Jízda na ponících pro kojence-ano, či ne?

bereninka
26. čer 2009

Ahoj holky,

v blízkém MC dělají jízdy na ponících. Hodně mne to zaujalo. Jízdy jsou od půl roku.
Ale říkám si, že s malým bych tam asi šla, jakmile bude pevně sedět, ne? Zatím mi začal teprve lehce lézt (poloplazit, pololézt) a sám od sebe nesedí, jen když si ho posadím třeba na sebe.

Co myslíte, od kdy je to vhodné?
A máte zkušenost, zda se to dětem líbí?

saska.t
26. čer 2009

berenika - musim povedat ze detickam sa to velmi paci (som tiez jazdec) je to vyborne pre motoricky vyvoj dietata a hlavne aj pre postihnute deti ale pockala by som do roka kedze maly z toho podla mat este nic nebude, moja mala az teraz zacala z konikov nieco mat a vnimat to ako zvieratko a zabavu 😉

kacka.va
26. čer 2009

tak pro nesedící děti mi to přijde zvláštní vozit je na ponících. 🙂

bereninka
autor
26. čer 2009

ANo, počkám, až bude pevně sedět. Ale já myslím, že by se mu to líbilo i dřív, než v roce. On miluje různé pohupování a tak. 😉

lucy.l
26. čer 2009

ahoj holky, jako jezdec taky přispěju 🙂

Až bude ´malý pořádně sám sedět, tak se mu to bude určitě moc líbit 😉 Ale vnímat to bude nejdříve kolem toho roku 😉

mousunek
26. čer 2009

jeee to jsem nevedela, ze neco takoveho pro prcky vubec je

wild.horses
26. čer 2009

ja sa tiez priklanam k tomu veku po 12 mesiacov. Uz sa tesim, ako posadim toho nasho drobca do mojho westernoveho sedla 😀 jeho oblubena hracka je teraz ruzovy latkovy konik, usmieva sa na neho, tak to vyzera dost pozitivne 🙂 mamicka by mala radost, keby niekto pokracoval v jej slapajach, no nutit ho nebudem 😎

shaula
26. čer 2009

Zkušenost nemám, ale NEJDŘÍVE bych to řešila po roce, dříve určitě ne, myslím, že malému kojenci by to mohlo spíš ublížit než pomoct. Dokud není dostatečně pevný a sám nesedí, tak se nemá vůbec posazovat, natož na koně.
V Sama doma byla reportáž o sedačkách na kolo (dovolím si tento příměr, protože mi to přijde podobné), a tam říkali od roka, spíše od 1,5 roku, právě proto, aby byly vzpřimovače páteře a zádové svaly už dostatečně pevné.

erikasadek
26. čer 2009

tiez som proti s kojencom sa nesmie ani silno zatriast ; ako to niektore matky dokazu od zlosti.

tak ja neviem ako 6 mesacne ktore ani nevie samo sadiet pomaly moze sediet v sedle?
a ako sa moze drzat za pomoci matky jedine i to mu bude hlava lietat tam a tam

ja neviem ako vy, ale su proste aktivity ktore nie su pre kazdy vek.. 😉

erikasadek
26. čer 2009

este musim dodta moj bol po prvy krat ked mal 2 roky a i to je este skoro.. stale sa smykal.. treba drzat.. a oja chrbtica si to asi odniesla najviac.; 😀 😀

shaula
26. čer 2009

Erikasadek, můžu jedině souhlasit.

Holky, nemáte pocit, že to je jen takový módní a hodně nesmyslný výstřelek? Ono už i to plavání kojenců je spíš módní záležitost, kdo nechodí plavat, není in... Ale to plavání jim aspoň něco dá, ať už jde o posílení svalů nebo o to, že nebudou mít strach z vody. Ale jízda na koni pro tak malé dítě... To mi připadá jako dokonalý nesmysl.

lucy.l
26. čer 2009

No určitě to pro KOJENCE žádný smysl nemá, já moc doufám, že moje dcera bude chtít chodit jezdit semnou, ale samo ji nutit nebudu.Počítám, že si ji před sebe několikrát posadím už jako malinkou, ale od cca 2,5 letbych ji ráda začala učit jezdit

usnicka
26. čer 2009

Ahojte, no ako tu vyššie niektorá z dievčat písala, vozia sa v rámci terapie aj postihnuté detičky aj malinké, ALE hippoterapia je na veľkom koni, pretože poníky moc drobčia a ich krok na to nie je vhodný, dieťatko je na koníku polohované - nesedí, ale ležká a z vlastnej skúsenosti viem, že sa im to páči a niektoré na koníkovi aj zaspinkajú A HLAVNE JE TO POD DOZOROM FYZIOTERAPEUTA A NA PREDPIS FYZIATRA. Čo sa týka zdravých detičiek, tiež som nášho malinkého už vozila na koníku, ale nie v sedle, ale na madlách, má teraz 11 mesiacov a už to začína vnímať, ale tiež si myslím, že zdravé detičky určite najskôr, keď sami sedkajú, a tiež je dobré zvážiť, či už aj z toho majú nejaký zážitok, alebo nie...pekný deň všetkým.

trixi
26. čer 2009

Ahojte, tak ja mam skusenosti s ponikmi a nie su pozitivne 🙄 . Maly zboznuje kone, ponikov. Tak som ho zobrala na ponika, mal cca 1,5 roka. Este sa nevedel poriadne drzat, takze som musela ist vedla toho ponika. Ten ponik bol nejaky nekludny, mne sa teda tak zdal, tak som tej dievcine co ho viedla povedala, ze je asi nervozny, ze uz nebudeme pokracovat. A ona, ze mu len vadi, ze ho drzi na kratko, ze mu povoli uzdu, ako to urobila, ponik pobehol a celou silou ma kopol do nohy, trafil mi koleno. Myslela som, ze mi to koleno vykopol. Viete si asi predstavit ako som bola v soku, musite drzat dieta a nejaky hlupy ponik vam dochrame nohu. Nastastie po tyzdni som mohla chodit. Odvtedy nejdem s malym na ponikov, pokial sam sa nebude vediet drzat a v klude na nom sediet. Kamaratka - vererinarka ma kone, jazdi od 10 rokov na konoch, ked som jej to porozpravala, tak povedala, ze svoje dieta by na ponika nedala, pretoze su to agresivne nekludne zvierata.

mikulka
26. čer 2009

Hm, tak mne by se to líbilo a vím, že i jízda na ponícíh je pod vedením instruktora, tedy mne překvapuje, že máte atk negativní zkušennosti. To si tudíž moc rozmyslím, jestli na to malého dát. Uvažovala jsem o tom, že ho dám, až mu bude rok.

trixi: dost hrůza.

erikasadek
26. čer 2009

trixi, no hroza...

mikulka, ja neviem , tu kde som kazda aktivita deti a aj dospelych si vyzaduje certifikat lekarsky,
bez toho , ani na plavanie, mimochodom tu plavat mozu len, na kupaliskach deti od 6 mesiaca...
skor nikde ich neprijmu..

takze chcem tym povedat ze takato aktivita by urcite prekvapila kazdeho lekara a hned by asi mal namietky..
tak ako si to popisovala, ako terapia je to nieco uplne ine.. toto je urcite prisposobene, na taketo male deti aich bezpecnost , ale klasicka jazda no ja neviem...nesedi mi to... 😒

bereninka
autor
26. čer 2009

Teda holky, to jste mne vyděsily ☹
Ale přece, když to to MC dělá a má k tomu instruktora, musí mít certifikát a mít top ošetřené, ne? Píší tam, že je to od půl roku... Přece to nemůže být tak nebezpečné.
Nicméně, asi se na to vykašlu a zkusím pak od roka.

To jsem nevěděla, že poníci sjou agresivní! 😒

saska.t
26. čer 2009

ano ponici su väcsinou nevyzpytatelne zvierata ale samozrejme nemozme vsetky hadzat do jedneho vreca, jazdim tiez od 10 rokov a zazila som vselico a preto predpokladam ze niekto kto ponuka takyto kurz mam na to aj kvalifikovanych ludi...
niekto tu pisal o sedle a madlach, normalne aj na ponikoch ktore robia tento kurz by mali byt pre take male deti urcite madla nie sedlo. pre neznalych madla su hruba podlozka s dvoma polkruhmi pri krku za ktore sa dieta moze drzat, je to bez zeleznej konstrukcie 😉

shaula
26. čer 2009

Saska, no ale přece i když je poník vybaven madly (hihi, to zní dobře 😀 ), tak na něm dítě sedí. Takže podle mě to pro tak malé kojence není vhodné.

saska.t
26. čer 2009

shaula - ja som vyssie pisala ze odporucam po roku 😉 ja som len ozrejmovala danu vec 😀 moja vlastna dcera na koni este nesedela a to sme s muzom jazdci z povolania 😀 uvadzam to ako paradox ale hladkame s malou odusu velmi sa jej pacia a cim väcsie tym lepsie 😀

bereninka
autor
26. čer 2009

Já se na to ptala v tom MC a prý jde s děckem máma a to dítě je jako by opřené o ni. Moc jsem to nepochopila. To jde jako ze strany a dítě podpírá?

saska.t
26. čer 2009

berenika - spravne si to pochopila ale tomu by som sa vyhla ak nemas skusenosti s konmi a nevies ako sa pri nich chovat a co robit ak sa nahodou splasi najdi radsej kurz kde su poverene a skolene osoby 😉

trixi
26. čer 2009

suhlasim, ze sa neda vo vseobecnosti povedat, ze vsetky poniky su zle. Podla mna ten, co ma kopol mal zle vedenie. Ked som si to potom spatne premietala, cely cas mi ten ponik daval na javo, ze ma tam nechce, stale ma odtlacal, stale sa ma snazil dostat za neho aby ma mohol "odkopnut". Dnes by som uz skutocne isla s malym na ponika len tam, kde su certifikovany instruktori, a kde vedia pracovat s ponikmi a zaroven vedia zabezpecit bezpecnost tak malych deti a ich doprovod.

mamutka
26. čer 2009

poniky nie su zle, len su ako mali psi, male telo, vela energie, vsetci certi s nimi siju niekedy 🙂
milujem kone, jazdila som, ale urcite nie skor ako v roku by som to skusila. a aj najkludnejsi kon si vie povedat ze toho ma plne zuby a dupne si, dietatko uz by malo byt pevnejsie ked sedi na koni, a myslim, ze poniky fakt dost cupkaju, nic moc, to velky kon ma krasne hojdavy krok, to je lepsie.

telullah
27. čer 2009

Ahojki Holki, nevím jak je to u poníku, ale my máme farmu s koňmi a učíme jezdit i děti. Nikdy bychom na koňe nevzali dítě, které samo nesedí a není si v sedu jisté a navíc nikdy ne samostatně. Vždycky se i to dítě může leknout a nevíte, jak bude reagovat. Takže pokud je to třeba dvouleté dítě, tak musí mít v sedle dospělého člověka, který ho bude držet.

bereninka
autor
27. čer 2009

telullah, a jako hipoterapii, nebo rpostě takové pohupování bys poníka doporučila, nebo radši ne a počkat až pak bude moci jít děcko rovnou na velkého koně?
A to tak od dvou let? nemyslím jako na učení, ale spíš jako zážitek.

telullah
27. čer 2009

bereninka - nejdříve bych to asi probrala s doktorem, aby to batoletí fyzicky neuškodilo. Pokud je to už dvouleté dítě, tak je to jedno. Hlavně se nesmí bát. Takže pokud má odvahu si sednout na velkého koně, tak proč ne. Jen bych doporučila, aby rodič byl určitě poblíž.

saska.t
27. čer 2009

na hipoterapiu sa poniky ani neipouzivaju kvoli kroku je to len cupitanie väcsinou su to velke kone 😉
Ako zazitok moze ist aj od 1 roku s dospelou osobou za sebou ktora bude dieta drzat a velmi kludnym konom ktoreho bude niekto usmernovat zo spodu 😉

telullah
28. čer 2009

saska.t - taky to tak vidím. Máme sice koně, ale nezaměřujeme se na hipo... Jsou to jen osobní zkušenosti