• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z Francie. Přidejte se.

19. září 2017 
ZAjaciq, no , tu j eina kultura, :grinning: ako na slovensku ked maly nie je na nocniku ked ma rok tak uz je hned ohh este nie?? :grinning:

moje obidve tiez spali od 2 mesiaca celu noc :wink: presla osm na ich system. :wink:

drzim palce so skolou. :wink:
1. čer 2010 ve 21:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
Zajaciq, o bilingvizme je velmi vela na internete, popozeraj tam, co na to odbornici.

"Najčastejšie kladené otázky:

Aká je to metóda jeden rodič - jeden jazyk?

Ide o tzv. Grammontov alebo Ronjatov princíp a hovorí, že každý z rodičov by pri dvojjazyčnej výchove detí vo svojej komunikácii s nimi najmä v prvých rokoch mal dôsledne používať len jeden jazyk. To znamená, každý by sa mal dieťaťu prihovárať vo svojom materinskom jazyku a nemali by ich miešať. Pritom vôbec nie je dôležité, akým jazykom sa rozprávajú medzi sebou (aj pred dieťaťom).

Naša dcéra sa vydala do zahraničia a čakajú dieťa. Bojí sa, že keby sa s ním rozprávala po slovensky, malo by cudzí (slovenský) prízvuk v jazyku otca (a prostredia).

Zbytočná obava, práve naopak, ak dcéra chce, aby napríklad jej budúce dieťa bolo schopné komunikovať so svojimi starými rodičmi (vami), mala by sa s ním rozprávať iba po slovensky. Vývoj bude asi taký, že vzhľadom na to, že dcéra-matka bude s dieťaťom doma a otec bude pracovať, dieťa bude prvé tri - štyri roky dominantné v slovenčine, ale samozrejme si osvojí aj jazyk otca a starých rodičov a príbuzných z jeho strany. Potom ho však pravdepodobne dajú do miestnej škôlky a pomer jazykov sa obráti. Jednoznačne dominantným sa stane jazyk prostredia (a ešte viac po prechode do školy). Dovtedy sa však už vytvoria pevné základy slovenčiny a ak dcéra s ním bude naďalej komunikovať po slovensky (a skombinuje to s návštevami a pobytmi u vás), dieťa bude schopné plnohodnotne komunikovať v oboch jazykoch."
1. čer 2010 ve 22:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erikasadek ja s tou metodou nesuhlasim, dieta je male , bezbranne a ustrachane. preco by malo spat same takmer pol dna ??? je to hrozne. mne dieta tiez spi pekne od osmej potiahne do druhej-tretej do prveho kojenia, ale riesit to, aby spala do uplneho rana.. to sa hadam ani neda. kazde dieta je ine, su nocni spachtosi a su take, co sa po pol noci budia kazdu hodinu.a co potom take matky -francuzsky? ... a ten nocnik, no to ma prekvapuje. ved dieta si osvojuje extraction/retention okolo druheho roku zivota, tak na co to tak uspechat? priskoro nutit dieta na nocnik moze sposobit traumu na cely zivot.. ja som zastanca bezplenkovej komunikacnej metody, s latkovymi to ide dobre, ale hravou formou samozrejme a necham to na moje dievcatko, ako jej to pojde.
dnes som nejaka podrazdena. som zazrela jednu hracku na internete, nejaky pritulny macko, ktory hra a neviem co vsetko.. s tym ma male dieta zaspat. komercny trh verzus matkina naruc a prsnik. kam ten svet speje... :rolling_eyes:

mokiri dakujem, mudro.. nemusim sa s tou fr ponahlat. dakujem pekne
1. čer 2010 ve 22:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zajaciq a teraz co som mala spravit ked same mi tak spali , stazovat sa :grinning:
proste da sa to .. :wink:
1. čer 2010 ve 23:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erikasadek nocnik aj mna prekvapuje;; ale toje slovensko;. :wink:
kazdy mame iny nazor na vec.. moje zacali peke psat celku noc same.. tak co uz;. teraz malo cez den vel acez noc. :wink:
ale inak ked kojis tak je to ine; :wink:
aj ked najdu s avynimky kamoska slovenka je tu v fr koji , ajej dieta spi celu noc pekne od 8 vecera do 7 rana, od 3 mesiaca. :grinning: :wink:
ma vydatne mlieko, lebo ma dve deti a, obe takto spali. :wink:
1. čer 2010 ve 23:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zajaciq no est esom si aj spravu sama napisala :grinning:
1. čer 2010 ve 23:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor

Blanblan,Mokiri,Eriko,
je to kříž..něco podobného zažila moje teta která žije v německu, její dcera odmítala se česky učit, no dodneška mluví jenom německy, ale co už...radši jeden jazyk a pořádně! :slight_smile:

holky dík, je to těžké zvlášt když občas úplně cizí lidi vám něco řeknou....myslím že kdo to chápe tady jsou akorát arabi, a jiní cizinci kteří si tím prošli asi se svýma dětma taky...

zajaciq jo tak to je typická asi otázka tady...podle francouzů by děcko už od narození mělo spát celou noc, hlavně nekojit, že jo, pěkně na umělém a ve své posteli... :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: i když stejné názory převládají určitě i v česku..
2. čer 2010 v 07:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
Meleri, aj dva aj tri sa daju poriadne, plnohodnotne. Len do toho. Chce to len trpezlivost. A vysledok urcite netreba ocakavat pred 5 rokom.
2. čer 2010 v 10:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
mokiri,

když jsem s malým tak ho nijak nestresuju, prostě to nechávám na něm, on se pořád ptá co to je, to je jediná věta kterou ted říká a pak opakuje pár slov jako mama tata, banán, bum, auto, dědo, světlo, tam, to....ale s tím mluvením to bude asi kříž...když se pořád ptá tak mu všecko vysvětluju a fakt se mi zdá že rozumí hodně věcem v češtině, kdežto ve fr. nic vůbec nic...když se ho zeptám: kde máš ušička, nosánek, ruce, pupík, atd atd, tak si všecko ukáže, ale když to zkouší manžel ve fr. tak nic...trochu mě to trápí právě kvůli okolí, aby se na něho nedívali skrze prsty....máme tady např. v knihovně takovou "super" paní která má vždycky kecy jako cože on nechodí do creche, on nemluví fr. atd atd...prostě už ani nemám chut tam moc chodit kvůli ní..
2. čer 2010 v 11:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojte kocky, prepacte, ze Vas este raz otravujem, ale ktora by ste mi vedela poradit ohladom Korziky? Uz som sem pisala, ale neviem to najst, ze ktora z Vas tam zije? Chystame sa tam na dovolenku, tak by som chcela par rad, ze kde sa oplati ubytovat v akej casti, pripadne nejake linky na dobre ubytovanie.
Dakujem Vam a prajem pekny den!
2. čer 2010 ve 13:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
meleri, podla toho co pises tvoj maly podla mna uplne v pohode pekne rozprava na svoj vek.moja co ma o rok viac niektore z tych slov co si pisala vobec nehovori.neboj sa ze by sa na neho francuzstina nenalepila, aj zuzina dlho rozumela lepsie slovencine ale teraz ako vravim uz prevlada francuzstina, tak sa uz tesim na slovensko (este 2 tyzdne) nech sa zdokonali, lebo ani sama nechapem toto moje narodne citenie ale aby moja dcera nehovorila po slovensky to by bolo pre mna uplne zlyhanie. :sweat_smile: Dnes mi povedala ze moto est partie, wow, snad prva veta co mi vytvorila sama v danej situacii! takze pomalicky pomaly....
@Zajacik, nedavno som citala nejaku filozoficku uvahu jednej zenskej, uz si nepamatam ako sa volala ale musim to najst a podelit sa o to, ale strasne hluposti pisala, az sa mi rozum zastavoval. V tom zmysle ze zeny by si nemali nechat nanutit akysi diktat spolocnosti ze matka doit tout a son enfant. ja to tiez nechapem naco tuto ludia robia deti ked sa ich potom chcu co najskor "zbavit"....
2. čer 2010 ve 22:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
@erikasadek ved mas stastie, ze mas take deticky, co pekne pospia dlhsie.. neda sa to vsak aplikovat na kazde dieta to, ktore si vyzaduje mamicku aj v noci a castejsie, musi preukrutne trpiet :frowning2:
@blanblan ja som z toho normalne neprijemne prekvapena, zevraj aj v Nemecku je taka moda. kojit kratko, sup do postielky, vlastna izba, autonomia dobreze nie od narodenia :rolling_eyes: kde sme...

jaaaj, kedy my budeme rozpravat. uz sa tesim na tie lopoty. ja som este v tomto velmi nevzdelana, prve slovo okolo roka a prva veta az neskor hej. no som zvedawaaaa na toho mojho ancikristika, co povie prve :grinning:

zacinam sa tesit do Marseille. z bureau administratif mi posielaju nejaky document, kde mi ma moj directeur de recherche potvrdit annee supplementaire a ide sa na to. a opakujem len ten seminar. hura hura. radsej sa nepozastavujem nad tym, ze preco to z Aix en Provence musi cestovat na Slovensko,aby to nasledne skoncilo 30km od Aix v Marseille.. ale dobre. Francuzi su hrozne neflexibilni :grinning:
3. čer 2010 v 11:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Blanblan,

děkuju za pozvbuzení,jsem ráda že v tom nejsem sama, když čtu že je to i u vás a u jiných dětí tak si aspon uvědomuju že je to normální....potřebuju se nějak obrnit proti těm blbým kecům cizích lidí....tady má každý hned co říct, a je to sice pěkné že jsou francouzi takoví otevření ale někdy mi to leze na nervy! vidíš to je pěkné už začíná mluvit ve větách! určitě to všecko ty naše děti doženou!

jo tak to zavání trochu feminismem, tady to hodně letí ...když chtějí některé ženy po porodu pracovat, tak klidně můžou, ale ty co chtějí zůstat doma, tak jsou hned odsuzovány...to se mi fakt nelíbí...když svoboda žen, tak všech a ne jen těch co chtějí hned zpátky do práce......někdo se do té práce vracet musí, ale když má někdo na výběr a může zůstat doma, a ještě je mu tak dobře, tak to je prostě tady špatné....

Zajaciq,

náš Sam s náma spí doted v posteli, a většina lidí když to slyší tak málem omdlívá...že jsem kojila tak se taky divili, kupodivu tady na vesnici se lidem celkem líbí že ho nosím...

takže se stěhuješ zpátky do Francie? to máš asi radost! :slight_smile:
3. čer 2010 ve 12:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zajaciq janse ze sa neda aplikovat na,kazde dieta ale da s atomu pomoct pomaly.. ja som sa starala o deti u ludi , takze som si vsimla ze sa to da.;
a mozme osobne povedat za seba, ze francuzsky az take krkavcie matky nie su.. ako to vyzera. :wink:
oni tiez trpia ze musia nastupit skoro do prace materska 16 tyzdnov je malo a viem ako to vzdy prezivali ked mi davali svoje deti.. :wink:

ono pravda je uprostred je tu ina mentalita, a iny system, ale postupne sa da zvyknut a chapat.; mne sa t :wink: iez na zaciatku mnohe veci zdali byt sialene, teraz uz vidim svet ich ocami .. :grinning:
je to len o zvyku.
ale jedno je iste ze kazda mama vie najlepsi eco je dobre pre svoje dieta. :wink:
inak ak nekojis tak sa lahko zvyka na celu noc ver mi.. a staci confort mliecko a paradaaaaaaaaaa :wink:
3. čer 2010 ve 13:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
Zaujimave je, ako su francuzske deti zvyknute na to, ze vyrastaju casto v neuplnej rodine a ako su pohadzovane sem a tam po cudzich ludoch. (Casto to totiz bolo rovnako aj s ich rodicmi.) Ja sice patrim tiez k tym mamam typu Rachida Dati, co cez vikend porodia a od pondelka idu do prace, ale nas maly nikdy pohadzovany nebol (dokonca bol kojeny takmer do troch rokov), vzdy sme sa pri nom striedali my, rodicia, a povazujem ho za vyrovnane, spokojne a stastne dieta.

Ja som nevychadzala z uzasu, ked nas syn ako trojrocny zacal chodit do skolky, a asi po dvoch tyzdnoch od zaciatku skolskeho roka sa mi prihovorila jedna mama, s ktorou som sa poznala len z videnia pocas tych par dni, ze ci by som k nej nedala svojho maleho na celu sobotu, lebo ma noveho priatela a chce ho pozvat na vikend domov (zoznamit so synom), tak aby jej syn mal "akoze" tiez svojho priatela na vikend.
3. čer 2010 ve 13:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mokiri je to ina mentalita, iny system, im tiez vela veci nesedi na nasom systeme. tiez nie je dokonaly.. :slight_smile:
kazda krajina ma ine mravy. to co nam pripada uplne prirodzene im vobec..
naprikald ked osm bola v lete na slovensku tak kazdy nechapal ake su moje bez komplexu proste pozdravili ... pytaju si , veci nehanbia sa beru bez komplexu......nehanbia sa.; :grinning: proste typicky zapadniarsky system... :grinning:
pre nich stale, boze ako vidno ze nie su zo slovenska; aj ja by som rada keby moje boli taketo.. a podobne;. :grinning:
a pri tom sa snazim im davat nasu vychovu rodina hodnoty vychova, ale je to tu ine, v skolke sa nauci avela, a celkovo vonku..
takze rozdiel vidiet.. :wink:
3. čer 2010 ve 13:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
Erika, deti na Slovensku nie su zakomplexovane. Vsetko je inak.
3. čer 2010 ve 14:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mokiri su ine.....;; vychova je ina;; :wink:
3. čer 2010 ve 14:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
ja by som ju rada dojcit min do roka, aj 2 ked sa podari a urcite sa wyhnut mliecnym formulam a flasi a wsetkym tym kupowanym flastickam :-d. Radsej nech na mne wisi :grinning: aj teraz spinka a cucka zarowen. Co sa materskej tyka wo fr, som preswedcena,ze kto chce, tak si zariadi, aby zostal doma s detmi. Femme au foyer je tam beznejsia hadam ako tu. Je to len o prioritach.
3. čer 2010 ve 14:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jaaaj dievcata, ako sa mi to fajne cita, moja oblubena tema.
Este ked som v Prahe chodila do fr institutu, tak ked sme sa ucili opis a
vlastnosti osob, maka som za ulohu porovnat nase a fr male deti.
Vtedy som o tom prd vedela, ale zdalo sa mi, ze nase deti su ustrachane,
nepriebojne, hamblive... a tie fr tak skvele samostatne a priebojne ...dnes
by som to nazvala drze, nevychovane, odkazane same na seba
od prvych dni, robia si co sa im zachce, ved ta nounou tiez nema nervy sa im
venovat non-stop.
Pekne napisane o tom, ako je pré tieto deti normalne vyrastat v neuplnej rodine,
este by som doplnila s pravidelne sa meniacim frajerom mamy alebo frajerkou otca.

Kolegyna na Vianoce vravela, ze jej volala matka jej spoluziacky, ci si
nevezmu jej dceru na sviatky, ze ona chce ist na vylet s novym frajerom ... To len
ze t'en pribeh zo skolky je este celkom ok.
3. čer 2010 v 15:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
A este k reci, Alex sa rozrozpraval az po 3. narodeninach.
Viac keca fr, ale rozumie obom jazykom, dokonca mne obcas
vykuzli holu vetu po slovensky. Takze nebojte sa, pokial dobre
pocuje dieta, tak je to v poriadku.
Zajaciq, super spravy zo skoly, drzim ti palce!
3. čer 2010 v 15:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
V kazdom pripade mame rok 2010 a uzkostliva vychova sa uz na Slovensku nenosi. Tam sa nezastavil cas, na to netreba zabudat, ked sme daleko. Casy sa menia.

Deti uz urcite nie su ustrachane, nepriebojne a hanblive. Keby ste na ulici dali tinedzerom mikrofon pred usta, kameru pred tvar, a opytali sa na ich nazor, povedia ho. Vo velkych mestach urcite. Na dedine je to trochu inak, ale to aj vo Francuzsku a kdekolvek inde.

3. čer 2010 v 17:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
by ste sa cudovali ako sa tu v nakupnych centrach deti hadzu o zem, ake su PRIEBOJNE, ... :grinning: :grinning: :grinning:
@tini dakujem, velka radost, ved zivot mi neutiekol...2 roky neskorsie lepsie ako nikdy :grinning:

akurat mi napisal mail otec otca mojho dietata. ze ci si planujem najst partnera alebo sa budem snazit o jeho syna. ma to rozosmialo :grinning: :grinning: :grinning: chlapska logika jooooj
3. čer 2010 v 18:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mokiri budem hnusna mnohe budete nesuhlasit za 17 rokov co som prec s domu a vraciam sa malo , niekedy aj raz za 5 rokov.. vidim zmeny a nie vzdy najlepsie, som rodena presovcanak takze som s mesta posledne leto ked som boal doma, v lete som bola sokovana, slovenskymi mamickami..
asi to bude tym ze osm si uplne odvykla od slovenska, a stylu zivota;.
a le mne isli , vatscina na nervy decko ani na preliesku nemohlo ist bez toho aby mu za zadkom nebolo... stale, nechd nerob spadnes , no stale;.

nechapali ze ja svoje nechavam same, a nie som im pri zadkom jedna mi dokonca vynadalma do nezodpovednych matiek...

ano moj pohlad za 6 tyzdnov , bol takyto.. casto na slovensko nechodim a za tie roky vidim zmeny poriadne ale ku horsiemu..
osobne rodinu nemam , takz eosm vystavena, len cuzdincom, ono je ine ked rodina je okolo a ich deti a cudzi , na ihriskach, na kupaliskach.. pohlad sa meni. a moj bohuzial bol taky..
neviem co za generaciu tam vychovavaju..
mimo chodom bola som s maimickami jedna zije v kanade a druha v taliansku a dosli sme k rov..
nakemu konstatovaniu , islo nam to na mozgy a poriadne;.

je to moj nazor a bola som len sklamana;. rokmi som si zvykla na system vonku takze ja uz davno neporovnavam so slovenskom ako vy... co je jasne casto chodite , mate rodinu...
ja to vidim vzdy uz s odstupom....

3. čer 2010 ve 20:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zajaciq zajacik tema chlapy je kapitola sama o sebe... :angry: :grinning:
3. čer 2010 ve 20:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
čaute holky,

super se to čte.....co jsem si tak všimla, tže se francouzi, pokud jsou vůbec sezdaní, rozváději kvůli každé blbině...myslím že to my s manželem už bychom byli tak 500x rozvedení kdybychom na to brali stejný metr jako někteří tady....mi přijde že někdy ty jejich ženy tady jsou strašně pyšné...
jsou to chic baby, to je pravda, umějí se obléct, jsou inteligentní, ale jinak o nich vůbec nevím nic. fr. kamarádku mám jen jednu, ale ta je pravý opak.....:slight_smile:)
4. čer 2010 v 07:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
teda není blbá! :sweat_smile:
4. čer 2010 v 07:16  • Odpověz  •  To se mi líbí
@meleri aj moji znami su ako my zboznuju svoje deti vychova ziadne rozvody..
vsade sa rozvadzaju.. aj na slovensku. :grinning:

kazdy s kazdym najnovsie na slovensku je t :grinning: o moda; :wink:

4. čer 2010 v 08:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
Francuzske zeny su v tomto teda naozaj akcne. Tento vikend opatrujeme chlapceka zo skolky, ktoreho mama nas o to poprosila, lebo cez vikend si "ide upratat svoj vztah" s novym priatelom (ktovie, kolkym uz v poradi, odkedy ma toho maleho), idu na spolocny vikend niekam. (Tak sa pripravte aj na taketo situacie, ze obcas ziskate spoluziaka svojho dietata na strazenie, ani neviete ako.)
4. čer 2010 v 08:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
inak staci ist do anglicka .. na par dni zit s neakou rodinou avidiet tam matky a deti a poviete zlate francuzsko. :grinning:
4. čer 2010 v 08:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek