• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Začínající těhulky z Brna. Kam chodíte za doktorem?

24. prosince 2010 
Holky jinak nasla jsem nejake info ohledne te prace na materske, jak jsme se o tom bavily....

http://aktualne.centrum.cz/finance/grafika/2010/05/18/materska-dovolena-rodicovsky-prispevek/?cid=678794

Je to tam jako odstavec Přivýdělek během mateřské. Píše se tam jen o zákazu konkurence, takže i během mateřské i během rodičovské si vlastně můžeme uzavřít dohodu i s firmou, kde máme normální smlouvu, ale musí to být dohoda o provedení práce a nesmí to být na tu samou činnost, na kterou máme uzavrený HPP. Ale jeste se na to pripadne zeptam mamky, ta resi taky personali veci zamestnancu. A jinak financne to tam neni omezeno nijak. Ted jeste, aby nam deti daly pokoj a muzeme makat do aleluja :grinning: :grinning: :grinning:

Zjednodušeně řečeno: Matka si během mateřské nemůže přivydělat, zatímco na rodičovské dovolené už ano. Není to ale úplně přesné.

Při mateřské dovolené nesmíte mít příjem z činnosti, z které vám zároveň vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jestliže je tedy matka zaměstnána ve firmě ABC a ta jí "platí" mateřskou, nemůže u ní během mateřské vykonávat stejnou činnost. (Přesto s ní teoreticky může uzavřít dohodu o provedení práce, ale na jinou pracovní náplň než dosud).

Nicméně nic matce nebrání - samozřejmě kromě nutné péče o dítě - pracovat i během mateřské pro jiného zaměstnavatele. Může si také přivydělávat jako OSVČ, tedy například podnikat na živnostenský list. Nesmí však při tom porušit zákaz konkurence a například pracovat bez písemného souhlasu dosavadního zaměstnavatele pro firmu působící ve stejném oboru. Výše takového přivýdělku není omezena, peněžitá pomoc v mateřství se tedy kvůli němu nekrátí.

Na rodičovské dovolené si pak lze přivydělat neomezenou částku u jakéhokoliv zaměstnavatele. Matka se tedy může vrátit k předchozí činnosti, nebo třeba zůstat doma a vedle svého „dočasně pozastaveného" zaměstnání si přivydělávat třeba překlady pro jinou firmu. Samozřejmě i tady platí podmínky dané zákoníkem práce ohledně zákazu konkurence.

Aby však matka nepřišla o rodičovský příspěvek, musí zajistit péči o dítě během své práce jinou zletilou osobou. Může to být druhý rodič, babička nebo třeba i někdo mimo rodinu, typicky placená chůva. Zákon ale omezuje dobu, na kterou může dát dítě do jeslí, školky nebo obdobného zařízení. U dětí mladších tří let to nesmí být na více než pět dnů v kalendářním měsíci. Dítě, které dovršilo tří let věku, lze dát do školky každý den, ale maximálně na čtyři hodiny denně, nebo na nejvýše pět dnů v kalendářním měsíci.
4. říj 2010 v 11:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojky tak z mimca nebude nic. S pritelem to zaclo dost vazne skripat :unamused:
4. říj 2010 v 19:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ring Ahoj, copak se stalo prosimte?
5. říj 2010 v 07:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
@terak No je decente vic zarlivej a vybusnej Ale tak vcera sme si to vyzehlili vyrikali Tak snad to bude lepsi
6. říj 2010 ve 20:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ring A ja se teda mozna blbe zeptam, ale ty planujes miminko s pritelem, se kterym to trosicku skripe? Jak dlouho spolu bydlite? Chcete se brat? Asi znim jako tvoje mama co??? :grinning:
6. říj 2010 ve 20:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ring Radím dítě až po svatbě, budou se Ti pak líp vyřizovat alimenty. Protože počítej s tím, že veškeré partnerské problémy se s příchodem dítěte násobí :zipper_mouth:
6. říj 2010 ve 21:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
koukám, že tady to vyloženě hýří optimismem :grinning: :grinning: :grinning:
holky už jsem měla strach co s váma je, že jste se tak dlouho neukázaly, tak vás ráda "vidím" :slight_smile:
6. říj 2010 ve 22:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
@peko No, nic moc týden - zápasím s nachlazením. Protože mi v lékárně nechtěli nic prodat na kašel, tak jsem dokonce byla u doktorky. Ta mi řekla, že je to těžké a že mi taky skoro nemá co předepsat. Zítra mám diabetologii a gyndaře, tak doufám, že dopadnu dobře :dizzy_face:
7. říj 2010 v 00:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj holky!
@peko neboj, ještě nerodíme, jen asi ten čas na koníka moc nemáme :wink: ale na tebe a Nelinku myslíme :grinning:
My furt ještě opravujem, takže ještě ani rodit nesmíme :sweat_smile: ale nevím nevím, právě to vysedávání u počítače, stejně tak jako to cestování a vlastně vůbec všechno mi už dělá problém. Dnes jsem třeba už od 4 hodin vzhůru, nutilo mě to jít jak na jeden, tak na druhej záchod, a tlačilo mě kde co. Nevím jak už ležet. Tak jsem si poseděla v kuchyni, abych si pak šla na ránem aspoň na chvíli ještě lehnout. Ovšem už bez spaní. O půl 8 už u nás zvonil plynař :confounded:
Ale řekla bych, že ta návštěva u tebe, coby jako těhotná, byla asi pro mě už poslední :pensive: Už mám nahnáno. Do Brna páchnu už jen s doprovodem, který mě maximálně někde vyloží a nabere. Ale sama a ještě busem už ani ránu. Tak snad mi bude přáno a ještě Vás něktorou, nebo všechny? ještě na nějakém tom rychlém kafíčku uvidím.
@mmorgana a s tím léčivem je problém kvůli té cukrovce, nebo proč? Dyť už seš třetí trimestr. To já už baštím své léky normálně. A ověřovala jsem si to všude kde jsem mohla. Miminku to už neublíží, ani ho to neoblbne, nebo neznaví. A i tak, i kdyby si nebyla ještě za tím nejhorším, což ty ale už seš, tak mi několik lékařů potvrdilo, že je lepší se té infekce zbavit rychle a hned, než ji v tom těle nechávat. Že to nadělá víc škody než užitku. A to jsem se hodně bála, když jsem dostala třeba i antibiotika, nebo kapky, kde byl i alkohol. A na kašel jsou přece v prodeji i věci, které jsou bez cukru.
7. říj 2010 ve 13:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mmorgana Ahoj, no ja jsem na nachlazeni normalne brala rozpustny coldrex. Delala jsem si ho do pullitroveho caje, jeden denne a za tri dny jsem byla v pohode. Spis se priklanim k tomu, co pise Misa ... zkusit se toho zbavit, nez odpadnout a nechat to dojit do chripky, nebo neceho vaznejsiho?

@peko Peto tak ja se muzu zase zastavit, jestli na me budete mit naladu ;) Resila jsem s Misou to podkladani, prosimte mohla bys mi jeste jednou vysvetlit, proc je to dobre, nebo proc ses rozhodla to delat?

@antoaneta Kapky s alkoholem? No to my uz normalne praktikujeme dve decky cervenyho ;) Jak se pise v te knizce Liny rodic .... nejspokojenejsi rodice, se kterymi je nejvetsi legrace, jsou mirne pod parou :grinning: :grinning: :grinning: Tak uz trenuju ;)

Objednali te do toho prenatalu na patek?

Jinak tady jsem se docetla, ze ten valecek co mas, je taky jako prevence SIDS
http://deti.centrum.cz/miminko/prakticke-rady/2010/1/23/galerie/nahle-umrti-novorozence-nechet-ho-sledovat/item/341011-polohovaci-podlozka/
7. říj 2010 ve 14:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
@antoaneta Jo jeste jsem se divala i na ty kliny a nasla jsem toto: http://www.ceskedite.cz/polohovaci-klin-p-977.html
7. říj 2010 v 15:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
@antoaneta @terak Nemám teplotu, takže nepotřebuju paracetamol (a asi bych si v těhu vzala obyčejný Paralen než Coldrex s příměsema). Na kašel toho v těhotenství fakt není moc. A když mám cukrovku a nemůžu věci, kde je cukr, tak je to ještě horší. Jinak alkohol je to poslední, co se v kapkách řeší, i ten Stoptussin má 96 % ethanolu :grinning: Rýma pomalinku odchází (už to taky o víkendu bude týden), na ten kašel Stoptussin zabírá, ale stejně jsem unavená a spíš ležím. Na veškeré info o lékách jsou nejlepší stránky www.farmaceutika.info. A některé léky škodí třeba nejvíce právě ve 3. trimestru (viz Ibalgin)
Polohovací klín jsme pořizovali zároveň s matrací :sunglasses:
Holky, skončily mi těhu kurzy a normálně mi to bude chybět :frowning2: Ještě nás teda čekají 3 společné kurzy s Ondrou (kojení, péče o dítě a příprava doprovodu k porodu).
7. říj 2010 v 16:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mmorgana ty jo, mně naopak přijde, že celé tvé těhotenství je těhu kurz :grinning: dyť ten co si chodila byl nějakej megadlouhej a teď ještě jdeš na další? Ty seš dobrej šílenec :grinning: :grinning: Ale hlavně že si spokojená. Jde vidět, že si to těhotenství užíváš. U dalšího dítka, to už takový nebude :grinning: aspoň to všichni říkají....
7. říj 2010 v 18:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
@antoaneta Ten těhu kurz byl dlouhý :slight_smile: A ty tři přednášky k němu ještě patří. Jenom mi budou chybět ty pravidelné 2 hodiny ve čtvrtek :unamused:
7. říj 2010 ve 20:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
@antoaneta A máš pravdu, já si těhotenství dost užívám :sunglasses: Kdyby nebylo té cukrovky, tak bych klidně byla těhotná furt :grinning:
7. říj 2010 ve 20:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
@terak No jako moje mamca. Ja se s mamkou o takovych vecech nebavim :slight_smile: A svatbu zatim nejak neplanujeme
7. říj 2010 ve 20:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mmorgana Jak to myslis,ze se nasobi Ja si prave myslim,ze ten malej svist by ho uklidnil Oba si to prejeme
7. říj 2010 ve 20:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mmorgana aha tak to potom jo. A je dobře že si tak spokojená. Miminko to cítí. Škoda jen že ti do toho vlezla ta cukrovka :unamused:
Já ale myslím, že si to užíváme všechny, (Peťka užívala :slight_smile: ) Jen kdyby ten konec nebyl tak náročnej, ty noci jsou už celkem bezesný..... a teď ještě to finále které nás čeká. Útěchou nám musí být ten cíl v podobě miminka :sweat_smile:
7. říj 2010 ve 20:33  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ring No to si prave nejsem jista vis ... aspon prvnich par mesicu se nevyspite, je to dost narocne a jestli je tam nejaky problem, tak ten se spis prohloubi. Ale jak jsem psala, cizimu se radi dobre a nevidim do vas, tak to ber prosim jen jako muj, ciste subjektivni nazor. Vis, spis bych, misto vsemoznych metod jak otehotnet, tak se venovala sobe navzajem, zkusila ten problem vyresit a ono pak plynule s tim prijde miminko samo :slight_smile:
7. říj 2010 ve 20:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ring S příchodem dítěte se zhoršují dosavadní partnerské problémy a vynořují se další. Při řešení partnerských a manželských problémů můžou pomoci Manželské a rodinné poradny - v Brně fungují zadara.
7. říj 2010 ve 20:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
přesně tak, miminko je sice zázrak, ale první měsíce jsou dost náročné a pokud není partnerský vztah v pořádku, tak tu zátěž, která s péčí o miminko přichází, jen velmi těžko ustojí

jinak ahoj děvčata, jsem ráda, že jste ještě všechny 2v1 :wink: a máte se fajn

@terak - klidně se můžeš příští týden zastavit :wink: ... akorát trochu nevím, co myslíš tím podkládáním :pensive:
7. říj 2010 ve 20:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
@peko Promin spatne jsem se vyjadrila... jak nelince zvedas tu postylku. Tak jsem to resila s misou a existuji takove podlozky, ktere ti vlastne udelaji to zvednuti matrace do xx stupnu. Tak jsem se jen chtela zeptat, jak to prakticky funguje. Prijde ti, ze se mala citi lip?
7. říj 2010 ve 21:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
@terak - aháá, už vím cos po mě chtěla :grinning:, no já bych řekla, že to pomáhá, na tu rýmu to společně se zvlhčovačem pomohlo určitě, co se týče toho refluxu, tak asi taky, to se ale hůř posuzuje ... no každopádně o pořízení toho klínu uvažuju taky, ty knížky mě tam znervózňují :grinning:
7. říj 2010 ve 21:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ring Bohuzel jak pisou holky ... asi se na tom shodneme vsechny. Mimojine ono ani tehotenstvi neni uplne prochazka ruzovou zahradou. My jsme s manzelem teda nastesti zadny problem vyhnit nenechali, takze mame fakt pohodovy vztah. Ale i tak si rikam, ze me musi milovat uplne maximalne, protoze to, co jako tehotna obcas vyvadim ... no jinej uz by me utopil :grinning: :grinning: :grinning: A co resite za problemy? Treba to jen vidime vsechny cerne a strasime te zbytecne ;)
7. říj 2010 ve 21:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
@peko On ale nema tech 30% jak jsi rikala, ale jen 13%. Teda aspon ten, co si ho chci objednat. Maji tam i ty pelisky, takys me naockovala, ze si ho poridim do ohradky :D
7. říj 2010 ve 21:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
@peko
@antoaneta

Asi si ho pujdu objednat: http://www.ceskedite.cz/polohovaci-klin-p-977.html
Chcete se nekdo pridat?
7. říj 2010 ve 22:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
@terak - Teri vydržíš s tím do zítra? bych si chtěla oměřit postýlku a teď už to nezvládám .....
7. říj 2010 ve 22:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
@peko Jasne, stejne budu cekat co Misa...
7. říj 2010 ve 22:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
@peko Peti tak my si ho s Misou budem objednavat odsud: http://www.ceskedite.cz/polohovaci-klin-p-977.html

Chces ho teda taky?
9. říj 2010 v 09:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
@peko Jo, tak zas nic ... my jsme se jeste zabraly do reseni vysky + kombinace s monitorem dechu :D Prosimte o kolik cm to mas ted zvednute? Ty polohovaci kliny jsou bud 7 cm, 13 cm nebo 18 cm vysoke
9. říj 2010 v 09:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek