• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

7. března 2017 
@simi251 Alex letel s fr. pasom, slovensky nema.
@nguyen Neboj, vsetko dobre dopadne. Ja tiez poinformujem o komplikaciach, to musime trosku postrasit :slight_smile: Vsetko ma svoje mozne komplikacie a nic nie je bez rizika.
@erikasadek Urcite sa musis citit skvelo bez kil, nedas nejake fotky
pred a po? Samozrejme s detmi, aby presli...
@bihan Ved vies, ze ja som za stretko, ale niekde na pol ceste, tam vo Frejus v Base Nature je super, mozme buducu sobotu, inokedy nemozem.
11. čer 2011 v 11:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dievcata, dnes som po 2 mes hladania konecne nasla niekoho, kto mi postrazi Alexa v pripade nudze. Mate skusenosti s nounou periscolaire? U nas v mestecku nikto nechce, lebo im to blokuje miesto a je to malo platene. Vraj sa plati 75 e na mesiac a plus za efektivny cas. Hrozia mi sluzby, MM v sobotu pracuje, vecer chodi domov o 20 h... Bola som u jednej pani, ktora bola v zime v nasej skolke na zastupovanie. Symposka, byva asi 2 km od nas, uz vtedy mi ponukla, ci nepotrebujem... Teraz je na PMI na pol uvazok, ma 3 roc chlapceka, dom so zahradou... Som stastna ako blcha :slight_smile: aj v pripade choroby mi ho vezme. Na vecer chce 30e za hodinu, na cely den 10 e za hodinu, jedlo zapocitane. Nemam na vyber a desim sa sluzieb, ako to bude s Alexom.
Mate niekto skusenosti, ako to chodi a ake su ceny???
11. čer 2011 v 11:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251 nguyen nepotrebuje taký, lebo malá bude mať po tatíkovi fr. občianstvo :wink:

@tini ok, to beriem, chceli sme si urobiť výlet smerom k St. Maxime, tak to môžeme potiahnúť až do Frejusu. A teda ceny riadne :astonished:
11. čer 2011 ve 12:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
nie, ja potrebujem v prvom rade francuzsky, ale slovensky ani nechcem, chcela by som aby bolo este mozne si ju dat zapisat do mojho slovenskeho, prave preto ze mame rozne priezviska aby niekomu zbytocne nenapadlo riesit rodinne vazby, ale na to, aby bola zapisana v mojom pase potrebujem slovensky rodny list...hlava XXII :grinning:
11. čer 2011 ve 12:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
@tini Tak ano v tom pripade chapem. Len my sme fakt pred tym preberali, ze ako to chodi, ked dieta je slovak nie francuz. Takze vtedy potrebuje najprv ten slovensky rodny list a az potom moze vycestovat. Tak vy co mate deticky francuzov, mate to po porode ovela jednoduchsie co sa tyka cestovania.

A znova musim zopakovat, len tisko Vam zavidim, to miesto kde zijete. Wow. Ak vsetko dobre pojde, aj my sa chceme vratit na juh uz buduci rok. Ale to je este len zamer. :slight_smile:
11. čer 2011 ve 12:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nguyen Aha ja som ta minule pochopila asi zle. Tak sa ospravedlnujem. Ja som myslela ze chces cestovat s malou zapisanou v tvojom pase. Vtedy naozaj potrebujes ten SK rodny list ihned. OK uz budem ticho... :grinning:
11. čer 2011 ve 12:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251 nezmenila mi termin len prvy krat asi zle povedala....len upresnila v ktorom sme tyzdni ,lebo tu na mk ked zadas datum porodu samo ti vypocita v ktorom si tyzdni no a mne to tu vypisuje zle ,lebo sa to nezhoduje ...
11. čer 2011 ve 12:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nikulqa Ked zadas dobry termin porodu, aj MK ti napise spravny tyzden.
11. čer 2011 ve 12:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251 no tak mne sa to nezhoduje lebo podla tohoto mi vychadza 12tt a ja som len v 9tt
11. čer 2011 ve 12:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251 ale spravne si pochopila, chcem aby mala bola v mojom pase :slight_smile: Ale potrebuje aj fr pas.
11. čer 2011 ve 12:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nikulqa no a teda kedy mas termin?
11. čer 2011 ve 12:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nguyen Ja na tvojom mieste by som teda vybavila ten francuzsky pas a zobrala na cestu so sebou aj francuzsky rodny list a potom uz nikto nebude pochybovat, ze TY si matka. :grinning: :grinning: :grinning:
11. čer 2011 ve 12:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251 28.12.2011
11. čer 2011 ve 12:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nguyen Ozaj ako je to teraz s tym obcianstvom. Tvoja dcerka bude mat aj francuzske aj slovenske naraz? Lebo mne sa zda ze napriklad moj syn keby teraz o par rokov poziadal o francuzske asi sa musi vzdat slovenskeho, ze vraj preto, ze dostal francuzske dobrovolne. Ale napriklad ked sa zena vyda za francuza a dostane obcianstvo sobasom, ze to sa vraj nepovazuje za dobrovolne vzdanie sa toho slovenskeho, tak si moze ponechat obidve? Poculi ste uz o tom. Ako to je vlastne?
11. čer 2011 ve 12:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251 vies v tejto krajine je naozaj vsetko mozne a teda kedze lietame do Viedne a z Viedne v Rakusku tiez. Mam tolko roznych skusenosti zo sluzobiek a aj zo sukromnych ciest co vsetko su schopni viedenski letiskovi pracovnici vyviest a tu vo Fr to v tomto smere nie je o nic lepsie(napriek tomu ze tuto krajinu naozaj milujem a som tu stastna, nebudeme si nahovarat ze co sa uradov a administrativy tyka maju v tu v tom jasno) a ja im velmi neverim, jasne ze budem musiet byt vyzbrojena dokumentami vsetkeho druhu od livretu az po krvnu kartu ale aj tak....
11. čer 2011 ve 12:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nikulqa Tak v tom pripade si dnes naozaj v 11+3, takze v 12 tt. Pozri si na nete tehotensku kalkulacku.
11. čer 2011 ve 12:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nikulqa čo sa týka MK a fr. termínu, tak fr. termín je v 41tt a navyše sa počíta to, v akom si štádiu tehotenstva, väčšinou od počatia. (teda hlavne mesiace).
MK ti to vypočíta správne v tt od poslednej MS. Preto tam máš rozdiel 2t.
@nguyen ja som toho síce nenacestovala toľko ako ty, ale už som tiež vybavená a zvyknutá na všetko :grinning: ale keĎže máme aspoň priezvisko rovnaké, tak livret de famille so sebou neťahá, lebo sa bojím, že ho stratím.
11. čer 2011 ve 13:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojte,
pozdravujem vas od protinozcov, dnes nam prsi, tak som k vam prisla nakuknut.

@nguyen ked sa narodil Jullian, tak s MM sme neboli zobrati. Malemu sme hned vybavili fr. pas, mena sme mali rozdielne. Na Slovensko sme takto leteli 3x z Pariza do Viedne, nikto nikdy od nas nechcel livret de famille a ani nejaky iny papier.

@tini nam sa nasa susedka ponukla, ona ma jednotny tarif 7 eur na hodinu, je jedno ci je to celodenne strazenie, alebo vecerne.

@bihan Base Nature je super miesto pre deti. SKoda, ze nam to nevyjde. My v nedelu priletime do Pariza a ja hned odtial odlietam na Slovensko. Od 1. jula zacinam zarezavat v praci a volno budem mat treti a stvrty augustovy tyzden, tak ak by ste neboli niekde na dovci, mozme dat stretko aj s Tini.

Prestalo prsat, tak utekame von :sunglasses:
15. čer 2011 ve 02:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojte!! s obrovskou radostou vam oznamujem, ze budeme mat dievcatko :dizzy_face:
Dakujem za info ohladom zdrav.dokumentacie, zda sa, ze ten prechod do FR nebude po tejto stranke komplikovany, v podstate mi staci vybavit poistenie, najst gyneco a hotovo..po franc.viem, tak sa snad nestratim :grinning:
Co sa tyka konzultacii so sage-femme, sama ju budem musiet vyhladat, alebo mi ju odporuci gyneco? kolkokrat pred porodom ste sa s nou stretli?
Ake su vase skusenosti s porodom? Moze si rodicka zvolit vyhovujucu polohu (alebo uviazanie noh ako v SK), funguje princip baby friendly hospital? Moze byt partner pri porode bez toho, aby absolvoval nejaku predpripravu? Je to platena "sluzba"? Robi sa vo FR nastrih? Oplatia sa podla vas cviky typu balonik EPI-NO alebo masaz hradze? Baloniky atd mi pridu prehnane a komercne..no na druhej strane, nastrihu by som sa rada vyhla :sweat_smile:
15. čer 2011 ve 14:58  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@janka_fr a letela si s nim sama bez otca?
15. čer 2011 v 19:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kiribaby Fuuuuha.....tolko otazok naraz :grinning: :grinning: :grinning: Takmer vsetko co sa pytas moze byt od nemocnice k nemocnici ine. Najlepsie ti odpovedia priamo tam, kde sa objednas na porod. To urob ako prve aby si este mala miesto. Ak ked ak by uz nikde nebolo, statna nemocnica ta vezme urcite.

Takze mozem ti napisat svoje skusenosti. Povinna kontrola je tu u lekara 1x mesacne. V prvom tehu som bola do 5.mes u obvodaka a potom kazdy mesiac so sage-femme. Teraz chodim od zaciatku ku gynekologicke s tym ze ak budem rodit na klinike kde ona pracuje, budem chodit az do porodu k nej a u nej aj rodit. Ak sa rozhodnem rodit na druhej klinike, tak v 8. a 9.mesiaci uz musim ist ku gynekologicke tam. Ale je to na mne ako sa rozhodnem. Rovnako keby som bola chcela, mohla som ostat len u obvodacky, potom od 5.mesiaca chodit ku sage-femme podla svojho vyberu a potom 8. a 9. mesiac na kliniku, kde chcem rodit. Takze je vela sposobov ako byt sledovana v tehotenstve. TY si mozes vybrat. Ale over si na klinike kde chces rodit, ci nemaju napriklad podmienku, ze musis byt sledovana u nich. Jednoznacne najlepsie riesenie je byt sledovana tam, kde planujes rodit. Ale ak zena chce, moze chodit aj k sage(femme liberale. TIe maju svoje kabinety. A ak si nevies poradit sama tak samozrejme ze gynekolog ti moze odporucit sage-femme.

Priprava na porod...tusim ze 7 alebo 8 klasickych kurzov je hradenych z poistovne. Potom za tie specialne ako joga alebo spev si platis. To uz su take specialitky. Manzel je samozrejme vitany bez priplatku. Toto ti tiez povedia tam, kde chces rodit alebo kde chces absolvovat kurz.

Porod...podrobnosti si over v porodnici, tiez to moze byt rozne ale v zasade ak nie su komplikacie, dieta je v kuse s tebou cize BABYFRIENDLY. Vsade to tak bolo kde som sa informovala. Otec pri porode je urcite povoleny aj bez pripravy. Nastrih - ja som mala. Nohy priviazane - nie. Oholit - nie nic neholili. To vsetko naozaj zalezi od praktik jednotlivych nemocnic.

Ale vseobecne si myslim, ze porod tu vo FR a aj cely pobyt v nemocnici je ovela ludskejsi ako na SK. Aspon co som pocula, ze sa robi v slovenskych porodniciach.

Mozno ti niekto iny tu napise inak, toto su vsetko len moje osobne skusenosti. :slight_smile:
15. čer 2011 ve 20:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nguyen ano, 3x som letela s malym bez MM.
16. čer 2011 ve 02:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251 Vladka vdaka za zdielanie skusenosti :wink: Je mi jasne, ze porod vo FR je omnoho ludskejsi ako na SK, tvoja dobra skusenost ma potesila! teda az na nastrih hradze.. dufam, ze to robia len v nevyhnutnych pripadoch, a nie automaticky ako tu v nasich koncinach. Prihliadajuc na nedobre skusenosti okolia z nastrihu, sitia, hojenia atd, nasledky typu problemy s inkotenciou, neschopnost v pohl.zivote.. nechcem robit bu bu bu, nie som ani strachopud :sweat_smile: ale uprimne povedane, ten zakrok mi nie je po voli :pensive: Pevne dufam a verim, ze sa dockam prirodzeneho porodu (o dovod viac, preco nerodit na SK :stuck_out_tongue_closed_eyes: ), na ten je predsa žena stavbou tela od prírody predurčená :slight_smile:
Inak prave pozeram letenky BA-Paris, ceske aerolinky maju kazdodenne priame lety s perfektnou cenou, som milo prekvapena, v juli by som chcela ist na par dni za priatelom, pri tej prilezitosti by som sa mohla blizsie informovat priamo na mieste, tak ako vravis, aby som potom nemala problem s miestom.

Inak baby, ako riesite bi/trilingualnu vychovu? Rozpravate sa s detmi iba po slovensky/cesky? ovladaju partneri cudzinci vas materinsky jazyk, resp. ako funguje ich komunikacia s vasou rodinou?
16. čer 2011 v 18:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kiribaby Co sa tyka toho nastrihu, ja som mala fakt velke babatko. Nebol tucny ale mocny, taky siroky. A ja mam 155 cm, oni mi robili aj scanner v den porodu, bali sa ze neprejde vobec. Dokonca bol na sale pre istotu pediater s kliestami, ktore nastastie nebolo treba pouzit. Proste sa vsetci bali, ze babatko je velke na taku zenu ako ja. :grinning: :grinning: :grinning: Inak MM ma skoro 2 metre a asi ked videli jeho, tusili ze babatko bude valibuk. :grinning: Takze asi preto bol ten nastrih potrebny. A poviem pravdu, ze vtedy som sa nijako zvlast nepripravovala na porod co sa tyka hradze. Teraz uz som mudrejsia a vyuzijem moznosti ako su olejceky a masaz hradze a gel pri porode. Ten EPI-NO na to som ja leniva s tym cvicit. Pride mi to take cudne. A este som sa zamyslala nad tym, ze pri tom treba tlacit, ze ci to nemoze potom zapricinit predcasne otvaranie sa. Ale tak ked sa to odporuca, tak asi nie. :wink:

Inak si myslim, ze ked si vyberies sukromnu kliniku s takou rodinnou atmoskou alebo ten Maison de naissance, to su take sukromne kliniky ktore preferuju prirodzene porody (aspon tak je to tu v Nantes) tak potom sa da urcite dufat v prirodzeny porod v ramci moznosti.
16. čer 2011 v 18:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
@janka_fr dakujem jani, to ma dost upokojuje :slight_smile:
16. čer 2011 ve 20:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
ahoj zdravim po delsi dobe byli jsme za rodinou v cr ted jsem zpatky v novem domku je tu i mamka tak nemam moc cas psat.

@janka_fr
planujeme ze v srpnu pojedeme asik mori pac nam znami pujci nejaky domek; jinak bysme si to nemohli dovolit akorat nevim kde to je ale kdyby to bylo blizko vas tak bychom se mohli sejit.
@nguyen
pani to koukam uz si v tricatym patym tak to ti preju hezky porod a at je to pak vsechno fajn!
19. čer 2011 v 05:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
co je to tu za system ze sa v podstate neda odhlasit z obeda ked je dieta chore? To je tak v kazdej skolke/skole alebo len u nas? Ked som povedala ze si ho teda pridem vyzdvihnut (ten obed) najskor vobec nechapali ako to myslim a potom ze "to sa neda",takym tonom ze co je to za blby napad. :angry:
21. čer 2011 v 11:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
@blanblan
v našej škôlke sa dajú spätne vrátiť peniaze za obedy ak je dieťa choré, ale je to tak byrokraticky komplikované, že som sa na to vykašlala. Na mairie treba predložiť potvrdenie od doktora, že dieťa bolo od-do choré a potom to spätne preplácajú :fearful:
Inak, dostali ste už livret scolaire? My áno a som nesmierne šťastná z výsledkov, ktoré Oli dosiahol. Keď si predstavím, že pred 9 mesiacmi, keď sme sem prišli, vedel jediné slovo "la chaise" ... A teraz má z asi 50 "koloniek" nedostatky len vo formulovaní vety vo forme podmet+prísudok+predmet a nevie presne rozdiel medzi pod/nad , pri/ďaleko etc. A to chodil do škôlky len 2 dni do týždňa, ostatné 2 dni len na 3 hoďky :slight_smile: .
21. čer 2011 ve 12:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
No to je teda riadna blbost s tymi obedmi :angry: Keby ho aspon mohli zabalit domov,tak nepoviem, aspon nemusim varit...Som z toho prekvapena... Livret scolaire, to som este nepocula, to je akoze to ich "vysvedcenie" na konci roka ze kolko bodov z 20 dosiahli v roznych predmetoch? ja som zatial dostale len rozhodnutie ze postupuje do dalsieho rocnika, co som bola aj celkom prekvapena :sweat_smile:
Inak sedime doma s kiahnami, takze nebude ani fete de la musique ani sortie de la fin d'annee do zoo :frowning2: :frowning2: Navyse je vonku tak pekne a malu zeru mrle lebo vlastne jej nic neni len tie pupaciky...
21. čer 2011 ve 13:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
juj, tak to mi ani nenapadlo, pýtať si obed zabaliť. Už to vidím, aký by s tým bol problém. V škôlke s 250 deťmi... tam je problém omnoho menšia prkotina... Oli už koncoročný výlet do zoo absolvoval, MM išiel dobrovoľne ako rodičovský dozor. Keď sa vrátili, MM dookola opakoval "už nikdy viac, už nikdy viac", decká boli ako utrhnuté z reťaze. Pred výletom dostal v obálke inštrukcie, ktoré dieťa drží za jednu ruku, ktoré za druhú a ktoré 2 deti kráčajú pred ním taktiež držiac sa za ruky :grinning: .
Livret scolaire je zrejme niečo ako vysvedčenie, veľmi som uvítala, že presne vidím čo sa vlastne posudzuje. Sú tam 4 veľké skupiny (život v kolektíve, jazyk a vyjadrovanie, telesná zdatnosť a svet okolo mňa) a tie sú ešte rozdelené do podskupín, napr. rešpektovanie pravidiel spoločenského života, používanie "ja", hovorenie k dospelému, do koľko viem narátať etc...
Keď spomínaš tie kiahne, už je mi jasné, že tu to nie sú "POZOR KIAHNE", ale keď som minulý týždeň na ihrisku videla, ako cca 2-ročný chlapček bozkáva svojho súrodenca-novorodeniatko, tak mi mráz išiel po chrbte.
21. čer 2011 ve 13:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek