• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snažilky a těhulky z jižní Moravy

16. listopadu 2011 
27. týden těhotenství

Čeká vás takzvaný O-GTT test (orální glukózotoleranční test), který může odhalit skryté onemocnění cukrovkou nebo poruchu metabolizmu glukózy v graviditě (těhotenský diabetes). Toto vyšetření spočívá ve vypití sladkého roztoku glukózy nalačno a vyšetření hladiny cukru v krvi nalačno a dále v první a ve druhé hodině po vypití roztoku.
9. čer 2009 v 10:49  • Odpověz  • To se mi líbí
Peti, teď už prej všichni. Budou zjišťovat, jestli nemáš těhotenskou cukrovku, ale dělá se to až tak mezi 24. a 28. týdnem.
9. čer 2009 v 10:49  • Odpověz  • To se mi líbí
Co znamená orální glukózový toleranční test neboli oGTT

I jinak zdravá žena může během těhotenství v důsledku hormonálních změn trpět tzv. těhotenskou cukrovkou. Cukrovka se diagnostikuje pomocí testu s glukózou, což je běžně užívaný hroznový cukr. Test se odborně nazývá orální glukózový toleranční test, běžně užívaná zkratka je oGTT. Test by se měl u každé ženy provádět okolo 25. týdne těhotenství. Na test těhotnou odesílá ošetřující gynekolog. U žen s vyšším rizikem (ženy s nadváhou či obezitou, ženy s cukrovkou či jinými komplikacemi v předchozím těhotenství, ženy po porodu plodu nad 4000 g v předešlém těhotenství nebo ženy s cukrovkou u příbuzných) by měl být test proveden již v 1. trimestru a v případě normálního výsledku znovu zopakován ve 2. trimestru. Jsou-li výsledky opět v normě, naposledy se test provede ve 3. trimestru.

A jak test probíhá? Žena přijde ráno nalačno (je nutné 10ti hodinové lačnění) do specializované laboratoře. Pak ji čekají 3 odběry vzorků krve ze žíly. První se odebere krev nalačno. Potom těhotná vypijete roztok s glukózou (75 g), který se může dochutit šťávou z půlky citrónu, čímž se částečně zmírní silně sladká chuť tekutiny. Další odběr krve následuje hodinu po vypití roztoku a třetí za další hodinu. Teprve pak je možné se normálně najíst a napít. Je třeba počítat s dobou minimálně dvou hodin v laboratoři, a proto je dobré si s sebou vzít něco na zkrácení času, třeba hezkou knížku. Normální hodnoty testu jsou do 5,5 mmol/l nalačno, do 8,8 mmol/l za 1 hodinu a do 7,6 mmol/l za 2 hodiny po vypití roztoku. Zvýšení kterékoliv z uvedených hodnot nad normu svědčí pro diagnózu těhotenské cukrovky, test se v průběhu těhotenství již neopakuje a žena musí být sledována a léčena v diabetologické poradně pro těhotné. V Praze jsou tyto poradny celkem 3 a to v porodnicích v Apolinářské, v Podolí a v Motole.
9. čer 2009 v 10:50  • Odpověz  • To se mi líbí
Tak to jsem neměla ani ponětí, že něco takového se dělá.
9. čer 2009 v 10:53  •  2 děti  • Odpověz  • To se mi líbí
Ahoj holky :slight_smile: Já jdu na ten test příští úterý,to budu v 25 týdnu,sladký mám ráda,spíš se děsím toho hladu :grinning: Pojedu co nejdřív,ať se můžu co nejdřív najíst :wink: Zdeni no prostě už chci ,aby od tama vymajzli,lezou mi krkem a připadne mi,že jim všechno trvá dlouho :unamused:
9. čer 2009 v 10:54  • Odpověz  • To se mi líbí
Peti, ale neděs se toho, není to taková hrůza :wink: opravdu ne. A krev mi brali jen před a po, nic mezi.
Navíc mi nabídli, že jestli chci a mám tu možnost, tak můžu na ty dvě hodinky jet domů (hlavně prý nic nedělat, prostě jen sedět u televize nebo ležet v posteli a odpočívat), ale já jsem to nakonec vydržela i ty dvě hodinky v čekárně. :slight_smile:
9. čer 2009 v 10:56  • Odpověz  • To se mi líbí
Iny, a kdy se chcete stěhovat?
9. čer 2009 v 10:56  • Odpověz  • To se mi líbí
Marti a to jsi na tom byla v Břeclavě?
9. čer 2009 v 10:57  •  2 děti  • Odpověz  • To se mi líbí
ne ne, u svého gynekologa (ale on s tím nemá nic společného, vlastně stačí, když je tam jen sestra) :slight_smile:
9. čer 2009 v 11:01  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
Holky loucim se s vama, jdu se rychle dochystat a ujizdim do kraju Brna :slight_smile:
Potom se pripojim a dam vedet jak jsme dopadli a co nas ceka a nemine :wink:

Pekny den vam vsem, pa paaaaaaaaaaaaaaaaaa
9. čer 2009 v 11:02  • Odpověz  • To se mi líbí
Já jdu taky na ten test k mýmu dr a vezmou mi krev před vypitím a pak 2 hodiny po vypití :wink: Kamoška z SK byla na tom testu na diabetologii a mimochodem cukrovku má,takže dieta :unamused:
9. čer 2009 v 11:04  • Odpověz  • To se mi líbí
Ahoj Katu a ahoj Katu :grinning:
9. čer 2009 v 11:04  • Odpověz  • To se mi líbí
Marti myslela jsem,že to stihnem do hodů,ty jsou u nás 4 a 5.7.,ale to asi neklapne,sice už se tam být dá,ale slavnej EON nám pořád nezměnil tarif a stavební přípojka je drahá jak sviňa,takže kdybych pekla kuře,tak mě výjde na 500,. a na to prdím,prostě to sfouknem postupně během léta a v klidu.Asi budeme přebíhat sem a tam :wink:
9. čer 2009 v 11:07  • Odpověz  • To se mi líbí
Tý jo nesnáším ženský s cigaretou a navíc nevěstu :unamused: Hrozně mi to na těch fotkách vadí :sweat_smile: http://www.beremese.cz/album/album.php?vAlbumID=378868&vReferer=%2Falbum%2Findex_weddings.php%3F
9. čer 2009 v 11:13  • Odpověz  • To se mi líbí
Iny, ale už ta představa, že už to bude, že už půjdete do svého, to musí být balada, co? Asi vám to budu závidět :sunglasses: , já bych stavěla hned (jen mít kde).
9. čer 2009 v 11:19  • Odpověz  • To se mi líbí
My jsme se stěhovali loni k 1. červenci, akorát že vodu jsme měli až od půlky sprna :grinning:

No jsem ráda že je to za náma a radši na to moc nevzpomínám :grinning:
9. čer 2009 v 11:21  • Odpověz  • To se mi líbí
Já bych se taky stěhovala do nového hned. Ale to by jsme museli alespoň stavět. Jsem zvědavá kdy vůbec začneme. To by člověk nevěřil jak můžou úřednici dělat problémy. A to jsem jejich kolegyně. Snad příští rok začneme. Jinak ať si mě nepřejí..... :angry:
9. čer 2009 v 11:24  •  2 děti  • Odpověz  • To se mi líbí
Marti, měsíc a půl bez vody, no děkuju pěkně... ale vy jste už asi museli kvůli té výpovědi, co?
9. čer 2009 v 11:24  • Odpověz  • To se mi líbí
Marti hrozně se tam těším,my i ted bydlíme sami,ale nemáme terasu,takže se hrozně těším,že z baráku prostě vylezu a budu venku :wink: Tak mě napadlo už máš poběhaný nějaký doktory kvůli razítkům do průkazky?Já jsem objednaná k zubařce a uvažuju,že v úterý jak budu 2 hodiny čekat na gyndě,tak skáknu o patro výš k mé obvoďačce :wink:
9. čer 2009 v 11:25  • Odpověz  • To se mi líbí
Tak voda nám teče,zatím jen studená :grinning: Není zapojenej bojler :stuck_out_tongue_closed_eyes:
9. čer 2009 v 11:26  • Odpověz  • To se mi líbí
Marti no celkem to šlo přes týden jsme byli v práci, takže pohoda, sprchovat jsme se jezdili ke švagrové nebo ve fitku a na víkendy jsme jezdili pryč :slight_smile: , dál už jsme pronájem prodlužovat nechtěli, ale tak zvládli jsme to :slight_smile:
9. čer 2009 v 11:27  • Odpověz  • To se mi líbí
Marti a aspoň máte na co vzpomínat :wink: My se vždycky řehtáme s kamošama s kterýma jezdíme na dovolenou,že nebýt těch našich "hororových zážitků",tak si tu dovolenou ani nepamatujem :grinning:
9. čer 2009 v 11:29  • Odpověz  • To se mi líbí
Iny, já už to mám všechno, jak obvodní tak zubaře :slight_smile: . Teď už jen doufám, že mě nezačne nějaký zub bolet, abych tam znovu nemusela (při mé spotřebě sladkého) :grinning:

Marti, je to zvláštní, kolik a jakých věcí člověk zvládne, když musí...
9. čer 2009 v 11:31  • Odpověz  • To se mi líbí
No vzpomínat je určitě na co, akorát mě štve že nám to kazilo přípravy na svatbu, místo toho aby si to člověk užíval tak byla svatba odsunuta na vedlejší kolej :unamused: , nás to hrozně moc stmelilo, ale znovu bych to teda zažít nechtěla, fakt jsem jednu dobu uvažovala o nějakých antidepresivech :unamused: , ty stavební věci člověk celkem ustál, ale ten psychický nátlak a vyhrožování od jednatele stavební firmy to byl mazec :frowning2:

Inko no potom co nám začala téct voda, přišly problémy s tím plynem takže teplá voda nám tekla myslím až někdy v září :grinning:
9. čer 2009 v 11:34  • Odpověz  • To se mi líbí
Ty jsi šikulka,ale já už to brzo sfouknu taky :wink: Ještě je tam myslím EEG,ale ani nevím jestli se na to chodí :confused: A chystáš se do Břeclavi do porodnice?Každý první úterý v měsíci tam mají den otevřených dvěří,chtěla jsem jet už minulý úterý,tak doufám,že to zvládnu v červenci :wink:
9. čer 2009 v 11:35  • Odpověz  • To se mi líbí
Marti ještě ,že bylo léto :grinning: No já už taky nikdy nechci stavět,je to fakt vyčerpávající :confounded: A to stavíme teprve rok,představa,že někdo staví několik let,to už bych byla v Kromclu na psychině :grinning: No a mě ta stavba zase kazí těšení na miminko,každý se mě ptá co už mám nakoupený,tak říkám,že barák má bohužel přednost :sweat_smile:
9. čer 2009 v 11:39  • Odpověz  • To se mi líbí
Iny, mně zaškrtli jen ty dva, EEG nemusím.
A do porodnice se chystám, ale ještě nevím, jestli to zvládnu v červenci nebo až v srpnu. Chtěla bych, aby jel se mnou i Igor, ať ví, co ho tam čeká :grinning:

Tý jo, Marti, to jste to měli až tak hustý, jo? No, dej pokoj, to se nedivím, že jsi ráda, že to máte za sebou.
9. čer 2009 v 11:40  • Odpověz  • To se mi líbí
Iny, a to my nestavíme a taky nemáme nic nakoupené, nic si z toho nedělej :grinning:
9. čer 2009 v 11:41  • Odpověz  • To se mi líbí
Marti no bylo to peklo, teď už se tomu pomalu začínáme smát :wink:

Inko no my jsme zase museli omezit svatební cestu kvůli zařizování :unamused: , ale tak už se vám to krátí a za chvíli bydlíte :wink:
9. čer 2009 v 11:52  • Odpověz  • To se mi líbí
Tý jo já mám dneska krizi v práci, chce se mi spát a nějak se nemůžu vůbec soustředit a taky mě to dneska enormě nebaví :grinning:
9. čer 2009 ve 13:09  • Odpověz  • To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek