• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

7. března 2017 
ahojte baby, ja som tu nova, ale som velmi rada, ze s mojou sikovnostou som nasla tuto temu a dufam, ze mi niekto poradi :slight_smile: som v tretom mesiaci tehotenstva a chystam sa ist za priatelom do FR...on je tam na pracovnej stazi a ani jeden nevieme po francuzsky, tak neviem ako to tam vobec prezijeme :(

Mam strasne vela otazok, pretoze uz som z toho hladania po internete a pytania sa unavena. Akurat dnes ma strasne nastvala pani z uradu prace, pretoze ja som planovala poberat rodicovsky tu v SR a ona mi hovori, ze na to mi narok nevznika ze jedine prispevok pri narodeni dietata si mozem vybrat but z FR alebo SR...no ale ja si ako vobec neviem predstavit ako si tam vobec nieco pojdem vybavit na nejaky urad, kde sa s ludmi po anglicky bavit nebudu:(

Ach jaj som z toho zufala, este nemam ani poistenie tak neviem ako to bude s lekarom a nemocnicou, pretoze sme chceli ist niekam kde hovoria po anglicky, ale vidim ze o tom mozem asi len snivat.

Napiste prosim vase skusenosti co sa tyka doktorov a nemocnic. Ja som minuly rok skoncila VS a odvtedy som bola nezamestnana, cize som este vobec nepracovala a neviem ci mam narok na nejake davky vo FR. Prosim poradte. Je tu niekto z Pariza?

Vopred dakujem

Katarina:slight_smile:

27. čer 2011 ve 20:27  •  čeká miminko, termín má v prosinci 2011  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@bubullik katarina ja som tu ak nieo potrebujes daj mi vediet po pripade ti dam moje cislo aby si netapala apson tolko pre teba mozem urobit
27. čer 2011 ve 20:55  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@bubullik Ahoj Kati, tiez sa onedlho stahujem do Pariza a momentalne som v 5.mesiaci tehotenstva, takze aj so mnou mozes pocitat ako s psychickou podporou, uvidime, ako daleko budeme od seba byvat, mozno sa budeme moct navstevovat :wink: S radami a skusenostami ti zatial nepomozem, kedze si sem sama chodim po rady :sweat_smile: ale urcite sa nemas coho bat, s anglictinou sa nestratis, navyse mozes hned od prichodu navstevovat kurzy, bude tam kopa cudzincov z celeho sveta, moze to byt pre teba len prinosom. Ako dlho sa planujete vo FR zdrzat?
28. čer 2011 v 18:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
Mile maminy, chcela by som sa spytat na bilingualnu a trilingualnu vychovu v zmiesanych rodinach :slight_smile: Rozpravate sa s detmi iba po slovensky/cesky? ovladaju partneri cudzinci vas materinsky jazyk, resp. ako funguje ich komunikacia s vasou rodinou?
Moj pripad je nasledovny: Obaja sme s partnerom cudzinci, dieta budeme vychovavat vo FR, t.j. v idealnom pripade by sme obaja chceli dcerku naucit nase materinske jazyky (co by ulahcilo komunikaciu aj s ostatnou rodinou, nakolko nasi pribuzni po franc.nevedia). Avsak ani jeden z nas neovlada jazyk toho druheho (co by sa eventuelne mohlo zmenit, popri babatku by sme sa aj my dvaja mohli naucit aspon zaklady), obaja hovorime plynulo po ang. a franc., spolu zo zvyku komunikujeme automaticky anglicky (zili a pracovali sme v anglofonnej krajine), ale uvazujem nad tym, ze v zaujme dietata a rodiny by bolo vhodnejsie upustit od ang. a prejst na franc., v takom pripade by dcera bola priamo obklopena 3 jazykmi.... co si o tom myslite, pripadne mate niektora podobnu skusenost?
28. čer 2011 v 18:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahojte baby, nie som sice snazilka ani tehulka (ale aj to mozno casom bude :wink: ), ale mamina 15 mesacneho Danielka a pred mesiacom sme prisli za nasim tatinom do FR- Strasbourgu. Som rada, ze je tu tato tema a ze tu mozem najst prakticke rady. Mozno sa najde aj nejaka mamina, ktora je blizko a mohli by sme sa stretnut. Mojou nevyhodou tu je, ze neviem po francuzsky /ale na tom sa pracuje/, takze obcas sa citim ako alenka v risi divov :slight_smile:. Neviete mi poradit ako je to s navstevou pediatra (ci tu existuje nieco ako pravidelne poradne ako u nas) a ako je to s ockovanim? Dakujem za info.
Katka
28. čer 2011 ve 22:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
@katkagreganova kedze som roky rokuce prec so slovenska presne ako vyzeraju slovenske poradne na slovensku neviem povedat, ale tu asi nie nenajdes presnu podobu ;;;
pediatra navstiv kedykolvek potrebujes musis sa len telefonicky objednat...... pocas navstevy mas poradnu.. proste sa pyataj lekara co potrebujes... :slight_smile:
ockovania, jedine povinne ockovanie v fr je DTP.... takze ostne su len na tebe nikto ta nebude nutit ockovat budu ti len automaticky davat lekarsky predpis... pokial nechces nic sa nedeje.. :slight_smile:

