• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

14. listopadu 2017 
@huterika super, dakujem, to ma tesi, ze sa da vyhnut zmene trvaleho pobytu.

mam jedno dobru uradnu prekladatelku, co nam uz cosi prekladala, takze s tym dufam nebude problem.

co sa tyka PACS-u, takuto odpoved dostal partner, ked pisal na konzulat (ak by si to niekedy riesila):
Le certificat de coutume n'existe plus en Slovaquie depuis le 1er février 2006.
Il est demandé aux ressortissants slovaques qui veulent conclure un PACS de fournir une attestation sur l'honneur signée devant un notaire, confirmant leur majorité, leur situation familiale et qu'ils ne sont pas sous un régime de protection juridique.
Veuillez trouver ci-dessous le site de la chambre des notaires de Slovaquie en langue française. Vous pourrez trouver un notaire francophone dans la ville qui vous convient le mieux.
http://www.notar.sk/fr/Pagedaccueil/tabid/214/language/en-US/Default.aspx
http://www.notaries-directory.eu/

takze staci napisat cestne prehlasenie, podpisat pred notarom a ja tam este chcem dolozit nejake dokuemnty, ze som slobodna, kopiu OP a tak. a prelozit to uradne. a potom zevraj uz nic ine netreba, len ist k notarovi vo fr podpisat papier a je to:slight_smile: tak dufam, ze to tak funguje:p
27. zář 2013 ve 23:30  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
ahojte dievcata ake umele mlieko ste pouzivali tu vo fr? lebo ja mam Novalac ale maly mi ho odmieta ,napina ho z neho a place,lenze ja mam mojho menej a chcela som ho dokrmit ale neviem cim ked toto odmieta.dakujem pekne za odpovede
28. zář 2013 v 11:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nikulqa ahoj, s mliekom nemam skusenosti, takze neviem poradit, ale ak este nepoznas tuto stranku: www.mamila.sk , tak tu mozes najst kopec postupov a rad, co s tym, ak mas pocit, ze mas malo mlieka. vacsinou sa da vyriesit tvorba mlieka aj bez dokrmovania. drzim palce:slight_smile: pripadne ak mas otazky ohladne dojcenia (kludne aj cez postu), rada odpoviem, poradim, co viem (som dula a mam aj kurz laktacneho poradenstva, i ked to momentalne aktivne nerobim)
28. zář 2013 ve 12:28  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@eev ahoj evi, včera som ti odpovedala este na fb, ale dnes tam už tvoj príspevok ohľadom ockovania vo fra nevidím. Ty si to vymazala?
A kde do fra sa sťahuješ?
28. zář 2013 ve 13:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
@eev dakujem pekne,my mame skor ten kojenecky spurt s malemu moje nestaci,nakolko sa koji uz le z 1 prsnika druhy zasadne odmieta.tu stranku poznam,pozerala som,musime len vydrzat,tak snad to u nas nebude dlho trvat.
28. zář 2013 ve 14:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nikulqa ja som davala od hipp alebo babybio
28. zář 2013 v 19:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nikulqa ja som davala Galiu,znasal pekne :slight_smile:

tvaly pobyt tu neexistuje a prelozeny rodny list chcu vsade :wink:
28. zář 2013 ve 20:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nikulqa ok, drzim palce:slight_smile:

@gijar super, dakujem

@evuliki evi, ja som nic nemazala..hmm. ale lepsie, ze to tam uz nie je. stahujeme sa niekde ku grenoblu, alebo mozno aj rovno tam (presne to budem vediet az tesne pred odchodom). Kde si ty?
28. zář 2013 ve 21:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
cau zienky, velmi davno som tu nebola...chcela som sa spytat hlavne parizaniek, mate prosim nejaky typ kam s malou v prip. zleho pocasia v parizi? uz dlhsie sniva o Parizi, tak sa vyberieme na vylet koncom oktobra... :dizzy_face:
inak sme zacali CP a z tej ich metody citania som uplne blba....a nad pisanim len vyvalujem oci....dufam ze to uspesne zvladneme....A tie volne stredy, taka blbost...vsetko mi tu pride take komplikovane.... :rolling_eyes:
28. zář 2013 ve 22:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
Caute kocky.Vazne ma zaujima ci tu je medzi nami nejaka slobodna mamicka, ktora nezije s otcom dietata (ani neboli sobaseni). Mala by som kopec otazok.
29. zář 2013 v 08:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
@meleri ahoj, mne sa osvedcil system ucenia slovenciny az po CP, najprv sa naucili zaklady franiny a potom sme sa naucili rozdiely medzi sk pismenami a uz to slo samo, neboj, mame tie nase jazyky jednoduche co sa tyka citania a pisania, pravidla gramatiky a sklonovanie a pod. to uz je ina kapitola :wink:
29. zář 2013 v 08:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@rancuzkaf dekuji ti! pockam teda, az se nauci cist a psat francouzsky. knizky ho ted zajimaji, uci se i s manzelem pismenka, hodne ho to bavi.
mluvi taky s chybami, ale co, ma na 70 let nebo kolik bude zit, aby se to naucil...jestli teda bude chtit! :slight_smile:
@blanblan
a co to je za metodu?
vsak snad pristi rok se to ma zmenit, ze skola bude jen do pul ctvrte a budou snad nejake krouzky odpoledne v te skole, ale pry na vesnicich nebude nic, protoze na to nemaji prachy.
jo souhlasim, je to tady gulas.
Frantici to kopirujou asi podle anglicanu...tam skola taky koncila o pul ctvrty a odpoledne meli stejne uz jen ty krouzky, a prislo mi to fajn, tady je to fakt postavene na hlavu....
1. říj 2013 ve 13:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
@meleri myslim ze su rozne metody a kazda skola si vyberie tu ktora sa jej zada najlepsia (ak sa mylim, opravte ma) ale oni su od zaciatku zaplaveni kopou slov ktore akoze maju citat ale neviem ako ked nepoznaju slabiky....proste si zapamataju ze na danom mieste je napisane napr. slovo lire(lebo bud je tam obrazok alebo im to ucitelka povie), ktore zacina na "li" a ked pridu k tomu miestu precitaju lire lebo vedia ze to tam je. vela sa zaoberaju pocuvanim a hladanim daneho zvuku ktory prave beru v slovach. Napr. hladaju slova kde pocuju i....Pride mi to taka velka chaoticka zaplava informacii. Tak to doma skusame "po nasom" teda po slabikach, len sa bojim aby z toho potom nemala uz uplny chaos. Ale zda sa ze jej to tak ide lepsie aj ju to viac bavi...tak uvidime...
Inak ona si dost casto myli napr. p / b, v pisanom pisme e / r, alebo pise pismena alebo cisla opacne. je to bezne este u prvakov alebo sa mam zacat obavat nejakeho "dis" problemu??? :unamused:
3. říj 2013 v 09:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
@blanblan zeby som mala doma aj ja "dys" ? nie, nemyslim, hoci manzel je. emma pise naopak 6 a 9, niekedy aj 5. a tiez d a b. podla mna su este male, ale asi treba porozovat, ci sa to bude vyvijat alebo to ostane. suhlasim s nazorom, ze slova sa ucia naspamat, ked je v mene w, tak emma hned vie, ze je to spoluziak lewis. "ï" je shaïdi atd. neviem, nemam pedagogicke vzdelanie, snazim sa na to ist logicky ako ty, po slabikach, ale iste je to, ze franina sa na rozdiel od slovenciny inak pise, inak vyslovuje, takze preto podla mna sa najskor ucia identifikovat pismenka, pochopit, ze aj ked je v slove e alebo a tak nie vzdy ho pri vysloveni slova pocut. kupila som si zosity na precvicovanie, casopis champions du cp, robime to spolu a emmu to bavi. daj tomu cas !
3. říj 2013 v 10:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
Baby tak ja sa musim pochvalit,ze nasa prvacka je zo skoly uplne nadsena. Dokonca v stredu doobeda sa so mnou nebavila,pretoze ona chcela ist do skoly aj v stredu :astonished: :grinning: Tiez sa ucia naspamat slova,ale jej to fakt ide. Maju perfektnu ucitelku,takze naozaj je to u nich v triede skola hrou :wink:

Ozaj baby,chodite vsetky s detmi na svk na preskusanie do skoly?My urcite s malou nepojdeme. Ako ste na tom vy?
3. říj 2013 ve 14:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojte, chcela by som sa spytat, od ktorého mesiaca v tehotenstve sú povinne prehliadky u gynekológa - ak nechcem prísť o príspevky. Ďakujem
3. říj 2013 v 16:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
@blanblan namaj obavy, toto je este normalne, ze si deti mylia pismenka a pod...ja som to tiez zazila so stredym synom...
aj ma na to ucitelka upozornila, ale hned dodala, ze este nie je dovod na obavy :wink: ...to skor keby to trvalo aj vo vyssich rocnikoch.
3. říj 2013 ve 22:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
@evuliki a mas tvoju malu zapisanu na sk skole?.......ci aj tvojej na sk zle roky vychadzaju, takze vlastne tam este skolacka nie je......ja uz nasu dat nechcem, zbytocne stresy a pokazene prazdniny!
3. říj 2013 ve 22:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
To je predsa šialené chcieť aby bolo vyučovanie vo fr rovnakým systémom ako na sk, nie? Franúczšina ma úplne inú foteniku :D Slová sa neučia naspamäť, ale keď to majú celý deň pred sebou, že Kimamila je dlhé slovo a začína na Ki, tak to asi bude ono. Sáre sa stane, že aj krátke slovo začínajúce na A identifikuje ako Alorie ale tak mne to príde normálne. Moja mama stále rada rozpráva historky, ako som recitovala šlabikár a pri tom som sa pozerala do plafónu. Keď majú text, ktorý nepoznajú, tak identifikujú písmenká a čítajú správne, nie?

Každopádne som mal z CP dosť strach, všetci o prvej triede hovoria ako o mega strašiakovi a čo všetko sa majú deti naučiť a Sári to ide úplne bez problémov, za mesiac už slušne zvláda čítať jednoduché slová a prepisujú písaným slová, ktoré vidí tlačeným.

Osobne sa zatiaľ na slovenské čítanie veľmi nechystám, chcem počkať ešte rok, kým sa naučí čítať po fr a potom skúsime slovenské knižky (ak ju to samú nechytí skôr).

Blanka, nie sú zaplavení na začiatku kopou slov.. veď písmenká sa učia rozpoznávať už v skôlke, začínajú s jednoduchými slovami, napr. pri troch prasiatkach mali rozoznať slová ako loup, cochon.. to mi len tak napadlo... pozri si pracáky. Mne tá ich metóda výučby príde koherentná a oveľa jednoduchšia pre deti ako na sk, keďže v škôlke deti nerobia vôbec nič a potom na ne rovno idú s písmenkami a všetko musia natlačiť do hlavy za jeden rok.
4. říj 2013 v 10:07  • Odpověz  •  To se mi líbí (3)
....no ja neviem, kazdemu zrejme vyhovuje nejaka ina metoda a kedze sa vsetci naucia citat a pisat, az take zle to asi nebude :slight_smile: :slight_smile: ja som este asi stale v strese z mojej vlastnej skolskej dochadzky a nerada by som isla na malu sposobom ako isla na mna moja mama ale zaroven chcem aby makala a ona je leniva ako jej mama :sweat_smile: :sweat_smile: a vdaka za upokojenie ohladom tych pismeniek. Ale aby stale nebola schopna napisat spravne S pricom jej meno zacina na S tak to ma uz zacina hnevat :rolling_eyes:
4. říj 2013 v 11:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
@blanblan ak ta to nejak upokoji, blanka :wink: sa mi zda, ze na slovensku velke tlacene pismena tak nevykrucame, ako to robia frantici. aj emmine E je preumelkovane, takze to vase S si viem predstavit ... neboj, nauci sa, len trenujte !

inac vcera som sa pytala ucitelky, ako sa emma drzi v skole a ona na to "emma est dans la lune :grinning: elle est gentille mais dans la lune". to mi pripomenulo teba, peti @meleri ked si pisala kedysi o samsonovi, ze je snilek. no vidis, tak takych je tu viac ... vraj nevydrzi dlho byt koncentrovana, ked citaju, pomaha si prstom. to je podla mna uplne normalne, ved len zacinaju ! nechcem byt zla, ale ta ucka je divna :angry: ci sa mylim ?
5. říj 2013 v 10:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ikuza nasla si, ivka ? ja si moc nepamatam, len to, ze treba deklarovat tehotenstvo do 14 tyzdnov, poslat papiere do caf a cpam a hotovo. a az po narodeni dietata ist do 8 dni na prvu prehliadku a potom v deviatich mesiacich, roku a dvoch (???). takze podla mna ziadne povinne prehliadky pocas tehotenstva nie su, ale predpokladam, ze kazda normalna zena ku gynekologovi ide kazdy mesiac uistit sa, ze vsetko je v poriadku. a ide na morfologicky ultrazvuk a tie dva dalsie, ktore su aj tak preplatene...
5. říj 2013 v 10:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj dievcata, prosim Vas, ako sa do FR prelozi "spaldova muka" A "amarantova muka"? Pisem kamaratke rady na nahradenie bielej muky a ani za nic si neviem spomenut... Dakujem!!
5. říj 2013 v 15:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gabrielka haha to by urcite povedala aj mne, som si 100% ista! Co ma byt na tom ze si pomaha prstom? moja cita takto: "m et a ca fait ma" len cakam kedy si ma za toto predvolaju do skoly :sweat_smile: :sweat_smile: snazim sa ju to odnaucit, ale ide jej to tak lepsie :sweat_smile: zatial...
5. říj 2013 v 17:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
@blanblan haha, trochu slovanskeho stylu prinieseme aux gaulois ! :wink:
5. říj 2013 v 18:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ikuza Tak ako ti radila Gabika, tak treba do 14tt poslat declaration de grossese od tvojho gynekologa na caf aj secu, tam to potom trva dlhsie nez to vobec spracuju. Inak secu preplaca 3 ulztrazvuky a neviem ci su povinne, ale myslim ze hej, uz len kvoli tomu aby si zistila ci je babatko v poriadku ked sa robi ten velky uzv okolo 22tt? uz si tiez az tak nepamatam, a co vy nebodaj cakate druhatko ? :slight_smile:
5. říj 2013 ve 21:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ikuza povinnych prehliadok je dokopy 7 (v 3tom, 4tom, 5tom, 6tom, 7mom, 8 mom a 9tom mes.)a a ako uz pisali, do 14tt treba poslat declaraciu na caf aj secu...
5. říj 2013 ve 22:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ikuza presne ako pisu baby, treba ist na prvu prehliadku do 14T, aby ti doktor vystavil potvrdenie o tehotenstve pre CAF a SECU. Pisu ze tie prehliadky su obligatoire od 3m to vychadza 7x kazdy mesiac + 3 uzv, okolo 12SA, 22SA a 32 SA. Ale nie je povinne chodit gynekologovi, tu maju aj generalisti atestaciu na sledovanie pocas teho, a sleduju ta normalne ako gyneco, da papiere na odbery a aj na sono. Inak tie 3 ultrazvuky nie su preplacane 100% secu, iba ten posledny (limit 73,99eur), prve 2 su na 70% a rata sa to z limitu secu(1.-limit 48,35 a 2.-81,92eur), zvysok do 100% doplati mutuelle. Cize ak budes mat nejake depassement, tak pokym nemas dobru mutuelle tak to platis z vlastneho.
6. říj 2013 v 09:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
@katkagreganova @zuzhim, @huterika, @gabrielka : dakujem dievcata za info, velmi ste mi pomohli. @zuzhim 1. Hmm, tie ultrazvuky su naozaj obligatorne? 2.takze mozem ist na "1. konzultaciu" k svojmu generalistovi? On mi tiez moze vystavit potvrdenie o tehu? DIk @huterika vyzera tak, ze si nas dalsie babatko vybralo za rodicov:slight_smile:
6. říj 2013 v 11:26  • Odpověz  •  To se mi líbí (5)
@ikuza to je super :slight_smile: Gratulujeeeem
6. říj 2013 ve 13:21  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek