• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

7. března 2017 
@zajaciq ahoj, rozmyslala som kde si sa stratila, mala uz musi byt velka kocka:slight_smile: holandsko, no to ma dost daleko od Provence :slight_smile: Tak stastnu cestu
@nikulqa :cry: :cry: na to niet co povedat.Drz sa.
@rosny felicitations :wink:
24. srp 2011 v 19:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@rosny ahoj ja sem to mela ze min dva roky ty penize. uzij si materstvi rok je malo sami uvidite rok to je jeste mimco nejlepsi je tak do dvou let ..
jo sedmy tyden tak to je super a ja se citis?
pani sem celou dobu nadavala na tehotenstvi a ted se mi styska:slight_smile:))))
24. srp 2011 ve 21:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nikulqa Juuuuj na to nenachadzam slova. je mi to velmi luto. Neviem co ine ti napisat, nema zmysel ta utesovat. Je mi z toho smutno. Prajem ti vela sily.
25. srp 2011 v 09:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
@blanblan ahoj blanblan, noooooooo ved tu sme len pokial aurorin otec nedokonci doktoraaaaat a potom sa uvidi :slight_smile: zatial sa mi tu paci, ale zit tu aj po zvysok svojho zivota.. uvidime. Aurorka mala 17 mesiacov uz.. pozdravujeme do FR :slight_smile: a na jesen urcite zajdeme do Marseille :slight_smile:
25. srp 2011 ve 13:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
@meleri ja moc dobre vim, ze to lepsi dyl, ale v teto zemi to bude asi problem utahnout; diky krizi jsem prisla o dost slusne placeny misto a momentalni plat zadna slava, takze si moc vyskakovat nemuzeme. Uvidime, co mi zde socialni system nabidne a na zaklade toho se pripravim na domaci vyjednavani :wink:
jinak se citim normalne, krome toho, ze me boli prsa a nemuzu si dat sklenicku mi je dobre :slight_smile:
25. srp 2011 ve 14:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojte dievcata, pozdravujem vas v tejto francuzskej teme, nebola som tu 100 rokov, nejak nie je cas na to pri malom, resp. neviem si to asi dobre zorganizovat :slight_smile: Vidim tu nejake mena, ktore si nepamatam, v kazdom pripade sa budem ukazovat castejsie, aby som bola v obraze, nakolko vobec neudrziavam kontakt so Slovakmi tu vo FR a to je skoda. Pamatam si odtialto jedine Eriku, vzdy mi dobre poradila.
My zijeme pri Parizi, som vo FR 2 roky vydata a mam (o 3 dni) 8 mesacneho synceka Simonka, mojho anjelika momentalne uboleneho a umravcaneho, lebo nam KONECNE ide prvy zubok. Prave sa mi ho podarilo uspat, tak vyuzivam chvilku na nakuknutie k vam.
@nikulqa Hned na zaciatok tak smutne citam, co povedat... :( prajem vela sily, je tazke tymto prechadzat, je mi to velmi luto. :cry: Ja som Ti pisala, ak vies, ked som videla, ze si tiez FR. Drz sa a nech to dopadne najlepsie, ako je mozne pre teba i pre babatko.

25. srp 2011 v 15:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@rosny to chapu ja ti reknu ze taky to tak tak davame a fakt jen kupujem jidlo neutracim za kraviny a kdyz letim k nasim tak to plati oni jinak bysme to nedali....nevim vubec jak to je v cesku ale jsou tam vsechny zeny na materske snad tak to maji asi lepsi...
25. srp 2011 ve 21:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@rosny tak to je super preju ti pohodove tehotenstvi az do konce!
25. srp 2011 ve 21:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahojte,dlho som tu nebola, gratulujem nguyen k Eve :dizzy_face: Necitala som dozadu,nestiham,tak neviem ani kto sa pridal alebo co,ale mam otazocku a budem rada,ak ma niekto skusenost.
Maleho davame od septembra do garderie alebo creche. a tu je ten problem-neviem sa rozhodnut,mate nejake pre a proti? Hned u cinziaku mame 3.moznost-je to mini creche,cize si to predstavujem,ze tam je menej deticiek a sukromnejsia atmoska......poprosim aj info ohladom ceny (mimo pariz),ak mate.dakujem pekne
26. srp 2011 ve 22:22  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@gijar neviem ci si si to uz preverovala ale napr s creche to nie je zas az take jednoduche. U nas sa musis zapisat na cakacku aspon 7 mesiacov dopredu a cakat na rozhodnutie. To zavisi od viacerych faktorov, medzi inym, musite byt obaja zamestnani na plny uvazok, ak nie ste tak ti co su maju pred vami prednost. U nas je na 5000 komunu 15 miestna creche a aj ked sme obaja na plny uvazok a malu som prihlasila v marci (s nastupom v novembri) nevzali mi ju. Co sa tyka cien, tie zavisia od vasho prijmu (aspon sa mi zda) a od hodin na kolko chcete umiestnit vase dieta tyzdenne. Tiez je otravne (aspon pre mna), ze si nemozes vyjednat prichody a odchody - nasa creche zatvara o 17:15 a ja robin do 18:30. A co bolo pre mna najprekvapivejsie ked som si to vyratala, pestunka, ktoru sme nasli, lebo creche sa nakoniec nekonala nas bude stat cca 600 mesacne, pricom CAF mi oklepla 282 euro prispevok (teda celkove naklady su nieco vyse 300 ecok) a creche s nasim prijmom vychadza na 469 euro a tam CAF neprispieva nic. Tento fakt ma hlboko sokoval, lebo som vzdy mala za to ze pestunka je luxus, treba verit ze nie celkom a kedze nema nikdy viac ako 4 deti, venuje im viac casu ako sa im dostane v creche.
Garderies nepoznam, ale creche ma tak znechutili ze az, navyse som mala incident s riaditelkou,ked som sla Evu zapisat, tak som tam volala a pani mi hadazala same nemozne terminy na stretnutie ako pondelok o desiatej alebo stvrtok o tretej a ked som jej povedala ci nema nieco v piatok popludni kedze alebo neskor vecer ci medzi 12 a 14 tak na mna vyletela ze ide o moje dieta a ze si mam laskavo najst cas taka zlost do mna vosla, skoro som jej vysvetlila, ze jej poondiata creche a tak aj jej miesto moze existovat prave pre tie matky co pracuju, lebo keby ostali doma tak by tu ich super creche (co sa sprava ako ten najselect club s St Tropez) nikto nepotreboval.
Tak sme nasli pestunku, tu platim a kedze som jej sefka, sprava sa ku mne s respektom a prisposobuje sa mi vo vsetkom :sweat_smile: a nemusim sa citit previnilo ked si po dieta pridem o 18:30 a nie o 17tej ako sa na spravnu matku patri
27. srp 2011 v 09:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gijar A dakujem za gratulacie, si zlata :wink:
27. srp 2011 v 09:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nguyen Ahojky, aj ja blahozelam k Eve, nech sa vam dari!
Co sa tyka tych skolok, som sokovana tymi cenami. nerobila som este prieskum, nakolko syncek ma iba 8 mesiacov a naplanujem ist tak skoro do prace, ale toto ma vazne soklo. Ci sa mi neskor vobec oplati ist do prace..... ;( Takze teraz by si sa uz musela zaevidovat, pokial chces malu po pol roku supnut do creche? Co sa mna osobne tyka, radsej by som uprednostnila skolku ako opatrovatelku, ale to je vec nazoru, snad budes mat stastie a trafila si dobre, resp. mozno Ti tu Tvoju niekto dohodil. Fakt budes pracovat dlho, mala si Ta moc neuzije. Teraz je taka blba doba, kazdy sa zenie len za peniazmi, ked nerobis, fakt nenavyskakujes. Aj za cenu, ze musis nechat take male babatko. neviem, ako sa nam podari tahat to dalej, ale povedala som si, ze teraz budem mama na plny uvazok. Ale zase, ak mas dobre miesto, je skoda ho stratit. Ani tak, ani tak :slight_smile:
27. srp 2011 ve 13:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gijar
No ja môžem poradiť ako je to u nás s Halte-Garderie. Je to síce v Paríži, zriaďovateľ je mesto (čiže po našom - štátne). Ja som si začala Halte-Garderies obehávať už dajak v marci, dala som prihlášku do 3 v najbližšom okolí (všetky štátne), pričom vo všetkých sme boli na liste d´attente. I keď som podala prihlášku najskôr, ako sa dalo...Nakoniec mi ju zobrali do tej najlepšej, teda ktorá mi najviac vyhovuje z viacerých dôvodov. Vraj preto, že nemám nounou a matky, ktoré ju nemajú, majú prednosť. Cena sa platí za hodinu, podľa príjmov rodičov, strop je 4,- EUR/hod. Čas, kedy tam Simonka bude, mi síce riaditeľka práskla úplne blbý, ale nič to nemení na fakte, že Simča bude trocha medzi deťmi a bude mať v uchu aj franinu. Vekovo sú tam decká rôzne, toto je skupina pre staršie deti (od 1 a 1/2 roka až do 3 rokov). Všetky v jednej skupine, dokopy cca 10 detí a 2 opatrovateľky.
Ako to bude vyzerať v praxi uvidím od septembra začíname s adaptáciou... :slight_smile:
27. srp 2011 ve 13:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
dakujem za rady.
po tom,co napisala nguyen sa priklanam aj ja ku garderie asi, creche asi uplne padaju.

@zuzao ja tu mam garderie volnu,bez toho,aby som sa skor prihlasovala,uz som sa pytala,je tiez statna, chodia tam prave aj cernosske a arabske deti,co mne osobne velmi nevezie,ale tak co uz. Akurat som sa este nepytala,na kolko hodin denne maleho vezmu,tiez budeme uz vo vyssej skupine, maly ma 13 mesiacov.
Tiez chcem zacat hned v septembri s adaptaciou. Tu je cena okolo 1 eura podla nasich prijmov (mala by byt).
Chcela som len vediet rozdiel medzi creche a garderie a co mate vyskusane, zly napad nie je ani nounou,lenze tu neviem ci by sme si mohli dovolit,kedze nechceme davat maleho celodenne ale len na par hodin zatial,tak by ta cena na hodinu bola dost draha.
kazdopadne dakujem :slight_smile:
27. srp 2011 ve 14:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gijar
mňa sa prakticky riaditeľka ani nepýtala na ako dlho a ako často chcem Simču dávať. Hodiny boli hneď pevne stanovené: v pondelok poobede od 14:00 do 18:00 a v stredu doobeda (čo je najviac blbé, lebo to Oli práve škôlku nemá, čiže ja budem mať len také polovoľno) od 8:00 do 12:00. Tie 4 eur/hod je strop, myslím, že riaditeľka spomínala, že to platí pre rodiny, kde je príjem nad 8000 eur/mesačne. Olovrant tam majú zdarma, ovocie/koláč/iné, to im sponzorsky dáva nejaká firma.
Ja som schválne chcela kolektívne zariadenie, aby sa Simonka "socializovala". Ona je doma taký malý čertík, v pohode zbije aj Olivera, ale na ihrisku, medzi inými je už utiahnutá. Nevie si medzi cudzími presadiť svoje, nevie (alebo nechce) si zobrať svoju hračku, ak jej ju vezme niekto iný atď. V garderie bude aj medzi staršími deťmi, tam bude sama za seba, tak bude snáď priebojnejšia.
Držím palce :wink:
27. srp 2011 ve 14:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuzao aha, no ja verim a dufam,ze ho budeme moct davat kazdy den trebars na 4 hodky. Vy ako pariz mate urcite plno,tak mozno preto su hodiny stanovene. DUFAM :sweat_smile:
Ja si chcem najst pracu,takze budeme mozno neskor potrebovat aj celodenne,uvidime. Zatial chcem aby chodil na par hodin denne prave kvoli tomu,co ty vravis. Aby si zvykol na deti (Simca ma aspon surodenca,my nemame v okoli ziadne deti ani v podstate ziadne kamosky tu nemam,babky,tety,nic....) a na ludi celkovo+ta franina.
Som zvedava,hned v pondelok tam zajdem.
27. srp 2011 v 15:28  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@gijar Aj nas Andrejko chodil do halte-garderie ked mal 2 a pol roka. Chcela si vedie aky je rozdiel. Mne bolo vtedy povedane ze halte-garderie je zariadenie pre rodicov ktori nepracuju ale chcu dat obcas dietatko medzi deti a napriklad ist si vybavit co treba alebo nakupit. Vtedy bolo pravidlo ze dieta tam mozes dat na maximalne 12 hodin do tyzdna. CAF nam vypocital kolko mame platit za hodinu co u nas bolo 33 centov a u rodin s najvyssimi prijmami to bolo vtedy 2;80 Eur. V podstate cenu mi povedala riaditelka na zaklade koeficientu na CAF-e. kedze vtedy zarabal len manzel, cenu sme mali velmi dobru. Nevyhoda bola ze vzdy den vopred som si musela zavolat ci je na druhy den volne miesto alebo je plne. Ale odvtedy sa mohlo vela veci zmenit a podla mna vela veci zalezi od tej ktorej riaditelky. Mne vtedy nedali pevne hodiny. Zapisany bol ihned nebolo treba mesiace vopred. Asi je to vsade inak.

A creches si predstavujem ze su uz ako skolka pre malickych. Pevne hodiny, stabilne volne miesto na 5 dni v tyzdni a je to asi urcene pre pracujucich rodicov. Ale rozdiel medzi skolkou a jaslami je asi ze za statnu skolku sa nemusi nic platit. Ale toto co sa tyka jasli nemam overene, len co mi tu hovorili mamicky.

A ozaj kolko ma tvoj chlapcek? Lebo tu u nas boli v skolke aj deti co mali menej ako 3 roky.
27. srp 2011 v 15:31  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@simi251 diky za odpoved. maly ma 13,5 mesiaca. 33 centov je uplne super,zatial by mi nevadilo ak by som musela denne volat ci je volne miesto,ale ked najdem pracu,museli by sme to riesit uz asi bud tou nounou alebo creche,kedze by sme splnali podmienku oboch pracujucich rodicov.
Inak este by ma zaujimalo,ci existuju aj nestatne-sukromne garderie,alebo ci len tzv.creche su sukromne.
27. srp 2011 v 15:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gijar no to netusim le podla mna by mohli . Podla mna je rozdiel len v tom ze kto si to ako nazve. Halte-garderie su len statne, zriaduje to mesto. Ale verim ze existuju sukromne zariadenia ktore by ti vyhovovali. ved napriklad viem o assistante maternelle ktore maju dom prisposobeny na strazenie deti u seba, maju 5-6 deti denne naraz a s nou sa dohodnes ze kedy potrebujes doniest maleho. a na tieto assistentky prispieva CAF. Je to ako nounou ale nie u teba doma ale u nej a je tam vzdy viac deti. Ma to pevne hodiny ako aj jasle. To by ti teraz mozno tiez stacilo kym nepracujes. Co ty na to? To by bolo ako take minicreches. :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:
27. srp 2011 v 15:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dievcata, citam, co sa tu bavite o skolkach, teda pre nas to este nie je aktualne, ale napada mi, to vsetky otvaraju len do tej max. 18? Kedze nie som priamo v Parizi, budem mat problem, vidim to podla manzela. On by to nikdy na 18.00 nestihol a to, da sa povedat, o 17.00 leti z prace na metro.
@gijar Som na tom presne rovnako. Nemam tu ziadne kamosky s deckami, takze tiez uvazujem rovnakym smerom ako Ty. Po roku sa skusim popytat, ci mi ho vezmu aspon na par hodin, aby mal sancu dostat sa medzi deticky a do francuzskeho prostredia, nakolko okrem TV moc franinu nepocuje. My s manzelom na seba anglicky, ja s malym slovensky, papa s nim vacsinou anglicky, aby som aj ja rozumela... Nechcem, aby bol z neho outsider, ked bude starsi, ze dojde medzi decka a nevezmu ho medzi seba. Puklo by mi srdce asi :cry:
27. srp 2011 v 16:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251 hej stacilo by. to je vlastne to iste ako ma nguyen,len ona to nazyva nounou,cca plovicu plati CAF,ale teda je to dost drahe pre nas,co nguyen aspon pisala,ale uvidime,mozno by som tu nasla nejaku co nam bude vyhovovat,to je pravda. zajdem na PMI a vypytam si zoznam tu v mieste bydliska a uvidime.
Ako mne nevadi ani statna garderie,vobec nie, len aby bola slusna a aby som videla,ze sa deckam trochu venuju,nieze zostanu napospas. dolezity je ten kontakt s detmi a ludmi pre maleho.
No ved uvidime,aspon uz poznam rozdiel :slight_smile:
27. srp 2011 v 16:03  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@sonka31 hej,chapem ,uvazujeme rovnako :wink:
Co ja viem,tak creche tu mame do 19.00, garderie tusim len do 17.30 :sweat_smile:
27. srp 2011 v 16:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251 Simi, mas meno ako moj maly :slight_smile: Chcem sa spytat, kym zacal Tvoj Andrejko chodit do garderie, vedel dobre francuzsky? Ci sa ucil viac-menej tam? Je to podobny system ako na SVK - papanie, prechadzka, kino, poobedny spanok, olovrant, atd? Bola si spokojna?
27. srp 2011 v 16:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dievcata... ja neviem, tie nounou. Chodievam teraz vela vonku s kocikom, vidim ich okolo, vacsinou su to cernosky a na kazdej zavesenych 5-6 deti... v case obeda pain au chocolat v ruckach... velke debaty na trhovisku so znamymi, deti pobehuju naokolo. Ja by som sa asi bala :unamused: Nechcem na nikoho dopredu hovorit, ale ja som rozhodne za klasicku skolku, ak je to aspon trosku mozne.
27. srp 2011 v 16:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gijar DRzm palceky. Ja som bola v halte-garderie spokojna. Zaujimali sa o deticky, venovali sa im. Ra sa mi stalo ze Andrejko vela behal v takej herni co tam mali, blaznil sa a bol cerveny. Tak oni mu hned pre istotu merali teplotu a potom ho usadili aby sa neprehrial a podobne. Takze zaujimali sa o deticky. Uz potom v skolke je to ine. Tam ked som videla ako ich nechali po dvore behat v blate a kade tade poza rohy, bolo mi smutno. Ucitelky klebetili pri brane. Proste vybeh. Tie 5 rocne deti to este pochopim ale oni na tom dvore boli spolu vsetky triedy takze aj 3 rocne. No co uz. Asi som velmi precitlivena.

Takze ak budes mat stastie na super ludi co tam pracuju, tak aj statne halte-garderie moze byt zazitok.
27. srp 2011 v 16:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
@sonka31 U nas skolka bola v triede do 17.00 a potom deti zhrnuli do herne na nieco take ako druzina asi do 18.30 ale za to si rodic uz plati. Par centov, tiez to zavisi od koeficientu na CAF-e. Vola sa to accueil. Vela francuzov robi ale dlhsie ako do tej 17.00, a vtedy pre deticky posielaju tie svoje nounou alebo babysitterky. Napriklad si zaplatia nejaku studentku co im takto chodi pre deti a je s nimi nejake 2 hodinky kym pridu rodicia z prace.
27. srp 2011 v 16:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
@sonka31 A neboj sa, nemusi to byt vzdy len cernoska. Poznam aj take co su super. Jasne ze mamu nikdy nenahradia ale to uz je na tebe aby si dobre vybrala a hned od zaciatku vyzadovala dohodnute pravidla. a ked nebudes spokojna, vymenis.

Urcite vela zalezi od regionu a mesta. Nguyen pisala ze tam u nich treba uz niekolko mesiacov dopredu veci riesit. To musi byt o nervy. Ale napriklad tu v Nantes, co je tiez velke mesto, cernosiek opatrovateliak je tu velmi malo a napriklad moji znami robili pohovor v oktobri a v decembri uz mali svoju nounou.
A dookonca to vyriesili tak super, ze maju 1 pestunku pre 2 rodiny naraz, stara sa o 2 jedenapolrocne deti celodenne a re dalsie dve chodi kazdy vecer do skoly a strazi ich kym si rodicia nepridu z roboty. Takze platia jej 1 plat ale delia si to 2 rodiny. Myslim ze sa to vola garde partagee alebo tak nejako.
27. srp 2011 v 16:24  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@sonka31 Tak u mna je SIMI odvodene od priezviska; :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Andrejko chodil do halte-garderie. Neviem ci je to to iste comu francuzi bezne hovoria garderie. Lebo uz som sa so slovkom garderie stretla vo viacerych vyznamoch.

V tom halte garderie teda to fungovalo tak ze oni mali otvaracie hodiny tusim od 8.30 do 12.00 potom bola do 14.00 zavreta a potom znovu otvorena do 17.00. Ja som tam dieta mohla doniest kedy som chcela. Nariklad aj od 11.00 do 12.00. Vtedy mi vyuctovali 1 hodinu. Ale mohla som ho tam nechat od 9.00 do 12.00 vtedy by zauctovali 3 hodky. Maximum boo povolene pre 1 dieta 12 hodin tyzdenne.

A rezim bol taky ze akurat gouter cize olovrant mali spolocny tam o 16.00, ten som mu vzdy pribalila do jeho skrinky. Jasne ze chodili vonku ale nie mimo budovy, len na dvor. Aby si si mohla kedykolvek dietatko vyzdvihnut. Ved keby odisli prec, rodic by musel cakat. ak mali nieco vyniocne, na to ma upozornili vopred ze napriklad idu pozerat film do kniznice, co bolo ale v tej istej budove.

Inak pisem ze od 12.00 do 14.00 bolo zavrete ale par krat sa stalo ze som tam videla ze tam deticky ostavali v tom case spat. Ale to boli asi vynimky. Mne vzdy povedali ze je zatvorene a dieta musi byt cez obed doma so mnou.
27. srp 2011 v 16:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251 To je super, ta zdielana nounou :slight_smile: Hmm, to bude zase jedna vec na riesenie, ked pojdem do prace... Inak, nechap ma zle, ja proti cernoskam absolutne nic nemam, akurat tie, co tu poznam z okolia, mi moc na rolu nounou nepasuju ;) Mozno sa mylim. Inak, ked si vezmes, prides pre dieta o pol 7 vecer, moze sa rovno napapat, ak este neveceralo a ide spat. Prakticky s nim vobec nie si. Kedy je tu vlastne oficialny povinny nastup do skolky? v 5. rokoch?
27. srp 2011 v 16:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251
hej este aj to som sa chcela spytat, ze ako sa tym cca 12-18 mesacnym detom venuju, lebo napr.nasho maleho TV a rozpravky este vobec nezaujimaju. On sa o hracky zaujima a potom velmi rad beha vonku,ale to musi mat u seba mna, alebo manzela,musi nas proste vidiet,inak je umrncany. akoze myslim,ze si zvykne aj na ineho dospeleho po tej adaptation, ale kazdopadne zatial nevie byt len s detmi,ze nikoho nevidi a nevie robit sam aktivitu-akoze sedi a kuka TV,alebo co. Potrebuje neustaly dozor,tak ci sa im venuju tak,ze sa s nimi aj hraju,alebo ich nechaju tak. No ved to sa asi svetko popytam tej riaditelky.
a potom ma zaujimaju vychadzky, lebo maly este potrebuje drzat za rucku,inak sa rozbehne hocikam a spadne. Neviem si predstavit ako 2 ucitelky napr. takto vedu 10 deti :confused:
27. srp 2011 v 16:40  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek