Přetěžování dítěte kroužkama. Co si o tom myslíte?

fifina
13. bře 2009

Holky mam takovy dotaz. Kolik krouzku s detmi navstevujete?
Mam dceru, ktere je 18 mesicu. Nedavno jsme zacaly chodit plavat v utery. Ve stredu chodime
do prvnich krucku, zde se deti seznamuji s hudbou. Ve ctvrtek
pak chodime na anglicke zpivanky spolecne s kamaradkou a jejim synem.
No a to je vse. Samozrejme chodime kazdy den na prochazku,i ted treba i dvakrat denne.
Mam kamaradku, ktera mela zaplneny diar krouzky uz od nejutlejsiho veku, pry se rodice bali, aby
se nedala k nejake parte....Ja bych nerada svoji dceru nejak pretezovala. Co si o tom myslite??
Je pravda, ze nas to stoji ne zrovna male penize, a kdyz si predstavim, ze prijde i dalsi dite nebo i deti....

Jeste jsem si taky zaplatila asi pred trictvrte rokem kurz tancovani pro nejmensi,
ktery mel zacit uz v zari. Ale kurz nezacal a penize nemam. Zaplatila jsem za to 1700 Kc
za pul roku. Kdyz tam volam, tak me vzdy reknou jen ,ze se jim to jeste nepodarilo naplnit
a ze uz to zacne co nevidet. Ale uz ani neverim ,ze to nekdy zacne tak nevim co mam delat.
☹ Jen se utesuji tim, ze uz by snad v " nasem diari" uz ani nebylo misto
😉

pavlam76
13. bře 2009

Ahoj fifino,

ohledně těch peněz co jsi zaplatila za ten kroužek. Já bych tam zavolala at ti
řeknou přesny termín, kdy kurz opravdu zčne a pokud ne ať ti vrátí peníze.
Kdyby se zdráhali tak jim pohroz že to ohlásiš na Policii to by melo stačit.
Jinak určitě ten subekt co ten kurz pořadá tak nahlas na www.nepoctivci.cz .
Tam je databaze všech podvodníků z celé České a Slovenské republiky. Vždy když budeš
něco nakupovat nebo platit někomu neco předem tak se před tím podivej na tuto stránku
jestli daná osoba nebo firma není podvodník. Dá se tam vyhledávat podle jména adresy
IČO telefonu čísla účtu atd. Předejdeš tak svým problémům které popisuješ. Mě se stalo
neco podobného, ale s mnohem více penězi a od te doby než neco koupim nabo podepiše se
vždy podívám na www.nepoctivci.cz

Ohledně toho přetěžovaní dítěte si myslim, že jak to máš nastavené na úterý, středa,
čtvrtek, že je to ideální. A o dceru bych se nebala ta to bude zvládat nejspíš určitě
v pohodě, hlavně aby jsi to zvládala ty 🙂.

Pavla

caira
13. bře 2009

🙂 ahojky, ohledne krouzku, ja si myslim, ze je to dobra vec, ja tedy mela s malou zatim jen plavani ( ale to jsme po par hodinach vzdali, desne se tam bala a rvala) a od 3 mesicu chodime na detske znakovani, to nam ted v dubnu uz konci a tak hledam dalsi naplne, akorat jsem si nasla detskou skupinu coz bude ve stredu a pak hledam jeste alespon jeden krouzek, ale my tu nic moc zabavneho nemame, chtela jsem malovani pro nejmensi, patlaji tam jedlyma barvickama a pry je to docela psisa ( hlavne se to da umyt) ale u nas to samosebou neni, coz me mrzi, ale cim bude starsti chtela bych mit alespon 3 krouzky tydne.. ja jako mala chodila do hudebky, na zpivani, na plavani, gymnastiku atd atd..vzdycky jsem se pro neco nadchla a nasi me nechali to zkusit ( ne vzdycky jsem vydrzela) ale bylo to fajn mit napln a ne jen se nudit doma ( hlavne v zime..pres leto jsem krouzky nechtela, to jsem chtela litat venku s detma) 🙂

fifina
autor
13. bře 2009

Diky za radu, ja to jeste necham, ale na tu stranku se podivam.
No, je pravda, ze dcerce se ty aktivity libi a o tom to je...
Sama pochazim z maleho mesta a tam poradne pro male
deti nejake krouzky nejsou, takze si tech moznosti, ktere
poskytuje mesto, vazim. 🙂

pavlam76
14. bře 2009

co je to detske znakovani?

sue
14. bře 2009

...ja si myslím,že dieťatko nepreťažujete,ale mne by vadila toľká nesloboda...my sme stále kdesi...a plánovať si program len na tiedni v týždni kedy nie sú krúžky sa mi zdá málo... ešte si organizovaného života dietko užije... nie je lepšie teraz cestovať, meniť každý deň program ale nie organizovane? Mne by vadila tá strašná pravidelnosť 😔

dididi30
14. bře 2009

sue suhlasim, ja som tiez ,,proti pravidelnosti, lebo pre mna je pravidelnost dost stresujuca, lebo sa nikdy neda dodrzat...vzdy pride nieco co mi nabura moj program, napr chcem maleho ulozit spat a prid mi kamoska ci rodina na navstevu a co ich vyhodim, lebo prave mi naburali moj program? 😅

fifi vy mate tolko kruzkov 😕 😅 ta obdivujem,ze mas cas...teda ja som taka zaneprazdnena,ze az, dcera chodi do skoly, muz spi po nocnej, ja s malim doma, mozno pojdem aj do prace a nieto este nejake kruzky, som rada,ze sa mozem detom venovat doma 😅
ale kto ma cas, nech sa paci s jednym dietatom sa da toho vela a este ked je materska 3 roky tak parada, tu je len pol roka, uz som mala nastupit ale oddialujem 😉

sue
14. bře 2009

Dididi, keď si predstavím,že od nástupu malého do školky až do maturity nebudem robiť nič iné,len sa naháňať z krúžku na krúžok a z jednej organizácie do druhej, tak ďakujem neprosím...my si ideme kde chceme a kedychceme a ako chceme... 😅

dididi30
14. bře 2009

sue no ty sa budes nahanat po kruzkach s malym a maly, ci uz velky ti povie,ze ho to nebavi,tak tvoje usilie bolo zbytocne...deti treba navigovat, alebo usmernit ale nie im vnucovat to co sme my nemali, teda napr mne osobne sa paci hranie na klaviry, hm ale moja dcera by mi na to povedala, ze ju toto nebavi 🙄 😀
ved som ju v skole dala na eko kruzok, tak tam okopavali ,sadili a ona,ze je to tazka praca pre nu 😅 , tak mam po sne urobit z nej eko zenu 😀 bavi ju jedine kreslenie a robenie brajgelu v byte 😀

sue
14. bře 2009

Didi,to som chcela aj ja napísať..že od útleho veku krúžky sú najlepšia cesta pre znechutenie 😔 ale v tomto prípade pri malinkých detičkách mi to pripadá skôr ako robenie programu pre maminy na MD ktoré si sami nevedia s dieťaťom spraviť program... pretože niektoré s deckami doma kreslia, maľujú, modelujú z plastelíny, lepia, strihajú, učia sa nejaký jazyk, chodia plávať, na túry, do galérie, múzea... rôzne, ale niektoré maminy na toto proste nie sú tak si hľadajú toho,kto im ten rozumný program spraví...a určite je to lepšie ako tie maminy čo 5 dní v týždni trávia tak,že sedia v kaviarňach v nákupných centrách 😀

zitaje
14. bře 2009

Caute baby,
suhlasim s predchadzajucimi prispevkami.
Napada ma este jedna vec: ja si myslim, ze ani z vychovneho hladiska nie je vela kruzkov prilis dobre. Ide mi o to, ze ked chodi dieta na kruzok, je mu vlastne zabranene v jeho vlastnej prirodzenej tvorivej aktivite podla vlastneho vyberu, a povedala by som, ze sa tym praveze vychovavaju nesamostatni ludia, ktori su bez kruzkov strateni a nudia sa, ked im niekto nezorganizuje cas. Ja mam starsiu dceru prvacku, velmi tvorive dietko, ktore vela kresli, vyraba si doma knizky a kadejake darceky len tak pre radost atd., chodi len na jeden jediny kruzok (obcas aj to frfle, ze musi), na tanecnu 1x tyzdenne. Ani do druziny nechodi, a aj tak sa niekedy stazuje, ze sa nema kedy hrat - myslim uplne bez zasahu zvonka, podla seba. Aj tak sa stale nieco deje, stale niekam chodime, ci uz na navstevy, alebo ja ani neviem, keby sme mali kazdy den kruzok, jednak by som hned zosedivela a na druhej strane by sme lietali z miesta na miesto.
No a malinka ma rok, zatial nikam organizovane nechodila. Plavanie sme nezvladli, nestihame, to mi je trochu luto. Ale zato chodime na viachodinove prechadzky do lesa, do Bibiany (dom umenia pre deti) a na kadejake vystavy, stretavame sa s ludmi, a nemam pocit, ze by malej cokolvek chybalo k zdarnemu vyvoju, prave naopak. 😉

verulka
14. bře 2009

fuha, ja mam s ronom len 1 cvicenie a to mi uz robi problemy 😅 proste furt na to musim mylsiet a ta. Teraz mame este 2 cvicenia a na dalsie uz neidmee...vsak vonku je teplo a pekne, budeme vonku. Moje deti mali kruzky vzdy len v ramci skolky( tam ich mali kopu..okrem spevu vsetky) ale to bolo ako hra pre ne..poobede uz nemali v predskolskom veku nic. Teraz maju vsetko mozne v ramci druziny (preto som vyberala skolu s velkou ponukou kruzkov) a maju 2x do tyzdna poobede gymnastiku- ale ta je tiez v skole,takze vozenie odpada. Jedine kam ich vozim je tanecna 1x do tyzdna...ale oni su uz vleki, to je o inom a vyberaju si to sami. KEd boli mensi, tak cele poobedia patrili len nam a nasim neustalym vyjazdom vselikam...

hakanka
14. bře 2009

Ahoj, já se tedy hlásím mezi neschopné matky, které uvítají, když jim někdo zorganizuje čas 🙂. Jsem s píďou sama celý den manžel jezdí až večer, někdy má služebky na týden i víc. Babičky zaměstnané a daleko. Muzea a galerie mé dítko fakt nebaví a než koupím prstové barvy, tak si je ráda vyzkouším v MC, navíc bez obavy, že zazvoní pošťák a já budu mít byt plný barev. Chodíme plavat a cvičit, je to povyražení a inspirace pro mě, ale myslím, že mé dítě se také nenudí. Nemyslím si, že by bez kroužků strádal, že by je nutně potřeboval, ale upřímně je to pro mě vítané vytržení ze stereotypu (a to přesto, že po večerech pracuji a učím se cizí jazyk).

pavlam76
15. bře 2009

Ja si myslim, ze dite si samo vybere na ktery krouzek budech chodit, protoze kdyz ho budete nutit tak to samozrejme nema taky zadnou cenu. Takze to je ta jeho svoboda vyberu. Jinak na krouzku pozna dite spoustu novych lidi a uci se zit ve spolecnsti mnoha lidi a uci se fungovat mezi lidmi. To prece zadne malovani doma nemuze nahradit. Samo s mamou je preci jen skoro porad. 😉

bramburka
15. bře 2009

my teda chodime plavat, cvicit, do herny, na hriste, kdekoliv jsou deti tak volá deti! a strasne ji to bavi! samo nutit ji nikdy nebudu, ale kdyz ji to bavi, snazim se o aktivity kazdy den, jinak by mi delala zmineny brajgl v byte, ona zlobi jen kdyz se nudi. Za par mesicu planuju vytvarku a tak, nemyslim si ze by to bylo moc.

U deti ve skolce je to jine, maji spoustu aktivit tam a asi je dulezite, aby travili i cas doma s mamou a tatou.

pavlam76
15. bře 2009

Presne mala se na deti vzdy velmi tesi. I kdyz jedeme k bratrovi pritele (ten ma tri deti) tak mala uz od rana vola jejich jmena 🙂 . S krouzkama je to podobne tesi se tam protoze tam bude se spoustou deti.

Samozrejme cas s mamou a tatou je velmi dulezity ale pritel je casto v praci a vraci se vecer a to uz jsem doma. A s mnou mala travi cas po zbytek dne.

fifina
autor
15. bře 2009

neumim si predstavit, ze bych vzala 18 mesicni miminko do galerie......., ale nikomu to neberu...
neumim si predstavit, ze bych denne vystrihovala, modelovala, lepila...., myslim, ze i to se detem preji....
mluvila jsem o krouzcich, ktere trvaji 30- 45 minut. maximalne....
nesvoboda je podle me spis nemit moznost jine volby, vzdyt je to prece parada, ze je dnes tolik
moznosti a ne jen sedet doma, at uz maminky umi deti zabavit sebevic.....
v dnesni dobe snad vetsina maminek vi, ze se deti nemaji do niceho nutit...., ani si nemyslim, ze
by si miminko v tomto veku uvedomovalo, ze jde o organizovani, ktere dospelym casto vadi....
v mem okoli maminky trapi spis to, ze nemaji na krouzky penize nez cas,,,,,

zminovana kamaradka mela krouzky kazdy den a je z ni uspesna mlada zena, velice samostatna s mnoha
konicky.....

sue
15. bře 2009

Fífí,vidíš a my chodíme do galérky od 3.mesiacov 😀

pavlam76
17. bře 2009

No a myslis si ze dite kteremu jsou tri mesice ze ma z galerie vic nez dite ktere jde na krouzek ktery je primo naplni urcen pro jeho vek?
Ja myslim ze urcite ne. 😀

geminis
17. bře 2009

pavlam76,
dětské znakování je učení a používání znakové řeči u mrňat a s mrňaty.
http://maminky.eu/clanky/znakovani-s-miminky-v-...
http://www.emimino.cz/pages/story/6081

martinka79
18. bře 2009

já se domnívám, že je rozdíl mezi kroužkem pro 12měs. 18měs a 7leté dítě. pro mrňata se snaží organizátoři koužek dělat jako zábavu, pobavení s rodiči a dětmi setkání, nečeká se od nich nic excelentního. je to pouhé scházení se a dělání aktivit, které bychom třeba sami doma nedělali. 🙂 proto také hodně kroužků zaštitují mateřská centra. rozdílné je, že 7leté dítě po povinnosti školní, jde na kroužek, něco co se chce naučit, musí naslouchat, dodržovat pravidla a daného učitele ketora poslouchat. je to sice por něj zábava,a le zkrátka už organizovaná a řízená.
Míje dcera jako malá měla jen jeden kroužek dvakrát týdně.(sportovky) začali jsme asi v 15měs. a dokončili jsme celé období do nástupu do školy. teď v něm sama pokračuje. dělá tam aerobic, míč. hry,akrobacii a no vše.
Má současně angličtinu také už několikátý rok. Snažím se ji vést spíše k tomu, aby něco dotáhla dokonce a získala z toho něco než 0byla přelétavájako včelička.

V období batolecí, opředškolním jsme dávali přednost cestování a společným aktivitám v rodině a s přáteli a jeden kroužek stačil nám oběma.
ale jsme z vesnice ale zde je vyřžití úžasné.Příroda. 🙂
Každý rodič asi má jiné priority.
držím pěsti všem a jnak děti vydrží pendlovat celý den a neunaví se. 😉

pavlam76
18. bře 2009

geminis,
moc dik jdu se na to podivat 🙂 🙂 🙂

johanda
18. bře 2009

ahoj, myslím, že dítě kojeneckého až batolecího věku nelze "kroužky" nějak zásadně přetížit, protože, jak už zde bylo řečeno, jedná se spíš o hry s rodiči, kterým by se prcek věnoval i doma. Problém by mohla mít nemluvňata citlivá na změnu prostředí, ale to mamky většinou poznají a zařídí se podle toho.
U dětí školního věku je už třeba být opatrnější a vycházet z temperamentu, nadání a osobích preferencí děcka. Někdo zvládne balet (fotbal), angličtinu, klavír a výtvarku bez problémů, někomu stačí jen ta angličtina a odpoledne se raději prolítá s děckama svého věku venku. Tyhle dospělými neřízené kontakty s vrstevníky jsou pro malé školáky hóódně důležité, protože se samostatně učí chování ve společnosti.
Vidím to na své sedmileté dceři - miluju housle, ráda cvičí, ráda se učí angličtinu, ale když na ni zazvoní odpoledne kamarádky, div si nohy nezláme, jak peláší na hřiště.🙂

aponchie
18. bře 2009

no ja si myslim,ze v 18mes je na krouzky casu dost spis bych to definovala jak nekdo psal zabava maminek aby se s detma v podstate nenudili pac pojem krouzek tohle nenaplnuje 😎 nicmene je velka pravda jak sue psala ..souhlasim se vsim opakovat s enebudu snad jen to,ze v dnesni dobe se chodi do kavaren na plavani do MC a anglictin ,ale uz se nekupuji barevne papiry a nedelaji se obrazky,nemodeluje se,nehraji se hry ,nechodi se obycejne na hriste atd,od malicka malou vodime taky do galerie na vystavy obrazu do muzea hracek zviratek do zoo,na kolotoce se podivat,na zviratka do zverince na koniky na zavody koni na houby,doma mame plno kreativnich veci a nenudili jsme se nikdy 😎

kacenqa
18. bře 2009

nemyslim si, ze je nieco zle na 'kruzkoch' pre prckov ani ze je to nesloboda pre maminky. myslim, ze je to super, ze v dnesnej dobe sa da robit tolko veci s dietatkom. vsade sa pise, ze deti maju rady urcite stereotypy, ze vedia, ze teraz pride to, a teraz ono. my napriklad mame relativne stabilny program dna - doobeda sa hravame doma a po obednom spanku vyrazame do sveta, a to uz je variabilne. ale ta 'osnova dna' dava dietatu podla mna istotu. dokaz toho - dnes rano som neplanovane musela ist s autom do servisu. mala, ked ma videla odchadzat, takyyy rev spustila, ze az. pritom nie je ziadny mamickar, nema problem ostat doma s babkou ci manzelom, ale vie, ze rano chodi prec tatinko, a toho aj kazdy den odprevadi. dnes sa stalo nieco absolutne netypicke a preto tak aj reagovala.

my uz od polroka chodime 2x tyzdenne plavat. a som strasne rada, ked vidime jej rozziarene ocka, a ako sa tesi, este len bazen zbada, no parada. a tiez sa chystam do hudobky, od septembra na ten program prve krocky, pretoze mala len co zaspievam akekolvek prve dva verse pesnicky, uz tancuje. tak preco ju v tom nepodporit?

samozrejme, ze oboje aktivity robime/budeme robit len preto, ze to bavi JU, keby som videla, ze sa jej do bazena nechce, tak tam nechodime. zaroven v tom vidim celkom fajn moznost, ako spoznat aj ine maminky a najst aj pre seba rozptylenie a mozno aj kamosky, nie kazdy ma taku rodinu, co ho chodi navstevovat kazdy druhy den. a ja som tvor velmi spolocensky a byt matkou je sice uzasne, ale po roku sa citim dost socialne izolovana.

tiez si neviem predstavit, zeby som s malou sla do galerie, pretoze po 3 minutach by mi zacala vyskakovat z kocika, lebo by v nom neobsedela. ona obsedi len vonku, ked sa vezie. a chodit este sama nechodi, takze taketo nam nehrozi...

vies sue, podla mna je to individualne, co vyhovuje jednym, nemusi zas druhym ale zhodnotit, ze je to cesta, ktorou sa nema ist (inymi slovami znechucovanie kruzkov do buducna) tak to by som si netrufla. moznoze tvoj maly bude mat zas po krk galerii, a ako skolak bude na vystavach lepit zuvacky na ramy obrazov...co ty vies???? 😵

takisto, napriek tomu, ze ja som sa nemcinu zacala ucit ako 5 rocna a skoncila som ako23rocna tlmocnickou statnicou na uni, tak aj nepriek tomu by som si nikdy netrufla ucit svoje dieta cudzi jazyk, pretoze jej tym mozem akurat tak ublizit, lebo ju mozem naucit hovorit s mojimi chybami, a uz sa to potom nikdy neodnauci...

fakt je ale ten, ze tiez nemusim zrovna mamicky, ktore pojem 'zobrat dieta na vychadzku' prekladaju ako povymetat nakupne centra...a potom pisu na forum, ze jaj dneska sme sa dobre vyvencili, boli sme v centre, galerke a maxe...alebo poluse, auparku a avione...radsej s nou budem sediet v materskom centre (zatial sme v ziadnom neboli) ako keby som mala stradovat nakupnymi centrami.

myslim si, ze plati - zlata stredna cesta aj tu 😉 takze aj vlastny program aj nejake aktivity 😅

zuzka1.
18. bře 2009

my mame vacsinou vlastny program, od pondelka chodime na cvicenie na fitlopkach, sme v skupine do 1 roka, uvidime ake to bude, mylsim si, ze aktivity aj pre tak malinke deti su dobre, ale vsekto s mierou. A je to dobre aj pre maminy

kalo
18. bře 2009

apochie: pěkné zamyšlení...souhlasím...My teda kroužky, plavání ani MC nenavštěvujeme..malá byla dost nemocná, tak nám kolektiv dětí nedoporučili, aby zase něco nechytla a plavání to též-po zánětu ledvin.. ☹ Snažím se jí zábavu vynahradit doma...Hraju jí na flétnu, housle, zpívám, modelujeme, čmáráme, tancujeme...A jsem úča malých dětí, tak nějaký nápad občas mám...

dukie
18. bře 2009

Já nevím, náš malej je na kroužky ještě sakra malej. 😀 Ale co se týče názoru, že je potřeba dětem zajistit dostatek kroužků, aby neměly možnost přidat se k nějaké pochybné partě... to je podle mého názoru špatně. Příklad ze života - moje spolužačka ze základní školy. Maminka byla téhož názoru, tak ji po škole posílala na klavír, malování, cvičení atp. Holka neměla jedinej den volnej. Sice uměla hrát na klavír, krásně malovat (byla talentovaná), měla dobrou postavu atp. To jo. Ale s úderem konce školní docházky přešla na gympl, maminka usoudila, že je už dost velká a rozumná, takže z kroužků slevila... no a výsledek - holka se dala k partě, začala kouřit trávu... a tak to šlo dál.

Podle mého názoru kroužky ano, ale rozhodně by jich nemělo být přehršel. Dítě by mělo mít i svůj volný čas, aby se s ním naučilo vhodně zacházet. 🙂 Tam je důležitá podbopra rodičů, aby ho coby malého caparta v tomto volném čase podpořili v jeho aktivitách a věnovali se mu... prostě aby mu pomohli najít tu správnou cestu pro zbytek dětství. 🙂

kubaka
18. bře 2009

Aponchie má pravdu - dítě do tří let by se nemělo organizovat žádným způsobem - potřebuje svobodu a volnost. Nejsou na to vůbec zralé a nepotřebují to. Organizované činnosti nejenže nejsou schopny, ale brání jim to ve vlastní fantazii. Proto se do školky chodí až od tří let - je to psychologická hranice, kdy začně potřebovat děti a začíná se učit sociálnímu kontaktu.
neargumentujte, že někomu to vyhovuje, někomu ne - to není relevantní. Dítě má svůj vývoj a ten je třeba respektovat.
Nedávno jsem navštívila mateřské centrum v domnění, ža ˇasi o něco přicházím - zážitek otřesný - aspoň teda na naše nervy. Řvoucí 1,5-2 leté děti, klábosící matky, které si tam šly hlavně pokecat a děti nechaly napospas. Dělaly ještě větší hluk než ty děti.
Když začalo organizované malování srdíčka, začalo to řevem a sháněním dětí ke stolu. Po dvou minutách to děti přestalo bavit, odpadaly a začaly nehlídaně demolovat zařízení. Matky si lepily srdíčka sami a vesele se bavily. Když mi začal jeden obzvlášť roztomilý 😝 chlapec 😝 skákat po nohách a po klíně a mého malého vzal po hlavě tyčí od stanu - což jsem nestihla uhlídat, ačkoliv jsem byla celou dobu ve střehu, měla jsem toho po krk a musela na něho zařvat. Nakonec se matky rozhodly pro tanečky ze zpěvy, jakousi obří plachtou začaly mávat a udělaly takový vítr a zvířily snad všechen prach, že jsme toho měli plné oči. Děti zdrhaly a řvaly, když matky dozpívaly a dotančily, popadla jsem malého a zdrhla. 😀 Venku procházka byla oproti tomu jako balzám.

Do tří let žádné kroužky, angličtiny - holý nesmysl - cvičení ani tvoření. To všechno si děti obstarají svou přirozenou vitalitou doma s vámi. 😵 😵 za vaší asistence a nabídky...

vroni
18. bře 2009

Tak tu si dovolim nesuhlasit. Preco by som mala doma s dietatom kreslit, ked to a) neviem, b) leziem z toho od nudy po stenach? Doma sa hrame, spievame, pijeme kavu 😀 a robime vselico ine, ale chyba - moje dieta rado kresli..... Takze chodime na malovanie (kreativne cmaranie by to asi lepsie vystihovalo) a necham oranizovat cas mojho dietata niekomu cudziemu, kym ja "klebetim a pijem kavu" (v skutocnosti postavam pri dietati a obdivujem jej vytvory) Na plavanie chodime od dvoch mesiacov az dodnes a krpata sa tam hrozne tesi. Egoisticky odmietam urobit v obyvacke bazen, aby mohla pekne plavat doma len s maminkou. O tej anglictine nejako nemam predstavu - take male deti sa asi neucia, nie? Skor sa nejako hraju s anglicky hovoriacim dospelym, alebo...? Ale zase napriklad sme zrusili hudobnu, krpana tam nechcela chodit a doma vyspevujeme o dusu spasenu, tak snad o nic neprisla. Suhlasim, ze nie kazdy kruzok je zmysluplny a nie kazde dieta musi byt nadsene, ale nad predstavou, ako je matka bozstvo, co vie vsetko najlepsie a dieta s nou ma stravit podla moznosti izolovane cele tri roky len prevraciam oci.

kacenqa
18. bře 2009

kubaka snad mi nechces tvrdit, ze sa mam zabetonovat doma a do 3 rokov vpustit domov maximalne manzela.... a co deti, ktore chodia do jasliciek ci uz z toho alebo onoho dovodu??? podla mna velmi zalezi aj od povahy dietata. nasa mala doslova miluje inych ludi, usmev taky, jak keby mala kutiky prisite k usom hadze na kohokolvek v autobuse, kto je ochotny sa na nu pozriet, alebo na predavacku v obchode, co sa jej prihovori....takze my casto chodime von a budujeme jej socialne kontakty uz teraz. keby bola ustrachana, uvrestana, urcite ju nebudem nutit do kolektivu....

a k tej organizovanej cinnosti - ved nikto nepise, ze dava taketo male deticky na nejake cvicene opicky....ved to vsetko je predsa prisposobovane veku dietata a sama isto vies, ze aj taketo male deticky vedia dat najavo, ak sa im nieco paci alebo nepaci a nikto predsa nebude robit nieco, co sa jeho dietatu nepaci.

pises, ziadne cvicenie - holy nezmysel....bola si sa vobec pozriet na nejakom takomto cviceni alebo plavani??? ja teda furt pisem o tom plavani, kedze my len plavame, ale ja som velmi rada, ze tam chodime. malej to prospieva, je tam rada, kope nozkami od radosti len co zbada vodu...a preco by som jej to mala upierat??? ved z nej nerobim ziadneho michaela phelpsa preboha, nenutim ju preplavat 50tku kraulom, len ju vycvachtam vo vode, pohrame sa s loptickami a inymi hrackami a troska sa ponarame.....spytaj sa pediatrov, kazdy jeden z nich ti plavanie odporuci, nasa dokina bola uplne nadsena, ked som povedala, ze ideme plavat....

dieta ma svoj vyvoj, to ano, ale ten vyvoj treba stimulovat predsa...nieto podnetov, nieto vyvoja...tolko k tomu.