Problémy v kroužku. Jak byste řešili?

16. únor 2023

Syn chodí od 5 let na kroužek. Je to už 6 let. Děti se tam postupně obměňují. Zůstává tam silné jádro, ale vždy někdo přijde a odejde. V září jim tam přišel kluk, co s ním chodil do první, druhé a třetí třídy. Pak přešel na jinou školu.
Kluk našeho šikanoval. Teď se to začíná vracet do stejných kolejí. Náš už nechce na kroužek chodit. Což mě štve, protože to je jediné místo, kde má kamarády.
S vedoucím jsem to řešila, ale efekt není. Kluka nevyloučí, protože všichni mají stejný nárok tam chodit.
Máme asi tři možnosti. Nutit ho chodit dál. Zrušit kroužek. Nebo ho dát do jiné skupiny, ale je tam pak skupina, kde jsou děti od 5 do 8 let. Skupina, kde jsou děti od 13 do 16 let nevyjde, protože v ten den má syn jiný kroužek.
Nebo vidíte i jinou možnost? Jak byste to řešili vy?

zrzinda
16. únor 2023

Já bych to asi řešila s rodiči toho šikanátora.

autor
16. únor 2023

@zrzinda ti to nechtějí vidět. Kluk je podle nich průbojný extrovert. Řešili jsme už ve škole.

izz76
16. únor 2023

Vypadat přímo tomu smradovi,nechapu proč by se mělo zmatkům ustupovat.

autor
16. únor 2023

@izz76 s klukem se to řešilo už ve škole.
Osobně to s ním opravdu řešit nebudu. To by se mohlo rychle otočit proti mně.
Varianta "řešit s klukem" je uzavřená.

slecnami
16. únor 2023

Když to nechce řešit vedoucí, tak co zkusit kontaktovat přímo někoho nad ním - provozovatele/ředitele/majitele?? Blbá situace, ale přece se kvůli tomu neodhlásíte z kroužku... 😔

autor
16. únor 2023

@slecnami tak budu konkrétní. Jedna se o skauty. Klukova babička je tam ve vedení. Jezdí na tábory, vaří, spoluobnovovala tu místní středisko...
Řešení, že tam kluk nebude, prostě není.

treasurka
16. únor 2023

Pokud fakt stojíte o to, aby tam syn pokračoval, budete muset prostě zabojovat, i nestandartně. Vnitřně si nastavte, že jste v právu a proto to děláte, neotravujete. Např. trvat na tom, že se bude řešit každá jednotlivá situace, která je dle vás závadná. Mailovat, chodit za vedoucími, stalo se toto, jak jste zasáhli, jak co uděláte,aby se tomu předešlo příště, ...? Pokud se řešit nebude, tak trvat na tom, že budete přítomna na schůzkách. Pokud nezasáhne vedení, jít výš, zrovna skaut má poměrně jasně danou strukturu, a metodiku ohledně šikany.

xxx3d
16. únor 2023

no a řešilo se to nějak v tom skautu?
jako výsledek šetření je ticho po pěšině?
nějaké dočasné vyloučení agresora, nebo podmínečné, coby trest? nebo třeba agresor přeřazen do jiné skupiny, než je tvůj syn?
přece není možný, aby oběť - syn - byla dále trestána proto, že agresorova babička je ve vedení.
nemají skauti nějakou linku pomoci?
chodil by tvůj syn do skautu, když by toho dotyčného přeřadili do jiné skupiny?

elialen
17. únor 2023

V tomto případě my připadá absurdní spojení skaut a šikana. Popírá to podstatu skautu. V tomto duchu by byl veden dopis, který bych tam adresovala a pokud by to kýženou změnu nepřineslo, odhlásila bych syna a dala do jiného skauta.

autor
17. únor 2023

@elialen ono je úplně jedno, kde se to děje. Co vidím, tak do skauta jdou často děti, co je jinde nechtějí, protože nekreslí, na nic nehrajou, nejsou na sporty...
Jinam ho dát by bylo komplikované a on ani nechce. Tady má svého jediného kamaráda. Ještě by šel k mladším dětem, tam má sourozence.

Tady je problém, že přímo na schůzce to je i podle syna více méně v pohodě. Kluk si dává pozor. Ale při cestě tam, zpátky, čekání....
Chodí s tím kamarádem a jeho rodiči. Ale kluk je chytrý a vyčkává. Jak je náš sám, tak jde do něj. Případne vymyslí nějakou trapnou přezdívku a celou schůzku mu tak říká. Někdy to je jen "blbost". Třeba mu místo Jendo říká Jedno. Děti se tomu smějí a občas se přidají i další a přelije se to do školy.
Kluk se pak obhajuje, že to byla jen legrace a nevěděl, že mu to bude vadit.
Já uznávám, že chyba bude i u našeho, protože to už bude osobní.

treasurka
17. únor 2023

Tak možná naučit syna na tyhle fórky reagovat. Když mu říká Jedno, může mu říkat Dvojí, nebo já nevim, nějak to obrátit ve srandu. Nebo prostě říct, ať jde otravovat někoho jinýho. Nějak si to prostě zařídit, protože s tímhle se setkávat bude. Ze schůzek buď můžete jít s ním, nebo někde být na tajňačku, a kdybych viděla, že ho třeba bije, vylítla bych na něj, a sjela ho tak, že by si to pamatoval. A jestli u toho nikdo není, je to slovo proti slovu... Uvažovalas ho dát třeba na sebeobranu? Já si myslím, že na tyhle situaca je nejlepší ty děti připravovat, aby věděly, co můžou udělat, když...

xxx3d
17. únor 2023

taky mě v souvislosti s tvou reakcí napadlo, stejně jako @treasurka nějaký sportovní kroužek typu judo
neřešila jsi tady před nedávnem něco na způsob, že tvoje dítě nikam nechce, do žádných kroužků, ale nakonec, když někam chodil, byl rád?
nechtěl nějaký ty deskovky, typu šachy?

autor
17. únor 2023

@treasurka on ho právě nebije. Jen mu nadává.
Zkoušeli jsme judo, ale je v době, kdy má ZUŠ, tak si vybral to.
@xxx3d neřešila.

treasurka
17. únor 2023

Jestli dobře počítám, je mu 11? Má asi několik možností.
Buď ho může zmlátit, pak by měl nejspíš pokoj, ale asi to není úplně ono.
Nebo ho může slovně odpálkovat. To se dá naučit s váma doma. Já bych to s ním asi na férovku trénovala. Co mu může odpovědět, jak se může zachovat. Co mu třeba říká? Co na to odpoví, ...
Nebo ho ignorovat, a doufat, že ho to přestane bavit. Má mobil? Může třeba tou dobou někomu telefonovat? Když na něj začne dorážet, může mu říct "Vůbec mě nezajímáš.", vytáhnout telefon, zavolat, a mluvit o něčem úplně jinym, jako by tam ten kluk nebyl. Nebo říct "Zas mě otravuje ten pitomec, je to děsná nuda, co vykládá, tak chci pokecat s tebou,", a mluvit o jiných věcech, nebo nanadat sluchátka... Nevim jak dlouho, a kudy jde. Ale hlavně to musí mít tvůj syn v sobě srovnaný, že je to sice nepříjemný, ale vypovídá to o tom klukovi, kterej má nějaký svlj problém, ne o tvým synovi.

skarol
18. únor 2023

Často to bývá o tom, že ten co šikanuje tomu šikanovanému závidí. Mně se například hodně tlustá holka posmívala, že jsem hubená, nebo že jdu po městě s rodiči. Ona totiž byla z neúplné rodiny a vlastně mi záviděla normální rodinu. Smála se mi, že nosím do školy svačiny nachystané od řidičů, protože jí nikdo nikdy svačinu neudělal. Byla strašně zamindrákovaná. Má ten kluk nějaký konkrétní problém proč to dělá? Já to, proč mě ta holka šikanovala pochopila v dospělosti.

sorboni30
18. únor 2023

Když se ve škole schylovalo k šikaně mých synů.. protože jsou dvojčata, všude chodí spolu a jiným klukům to "vadilo".. schovávali jim boty v šatně, vyprovokovali rvačku, slovně kluky uráželi, brali jim věci, otrhaly školní tašky, na bundach vizitky kde mají jména.. chytla jsem si ty kluky po škole a "promluvila " jim do duše. Jeden je od té doby chrání a kamarádi se s nima 🤣🤭 a další dva si jich nevšímají.. jen občas řeknou klukům: " běžte si poztezovat matce".. což jsem klukům řekla ať na to kašlou a přehlíží je, že jsou hloupí.. Kluci jsou jednickari a hodně oblíbení v kolektivu. Ti druzí mají trojky..přijde mi to jako závist tak se nějak msti.
Jinak doporučuji kluka dát na sebeobranu. Většinou si tím posílí nízké sebevědomí.

veronicka89
18. únor 2023

kluk to rekl klukovi at ho necha byt ...nepomohlo... ucitelka o tom taky vedela ale bylo to blbe pak uz dobre ( to jsem sni mluvila a pak zas dobre...

a tak me to nebavilo furt poslouchat

jednou jsme ho potkali na hristi tak jsem ho poprosila at se chova slusne . nepomohlo
tak jsem cekala pred skolou ( jako primo kde kazdu chodi a vidi ) a rekla mu ze jestli mi nerozumel na tom hristi a ze jestli bude dal pokracovat bude se mu dit presne to co dela memu synovi ...

( s rodici mela rozhovor i ucitelka ptz neotravuje jen meho syna a mel to na parku nema z rodicu vubec respekt )

a rozhovor se mnou pomohl a dokonce si se synem v druzine normalne hraje ....stavi ...povidaji si normalne atd...

lennus
18. únor 2023

A co řešit s organizací nebo organizátorem kroužku, jestli je někdo nad vedoucím?

jerrabina
18. únor 2023

Asi bych zkusila napsat do organizačních struktur s dotazem co se dá v tom případě dělat. A určitě zkusit učit kluka co s tím, jak už tu někdo psal. Každé situaci vymyslet dobrý scénář jak toho druhého odpalkovat, zneutralizovat, obrátit tu srandu na něj... Mě taky jedna holka na skautu zesměšňovala, nejsriv mě to mrzelo, ale pak jsem to měla na salámu. A pak když už jsme se nepotkavaly mě pozdravovala když potkala moji mamku (já byla trochu v šoku a ujišťovala jsem se, že fakt jde o tuhle holku 😄) a vždycky mě srdečně pozdraví a zpětně i tuším proč to možná dělala. A už vím, že je to fajn holka ale neuměla úplně pracovat se svýma emocema. Ona ta přehnaná pozornost je někdy pro oběť víc v pohodě než nezájem kolektivu. S tímhle stačí se naučit pracovat ;) a fakt hodně záleží i na tom proč to ten druhý dělá

jerrabina
18. únor 2023

A teda u mě to byly jenom ty blbý hlášky a vtípky na schuzkach nebo výpravách, nic jiného to nikdy nebylo.

xxx3d
18. únor 2023

mně teda řešení - dělat jakože nic - přijde hrozivý
máš syna kterému je víc než deset, takže bych mu nastínila možnosti a zeptala se ho na jeho názor, nutit ho chodit do kroužku - do toho bych nešla, kroužek je zábava, když ne, ukončit docházku.
judo, nebo jiný typ sebeobrany by mohl u syna rozvinout vyšší sebedůvěru pro budoucnost, třeba aby "ty blbé kecy" uměl hodit za hlavu.