Plavání aneb stres pro syna i mě. Vydržet či odejít?

barbs88
5. říj 2017

Dobré ráno maminky,
potřebovala bych prosím poradit, podělit se s případnými zkušenostmi apod.
Mám 8mi měsíčního synka a začaly jsme chodit na plavání kojenců. Před plaváním jsme s nim šla sama do bazénu, aby si to okoukl, zkusil brouzdaliště (vodu miluje-vanu,v létě se koupal v bazénku, bazénu dokonce už i na koupališti jsme byli a byl nadšený) a podle očekávání byl nadšený. Smál se, cákal kolem sebe, bavilo ho to, hrál si. Tudíž na 1.lekci plavání jsem šla skoro ujištěna, že se mi bude líbit. Omyl. Už v šatně jsem nebyla schopna ho odložit vysvléct nás. Půl hodina cvičení byla půl hodina mučení, kdy plakal a plakal. Po 2 dnech jsem s ním šla opět sama do bazénu a opět vysmaty, hrál si, v bazenu mi usnul.. Pak nasledovala nemoc. Po týdnu nemoci a jednom vynechání plavání jsme byli opět na naší 2.lekci a tentokrát už se i v brouzdalisti, které si jindy užíval, bál. Byl přilepeny na mě a vykulený. Půl hodina cvičení, byla daleko horší než předtím. Ačkoliv jsem s nim byla na kraji, pouze ho držela, necvičila, hrozně plakal, naříkal, nechtěl na děti koukat, prstiky zaryte kolem mého krku. Po obou lekcích v šatně oblékání hrůza. První lekci jsem odchazel jen v podprsence a bundě. Bez kalhotek pod dzinama, plakal az zvracel. Druhou lekci jsem se oblekla, s tim že jsem ho nechala déle plakal, což nedělám. Plakat nenechávam.. V tomhle případě to jinak nešlo 😔 instruktorka mi řekla, vydržet, zvykne si. Ale já bych se chtěla zeptat na názor vás maminky, protože je to pro mě neskutečný stres a malému se to evidentně nelíbí a to že si zvykne, mi připadá něco jako rada: nechat vyrvat v postylce dokud to nevzdá a nakonec vyčerpáním neusne😢
Jsem z toho zoufalá, protože je to vetšinou vysmáté, šťastné miminko a tohle je pro mě šok. Poslechnout instruktorku a zkoušet či toho nechat a chodit s ním sama, když to se mu líbí?
P. S. Peníze nám žádné stejně nevrátí, přesto, že jsme byli jen 2x.. Takže je jedno, zda-li to zkusíme ještě nebo přestaneme hned.
Děkuji všem za případné zkušenosti ❤

konidana
5. říj 2017

já bych to trápení ukončila a zkusila třebas za rok, nebo prostě s ním můžete do bazénu občas chodit sama. Nemá cenu se stresovat na kurzu, který vám nesedl.

podaji
5. říj 2017

Ahoj presne tohle bylo u nas. Malemu se take v bazenku libilo ale na rizenych lekcich to byl horor. Ja ho nemucila. Kurz jsem zrusila a sli az pozdeji. Jako proc to lamat pres koleno. Mate to narizene kvuli RHB. Pokud ne nenutila bych ho. U pozdejsich kurzu uz byl vic v pohode🙂 zkratka asi potrebuje cas. Vsechny deti na to nejsou.

dzogobela
5. říj 2017

Vyprdla bych se na to 🙂 Štěpánka teda první lekci taky prokňourala, ale druhá už byla lepší a pak už byla v pohodě. Takže pokud se to nelepši a fakt vyloženě řve, tak bych to nelámala.

cartney
5. říj 2017

já bych to taky ukončila, ještě by to v něm mohlo vyvolat strach z vody, kterého by se pak těžko zbavoval. Jinak u nás teda převlékání a nahřívárna vždycky se strašným řevem, ale ve vodě v pohodě. Nemáme to moc jako cvičení spíš takové cachtání s říkankama.

verdos
5. říj 2017

Nechávat vyřvat je něco trošku jiného. Nechat dítě vyřvat je špatně proto, že dítě je zoufalé, pláče strachem a volá po matčině přítomnosti a ta ho přesto nechává v celé té stresující situaci samotné. Tady dítě pláče u tebe, takže ty dáváš volný průchod jeho emocím, akceptuješ je a necháváš dítě, aby v bezpečí tvé náruče se uklidnilo a samo se se stresem vyrovnalo. Ovšem pokud jsi sama ve stresu, tak to dítě cítí a dobré to nebude nikdy. Další věcí je, že nevíš, co to dítě na hodinách plavání stresuje, takže to nemůžeš efektivně eliminovat a budeš ho tomu stresu vystavovat opakovaně a zbytečně. Za mě - ty peníze za to nestojí. Pokud by tě to z finančního hlediska moc bolelo, zkusila bych si sehnat náhradníka, díky kterému by se ti mohla část peněz vrátit zpět (ať už přímo od náhradníka nebo domluvou s danou organizací/institucí, která kurz pořádá). Ale jinak bych se na to vykašlala.

kuliseks
5. říj 2017

Kamaradka s dcerou zacala chodit plavat snad hned od dcercina narozeni a ted ve dvou a pul letech uz v bazenu dovadi a skace do nej jen v kruhu a tak🙂 vzdycky kdyz to vidim, tak si rikam, jestli neni chyba, ze jsem se synem nezacala taky chodit plavat. Ale prijde mi stejne, ze je kazde dite jine a ja bych to nakonec pres koleno nelamala. Kdyz to reknu mozna blbe, tak se mnou taky mama nechodila, vlastne jednou a kdyz me musela nasilim potopit a ja rvala jak tur, tak prestala🙂, a pritom myslim, ze plavat umim dobre a i mam vodu moc rada, tak nakonec nevim, co je vydobytek mody a co zdravi prospesne 🙂 ono to plavani ma plusy, ale myslim, ze ne u vsech a nekdy se najdou i ty minusy

mr_falko
5. říj 2017

plavat jsem se starsi dcerou byla slovy JEDNOU. Blbej cas, v aute usnula, pak se probudit a do vody? Nasrana ona, vytocena ja, zbytecna ztrata casu a nervu....Uz jsme pak nesly...Nehrotila bych to, plavat se nauci tak jako tak

alkuska
5. říj 2017

Já bych tomu dala ještě šanci, ale soustředila bych se spíš na to aby si zvykl na prostředí a jiné děti. Klidně bych strávila tu lekci jen tak ve vodě a držela a uklidňovala. Kdo ví co mu vadí, ale podle toho jak to píšeš bych řekla že to prostředí plavečáku samotné, proti koupališti je tam uplně jiný pach a hluk. Kdyby to fakt nešlo, vykašlala bych se na to. A hlavně se uklidni sama, dítě to vycítí že jsi ve stresu a je všechno ještě horší. Nebo nedalo by se na stejný bazén zajít mimo tu organizovanou hodinu? Na zvykačku?

lilulilu
5. říj 2017

Taky bych to ukoncila. Jestli place az zvraci, tak si myslim, ze je zbytecne ho vystavovat takovemu (pro nej) stresu. Ja se synem plavat nechodila (mel reflux a ja mela obavu, aby se nepoblinkal do bazenu), ted mu jsou 4, vodu miluje, namaci si hlavu, nemyslim si, ze by o neco prisel 🙂

alemari
5. říj 2017

Vykašli se na to, nikdy jsem s demtma plavat nechodila. Chodili jsme sami do bazénu a plavali všichni ve dvou letech, je to zbytečné mučení když se mu to nelíbí, naopak mu to zhnusíš už tou atmosférou a může se vody začít bát....

petrinda
5. říj 2017

U nás to bylo opačně. První a druhý kurz (od 6 a 14 měs.) naprosto v pohodě, v malém bazénku. Vodu miloval, byl to relax pro nás oba. Třetí kurz od 19 měs. ve velkém bazéně. Spočátku pohoda, ale pak již začínal mít "vlastní hlavu" skupinové cvičení odmítal a řval. V létě jsme chtěly zkusit bazén mimo kurzů a ani to nešlo, vůbec nechtěl do vody. Takže z milovník vody se stal naprostý "odmítač" a další kurz jsem již úplně zavrhla. Zkusíme třeba zase v létě na dovolené...

audrey44
5. říj 2017

Presne tak, na plavani se vykasli, kdyz to ma takovyhle prubeh. Ja mam pocit, ze dneska sotva zenska porodi, tak uz musi miminku vymyslet vsechny mozny aktivity - plavani, cviceni, joga pro miminka nebo anglictina pro miminka... ja s obema neco delam od malicka ale je to spis kvuli me, abych se s nima nekam dostala a nebyla jen doma. Jsem presvedcena, ze oni to vlastne ani nepotrebujou. A pokud by u nejakyho krouzku moje dite rvalo, tak s tim seknu 😉

guinea
5. říj 2017

@barbs88 Jak ti radila většina maminek, vykašli se na to. Na to co říká instruktorka bych moc nehleděla, ona buď sama děti nemá, a pak nemá ani ponětí (mám bezdětné kamarádky, co dlouhá léta učí v MŠ a teprv když mám sama dítě tak vidím, že jsou kolikrát fakt mimo s jejich radama), a nebo ta instruktorka dítě má ale je prostě bezcitná.
Já jsem se synkem zažila něco podobného, nebylo to tedy plavání, ale cvičení - hraní s ostatníma dětma a maminkama v tělocvičně. V obchodě nebo supermarketu byl vždy v pohodě a cizí lidi mu nevadili, ale v tělocvičně najednou ano. Celou hodinu nervózně křičel a plakal, ale já jsem si taky myslela, že "si musí zvyknout". Byla jsem z toho ve stresu já i on, převlíkání pak dopadalo podobně, jak píšeš ty - narvala jsem na sebe boty bez ponožek, jemu jen na hlavu čepici a přehodila bundu a rychle do auta. No vydržela jsem asi 4-5 lekcí a pak jsem to vzdala. Samozřejmě jsem si od okolí vyslechla, že z něj vychovám asociála a že jsem měla vydržet. Zkrátím to, na cvičení jsme začali chodit znovu o půl roku později, a už je to o něčem jiném - do tělocvičny z šatny běží, směje se, cvičení ho baví a všech těch míčů a trampolínek si vyloženě užívá. A mně už se nechce zvracet, že zítra zase "musíme" na cvičení...

veveruse14
5. říj 2017

přidám svou zkušenost:jako správná aktivní matka prvního dítěte jsem syna přihlásila na plavání,od 6ti měsíců,od začátku to nebylo v pohodě-byl na mě přilepený,plakal,už jak jsme tam vlezli,doteď si myslím že primárně mu vadil ten hluk a pišticí děti,prostě se bál a bylo mu to nepříjemné(byl tam docela nízký strop,takže ten hluk fakt stál za to, vadilo to i mě), i mně lektorka radila vydržet-že kdyz teď skončím,bude se bát vody....no vody se bál dlouho tak jako tak,vydržela jsme to uź jen pár lekcí. kromě toho myslím že nám to dost narušilo důvěru-doteď když něco nechce dělat místo aby to normálně řekl,projevuje se docela hystericky-prostě jsem ho nutila do něčeho čeho se bál a ztratil ve mě důvěru ( i když je pravda že on byl takový bázlivější od narození).Až toto léto už se docela koupal v bazénu a už umí odmítat klidněji,jsou mu 3! té lektorce to mám docela za zlé-mluvila jsem s ní o tom několikrát,už dost zoufalá,že mi to přijde jako trápení, ale pořád mi tvrdila že mám vydržet,že se to zlomí,že její syn byl stejný a teď vodu miluje. Vykašlala bych se na to-choďte s ním sama,pokud je s vámi v klidu,to co by se tam naučil není nic co byste ho nenaučila sama. Fakt t nestojí za to ho trápit a přivodit si do vzájemného vztahu potíže.

guinea
5. říj 2017

@veveruse14 Další lektorka, co by "lámala" děti. Jestli to nebude třeba už nějaká profesionální otupělost vůči potřebám dětí?

sarkar
5. říj 2017

Hele, já to měla podobně, nebyl problém svlékání, ale na plavání jsme dojížděly 20km, pravidelně mi pak v autě usla a měla problém spát potom doma, nebavily mě přechody (hlavně na podzim) z tepla do zimy (zima venku, vyhřáté auto (ve slunečné dny), minimálně tři různé teploty v bazénu - ve foyer, v šatně, před sprchami, v bazénu. Odchodily jsme 10 lekcí a pak rok pauza, začaly jsme v roce a půl a to jsme ani nedochodily zaplacené hodiny - dcera prostě není davový typ, aby dělala, co se po ní v danou chvíli chce, takže jsme to ukončily. Vodu miluje dál, neustále se někde cáká, ale prostě organizované plavání není nic pro nás. Stejný problém teď máme i s angličtnou...

barbs88
autor
5. říj 2017

@alkuska právě, že jsme byli několikrát mimo toto kojenecké plavání a malý nadšený, cáká, hraje si, směje se.. To samé místo. Ale jakmile jsme na tom plaváníčku, pláče. Chodíme do klubíku mezi ostatní děti, kde je nadšený...

barbs88
autor
5. říj 2017

Mockrát Vám všem děkuji, do jedné jste mě ujistili v tom samém! Opravdu díky moc, už je jasné, že na další plavco nejdeme. Proč se stresovat, když ten čas můžeme oba využít něčím příjemným. 😍😍

misa357
5. říj 2017

@barbs88 Ja s tímhle ani začínat nebudu. Na bazén budeme chodit, ale bez kurzů a jakéhokoliv limitování. Pojedeme, když se nám to bude hodit.

alkuska
5. říj 2017

@barbs88 Tak v tom případě bych se na to taky vykašlala.

astyna
5. říj 2017

Ahoj, je od tebe hezké, že chceš syna socializovat a hlavně hrou, kterou má rád, když jste spolu sami dva. On ho třeba může děsit víc dětí najednou, nebo mu prostě nesedí paní instruktorka. To je jak v mš - někdy není problém v dítěti, ale v přístupu nebo v osobnosti.

Není škoda peněz, jen lidí, jak říká moje máma. Nám takto propadlo cvičení s batolátky - nechala jsem se zblbnout, koupila permici a byla tam taky jen dvakrát. Pak mi byla už škoda i toho času tam - než tam člověk dojede, čas strávený zbytečně je moc drahý. A to bylo několik tisíc Kč...Ale já v tom prostě neviděla smysl.

Přidám se k ostatním - neměla bych srdce v tom pokračovat, jasně, může si zvyknout, ale jak by bylo tobě, kdyby tě matka dávala tam, kde brečíš a jen na to koukala...

mythologist
5. říj 2017

“Vydrz! Musis to v nem zlomit! Jinak z nej nikdy nic nebude, uz vubec ne repre plavec. Vzdyt uz nase babicky davali od miminka plavat! Je to ten nejprirozenejsi pohyb jiz od doby prvni bakterie ktera zacala evoluci na Zemi!”
😀

astyna
5. říj 2017

@misa357

Já to dělám stejně - navíc mám hyperaktivního syna, takže každý den je s ním jiný, někdy spolupracuje více někdy méně a zrovna v ten den je hraní v herně dost špatný nápad a na plavání jsme ani nezačali chodit, protože to s ním nemá smysl...

barbs88
autor
5. říj 2017

😂😂😂👌

barbs88
autor
5. říj 2017

@mythologist 😂😂😂👌

soleilll
5. říj 2017

Plavání s miminama - novodobá móda. Proč to dělat za každou cenu, jen proto, že to přece teď dělá každej a miminům to tolik dá...? Nesmysl. Řiď se podle toho, co má rád a nenuť ho to aktivit, které jsou moderní, ale jeho nebaví. Dnes je těch kroužků pro mimina téměř od narození tolik, že sestačím zírat, bez čeho všeho se "moderní matka" neobejde. Dítě nejlíp zabaví naprosto obyčejné věci, tohle je jen tahání peněz z rodičů, kteří chtějí dítěti dopřát všechno...

kackacka37
5. říj 2017

To bych nelamala prez koleno, penize kdyby byli trochu solidni by meli vratit aspon část, nebo se s nimi domluvit a zkusit treba za ctvrt roku.

swetlusska
5. říj 2017

chudáci děti dneska, jen se naroděj, tak už je všude cpou, já jsem teda s naším cvičila doma sama, nechci ani aby chytil hned něco v bazénu a tak. Plavání by pro nás byl stres, tak to ani zkoušet nebudu. A jestli má ta instruktorka řeči, tak se na to vykašli, vymysli si pro ní nějakej důvod a už tam nechoďte, proč ho stresovat...

dzogobela
5. říj 2017

@soleilll
@swetlusska holky, ale to je prece kazdeho vec 🙂 ja chodim s malou plavat, aby prisla do kontaktu s jinymi detmi, nemam kolem sebe kamosky s detmi. A i ja abych vypadla z domu mezi lidi.

guinea
5. říj 2017

@dzogobela Holčičky jsou obvykle připravené na socializování daleko dřív, než chlapci, to může hrát taky roli 🙂