Papušci žárlí na miminko. Co máme dělat?

jardine
27. pro 2006

Ahojte děvčata, potřebuji morálně podpořit. S manželem léta chováme pár velkých papoušků, máme je jako děti. Poslední dobou sameček přišel do puberty a začal být agresivní, ale u nás se na nějaký klofanec nikdy moc nekoukalo. jenže před 3 měsíci se nám narodilo miminko a najednou je všechno jinak. Papoušek si dobře spočítal, že mu v miminku roste konkurence a začal na něj žárlit. Vůbec jej nemůžeme k dítěti pustit, okamžitě by útočil. Jednou se o to pokusil a to mi stačilo. Problém je, že bydlíme v nevelkém bytě a je velmi obtížné držet miminko a papoušky odděleně. Oni potřebují pravidelný prolet, nemohou být stále v kleci. Ale jak na to, když k miminku nesmí a bez dozoru je nechat nemůžeme. Rozhodla jsem se, že nejlepší bude papoušky přenechat zkušenému chovateli, který se o ně postará. Nabídky už mám ... jen mám z toho stále pocity viny a při pohledu na naše opeřené kamarády pláču. Jenže bezpečnost dítěte je na prvním místě ... nebo co myslíte?

majka07
27. pro 2006

ahoj Jardine, sice mám pouze andulku, ale už teď je pěkně protivná na mě, cítí, že mi asi v bříšku něco roste a na bříško mi už vůbec nesedá a někdy je dost protivná 🙂 Je zvláštní, že je žárlivý pár, kdyby byl papoušek sám, neřeknu, ale tohle je zajímavé.Já osobně bych se jich vzdát asi nemohla, pustila bych je prolétnout v nějaký určitý čas, třeba když manžel půjde na procházku s mimískem, nebo nějakou takovou chvilku, nebo ani to nepřipadá v úvahu? Nevím jak velkou máte klec, ale asi bych jim udělala nebo aj koupila větší klec či udělat menší voliéru a proletět jen prostě v určitý čas. Vím, že bych se vzdát toho nemohla, už připravuji se na to, že aj když máme jen andulku, která je šíleně žárlivá, tak už nebude mít takovou volnost co měla, dokud mimčo nepovyroste, páč 4 letého se už začíná bát 😀 😀 😀

jardine
autor
27. pro 2006

majko ... naši papoušci mají zobák jako dobře dimenzované kleště-štípačky. Jedno kousnutí a nenechavé dítě má po prstíku. To se s andulkou nedá srovnat ... a jsou to letci, tu a tam puštění, když bude zrovna mimís venku, jim nestačí. Potřebují hodiny létání a intenzivní interakci s člověkem. Velcí papoušci mají inteligenci tříletého dítěte ... a to také nemůžeš odbývat. Jde mi i o jejich dobro, nechci se jich nezodpovědně zbavit.

ervotoc
27. pro 2006

no to hej,nuz ked mas maly byt a dieťa....znamá ma vyhodu,byva v baraku,..tak ta ma pri deťoch v pohode vonku v klietkach obrovskych roznych operencov...
teta chovala v byte papagaja,ktory bol milacikom,ale ked sa narodili decka,museli ho "vyhostiť"bo bol hrozny,este aj na navstevy začal utočiť...
u teba neni o čom premyslať,hadam kvoli preletu nedodobe bábo... 😉

marijana
27. pro 2006

my sme mali psa velmi sme ho lubili a nebol ani ziarlivy ani neutocil ale dieta je na prvom mieste.Nebolo co riesit.Jednoducho pes musel z bytu,vsetci by sme nemali miesto a vsade chlpy...no tak sme nasu boninku dali jednej pani,ma sa strasne dobre,mozno este lepsie,chodime za nou.Takze moj nazor-nemas o com rozmyslat,dieta je prvorade.

majka07
28. pro 2006

A co je to za druh? Např. žako je taky velký a známí ho mají udělali jim menší volieru, mají pár, páč je chovají a že by měli velký byt to se říci nedá, mají 2+1 ale prostě jim zatrhli jejich volnost, radili se s chovatelem a ten jim nějak poradil, nevím co všechno, ale samička musí být zavřená aj při různých návštěvách, páč by asi návštěva v normálním stavu neodešla 🙂 V tomto případě bych je dala pryč, pokud jsou agresivní aj na ostatní myslím že náleží úplně pry. Jak řekl jeden chovatel exotického ptactva, musí mít určitou výchovu také, jako psi, kočky atd., já s ním celkem souhlasím, páč pokud neútočí pouze na své pány tak s nimi něco v pořádku není, alespoň můj názor, no spíš toho chovatele, přenesl to na mě.

jardine
autor
28. pro 2006

Je to papoušek konžský, podobný druh jako žako. Tito papoušci jsou velmi temperamentní a nevyzpytatelní, desetkrát poslechnou (od začátku je trpělivě trénujem), ale pojedenácté mohou zaútočit. Bohužel jsem přišla zkušeností na to, že na rozdíl od spů nebo koček papoušci nejsou zcela domestikovaná zvířata (alespoň ti velcí), uchovávají si instinkty divokých ptáků a přes to, jací to mohou být mazlíci, nejsou pro děti - a často i dospělé - bezpeční. Udělat pokojovou voliéru řešením je, ale takovým napůl ... není fér papouška kvůli miminu omezovat, je to pták, potřebuje hodně proletu.

majka07
28. pro 2006

V tom případě si myslím, že pokud si je vezme nějaký chovatel tak to je nejlepší řešení 😉

maya01
17. říj 2008

Glitterfy.com - Glitter Graphics

skuska 😅