• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

7. března 2017 
A dakujem dievcata za zoznam do skoly,mladej som snad vsetko kupila,aj ked sme prave zistili,ze sme kupili foliu na obalovanie knih a samozrejme ju nechali zaplatenu v kosiku :angry: Tak musim opat vybehnut do papiernictva,ved mam este jeden den cas :grinning:
A tie,co mate skolakov - davate im desiatu alebo aspon flasu s vodou? Vsetci na mna pozeraju ako na blazna,ze co sa to pytam,ze sa to nesmie.Je to pravda?
1. zář 2013 ve 22:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
Evi, to je vlastne conge parental,alebo pridavok CLCA (alebo tak dajako) na CAF-e. V principe ide o to iste-ze musis mat 8 trimestrov (=2 roky) odrobene v priebehu 4 rokov pri 2hom a 5tich rokov pri 3tom dietati. ked mas, mozes ziadat :slight_smile:
no nie je to celkom tak,ze polovica platu ide prec, som sa docitala,ze existuje aj prispevok na opatrovatelku,ci creche, co som vobec nevedela a teda sme to nevyuzili. Podmienka je,ze pracujes a ze tvoj manzel nezaraba majland asi :grinning:
A praveze tie pridavky su aj ked pracujes,cize tych 400 asi ci kolko je to na 2 deti, mas tak ci tak a potom ta stale vyjde lepsie,ked robis, aj keby just si davala zo SMICu prec 550eur mesacne (co pochybujem,kedze ten CAF na to ozaj prispieva).
Ale urcite je fajn do toho roka zostat doma, to aj ja by som tak rozmyslala asi, to je taka idealna doba pre mna na bytie doma :grinning:

Evi a ty si dostala znova aj pridavok na Jasmi ked sa narodila malicka teraz (hehe,teda teraz asi ne,sak uz bude mat rok,strasne to leti!!!)
1. zář 2013 ve 22:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
@france luci a cotisations ti ake strhavali?
no mas pravdu,ze s chlapom na misii je to dost narocne, urcite ide o to aj, kto ma ake zamestnanie. aj zena co casto cestuje v praci, sa asi tak skoro vracat nechce logicky.
Conge parental je aj pri prvom, aspon bola, trebalo mat 1 rok d'anciennte v entreprise.
1. zář 2013 ve 22:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gijar ďakujem za vysvetlenie. Ale to je prídavok, ktorý dostaneš, ked ostanes doma, nie? Myslím ten rodičovský :wink: prídavky mame aj na jasmi teraz, spolu to robí za dve decka 300€
A vy ako? Už ready na ďalšiu sezónu?
2. zář 2013 v 07:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
@evuliki hej,ten rodicak ked zostanes doma, ale tie pridavky, o ktorych pises, tak normalne stale-aj ked pracujes, na 2 deti teda tych 300 a na 3 deti 400e-ako erika pisala. to mas aj ked pracujes, pokial teda zasa asi nepresiahnes nejaky vysoky plafond. takze preto som pisala,ze stale je vyhodnejsie pracovat. a prave som sa dozvedela o tom prispevku na opatrovatelku alebo creche aj, ked matka pracuje, o tom som nevedela,ani ho neziadala nikdy,skoda.

hej,hej, pripraveny,uz mame 3 zranenych obrancov :grinning: trener to chce prekoucovat, poslal ich hrat turnaj po tyzdni na lade 3dnovy s klubmi D1tky, tak ma co chcel. Podla mna v Magnus sa treba spravat uplne inak, ale on to asi nezachytil :grinning:
takze bude sranda asi.
2. zář 2013 v 09:47  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Ahoj holky, CAF vam prispiva na plat pro assistante maternelle, zalezi na prijmu rodiny, mininum ktere platite z vlastni kapsy je 15%. A cotisation plati 100% CAF.
Takze i z tohoto hlediska se vyplati pracovat.
2. zář 2013 v 10:25  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@lucija76 vdaka,presne toto som si myslela a docitala som sa :slight_smile:
2. zář 2013 v 10:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gijar A navic se vam i castky, ktere platite za hlidani deti, odecitaji z dani.

@evuliki Do skolky ani do skoly se zadne jidlo/piti/svaciny nenosi.
Lea byla ve dvou ruznych skolkach, v te prvni zadne ranni svaciny nemeli, takze musela vydrzet od snidane az do obeda. Po dvou letech jsme museli skolku zmenit a tam jim pak davali dopoledni svacinky, kolem desate rano jim dali neco k piti plus trochu cerealii, nebo chlebik, susenku...
A Jasmi uz ti nastupuje do CP?
2. zář 2013 v 10:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
Evi-u nas v skolke tiez nosit nic, ale maju desiatu-vacsinou nejake ovocie okolo 10h00.
@lucija76 ano,to bolo super prekvapko,ked sa nam creche odcitavali teraz v 2012 :slight_smile:
2. zář 2013 v 10:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
U nás v škôlke nosia desiatu rodičia cca raz za mesiac pre všetky deti, vodu žiadnu, majú poháriky a pijú čistú z vodovodu.. teda aspoň v PS, v MS pili rovno z vodovodu :confounded:

@gijar o žiadnych cotisations neviem,mala som zmluvu na občasné opatrovanie, assmat mi urobila faktúru, ja som zaplatila s cesu a ešte mi caf preplatiť značnú časť :p

Inak nám vrátili 132 eur na daniach, dostala som príspevok za retour à l'emploi a ešte aj príspevok za nástup do školy.. poteší, nie :D

S tým congé parental som to neskúmala, kočky mi tu hovorili, že je len pri druhom dieťati, resp. pri prvom je len chvíľku alebo málo alebo neviem ako, ale mám kopec kamošiek, čo s prvým doma neostali ale s druhým hej.
2. zář 2013 ve 12:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tak ja jsem letos poprve deklarovala dane sama za sebe, to byl uzasny pocit :sunglasses: a tez jsem mela narok na prispevek retour a l'emploi, to se docela hodi :slight_smile:
3. zář 2013 v 10:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
Teda blbost - prime pour l'emploi :slight_smile: ale potesilo.
3. zář 2013 v 10:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lenka_zd juu, super skupina na FB!!!

Ahoj holky, dost jsem vas posledni dobou zanedbavala, ale zas jsem tu :wink: Koukala jsem v rychlosti, ze tu jsou i nake nove tvare, tak pokud chce nekdo doplnit do tabulky, dejte vedet :wink:
Bihan @france co mas s uctem :sweat_smile:
5. zář 2013 ve 14:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahojte maminy ! akurat som nasla v programe, ze v utorok 10.septembra vecer na M6 budu Les Nannies ! konecne sa rozhybali ... super nany kathy som pozeravala rada :wink: hadam pomozu sa na veci pozerat inak
7. zář 2013 v 16:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahojte kocky, idem sa vas spytat, co by stalo za videnie alebo ake aktivity by sa dali spachat s detmi na Juhu FR v okoli Toulonu, konkretne La Londe les Maures? Vyzera to ze nam az tak pocasie buduci tyzden pocas dovci nebude priat, tak aby sme sa tam nenudili :grinning:
12. zář 2013 ve 21:21  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Ahojte baby, riesime teraz uznanie studia z Fr na Sk. Viem ze je este zavcasu, ledva zacala skola, ale nechcem to nechat na koniec roka, rada som na taketo veci pripravena vopred, alebo aspon informovana aby sme potom nemali sokovu terapiu a pokazene prazdniny "tonami" knih a ucenim. Obidvaja synatori tu vo Fr chodia na college, a ide o to, ze pri tom uznani niektorych predmetov musia aj tak robit rozdielove skusky (komisionalne preskusanie) zo Slov. jazyka a literatury ( co samozrejme chapem) a plus z dalsich troch predmetov. A prave o tie dalsie tri predmety ide, ci nahodou neviete alebo nepoznate niekoho co to takto absolvoval, ze ake tri dalsie predmety to boli? Mozno len na nasej skole sa to vyzaduje takto, neviem, preto by som ocenila akekolvek skusenosti s tym mate alebo aspon niekoho takeho poznate. Uz som pozerala na nete, ale vsade je, ze min. skolstva len da nejake doporucenie skole, inac o tom rozhodne skola. Pisala som uz na tu nasu, ze ktore dalsie predmety to budu, len zatial bez odozvy a mozno by nebolo od veci vediet o nejakom podobnom pripade ... dik za akekolvek skusenosti alebo vedomosti o tejto problematike
21. zář 2013 ve 21:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
@aimable moj starsi syn ma spravene skusky do 7. rocnika (vratane).....v zakone je stanovene, ze ma robit skusku z takych predmetov ake sa nevyucuju vo FR....a tuto vetu si kazda skola vysvetluje po svojom, cize zalezi ako si to so skolou dohodnes ty sama a nedas sa obalamutit......my sme mali vzdy so slovenciny a literatury......dejepis a zemepis iba v tych rocnikoch kedy sa ucilo o sk autoroch a sk zemepis, lebo vsak ostatne predmety tu boli (prekladala som im FR vysvedcenia, aby mali doklad o fr predmetoch)........co viem z rozpravania inych mamiciek, co skola, to ine zvyky, mnohe skoly s tymto nemaju skusenosti, tak ani sami nevedia co maju skusat :unamused: .......drzim palce a bon courage :wink:
21. zář 2013 ve 22:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lenka_zd vdaka za adresu skupiny na fb. My sa stahujeme v januari 2014, blizi sa nam to a tato skupina sa zda byt akcna, velmi sa tesim na stretnutie
21. zář 2013 ve 23:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
@rancuzkaf dakujem za odpoved, ako som sa zatial dozvedela, tak nam asi daju este matiku a nejake prirodovedne predmety, uvidim, este budem hovorit s riaditelkou.To sa tyka mladsieho, ten je na osemrocnom gympli prvy rok. So starsim to bude horsie, ten na inej skole konci, teda je deviatak .... Rancuzkaf prosim ta vies mi napisat ktory zakon, alebo teda paragraf v nom to hovori o tych predmetoch, ze sa ma skusat z tych co sa tu (vo Fr) nevyucuju? Ja som pozerala ten skolsky zakon, ale nejak som tam nic nenasla a aj na stranke min. skolstva som nic blizsie nenasla, mozno len zle hladam, tak by som bola vdacna ak ma nasmerujes. dakujeeeem. Budem volat na to min.skolstva, dnes som nemohla tak hadam v stredu sa mi zadari ked maju konzultacne hodiny.
23. zář 2013 ve 22:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
ahoj holky, chvili jsem tu nebyla, nebylo tak nejak co psat. prazdniny jsme prozili skvele a jeste i ted pocasi preje. Jen muj starsi co je zpatky ve skolce uz je podruhe nemocny. Dneska jsme byli u deti v MJC a vsechny ty male deti co tam byly byly nemocne takze je to asi normalni.

moc by me zajimaly vase zkusenosti ohledne uceni cteni a psani (anebo aspon teda cteni) v cestine, slovenstine. zkousiite to nekdo s 5ti letymi az 8mi letymi detmi? Da se to naucit, nebo je to na ne moc kdyz maji tu francouzstinu.

Samson mluvi pekne cesky (sice s prizvukem) ale nevim, jak na to jit s tim ctenim, precejen nejsem ucitelka, a nevim co s tim.... :frowning2:
24. zář 2013 ve 12:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
@aimable nasla som novelu skolskeho zakona z roku 2011 (ak chces poslem ti na mail, daj mi ho do IP) :wink:

vypichnem len tie zaujimave casti A MOJE POZNAMKY K TOMU BUDU VELKYMI PISMENAMI :slight_smile:

§ 23
Formy osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky sú:

a) individuálne vzdelávanie, ktoré sa uskutočňuje bez pravidelnej účasti na vzdelávaní v škole podľa tohto zákona (ďalej len

"individuálne vzdelávanie"),

b) vzdelávanie v školách mimo územia Slovenskej republiky, (TOTO JE NAS PRIPAD)

c) vzdelávanie v školách zriadených iným štátom na území Slovenskej republiky so súhlasom zastupiteľského úradu iného

štátu,

d) vzdelávanie v školách, v ktorých sa uskutočňuje výchova a vzdelávanie podľa medzinárodných programov na základe poverenia ministerstva školstva,

e) individuálne vzdelávanie v zahraničí pre žiakov základnej školy,

f) podľa individuálneho učebného plánu.
.
.
.
.
§ 25

(5) Žiak, ktorý vykonáva osobitný spôsob školskej dochádzky podľa § 23 písm. b) a c), vykoná skúšky z vyučovacích predmetov, ktoré určí riaditeľ školy, v kmeňovej škole spravidla za každý školský rok, najviac však za všetky ročníky po ukončení štvrtého ročníka základnej školy a deviateho ročníka základnej školy; pre stredné školy spravidla za každý školský rok. Termín skúšky dohodne s riaditeľom školy zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak do 15. mája kalendárneho roka, v ktorom má skúšku vykonať.
.
.
.
(8) Riaditeľ školy, v ktorej sa má skúška vykonať,

a) určí vyučovacie predmety, z ktorých sa má skúška vykonať, a obsah skúšky,

b) určí termín skúšky po prerokovaní so zákonným zástupcom žiaka alebo s plnoletým žiakom.

(9) Žiakovi, ktorý vykonal úspešne skúšku z predmetov, ktoré sa na škole podľa § 23 písm. b) a c)nevyucuju, alebo plnil osobitný spôsob školskej dochádzky individuálnym vzdelávaním v zahraničí a vykonal skúšku zo všetkých povinných predmetov učebného plánu príslušného ročníka kmeňovej školy, škola vydá vysvedčenie.

-TU JE JASNE POVEDANE, ZE ZIAK VYKONA SKUSKU Z PREDMETOV, KTORE SA NA SKOLE (TU VO FR) NEVYUCUJU, TO ZNAMENA ZIADNA MATIKA A PRIRODNE VEDY (PRIRODOVEDA JE V PREDMETE SVT A FYZIKU, CHEMIU TIEZ MAJU)
- MOZES SA TYM KLUDNE OHANAT, JA SOM FAKT CHODILA S VYTLACENYM ZAKONOM :grinning: A BOJOVALA ZA CO NAJMENSI POCET SKUSOK!

....hadam som ti trochu pomohla :slight_smile:
24. zář 2013 v 15:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
@meleri peti ahoj ! som na teba minule myslela, ze si sa davno neozvala :wink: u nas sa po slovensky akurat tak pozeraju rozpravky, knizky sice mame slovenske, ale vidim, ze ich to nebavi, dost rychlo baby "décrochent", ked to porovnam s francuzskymi. asi robim chybu, ze necitame po slovensky castejsie. s pisanim je to rovnako. pierre ale prednedavnom vytasil nejaky cd rom slovenciny pre cudzincov, tak sa baby s nim hraju, opakuju slova, emma sem-tam nieco napise (skor odpisuje to, co vidi na monitore). celkom sranda, minule abi vykrikovala "pomooooooooc, ukradli mi cestovny pas :grinning: " podla mna na pisanie aj citanie maju este cas, skor by som sa zamerala na ukazanie abecedy, pismeniek, rozdielnych znakov, co vo franine nemaju (makcene, dlzne, ch a tak) a pripadne spolu popozerali kratsie basnicky, versovanky. ale priznam sa, ze nejak seriozne sme nad tym este nesedeli, teraz sa snazime akurat preluskat ulohami, co maju v CP :unamused:
24. zář 2013 ve 21:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
@evuliki neskoro, ale predsa, citam nejak blbo odzadu :angry: netusim, ci sa smie alebo nie davat detom do skoly jedlo, ale ja emme do aktovky vzdy dam flasu vody, compote a nejaku cokoladku (kinder, brownie, co ma rada). hovorila mi, ze ked su na dvore, ked maju prestavku, tak mozu jest. tak si da
24. zář 2013 ve 21:16  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@gabrielka ahoj gabko, ja mam vzdycky v zari nejakou krizi, proste jsem totalne vyplivnuta, usinam v devet vecer, atd.....je to i psychicke, blbe snasim ty zmeny mezi rocnimi obdobimi, do toho jeste mam alergii na ambrozii takze jsem totalne ko.
ale psala jsem ti prave koncem leta, tak treba se ti neukazalo, obcas se to stava....
25. zář 2013 v 19:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@gabrielka jinak fakt nevim, abecedu ukazuju to jako jo, ale zatim vic nevim....
25. zář 2013 v 19:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
@rancuzkaf ahoj, super, dakujem velmi pekne, urcite si mi pomohla. Dnes som uz aj volala na to min.skolstva a potom este na regionalne skolstvo, kde musim povedat boli velmi mile a ochotne panie. Takze teraz cakam na ich PISOMNE stanovisko a teda aj doporucenie pre sefstvo nasej skoly na Sk, podla ktoreho predpokladam ze budu postupovat, inac beriem synatora na inu skolu, kde bude viac ochoty. Este raz dik :wink: :dizzy_face:
25. zář 2013 ve 22:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojte, koncom oktobra sa stahujem so synom za partnerom do francuzska, zrejme natrvalo. Chcela by som vas poprosit o rady a tipy, co sa tyka papierovaciek pred odchodom...

Existuje vo FR nieco ako prechodny pobyt? Ci sa to rovno rata ako trvaly a tym padom sa tu musim odhlasit z TP a odovzdat obciansky? Ak sa da vybavit iba prechodny, ako sa to riesi vo FR?

A este by sme radi uzavreli partnerstvo a tiez sa presne neviem dopatrat, co vsetko k tomu potrebujem. Nemate s tym niekto skusenosti?

Je potrebne mat prelozeny rodny list do FR, ci mi staci cestovny pas (prip. obciansky, ak by existoval ten prechodny pobyt, lebo pri trvalom budem bez OP)?

Nemate info alebo skusenost, ako riesia rodicia, co nedali zaockovat svoje dieta, jeho nastup do skolky/neskor skoly? viem, ze neockovane dieta nesmie vstupit do kolektivu, ale viem, ze vo FR je vela rodicov, co neockuju a ich deti su v skolkach....cize nejaky sposob byt musi, ako sa to da obist..

velmi pekne dakujem za akekolvek info:slight_smile: a idem googlit dalej:slight_smile:
27. zář 2013 v 15:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
@eev ahoj eev.... co sa tyka prechodneho pobytu,ani partnerstva.... ale...
co sa tyka rodneho listu, to isto budete potrebovat, ale pred odchodom si ho daj vystavit novy na matrike, ktora ho vydavala a ten si daj prelozit, myslim, ze preklad na SVK vyjde menej ako vo FR (ked budes chodit po uradoch ohladom zdrav. poistenia a pod. budu ho od teba vyzadovat, prelozeny, nie starsi ako 6 mesiacov...)
co sa tyka ockovania, tu je povinne iba DTP ockovanie, ostatne nie su povinne, takze nebudes mati ziadny problem ked pojdete do skolky....(ale z SVK si isto vezmi ockovaci preukaz, mne podla neho zapisala do fr. papierov (Carnet de sante doktorka ockovania, ktore mal maly na SVK) , aj ked ta asi budu lekari na ockovanie prehovarat,, staci im povedat, ze nechces....
27. zář 2013 ve 20:11  • Odpověz  •  To se mi líbí
@katkagreganova dakujem:slight_smile: tak ten rodny list prelozim...partner tvrdil, ze netreba, ale ja som z viacerych stran nasla info, ze treba, tak radsej mat ako nemat:slight_smile:

syn nie je ockovany vobec, preto hladam info, co s tym - ak by sme rozmyslali nad skolkou, tak ako sa pripravit na fr system. lebo oficialne stanovisko je take, ze do kolektivu nesmie.
27. zář 2013 ve 20:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
@eev Nepocula som zatial, ze by tu existovalo nieco take ako prechodny pobyt, ale ja mam normalne trvaly pobyt na SR u maminy, mam stale svoj obciansky, akurat kvoli smetiam davam kazdy rok mamine kopiu najomnej zmluvy, ako doklad ze zijem v zahranici, aby za mna nemusela platit smeti. Tak sme to robili aj ked som studovala v CR. Inak konkretne pojem trvaly pobyt tu asi ani neexistuje, staci ze tu nejakym sposobom dokazes ze tu zijes (najomna zmluva napr.), ak je to niekde potrebne (niekedy staci len prehlasenie na niekoho cest, napr. ak je priatelova mama Francuzska, tak moze ona napisat liest, ze na jej cest prehlasuje ze od vtedy a vtedy zije tato osoba vo FR na adrese atd.)

Preklad rodneho listu ako ti poradila katkagreganova urcite potrebovat budes, prave na secu-zdravotnej poistovni, a tiez som si ho na SR davala prekladat, no pocula som a to hlavne tusim u Ceskych obcanov, ze chceli preklad rodneho listu priamo od prekladatela z FR :angry: . Ale u mna toto vobec neriesili, preklad mi robila uradna prekladatelka oficialne zapisana ako uradny ci sudny prekladatel v SR, takze neviem co tu vymyslali u niektorych... Dost zalezi na koho tu narazis a co si na teba vymysli, nesmies sa nechat :slight_smile:, urcite by som si ho na SR dala prelozit za cca 22 eur/normostranu ako potom tu za o dost drahsie.

Ak myslis PACS ci ako sa to vola presne, tak s tym ti velmi neporadim, ale toto sme sa chystali aj my uz riesit.
Ohladom ockovania, viem len tolko ze bez povinnych ockovani DTP do skolky deti nechcu brat, ale ako to je naozaj netusim, mozno existuju aj vynimky, ale nepocula som este.
27. zář 2013 ve 21:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek