• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

24. listopadu 2016 
@alenka600 okolo švajc. záležitostí neporadim, ale dietatko mat fr občanstvo nebude. V tomto ti poradia kocky s manzelmi slovakmi (a inymi obcianstvami).
Pas vymenis na ambasade, mozno aj na sk, ale to naozaj neviem presne. Do fr pásu sa dieta nedá zapisat a do sk pasu až ked bude mať sk rodný list.
14. lis 2011 ve 23:04  • Odpověz  • To se mi líbí
No a rodný list nevydava matrika v mieste posledneho TP ale oni tu ziadost preberaju a posielaju ďalej. Osobitna matrika vystaví RL a znovu uo pošle na matrika, kde bola ziadost zaregistrována. A musia byt na nej podpisy oboch rodičov, ak sa jedna o dievcatko a rodicia si nezelaju prechylovaciu koncovku.
14. lis 2011 ve 23:09  • Odpověz  • To se mi líbí
@bihan Dakujem za info!
Ja uz som z toh mimo, lebo som sa pytala s manzelom v nemocnici vo Francuzsku u socialnej asistentky a ta povedala, ze dietatko moze mat francuzske obcianstvo bla bla bla. Ale mne tu uz narozpravali veci a veci :slight_smile:
Musim povedat, ze ta svajc. ambasada je spolahliva, len tam zas mi tiez povedia len ciastocne co sa tyka ich veci..... Francuzska ambasada mi zatial odpovedala, ale len na velmi jasne polozene otazky. tj ked uz poznam riesenie, tak mi ho potvrdia/vyvratia, ale inac sme sa zatial dalej nepohli.
Fr.obcianstvo pre dietatko chceme, lebo tu planujeme ostat navzdy (alebo vo svajci, ale tam obcianstvo bude mat tak ci tak), tak to bude mat potom lahsie s fr. ako so slovenskym obcianstvom asi. Inac to je taka motanica cela, ze dovi dopo - napr. manzel tu horko tazko mohol kupit nehnutelnost ako mimo EU obcan. Alebo ziaden z nas nema narok na secu poistenie, lebo ziaden z nas tu nikdy nerobil atd atd., uz som niekedy v koncoch ale snazim sa tuto nekonecnu byrokraticku hrcu zahad brat s optimizmom:slight_smile:
14. lis 2011 ve 23:16  • Odpověz  • To se mi líbí
@alenka600 To ano vy to mate riadnu motanicku :wink: tak drzim palce aby ste ziskali nejake doveryhodne infosky. Keby som isla potom zistovat nejake info ohladom toho pasu pre dietatko, (predsa len by to asi bolo skor ako ten slovensky rodny list a zapisanie do mojho pasu) tak by som skusila sa spytat kto vsetko sa vlastne moze stat obcanom FR, ci teda by stacilo narodenim na uzemi toho statu (co by bol tvoj pripad) alebo svatbou (ak sa raz vezmeme ci budem mat tiez FR obcianstvo) a ake su tam podmienky. Nicolasova babicka totiz cosi spominala o nejakej zmene tohto zakona ze je potrebne hovorit po fr na urovni uz neviem akej triedy v skole... :unamused:
14. lis 2011 ve 23:31  • Odpověz  • To se mi líbí
@huterika hehe a aby som dokreslila bizarnost toho celeho, tak svajciarsko ma 26 kantonov, ktore funguju s kompletne odlisnou legislativou, manzel je narodeny v jednom kantone, sobasili sme sa v inom, byvame pri tretom (odtail napr. dostaneme rodinne pridavky, lebo tam manzel pracuje)
14. lis 2011 ve 23:35  • Odpověz  • To se mi líbí
@simi251 To je prave to co by som aj ja rada zistila, keby ten pas pre dietatko bol rychlejsie vybaveny tak by to bolo lepsie, aj ked mozno budem rada ze sa budem moct hybat prve tyzdne ze :unamused: Inak len tak pre predstavu, kolko stoji taky pas vo FR? vobec nemam ani len predstavu. U nas som dala teraz 33eur do 30dni hotove, ale ze byvava aj skor do 2tyzdnov. Ak chce niekto do 3dni tak to su uz ine palky okolo sto nieco eur presne si nepamatam.
14. lis 2011 ve 23:37  • Odpověz  • To se mi líbí
@alenka600 Hej presne toto som sa ucila :slight_smile: aj o niektorych inych europskych krajinach, vo Svajciarsku ma kazdi kanton aj svoju ustavu, vladu aj prezidenta? to uz si presne nepamatam, len viem ze aj system volieb sme sa ucili, kto je na cele vlady, a kopec inych veci..no o drsku zapamatat si to o pomaly vsetkych vacsich statoch europskych, vlastne aj USA tak naokraj :grinning: Tak to uz len 23 kantonov a budete ovladat legislativu vsetkych :grinning:
14. lis 2011 ve 23:43  • Odpověz  • To se mi líbí
@alenka600 Ja ti viem odpovedat akurat na to, ze dieta nedostane FR obcianstvo ak aspon jeden z rodicov nie je francuz. Je jedno kde sa narodi. A slovenske papiere a pas asi budes musiet riesit cez slovensku ambasadu vo Svajciarsku. Alebo mozno aj v Parizi ale to mas od ruky.
15. lis 2011 v 08:54  • Odpověz  • To se mi líbí
@huterika Predpokladam ze vies po francuzsky , tak tu je vsetko o ziadani francuzskeho pasu. http://vosdroits.service-public.fr/F14929.xhtml
15. lis 2011 v 09:00  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
@simi251 Dnes idem bombardovat jednu aj druhu ambasadu otazkami a hadam nejako poskladam tu mozaiku. Dobre ze huterika teraz nadhodila tu otazku, ja som to brala ako potvrdene, kedze mi dali oficialne stanovisko v nemocnici, ze sa to da. Do prcic, to mam zas co vybavovat......
(inac prave startujem do lekarne kupit si ten caj :slight_smile: Ahoj
15. lis 2011 v 09:33  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
@alenka600 V nemoccnici ti povedali ze sa co da? Ze moze mat babatko francuzske obcianstvo? Oni to bezni francuzi neovladaju. Aj mne sa vzdy vsetci cuduju ked poviem, ze Andrejko je len slovak, ze este nemoze byt fr az ked bude mat 13 rokov.
15. lis 2011 v 09:36  • Odpověz  • To se mi líbí
@huterika Prezidenta maju jedneho nastastie :slight_smile: Ale napr. je to pekny chaos, ked nejaka firma ma sidlo napr. v Zurichu a pobocky vsade po krajine - niekedy sa v pracovnom prave vyznat (ci uz pre firmu alebo pre zamestnancov v roznych kantonoch) je nad ludske sily. Este ako som Ti to vcera napisala, tak mi napadlo, ze v dalsom - stvrtom kantone mam narok na zdravotnu starostlivost napr.
A kedze maju 4 oficialne jazyky, tak vsetky oficialne dokumenty su vydane vo vsetkych 4 jazykoch, tak to su potom take dlhe "lajstra".
Ale funguje im to tam :slight_smile:
My sa s manzelom tak doslova niekedy "potacame" raz na francuzskej strane, raz na svajciarskej a vzdy najskor musime zistit ktora legislativa sa na nas vztahuje pre tu ktoru vec, lebo nejaka zjavna logika tam az tak nie je. a on je mimo EU obcan a ja som EU obcan:slight_smile: Napr. na rodinne pridavky vo FR narok nemame, ale dostaneme ich zo Svajciarska (nastastie tam to kazdy dostane v pausalnej vyske (par frankov, tusim 130, ci 150) rovno k vyplate. Dane platime ale vo Fr. A podobne. No ale nechcem aby to vyzeralo, ze len fnukam - je to nase slobodne rozhodnutie a pre tento "cezhranicny" model sme sa rozhodli, tak musime znasat nasledky. To len zo mna teraz trosku vybublalo, lebo nemam rada papierovacky :(
15. lis 2011 v 09:42  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
@simi251 No sage femme ma poslala aj s manzelom za assistante sociale, to je slecna co sedi v nemocnici, ale robi tusim pre to CAF (allocations familiales, alebo taky nejaky urad, neviem presne ktory). Ona nam trosku pomohlaa vymotat sa z nasho byrokratickeho klbka, lebo do jej kompetencie spadaju - rodinne pridavky, podpora v nezamestnanosti, rodinne zalezitosti administrativne atd. A ona povedala, ze ano, mozme zaziadat o francuzske obcianstvo pre dieta (manzel si aj zapisal ako), ale ze to vraj treba obnovovat v nejakych iks rocnych intervaloch, ze to nie je navzdy.
