Jak zjistit, co dítě baví a kam by mělo jít studovat?

monikapup
17. črc 2015
Uživatel monikapup je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od monikapup.

Ahoj, mame problem, nasi kluci tak nejak nedokazou vyjadrit kam by chteli jit na stredni skolu, pripadne bych je jeste mohla dat od 5te tridy na gymanzium. Vim ze premyslim dopredu, jsou ve 4te tride, ale predci jen chci mit o jejich budoucnosti jasno a aby to nekam dotahli. Lze nejakym dotaznikem ci pohovorem zjistit co vlastne opravdu chteji? diky

beruska1889
17. črc 2015

@monikapup já myslím, že na to je ještě spousta času, já se rozhodla až v 8.třídě, v 7. jsem ještě chtěla na lesnickou školu, byla jsem z vesnice a bavil mě přírodopis a nakonec v 8. mě ještě víc chytlo v přírodopisu lidské tělo a biologie a od té chvíle jsem věděla, co mě baví a co chci v životě dělat a šla jsem na zdravku... 😉 takže klídek, kluci časem sami přijdou na to, co je baví a co jim jde.... 😉 🙂

prcekverunka
17. črc 2015

@monikapup Já myslím, že jsou ještě dost malí. My jsme na základce měli někdy v 8. třídě psychologa, který nám na základě dotazníků vypsal, na jaké povolání bychom se hodili. Ale třeba bratr ve škole nic takového neměl a neměl ani představu, co by chtěl dělat. A tak mu museli pomoct rodiče. Byl dobrý v cizích jazycích, a tak ho dali na hotelovou školu s oborem cestovní ruch. Nakonec se ale po střední vydal na VŠ úplně jiným směrem.

konidana
17. črc 2015

Já to nevěděla ani na začátku 8. (z osmé jsem vycházela) Nakonec pomohla v rozhodování i PPP -nějaký test na studijní předpoklady. Tvoji kluci mají ještě hodně času🙂

beruska1889
17. črc 2015

jo jak píše @prcekverunka taky jsme měli k tomu všemu nějakého poradce, který to s námi párkrát probíral a dělali jsme nějaké jeho dotazníky na jejichž základě nám napsal na co bychom se hodili, ale i tak kdo měl svůj sen, šel si za svým... 😉 já být Tebou tak se tím ještě nestresuji... 😉 🙂 třeba si na to kluci časem přijdou sami... 😉

ducik
17. črc 2015

@monikapup tak ve čtvrté třídě opravdu ještě nemůžou vědět, co chtějí v životě dělat, to je preci jasné probůh 😀
existuji poradny, kde dělají dětem testy na vlohy. Ale není to o povolání, ale spíš jestli mají nadání na matematiku, logiku apod. Ale je to určeno starším dětem. Myslím, že ten test bude i tomu přizpůsoben, mladší ho nezvládne. Možná existuje i něco pro tak male, zkusit jedině kontaktovat tu poradnu výchovnou nebo jak se to jmenuje.
podle mě je ale moc brzy na cokoliv.

loafeer
17. črc 2015

my psali ve skole, asi v osmé třídě, nejaky test psychologicky, kde nam bylo spocitane IQ a proste to nejak vyhodnotilo nasi osobnost, vyhodnotilo to, zda je člověk technický nebo humanitní typ ( to ale většinou asi člověk pozná sám:o) a jako doporučilo to vhodné školy a směry. Myslím, že psycholog by ho mohl k dispozici mít. Nicméně já se např. taky definitivně rozhodla až v osmičce po návštěvě babičky v nemocnic na JIP a zatoužila jsem jít na zdravku...Do té doby mě to ani nenapadlo.o)
PS: ale na nemocnici jsem si hrála furt a barbíně mamka šila sestřičkovský obleček, takže NĚKDE už to tam bylo:o)

zzuzinda
17. črc 2015

Já jsem nevěděla, co chci na konci základky dělat. Jen jsem věděla, že chci mezi lidi. TAk jsem šla na gympl a byla to dobrá volba. Stejně jsem ani na konci gymplu netušila, co bych chtěla dělat. Pak jsem viděla na nástěnce upoutávku na školu na porodní bábu a byla to výborná volba 🙂 Tu práci dělám a jsem ráda. A na druhou stranu znám spoustu lidí, kteří si hned po základce vydupali nějakou školu navzdory všem radám a teď dělají něco polně jiného. Asi bych taky výhledově zašla za nějakým poradcem (my měli na gymplu taky poradce a ten mi radil zdravotnictví nebo školství) a hodila bych i řeč s učitelkou, ta ví, co kluky baví, co jim jde.

chroustinka
17. črc 2015

@monikapup na vicelete gymnazium bych dala jen dite co je hodne studijni typ - jednoho takoveho chytrolina mam doma uvidim jak se bude vyvijet dale ale zatim je to sama encyklopedie, knihy atd. 🙂
kazdopadne bych k tomu ale dite nenutila pro ne je v tomhle veku (pata trida) urcite dulezitejsi chodit tam kde maji kamarady.
rozhodnuti bych nechala az na tu osmou tridu (ani nevim jestli je devitka nebo zas ne 🙂 jsem moc dlouho ze skoly) v tech 13ti letech uz se vam bude rozhodovat lepe.

krystalka
17. črc 2015

@monikapup - ve 4.třídě chceš mít jasno o jejich budoucnosti? Vždyť teď to ještě nemůžou vědět ani oni sami, co je bude bavit a co by rádi dělali....spousta dětí v tom nemá jasno ani v 8.třídě....a spousta lidí vystuduje nějakou školu a pak jdou stejně nakonec dělat něco jiného, protože zjistí, že to nebylo úplně to pravé....prostě člověk se nějakou dobu hledá, málokdo má jasno už od dětství, výjimky určitě jsou, ale těch zase tolik nebude.....a taky pojem "někam to dotáhnout" znamená pro každého něco jiného......já jsem sama zvědavá, co bude dělat jednou můj 7 letý syn....zatím prý bude řídit buď vlak nebo autobus.....no, vzhledem k tomu, že o obojí se zajímá intenzivně už od 2 let a má slušný přehled a navíc má velmi dobré předpoklady být opravdu dobrý řidič - už teď zná spoustu dopravních pravidel, třeba na kole jezdí bezpečně a opatrně a má velmi rychlé reakce....zároveň ale pěkně kreslí a je šikovný na výtvarné práce.....taky rád zahradničí.....těžko říct, sama jsem na něj zvědavá....vím, že určitě nebude dělat něco, co bude vyžadovat velkou trpělivost - má rád věci, které jsou rychle hotové a je hned vidět výsledek.....tak uvidíme, jak se bude projevovat ve škole, v čem se najde.....zatím má za sebou první třídu a baví ho ve škole nejvíc matematika 😉

loafeer
17. črc 2015

@zzuzinda taky jsme porodní bába:o)

zzuzinda
17. črc 2015

@loafeer fakt? A koukám, že jsi k tomu taky přišla náhodou 🙂

loafeer
17. črc 2015

@zzuzinda no vlastně ano:o) Na zdravku jsem šla díky babičce. Pak když jsem ve třeťáku na praxi viděla porod, tak mi bylo tak mdlo, že mě PA musela posadit, takže po téhle zkušenosti jsem věděla, že teda toto ne. Po maturitě jsem se hlásila na všeobecnou sestru, tam mě ( díky bohu ) nevzali, ale bylo volno na oboru PA, tak jsem šla:o) Neměnila bych:o)

zzuzinda
17. črc 2015

@loafeer Ani já ne. I když na sále nepracuju už hoooodně dlouho. Před dětmi jsem zakotvila v IVF centru a teď půjdu nejspíš na kardiologii 😉

loafeer
17. črc 2015

@zzuzinda joj, z kardiologie bych měla strach.o)...ja dělala na rizikovem a patologickém těhotenství a pak dva roky na šestkách...po skončení RD mám strach, abych neskončila někde na LDN, jako PA jsem pracovala v Brně a ted žijem 100km jinde na malém městě....

mishell56
17. črc 2015

Mají čas ještě 🙂 Já nevím jak je to teď, ale my jsme se rozhodovali v 9-té třídě a kdo nevěděl, vzala ho učitelka za psycholožkou na nějaký testy, který zjistily co by dotyčnýmu šlo nejlíp...

zzuzinda
17. črc 2015

@loafeer To bude ambulance, takže to půjde 🙂 Na riziku jsem taky pracovala a moc se mi tam líbilo. V Praze je to asi lepší v hledání práce. já se zaregistrovala na několik portálů na práci, chodí mi na mail inzeráty a vyšel mi hned první, na který jsem odpověděla. Původně to měla být gynekologie - ambulance, pak jsme se domlouvaly, že budu pendlovat i k praktikovi, zubnímu a dětskému a pak mi nabídli tuhle ambulanci. Mám to u domu a ta kardiologie je denně max do 16, takže skvělé na vyzvedávání dětí 🙂

loafeer
17. črc 2015

@zzuzinda to jo, to je super...ja mam jeste skoro dva roky cas, ale snad budu mit štěstí...Zatím ani nemám rozmyšleno, jeslti jít ještě do sllužeb- se dvěma dětma...sice super, sem tam volný celý den, ale o víkendu, kdy budou všichni doma, bych byla v práci...neím

zzuzinda
17. črc 2015

@loafeer Jedna má kamarádka, taky porodní bába, šla po mateřské do služeb, ne na plný úvazek, ale na 0,7 a nemůže si to vynachválit.

mandala
17. črc 2015

@monikapup Jestli řešíš, zda dát nebo nedat na gymnázium od 6. třídy, tak já tvrdím, že pokud to nejsou vyloženě géniové, tak bych na tuto školu nikdy nedala, protože podle mě krade dětství. Na gympl můžou jít i z 9. třídy, zatím je nech užívat. Dcera jde ted také do páté třídy, ale zatím neřeším, jakým směrem se jednou vydá, nějaké předpoklady vidět jsou, ale vše se ještě může změnit, někdy děti neví ani v té 9. třídě, takže podle mne je fakt brzy na tímto přemýšlet už ted. 😉

loafeer
17. črc 2015

S gymplem od šestky souhlasím...ségra se na základce jen válela, tak ji naši zaměstnali tím, že šla do šestky na gympl...Doteď tvrdí, že to bylo zkažené dětství. Možná bych uvažovala třeba o nějaké jazykové škole...ale celkově si myslím, že ve 4.třídě děti max ví, co chtějí k vánocům za hračky a ne to, jaký bude jejich život v budoucnu a CO chtějí celý život dělat a čeho chtějí dosáhout

@zzuzinda no to by možná tak šlo, ale zas je otázka, jak by se to vyplatilo finančně.... 😖

zzuzinda
17. črc 2015

Asi na šestileté gymnázium bych taky dala dítko jen pokud by bylo vyloženě studijní. Kolikrát to chtěji spíš rodiče. Sestřenka má ambiciozního otce, na ní se vyřídil hrozně, pořád jí do něčeho tlačil a teď pokračuje na jejích dětech. Její dceru rok připravoval na přijímačky na šestiletý gympl, vzali jí, ale nepřijde mi moc nadšená.

@loafeer Tak ono je ve finále všechno víc než rodičák 😉 Já jsem teď rok na pracáku a už nedostávám ani podporu, takže bych šla snad pracovat i za darmo 🙂 Bohužel jsme neměli školku, takže jinak to nešlo.

gabec86
17. črc 2015

Ahoj já sem šla na 8 lete gymnazium ze 4.třídy a pak sem stejně šla na uměleckou školu.Nemužu říct že bych litovala ani jedno.Na gymnáziu som dostala všeobecné vzdělání a ana lepší urovni než na zakladnej škole protože když sem přestoupila na uměleckou školu cítila som velke rozdíly v mojich znalostech a spolužáku a to sem nebyla žádna jedničkářka.Umelecká škola me zas ukazala a naučila to co mám ráda sice ted dělam trošku neco jinýho ale i tak si myslím že je rozhodujuca vysoka ak sa pre nu človek rozhodne.

anetka1701
17. črc 2015

Tyjo... ve 4.třídě jsem chtěla bejt veterinářkou, princeznou nebo kosmonautkou :oD :oD

Nech to koňovi, oni se vykrystalizujou později... Neboj :o)

P.s. z devídky jsem podle PP šla na zemědělku... Ale po půl roce jsem zjistila, že to není pro mně a šla na cestovní ruch :oD No ten jsem dostudovala a nakonec jsem zkončila v marketingu, takže... :o)

emmaricht
24. črc 2015
Uživatel emmaricht je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od emmaricht.

Jasny ze tohle ditko ma jeste cas, ale je dobre alespon trochu uz tusit a zacit do davat na koruzky, ktere by treba do budoucna mohli mit svoji budoucnost a i podle toho treba vybirat skolu..🙂 Kdyz ho bude bavit fotba a hokej, muze jit dal na sportovni skolu, je dobre volit skoly podle jeho potecncialu! 🙂 My kkdyz jsme tohle resili pomohli nam nato scio testy, delali jsme si je na testsilnychstranek.cz, pro dospele zdarma a super.🙂

zuzimuk
11. srp 2015
Uživatel zuzimuk je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od zuzimuk.

S tema krouzkama to mas pravdu no, kdybych byla dite chodila bych na uplne jine nez me davali rodice a mysleli si ze je to pro me dobre...:-´)

andy80
11. srp 2015

Šmarjá ve čtvrté třídě? Můj kluk jde do páté a od první třídy už má vymyšlené asi desáté povolání. Nikdo neví, jak mu půjde škola dál na druhém stupni a co pak bude chtít dělat. Já sama to nevěděla ani v osmičce, tak jsem šla na školu na kterou mě strčili naši, udělala jsem si střední ekonomku, maturitu a práci jsem neměla nikdy problém najít takovou, aby mě bavila.

monikapup
autor
14. zář 2015
Uživatel monikapup je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od monikapup.

Hodne jsem brouzdala po netu a mate nekdo ozkouseny nejaky prezencni kurzy pro deti kdyz se pripravuji treba na prijimacky a tak? Bavili jsem se o tom se sestrou a ona prave resi tohle, syn ma delat prijimacky na vicelete gymnazium

zuzimuk
24. zář 2015
Uživatel zuzimuk je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od zuzimuk.

My jsme resili pred rokem doucovani z matematiky, nasli jsme a zdarně jsme prosli prijimackama, teda ne ja ale moje deti, ale rikam jako my..😀 pac to byla i pro me uleva..😀