Přetěžování dítěte kroužkama. Co si o tom myslíte?

fifina
13. bře 2009

Holky mam takovy dotaz. Kolik krouzku s detmi navstevujete?
Mam dceru, ktere je 18 mesicu. Nedavno jsme zacaly chodit plavat v utery. Ve stredu chodime
do prvnich krucku, zde se deti seznamuji s hudbou. Ve ctvrtek
pak chodime na anglicke zpivanky spolecne s kamaradkou a jejim synem.
No a to je vse. Samozrejme chodime kazdy den na prochazku,i ted treba i dvakrat denne.
Mam kamaradku, ktera mela zaplneny diar krouzky uz od nejutlejsiho veku, pry se rodice bali, aby
se nedala k nejake parte....Ja bych nerada svoji dceru nejak pretezovala. Co si o tom myslite??
Je pravda, ze nas to stoji ne zrovna male penize, a kdyz si predstavim, ze prijde i dalsi dite nebo i deti....

Jeste jsem si taky zaplatila asi pred trictvrte rokem kurz tancovani pro nejmensi,
ktery mel zacit uz v zari. Ale kurz nezacal a penize nemam. Zaplatila jsem za to 1700 Kc
za pul roku. Kdyz tam volam, tak me vzdy reknou jen ,ze se jim to jeste nepodarilo naplnit
a ze uz to zacne co nevidet. Ale uz ani neverim ,ze to nekdy zacne tak nevim co mam delat.
☹ Jen se utesuji tim, ze uz by snad v " nasem diari" uz ani nebylo misto
😉

martimarti
20. bře 2009

Johando, díky za odpověď. Máš to dobře vychytaný, zvlášť když poznáš, že "když děcko projeví zájem...tak mu vyhovím". Tohle zatím nějak nepoznám, ale ty máš holčičku už starší, takže uvidím, jak to bude u nás. Mě asi bude ale vyhovovat nějaká zlatá střední cesta, nějak si nedovedu představit, že by si malá hrála pořád sama bez mé učasti, i kdyby neprojevila zájem a byla třeba introvert, i když bych zase nerada, aby si sama hrát nedokázala vůbec, to je jasný. Ale zase si říkám, že od toho jsem na MD, abych se malé věnovala, ne? 😉 Jinak tato diskuze pochopitelně opět míří jinam a pochopitelně jak to již v tomto babinci bývá, směřuje zase k útokům, hádkám a nekonečným přestřelkám s výsledkem v nedohlednu. 😉 Můj osobní názor je, že jednou v týdnu někde v mateřském centru atp, asi škodit nebude, i když já osobně bych to nepojímala jako drbárnu s ostatními maminkami, na to ani nejsem a mateřské centrum si osobně představuji tak, že se maminka aktivně účastní her a tak bych si i toto centrum vybírala, ne abych tam seděla a krafala, ale přílišná organizovanost a mnoho kroužků určitě nezaručí to, že se dítě nedá v budoucnu třeba k pouliční partě a drogám, to je kravina. Můj názor 😉 . Hezký den všem 🙂 🙂

vroni
20. bře 2009

Kubaka, neviem, kde a v ktorom storoci si tu psychologiu studovala, ale podobne teorie, ako uvazas boli v poslednych desatrociach poprete ako nepodlozene, resp. nespravne. Ale ak ti vyhovuje nechat dieta samosavyvijat v socialnej izolacii, tvoja vec. Ja nie som zastancom podobnych teorii a div sa svete, je aj dost prikladov, ktore mi davaju za pravdu. Je minimalne zvlastne, ze vsade v "zapadnom" svete (Europa, USA, Australia) s vynimkou Slovenska a Ciech dieta do 3 rokov socialne kontakty potrebuje. Asi by sme si mali dat tie nase deti patentovat, ked su take svetovo unikatne!

aponchie
20. bře 2009

kubaka ,martinka:me spis prijde,ze to chapou ,ale nechcou to pochopit jak je to doopravdy psane ..ono malokdo v dnesni dobe neco uzna 😎

martinka79
20. bře 2009

apo stále vytrváváš v psaní 😀 obdivuji tě.

martimarti
20. bře 2009

Vroni, jde o to, zda mateřské centrum, jak ho popsala kubaka, je to správné místo se sociálními kontakty. 😀 😀 Já si to také nemyslím, sociální kontakt dítě získá i na pískovišti, ostatně já kolem jednoho takového dětského hřiště s písečkem v létě jezdila a ráda se dívala a děti ve věku do zhruba 2 let si tam hrály "sólo", každé samo nebo s rodiči. Takže určitě je i "západnom svetě" známo, že hra v kolektivu a spolupráce při hře začíná až zhruba od 3 let dítěte. Přečetla jsem všechny příspěvky zde k tomuto tématu a nějak jsi nevybavuji, že by kubaka nějak propagovala sociální izolaci, ty ano?

aponchie
20. bře 2009

martinka 😀

vroni
20. bře 2009

Apon, ved ja s martinkou v podstate suhlasim 😎 Nesuhlasim len s kubakou, ale hadat sa nebudem 😝

vroni
20. bře 2009

No, tak to si nahodou nemyslim, ze MC je to spravne miesto 😀 😀 😀 Ano, deti sa hravaju do troch rokov vedla seba (aj ja som to pisala), ale v tejto diskusii neslo o navstevu MC, ale o doplnkove aktivity na kruzkoch (plavanie, tanecna atd) Kubaka pisala (o stranu vpred). "Batole si musí svůj svět objevovat samo, zkoumat svět po svém - mozek zraje, vyvíjí se." To mi znie ako socialna izolacia. Lebo ak ho niekam budes posuvat ty (ako rodic) alebo "kamarat" na pieskovisku, to uz je e-e, dieta si musi svoj svet objavovat samo..... A ten nazor je zase pre mna e-e 😝 Tie "zapadne" studie, ktore mam na mysli prave ukazovali prospesnost detskeho "kolektivu" uz od velmi skoreho veku. Aj ked sa deti pochopitelne spolu nehraju (ta pomyselna hranica 3 rokov tam skutocne je), predsa odkukavaju a kopiruju ine vzory spravania, ine deti atd... To sa samozrejme moze diat aj na pieskovisku, ale - v zime sa povedzme na pieskovisko, ihrisko nedostanes.... Suhlasim aj s tym, co pisala martinka, ze tieto aktivity su uplne zbytocne pokial maju nahradzat rodicovsku starostlivost. Na to rozdodne v tomto veku nemoze sluzit nic!

mumumu
20. bře 2009

Dle mých zkušeností, draze zaplacených mj. i poplatky za MC apod. je to jednak vysoce individuální, co které dítě baví/nudí/obohacuje/přetěžuje a druhak se velmi vyplatí pořídit dítěti sourozence pokud možno ve věkovém odstupu, aby nešlo o dva jediináčky. Tím pádem u druhého dítěte dost možná MC apod. jednak nebudete stíhat a jednak vám už přijde vyumělkovaně zbytečné. Starší samozřejmě těmito pokusy prošel, nejsem matkou od počátku osvícenou🙂). A také se mi zdá lepší komunita přátel s dětmi, kteří se schází a navštěvují.

jevel
20. bře 2009

ja si musím odskočiť naštudovať detskú psychológiu, lebo len "tliacham" a nie som kompetentná vyjadrovať sa k téme. 🙄

kacka.va
20. bře 2009

každý si asi fakt vycucne co chce a pak se tu strefuje do ostatních.
Já s kubakou souhlasím, že děti jsou ovlivněné dost dospělými. Vidím to na malé, že když se jí něco nezdá, ale já o tom mluvím s nadšením, tak ona svůj postoj k tomu "přehodnotí" a chová se pak k tomu se zájmeme. Proto souhlasím s tím, že dítě by si mělo objevovat samo. Jinak kubaka nikde nepsala o absolutní sociální izolaci, takže to si tu jen zase někdo přebral podle svého, akorát psala o jiném chápání "sociálního vyžití" batolete. 😉
Jinak co se týče malování na zeď, s tím mají zkušenost sousedi. jejich známí nechávali doma taky děti malovat na jednu zeď, ale pak byl velký problém, když někam přijeli na návštěvu a děti si chtěli taky čmárat na zeď a rodiče jim neuměli dostatečně vysvětlit, proč doma můžou a na návštěvě ne, když je to zeď jako zeď. Takže to už mi přijde extrém, ale třeba bazének v hale může být zajímavý.

aponchie
20. bře 2009

kacka:to jsem mela presne na mysli..kazdy si prebira co potrebuje a jak moc ukrivdenej chce byt 😀 nase mala mi namalovala na zed v chodbe dovolenou kde jsme byli a prisla a nama tak miloucka maminko kukni to je ta dovolena jak jsme byli no nemuzu ji servat proste sem ji pochvalila a rekla at uz to nedela radsi,zeby tatka musel malovat a byl by curbes vsude a nenasli bychom v nem jeji hracky a no problemo..pak sem ji dala nuzky a zapomela ji je sebrat a prijdu do pokojicku a ona mela deku prelozenou a vystrihavala do ni jak sme se ucili ocicka mela dva roky a neco..no co chce na to rict toje moje chyba,ze jsem ji ty nuzky nechala tak sem ji pochvalila jak je sikovna a sebrala ji je a opet to funguje a v MC nebyla nikdy spokojena si myslim ja pac litala jak podes semtam nevedela co driv a to na jeji temperamentni povahu proste neni a navic ona se rada muchla s kazdym ditetem a ne vsecky jsou na to zvykle 😎

vroni
20. bře 2009

My budeme mat nejake rovnake dieta, apon... Krpana sa naucila kreslit ksichtiky, zo pat ich stihla nakreslit na stenu a prisla sa mi pochvalit: pozri, mami, ake krasne!!! No, a vynadaj jej potom! ☹ Tak sme zacali chodit na to malovanie 😀 😀 😀
Kacka, svoje dieta ovplyvnis, tomu nezabranis. Aj dospeli sa casto "opicia" po inych dospelych, u deti je to niekolkonasobne silnejsie... Prehanat sa da obidvoma smermi 😀 😀 😀

kacka.va
20. bře 2009

vroni: jasně, že je ovlivníš, ale nechci ji ovlivňovat víc, než je nutné.

vroni
20. bře 2009

Myslim, ze prave v tom je kamen urazu. Ta miera, kolko je nutne je vysoko individualna, co sa zda jednemu v pohode je inemu uz privela.... Ale uz sme uplne mimo povodnu temu 😀 😀 😀

bejbypd
20. bře 2009

aby som to vysvetlila vsetkym studovanym v tomto odbore tak v com ma kubaka nasrala a hovorte si co chcete doslova nasrala ze povedala ze diskusia nema vyznam ked sa tu zapajaju ludia co o tom nic nevedia slecna mudra a studovana v psychologii vela zdaru pri vychove 😎 uz som skoncila aby som mudre neprovokovala...vroni inak s tebou suhlas...

martinka79
20. bře 2009

bejbypd neblázni. 😉 já jen nechtěla aby se tu někdo osočovala nepsalo se o tom co chceme. 😉 nic nebylo mířeno na tebe.

bejbypd
20. bře 2009

martinka ani ja na teba ja som strasne vybusna a napisala som zema urazilo len to co napisala kubaka ty a ani nikto iny ma nicim neurazil naozaj...

martinka79
20. bře 2009

v pohodě, já se nenaštvávám vážně. to bych nemohla dělat práci kterou dělám. 😉 a bohužel kubaka má možnost vyjádřit svůj názor a určitě neuútočila na to, že jste hloupé a nevzdělané. 😉

aponchie
20. bře 2009

ja bych nerekla primo ,ze bohuzel,ze ma nekdo pravo vyjadrit nazor 😎 to zni blbe kazdej ma pravo na svuj nazor ne?

ad MC marti ja delala pres prazdniny v jednom MC u nas ,hlidala jsem deti celkem hodne i pred tim jak u nas tak jako Au pair a v podstate sem vychovala brachu od malicka sem s nim jezdila krmila ho hrala si s nim a jsem nejstarsi decko v rodine vsecky podemnou jsem hlidavala.. 😎 takze troufam si rict,ze nejake zkusenosti mam..nicmene i hodne zalezi jak to MC vypada ..tam kde jsem delala to byla jedna velka mistnost s hrackama a tv a pak predsin kde byl office atd wc a fakt pakarna..majitelka mela napsane deti od pul roku do neozemeno coz je brutus pac jedna pani dovedla dvojcatka 2lete mezi nema 6lety kluk holka 4lety a tak podobne totalne mimo misu vekova kategorie hlidat aby ten starsi neflakl nechca mladsimu ted starsim vadilo co delaji male deti no pakarna je to..a jako ty male deti si fakt hrat neumi ani sami ani spolu moc proste po 20min konec same mamiii a to byl spis centrum kde ty mamci deti odlozili a sli nekam sami mohli i zustat,ale brali to jako rychle hlidani..totalni pakarna teda ..jeste jeden koutek je u nas v Tesku,ale to je to same jeden mini pokojicek ...viz stejne..to je fakt tak na honem honem vyrizeni neceho a sebrat je z tama.. 😝

martinka79
20. bře 2009

máš pravdu apo, já nějak nejsme na slovíčka je mi celkem fuk co si kdo přebere.ch, aby tu ostatní pochopili co i kubaka myslela,ale asi marně. Já tomu rozuměla dost dobře a ostatní ať si poradí. jinak u nás Mc má tedy jednu hernu a učebnu. není to nijak velké aktivit dělají spousty od řízené po takovou tu volnou hernu pro maiminy a děti a potom přesně krátkodobé pohlídání dětí. nevím já nějak nemám chutě stále probírat můj prdelka stojí, můj zase, leze můj už dávno jí ... a viděli jste toto. ....... a na aktivity si vystačím sama s rodinou a přáteli. 😉

aponchie
20. bře 2009

jako jasne u prvniho sem to taky vic resila ,ale nijak moc jak ostani nektere mamky teda jsem jina a nejsme mene milujici maminka nez ty co o tom klabosi dnes a denne nekolik hodin(btw videla jsem ty "zodpovedne mamky nepoutat deti v sedackach) nektere..ted u dalsiho tehu to uz fakt neresim teda a ja pokazde byla v MC mimo misu jak sem to poslouchala a nedovedu se moc pretvarovat tudiz muj kyselej ksicht by byl stejne nezadouci 😀 ja nevim ,ale taky mi prijde,ze kdyby ty MC treba neexistovali tak by se urcite zabavili..jako pred 10lety zadne moc nebyly a co delaly ty mamky v zime kdyz teda nemohli jit na pisek??urcite sou tady maminky starsi co by nam to rekli.. 😎 ja teda socilane kvetu i na tom piskovisti a jako sorry ,ale nechodit tak pac tam urcite serou kocky a psi a buhvi co je uz prehnane,ano vycistit se to musi a u nas si nedelam iluze stejne jako u nas na zahradce na piskovisti jako u kamosky za domem sice to ma prekryte plachtou,ale ne porad a dusledne..u nas se udrzuje vsecko a pokazde se sejdeme odpo s detma a pokecame doneseme si kafe decka poblbnou nebo jedeme na kolech s detma k vode tam je restika s hrackama a piskovistem(opet si nedelam iluze,ze majitel to svedomite zakryva 😀 )nevadi mi mamky co to naplnuje jit plkat o prikrmech a plinach,ale ja proste mezi ne nepatrim 😎 😎

sisi.v
20. bře 2009

Tak jsem dočetla až sem, ale dalo mi to práci 😉 . Já tedy jsem matka co organizuje, takže se do mě klidně pusťte 😎. Vynechávám téma MC, to je o programu, lidech, atd. osobně mě pár návštěv několika MC nenadchlo, ale chápu i mamči co je rády navštěvují a myslím, že tady platí spokojená matka = spokojené dítě a určitě většině prcků hodina týdně, kterou maminy proklábosí, neuškodí. Chodím ale s malou na výtvarku a na tanečky. Výtvarka - naprosto otevřeně přiznávám, že tam chodím z pohodlnosti - výtvarně jsem totálně neschopná, Klaudii to baví a myslím to vážně - při 45ti minutách se od vodovek, barev, papíru, lepidla a spol ani nepohne. Jasně, doma taky kreslí voskovkama, ale na výtvarce vyzkouší tolik technik, že bych to doma nebyla schopná, ani ochotná, zorganizovat a vyzkoušet. Tanečky - nikdy by mě nenapadlo, že je budeme navštěvovat, ale Klaudinka od roku při jakémkoli náznaku hudby tančí 😀, když nemůže, tak v autě v sedačce alespoň pohupuje do rytmu. Kdekoli jsme, první věc co udělá chce zapnout rádio a už to jede. Takže na tancování chodíme proto. Nikdy jsme nechodily na plavání - nelíbilo se... zato návštěvy solné jeskyně paráda. Mimoto máme program jako většina dětí - písek, prochajdy, kočky, psy atd. Ještě k názoru na angličtinu do 3let - proč ne, žádný seriózní výzkum nepotvrdil/nevyvrátil, že to dětem k něčemu bude (i když 3měsíční dítě je extrém 😉 . Nesouhlasím s názorem, že se tím děti přetěžují. Z osobní zkušenosti vím, že děti si na cizí jazyk zvykají velmi dobře. Manžel je cizinec a tak malá vyrůstá v dvojazyčném prostředí a naprosto bez problémů rozumí česky i italsky.

susik77
21. bře 2009

aponchie: ono asi zavisi...ja tu mam tiez strasne moc kamratiek s rovnako starymi detmi, tak sa navstevujeme, decka sa vyblbnu, my pokecame, dame kafco. POrip. ideme s kocarkami von...Ale kamoska byva niekde v zapadakove, ziadne male deti nablizku nema, tak si viem predstavit, ze oceni nej. MC al. aktivity s malou, kde su s inymi podobne starymi detmi.
Sisi: tak mala je fakt sikulka. Ja osobne si nedokazem predstavit dat malej voskovky al. lepidlo, asi by to chcela papat 😎 😀 ona max. zobere do ruky obyc. tuzku a cmara po stene 😎

aponchie
21. bře 2009

susi to chapu kdyz je izolace 😎

sisi.v
21. bře 2009

susik: ještě máte čas, my taky zezačátku baštily 😉, ale právě na té výtvarce okoukla od ostatních dětí, co s tím a že to asi takový ňamka nebude 😎

pavlam76
22. bře 2009

nase mala taky vse dava do pusy takze si vubec nedovedu predstavit ze bych ji dala do ruky lepidlo ☹ ☹ ☹

susik77
22. bře 2009

sisi: no to som zvedava, dufam, ze za tych par mesiacov co sa nam narodi druhe, urobi poriadny skok, teraz je este taky maly zlaty simpanzik 😎

mywiel
22. bře 2009

Tazko povedat kolko kruzkov, to zalezi od dietata, pokial to dieta bavi, chodi tam s radostou, a rodinu to nestresuje lebo si toho nalozili na plecia vela tak je vsetko ok. Ale ak je dieta vycerpané a musi tam ist aj ked sa mu nechce, tak v tom nevidim zmysel. My sme zacali chodit na plavajuce babatka, lebo mala zboznuje vodu a je velmi stastna ked vidi iné deti, to nam zatial staci, hlavne nam rodicom. 😀 😉

danadr
23. lis 2009

Trosku som sa zacitala do tohto fora a su tu vazne zaujimave veci. Hlavne to z oblasti tej psychologie a pedagogiky. Myslim ze to sa absolutne neda sumarizovat pretoze existuje tolko prudov a nazorov ktore sa stale menia a menia. Co bolo platne pred x rokmi uz nie je......Psychologia je uz taka.Ja si myslim ze kazda matka by sa mala riadit hlavne pocitom a tym ako jeho dieta znasa tie kruzky. Moja mala sa na kazdy strasne tesi a usmieva sa tam po celu dobu. My teda chodime na BabyFit, anglictinu a hudobnu od 5 mesiacov a ani sa nezamyslam ze by jej to mohlo nejak uskodit. Trva to 45 minut takze nazor ze jej neviem doma nieco sama vytvorit neobstoji nakolko jej to vytvaram dalsich 23 hodin a 15 minut. Jasne ze je to nadnesene kedze spi ale viete co tym chcem povedat. Cely den je so mnou takze tych par minut v kolektive jej len prospeje. Navyse na tych kruzkoch pochitim tolko inspiracii co mozem potom doma robit ze az.
Zila som vo FR a tam materske centra a kruzky funguju roky. Potom nemusia riesit traumy nasich deti ked sa zaradzuju v 3 rokoch do MS a niektore prvykrat navstivia kolektiv. Moja mala je nadsena zo vsetkeho noveho a na tom ze aj mamicky si chcu pokecat nevidim nic zle. Cely den s malym dietatom je dost otupujuce a fakt to dobre padne sa porozpravat. A pohodova matka=pohodove dieta.Takze to ze je to aj pre mamicky je dobre.Ved nie sme otroci. A nepacia sa mi najma tie prispevky ktore sice odsudzuju ale nikde neboli. Vacsina kruzkov je profesionalne robenych. Mnohokrat prave pedagogmi takze vedia co robia. Ja obhajujem aj Helen Doron ale to je zas ina tema. Kazdopadne pohadat sa pohadam len s mamickou co to navstivila. Je to vsetko hravou formou a na tom nie je nic zle a co sa tyka tych logopedov a toho ze vzrastla poruchovost reci asi len tolko ze donedavna moc extra rodicia poruchy reci neriesili. Logopedi si museli nahanat deti na depistazach v MS. Teraz nevedia co skor pretoze je doba kedy zaciname proste deti viac riesit. Takze to je asi skor tym. A pan boh zaplat aj za kruzky ktore sa tu zacali formovat a mozeme deti zabavat a umoznit im aj ine socialne kontakty aj skor ako az v skolke.Teda aspon tym detom ktore to dobre znasaju. Vsetko je to velmi individualne 🙂