Predpokladam, ze jej pravna zodpovednost je samozrejme nulova, takze sa na to nemozem spoliehat tym padom, ked aj Ty aj bihan mate skusenost, ze sa to neda.
Tak potom ani neviem, ako dietatko poistit ak to nebude francuz. Aj to som sa tej slecny pytala, aj to sa vraj da (samozrejme vychadzajuc z predpokladu, ze bude mat fr obcianstvo :slight_smile: a uz sme o tom hovorili so secu a tvarili sa, ze OK
15. lis 2011 v 09:48  • Odpověz  • To se mi líbí
@alenka600 No obcianstvo je jedna vec a SECU je druha vec. Moj Andrejko tym ze nema ani 1 rodica FR tak nema FR obcianstvo ale dostal hned FR rodny list. Ale to este nepotvrdzuje obcianstvo. A co sa tyka poistenia na SECU a ostatne veci, to v podstate nemusi mat FR obcianstvo. Preto im na SECU nic nevadilo. Ak teda myslis poistku - Carte Vitale.
15. lis 2011 v 10:00  • Odpověz  • To se mi líbí
@simi251 Extra mi potvrdila aj obcianstvo, ale za dolezitejsie beriem Tvoju realnu skusenost, ako slova niekoho, lebo tych som tu uz pocula na uradoch neurekom :slight_smile:)) Napisem Ti ked budem mat statement ambasady.
15. lis 2011 v 10:03  • Odpověz  • To se mi líbí
@alenka600 Ukaz manzelovi tuto stranku. A toto iste povedali aj mne na urade ked sa mi narodil Andrejko. Prvy krat sa da ziadat az vo veku 13 rokov. http://vosdroits.service-public.fr/F14929.xhtml
15. lis 2011 v 10:10  • Odpověz  • To se mi líbí
@alenka600 Ale teraz ma napadlo, ze nie je tvoj manzel aj svajciar aj francuz zaroven?
15. lis 2011 v 10:12  • Odpověz  • To se mi líbí
Porodenim dietata vo FR nedostane mamicka fr. obcianstvo, hoci dieta ho po otcovi - Francuzovi dostane. Rovnako uzavretim manzelstva s Francuzom nedostanes hned ich obcianstvo. Poziadat si on mozes po 4. rokoch manzelstva a musis hovorit francuzsky ( poznam kocku, ktora ho dostala a hovori fakt iba basic).
15. lis 2011 v 10:59  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
dakujem za vsetky ohlasy a rady do zivota :wink:)) Babulky tehulky nemyslite si ze je velmi rizikove letiet az do ukonceneho 36tt? v ryanair chcu akurat potvrdenie od doktora od zacateho 28tt ze tehulka moze letiet. Ale nie je to uz dost vysoke riziko? resp. ako sa citite maminky @alenka600 @simi251 :slight_smile: ? trufli by ste si teraz letiet?
15. lis 2011 ve 14:26  • Odpověz  • To se mi líbí
@huterika Fiha ja by som si netrufla. Bala by som sa asi najviac krvnych zrazenin. Tie mozu byt osudne. Ved to je v podstate uz skoro 9.mesiac. ja som citala rozne veci. Ale vacsinou ze do toho 7.mes. vraj sa este moze. No neviem. Niektori doktori ti povedia tak a ini naopak. Ja osobne by som uz v tretom trimestri neletela.
Inak diky za opytanie, zatial je vsetko OK, doktorka mi povedala ze to by bolo super keby vsetky jej pacientky mali take tehu ako ja. Fakt zatial bez akychkolvek komplikacii. Take ze ma boli chrbat alebo podobne veci, to vlastne ani nie su komplikacie. Akurat ze mi uz velikanske brusisko zavadzia. Neda sa mi tak svizne pohybovat ako som bola zvyknuta. Niektore veci su fakt na nervy ako napriklad zdvihnut zo zeme ed nieco spadne alebo zaviazat si snurky. No a este jedna vec.....tie poznamky vsetkych naokolo ze C'est pour bientot? A ked poviem ze este nie ze az koncom roka, nikto nechce verit :grinning: :grinning: :grinning: :grinning: :grinning:

A ty ako? Uz citis prve kopaceky? Ci asi este take 2 tyzdne?
15. lis 2011 ve 14:33  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
@huterika Vies co? Neviem Ti povedat, ci je to v poriadku, ci je to objektivne spravne. Ale ak sa pytas na moj subjektivny pocit ci som fit - ano som, uplne, nastastie. Akurat teraz v piatok cestujem hodinu lodou a potom prestupujem na vlak na dve hodky a potom musim odsoferovat 2 hodiny autom. Ale to je ine, lebo ci sedim doma v kuchyni, alebo vo vlaku to je asi jedno. Autom si budem robit tolko prestavok co budem potrebovat. Batozinu neberiem ziadnu. Lietadlom je to ine. Neviem ako by som zvladala napr. tie zmeny tlaku a taketo veci.
15. lis 2011 ve 14:34  • Odpověz  • To se mi líbí
@huterika ja som letela na konci 35tt z druhej polky zemegule, skoro 12h v lietadle, 3,5 vo vlaku a všetci sme to úspešne zvládli :grinning: Dostala som papier od doktorky, lieky proti kontrakciám, keby náhodu a nemali sme jediný problém. Moje tehotenstvo bolo bezproblémové, dieťatko v poriadku, takže nebolo dôvod sa obávať.
15. lis 2011 ve 14:50  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
to budete mat inak peknucke darceky na Vianoce :wink: to mate super ze tehulkovanie si uzivate bez nejakych komplikacii, bodaj by to aj u mna tak bolo :wink: Ake mena ste vybrali?
@simi251 Neviem ako to tu na konikovi pocita ale podla PM som uz zacala 20tt, ale zatial necitim pohyby, zevraj tie 2tyzdne este cca, ale predtym som citila intenzivnejsie steklenie, teraz nejako pomenej. Ja mam pocit ze uz teraz mi brusko zavadzia a citim sa nepohodlne :grinning: , neviel co budem hovorit potom :wink: Akurat doteraz som nepriberala vobec a len co som 6ty den na SR, tak sup a hned 1,3kg naviac :sweat_smile: Maminka mala pravdu ze si ma vykrmi :grinning:
@alenka600 Hej subjektivne pocity ma zaujimaju skor :slight_smile: Ale tak klobuk dolu lodou (to uz by som asi skor tym lietadlom :slight_smile: ), vlakom, autom... kam cestujes ze vyuzijes skoro vsetky dopravne prostriedky :wink: ? vlakom by to malo byt v pohode aj priestor, aj sa to nejako obzvlast nekyyyve, pokial nejdes slov. zeleznicami :slight_smile:
@bihan Tak to ta obdivujem, 12h na to by som asi nemala, stacia mi 2h v lietadle, strasne neznasam stupanie, klesanie je lepsie. A lieky proti kontrakciam, keby si nahodou zacala rodit? to by asi pomohlo ich zmiernit ale rodit by si asi musela tak ci tak ci? :slight_smile:
15. lis 2011 v 15:12  • Odpověz  • To se mi líbí
@huterika Z/do nase dediny sa da dostat jedine autom, alebo lodou. Tou sa dostanem na druhu stranu jazera to uz budem vo Svajci a tam 15min do kopca na vlakovu stanicu, nastupim na vlak, v Lausanne prestupim a docestujem do Fribourgu. Tam vyzdvihnem auto a odsoferujem ho naspät.
(Haha inac ked cestujem na SR, tak mam tento harmonogram: lod, prestup na vlak do Zenevy, v Zeneve prestup na lietadlo do Budapesti a tam prestup na bus do KE a to uz je kompletka co sa tyka dopravnych prostriedkov :slight_smile:
15. lis 2011 v 15:45  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
@huterika :grinning: Ja som tiez najviac pribrala ked sme boli v lete 2 mesiace doma na SK. Doktorka vobec nebola prekvapena. Ze vraj to robi psychika a pohodicka doma medzi blizkymi. :slight_smile: A pytala si sa na meno? No nam sa nejako ziadne chlapcenske nepozdavalo. Nakoniec som vyberala podla toho aby bolo podobne v SJ aj vo FRJ. Dala som na vyber Adam, David a Martin. Aby sa proste pisalo aj vyslovovalo jednoznacne aj pre francuzov. No a moj Andrejko rozhodol, ze to bude jednoznacne Martinko, tak mu to asi uz ostane. Akurat ma trosku mrzi ze to budu francuzi vyslovavat martan . No ale co uz. Neviem si predstavit ako by vyslovili napr. Jakub. Uz teraz mame niekedy problem ze Andrej je vlastne Ondrez. Brrrrrr. Ale staci im raz vysvetlit a potom ho uz vsetci volaju normalne. Su schopini si to pamatat. :slight_smile:

A uz ked sme pri tych menach, najvacsia sranda bola ked sa mi narodil Andrejko a videli moje priezvisko aj s -ova tak automaticky aj Andrejovi pisali vsade v papieroch zenske priezvisko.
15. lis 2011 v 15:46  • Odpověz  • To se mi líbí (2)
@alenka600 Ake jednoduche :grinning: :grinning: :grinning: :grinning:
15. lis 2011 v 15:47  • Odpověz  • To se mi líbí
@huterika nie, tie lieky sú proti tomu, aby som vôbec nejaké kontrakcie dostala.. užívajú sa v prípade rizika predčasného pôrodu a myslím, že som ich začala brať deň pred odletom a poslednú som si zobrala vo vlaku.
Keby som začala rodiť, tak by lietadlo muselo pristáť a to by sa asi cestujúcim veľmi nepáči :grinning:
15. lis 2011 v 16:48  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
@huterika Co sa tyka zapisu dietata do tvojho pasu, ak si to das robit cez Sk ambasadu tak to moze potrvat, ja uz cakam 3mesiace na rod. List, tak dufam ze do VIanoc sa dockam:slight_smile: inac da sa vycestovat aj na 'nahradny cest. Doklad' ,ale ten plati len jednosmerne..musela by si v Sk vybavit nieco podobne na cestu spat. Ked zavolas na konzulat v parizi, tam ti to vysvetlia. My sme obaja Slovaci, mala ma fr rodny list ale obcianstvo nie.
15. lis 2011 v 17:42  • Odpověz  • To se mi líbí (2)
@sue80 Sue , znamena to, ze mala ma fr. rodny list, ale obciansky nema, hej? Teda ID :grinning: Ci dali jej aj nejake provizorne ID?
@simi251 Vladi, presne na tom zlyhal Martin u nas. Ja som chcela Martinka, ale Martan, tak to nie. Aj Simon vyslovuju Simo, tiez nic moc. Lukas by bol Luka s tym ich U...
15. lis 2011 ve 20:34  • Odpověz  • To se mi líbí
@simi251 Adam a Martin sa vyslovuju inak ako na SK
15. lis 2011 ve 21:20  • Odpověz  • To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek