• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

24. listopadu 2016 
@cvete Holky ja na Carte Vitale cekala bez tydne asi rok!! :(

@pampeklec Kdyz si na to vzpomenu, zkusim ti to zjistit, mohla by jsi mi to napsat prosim do zpravy? co presne potrebujes zjistit?
28. čer ve 21:43  • Odpověz  • To se mi líbí
@katchka_chx Píšu. Díky.

@cvete Já už Carte Vitale mám celkem dávno, trvalo jim to jen skoro půl roku (jsem pojištěná u MGENu). Jenže teď jsem zjistila, že mi pojištění v ČR fakt nezruší, protože mi běží pracovní smlouva (a tu asi spíš nechci rušit, pokud to nebude nezbytně nutný, kvůli rodičáku a podobně)- A chtějí po mně vyplnit S1, jenže tomu nikdo evidentně nerozumí - ani u nás ani ve Francii. Holt kombinace těhle dvou byrokracií je vražedná :slight_smile:
30. čer ve 14:37  • Odpověz  • To se mi líbí
@pampeklec Tak mám po první prohlídce a je mi docela záhadou, ale první velký UTZ mi budou dělat ne v 12., ale asi v 9-10. týdnu (nebo to počítám blbě ... nevím). Měla bych být v 5-6. týdnu a 1. důležité echo vč. genetických testů mi budou dělat v posledním týdnu července. Další prohlídku mám na začátku srpna a počítám, že mi tehdy vystaví i papíry pro CPAM a CAF. Přitom jsem se ani nezmiňovala, že budu mimo Francii potom, takže pokud vše dopadne dobře nakonec asi nebudu muset řešit nic v rámci dovči :slight_smile:

@katchka_chx No ... klasika ... když nejde o zorganizování stávky, tak to vždycky počká na "někdy" :slight_smile: Já jsem na to ještě zvědavá .... Konečně bych měla mít kompletní složku a snad zítra mi mají poslat formulář s platném čísle pojištěnce (zatím mám nějaké dočasné, s kterým se mi nejde přihlásit do systému a tudíž zažádat o vydání Carte Vitale) ... jako budu ráda, když se to vyřeší do konce léta (snad ne naivně) :slight_smile:

Jinak co se hlášení těhotenství týče, mohla bys mi ten proces trošku přiblížit? Stačí jenom poslat nějaké ty papíry od gynekologa CPAM a CAF nebo je v tom něco víc?
30. čer ve 14:42  • Odpověz  • To se mi líbí
@pampeklec Noooo, nechci tě nějak strašit a znervózňovat, ale jsem zvědavá jak se s tím pojišťovny poperou .... Abys to nakonec neodskákala ty :(

V rámci EU totiž platí, že každý může být pojištěný pouze v jednom státě a to tam, "kde" pracuje (kde = ne přímo fyzicky, ale podle státu zaměstnavatele a jeho pracovní smlouvy).

Pokud tedy máš platnou pracovní smlouvu v ČR, tak jseš českým pojištěncem (bez ohledu pojištění tvého manžela) a ve Francii máš nárok jako všude jinde v EU pouze na akutní vyšetření. Rozdílná je pak pouze situace, pokud jseš českou zaměstnankyní, která je oficiálně na dlouhodobé služebce mimo ČR v rámci EU.

Já například si musela zařídit francouzské pojištění právě a jedině kvůli tomu, že nepracuji nikde - tudíž z pohledu zdravotní legislativy EU jsem tzv. nezaopatřený rodinný příslušník, spadající pod pojištění manžela a proto jsem si nemohla ani dobrovolně (jako samoplátce) zaplatit pojištění v Čechách po naší svatbě (měla jsem ho před svatbou pozastavené z důvodu dlouhodobého pobytu v zahraničí, ze kterého jsme se po svatbě na několik měsíců vrátili zpátky do Prahy, ale mezitím manželovi pořád platilo francouzské pojištění).

Nejsem žádným odborníkem na jak to funguje tady (třeba mají výjimky oproti legislativně EU), ale když jsme s manželem začali řešit moje přihlášení do CPAM (řešíme to od konce minulého roku) a zhruba v březnu to pořád nevypadalo to úplně nadějně (pořád měli problém s tím, že nejsem ve Francii déle než 3 měsíce nebo že nemám francouzský bankovní účet nebo že bydlíme v gite a nemáme trvalou adresu atd. ... k tomu i samotné přihlášení nezaopatřené osoby se asi kvůli migrantům měnilo předpisově 3x od ledna do dubna), tak jsem si říkala, jestli nebude lepší (a určitě jednodušší) si "zařídit" českou pracovní smlouvu a normálně si tak obnovit pojištění v ČR (kde stejně mám "svoje" doktory a každý rok chodím na prevence) a k němu si případně udělat cestovní pojištění na pobyt ve Francii (to jsme se už pomalu bavili i o možném budoucím těhotenství) ... JENŽE!!!

Zjistila jsem, že těhotenství a vše s nim spojené spadá do pojištění, pod kterého matka spadala 3 měsíce před otěhotněním a (anebo ... už si nejsem úplně jistá) v prvním trimestru (v tvém případě, chápu-li správně, podle platné pracovní smlouvy a pojištění, v Česku), tj. nezjišťovala jsem to detailně, ale podle toho co jsem četla nemůžeš mít například české pojištění, které ti pokryje sledování těhotenství a porod mimo ČR (platí pro kterékoliv země v EU)... bohužel ani v případě, že ženská byla po celou dobu těhotenství v ČR a odjela na prodloužený víkend řekněme do Rakouska, kde náhle porodila, náklady na porod a hospitalizaci pojišťovna nekryje neboť porod je brán jako "plánovaná intervence" (nikoliv akutní).

Pokud se nepletu, tvoji situaci chtějí řešit jako "přeshraniční pracovník" (k tomu se totiž nárokový doklad, nebo-li formulář S1, znamý také jako E106, využívá)... což úplně nechápu a být tebou bych se ujistila, kdo a jak ti pokryje náklady na zdravotní péči.

Protože pokud trvale bydlíš ve Francii a jako by pracuješ v ČR, tak máš nárok na zdravotní péči v obou státech s tím, že ofiko máš české pojištění s nárokem na plnou zdravotní péči ve Francii.
V tomto případě, ti budou muset v ČR vydat tu S1, tak abys měla oficiálně nárok na krytou péči ve Francii (měli by ti zde na základě české S1 vystavit potvrzení registraci a platném pojištění na území Francie). Pak by tvá francouzská zdravotní pojišťovna měla uhradit náklady na tvoji zdravotní péči francouzským zdravotnickým zařízením (nevím do jaké míry a jestli je spíš nebude nahrazovat tobě po osobním uhrazení na místě) a posléze náklady přeúčtovat české zdravotní pojišťovně. V této situaci bych se osobně nejvíce obávala komunikaci mezi pojišťovnami a zcela odlišném zdravotním systému obou zemí (mám na mysli především rozdíl mezi tím, co kryje ZP v ČR a zde apod.) ... Když tak tady je trošku víc info o režimu přeshraničního pracovníka - https://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/224/228/4797.html

Přeji hodně štěstí a upřímně držím palce ať s tím nemáš velké trápení, nervy a zbytečné problémy!
30. čer v 15:57  • Odpověz  • To se mi líbí
@cvete Je to jednoduchy, dostanes papir (propisovacio o trech stranach), ten vyplnis (klidne to vyplnte na kontrole s doktorem, poradi, neni to zadna maturita,ale je lepsi to mit v poradku, jinak vam to urad vrati a zbytecne se zase protahuje proces z jejich strany-mej na pameti, ze jsme ve Francii a tady je byrokracie vetsi nez u nas).
Jeden papir CPAM, druhy CAF a treti je pro tebe :slight_smile:
1. črc v 09:47  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
@cvete @pampeklec
Holky a delejte si od VSEHO kopie, od vsech papiru,ktere nekam posilate si delejte kopie,protoze ti dobrodruzi co sedi na uradech jsou schopni ztratit celou osobni slozku!!!!! stava se to docela casto..
1. črc v 09:49  • Odpověz  • To se mi líbí
@katchka_chx Jo, toho se taky trošku bojím jak se budeme stěhovat, protože známému po přesunu z Martiniku do Paříže dokázali ztratit veškerou zdravotní dokumentaci (už si nepamatuji co měl za zdravotní potíže ... myslím, že něco se zády) - byl řádně nahlášený v Paříži, kde se teda na něco posléze léčil delší dobu a když pak odevzdal složku s potřebnou dokumentaci, CPAM ji poslali na martinickou pobočku a tam se to nějak zcela ztratilo ... takže vzhledem k tomu, že neměl kopii ničeho, musel si vše nechat vystavit znovu ... vím, že u některých věcí to nešlo a řešil to asi rok...
Myslíš, že stačí obyč nebo radši ověřená kopie? Jinak děkuji za užitečné rady!
1. črc ve 13:33  • Odpověz  • To se mi líbí
@cvete staci obyc kopie :slight_smile:
3. črc v 19:44  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
@pampeklec Našla jsem pár užitečných odkazů, tak se o ně ráda podělím :slight_smile:

Něco o déclaration de grossesse - http://www.ameli.fr/fileadmin/user_upload/formulaires/S4110.pdf

Průvodce těhoteství od Ameli (CPAM) - http://www.ameli.fr/fileadmin/user_upload/documents/guide-maternite.pdf

Vyšetření, která se těhotenství provádí (trošku staršího vydání) - https://antiseche.wordpress.com/2012/07/09/grossesse/
4. črc v 18:30  • Odpověz  • To se mi líbí
@pampeklec Ještě jsem se dočetla, že již prý většinou těhotenství CPAM a CAF hlásí přímo sledující doktor nebo porodní asistentka přes nějaký vnitřní online systém s tvým souhlasem. Že se Déclaration de grossesse vyplňuje spolu s doktorem (on/ona v tvé přítomností formulář vyplní na svém PC) a pak rovnou pošle úřadům automaticky, růčo (jak psala @katchka_chx ) by to mělo být jen pokud systém náhodou nefunguje nebo doktor k němu nemá přístup... Zkus se domluvit se svojí doktorkou/porodní asistentkou/svým doktorem, jestli by to za tebe nezařídila a ty jses nemusela vracet z ČR. http://www.ameli.fr/assures/droits-et-demarches/par-situation-personnelle/vous-allez-avoir-un-enfant/vous-etes-enceinte-votre-grossesse/la-declaration-de-grossesse.php
5. črc ve 12:01  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
@cvete Díky za informace. Nakonec se ukázalo, že ač mi původně dvakrát tvrdili něco jiného, tak mi pojištění v ČR nezruší (takže tohle není problém). A navíc doktor ve Francii prohlásil, že formulář klidně může vyplnit manžel, když bude mít kartu a pár výsledků ultrazvuku, takže snad to klapne a nikam nepojedu :slight_smile: Samozřejmě jsem se totiž minimálně po telefonu nebyla schpná objednat do francouzské nemocnice, protože prý mě nemají v kartotéze a hlavně čekací doba je asi dva měsíce (ehm). Takže jsem fakt ráda, že se to snad vyřešilo. Díky moc za ty odkazy.
16. črc ve 12:59  • Odpověz  • To se mi líbí
Holky, máte nějaký tip na francouzské internetové obchody pro těhotné a miminka? Něco tipu https://www.malvik.cz/? :slight_smile:
6. zář v 10:39  • Odpověz  • To se mi líbí
Koukám, že se to tady nějak pěkně ztišilo, ale přeci jen zkusím další dotaz :slight_smile:
Už máme kde bude další manželův projekt a tudíž kde zhruba budeme bydlet v době očekávání mého porodu a už pomalu začínám řešit výběr porodnice. Můžete mi, prosím, poradit co byste zde spíše doporučovali - spíše menší privátní kliniku nebo obyč/centrální nemocnici? Případně město Dunkerque nebo Lille :slight_smile: Budeme totiž na cca stejné vzdálenosti od obou.
16. říj v 19:36  • Odpověz  • To se mi líbí
@cvete S tím vůbec neporadím... Já mám porodnici přes řeku, takže volba je jasná :slight_smile:

Nicméně konečně (!) jsem dostala z VZP formulář S1 a tím jsem zatím skončila... tady ho nikdo nechce (je česky, ehm, ale evidentně standardní formát s číslama kolonek). Moje/manželova pojišťovna se tváří, že oni s tím nemají vůbec žádné zkušenosti a poslali mě na CPAM, kde mě vyrazila už "vrátná", která posílala lidi k jednotlivým okénkům, protože nejsem Francouz ani tady zaměstnaná. Prý mi budou proplácet každý účet, ale teda nevím, jestli se mi chce riskovat víc placení porodu a případných komplikací ze svého, nebo to, že někdo zjistí, že mám dvě pojištění a bude z toho dělat problém... :slight_smile: Moc tomu proplácení nevěřím, když vidím, jak to tady funguje...
18. lis ve 14:44  • Odpověz  • To se mi líbí
:slight_smile: Ahoj holky, je tu nekdo z Bretagne?
23. lis ve 13:39  • Odpověz  • To se mi líbí
@pampeklec V pohodě :slight_smile: U nás mezitím zase nastala změna - nakonec manželova firma přišla s nabídkou projektů u Metz (kde se nacházíme nyní) a pokud vše klapne, tak tu budeme do konce roku 2017 a budeme si moc užít rok pro změnu bez stěhování :slight_smile: Už jsem si asi vybrala i porodnici (soukromou kliniku - jednak nám menší kliniky před velkými nemocnicemi doporučovala již předchozí gynekoložka v Angers, která sama pracovala v centrální nemocnici ... jednak je zde pak alternativa hlavní nemocnice, na kterou na netu čtu samou kritiku), spíš mám problém si vybrat nového doktora :D Z 5ti hlavních lékařů, které v klinice působí, 3 na netu nedoporučují, o dalších 2 se nikde nic nedočtu a je k tomu nějaký "doktor učitel", který prý působí externě a nechává porodům přirozený průběh (což bych samozřejmě uvítala), ale trošku se bojím jeho věku - u jednoho staršího doktora jsem právě byla na preventivní prohlídce již minulý týden (měl být podle komentářů na netu super) a spokojená s jeho přístupem (ala minulé století) jsem teda rozhodně nebyla (zklamaný byl i manžel). Tak si snad nějak poradíme :slight_smile:

No, já jsem zatím snad nikde nic neplatila. V srpnu jsem konečně dostala Carte Vitale. Postupně mi vše z předchozích měsíců jak CPAM, tak moje mutuelle pojišťovna proplatila (myslím co jsme platili na místě ještě než dorazily kartičky - měla jsem pouze potvrzení o pojištění od CPAM a smlouvu o mutuelle) a s porodem v soukromé klinice počítám, že si něco budu muset doplatit, ale větší část dodatečných nákladů by mi mělo pokrýt to mutuelle připojištění (myslím :slight_smile: ), tak to snad nakonec nebude taková pálka.

No, hele ta S1 je centrální formulář pro celou EU, takže ať je vydaná v jakýmkoliv jazyce, políčka, kolonky a význam údajů v nich se tím nemění, takže nevím proč zde dělají mrtvého brouka :slight_smile: Správně by to měl řešit CPAM. Jako nechápu, že tě "vyráží vrátná" - když ti teda budou proplácet všechno, tak to znamená, že jseš u nich aktivně registrována, tudíž to, že nemáš francouzské občanství či zaměstnání s tím nemá nic společného :slight_smile: Já bych to raději ještě zkoušela dál než bych měla jistotu na čem jsem... Jinak dvě oficiální/aktivní pojištění bys fakt nemohla v rámci EU mít - máš jedno hlavní, na jehož základě je ti uznáván nárok na akutní péči v jiném (celkově ostatních) členském státě. O tom je i ta S1 přeci :slight_smile: Ta dokládá, že máš oficiální zdravotní pojištění v ČR, díky kterému by ti měli zde uznat nárok na zdravotní péči. Jinak co se placení týče, tak by to mělo fungovat jak jsi to napsala - tobě budou zpětně Francouzi proplácet tebou již uhrazené výdaje zpět (nevím do jaké míry) a následně si pokrytou péči o tebe účtovat VZP do Čech. Jak a co se jim z ČR proplatí zpětně by si snad měli vyřešit sami. Mimochodem dále bych si zjistila jak to bude s pojištěním miminka - normálně by mělo po porodu spadat pod pojištění jednoho z rodičů a pokud bys ho přihlašovala pod sebe, tak hádám by to znamenalo registrace v ČR (a bylo tím pádem českým pojištěncem), případně pak vydání S1 a následná registrace zde, pokud se nebudete po porodu trvale/dlouhodobě vrace do ČR... Držím palce s bojem s francouzskou byrokracií a přeji hodně štěstí :slight_smile:
24. lis ve 13:38  • Odpověz  • To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek