi :slight_smile:
24. kvě 2011 ve 13:31  • Odpověz  • To se mi líbí
@bihan do nemocnice (porodnice) chodim vkuse lebo tam ordinuje moj doktor. Oni to tam uz dost maju zabehane, lebo aj kozultacie na sono, ci anesteziologovi ti programuju resp ponukaju terminy vzhladom na rdv co mas uz naplanovane. Ja som chcela rodit v nemocnici, len som nevedela v ktorej ale potom spojenim 3 faktorov (vzdialenost asi5 km od nasho bytu, odporucania nemocnice vsetkymi babami co povazujem za "normalne" resp baby co su mi v tomto dost podobne a odporucania prave uz spominaneho doktora) som si vybrala tu kde budem rodit tak hadam to bude ok a keby nie...nabuduce (ak dake nabuduce bude) budem hladat nieco ine

Inak uz vies kam je JY preveleny?
24. kvě 2011 ve 13:32  • Odpověz  • To se mi líbí
@nguyen to je super, že máš referencie ;) my sme bývali 5min. cesty od kliniky a predsa som sa rozhodla rodiť v štátnej, ktorá bola cca pol hodiny cesty.. ale podľa toho, čo som počula, by to bolo prašť ako uhoď :grinning:
A furt nič neviem.. miesta sa pomaly začínajú vyjasňovať, ale kým nie je konečné hodnotenie, nič nie je úplne isté... ale je nádej, že by sme tu mohli ostať.. pri najhoršom to vychádza na Lann Bihoué pri Loriente v Bretónsku, takže sa asi Parížu úspešne vyhneme :dizzy_face:
24. kvě 2011 v 17:29  • Odpověz  • To se mi líbí
ahojte po dlhsom case :slight_smile: neviete niektora ako je to s posielanim liekov na slovensko, je tam nejake obmedzene mnozstvo?
4. čer 2011 v 10:17  • Odpověz  • To se mi líbí
Caute, pridam sa k vam ak mozem. Mam 31, som prvy raz tehotna a zijem v oblasti Haute Savoie, cca 25km od Zenevy. Vsimla som si, ze su tu dve buduce mamicky s podobnym predpokladanym datumom porodu, tak to je fajn :slight_smile: Nie som tu zatial dlho a neviem zatial az tak dobre francuzsky, trosicku tu tapam....moj drahy je odtialto, vo vsetkom mi pomaha, ale predsa len informacie o vysetreniach a o materstve nema odkial vediet, tak som rada, ze som nasla tuto temu. Moja situacia je taka - cca v 9tt som bola na SR, tam mi urobili prvy ultrazvuk (ale to len na potvrdenie tehotenstva - srdcova aktivita, vnutromaternicove). To je zatial vsetko co mam urobene. Som z toho trosku na nervy, lebo uz niekolko tyzdnov sa snazim urobit si tu zdravotne poistenie, aby som mohla ist k lekarovi, ale nedari sa mi. bola som na securite social, tam chceli miliardu dokumentov - tie som ziadala na SR, vraj mi ich vydaju az ked si zrusim trvaly pobyt na SR. to musim ale vratit obciansky, tak som volala na konzulat do Pariza, ze kto mi da nejaky obciansky alebo pod. - a oni, ze nikto...Nevladzem tento nekonecny kolotoc riesit, ide mi o cas, ved som uz v 11tyzdni, ako som citala, max do toho 13tt uz by som mala mat urobene urcite testy a vysetrenia.....vy tu uz mate zdrav. poistenie davno? francuzske? secu? alebo ine? mne to vychadza, ze budem si musiet zriadit komercne (cca 170E mesacne) a konecne budem poistena....Dakujem za akekolvek rady co sa tyka poistenia, prvych vysetreni, a cohokolvek ineho :slight_smile: Caute
4. čer 2011 v 10:52  • Odpověz  • To se mi líbí
Ahojte baby! opäť sa na vás obraciam s prosbou o radu. Už konečne plánujeme sťahovku do Francúzska, dokonca predčasne :slight_smile: Priateľ (nie je FR občan) podpíše pracovnú zmluvu od 1.8.2011 (to už budeme manželia), ja budem vtedy v 5.mesiaci tehotenstva.
- Chcem sa vás spýtať, ako je to s poistením, môžem sa ako jeho manželka prihlásiť na jeho zdrav. poistenie hneď od začiatku platnosti jeho prac.zmluvy, alebo sú tam nejaké obmedzenia? (čítala som, že sobášny list musí byť starý min.3 mesiace, je to tak?)
- Bude mi toto poistenie hradiť všetky náklady spojené s tehotenstvom, pôrodom, pobytom v nemocnici? Alebo si budem musieť ešte niečo doplácať?
- Bude mať naše dieťa status Ayant Droit automaticky po narodení (a pochopiteľne zdokladovaní)?
Ďakujem vám a prajem krásny víkend :slight_smile:
4. čer 2011 v 11:23  • Odpověz  • To se mi líbí
@alenka600 ak si poistena na slovensku a mas europsku kartu malo by ti to stacit, ja som tu tak odrodila a nestalo ma to ani korunu (aspon dufam ze mi nevycislia za nejaky cas nejaky dlh :sweat_smile: ) s tou europskou kartou som bola v securite sociale kde mi na zaklade tejto karty vystavili cislo poistenca s ktorym som sa vzdy pri navsteve lekara preukazala, musela som si to sice platit ale dostala som feuille de soins ktory mi potom secu preplatila. Mala som k tomu este mutuelle samozrejme. Uz si to ani moc nepamatam, viem ze poistena mozes byt ked robis urcity pocet hodin, neviem uz presne kolko, inak mozes byt na manzelovej poistke, ak nie ste manzelia tak neviem ako to je. Ja mam trvale bydlisko stale na SR ako aj moja kamoska dokonca aj jej dcera ale vsetci sme poisteni v francuzsku.
4. čer 2011 v 11:33  • Odpověz  • To se mi líbí
@blanblan je to asi komplikovane v tom, ze ja som tu este nepracovala, mozno v tom je problem :( mam samozrejme tu europsku karticku - na securite sociale som bola 2x a 1 x som tam volala a stale mi potvrdili, ze bez isteho formulara E106 nemozem zacat. a ten mi vo vszp na SR nevystavia, ked mam trvale bydlisko na SR. Dali mi aj pisomne stanovisko k tomu. A este mi aj pisomne poistovna zo slovenska potvrdila, ze mi preplatia len a vylucne urgentne vysetrenia, uraz, akutne ochorenie - ziadne tehotenske vysetrenia. 2x som volala a 2 x pisala na konzulat, ze co mam teda robit???? vraj nevedia, ze to je vec poistovne. obratila som sa na organizaciu EURES na SR, co je medzinarodna siet poradcov v takychto veciach - ta pani, co sa specializuje na Francuzsko - nehovori po francuzsky, len mi skopirovala fr. text, ktory ale vobec nezodpovedal mojej situacii, proste od veci. Pisala som jej znova, ani sa mi uz neozvala. Telefon samozrejme neberie. Ja viem, ze sa vlastne len stazujem, ale nerozumiem tomu, ved som uz hadam "klopala na vsetky dvere", ktore boli mozne a nic. A ako pises Ty - da sa to. Tak kde robim chybu? Dobre, zatial som tu nepracovala, je to tym? Ved je to v ramci EU, to sa neviem dopracovat k lekarskej starostlivosti???? Vychadza mi, ze za tu komercnu poistku budem platit nejakych 1800Eur za rok - co nie je malo, hlavne ak ako pises Ty - mas to v podstate zadarmo.Ach jaj :slight_smile:
4. čer 2011 v 11:48  • Odpověz  • To se mi líbí
@alenka600 Ahoj. Nerozumiem preco ti robia problemy ci uz tu vo FR alebo na SK. Nestretla som sa s tym este v takejto forme. Moj manzel je slovak bol tu vo FR poisteny uz niekolko rokov predo mnou , ked som sa na jeho Carte Vitale pripisala ja. To bolo v roku 2004 takze si vies predstavit, ze vtedy ani nevedeli co a kde je to Slovensko. A predsa sa vsetko dalo a bola som poistena teda Ayant droit co znamena priblizne Majuca prava v podstate hned odo dna, kedy som sa ukazala prvy krat na SEcu. Chceli od nas rodny list a sobasny list a take tie hluposti ako je Attestation du domicile. A nikde nebol problem. Ziadne papiere zo Slovenska som nepotrebovala. Co konkretne od teba chcu??? Inak doteraz mame cela rodina trvaly pobyt na SK. Mozno je iny postup ak je priatel francuz, ale to sa mi nechce verit. Ak aj nie ste zosobaseny, nepredpokladam ze je v tom problem. Mame tu kopec znamych co len spolu ziju a su takisto poisteny na partnerovej karte cela rodina.

Ale tak ako ti povedala blanblan chod k lekarovi so slovenskym poistenim, sice to zaplatis ale potom by ti to mala poistovna preplatit. Je najvyssi cas sa objednat k lekarovi lebo najneskor do 13 tt plus 6 dni by ti mali urobit specialne sono na odhalenie vrodenych vad a downovho syndromu. Po 14 tt je uz meranie nepresne.

Ak budes mat akykolvek problem, rada poradim, len mi to tu napis na moj nick aby sa mi to hned ukazalo. Aby som to tu neprehliadla.
4. čer 2011 v 11:58  • Odpověz  • To se mi líbí
@alenka600 Teraz vidim co si odpisala blanblan. Nie je to vobec tym ze si tu nepracovala. Blbost. Ty tu vo FR nedostanes svoju poistku ale mozes sa pripisat na poistku tvojho priatela. Svoju by si dostala keby si pracovala.
4. čer 2011 ve 12:00  • Odpověz  • To se mi líbí
@alenka600 Dufam ze som to napisala zrozumitelne lebo teraz ked po sebe citam, no...
4. čer 2011 ve 12:01  • Odpověz  • To se mi líbí
ani ja som nemala nic odpracovane, iba ak na cierno :sweat_smile: . Hmmm asi zalezi vela na koho narazis, kazdy ti povie inak...Mala som sice vtedy status studenta lebo este vtedy bolo treba povolenie na dlhodobi pobyt ale nepamatam sa ze by sa o to bol vtedy niekto zaujimal. A mozno sa uz odvtedy aj veci pomenili, neviem....je to naozaj haluz ze sa nevies dopracovat k lekarskej starostlivosti... :angry: To sa mi ale nezda s tymi urgentnymi vysetreniami ved tehotenstvo je dost urgentna zalezitost a od tusim siesteho mesiaca su vysetrenia plne preplacane zdrav. poist. a ty my si mala mat narok na rovnaku starostlivost ako francuzi a mali by ti uhradit rovnaku ciastu ako tunajsia ZP. Tak to nechapem ani ja a zial ti neviem pomoct. (inak bola som v takejto situacii ked som stratila vodicak - nikto to nemohol zaregistrovat ani ambasada ani policia, bola som na nervy :angry: ) tak drzim palce. Ozaj a mne stacilo preukazat v slov.poistovni ze som poistena inde, nemusela som vobec mat zmeneni trvali pobyt. zeby sa to bolo zmenilo??? :confused:
4. čer 2011 ve 12:04  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
@blanblan Nie nezmenilo sa nic. Netreba vobec menit trvaly pobyt. To viem 100 pecentne.
4. čer 2011 ve 12:06  • Odpověz  • To se mi líbí
@alenka600 Inak pozerala som ten formular E106 a podlla mna sa vobec netyka teba. Pozri si toto http://www.zzz.sk/?page=pracovanieEU Ale mozno sa mylim.

Myslim si ze ho tu vo FR chceli preto, ze si prisla do poistovne a pytala si si poistenie. Vtedy by som to pochopila. Ale ty chod do poistovne este raz a povedz im ze ty nechces byt Assuree ale len Ayante droit. V tom je veeeeelky rozdiel. Vtedy ti daju vyplnit tlacivo a napisu ta na poistku tvojho priatela. A potom tam dopisu aj vase babatko ked sa narodi.
4. čer 2011 ve 12:15  • Odpověz  • To se mi líbí
@kiribaby Ahoj skus si precitat aj veci co som pisala vyssie popripade davnejsie. Ja mam take skusenosti, ze mozes sa na jeho poistku nahlasit ihned, po narodeni babatka ho tam tiez pripisu ihned. S tym sobasnym si nemyslim ze nemoze byt starsi ako 3 mesiace ale neviem naisto.

Co sa tyka preplacania vysetreni v tehotenstve mas do 5 mesiaca 100 % hradene vsetko co sa tyka tehotenstva okrem SONO to je tusim len 80%. Od prveho dna 6.m mas uplne vsetky osetrenia hradene 100% aj porod aj hospitalizaciu po porode aj tvoje babatko ma v porodnici vsetko na 100%. Teda okrem individualnej izby popripade TV na izbe.
4. čer 2011 ve 12:20  • Odpověz  • To se mi líbí
@simi251 a ked sme pri tej zdravotnej starostivosti, o tych liekoch nevies nieco? :grinning:
4. čer 2011 ve 12:22  • Odpověz  • To se mi líbí
@blanblan O tom neviem bohuzial. Ale Blanka ideme domov okolo 18. juna. Mozem nieco zobrat ak potrebujes. Len neviem ako by sme to zrealizovali.
4. čer 2011 ve 12:27  • Odpověz  • To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek