• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

7. března 2017 
@marseillka na krytej trznici ho zvyknu mat- Cote halles alebo Grand Frais, v normalnych supermarketoch to maju len ked je sezona. Ked to chces do vyvaru, tak pouzi kvaku (navet) a mas skoro to iste.
19. bře 2014 v 10:51  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@marseillka v obchodoch neviem veru este nikde som tu nenasla, len raz u nas na farme pri meste ho mali.
19. bře 2014 v 10:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
dakujem baby, tak skoda, mala mi zacala papat prikrmy, ked sme boli teraz na svk tak kalerab zachutil velmi...som sa tesila ze jej budem varit aj tu...tak ma smolu :sunglasses: mozno niekde natrafim.
19. bře 2014 v 11:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gijar Gitka tento link by mal fungovat. http://www.ameli.fr/fileadmin/user_upload/formulaires/S3125.pdf

Prve dva roky to bola v podstate hracka, nebolo sa treba skoro vobec ucit navyse co sa tyka slovenskej skoly. My sme ale nechceli aby tam prisiel na konci juna v jeden den a robil skusky pred komisiou 5 ludi. Bol by to stres a urcite by ho hodnotili inak. Mali sme to stastie ze sme vzdy mohli byt na SVK dlhsie a Andrejko chodil 2 az 3 tyzdne v juni normalne na vyucovanie a ucitelka si ho postupne preverovala. Prvy rok sme sice mali taku neprijemnu ucitelku ale druhy rok uz super lebo sme ho preradili do inej triedy. Jednoducho s tou prvou ucitelkou sme si nesadli. Bola nejaka zaujata. Hladala zamienky... Potvrdila mi to potom aj zastupkyna skoly. Vlastne riaditelka sama nam navrhla preradenie.

Co sa tyka pisma a citania slovenskeho textu, tiez som sa predtym bala ale zbytocne. Ono to islo uplne same. To dieta vie velmi rychlo prepnut a bez problemov cita ci FR alebo SK text. To by si sa cudovala. Je pravda ze niektore pismenka Andrejko pise ako francuz ale ak je na SVK normalna ucitelka, tak to pochopi a nebaziruje na tom.
Vies my sa doma rozpravame LEN po slovensky. Asi preto nema Andrejko velke problemy so slovencinou. Ja ho stale povazujem za slovenske dieta hihi. Nie francuzske. Vy sa rozpravate aj po francuzsky?

Vies co ja mam zase pocit ze ta FR skola je sice celodenna nie ako na SVK ze iba doobeda ale zase domacich uloh je tu velmi velmi malo oproti Slovensku. Mne sa zda ta FR skola lahsia. Teda aspon doteraz. .

Lenze teraz mam pocit ze cim vyssi rocnik, tym vacsi rozdiel bude v ucivach tak sa trosku bojim. No mozno zbytocne...

Ale fakt vela zalezi ci ucitelka na SVK ma pochopenie pre nasu situaciu a nevyzaduje uplne prkotiny. Napriklad ci sa male pisane ,,z,, pise so sluckou ci bez nej. CHapes. To su naozaj take blbosti... Lebo ak by zacala trapit dieta na takychto detailoch, jasne ze rocnik nespravi.
19. bře 2014 ve 13:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251 tak to je jasne,to urcite nie hned pred 5clennu komisiu,to je strasne stresujuce pre tak amle dieta! jasne,ono sa da snad i s ucitelkami dohodnut nejako, alebo rovno s riaditelkou,vy ste velke mesto,v nasom mensom sa vela ludi pozna navzajom,takze je to ine ist tak trosku cez znamosti,vtedy by som to asi akceptovala este :slight_smile:
to je super,ze tak prepina maly a nemal vobec problem s citanim v slovencine, to je inak sila ako im to do tych hlaviciek ide takto :slight_smile:
u toho citania,pisania,resp.zaciatocnej gramatiky, to by som este skusila ''na 2 x'' robit, ale nejaka vlastiveda ma vazne nezaujima,ved to maju aj tuna :slight_smile: takze vseobecne veci sa ucia snad rovnake.

no my sa doma rozpravame len po svk,ale maly vacsinou o skolke rozprava po fra,cize ja mu odpovedam a pytam sa po fra tiez, ma to tak nejako rozdelene zatial,ze skolka je francuzska,alebo fra rozpravky ked kuka,tak zacne o tom po fra, tak ja pokracujem, takto nam poradila dr.,ze ano,rozlisovat 2 jazyky,nemiesat (on ale uz vie s kym ma po svk a s kym po fra),ale ked on zacne v jednom,dokoncit to v tom jazyku,aj napriek mojmu akcentu. ale prevazuje drvivo slovencina,samozrejme,sme obaja Slovaci. Maxim je vsak od creche vo fra porstredi,ja som s nim doma nebola, takze mam taky pocit,ze u neho bude prevazovat franina o chvilu.
No neviem, mne sa zda tu uz len jazyk brutalny oproti slovencine (slovencina je tazka, ale nie pre prvakov-tam je proste pis ako pocujes vlastne a citaj tiez) a deti zacinaju s ucenim uz od skolky,takze mi to tu pride uz teraz tazsie (v 3 rokoch sa ''ucia'' pismena v skolke). Kazdopadne dieta by som netrapila ucenim navyse, ked chce samo,tak samozrejme,ale inak skor len zaklady. uvidim ako to bude naozaj u nas :slight_smile:
20. bře 2014 v 10:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251 ja som sa so svk riaditelkou dohodla na tom,ze prideme az o 4r na preskusanie. Ale my chodime kazde prazdniny na svk,tak ak sa bude Jasminke chciet,moze ist na par hod v Prievidzi do skoly. Ale nutit ju nebudem a urcite nechcem,aby stravila skolske prazdniny v skole :D
Nasa mlada je nejaka sikula,ani nevieme po kom :D Uplne sama si cita svk knihy,cita krasne plynulo. Ked bola na zapise,tak sa jej pytali,ci vie po svk aspon do 10 naratat. Ked im tam potom precitala pol strany len tak z fleku,tak bola hned prijata :sunglasses:

@gijar nam zas jedna psycho poradila,ze s vlastnym dietatom mame vzdy rozpravat len v rodnom jazyku. Aj ked sa opyta v inom,len v rodnom odpovedat. My od mala s babami len po slovensky doma,ale jasne,ze ked tu je niekto na navsteve,tak hovorime po fra. Tiez bola J. od roka v skolke a rozprava bezchybne po slovensky,aj ked teraz uz zacina miesat,ako jej to vyhovuje :grinning:
20. bře 2014 ve 12:30  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
evi-mne tak radili tiez najprv lekari,ale to len zo zaciatku, teraz uz,ked maly rozlisuje,vraj uplne kludne uz mozem dokoncit,aby si to este viac uvedomil,ze dokoncim v tom ''jeho'',co on zacal a potom uz dalsie veci rozpravam v slovencine. a prave nas miesal doteraz, akoze vety total fra-slovenske :grinning: pomohli len prazdniny na SR,tam zacal perfektne po slovensky (aj ked my sme zahoraci,tam sa o slovencine neda snad ani rozpravat :grinning: ),ale zabudol fra. no a teraz pocas tohto sk.roka zacal uz rozlisovat pekne :slight_smile:

dievcatka byvaju vacsinou velmi sikovne :wink: a bavi ich skola,citanie a pod.aspon ja poznam take, aj my dve so sestrou sme tak boli, brat-to bola ina kapitola :grinning:
20. bře 2014 ve 13:15  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@gijar Ano aj my mame znamu prave riaditelku v skole. Jej som velmi vdacna uz len pre to, ze nas zobrali. Lebo nepatrili sme tam podla adresy, vtedy sa este na to prihliadalo. Je to velmi dobra skola s dobrymi vysledkami. Aj minulorocna ucitelka nas poznala. Tohtorocnu nepoznam, uvidim ako to pojde. Na zaciatku jej rovno poviem, ze sme sa cely rok neucili. Ale ideme na SVK uz v polke maja, tak sa vsetko douci do konca juna. K tej vlastivede Gitka.... praveze ta je uplne o niecom inom aku su tu Sciences. :frowning2:
Dokonca aj matematika je ina ako na SVK, aj sposob pocitania ale aj obsah uciva. Napriklad tohto roku sa tu vo FR ucia uz nasobit dvoj a trojcifernym cislom ale neucia sa delenie. Na SVK uz aj delenie. Takze aj to budeme mat navyse. Minule roky ho skusali aj prirodovedu. Ta sa sice viac podoba na Sciences ale zase musi sa naucit co sa ako povie po slovensky. Lebo apriek tomu ze sa u nas doma hovori vylucne po SVK, odborne vyrazy bezne nepouzivame hihi . Napr. minuly rok sa musel ucit plody ako kostkovice, malvice a pod.
S tou slovencinou u tvojho maleho este uvidis ako to pojde... este je skoro.... inak moj Andrejko sa nikdy nechcel doma rozpravat FR, dokonca aj teraz ked sa spolu ucime, rozpravame sa po slovensky. Jedine basnicky hovori po FR. Tak si predstav ze aj nasobilku mi hovori po slovensky a v skole musi po franc. Urcite by mu bolo lahsie len v jednom jazyku kedze nasobilka je skor o zapamatani si naspamat.

@evuliki Evi keby sme chodili na SVK na 2 tyzdne napriklad, ani ja by som nechcela aby isiel vtedy do skoly. My chodime na 2az3 mesiace. Andrejko sa do slovenskej skoly velmi tesi, dokonca aj v druzine chce ostavat a aj minuly rok este 4 dni po konci sk roka bol s druzinou na vyleoch. Kedze sme isli do FR az koncom augusta mal dost casu na oddych v juli a auguste. Dokonca aj na obedy tam chodil co tu vo FR nam robi velky problem. Proste on si tu skolu tam doslova uziva.

My sme tiez odmalicka len po slovensky hovorili, ako vy. Mne to tak prislo prirodzene. Tiez v spolocnosti francuzov aj po fr. Jasne. Inak tiez som citala ze jedna osoba ma na dieta hovorit len 1 jazykom. @gijar

Ked bol Andrejko uplne malicky, vzdy sa rozplakal ked som sa pokusala hovorit francuzsky na neho. :unamused:

@evuliki Nas Andrej tiez nikdy nemiesal vyslovnost pri citani. Myslim tym ze napriklad ked cita slovensky text, nikdy slovo ,,AUTO,, neprecita ako ,,OTO,, To uvadzam ako priklad. Proste uplne prirodzene ten mozog prepne. Je to fakt sranda.

@gijar Vidis napriklad Andrej nikdy nehovoril polku vety v jednom jazyku a druhu polku v druhom. A aky prizvuk a vyslovnost ma Maxim? Ked hovori po slovensky myslim.

Inak mam kamosku slovenku, vydatu za francuza, zoznamili sa v ANGL a aj sa doteraz medzi sebou bavia anglicky. Deti hovoria francuzsky samozreme ale dost rozumeju po slovensky, dcerka aj rozprava po slovensky ale prizvuk strasny a slovna zasoba chudobna. Syn este menej. Tie deti su dost zmatene ked pocuju doma 3 jazyky krizom krazom. Lebo ich mama dokaze v priebehu jednej vety prejst z jazyka do jazyka a najhorsie je ze ma vo vsetkych 3 jazykoch rovnaky prizvuk. Ja sice ovladam tieto 3 jazyky ale poviem vam ze mam problem ju rozumiet ked takto plynulo miesa. Je to sranda. :wink:
20. bře 2014 ve 14:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251, Maxim normalne zahoracky zahoracky prizvuk,on este nevie vyslovovat vsetky pismenka,takze tam sa este vobec nejedna o prizvuk asi :grinning: ani po fra este nevie vsetky pismenka ,ale tam uz je prizvuk (nosovka napriklad) pekny :slight_smile:
no ja som ucitelka angliny,takze my sme mali aj predmet ''psycholingvistika'' a tam sme sa prave toto vsetko ucili,bilingvalne deti s pod. a ano,ma sa rozpravat len svojim ''native'' jazykom, ked si si vedoma prizvuku,proste nesnazit sa rozpravat tym druhym (ako napr.na SK sa niekto snazi vychovat bilingvalne dieta tak,ze mama rozprava len AJ a otec len SVK napriklad- aj take pripady som uz citala.....) cielene. ale dokoncenie vety v tom jazyku ako ju dieta zacne,je uplne nieco ine, tam ide len o utvrdenie toho,ze rozprava vlastne teraz francuzsky-aby si uvedomil. nas totiz netusi cim rozprava,malokedy mi vie povedat,ze ako sa toto povie po svk a toto po fra. on proste nevie,ze rozprava 2 jazykmi,preto mi pride v pohode dokoncit tu vetu,alebo trebars o skolke to dokoncit vo franine,ked je tak zvyknuty. to iste,ked je u nas fra dieta, alebo na zimaku a tak a on s nimi po fra,tak ja tiez na neho , alebo na nich, volam po fra (niekedy nie),ale tak hlavne ked su tam aj dospeli frantici-je mi blbe proste v slovencine,nemam rada totiz ked Slovaci zacnu po slovensky medzi sebou v pritomnosti inych narodnosti,je to neslusne! (a tu to tito nasi chalani casto robia :unamused: )
takze tak.
no a tu vlastivedu som myslela tak,ze ma to akoze netrapi,ze nebude vediet dajaku malvicu ci co (ja to netusim doteraz,ze co to je,nejaky plod stromu? :grinning: ), v zmysle,ze to neni az tak dolezite pre buducnost :slight_smile:

ale jasne,ked chodite na 3mes. na SR,je to ine. my chodime zatial viac ako Evka, ale v lete je to tak na 6tt. a potom este na nejake 2tt inokedy. teraz ideme na dlhsie,lebo ideme s MM do USA za sestrou,takze ideme na mesiac v aprili-maji na SR a potom aj v lete v juli zasa na nejakych 5tt :slight_smile:
ale urcite by som nechcela,aby maly chodil do skoly aj tu a potom aj na SR,kedze to nie je ozaj viac mesiacov vkusi.
inak ako vasho maleho pustia z tunajsej skoly uz v juni?ked som robila v skolstve v Caen, nechceli ani tyzden pred koncom pustat, dalo sa dohodnut, ale take,ze 3tt pred-nehrozilo. teraz uz zo skolky sa pytaju vraj vela,nechcu len tak pustat ked uz je dieta napevno zapisane :confused: my sme v sukromnej a vedia,ze len raz rocne vlastne takto ideme, potom az cez leto, takze na tie 3tt-mesiac maju pochopenie aj v strede sk.roka,vedia,ze babky inak nevida atd. a ze MM si nemoze trebars na Vianoce pocas sezony lek tak zobrat prazdniny,alebo v case ich zimnych,atd., takze su chapajuci :slight_smile:
20. bře 2014 ve 14:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
@meleri pont neuf.. :wink: :wink: :wink:
20. bře 2014 v 16:14  • Odpověz  •  To se mi líbí
@marseillka presna chut kalerabu je tu navet najdes v kazdom obchode ; 100 chut kalerabu a kalerab kupis v kazdom obchode bio len je 5 krat drahsi ako navet.. :grinning:
20. bře 2014 v 16:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
20. bře 2014 v 16:19  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@erikasadek tak sme dokalerabovali :slight_smile:
20. bře 2014 ve 21:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
@evuliki ked pises o tom champagne... taka otazka (az tak sa nevyznam) je aj cervene? a aka znacka je podla teba taka z tych lepsich?
20. bře 2014 ve 23:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
@marseillka preco kup navet, chutovo to iste pre mna aj lepsie;;. :wink: vyskusaj a uvidis.. :wink:
21. bře 2014 ve 12:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erikasadek asi si dam poradit a pojdem kupit :slight_smile:
21. bře 2014 ve 14:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dievcata zad som si prisla po radu...maly ma kiahne nie velmi dobre to znads.u doktora nam dali len nejaky krem a sirup proti svrbeniu.no nevidim ze to pomaha.neviete mi porakupitdit co vam predpisali pripadne co momozem kupit v lekarni.dakujem pekne
22. bře 2014 v 08:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nikulqa posluchni lekara :wink: nam ddal lekar to iste a plus do kupela taky antisepticky krem,ci vodu, to dezinfikuje a asi aj vysusuje trochu?inak nic, sirup proti svrbeniu zabera pekne, my sme ani nevedeli,ze nas ma kiahne, ani 1 x sa neskriabal. tu to riesia takto,ziadne pudre a podobne blbosti a funguje to na jednotku, ja som bola velmi spokojna, do 2tt ma po nich,ked budu zasusene,uz moze aj do skolky :slight_smile: len natieraj a pekne sa to bude vysusovat, pripadne,ak vam teda nedal,zbehni pre tu antisepticku vodu do kupela,mala by byt predajna na volno.
22. bře 2014 v 10:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gijar dakujem pekne...ano dal aj tu vodu ale ja som ho s tym umyla miesto samponu aspon tak som to pochopila.a tu masticku kazali len 2x denne rano a vecer..ci sa moze aj castejsie?one je cez den ok ale vecere esa uz nevladze a ani spat nevie a sa len prehadzuje a place...
22. bře 2014 v 10:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
a davas ten sirup 3x denne?lebo nam fungoval perfektne proti svrbeniu. tu vodu aj do kupela len pridat-aj tak sa moze. ten krem neviem,to si nepamatam kolko x denne, ale ine sme nemali a bolo to ok. tak asi treba len vydrzat,hlavne aby sa neskriabal.
22. bře 2014 v 11:14  • Odpověz  •  To se mi líbí
22. bře 2014 ve 14:22  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@nikulqa
@gijar Gitka zareahujem na tvoju otazku ci mu davaju sirup 3x denne...Baby nemusite mat predpisany ten isty sirup. Gitka vam mozno dali taky ze sa bral 3 x ale Nikulqe mohli dat iny, ktory sa berie len 1x. Predpokladam ze sa bavime o sirupe ktory je antihistaminikum, a tie su rozne. Overte si najprv ci mate ten isty. A aj vzhladom na vek moze byt davkovanie uplne ine. Nika ak mas pocit, ze mu na svrbenie nezabera, zajdi este raz k lekarovi, mozno staci vymenit sirup za iny, s inou ucinnou latkou.
23. bře 2014 ve 13:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gijar Co sa tyka skoly..... oni nas tu nemozu drzat v skole, ked chceme odist na SVK. Nie sme francuzski obcania, takze nas donutit nemaju ako. Maximalne co mozu urobit, ze ho na ten cas vylucia zo skoly. Vsetko zalezi na inspektorovi. V prvom rovniku Andrejka vylucili s tym, ze ho v auguste znovu zapisali do druheho rocnika. Ked bol druhak, vymenil sa inspektor a tento druhy uz ho nevylucil, normalne ho nechali zapisaneho len mu ospravedlnili neucast. Som zvedava, ako to poriesia tohto roku. Ale vravim, pri najhorsom ho vylucia a v auguste znovu zapisu.

Co sa tyka uciva, nikdy nemusel nic dohanat, ani koncorocne evaluations nemusel dorabat. Fakt s tym zatial nikto problem nemal. Len riaditel vzdy zdvihne obocie a poznamena ze ideme prec na dlho. Ale nikdy nerobil problemy.

Inak to musim vzdy pisat oficialnu ziadost, ku ktorej sa vyjadri riaditel a posunie ju na Inspection Academique.

Mozno keby sme boli francuzi, mohli by s tym byt vacsie problemy kedze je skola povinna. Ale tym, ze on na SVK do skoly chodi, vlastne neporusujem naozaj ziadny zakon.
23. bře 2014 ve 13:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
@cicimon Tieto veci vam asi dali na SVK, nie?
23. bře 2014 ve 13:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251 tu asi nie, ja som to kupila vo svajci, mame to na skok
23. bře 2014 ve 13:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
@cicimon OK chapem aj na SVK ich maju.
23. bře 2014 ve 13:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251 jo, len tu som si vsimla ze niektore lieky tu nemaju ako na sk... a zas na sk je fenistil na predpis, vo svajci sa da kupit bez
23. bře 2014 ve 13:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
@cicimon Ozaj a to Tanno Hermal neurobi taku suchu korku ako tekuty puder? Lebo ak ano, tak to moze trosku vadit. Nas Andrejko ked mal kiahne, odporucili mi nieco podobne v lekarni od firmy AVENE a ked mu to na kiahni zaschlo, svrbelo este viac lebo ta korka ho drazdila.
23. bře 2014 ve 13:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
@simi251 tak moje sa neskrabali a potierali sme to len parkrat..... celkomv poho priebeh mali a fenistil som dala asi 2x
23. bře 2014 ve 13:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
@cicimon Tak to ste mali fajn. My sme mali horsi priebeh trosku. Svrbelo to dost a boli vsadeeeeeee. Aj teploty boli.
23. bře 2014 ve 13:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek