Pátý člen domácnosti - králíček

alcatko.j
28. říj 2010

Dobrý den, potřebuju nutně poradit😅 dceruška nám nějak vyrostla do věku, kdy by si moc přála nějaké domácí zvířátko, nutně ho potřebuje, strašně jej chce a bude se o něj určitě starat a tak😀 Domácí rada zasedla a po rozmýšlení se rozhodla, že toto přání se pokusíme splnit. Bydlíme v paneláku v bytě a proto jsme se po malém váhání rozhodli, že to asi nebude kůň😅 ale ani koza nebo prasátko😅 A ani pejsek a kočička. No, nebudu to zdržovat, po použití vylučovací metody, nějakých zkušeností z dětství, sympatií😅 atd atd jsme se rozhodli, že zelenou dostane králík. nehledě na to, že Nelda si ho sama přeje.
No ale teď ! Manžel je z města, myslím si, že snad ani králíka v životě neviděl, i když on tvrdí že jo😅 Já jsem sice holka z vesnice, ale spíš jsem byla svědkem, jak se takový králíček vykrmuje, stahuje a pak papká😅 Zkrátka a dobře, o králících víme oba prd. A proto se ptám všech zkušených chovatelů, králíčkářů?😅 těch, co králíka měli či mají...je více druhů? jaké druhy? Jaký je nejlepší? dá se králík ochočit? Kolik tak stojí? Co jí? je lepší klec, jaka? nebo akvárko? Zlobí v noci? Dělá velký bugr, může to být mazel? Existuje něco jako maličký ,móóc chundelatý zakrslý králíček? Mám mít připravené nějaké spešl otázky , když vstoupím do zverimexu?
děkuji moc za vaše odpovědi🙂

janeyzelvicka
3. lis 2010

Ahoj, já se taky přimlouvám za králíčka 🙂 na základce jsem jednoho obdržela výměnou za studentskou pečeť a vydržel mi osm let 🙂
Část podestýlky jsem sice musela měnit každý den (tam, kde čůral, ale dala jsem mu tam misku a on chodil většinou jen do toho rohu, takže pak stačilo vysypat misku - plnila jsem ji takovýma spešl granulema do kočičího záchodu a byla s tím celkem snadná práce a ani to nesmrdělo), náš králík nesnášel hlodání a v životě by nevzal do huby mrkev, ale jinak mám fakt pěkné vzpomínky 🙂
Taky si pamatuju, že na jaře dost línal, ale stačilo ho čapnout jednou denně a lehce mu povytahat ty chlupy, co už byly vypadlé, ale ještě držely v srsti (připadala jsem si jak bych škubala husu 😀 ) a tudíž za ním ani nezůstávaly chlupy, když běhal po pokoji.
Omlouvám se, že píšu jak hotentot, ale motá se kolem mě malá, tak se tak nekoncentruju 😀 taky jí časem asi králíčka pořídíme.

jindri
3. lis 2010

Já mám zkušenost s morčaty, křečky, andulkou, želvou 😀 a jsem pro morče. Pohřbila jsem 4 a nejlepší bylo první, které jsme volně pouštěli okolo chaty, chodilo za námi jak pejsek, reagovalo na přivolání. Pokud se pravidelně čistí příbytek, nesmrdí, bobky se dobře uklízejí. Nyní máme druhého psa u něhož jsem definitivně zakotvila.
... na stáří si ovšem moc přeji čínská prastka 😀
..... každopádně ať se rozhodnete pro cokoli, kupuj od chovatele. Zverimexy míjejte velkým obloukem.

@lulii: o plemeni ragdoll jsem nikdy neslyšela, ale vypadá móóc zajímavě. Prohlížela jsem si weby chovat. stanic a je opravdu moc krásná a jestli opravdu sedí povětšinou povahové vlastnosti, tak to je nejlepší kočka na světě. Strejda chová modrou ruskou a byť jí má od koťátka, nikdy se nezbavila bázlivosti. Ani od páníčka se nenechá pomazlit, jen nažrat a šup do úkrytu pozorovat potencionálního nepřítele.

lulii
3. lis 2010

@jindri Jo jo, fakt vypadá úžasně a ty vlastnosti jsou podle popisu perfektní. Jsem zvědavá, jedeme si pro ní za tři týdny, tak pak dám vědět 🙂 A doporučuju si prohlídnout a pročíst stránky jedné chovatelské stanice, mají na webu nádherné fotky, super popisy. Fakt hezky udělané stránky. Je to: http://www.eulalie-ragdoll.com/index.php Tak se mrkni 😉

anatanka
3. lis 2010

Necetla jsem ostatni prispevky, tak se omlouvam za pripadne repete toho, co uz tu zaznelo.
Po podobnych uvahach jsem nekdy na zacatku jara Mirince taky poridila kralicka, po tom, co jsem vsechno kvuli tomu prolezla, muzu rict, ze jsem uz v pokrocilem stadiu, co se znalosti tyka.
Nejmensi a nejchundelatejsi je Teddy kralicek, ve zverimexu ale necekej zadny zazrak, ten vyroste vetsinou do velikosti klasickeho kralika🙂
Abych se (nas) o neco neochudila, tak jsem vybrala kralicka, jak se patri - bily, s predpokladem maleho vzrustu, po vystavnich rodicich, s prukazem puvodu, ze specializovane chovne stanice atd atd.

Kdyz pominu to, ze vyrostl natolik, ze byl nakonec vetsi nez yorksir, tak ochocit se da v pohode, pokud na nej clovek nesejri, i to vyprazdnovani melo vice mene hygienicky zaklad.
Z naseho se ovsem stal kralik bytovy misto klecovy, takze byt vzal rychle za sve - tapety, kytky, koberce, kabely... Nedoporucuju, ale mne ji bylo tak lito 😝
Kdyz babicka dostala ranu elektrickym proudem a schorel metr ctverecni podlahove krytiny v kuchyni, tak to byla posledni kapka, kterou me nase mila zlata Babetka mohla jeste nastvat a tak putovala do jinych dobrych rukou.

Ted mame tedy pejska, ale je s kralikem temer identicky. Pro vizualni predstavu prilozim foto do alba.

samsa
3. lis 2010

Tak přidám můj názor, měla jsem toho doma nepočítaně. Nedoporučuju žádné křečky, křečíky apod. Ti přes den spí a v noci dělají rámus, navíc jak zestárnou bývají agresívní a z rukou zdrhají, takže podle mě pro malé dítě nevhodné. Králíka jsme měli taky, i když jsme ho denně čistili, tak smrděl, samci značkují a náš králík, ač samice, začala být taky agresivní a neváhala nás rafnout. Kamarádky, co měli králíčky, tak většinou jim vyrostl a byli z něj pěkní macci a samci jim značkovali, takže putovali pěkně z bytu do králíkárny k babičkám 🙂 Nejlepší zkušenost mám s morčaty, měla jsem 3, všichni se dali v pohodě ochočit, nekoušou, v noci spí a jsou aktivní ve dne, smrdí méně než králík, navíc morče, pokud si ho vezmete na klín, nemá tendence utíkat, takže za mě morče. A vzala bych ho taky raději od chovatele, mláďátko, aby se dalo rychle ochočit 🙂

luthien.k
3. lis 2010

Zakrského králíka (samce) má manželova dcera, občas s ním přijede a fakt nikdy - pořád trousí bobky, učůrává (značkuje), když je v kleci, pořád z ní vyhazuje seno a žrádlo, prostě dělá hroznej bordel, chovat a mazlit se nechce, když ho potřebujete chytit, tak umí pěkně škrábnout, ta moč mu dost smrdí, no prostě králík patří na talíř a ne do bytu 😀
Kočky jsou zase naprosto nevhodné pro alergiky nebo pro potenciální alergiky, psi vyžadují spoustu péče a času, křečci v noci řádí a ve dne spí, andulky řvou... Vše osobně vyzkoušeno 🙂 A to nemluvím o starostech, když chcete na 14 dní na dovolenou a nemůžete nikoho sehnat na hlídání a zvířecí hotely jsou nekřesťansky drahé. Já jsem ze zvířátek doma na dlouhou dobu vyléčená 😉

Jinak k tak malým dětem, jak píše zakladatelka, bych pořízovala zvířátko opravdu "pro sebe", s opravdovým přesvědčením, že se o něj budu zcela sama a výhradně jen já starat, protože ani osmileté dítě to ještě obvykle nezvládne bez velkých a častých napomínání (opět zkušenost z naší rodiny).

luthien.k
3. lis 2010

Jo a s tím králíkem nemluvím o tom, že nám ukousal kabel od věže a mně myš k počítači, a to u nás strávil všeho všudy tak tři neděle (14 dní jsem ho hlídala, a to už teda neudělám) - nakonec samotný zavřený v kleci v pokoji, kde byl sám, protože puštěný dělal věci viz. výše, zavřený zase urputně tu klec hryzal...
Jinak manželova dcera si ho taky strááááášně přála a slibovala atd. a teď jedou třeba na 4 dny pryč a králíka klidně nechají samotného doma, protože ho nikdo nechce hlídat. Tak pro to bych si zvíře opravdu nepořizovala...

beruska2x
4. lis 2010

@luthien.k 😉 jen k tem alergikum - jak u kocek tak u morcatek a psu jsou bezsrste varianty vhodne i pro alergiky 😉

luthien.k
4. lis 2010

@beruska2x, nemůžu souhlasit, nevadí jen srst, ale stejně vadí i lupy z kůže, co se odlupují, také sliny a i ten nepořádek, co natahají zveknu (u pejsků)... Minimálně by zvíře u alergika doma nemělo v žádném případě spát a trávit čas tam, kde alergik spí, jinak je fakt, že i psychika hraje roli, takže malý naháč pro dítě alergika by nemusel být taková tragédie, když s ním není v pokoji 🙂

luthien.k
4. lis 2010

@anatanka, u Tvého příspěvku jsem se fakt pobavila, hlavně že se babičce nic nestalo! 🙂

luthien.k
4. lis 2010

http://www.nahaci.cz/stranky/p_Alergici.htm

Kdo má doma alergiky a chtěl by zvířátko, raději předem čtěte 😉

bufina
4. lis 2010

My máme králíka a je super. Ochočenej byl během chvíle, bydlí v kleci, ale většinu dne nám stejně hopká po bytě. když se mu pravidelně čistí klec tak nesmrdí a v noci o něm ani nevíme. Dokonce si zvyknul v pohodě na malou, když za ním pořád běhala a tahala ho za uši, nakonec nám to přišlo že ju ještě vyhledává 😀

beruska2x
4. lis 2010

@luthien.k to uz je ale hodne teorie 😀 tak do spaci casti bych zvire nedala ani u nealergika, to mi prijde samozrejme, navic ty zvirata maji spis ucela mazlici a ze se ditko nauci o nekoho starat...

lotyna
4. lis 2010

@alcatko.j Ahoj, králíka mám už třetího, takže myslím, že o nich něco vím. I když se to nezdá, králík je poměrně náročné zvíře a pořizovat ho dětem (a obzvlášť takhle malým, jako máš ty) bych rozhodně nedoporučila. Každý jedinec je osobnost - můžeš mít štěstí na mazlivého vzorného přítulu stejně tak jako na bojácného truhlíka, který na sebe nenechá sáhnout. Králíci obecně nemají moc rádi nošení - takže většina z nich by se rozhodně bránila tahání, kterému by byli od dětí vystaveni - nemusí to být pravda stoprocentně, ale to předem nepoznáš. Králík potřebuje klidný a trpělivý přístup, aby si zvykl a něco se naučil.
Jinak klec co největší, minimálně metrovku, ale králík tam nemůže být pořád zavřený, potřebuje výběh, s čímž souvisí jejich ničitelské sklony - kabely, květiny a jiné okousatelné předměty schovat, pokud o ně nechci přijít. Králík sám o sobě nesmrdí. 99% králíků se naučí vyprazdňovat se na kočičí záchod (s kočičí podestýlkou), která, když se pravidelně vyměňuje, tak je vše ok. Co se velikosti týče - čím menší králík, tím zpravidla větší zdravotní problémy - obvykle se zuby nebo se zažíváním - následná veterinární péče jde do tisíců.
A těch věcí, se kterými je potřeba počítat, je mnohem víc. Doporučuju stránky králíci.cz - spousta užitečných rad. Spousta lidí si králíka pořídí, protože jsou přece tak roztomilí a pak jsou zklamaní a naštvaní.
Jinak já na králíky nedám dopustit - klec jsme už dávno zrušili, králík bydlí v kuchyni na dece, pohybuje se po celém bytě, používá kočičí záchod, nechá se pomazlit a je prostě úžasný.

daisy1
4. lis 2010

@bufina i nas oskar vyhledava Terezku, ac bych rekla, ze by mel spis prchat 😀

sheinka
18. lis 2010

@alcatko.j s králíčkem mám jen tu nejlepší zkušenost 🙂 Vychovat se rozhodně dá. Některé moudré knížky tvrdí, že se dokáže naučit cca 30% povelů co pes. Sama mám doma holandského divoce zbarveného králíčka. Je to obrovský mazel (ALE! Zatímco takoví psi jsou většinou od přírody přilnaví k lidem u králíčků to tak není. Králíčka si člověk opravdu musí ochočit a ze začátku se mu hodně věnovat aby si na něj zvykl..je to podobné jako třeba s křečky).
Jinak náš králíček má celý den otevřenou klec. Je naučený nic nekousat, nikam nezalézat a hlavně jsme ho naučili chodit na záchod..k nezaplacení 😵 Přiběhne, když ho zavoláme, když koukáme třeba na televizi tak si k nám vyskočí na gauč a přitulí se. No chvílemi je opravdu jako pes 😀
Druh králíčka je myslím docela jedno. Jen pokud chcete opravdu třeba zakrslého nejlépe se to dá poznat podle uší. Pokud má uši kraťoučké je zakrslý, pokud ne celkem dost vyroste. Každopádně je potřeba vědět, že se mu musí člověk ze začátku hodně věnovat, aby ho naučil veškeré návyky (třeba nám trvalo skoro měsíc, než jsme ho naučili chodit na záchod).
Co se týče pak starosti, je králík docela nenáročné zvíře. Žrádlo má v misce pořád a když má hlad nají se (není to jako pes, který zfutruje ihned cokoli najde v misce 🙂), pokud je dobrý kočkolit (aby záchod nesmrděl) stačí záchod vyčistit tak jednou za tři dny.

Každopádně králíčka určitě doporučuju.

meleri
18. lis 2010

a co křeček? moje neteř jednoho má, blbé je že křeček myslím žije jen 3 roky takže je to pro to dítě pak asi horší když umře...jenže, ona se o něho starala tak měsíc a pak se na to vyprdla..takže asi je to pak stejně na rodičích to čištění atd..tak si vyberte něco co byste měli rádi i vy, a nejen dítě......já uvažovala za pár let taky o křečkovi ale mám už akvárko tak se mi do toho nechce...

radka.m.
18. lis 2010

ahoj,holky,naprosto souhlasím s luthien-já třeba osobně jsem alergik,astmatik a když jsem ještě byla na základce,tak jsem své rodiče taky otravovala se zvířátkem,nejdříve to bylo morče,potom křeček a nakonec králíček a v závěru byh nic z toho dětem nepořídila,na všechno jsem byla alergická a přesně,jak píše luth,ne jen na srst,ale králíka jsme měli bez srsti i křečka a stačilo mi jenom to,abych ho pohladilo,okamžitě jsem napuchala a také to dá opravdu starost,jako o každé jiné zvíře,když už něco pořídit,tak třeba rybky,nebo želvičku,práce je s tím taky,ale rozhodně se nemůže stát,že by se na tyto zvířátka zjistila alergie 😉

smecka
18. lis 2010

..... do křečka bych nešla, je to noční zvíře, takže přes den chrápe a v noci dělá bordel, jak běhá v kolečku a tak.

bambusko
18. lis 2010

mame bieleho zakrsleho kralika -celorocne vonku, v byte sme mali morcata - su dost hlucne, ale pritulnejsie ako zajac. a tiez mame macku ragdoll a musim povedat, ze je to /mame este 2 psov/ najmenej narocne zviera na udrzbu a najlepsie na maznanie. nikdy som macku nechcela, ale nejak sa stalo... 😅 macky su velmi cistotne, tato nasa vobec nepachne, vecsinu dna prespi 😀 len zerie a kadi, da sa ponatahovat detom, vonku nechodi, zivy plysak. zase financne je to zas narocnejsie ako morca. takze doporucujem na zaciatok morca, zije kratsie a nevyzaduje mimoriadne chovatelske zrucnosti, ak sa osvedci, mozete pokracovat 😉 kazdopadne, starost pribudne rodicom, ale stoji to za to 😉 deti a zvierata patria k sebe. dcery obe maju astmu - priedusky reaktivne na virusy, ale zvierata im nerobia ziaden problem, dokonca su teorie, ze zvierata v domacnosti posilnuju imunitu. ked sme vyhodili z bytu vsetky zvery, ich zdravotny stav sa velmi zhorsil, odkedy mame zase zvierata, vyrazne sa im polepsilo. aj pre pneumologicku velke prekvapenie

zmuzle
18. lis 2010

@alcatko.j Mohu ti doporucit na prostudovani stranky kralici.cz. Z vlastni zkusenosti bych kralicka takhle malemu diteti neporizovala. Obecne neni kralik mazel, je bojacny a potrebuje hodne trpelivosti pri ziskavani duvery a ochocovani a to od tak maleho ditete nemuzes cekat. A aby jste meli fakt zakrslika, koupila bych si ho od chovatele pres vyse zminene stranky a jejich inzerci. Vyber je veliky. 🙂

Ja mela kralicky 2 jeste driv nez decko a byli v pohode, behali po byte pod dozorem a byli docela ochoceny. Mela jsem na ne cas prave ze zacatku, kdyz jsem si je poridila. Pak nam utekli z letniho vybehu a ted mame jineho a ten dela desny neporadek, kouse a nejde moc ochocit. Taky se dozovaji v prumeru i 10 let, tak to chce fakt promyslet. Musi se nechavat probehnout, hlodaji kabely, nabytek...Ale daji se naucit na zachod, aspon me se to vzdy podarilo. Kamaradce zase ne. Taky kralici maji pubertu, pak ruzne znackuji a jsou agresivnejsi. Samecka vykastrujes a samicka ma cas od casu potrebu hnizdit, stavi hnizda a je agresivni. Ale taky se da kastrovat, i dkyz to je slozitejsi.

Ja bych poridila krecka a na nem videla, jak se mala je ochotna starat a pak kdyz tak, az toho kralicka. Krecek se nemusi vencit a doziva se tak 3-4 let. Nebo morce, to se da vic ochocit a nemusi taky moc behat po byte.

Ale to je jen muj nazor, tak preji hodne stesti pri rozhodovani. 🙂

meleri
18. lis 2010

@smecka jo to máš pravdu. je to vlastně trápení zvířete že ho přes den člověk budí hraje si s ním atd a on by radši spal...ale nevím ten králík bude asi taky spíš noční tvor ne? nebo si to pletu se zajícem... 🙂
já mám akvárko a max. spokojenost, malému se to líbí asistuje při každém týdenním čištění.....dokonce jsem musela schovat šlauch před ním protože už chtěl čistit akva sám...
ale k tomu asi řeknete že rybky se nedají pohladit a tak......což je samozřejmě pravda...ale vztah si k nim dítě bude budovat taky..

anatanka
19. lis 2010

Jo a jakekoliv zvire k triletemu diteti je fakt lekce (tedy pro tu nemou tvar).
Nas pejsek je maximalne pasivni, takze si necha libit i kolo kolo mlynsky, kralicek se klidil z dosahu Mirincinych paratu s predstihem.
Sedime v obyvaku u kafe a vedle z pokoje Mirinka s nejlepsi kamaradkou Sarinkou si hrajou s kralickem: "Pooooood, potrestame Babetuuuuuu!!!!!! Uaaaaa!!!!!!" 😝
Oblibena a promyslena hra POTRESTAME BABETU.....

luthien.k
26. lis 2010

Právě mi oprvář mění kbel k prčce, který ten "miláček", mnželovy dcery králíček, rozkousl 😝 Nejlepší je, že jsme o tom nevěděli, prčk fungovl, le stčilo trochu ztéct vody, náš mlej se kolem prčky pořád motá, protože si rád mčká ty čudlíky n ní, strká do ní věci - při pomyšlení, co se mohlo stát, dostávám skutečně chuť n králičí msíčko 😠

Tkže jestli králík, tk tky pořádně kontrolovt stv kbelů, nejlépe, by k nim neměl přístup.

P.S.: Omlouvám se z srozumitelnost, nefunguje mi jedno písmenko n klávesnici...

daniela1177
5. říj 2011

@zuhur Dobrý deň, tiež rozmýšlam nad tým že si chcem kúpiť králika, ale som počula že to hodne smrdí,tak sa cem spýtať či to vážne tak. ďakujem za odpoveď.

zuhur
6. říj 2011

@daniela1177 Dobrý den, ahoj 🙂
ono toho o králíčkovi je hodně co si člověk musí zjistit - doporučuji koupit si alespoň jednu knížečku a trochu ji nastudovat, ale všeobecně je to asi takto: králík pokud se o něj budete dobře starat smrdět nebude. Trochu více jsou cítit samečci, ale je to jak u koho. Měla jsem jak samičky tak teď mám samečka a vše je v pohodě. Králíci jsou od přírody čistotní, ale i tak se bohužel najdou výjimky (moje první samička byla celkem čuňátko, ale i tak vše zůstávalo jen v kleci i když ne vždy v záchodku. Venku se nestávalo. Mladí samci si občas značkují teritorium a to je to co zapáchá - někdy na ně jdou taky choutky, ale to se dá vyřešit kastrací - u samců to není problém.
Pokud byste uvažovali o tom, že budete mít králíčka i volně po bytě (náš případ) stane se, že upustí bobeček - jde, ale o suchou věc, takže já většinou seberu a hodím do nejbližšího květináče - krásně mi kvetou kytičky 😀
Ono to je na delší povídání, takže já to teď utnu, ale ráda odpovím na další otázky 😉

maca793
25. říj 2011

ahojte. v priebehu roka do našej domácnosti pribudli 3 zvieratká. deti na 10 narodeniny dostali morča, k 5 narodeninám najmenšia dostala zajačika, a zaobstarali sme si psíka. zajko má skoro 1.5 roka a nemôžem sa sťažovať. len cez leto ho viac cítiť, vymieňame mu každý deň ale v zime je to lepšie. každé 3-4 dni. od skorej jari zobkáme vonku trávičku až do konca jesene, dávame aj mokrú, dosiaľ sa mu nič nestalo, dávame seno, vodu, zrno, mrkvu, chlebík. cez leto aj na prechádzky na lúku za dom, pravdaže na vodítku, v horúcich dňoch len večer alebo skoro ráno. jedným slovom nedali by sme ho za nič na svete. každý deň ho púšťame behať po byte. zatiaľ nám nič neprehrýzol čomu som rada. 😀 to isté aj pri morčiatku.

aninka30
22. pro 2012

ahojte, viete mi poradit ako kralicka vylakat z klietky?skusam to s dobrotami,peknym slovom ale vzdy je vonku len na pol žrde 😀 mam ho len tyzden, dvierka ma otvorene stale ale nejak sa mu nechce...

verusak87
22. pro 2012

@aninka30 Ahoj, já normálně sundám vršek klece a králíčka vyndám na podlahu a nechám ho proběhnout. Brzy zjistí, že mu venku nic nehrozí. Ze začátku ho pouštěj na chvilku a postupně mu procházky prodlužuj. Zvykne si rychle. Před jeho vyndáním odstraň z jeho dosahu vše nebezpečné(hlavně kabely) a taky to,co by mohl zničit. Měj ho pod dohledem, ale vyvaruj se hlasitých zvuků a rychlých pohybů(jsou hodně lekaví). Venku mu zkus nabídnout nějakou mňamku. Jestli je zvyklý chodit na záchůdek, tak mu ho vyndej taky. I tak je možné, že ze začátku bude dělat venku loužičky, ale to se snadno odnaučí.

danjelca
22. pro 2012

my máme psa, chce to teda venčenie ale je to zviera nielen pre dieta ale pre celu rodinu...Nevýhody. plznutie, venčenie ale teda čo vám ten pes zato dá....stojí zato. dokonca moja mama odveká nepriatelka psov ju / je to fenka / miluje...máme chrta každého si získala a teraz 4 mesačné bábenko.
Ja som tiež v detstve bola zvieratková chcela som všetko ale bola som alergička aj brat tak boli rybky....ale to nie je to reálne zvieratko aj ked niečo mi nahradili..
Inak mačku by som nechcela kamoška ju má a neskutočne smrdí záchod lozí im po linke po stole...a nevysvetlíš jej. A dokonca obštáva periny.