Od kolika let se může dítě saunovat? Kolik minut?

snehulik
22. lis 2012

Chodíte někdo s dětmi do sauny? Od kolika let se může dítě saunovat? Je vhodnější suchá nebo parní sauna? Kolik minut tam může být,...Prosím o jakékoliv tipy, postřehy, připomínky. Chtěli bysme s manželem začít chodit do sauny i s ročním synkem, ale o saunování dětí nevíme vůbec nic, tak ať něco nepo...

adelkav
22. lis 2012

@snehulik Super otázka. Také by mě to zajímalo. S malým chodíme jednou týdně po plavání do sauny, která je vyhřátá pro děti na 50 stupňů a vydrží mi tam necelou čtvrt hodinu. Nevím však kdy ho sprchovat, zda před saunou nebo po sauně. A jak dlouho může v sauně být.

snehulik
autor
22. lis 2012

@adelkav my právě byli teď na dovolený ve welness a byla tam infra sauna právě na těch 45-50 stupňů, malýmu se tam moc líbilo, ale přesně jak píšeš, vůbec jsme nevěděli jestli ho taky potom osprchovat, přišlo nám to dost drastický, ale třeba se to má. Taky chceme zkusit parní, ale nevím jestli tam vůbec může. Taky ho tam nechcu držet moc dlouho nebo zbytečně krátko. Třeba se ještě objeví někdo kdo nám na naše otázky odpoví 🙂

ckei
22. lis 2012

Tak děti můžou do sauny prakticky od 3. měsíce, ale v tomto případě se doporučuje spíše rodinná sauna. Ale jinak nejideálnější je doba, kdy má dítě nastoupit do školky...(tedy věk +-3roky). Vzhledem k tomu, že děti se zahřívají rychleji, tak i doba saunování musí být zkrácena a to u kojenců a mladších batolat na max. 3 minuty!! U větších dětí by doba saunování neměla přesáhnout 5 minut. Malým dětem zpravidla stačí jediné prohřátí a 1x sprcha. Nejlepší pro saunování dětí je spodní část kabiny (90cm nad podlahou) kde bývá teplota +-65stupňů (z max. 90stupňů).Ochlazení by mělo probíhat s dítětem v náručí a měla by se v každém případě vynechat hlava.

maruja
23. lis 2012

saunování mě taky zajímá a našla jsem toto http://www.hradeknadnisou.eu/inpage/saunovani-s...

maruja
23. lis 2012
snehulik
autor
23. lis 2012

@maruja tam je to všechno pěkně vysvětleno, super 🙂 Akorát si asi na pořádný saunování budeme ještě muset 2 roky počkat, kvůli 2x 3 minutám to asi nemá moc cenu někam jezdit 😒

futura
6. pro 2012

Peknou saunu pro deti ma Aquapalace Cestlice, primo v te hlavni casti ( nemusis do saunoveho svetu)...
minus-jsou vsupne do aquapalacu ☹ ☹

helen_8
19. črc 2013

Od kdy jste saunovali děti? Myslela jsem, že bychom začali tak od roka postupně. A kde jsou prosím v Praze nějaké pěkné sauny, popř. kluby pro děti, které toto pořádají? Děkuji moc.

evaseb
25. únor 2014

Tady je spousta informací a přímo se tu saunování dětí věnují - http://www.sauna-hadovka.cz/saunovani-deti. Na jejich emailu Vám zodpoví všechny dotazy🙂

silures
3. bře 2014

No ja si pamatuju, ze jsem jako mala chodila s mamkou do sauny a toto hobby mi zustalo 😉 co si tak pamatuju, tak mi mohlo byt treba tak kolem 5. Ale uplne jiste to nevim, musela bych se zeptat primo mamky. byla jsem tam vzdy tak dlouho, jak jsem vydrzela, takze tak 5 minut 😀 😅

lennus
18. lis 2014

Ahoj maminky, mám čerstvou zkušenost ze sauny s naším skoro ročním prckem. Byli jsme už dvakrát. Poprvé jsme to úplně nevychytali - bylo už později, vrátili jsme se z výletu a malý měl asi i hlad, tak tam plakal. To jsme zkusili jen na minutu v klasické finské. Pak jsem ho nakojila a zkusila ještě na cca 20 vteřin a to už bylo v pohodě.
Teď o víkendu jsme byli opět v klasické, byl vyspaný, najezený a dobře naladěný a zvládl to perfektně, byli jsme opět v klasické finské sauně tak max 3 min a jen jedno kolo. Byl pak pěkně klidný a večer hezky usnul, tak mám z toho dobrý pocit a chceme chodit pravidelně a dávat ho letošní sezonu max na ty 3 minuty. 😉

texetka
20. lis 2014

V Brně se mohou děti s rodiči saunovat třeba zde - Wellness centrum 4Comfort , na webu mají i návod jak na to.
Osobně chodáíme do saun hodně a děti mi nijak nevadí, pokud ví jak se chovat , takže z brečícího kojence bych asi nadšená moc nebyla, přecejen je to určeno k relaxaci a odpočinku . Takže bych dítě brala v době určené pro saunování pro malé děti 🙂

lennus
2. pro 2014
kvietorka
2. pro 2014

Ja chodim s malou (6 mes.) po kurzu plavani na 1-2minuty do parni sauny a v pohode to zvlada.

kikimaruska
2. pro 2014

Já s dětma dobrovolně ještě nebyla, ale letos v lázních jsme měli saunování a byl tam i můj nejmladší 18 měs.syn. Teplota byla 70-75 stupńů (žádných doporučovaných 50 pro děti do 3 let), saunovalo se 10 min, vlažná sprcha, 10 min, sprcha a pak odpočinek na lehátku. Malému to vubec nevadilo, spíš ten starší blblal, že už chce ven a chce napít...Menší děti tam nebyly, takže nemohu posoudit, ale osobně bych já s dítětem mladším rok nechodila.

evaseb
6. pro 2014

@ckei Jen malá připomínka - spodní lavice není ve výšce 90 cm nad podlahou - to je horní lavice. Spodní je stejně vysoko, jako židle - cca 45 cm.

ckei
6. pro 2014

@evaseb 🙂

evaseb
6. pro 2014

@snehulik Rozhodně není potřeba čekat, saunování v pravidelných týdenních intervalech přináší ovoce v podobě lepší imunity a spánku i při dvouminutovém prohřívání. Celá procedura trvá totiž zhruba 45 minut - po příchodu je potřeba se svléknout, osprchovat, osušit, prohřát a v odpočívárně vychladnout. Po několika prvních návštěvách se i u menších dětí prohřátí opakuje 2x. Výsledky opravdu přijdou - takže nač čekat 🙂

irenee
6. pro 2014

Dcera chodí do sauny (suché) se školkou od 3 let. Chodí tam ve dvou cyklech ( od 5-ti let ve třech). Sauna je vyhřátá na cca 60°C. Sprchují je vlažnou vodou a mezi vstupy odpočívají 10 min zabalený v osuškách. Dceři se tam líbí a horko jí nevadí 🙂

bledulka
6. pro 2014

ahoj holky, do sauny s dětmi chodíme od malinka.. nejdřív jen na chvilku do suché sauny po plavání kojenců (takže věkově od 6 měsíců) na pár minutek..a od roku a půl brali do sauny prarodiče syna docela často.. Už docela brzy z nich byli saunoví mazáci.. sami si korigovali,jak tam chtějí být dlouho.. bud my, nebo manželovi rodiče s nimi chodili do takové malé sauny, kde kluci když chtěli , tal vylezli a před saunou si hráli s kelímkama vody-přelévali vodu, plnili stříkačky a vyhráli si.. (a my jsme na ně dveřmi koukali a dohřáli se, nebo šli s nima ven) od cca 3 let jsou zvyklí i na ochlazení v ledovém bazénku. nyní jsou to fakt mazáci- přijdou do sauny, rozloží ručník,lehnou... někdy se nechají drbat na zádech 😅 , pak vylezou, osprchují se, zalezou do ledového bazenku.. pak si sami zalezou do odpočívárny a popíjejí minerálku.., a zase znovu..Jsou potichu, užívají si to... Nedávno jsme byli v aquapalace -dostali jsme rodinné vstupné do saunového světa- a to byl zážitek.. byli ze sauny unešení možná víc než z toho aquaparku.. saunové ceremoniály, vůně,med... prostě zážitek pro ně..asi jim Ježíšek naježí vstupenku 🙂

za mě- hlavně pozor na hygienu- spousta lidí nemá ani potuchy, že když sedí ve vyšších lavicích, že je záhodno si podložit i nohy,kterýma se opírá o lavici.. takže dbám na to,aby kluci byli podložení komplet- nejen tělo,ale i plosky noh.. a samozřejmě sprcha před i po ledovém bazénku (pokud do něj dítě leze)..
dost pít, a nenutit dítě,aby zůstavalo v sauně déle, než cítí, že může...

😅 😅 😅 😅 sauna je fajn 🙂

lennus
8. pro 2014

@bledulka Super a jak jsou na tom zdravotně? Já mám výborné zkušenosti se saunou, že když chodím pravidelně, nemarodím v zimě, to samé manžel, mamka a její přítel. 😉