• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

21. září 2017 
@rancuzkaf si zlata dakujem :slight_smile:Ano, mala bude Svajciarka po tatovi..... tfuj tfuj tfuj, dufam, ze bude mat na ruziach ustlane ci uz s pasom takym, alebo onakym : )
Nechcem z toho celeho roobit dramu, ked to teda s fr. obcianstvom nepojde, tak nepojde. Tu v Haute Savoie urcite nemozem hovorit o diskriminacii, len mozno a drobnych administrativno byrokratickych problemoch - manzel ako Svajciar ked kupoval nehnutelnost - problem, lebo nie je Francuz, alebo doteraz sa mu nepodarilo dopracovat k zdravotnemu poisteniu vo Francuzsku (nikdy tu nepracoval, funguje ako Frontalier - pracuje vo Svaj., no a tym padom mu nikto nechce udelit to secu cislo a tym padom on nemoze mat poistku a tym padom, ze ja som tu nestihla pracovat tiez nemam poistku, tak ci obaja cvakame drahe komercne poistenie a doplacam za kazde jedno vysetrenie a ukon. Nestazujem si!!!!!! Ved ked sa tu zamestnam, tak uz budem mat narok)
Vravim, nic hrozne to nastastie nie je, tak ak to nepojde, vystaci si zatial so svajciarskym pasom. Dakujem Ti za ochotu, kazda info pomoze zorientovat sa a ukludnila si ma s tym Tvojim synom!
16. lis 2011 ve 13:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erikasadek Takze teraz maju tvoje deticky slovenske aj egyptske a manzel len egyptske? Spravne? A ty mas len slovenske?
16. lis 2011 ve 13:29  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@alenka600 Ozaj a ake su tam u vas moznosti pre teba zamestnat sa? Myslim tym na FR strane. Mysliz ze to bude lahke? Ake su tam pomery?
16. lis 2011 ve 13:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251 Uf, ci to bude lahke neviem posudit, ale z toho co som zatial mohla odkukat, tak ako Slovenka by som nemusela byt diskriminovana. Ono je to hlavne o tom, ze "zaujimava" praca je centralizovana vo Svajci a vo FR v takom relativne dostupnom okruhu okolo nas su to obchody, restiky, lekarne....proste sluzby a statna sprava. Ale v nasej dedine je od aprila do septembra straaaaasne vela turistov a tym padom sa to da. Hlavne ked niekto ovlada FRJ + Nj + AJ.
Vo Svajci som si doslova neskrtla - netvrdim, ze som majster sveta, ale mam VS a 7 rokov praxe v banke a ani na jedlno interview ma nepozvali :( Normalne z hecu len tak som si poslala CVcko na jednu poziciu, kde hladali niekoho s podobnou kvalifikaciou aku mam + malinke sv. mestecko + chceli jazyky AJ + NJ + Polstinu. Fakt uz len zo srandy a zufalstva som im napisala, ze tu polstinu mam. A? Prd makovy. A realne kolko ludi vo francuzskom Svajciarsku ovlada plynule Aj + NJ + Polstinu? Tak toto je o dikriminacii...Ale este vtedy platili tie restrikcie vo Svajci voci 3. krajinam EU. A potom uz som bola v 4.mesiaci tussim, tak som dalej neriesila.......
To je ta velka dilema, ked vies, ze
a) tu taku zaujimavu pracu nezozenies
b) prejdes tych 25km do Svajcu a za rovnaku pracu dostanes cca 3 x viac
No a teraz sa uspokoj s tym, ze ved je to jedno :slight_smile:
16. lis 2011 ve 13:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
@alenka600 Hmmmm. Takze nikde to nie je lahke. Zistujem ze toto Nantes je o nicom, pre nas nezaujimave mesto, myslim tym moju rodinu. Ale co sa tyka roboty je tu lepsia prilezitost ako bola napriklad na juhu FR. Tam bolo krasne ale robota nebola pre slovaka dostupna. Takze tiez mame dilemu.

A aku vysku vlastne mas, ak sa teda mozem opytat? Ci uz si mi mozno aj pisala. Prepac nepamatam si. MM tvrdi ze uz je to so mnou hrozne..... myslim tu tehotensku demenciu. :grinning:
16. lis 2011 v 15:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
@huterika k tej teme s pasom :slight_smile: Tvoj priatel je frantik, tak to mozno ma babo narok aj na fr. pas ale inak, ked chces vycestovat ty s malym a nie autom (tam ti pas netreba), tak na vycestovanie z FR ti staci docasny cestovny doklad, ktory ti vyda nasa ambasada v Parizi za 6 EUR. Da sa to vybavit aj postou, ty im posles potrebne doklady a oni ti obratom poslu tento doklad. Urcis si tam dobu platnosti od vydania max. 3 mesiace. A potom ked budes na SK si das maleho zapisat do svojho pasu ak uz budes mat rodny list.
Slovensky rodny list - o vydanie ti moze poziadat aj tvoja mamina na maytrike v mieste tvojho bydliska, ty jej odosles kopie vsetkych potrebnych dokladov (rodny list, obciansky preukaz atd) + musi byt uradne prelozeny francuzsky rodny list. Toto ona tam poda a do 2 mesiacov tam budes mat SK rodny list a mozte ist na pasove. Ja som to tak robila pri prvom synovi, narodil sa 24.4. prvy majovy tyzden sme poslali na SK vsetky doklady, aby sa nestracal cas kedze domov sme isli az po sestonedeli. A na zaciatku jula sme si zobrali slovensky RL.

Zeny inak odveci otazka, ale odobera sa tu pupocnikova krv??? Lebo pred siestimi rokmi mi moj vtedajsi gyndos povedal v skratke ze to je "sci fi"... Kam sa treba obratit ak to robia??? Lebo nikde som sa tu nestretla s takou propagandou ako u na SK.

Boze a s menami som aj ja stratenaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
16. lis 2011 v 15:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
@efci uz sme s ao tom tu bavili odov=bera ale ni e na vlastne ucely ako na sk; ako darovanie do spolocnej banky.... :wink: darovat mozes ale aby si si uchovavala za peniaze je zakazane.. :wink:
16. lis 2011 v 16:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251 ano moje maju slovenske zatial ....... egyptske ma len pato ale tam je taky bordel nie je to v databaze takze nikto sa nikdy o tom nedozvie... :grinning: :grinning: takze ked bude mat 12 tak poziadam o fr obcianstvo pre oboch..
@alenka600 svajciarsko je same o sebe oni chcu pracovat v svajciarsku ale nakupy robit v fr. :grinning: sused suseda stale sleduje hlavne cuzdincov!! nie je to tam lahke hlavne nemecka cast.... je to tvrdy narod.. :zipper_mouth:
16. lis 2011 v 16:16  • Odpověz  •  To se mi líbí
no aby ste len videli ako som schudla od marca...... toto su nohavice ktore mi boli tesne pred operaciou/// a teraz od fotiek znova dalsich 3 kilo dolu.. ale nevadi len na pobavenie;. vsetky moje stare veci mi uz su skoro dobre ostav uz iba par kil! a budem ako pred svadbou..
16. lis 2011 v 16:19  • Odpověz  •  To se mi líbí (4)
@erikasadek Tak tak :slight_smile: Manzel je prave z tej nemeckej casti a preto on si pred 12rokmi povedal, ze ma toho dost a prestahoval sa do Franuczska - vtedy este nie ani tak kvoli peniazom, vsak bol mlady susen a neriesil take veci, ale kvoli mentalite.
16. lis 2011 v 16:21  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@alenka600 verim ze kvoli mentalite je specificka treba byt fakt silny aby to tam clovek prezil az do dochodku ako cudzinec!!!
16. lis 2011 v 16:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erikasadek
presne toto ma napadlo, keď si minule spomínala to závratné číslo, čo si schudla. Že či by si nedala dajaké foto na porovnanie. Je to úžasné, gratulujem. Musíš byť na seba pyšná.
Mimochodom, súhlasím s tebou v jednej veci: v Paríži je diskriminácia voči cudzincom priam do očí bijúca. Počnúc náhodnou konverzáciou na ulici až po hľadanie si práce...atď. No mňa minule vytočila jedna babizňa, pýtala sa na cestu. Tak som jej začala vysvetľovať. Jazyk viem, akcent mám však tiež. Akonáhle započula akcent, prevrátila oči a že merci a odišla sa pýtať niekoho iného. No krava nebeská... :angry: Podľa mňa je tá averzia spôsobená tiež pretlakom cudzincov tu. No ale tak dobyvateľská krajina si nesie svoju minulosť so sebou aj v týchto krásnych, moderných, demokratických časoch.
V menšom mestečku alebo dedine to nemusí byť až tak markantné, tam je tých inozemcov zrejme pomenej.

A ešte k menám, podľa mňa sú zo všetkých mien na svete najkrajšie tie francúzske. Aj taká Kamila znie noblesne, keď sa povie Camille. Ja by som s výberom franc. mena nemala problém. Ale ak máte podmienku, že by malo znieť podobne vo FR aj SJ, tam je ten výber asi značne zúžený. V Oliverovej škôlke som si všimla, že chlapci majú často také tradičné mená typu Charles, Gustav, Louis atď...
16. lis 2011 v 16:56  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@zuzao ver mi ze som n aseba pysna ale prestatsne konecne sa citim ako zena znova v starych haboch teda nebudem ich nosit to nie 6 rokov je ina moda// :grinning: :grinning: :grinning: ale psychike to robi dobre!!!!! :slight_smile: :wink: mas pravdu krava to bola ja som sa zase dnes rozculila nas slovenskou znackou ktora zastavila na krizovatke!!!! a tam zastavia bez vystraznych svetiel plna premavka a oni si vymienaju rychlostou slimaka miesta!!!!!!!!!!!! no nezabijes blbcov!!!!! :grinning: :grinning: joj ale som si zatrubila!!!!!!!!!!!! a oni na mna pozeraju styl a co sa deje????? to na nas!!!!! boze ja odkedy soferujem znova tak som nabrala maniere ako parizania nervozna a kazdu chybu hned trubim :grinning: :grinning: :grinning:
16. lis 2011 v 17:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erikasadek Erika, a vsak syn moze mat aj dve obcianstva, teda okrem slovenskeho aj francuzske, ci nie? Aj ked vy nie ste Francuzi. Ci musi byt jeden z rodicov Francuz, aby mohol mat dualne obcianstvo?
Maju Tvoji chalani aj nejake ID? obcianku?
Inak wow, na neuverenie, aka si schudnuta. Spominala si, ze si bola operovana, to je ta bandaz? Ako sa po tom citis?
16. lis 2011 v 17:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erikasadek dakujem, konecne som v obraze ako to tu chodi. Ja som vas tu objavila len prednedavnom tak neviem co vsetko ste uz riesili :sunglasses:
16. lis 2011 v 17:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
@sonka31 ano, presne tak Soni, mala ma len fr. Rodny list a nic ine okrem toho.
Inac s vyberom mena sme aj my dlho vahali aby sa dalo "pouzit" vo Fr aj Sk, pacili sa nam aj fr.dievcenske mena ale s ohladom na sk rodinu sme zvolili strednu zlatu cestu a vybrali sme Lindu..zatial nam to Francuzi nekomolia:slight_smile:
16. lis 2011 v 18:24  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@sonka31 jasne ze moze mat dve obcianstva ale nemoze mat 3 :grinning: :grinning: takze nechame slovensko francuzske ato egyptske to bude nase tajomstvo.. :grinning: :grinning: :grinning: hej bola som na na operacii zaludka teda zobrali mi 85% zaludka ale nelutujem!!!!!! :slight_smile:
16. lis 2011 v 18:50  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
caute. mala vsuvka o tom ako tym deckam nic neujde aj ked si niekedy myslime ze nevnimaju alebo nechapu. velmi som sa nasmiala. Dnes som umyvala riad v kuchyni a mala s ocinom boli pri stole. pride zuzina s prazdnou plechovkou piva a vravi mi: "papa chce este jedno!" Tak som jej povedala ze "povedz ocinovi ze velky prd" :grinning: A ona na mna nechapavo pozera a ze "Il a pete papa???" :grinning: :grinning: :grinning:
16. lis 2011 ve 20:08  • Odpověz  •  To se mi líbí (6)
@erikasadek tak to mate v tom Parizi ozaj drsne podmienky :frowning2: ...ja som taka rada, ze zijeme tam kde zijeme. Je pravda, ze nasa oblast je skoro samy cudzinec a tak sa nikto napozastavi nad tym, ze mam prizvuk. Este aj v skole, ked bol stredny v CM2 sa decka ucili sk hymnu na hudobnej, ucitelke sa velmi pacila a tak ju zaradila do vyucovania......tak sa decka naucili coto po slovensky :grinning: ....dokonca im ju aj prelozila, aby rozumeli o com spievaju!

Ked tu tak rozoberate mena....nasi chalani sa narodili na sk, co sme este netusili, kde vlastne zakotvime a tak jeden ma meno Peter, no nie najstastnejsie meno na fr pomery :frowning2: ....jeden rok aj zazil, ze sa mu posmievali, ked bol mensi........druhy je Roman....vacsinou mu hovoria Romo, ale rychlo nauci ako to treba vyslovit, sice to znie ako dievcenske meno Romane......no a nasa najmensia sa narodila tu s menom Katarina, zatial bez problemov.

Aj my ideme volit postou, uz tretie volby....je to fajn, ze je taka moznost :wink:
17. lis 2011 v 08:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erikasadek Teraz papas iba miniporcie? A nieco mas zakazane, aby ta nezatazilo?
Inak tie 3 obcianstva, podla mna v poho, ale nemoze mat 3 pasy. Pozname rodinu, kde maju decka tiez 3 obcianstva.
@sue80 Pekne ste vybrali, neda sa z toho urobit nejaka nevyhovujuca skomolenina. A Ty si ju mozes povolat Linduska :slight_smile: Pozeram, ze ste v Essonne, to aj my, uz rok! Si spokojna vo FR?
@blanblan Krasne prepaja jazykove znalosti :grinning: Super.
@rancuzkaf Aj ja by som rada volila, posles mi, prosim info? Dakujem.
17. lis 2011 v 09:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuzao Ja mam taku skusenost ze co sa tyka diskriminacie, nejde o velkost mesta ci dediny. Mozno ciastocne. Pariz je urcite specificky. Ale Nantes je Vacsie mesto ako Montpellier napriklad a diskriminacia bola vacsia v MPL ako tu v Nantes. A napriklad kamoska zila v dedinke vedla Toulonu a hovorila ze to bolo hrozne ako na nich tam pozerali. Dediny su podla mna v tomto este horsie ako mesta.
@erikasadek Co pises ze ti urobilo SK auto na krizovatke tak vsade kde som zila to praveze robili francuzi. Jednoducho nepouzivaju smerovky, nic, zastanu si kde chcu a parkuju kde chcu a z parkoviska cuvaju do hlavnej cesty ani necakaju ze kym prejde auto.
@sonka31 A ano pre FR obcianstvo musi byt jeden z rodicov francuz. Inak mozes ziadat az v 13 roku veku dietata ktore je narodene vo FR. A kedze nemas obcianstvo, nikto ti nevystavi Certificat de nationalite a bez toho ti nemozu dat ziadne ID ani pas.
17. lis 2011 v 10:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
17. lis 2011 v 11:01  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@rancuzkaf Dakujem, uz to mam ulozene, zucastnim sa.
Ako ste sa vy ocitli vo FR? Planujete sa tu natrvalo usadit, ci tuzite ist spat domov?

@simi251 Vladi, mne je vzdy tak smutno, ked sa hovori o teme pristahovalci atd. V dnesnom globalnom svete takito limitovani ludia. Je to zrejme vsade tak, ze ked nie si "odtial", si nerovnocenny. A nechapem preco. Ked je niekto hodnotny a slusny clovek, preco zalezi na tom, "odkial" je. Je to, bohuzial tak, ako pise @erikasadek , navonok sa tvaria ze wow, aka socialna krajina a na druhej strane Ta automaticky zaradia niekam dole. Rovnako sa citia aj moji znami v UK, mozno je to tam trosku lepsie s pracou, ale pristup ludi podobny. Zase dajme si ruku na srdce, my Slovaci sme taki isti. Pamatam si, ako sa k nam na sidlisko pristahovala ukrajinska rodina, roky ich vsetci volali "ti Ukrajinci", a pritom pani bola ucitelka klaviru v ZUS, pan nejaky technik, nicim sa nelisili od druhych, resp. boli na ovela vyssej urovni ako mnohi domaci, no a vidis...Ukrajinci a basta. Ja si tiez myslim, ze vo vacsom meste by to malo byt lahsie a asi aj je, menej Ta maju v zornom uhle.
@erikasadek Erika, vies co neznasam? Ze pohrdaju Arabmi, Indami, atd. , ale ta pretvarka, to je neskutocne. Postavia novu telocvicnu, ihrisko, atelier pre decka, samozrejme v arabskom epicentre v nejakej lokalite, hned je to v novinach, nafotia cierne a arabske deticky s mamami na otvoreni, ale sami by tam svoje decka neposlali. Skola je "dobra" ta, kde tieto deti nie su. Ved aj ich volaju nejak rakaj alebo take cosi? Parkrat som to pocula, nejako takto to znelo, mozno vy viete presnejsie.
17. lis 2011 ve 12:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
@sonka31 Uplne s tebou suhlasim. :slight_smile: My sme sice nepresli cele FR, len 3 mesta ale co sa tyka pohladu na nas, sa tu v Nantes citime najlepsie. Aj co sa tyka priatelov francuzov ale aj uplne cudzich ludi. Takze urcite to bude regionom a mentalitou ludi Vies keby som bola francuz zijuci napr. v Marseille asi by som bola rasistka. A na predmestiach Pariza asi tiez. To mas ako s ciganmi u nas. Su medzi nimi slusni ludia, to je iste ale skus to povedat niekomu v Spisskej Novej Vsi, ze preco ich nema rad. Proste ti susni maju smolu ze ,,vacsina,, robi reklamu. Nie je to sice spravodlive ale pre ludsku psychiku prirodzene podla mna Ci nie?
17. lis 2011 ve 13:18  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
@sonka31 budes asi mnou pohrdat ale ani ja ani moj muz sme nedali nase deti kvoli nim nase deti do sttnej skoly pretoze podla bydliska patrime prave a la cite!!! nikdy je mi luto .. simi ma pravdu oni su ako nasi cigani!!! v porovnani aky tu robia bordel cest vynimkam!!!!!! :angry: :wink: je pravda ze zit s nimi nie je ziadna slast.... nebudme to tu rozoberat pretoze budem za rasisitku ale ked pridete do pariza tak zistite ako sa tu zciernava hned;; a vdalovaniùm sa zosvetluje;.
17. lis 2011 v 15:57  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Tzv. arabarne sa najdu v kazdom meste, mensom ci vacsom. Kym som cim dalej od nich, nijako mi nevadia, to ako s tymi spoluobcanmi u nas... Kym sme boli dole v Toulouse vzdy som snivala o Parizi, teraz sme uz stvrty rok hodku cesty od neho a to mi teda uplne staci... Ked mame chut, sadneme do auta, zajdeme tam na prechadzku, pozriet vianocne trhy, proste pokochat sa velkomestom :sunglasses: Lebo ja ho milujem, ale len takto na navstevu, zit by som tam nechcela. Pre mna je to mesto cisty biznis, uponahlane, ked tam clovek zije, tak sa asi dalej ako zo svojej stvrte bezne nedostane, dopravna situacia narocna a este aj metro nie je bezbarierove...
17. lis 2011 v 16:11  • Odpověz  •  To se mi líbí
@efci
čistá pravda. Kiežby nám naša situácia dovolila bývať, resp. pracovať niekde inde, v dajakom komornejšom mestečku s kopou zelene. S verejnými dopravnými prostriedkami je to bieda, s metrom človek rátať absolútne nemôže (to je len pre rýchlych pracujúcich jednotlivcov), najlepšie z toho vychádza bus, ale to si človek musí tiež 2x rozmyslieť, v ktorú hodinu naň nasadne, aby nezostal visieť v zápche. My, chvalabohu, bývame vo veľmi slušnej štvrti, na osadenstvo sa nesťažujem. Ale ak niekto robí bordel, no nech som za rasistku, sú to čierni. A už keď som takto rozjetá, tak aj poviem na rovinu, že ak by som musela dať dieťa nejakej nounou, tak černoška by to teda nebola (to už skôr aziatka). Keď sme sem prvý krát prišli, z letiska sme šli cez Clichy. No hrúza a des, ani si nechcem predstaviť, že by sme žili niekde podobne.
17. lis 2011 v 17:25  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@erikasadek Eri, v ziadnom pripade nepohrdam :grinning: Citas moje myslienky, v Parizi som zila dlhsie a teraz som velmi blizko a mame tu to iste. A to sme sa snazili najst co "najcistejsie". Suhlasim so
@simi251 , presne to vystihla! Ja som nazoru, ze vsetci ludia su rovni, kto je viac, kto je menej ... ale zit s nimi, to nie. Uvidime, co da skolka neskor a skola. Su vsade, tu maju najkrajsie domy postavene. Podla mna pred nimi neunikneme. Co je horsie, nase deti, co uz my, ze....
17. lis 2011 v 17:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuzao My sme zili v bastille, tam som nemala pocit, ze ich je AZ tolko... ale raz som si z nudy pozerala telefonny zoznam 11 obvod, to boli same tie ich mena....
17. lis 2011 v 17:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuzao mas pravdu, tie okrajove stvrte su doslova, ze priserne, ja to vzdy len obzeram z auta ked ideme domov. Najcastejsie cez St. Denis a teda sama by som tam za sumraku asi nevysla :unamused:
My sme tu uplne, ze v mini meste, ale kludne, utulne, sice aj moznosti nakupovania su takmer nulove, vdakabohu za online shopy. Mne z odstupom casu pride Toulouse idealne, velke moderne mesto, plno parkov pre deti, metro nove takze aj pre kociky...
A nie si za rasistku, oni to maju proste v rase a su taky od prirody. A s tóu nounou, to mas fajn ze si vo velkom meste kde su univerzity, urcite su tam aj cesky a slovensky studenti na tych vymennych programoch. Ja som takto mala v Toulouse 2 roky k malemu "hlidani" ceske studentky, vzdy ked jedna odchadzala dala kontakt na mna nejakej schopnej co mala prave prist... Pre mna to bolo super, ked syncek bol maly, vecer a v noci mi dobre spaval, tak to bol balzam na dusu vyjst si medzi ludi sami dvaja s mm.
17. lis 2011 v 17:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek