Jak motivovat čtyřleté děti k tvoření a malování?

smajlik
25. kvě 2009

Ahoj maminky, potřebuji se poradit. Známá má dvojčátka holčičky, za měsíc jim budou 4 roky. Vývojově jsou ale dle psycholožky jsou na úrovni dvou a dvouapůl letých dětí.
Nejsou nijak postižené, ale prostě se jim maminka nevěnovala v určitých směrech, takže mají obě problémy ve školce (nikdy předtím, opravdu NIKDY nebyly v dětském kolektivu), nehrají si , neposlouchají, stále nosí pleny atd. Ale to co se chci poradit - holky neumí namalovat prý ani panáčka! Jejich maminka si mi stěžovala, že to po nich ta psycholožka chtěla, a že to je přece těžké . Proto jim nechci letos k narozeninám kupovat hračky a oblečení, ale něco co jim pomůže se rozvíjet. Napadla mě třeba modelína, ale holky jsou schopné s ní zdevastovat celý byt, nemáte zkušenosti s nějakou dobrou? Je od Playfoam taková kuličková, ale nevím zda je tak dobrá jak píšou (netoxická, nedělá nepořádek atd.) .. případně prosím o další návrhy, omalovánky, prstové barvičky atd ... moc děkuji, pořád mi to vrtá v hlavě. Přeci jen holky jsou naprosto zdravé, chce to je jen popostrčit. Bydlí v Rakousku, takže se k nim jen tak nedostanu.

roasha
25. kvě 2009

smajlik,zaskocilo ma co si napisala,ja viem,ze vsetky deti nevedia kreslit,ale moja mala kresli od nepamäti. 😅
ani presne neviem,kedy zacala,ale mala maximalne rok/mala som stastie,ze si nikdy nic nedavala do pusy,tak nebol problem jej dat ceruzku a papier/ 😵
kazde dieta je inteligencne individual,ale ja som sa mojej venovala maximalne,ako rocna uz presne dokazala ukazat, ktora farba je ktora. 😎
a aby 4rocne slecny mali plienky?no neviem- neviem,ale normalne to teda nie je! 😅
moja dcera ma 6r,a v albe mam par kresieb na ukazku. 🙂
nie je to chyba dievcatiek,a teraz bude tazke to dohanat,ale ich matke by som klepla po hlave. 🙄

janinah
25. kvě 2009

no ak si s nimi matka alebo niekto nesadne a neučí ich držať farbičku v ruke a nakresliť čo-to,tak nijaká super hračka nepomôže,možno ak by si kúpila tabuľu magnetickú alebo na kriedy,tak by sa im to mohlo zapáčiť,ale tiež im to niekto musí ukázať,čo s tým,ako kresliť,pomáhať...samé sa to nenaučia

miriamkac
25. kvě 2009

smajlik....ja to napisem asi takto: cokolvek im donesies: plastelina, modelovacia hmota, farbicky, omalovavanky, knizky, stavebnice, skladacky, farby.......stacit nebude, pokial si niekto s nimi nesadne, neobrni sa velkou davkou trpezlivosti a neukaze im, co s tym treba robit.....lebo ako som pochopila nevenovalo sa im tak ako by sa malo...takze nestaci len doniest, ale musi sa s nimi sadnut a robit. Moj nazor...u nas to funguje a viem, ze to nie je lahke ani jednoduche...plastelinu zbieram nasledujuci tyzden...steny mam pomalovane temperkami, fixkami a farbickami, akurat cez vikend som tepovala sedacku....ale mozem nadavat len sebe, lebo JA som ich neustriehla....
drzim palce.... 😉

ukana
25. kvě 2009

smajlik, presne ako pise janinah, ziadna hracka nenahradi nezaujem rodica, nech by bola akokolvek motivacna.........a naopka, ak rodic chce, aj z mala vie dieta naucit, za pomoci jednej pastelky vela veci........na zaciatok by som asi zvolila tu magneticku tabulu s perom, kde sa da obrazok zmazat a neurobi to neporiadok

nasla som par kreativnych hraciek
http://www.slnieckovo.sk/product_info.php/cPath...
http://www.slnieckovo.sk/product_info.php/cPath...

http://detskahracka.sk/-p-768.html

http://detskahracka.sk/-c-23.html?page=3&sort=20a

urcite nieco vyberies 😉

janinah
25. kvě 2009

a s tými plienkami mamička nič nemieni robiť? lebo ak sú deti v poriadku a plienky sú pre zanedbanie zo strany rodičov ,tak to je sila...nikto im nočník neukázal či ako?

penny13
26. kvě 2009

Ako hovoria ostatné, samy sa to nenaučia. musí si s nimi niekto sadnúť a ukázať im, ako sa to kreslí. Tá tabuľa, kde sa dá ten obrázok zmazať je dobrý nápad , aj my ju máme. A skús ešte k tomu kúpiť takú knižku, kde je nakreslené a napisané, ako sa kreslia napríklad zvieratká. Ale samy sa to nenaučia, ako tu už viaceré spomínali.

smajlik
autor
26. kvě 2009

moc děkuji za rady, vím že je to ostuda s těma plínečkama 😖 , ale to je vše na jejich mamince (je na ně sama) a jak píšete - ona si s nima musí sednout a ukazovat no ... ale je to pro mě těžké když je vidím 4x do roka a nemůžu jinak "pomoct" než tím že jím přivezu něco co je bude motivovat ... ta psycholožka jim dělala i testy na autismus atd. a nic ,jsou prostě naprosto zdravé. Všechny vaše tipy poctivě procházím, hlavně ta tabulka na kreslení je dobrý nápad.

ukana: to je přesně to co hledám 🙂 , děkuji

smajlik
autor
26. kvě 2009

janinah: ona je zkouší dávat na nočník, ale jednak nemá dost trpělivosti a jednak jí ve školce řekli že je to naučí (tam to chodí jinak, ne jako u nás , děti nemusí umět prakticky nic, v každé školce je psycholog atd. a učí je školka zavazovat tkaničky, chodit na záchod atd.) a to víš, to se asi rychle zleniví ve snaze je to naučit

ukana
27. kvě 2009

smajlik, tak drzim tej maminke palce, ked je na to sama, ide vsetko tazsie ☹ .......mozno keby si im nejake pekne nohavicky kupila, aby boli motivovane oducit sa od plienok

http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=4021942
http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=5860514

vroni
27. kvě 2009

Smajlik, je úplne normálne, že deti majú plienky aj do piatich rokov (nekomentujem, či je to dobré, len hovorím, že to tu považujú za normálne) Keď začneš, že si posadila ročné dieťa na nočník a začala ho "učiť", tak ťa pediater spucuje, že si krkavčia mater a týraš si decko (o mladších deťoch ani nehovoriac) Je fakt, že deti netreba "učiť" chodiť na nočník. To je len taký náš masochistický tik. Dieťa vidí, že dospelí chodia na záchod a má prirodzenú snahu opakovať. Isteže to nezvládne v 1,5 roku ako je národným zvykom u nás, ale okolo troch rokov (+- pár mesiacov) sa to skutočne naučí "samé od seba" Môžem ťa ubezpečiť, že nie v každej škôlke je tu psychológ a keď ich to v škôlke "naučia" (čo v praxi znamená, že sa ich povedzme každé dve-tri hodiny opýtajú, či nechcú ísť na záchod), tak je to pohoda. Prečo by to mala byť hanba, že majú plienky?
V živote ma nenapadlo dieťaťu ukazovať, ako sa kreslí (nenávidím kreslenie, moje dieťa ho miluje), ceruzku drží tak, ako videla nás držať pero, nikdy som jej neukazovala ako sa drží lyžička či príbor, ako sa robí kotrmelec alebo sa jazdí na bicykli. Napriek všetkému to krpaňa robí rada a bez najmenších problémov. Zato jej rozprávam, spievam, čítam knižky už od samého začiatku až mi pusa brní, chodíme do kolektívu a moje dieťa nerozpráva. Keby mi niekto začal vysvetľovať, že to preto, lebo som si dieťa zanedbala, asi by si vypočul pár telpých slov od srdca. S dvojičkami je to ešte náročnejšie, oni si často vystačia "sami" a okolie vôbec nepotrebujú. Netuším, prečo s nimi matka bola štyri roky doma (lebo materská je tu maximálne 30 mesiacov) a považujem za blbosť dať dieťa do kolektívu až tak neskoro, ale zase poznám situáciu škôlok vo Viedni (veľa detí, málo miesta), takže možno sa skôr nedalo... Na druhej strane sa mi zdá prehnané posudzovať na základe nekreslenia a plienok, že je dieťa "zanedbané" - takže ono to môže byť spôsobené aj priveľmi angažovanou psychologičkou (môže, ale nemusí, neviem, čo všetko testovala a na základe čoho došla k výsledkom), tak aby si "nevyliala vaničku aj s dieťaťom" svojou angažovanosťou... Ale ak chceš niečo na kreativitu - skúsila by som aquasteps (maľuje sa vodou a je to farebné)
http://www.mytoys.de/catalog/show/KID/de-mt.to...., za počmárané steny (farbičky) a polepený koberec (plastelína) by ti asi rodičia moc neďakovali... 😀

ukana
27. kvě 2009

😲 mne teda nepride normalne, ze 5rocne dieta ma plienky 😲

mne sa zda napad smajlika dobry, chce mamicke pomoct nejakymi hrackami ako postupovat pri vychove, mozno jej dat nejaky tip na kreativne hracky, to vsjo 🙂

a na zaklade kresieb sa robi test aj skolskej zrelosti, to je normalne, ze sa dieta vyjadruje kresbou, aj detsky psychiatri skumaju detske kresby, to su klasicke overene postupy........ 😒

mne teda ulepena dlazka nevadila, ked dieta tvori, nech ma priestor, ale zasa v medziach samozrejme 😉 a tie nove plasteliny nie su mastne, lahko sa davaju z dlazky dole 😉

felixa
27. kvě 2009

Smajlik, vela zdravych deti v styroch - piatich rokoch nakresli len kruh (to je akoze hlava), z neho idu styri (alebo len dve) ciary (akoze koncatiny), ktore sa ani nemusia tej hlavy dotykat, a este v kruhu su nejake dve bodky a ciarka (akoze oci a usta) a to je "panacik". A niektore nenakreslia ani to...

Velmi dobre na rozvoj dietata su interaktivne knizky, rozne priestorove knizky napr. aj z latky, rozne knizky s okienkami a s pohyblivymi obrazkami, rozne magneticke knihy, s nalepkami a pod...
Velmi dobre na rozvoj dietata su zvieratka spolu s nejakou farmou...

vroni
27. kvě 2009

Ukana, ja som nechcela povedat, ze jej napad nie je dobry, len ze to moze matka vziat inak, ako to smajlik mysli... A s tym kreslenim - nie kazde dieta rado kresli a vie sa kresbou vyjadrit (ja som bola take dieta, zato o tom viem), ale nechcem posudzovat postup psychologicky - nebola som tam a netusim, co naozaj testovala - to bola len taka poznamka na okraj, ze mozno.....
Plienky - no, bez mucenia sa priznavam, ze by mi nevyhovovalo, ak by moje 5 rocne dieta malo plienky. Ale tvrdia to miestny pediatri, vidim tu v pohode vacsie deti s plienkami a kazdy ti bude prizvukovat, ako je dolezite nechat dieta, nech objavi nocnik/WC samo. Na druhej strane ti vela skolok deti s plienkami nezoberie, no a vyber si 😀 😀 😀
Plastelina na dlazke je pohoda, ale skus ju vycesavat z koberca 😠 (nevycesavam.... a i tak sme si uz chceli kupit novy koberec.... 😎 ) A ked ich rodicia ku kreativite nevedu, asi k nej ani nebudu mat moc vztah a vtedy taka plastelina v koberci nas..... len to tym chcel basnik povedat 😉

ukana
27. kvě 2009

vroni, mne ten styl vychovy proste nesedi, aby dieta samo objavilo nocnik, proste taka prilisna benevolencia, az niekedy zachadzajuca do extremu... 😒 Svagrina robila v Rakusku Aupair, takze mam nejake info....ja som za taku strednu cestu, ale viac mi vyhovuje nejaky system vo vychove, dieta sa veci nauci odpozorovanim, ale niekedy ho treba trochu popohnat, podat pomocnu ruku, motivovat, ukazovat, dookola opakovat, nie len nechat rast ako drevo v hore.........s tym kobercom mas pravdu, my sme mali alergie, tak koberce len minimalne 😉

pri tych radach smajlikovi som predpokladala, ze je to jej dobra znama ( ta mamina dvojiciek), alebo pribuzna a maju spolu dobry vztah, a teda sa snad neurazi a darceky zoberie v dobrom 😅
tak to aj smajlik asi myslela

ale dobre, ze si napisala aj pohlad z druhej stranky, ako sa na to divaju inde
😉

roasha
27. kvě 2009

moj ty boze,este ze nezijem v Rakusku. 😝 😝 😝 😀

erikasadek
27. kvě 2009

skus domacuplastelinu bez rizika pre koberce a neda ani do ust je tam sol

smajlik
autor
27. kvě 2009

moc děkuji, dárky jsem nakoupila podle vašich rad 🙂, opravdu jste mi všechny pomohly

vroni: vím že jsi to nemyslela špatně 😉 . Máš nádhled na rakouskou výchovu a na to jak to chodí ve školkách, mě to s těma plínkama překvapilo, že je vezmou víš, ale na druhou stranu je tam o ně nádherně postaráno, krásné školky, hračky, prostředí

ukana: přesně tak, je to moje příbuzná a máme spolu skvělý vztah, takže doufám že dárky nepochopí zle, ale myslím že to bude v pořádku 🙂. Jinak ti ještě jednou musím poděkovat za tipy, koupila jsem to co jsi navrhla - veterináře Play doh, dřevěné korálky ... pak ještě nějaké magnetky ze kterých se staví postavičky, dvě kreslící magické tabulky a takové magnetky na lednici co si je musí děti samy vybarvit

jste zlaté holky!

vroni
27. kvě 2009

Ukana, ale napriklad Nemci Rakusanom velmi vycitaju, ze su zastancami drezury deti a deti treba vychovavat volnejsie nez rakuskou drezurou (citala som v casopise pre rodicov) 😀 😀 😀 V skutocnosti som tiez zastancom ¨strednej cesty¨ vo vychove, ale priznam sa, ze skutocne sa velakrat deti na SK dreziruju a nie vychovavaju - plienky, cumel v dvoch rokoch su pomaly rodinna tragedia, ked v troch rokoch nerecituje basnicky na povel ako cvicena opica, tak je urcite zanedbane a podobne. Isteze su deti, ktore uz v roku a pol nepotrebuju plienku, cumel alebo radi recituju basnicky. Ale zdaleka to nie su vsetky a dokonca ani vacsina. Tu snahu deti ¨uhanat¨ tu nepozorujem (a zial ani snahu deti motivovat 😠 ) Tak sa snazim pohybovat sa niekde v strede.
K teme - skolky obvykle ponukaju aj intergovane kruzky - kreslenie, hudobnu, tanec a tak - mozno by bodlo aj nieco take - ze by trochu odkukali aj od ostatnych deti (napriklad kazde dieta na iny kruzok...) Len to sa neda dat ako darcek 😉 , ale povedat ako inspiraciu.....

Roasha, preco? Si utajena krkavcia mat? 😀 😝

roasha
27. kvě 2009

vroni,nie,ale nemusela som svoje ani nutit vykonavat potrebu do nocnika,do toho len cikavala,na inu potrebu chodila na toaletu/plienky mala do 1,5r/,mozno to bude inteligenciou,co povies?alebo ako sa tomu nadava v Rakusku? 😉 🙂

roasha
27. kvě 2009

vroni a k tomu krkavceniu....ja s mm som svoje dieta chcela,a urobim pren vsetko,v ramci moznosti/a moje dieta teda biedu netrie/ 😉 😀 😎

ukana
27. kvě 2009

smajlik, som rada, ze som trochu pomohla 🙂
vroni, tak take to uhananie deti, to tiez nie, ono clovek sa nevyhne porovnavaniu, ci uz v kolektive, alebo v rodine, ale treba sa k tomu postavit tak, ze na nieco su deti nadane viac, nieco im ide pomalsie, tam im treba pomoct, nas Matko chodi uz rok na logopediu, proste mu to nejde, kreslenie ho tiez nebavi ...

😒 s tymi basnickami v troch rokoch 😖......nase dieta v troch rokoch zacalo rozpravat..........az ked isiel do skolky........proste nechcelo sa mu...........

ved aj dospeli nie su sikovni vo vsetkom, teda az na vynimky 😀 ............a aj ked je clovek nejak mimoriadne nadany, neznamena to, ze sa vie s tym aj v zivote uplatnit 🙂

smajlik, ten kolektiv je velmi dolezity, to deti najviac motivuje, aby sa posuvali 🙂

roasha
27. kvě 2009

ukana,ja len poukazujem na to,ze ked pre niekoho je normalne,ze dieta by nosilo plienky v 5rokoch.....fuj.....tak sa s nim fakt nemam o com bavit. 😝 😝 😝

miriamkac
27. kvě 2009

ahojte...
uf vroni "drezura deti na SK" ...no podla mna to su silne slova....moj nazor je taky, ze to je "venovanie casu svojmu dietatu"....ked ma deco 2 roky je dost inteligentne na to, aby si nechalo vysvetlit, co je to nocnik, a je uplne normalne, ked trojrocne dieta recituje basnicky (pokial rozprava)...aspon moja dcera nema po nich ziadne "modriny"......a sa mi zda uplne normalne vysvetlit dietatu, ked pride do styku s niecim novym, ako ho nechat nech si "odpozoruje" co sa s tym novym "cudom" deje a robi.
Teda, ja som ukazala detom na co su farbicky a ako sa kresli (zabralo mi to dve minuty) a potom rychlo zistili, ze sa da kreslit aj po stene, gauci a po zemi 😝 ...tak isto ako sa maluje, ako sa striha aj ako "knizky citaju".....aj ako sa lego sklada aj ako sa komin z kociek sklada, ako sa lopta toci, ako sa s autickami hra, ako sa babika prebaluje....a dalsie ine veci .....a teraz vidim, ze cim dalej tym menej potrebuju aby som im ukazala, lebo uz vedia si poradit aj sami, ale aj to sa museli naucit....tot moj nazor. 😉

vroni
27. kvě 2009

Tak roasha, ked ti dieta v 1,5 roku nepotrebovalo bez učenia plienky, tak sa tomu nadáva na Slovensku aj v Rakúsku celkom zhodne - šťastie 😀 Nemá to nič spoločné s inteligenciu (či dieťaťa či rodičov), je to rovnaké šťastie ako dieťa, ktoré ti od dvoch mesiacov prespí celú noc (napríklad to moje) Sú AJ také deti, ale je ich máličko. Ale matky, ktoré capnú troj-štvormesačné dieťa na nočník, aby ho "učili" mi pravdu povediac pripadaju úchylnejšie ako plienky v piatich rokoch (a v tomto prípade by som to kľudne do kategórie týrania dieťaťa zaradila) Proste je to jeden extrém proti druhému (len to skoré sedenie na nočníku môže pekne poničiť chrbticu) To "krkavčenie" bolo samozrejme myslené v úvodzovkách. Hoci keby si sa prestala baviť s pediatrom (lebo by si nemala o čom, on si myslí, že tie plienky sú v pohode), tak by to možno sociálka videla inak 😝

Miriamka, medzi venovaním svojho času dieťaťu a drezúrou vidím dosť podstatný rozdiel. Ked čítam s dieťaťom knižku alebo mu spievam pesničku a ono sa po čase pridá, tak sa mu venujem. Keď doňho "natlačím" básničku, aby sa dieťa pozitívne prezentovalo (v škôlke, pred susedmi a pod.). tak ho drezírujem. Niektoré matky to robia pre vlastnú prestiž, niektoré na tlak okolia (a prečo nič nepovie? To nevie nič povedať? Nič ich v škôlke neučia? Nikto sa mu doma nevenuje? atď), niektoré to nerobia. Tá posledná skupina je na základe mojich skúseností na SK pomerne malá (a teraz nemám na mysli baby, ktoré su na internete a ich úroveň informovanosti je vyššia) Tu som sa ešte s takými "všetečnými babkovskými" otázkoodsúdeniami veru ešte nestretla.
Dieťaťu netreba všetko ukázať (čo neznamená, že to ukázanie nejakým spôsobom škodí alebo čo), dieťa jednoducho odkuká viac, než si uvedomíme. Moje dieťa kreslí, hoci mu to nikto nikdy neukázal. Farbičky dostala raz v reštaurácii, mala okolo roka, tak nimi začala kresliť. A bolo. Ako sa strihá som jej ukázala, to sa mi zdalo nebezpečné na "len odkukanie", ale moja mama omdlieva dodnes, keď vidí, že si malá berie nožnice. Lego aj autíčka tiež objavila sama, nebolo treba moju spoluprácu. Zato bábiky nemusí dodnes, možno preto, že som jej nikdy neukázala, ako sa s nimi hrá.... Čo je zaujímavé - inak číta slovenské a inak nemecké knižky: mne popisuje obrázky, vymýšľa si dej, tatko normálne číta. Ale my sme jej knižky ukazovali rovnako....
Uf, dorazil chlap, končím....

roasha
28. kvě 2009

vroni,ty musis byt strasne,ale strasne zakomplexovana osoba.... 🤐 😀

vroni
28. kvě 2009

No, totálne 😀 😀 😀

macca5
28. kvě 2009

a teraz niečo na obhajobu vroni, baby čítate čo píše? Ona má pravdu.Každá chceme mať šikovné deti a za akú cenu to už nikoho nezaujíma?Každé dieťa potrebuje čas,potrebuje vyzrieť,darmo ho budeme do niečoho nútiť na silu.Svojmu synovi sa venujem kolko sa len dá ,vstávam ráno o 5h.aby som čím skôr navarila,kým spí,ost. čas venujem jemu.Farbičký plastelínu ,vod.farby pozná od 1roka a predsa nevie nič nakresliť,iba čmára.S rečou je troška pozadu napriek množstvu prečítaných kních,riekaniek.Je strašne tvrdohlavý a ked sa zatne,môžem sa postaviť na hlavu aj tak s ním nehnem.Jednoducho ma ignoruje.Naopak ked sa mu chce je velmi chápavý a stačí mu málo a dané veci rýchlo pochopí.Vie napodobnovať všetky domáce práce a práce okolo domu.Mal rok a vedel sa pýtať cikať, napriek tomu sme plienky odložili až ked mal 2 roky,pretože nechcel sedieť na nočníku. 😝

other_side
28. kvě 2009

pred nejakym casom som tu vytvarala temu moje dieta nechce kreslit. moj syn ma 3,5 roka a kreslit nevie, kreslit nechce. myslim si ze som ako jedna z vas, venujem sa mu vsemozne, je velmi sikovny, plienky nenosi uz od 1,5 roka, dokonca od 2,5 roka pozna celu abecedu, vie recitovat, spievat, skladat puzzle.. ale kreslit nechce ani dnes, a to ani nehovorim kolko mame doma omalovaniek, ktore vymalovavam len ja, on len drzi pastelku a neurobi nou ani ciaru. kupili sme tabulu, myslela som ze ho to bude s kriedami bavit viac ale nebavi.. kupili sme plastelinu, modelarsku hmotu.. nieco sme vymodelujeme a velmi ho to bavi, ale s vodovymi farbickami ani fixkami to svoje dielko nevymaluje. ukazujem mu ako sa to robi, ako ma to bavi, ze mozno bude aj jeho, ale v tomto smere s nim neviem pohnut.. ale ako pise macca5 - netreba tie deti do nicoho nutit, aj ked by sme velmi chceli aby robili vsetko podla "predpisanych pravidiel" tie decka maju svoj rozum, a vsetko sa casom naucia.

esem
28. kvě 2009

moj syn kresli od piatich rokov...dovtedy odmietal..treba to cvicit kvoli skole, jemnej motorike, ale to mozte kreslit vodovkami, ci na tabulu, ci robit iny pohyb zapastim, je jedo, co kresli, len nech si tu rucicku hybe. inak to ako potrebu nevidim, ja nemam k malovaniu, kresleniu ziadny vztah. kazdy si pozna svoje dieta, kazde je dobre v niecom inom, tazke netreba to silit. plienky....ak nechodia do skolky, tiez to neni problem, teraz v lete to bude fajn ich od toho odnaucit.