Vlastní fotografování dětí, úprava fotek, atd. Rady?

nebe
23. dub 2010

Už mě omrzelo focení dětí obyč digitálem, ale zaujalo mě focení zrcadlovkou. Jen nevím jakou si pořídit. Prosím o radu zkušnějších maminek,které už taky omrzely obyčejně napraskané fotky ale žádná ta nej.....🙂

mmmk
3. kvě 2010

Nebe, taky nemame externi blesk, ale planujem ho casem poridit. Maly deti nemaji foceni s bleskem rady, takze v tomto smeru to asi ani nevyuzijes.

molicova
4. kvě 2010

Ahojky, tak já bych se také přidala k této debatě. Koukám, že vesměs máte všechny Cannon. Já jsem si koupila digitální zrcadlovku od NIkonu D90 s objektivem Sigma na makro a detailní focení. Také jsem si pořídila externí blesk, který mi přijde, jako neocenitelnou součástí focení, když není tolik světla. A hlavně vůbec nedělá červené oči a fotky jsou mnohem kvalitnější než se zabudovaným bleskem. Je to nebe a dudy. Prakticky vůbec nepoužívám automatické focení. Pak si dám tu práci a fotečky jednu po druhé upravím ve photoshopu, kde přidám kontrast, uberu sytost. Je to samozřejmě individální u kažné totečky.
mmmk.: co se týče toho blesku, tak bych řekla, že je spíše mnohem víc nepříjemné focení s bleskem na foťáku, protože ten jde přímo. Externí blesk blejskne do stropu, takže dětičky nijak člověk neoslepuje.

nikulka83
5. kvě 2010

Ahoj Míšo 🙂
Červený oči mě právě u zabudovanýho blesku šííííleně štvou... Už se těšim, až koupíme ten externí.. 😎

molicova
5. kvě 2010

Ahoj Verunko, to mě švalo uplně šíleně. S tím externím je to super. Ať fotím jak fotím, tak se červené oči nedělají, protože to neblejská přímo. Je to vážně pomocník. A ty barvy jsou taky tokové přirozenější 🙂 Určitě si ho pořit, pak si budeš říkat, jak si bez něj mohla být 🙂

nikulka83
5. kvě 2010

🙂 Já úplně nejradši fotim bez blesku, ale doma to prostě moc nejde.. Ještě tak, když je Filípek v klidu...
Teď si řikam, jak jsme mohli být bez zrcadlovky 🙂 Mam ještě malej digitál na videa a sem tam s nim fotim... Ale než to zaostří, tak je Fífa o 2 metry jinde 😀

molicova
5. kvě 2010

No já venku, taky blesk nepoužívám. Ale u vnitř toho světla moc není a aby byla ta fotka ostrá, tak to bez blesku jde špatně. Já fotim rok a na začátku jsem fotila zrcadlovkou od Olympuse, ale už mi nestačil, tak jsme pořídili toho Nikona. Také jsem to zkoušlea digitálem, ale byla to hrůza. Fotky rozmazané, protože to přesně nestíhal, takže focení o ničem. A barvy běda. Jsem moc ráda, že ho mam 🙂

blandik
5. kvě 2010

Ahojte, snažím se te'd upravit snad tisíc fotek /co máme digitál, máme všechno v compu/ a používat photoshop a photophiltre. U zoneru jsem vyčerpala už všechny trial verze:o(, ale vyhovoval mi nejvíce. Každopádně jsem se chtěla zeptat na ořezávání - když například oříznu fotku na formát 10x15 a pak budu třeba chtít fotky formát 9x13, bude to problém? Nebude na fotce něco chybět nebo nebude tam třeba bílý rámeček? A taky mě trápí, že na počítači máme fotky krásně světlé a vyvolané jsou docela tmavé /pár fotek pro dědy a babičky. Neexistuje třeba něco jako správný jas a konstrast /nějaká hodnota?/. Jak poznáte, že fotka bude tak akorát světlá? Chápu, že existuje kalibrace počítače, ale není na to i jiná metoda?

JInak osobně mi photoshop příjde pro laika dost těžký (hlavně když je v english). Díky

molicova
5. kvě 2010

ahojky, tak to popravdě nevím, jestli se dá nastavit nějaký automatický jas či kontrast, tak aby se ti fotka vytiskla tak akorát. Asi jsem měla vždycky štěstí, že jsem jí upravila tak, že i vytištěná mi přišla v pohodě. Já teda když tisknu fotky, tak je tam dávám v plné velkosti, takže se nestane, že by se udělal nějaký bílý rámeček. Je tam možnost si fotku ještě umístit, tak jak člověk chce. A nedováno jsme si tiskly fotky od fotografky a také jsme je tam nacpali do toho programu na tisk fotek v plné velkosti aby byly co nejkvalitnější.
Já bych tedy poporavdě anglický PS nezvládla. Učím se v něm už rok a neumím si představit, že bych ho měla mít v angličtině. Ale v čestině, mi přijde docela přijatelný. Je to také možná tím, že jsem ty fotky v ničem jiném neupravovala.

blandik
7. kvě 2010

Ahoj, díky za radu. Ono totiž, když chci oříznout fotku - třeba vybrat nějaký detail, tak musím zvolit nějakou velikost - tj. poměr stran - já jsem tam právě dala těch 10x15 a oproti originálu z fo'táku jsou fotky užší, tak snad to dobře dopadne, až je dáme vyvolat. V tom photoshopu nemůžu najít základní věci, které byly v zoneru - třeba automatické vylepšení fotky, odstranění šumu..Mužu se zeptat, jestli fotky ořezáváš a jaký poměr stran tam tedy zadáš? Díky,.

molicova
10. kvě 2010

Ahojky blandik, ja fotky jenom zmenšuji, jinak je nijak neořezávám. Změnšuju si je na 1063/1600, když je dávám do rámečku. Jinak když fotku ořezávám, tak je to různé. A co se týče toho vyvolávání, tak je dám vyvolat tak jak jsou a nijak oříznuté nebo s rámečkem nebyly. Co se týče toho photoshopu, tak já moc automatikcé vylepšení nepoužívám, spíš ho nedávám vůbec, takže mi to tam nikterak nechybí. Ale je tam auto. kontrast, barva a úroveň. Co se týče šumu, tak to ani nevim, že jde. Já používám nízké ISO aby fotka nebyla zrnitá. Tak snad jsem ještě aspoň takto poradila 🙂

blandik
11. kvě 2010

ahoj moli,děkuji za rady - zkusím auto kontrast, barvu a úrove'n:o)) Myslím, že jsem to tam někde zahlídla.

evita_ij
11. kvě 2010

Holky, jste tady podle toho co čtu profíci, prosím poraďte, co si myslíte o tomto foťáku - na trhu je jich tolik, že mi jde hlava kolem a navíc nechci žádný drahý, tento je jeden z nejlevnějších, ale už mi někdo radil, že každá zrcadlovka dělá krásné fotky, a mě jako začátečníkovi obyčejnější a levnější určo stačí.
Je to NIKON D3000 + objektiv 18-55
http://www.levneelektro.com/p41964-digitalni-fo...
Nejde mi moc o funkce (popisu na těch stránkách vlastně vůbec nerozumím, je to moc odborné), chci jen krásné fotky, videokameru máme zvlášť.Moc děkuji za radu. Iveta

nebe
autor
11. kvě 2010

Tak už ho mám doma krasavce (teda aspon pro mě je) Canon EOS 450D + EF-S 18-55 mm IS a za uplně dobrou cenu lepší jsem na netu zatim nenašla🙂. Jdu ho prostudovat a budu vznášet dotazy:DDDDD

pattie
11. kvě 2010

Evito, ono je to tak, že každej foťák dokáže udělat pěknou fotku, některej lepší,některej horší, ale vždycky je to hlavně o tom, kdo fotí, jestli má alespoň trochu cit pro focení 🙂))

nebe
autor
11. kvě 2010

Tak a je to tady, zajímalo by mě : Jak to že když fotím je to často rozmazané asi to bude tim objektivem že? ale přece nemuze byt spatny??? A na jaký mód nejčastěji fotíte a jak to že máte tak krísné barvičky a já tak mdlé?????????????

molicova
12. kvě 2010

ahojky nebe, co mas rozmazane. celou fotku? ja fotim nejcasteji na P a ted jsem zacala fotit na A. a co se týče barviček tak těm musím taky trochu pomoci ve photoshopu nebo v něm nějakakém podobném programu 🙂

vorllinka
12. kvě 2010

nebe prosím tě mohla bys mi písnout, kde jsi kupovala Canon EOS 450D a za kolik? Taky bych si ho mooooc přála 😵 Klidně do IP, díky 😉

nikulka83
12. kvě 2010

My fotíme buď na P nebo na A. Rádi si hrajeme se clonou, hlavně, jak jsme fotili v těch pampeliškách 🙂
A ohledně barviček - osvědčilo se nám přepnout na mód KRAJINA. Barvičky jsou pak hezčí a výraznější..
nebe, a co jsi fotila, žes to měla rozmazaný???
Pár ukázek z pampelišek 🙂

nikulka83
12. kvě 2010

Ještě tyhle jsem chtěla přidat.

nebe
autor
12. kvě 2010

No jako to moje dítko je nějak mazle🙂 dam par fotek do fotoblogu a uvidite co myslim. zkousela jaem fotit to na to P ale to je hruza asi neumim nastavit ty iso a clona a tak::( Jinak fotak v tom kompletu jak jsem psala jsem koupila v electroworldu za 13499,- což se mi zdaLA DOBRA CENA. meli to v akci🙂)))

jaru30
12. kvě 2010

Ahoj mamky a těhulky, zdravím vás 🙂
jestli můžu doporučit. Jděte do Nikona. Ať vezmete jakejkoliv typ, neuděláte chybu. Mám ho už několik let a nedám na něj dopustit. Ale samozřejmě hodně záleží taky na objektivech. Já kupuju Nikkory a spokojenost. Jo a externí blesk je supr, nechápu, jak jsem mohla fotit bez něj 😀 Hodně povedených foteček přeju!!! 😵
Jo a ještě Photoshop je dobrá investice. S ním se dá téměř každá případná chyba opravit 🙂

baarca
12. kvě 2010

Nebe, děti bývají často rozmazané, protože jsou děsně rychlé 🙂 Fakt fotit děti a mít je ostré je jeden z nejtěžších úkolů, pokud nejde o spícího novorozence. Takže se snažit fotit na co nejkratší čas. Samozřejmě je potřeba si hlídat ostření (ve středu) na oči.
Já fotím v drtivé většině na Av a volím si clonu. Nikulko, pampeliškové fotky jsou moc povedené 🙂

nebe
autor
12. kvě 2010

Tak už jsem do fotoblogu dala fotky at víte co myslim. proste nektere fotky mi přijdou hrozne. vim že je deti tezke zachytit ale ja myslim že ještě dělám něco špatně........

pattie
12. kvě 2010

nebe: fotím nejvíc na P. To že je máš rozmazané, to může být i tím, že špatně zaostřuješ. Občas se stane, že zaostřím na nějaký předmět před tím předmětem, co fotím - větvička, tráva, cokoliv, prostě že zaostřím omylem na něco jiného a výsledek je rozostřený, ale to jde spíš o zvyk. Spoušť má dvě polohy, lehce zmačkneš - zaostří se - a pak domáčkneš. Když budeš fotit děti v pohybu, dej si třeba režim "sport", pro začátek. Zatím se s nějakejma clonama a časama moc nezabejvej, to až časem, až se s foťáčkem zžiješ. Jinak ISO - mám nastavené 200, jen když je hodně slunečno tak dám 100 (a většinou používám i polarizační filtr), v místnosti těch 200 nebo 400. Občas i 800, ale to míň....

nebe
autor
12. kvě 2010

No jo jenže ja když to dám na ten sport tak to jsou fakt hrozné fotky. to o tom domáčknutí vím a myslím si že to tak dělám. Nejhezčí fotky jsou snad na automatu a portretu. Ja musim mit neco spatne že mi to u toho sportu nejde. a přepínate na objektivu neco pri tom sporu? ja tam mam AF a MF. a mam o na tom AF

nebe
autor
12. kvě 2010

Jo jinak Nikulko fotky máš náááádherné až tak jednou budu fotit budu spokojená 😎

molicova
12. kvě 2010

Ahojky nebe, ještě mě napadlo, že mě se stavá u toho když fotím na P nebo na A a je málo světla tak je fotka rozmazaná, protože nenastavím čas. Tak jestli to není tím. Protože na P a A, když není světlo a nechceš ten čas nastavovat a nechceš dávat hodně vysoké ISO aby to nebylo zrnité, tak k tomu musíš použít externí blesk. Jinak to budeš mít rozmazané pokaždé. Já když fotím doma, kde není moc světla a nemám sebou blesk, tak musím fotit na automat, jinak bych nic nevyfotila. Tak jeslti to ještě není tím. Jinak co se týče toho focení dětí, tak s tím naprosto souhlasím. Ale jde o cvik. Clověk musí holt udělat třeba dvacet fotek a z toho vybere ty ostré. Ale je pravda, že třeba úsměvy a další krásné momenky se mi vesměs podaří rozmazané ☹

nebe
autor
13. kvě 2010

Ahoj moli, aha to je možné ja to totiž zatímzkousela jen doma takže to asi bude tim🙂 A jak pak upravuješ ty fotky ja ty s tou podložkou pod myš upravila ale zdají se mi možná užmoc barevné,že?

molicova
13. kvě 2010

Ahoj nebe, na P a A bez externíhl blesku se dá fotit, když to člověk neumí nastavit, jenom venku za světla. Doma se s tím fakt fotit nedá. Jedině s tím externím bleskem. Takže si myslím, že určitě špatný objektiv mít nebudeš. A teď nevím, kterou fotku máš namysly, hledala jsem jí v tvém albíčku a nějak jsem nenašla. Já je upravuju ve photoshopu, že přidávám přiměřeně kontrastu, někdy jas, někdy uberu sytost, jindy dám křivku. Je to opravdu individuální. V tomhle se hodně těžko dá radit. Já se to učím už rok a pořád se mi to ještě nezdá tak, že bych s tím byla uplně spokojená. Kdyžtak mi jí pošly na IP, nebo jí dej do albíčka 🙂

nebe
autor
13. kvě 2010

Třeba tady ta se mi zda až moc oranžová ne? https://www.modrykonik.cz/fotoblog/nebe/album/f...
A víš co když upravujes fotky tak se vzdycky repise cas pořízení což mě štve. nejde to nejak jinak???