Kdy seznámit dítě s počítačem?

zelva
11. črc 2013

Ahoj, zajímalo by mě, v jakém věku je podle vás nejvhodnější seznámit dítko s počítačem a podobnými elektronickými vymoženostmi. Synovi bude 5 let a zatím je tímto nedotčen 😉 Nicméně má máti neustále trousí poznámky, že v tomto věku již děti počítač dávno ovládají a že z něj bude počítačový negramot a podobně... 😝 Děkuji za odpovědi a za názory!

blahova_andrea
11. črc 2013

tak to já bych byla ráda, kdybych měla dítě v 5ti letech nedotčené technikou ☹ mě děsně rozčiluje, když pak děti mají zájem jen o střílečky, puzzle skládají jen na obrazovce apod. žádné společenské aktivity, žádné venkovní aktivity. je jasné, že v dnešní době je důležité toto ovládat, ale za mě teda čím později tím lépe.

vojtisek2007
11. črc 2013

@zelva tak synovi je 6, dceři 5 - občas jim pouštím na youtube pohádky, a umí si potom myší najet na další obrázek (pohádku) a pustit...jinak neumí na počítači nic, hry nikdy nehráli a dlouho hrát nebudou....radši hrajeme karty,pexeso,domino,puzzle....ani oni sami o pc nestojí a nijak to nevyžadují

kamino
11. črc 2013

Ja si naopak rikam,ze cim drive,tim lepe,ale vseho s mirou. Mam prcka jeste maleho,ale ma idea je,ze na PC bude vymezeny cas a hlavne prcek bude mit pravdepodobne sve PC,ci Tablet a bude probihat kontrola historie a pripadna blokace stranek,ci instalace her. Nemyslim,ze cas u PC je vylozene ztraceny,zalezi na tom,co na nem potomek provadi ..
Samozrejme klasicke deskove,ci tvorive hru budou mit prioritu,ale radsi ho budu videt u PC,nez u TV a ruku na srdce,budu rada,kdyz si tam hodinku pobyde a ja budu mit klid na prace,u kterych neni jeho asiatence nezbytna 😉
I kdyz uvidime casem...😉

dzejnab
11. črc 2013

Synovce vždy počtač strašně zajímal, vždy sedával vedle mne a koukal, nesměl na nic sahat, jen koukat. Vydržel vedle mne třeba hodinu a bylo úplně jedno co jsem dělala. Často jsem ho měla u sebe, hlavně když byl nemocný. Takovým dětem se špatně vymýšlí aktivita a jen tak ležet ho nebavilo. Byly mu 4 roky, když jsem ho konečně k PC pustila. Já potřebovala pracovat, on ležel v posteli a nudil se, potřebovala jsem od něj mít chvíli klid. Našla jsem doma "Klubíčko her" - pexeso, člověče nezlob se, dáma, had, lodě, bludiště..... Dost věcí se ovládá pomocí šipek, na to byl tenkrát ještě hliupoučkej, ale na pexeso mu stačímyš a s ní si porozumněl asi tak za 2 hodiny-samozřejmě nehrál v kuse. Teď (5let) již hraje víceméně kteroukoliv z těchto klasických her, ale má to jen za odměnu a jen na chvilku
Ono to "klubíčko her" je určené, myslím, pro děti od 6 let. Ale naprogramované to bylo v době, kdy já byla malá - vzpomínám si, jak jsem to hrávala. Dneska šla doba hodně dopředu a děti jsou úplně jinde, než jsme bývali my. Já jsem přesvědčena, že moje dcera až půjde do školy (jsou jí 4 měsíce), tak už to nebude se školní taškou plnou knih, ale s tabletem. Proto si myslím, že v 5 letech začít s PC není brzo

zuzaczech
11. črc 2013

Sama zkušenosti s výchovou dětí zatím nemám, ale jednou mě to čeká a s manželem jsme se na toto téma hodně bavili už několikrát. Je to složitá otázka... Já sama bych nechtěla, aby děti u PC seděli většinu volného času, třeba manželova pětiletá sestřenice si sama zapne PC a brouzdá po youtube - to bych třeba nedovolila, naposledy mně chtěla něco ukázat a pustila mi nějaký český cover na písničku Gangam style a slovní spojení "sexy frndy" v písničce patřilo mezi ta mírnější. Smála se tomu, ale já už se děsila, na co narazí příště. Tam je jednoznačně chyba ve výchově, ale tím vás nebudu nudit. S manželem jsme se shodli, že jakmile příjde dítě do kolektivu, kde v 6 letech mají kamarádi dotykový telefon a v sedmi tablet, je těžké mu vysvětlit, proč je nemůže mít taky. Vím, že to bude jednou boj, ale snad se nám podaří řídit se rčením "všeho s mírou".

ratatooy
11. črc 2013

tak seznámit se už pomalu bude muset protože ho to hned ve škole nemine a tam by s tím už mohl mít problemy,jinak kdyby nebylo školy neseznamovala bych s tím dei asi moc brzo,nebo jen s vyloženě přistrojem ale ne s internetem
@dzejnab má pravdu tablet se používá už ve školách běžně ted,takže až mi pujdem do školy za 3roky tak určite bude už tablet neli nejaka novinka na seznamu co pořídit prvnáčkovi

berynka
11. črc 2013

Nevím, kdy je přesně ta správná doba, ale dcera se s počítačem letmo seznámila cca ve 3 letech. Něco jí zajímalo (mozek, medúzy, Titanic), tak jsem jí to mohla hned ukázat a vysvětlit 😉 . Od 5 let už počítač dokáže ovládat (vypnout, zapnout, nastavit zvuk, chápe, jak fungují okna, najde si soubor, který chce pustit ap.)

sarkaa
11. črc 2013

Já jsem od počítače držela syna celkem dlouho ( dnes je mu 8,5 let). Ještě zhruba konce 1. třídy se moc o to ani nezajímal, sem tam si tam se mnou nebo s manželem hrál třeba prší nebo nějaké dětské hry. Sám tam nebyl a ani to nevyžadoval. ve druhé třídě už to tak nějak začalo protože slyšel od spolužáků jaké hry hrají atd. Takže po většinu na pc hraje hr,y, ale i hledá obrázky různých věcí co ho zajímají, vyhledává si pohádky na youtube nebo písničky, ale nesedí tu celý den a vždy to má spíš za odměnu . A pokud je na internetu tak ho z dálky pozoruju....facebook a pod. má ještě zakázané ( ani neví co to je...zatím). Krátce má i tablet, ale bez připojení k internetu.

Jinak můj názor je, že opravdu držet dítě od toho co nejdéle. Když vidím svého malého synovce ( školkař) jak paří hry jak profík už od tří let na počítači, tak je mi fakt ouzko. Takhle malé děti u toho nemají sami co dělat. Jo, nějakou dětskou hru nebo pohádka neřeknu, ale jen když u toho sedí dospělý. A internet ten jako vůbec... až tak od školního věku a to ještě hodně omezeně a pod kontrolou.

lili_2
12. črc 2013

Můj synovec PC miloval od té doby co začal chodit. PC, televize a zvláště mobil jsou jeho nejlepší kamarádi. A jak to švárová s bráškou rozhodli. Na televizi synovec sleduje nejraději sport, nebo rybaření (to má od dědy) a tahy sporkty u který vždy říká vytahnutá čísla. Na PC může hrát pouze za odměnu a max půl hoďky aby se mu zlepšila motorika (musím podotknout že do 4 let nechtěl vůběc kreslit). Babička mu na netu našla takovou hru, že musí pořád hýbat myší, a těď náš předškolák začal kreslit. A mobil se před nim zásadně schovává.
Myslím si, že si každý musí určit hranice co ještě jeho dítě bude moct a co nikoli, ale radikálně držet děti od techniky bych nedělala, protože až nastoupí do 1 třídy a nebude umět s počítačem tak bude tak akorát pro smích a můžou ho vyřadit z kolektivu. Děti jsou zlý, zvláště na ty co se nějak vymikaj normálu a v této době je normální umět na počítači.

lenulka_13
12. črc 2013

Syn bývá na PC, teprve tak půl roku a to má dovolenou max. půl hodinku až hodinku denně. On u toho stejně ani dýl nevydrží, radši je venku.

bledulka
12. črc 2013

mám dva syny 4a 6 let. Starší půjde do školy. U počítače jsou velmi příležitostně pouze na příp.pohádku ( u mě v práci,když je potřebuji vzít s sebou)
Doma je na pc nepouštíme, tudíž ani nevědí,co pc umí (hry atd) U pc si občas prohlídneme nahrané fotky a koukneme na videa (chtějí vidět,jak to bylo,když byli miminka 🙂 )
Ani to, že půjde syn do školy mě nepřinutí,abych doma zapnula počítač a pustila ho k němu na hry atd..
nemyslím si, že hned v první třídě budou VŠECHNY děti machrovat , že oni umí na PC a on ne. Až to přijde, tak to budu řešit a děti se učí tyto věci velmi rychle, takže nepochybuji, že rychle dožene, co bude mít zanedbáno.. Nehledě na to, že chci,aby si dítě obhájilo i to,pokud něco doma nemá, nemůže atd.. Když budou ostatní děti např. mít 1000 ,. kč kapesnýho, tak mu to taky nedám jen proto, aby je měl také... Holt se s nima musí mluvit mluvit mluvit,aby chápali, proč něco mohou a něco ne..
První představování s Pc si představuji tak, že až bude starší syn umět víc číst, že si např. spolu budeme hledat zajímavosti k tomu,co ho zajímá.. (ale kdoví,třeba představy budou jiné než realita ;- ) )
Kdy nechám dítě samotné u PC (hrty internet) to nevím, zatím prostě ne.. jediné co je jasný, že pc bude zaheslovaný tak, že k němu v mé nepřítomnosti nebude moci a potom mu čas odměřím .. a stejně budu okolo "brousit". abych viděla, co na PC dělá .A manžel zabezpečí int.stránky tak,aby nevybíhalo nic s názvy sex, atd...

uvidíme,jaká bude realita,ale počítač zatím naštěstí nic dětem neříká 🙂

helcas
12. črc 2013

našemu klukovi bude v říjnu 5 let, do školy půjde za 2 roky, tak snad se do té doby s počítačem naučí, aby nebyl out 🙂 kluk má právě neštovice a jelikož jsem už nevěděla, čím ho zabavit, posadila jsem ho k nějakým dětským stránkám k počítači, kde vybarvuje, hraje pexeso, řeší různé úkoly, počítá a zvládá to pěkně, rychle se učí, myslím, že i věk má na to akorát...