cecurite social posiela papier s datumom prehladok deti v urcitych intervaloch ktore su na 100% preplatene secu... :slight_smile:
@kiribaby my mse ten pripad , predstavoval som si to jednoducho ked boli drobci este v plienkach vysledok je ten ze casom som prestala rozpravat slovensky aj ked nie som hrda ale bolo to v zaujme pata na zaciatku.... u josha som rozpravala od narodenia tiez; lenze kedze sme obaja cuzdinci tiez a tak franina je neutralny jazyk, viac je pocut franinu doma ako slovencinu. vysledok je ten ze josh napriklad uplne odmieta franinu. uplne nechce rozpravat rozumie, ale odpoveda len vo franine... pato malo co ale ten je iny pripad.. takze ked sa nad tym spatne pozeram. je mi smutno.. ale beriem to uz sportovo.... ked si predstavium ze podla zakona slovenskeho musia mat povinnu skolsku dochadzaku aj na slovensku tak neviem neviem ako by zvladli teraz aj slovensky jazyk a aslovenske predmety!!!! kaslem nato...
co sa tyka jazyka mojho muza ten od mùalicka nerozpraval doma s detmi vlastnym jazykom nechcel na nich valat este dalsie bremeno bola to jeho volba.. :slight_smile:
29. čer 2011 v 08:11  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erikasadek dakujem moc erika dam ti vediet keby som stratena:slight_smile: a prepac ze odpisujem az teraz...som nevedela ako to tu funguje:slight_smile:
30. čer 2011 ve 12:38  •  čeká miminko, termín má v prosinci 2011  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kiribaby Ahojky, jeeezis ani neviem ako som rada, ze si sa ozvala:slight_smile: sme na tom podobne, lebo ja som vo 4. mesiaci, takze sa ti urcite ozvem:slight_smile: ja len dufam, ze vsetky tie rady a veci co som uz poprecitala na nete mi na nieco budu, ale ved clovek sa vsetkemu nauci, tak hadam to bude fajn. Ja budem urcite chodit na kurz, aby som sa doma nenudila:slight_smile: noo vo FR budeme dlho...vlastne ja cestujem uz zajtra a kedze priatel je tam na 1-2roc. stazi tak tam chvilu pobudnene a hadam sa stretneme:slight_smile:

Inak ohladom tej vychovy...my tiez budeme mat trilingualnu...moc som nad tym nuvazovala, bolo to skor automaticke, kedze ja hovorim po slovensky, priatel po portugalsky a spolu po anglicky...francuzcinu do toho pliest nebudem:slight_smile: zatial sa pekne maj...ozvala by som sa ti bud. tyzden oki
30. čer 2011 ve 12:48  •  čeká miminko, termín má v prosinci 2011  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@kiribaby naše kočky sú "len" bilingválne, aj keď zatiaľ hovorí len jedna :grinning: začiatky boli trošku ťažké, lebo okrem mňa nemala Sára žiadny kontakt so slovenčinou, domov som chodila len raz za rok, ale po readaptačnom pobyte u babiny na 3m sa jej slovenčina nesmierne zlepšila.
Doma sa spolu rozprávame po slovensky, keď je v miestnosti aj papa a potrebujem, aby rozumel aj on, tak po francúzsky, ale napriek tomu, že má fr aj v škôlke a v okolí, tak jej hovorový prejav ešte nie je na takej úrovni ako u iných detí jej veku.
Ak môžem poradiť, viac než 3 jazyky by som naozaj nemontovala dokopy. Dieťa môže počúvať iný jazyk, je to len pozitívum, lebo si osvojí tonalitu, ale ak má pochopiť princíp rôznych jazykových systémov, je jasné, že ani jeden nebude na úrovni monolingválneho dieťaťa.
30. čer 2011 ve 13:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erikasadek dakujem za info, pomohly, ak by som male este nejake otazky, tak sa isto ozvem... :wink:
30. čer 2011 ve 22:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erikasadek @bihan vdaka za skusenosti... viac ako 3 jazyky by som jej urcite nevnucovala, v podstate budem rada, ak bude bilingualna, SK a FR by mala bez problemov zvladnut...i ked bolo by fer, aby mala aspon zaklady partnerovho jazyka :sweat_smile: Moj otec aj partner vyrastali obaja v bilingualnych rodinach a ani jeden nemal nikdy ziadne jazykove problemy alebo recove vady..tak len v kutiku dufam, ze aj moja slecna bude sikovna :slight_smile:
1. črc 2011 v 15:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erikasadek kedze zijes v Parizi, obraciam sa s otazkou porodnice na teba...Vedela by si mi prosim ta odporucit nejaku dobru porodnicu, kam by som mohla ist po informacie, pripadne si rezervovat miesto? Buduci tyzden odlietam do Pariza, rada by som popri inom vyzistila info, pobehala porodnice.. simi251 mi spominala Maison de naissance ako sukromnu kliniku, kde preferuju prirodzene porody, nevies nahodou, ci sa taka klinika nachadza aj v Parizi? pre zaujimavost som to hladala na internete, ale vzdy som nasla len clanok o tom, ze bojuju za jej otvorenie... :confused: Resp. myslis si, ze v statnej nemocnici budu respektovat poziadavku prirodzeneho porodu bez nastrihu hradze, dotepanie pupocnika, prilozenie babatka skin to skin?
1. črc 2011 v 16:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kiribaby v prvom rade zalezi kde budes byvat , vyber statnej porodnice zalezi podla toho kde byvas..... a hlavne zapis sa robi mam pocit do 2 mesiaca .. vysvetlim ti preco , prva vec co sa ta budu pytat bude den posledny tvojho menzesu podla neho vypocita predpokladany datum porodu a ich kapacitnu moznost , ci budu mat pre teba miesto.... cim neskor tym mensia sanca ze budu mat miesto budes musiet hladat inde blizko.... co sa tyka sukromnych tych je vela; zasi sa robi az po 6 mesiaci.. :slight_smile: co s atyka statnej alebo sukromenj, dieta vzdy ostava s matkou.. takze toho sa vobec neboj, jedine ze is vyslovene zelas ze si chces oddychnut tak dieta pojde mimo izbu.. ale inak vzdy je pri tebe!!! ci je statna ci je sukromna!!!!
co sa tyka nastrihu// tazko povedat zalezi od kazdeho porodu a porodnej sestry , alebo gynekologa vezd ze v statnej odrodia porodne baby n, lekar pride len vtedy ak je problem!!!! v sukromnej je to tvoj gynekolog ktory ta mal pocas celeho tehotenstva.. :slight_smile:

teraz ziadna panika, porodne sestry su tu na vysokej urovni//// :slight_smile: to ti urcite povedia mnohe baby na fore.... co sa tyka prirodzeneho porodu urob si zoznam veci ktore chces a ktore nechces a dopredu im povedz co si zelas a oni ti odpovedia ,a no je to mzne tu alebo nie je mozne, kazda nemocnica je ina; ale vseobecne skoro vsetko je tu mozne, a hlaven ziaden priplatok, alebo uplatok tu necakaj za nieco take...!!!!! rozdiel medzi slovenskom...
dieta ti vzdy prilozia , hned po porode a je uz stale s tebou pripadne s oteckom ten kho moze kupot nikdy nie su same sestry s dietaom otec je vzdy pri... ak si to zela samozrejme :slight_smile:
ja som mala prilozeneho josha aj pri cisarskom,; hned ako pri porode, a aspolu s oteckom ktory bol pritomny ziaden problem ziaden priplatok.. :slight_smile:
1. črc 2011 v 17:21  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Ahoj holky, tak jsem tu nejakou chviliku nebyla .... uz je to 30tt a cekame holcicku, potvrdili nam to uz nekolikrat. Vsechno je ok, pomalu uz abych zacla balit do porodnice. Dneska jsem byla na prvnim predporodnim kurzu (budu rodit v maternity v Antony - 92) a jedna vec me docela prekvapila, ze pry se behem porodu nemuze ani jist ani pit. Je to normalni? Co kdyz budu mit hlad a zizen? Vy, co jste ve Francii uz rodily, jak to bylo pro vas?
7. črc 2011 v 19:16  •  čeká miminko, termín má v září 2011  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lenka_zd ano nemozes jest ani pit budes od zaciatku na infuzii takze neboj nebudes dehydratovana, a je to kvoli moznym komplikaciam , aby si mohla mat anesteziu.. pokial viem tak preto je to tu uplne bezny postup, a samozrejme sa necuduj ze tu nie je povinny klistyr!! :grinning:
7. črc 2011 v 19:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erikasadek Aaaa diky, nejak jsem si neuvedomila, ze s infuzi asi teda nebudu mit zizen .... nikdy jsem ji nemela, tak me to proste nedoslo. Tak to je ok. Kazdopadne uz se tesim, az si po porodu dam sushi :slight_smile:!

Nahodou nekdo nevite o nejakych aktivitach pro tehulky na jihu Parize nebo blizko RER B, co bezi i o prazdinach? Chodila jsem na predporodni yogu a planovala jsem prenatale relaxation v bazenu v Antony, ale ani jedno z toho o velkych prazdninach nefunguje :(.
9. črc 2011 v 11:02  •  čeká miminko, termín má v září 2011  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojte maminky, neviete mi povedat,ak mate skusenost aka vyska porodneho je tu vo Fr? a este na aky prispevok a v akej vyske mam narok po narodeni dietata,napr. rodinne pridavky ,ked som tu nikdy nepracovala ,ale pracuje tu len manzel?dakujem pekne pekny dnik
12. črc 2011 v 09:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nikulqa porodne je asi 900€ ^resne neviem kedze kazdy rok sa zvysuje... pridavky ma tvoj muz narok ak neprekracuje urcitu sumu to vsetko mu povedia na CAF..... :wink:
13. črc 2011 v 09:16  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erikasadek dakujem pekne za info,skusala som to hladat aj na nete,ale nejak som nenasla...a tu vo Fr nie na kazdom urade su ochotne zienky podat dobre info,resp. nie su az tak informovane
13. črc 2011 v 09:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nikulqa ked deklarujes tehotetunstvo na uradoch (SECU a CAF) v 14 tyzdni (myslim) tak ti postupne posielaju oba urady rozne infirmacie a kroky v prislusnej postupnosti, vazne si myslim ze ten system zasa nie je az taky zly. SECU ta kryje na 100% od (asi) 6 ci 7 mesiaca to znamena ze nedoplacas nic (ani tvoja mutuelle) no a CAF ti posle kartu CAF. Na nej mas cislo a na podklade na ktorom ti tu kartu poslu mas heslo. Pomocou tychto info sa nalogujes na CAF stranku kde mas ucet a tam sa vsetko dozvies. Ja som si vcera robila simulaciu a na konci mi to vyplulo dost komplexny pdf subor so vsetkymm na co mam a na co nemam narok. Ja osobne som tam nasla dva "pridavky" viazane na rovnaky typ plafonu - porodne (tento rok 904 euro) a pridavky (180 euro) vsetko ak neprekracujete plafon. Potom je tam prispevok rodicovskej dovolenky ak sa rozhodnes ostat doma viac ako 16 tyzdnov ak si samozrejme pred tym tu o fr pracovala a potom je tam kompenzacia pri akomkolvek sposobe strazenia deti ak sa do prace vratis. Vsetky tieto sumy ti zial neviem upresnit lebo su vacsinou viazane na tvoj predosly plat, pripadne plat ktory budes platit pestunke ci jasliam. Co sa secu tyka, ta ti plati zdravotnu starostlivost, sage femme pred porodom, poporodne cvicenia, mas pravo na rozne konzultacie pred aj ped porode dokonca mozu sage femme prist aj k tebe domov ak si to zelas a hlavne secu plati matersku dovolenku pocas 16 tyzdnov a (aspon mne) vo vyske 97% platu. Zvysok kompenzuje mutuelle alebo (ako to mame my) zamestnavatel ti posiela plat v plnej vyske a on si nechava preplacat tieto veci SECU a mutuelle, co je dost prakticke. Ak mas SECU konto na ameli.fr mala by si sa ku vsetkemu doklikat a na CAF tak isto. V porovnani s uradmi ako DDTE alebo niektorymi oddeleniami prefektur (hlavne tie cudzinecke) je podla mna toto dost prehladne. Ja odporucam deklarovat a nechat sa "viest" instrukciami.
13. črc 2011 v 09:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
sorry dievcata, zavadzam, nie 97 ale 77% platu, preklep :sweat_smile:

13. črc 2011 v 10:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nguyen fiiiiha ty si teda riadne informovana super a dakujem...ja este musim zaniset papiere na caf aby som to vsetko mala a to oni sami mi uz budu robit veci za mna ked som spravne pochopila
13. črc 2011 v 10:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nguyen ale ten prispevok co si ty napisala tych 180 eur je len do 1 roka dietata nie? potom uz sa nedostava nic vsak ked som tu nepracovala?
13. črc 2011 v 10:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nikulqa z casu na cas ti poslu daky formular co im musis vyplnit a poslat, pripadne ta budu informovat co a kedy poslat aby si bola vcas zaradena do systemu, napr treba poslat doklad o narodeni ked sa male narodi alebo ak pojdes do prace a budes zamestnavat pestunku treba im preposlat zmluvu a tiez taky speci formular, ale teda ja mam pocit ze vsetko tak postupne odsypa s instrukciami. Dokonca (myslim) ak nieco nestihnes tak ked to potom vyriesis dodatocne oni ti preplatia aj dozadu. Hlavne sa ich nesnaz ofuknut, kopa znamych uz kadeco naspekulovala, ci uz pri detoch alebo pri prispevkoch na byvanie a tak a spravidla ti na to vzdy pridu a vzdy dost neskoro (ked si od nic dostala tisicky eur) a potom treba vsetko vratit a naraz.
A informovana zas nie som nejak extra super akurat ze som vcera riesila tie rozne pridavky na z ktorych vacsinu aj tak nemam narok, ale aspon viem na com som :stuck_out_tongue_closed_eyes:
13. črc 2011 v 11:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nikulqa Mne vyplula simulacia vsetko iba do roka (neviem preco) ale mne sa zda ze je to do 3 rokov, ale mozno sa mylim, fakt neviem.
13. črc 2011 v 11:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nguyen no vies ja som tu nikdy nepracovala a pracuje tu len manzel on je tiez Slovak,tak neviem ako to tu celkovo funguje...a musime vybavit aj prispevok na byvanie,to tiez cez Caf,mam uz aj formular len odniest a uz asi to oni budu robit. A ten plafon co ty spominas to je aka vyska eur ktore nemozes prekrocit ,aby si mala narok na pridavky?
13. črc 2011 v 11:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
a pridavky na dieta nie su viazane to, ci si ty pracovala alebo nie
opytaj sa bihan, ona by ti v tejto situacii vedela poradit lepsie, lebo mne sa zda ze pre jej prvu dcerku mala urcity cas narok aj napriek tomu ze vtedy este nepracovala a ak jej to potom zrusili, tak len preto ze jej muz prekrocil plafon, nie preto ze by ona nepracovala, sa mi zda...
to materska a rodicovska dovolenka su podmienene pracou vo fr, ale co sa tyka deti, myslim ze tam ide iba o rodinne koeficienty a plafony.
13. črc 2011 v 11:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nikulqa ano plafon je limit, kazda rodina ma isty rocny prijem do domacnosti, su rozne plafony - pre rodiny s jednym prijimom, pre rodiny s dvoma prijmami. Tiez je to rozne pri roznom pocte deti (teda plafony su rovnake ale pridavky sa s rastucim poctom deti menia) Napr ak vasa rodina s jednym dietatom a jednym prijimom neprekroci rocny prijem 25000 (to je iba priklad) mate narok na taky a taky pridavok. Zda sa mi ze plafon na porodne a pridavok na dieta je rovnaky ale nie som si ista. Ale to sa vsetko vcas dozvies. Pozeram ze si len v 16tt, ja som toto zacala poriadne riesit vcera :sweat_smile: a realne to buem moct zariadit az po porodne, zatail su to ako som uz pisala iba simulacie.
13. črc 2011 v 11:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nguyen ved ja viem ze je to skoro este,ale chcem byt aspon informovala, ze ako to funguje to vo Fr kezde tu byvame este kratko a zvazovali sme ci ostanem s babom tu alebo pojdem radsej na Sk,preto sa tolko vypytujem,ale je fajn ked vie niekto takto poriadne poradit.fakt dakujem a drzim place vam sa to uz krati... :slight_smile:
13. črc 2011 v 11:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jasne chapem, tak si skoc na CAF vypytaj si brozurku v tej najdes plafony to ti da predstavu ze co a kolko asi. Napis Bihan, ta vie toho ovela viac ako ja. Co sa tyka prispevku na byvanie tam su tiez dost nizke plafony, ak tvoj muz zaraba okolo 2000 tak je to dost o drzku...
13. črc 2011 v 11:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek